Plaatstalen duikers; geen zware-, wel een lange liijs Botsing in bocht Staakweg Dirksland Predikbeurten Fleurige erehaag van jeugdige Spakenburgertjes Politiegroep Goedereede heeft vanaf 1990 versterking nodig Reklame! Reklame DE VISSER Tijdrede SGP ƒ0.75 Eendjes gedood...? 3 Euro-Parlementariërs spreken in Ouddorp Al 4 verdronkenen in Goeree aan wal gebracht of in de winkels van uw Warme Bakker Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 14 APRIL 1989 OUDE TONGE Met een gewicht van zo'n dertig ton (terwijl hij als „heavy crane" 200 ton kan tillen) had de kraan van Zwagerman uit Vlaardingen woensdagmorgen geen zware-, maar wel een lange hijs aan de duikers die door RWS gelegd werden in de watergang langs de Oudelandsedijk te Oude Tonge. De beide duikers, ter plekke gemonteerd tot een lengte van 50 meter, gemaakt van geprofileerd 4 mm. dik plaatstaal met zowel binnen als buiten een beschermende coating van 1.5 mm. komen te liggen onder de in aanleg zijnde Rijksweg; ze hebben beide een diameter die van 3.5 tot 4 meter in een zgn. muilvormig profiel oploopt. De materialen werden door een bedrijf uit Oostenrijk geleverd; de voorgeper- ste segmenten werden ter plaatse met bouten aan elkaar verbonden. Door de lange „pijp" op 4 plaatsen te steunen kon die probleemloos worden gehesen en op het gereedgemaakte zandbed worden gelegd. Voorts is het een kwestie van verdichting van het rondom de duikers aan te brengen zand om de dui kers voldoende sterkte te geven. Eenmaal te bestemder plekke ging de mon tage voort tot een lengte van 78 meter. Het karwei, waaronder de aanleg van een droge bouwput, moet in drie weken zijn geklaard omdat de watergang niet langer mag worden afgesloten. Nogal aangedaan door wat ze gezien hadden zijn deze week twee basisschool-meisjes uit Mid- delhamis-Sommelsdijk ons kan toorbinnen gevallen. „Schooljon gens hadden, uit de waterpartij bij „de Samaritaan" kleine eendjes gevangen en doodgemaakt", zei den ze en dat hadden ze - terecht - heel erg gevonden. We hebben de twee beloofd hun hartekreet door te geven en dat doen we bij dezen al hebben we geenszins de illusie dat we knapen met zo'n stuitend gedrag zouden kunnen verbeteren. Op woensdag 3 mei zullen, op uitnodi ging van de 3 Flakkeese Standsorgani saties, 3 Europarlementariërs spreken over de Europese Landbouwproblema tiek, in „Dorpstienden" te Ouddorp. De inleiders zijn: Jan Sonneveld (CDA), Eisso Woltfer (PvdA) en Jan Mulder (WD). Van de 7 personen die recentelijk op de Noordzee zijn verdronken zijn er in één maand tijds 4 in Goedereede aan land gebracht. Op 12 maart werd een slachtof fer geborgen uit de Deense kotter die - met 5 opvarenden - op 18 februari in de Eurogeul werd overvaren. Op last van de Off. van Justitie werd het stoffelijk over schot naar Goedereede gebracht; de 31- jarige man is in zijn woonplaats Esbjerg begraven. Een niet geïdentificeerde drenkeling die op 8 april door een kotter werd geborgen is woensdag in Ouddorp begraven. Woens dagmiddag werd door een kotter een 3e slachtoffer aangevoerd, geïdentificeerd als een 28-jarige visser uit Esbjerg, opva rende van de overvaren kotter. Vanmorgen - vrijdag - kreeg de RP te ■water er melding van dat een Goereese kotter een 4e - nog niet geïdentificeerde - drenkeling aan wal zou brengen. DIRKSIAND O.J.W. - Zaterdagavond wordt de film „Nevu as Mamid" vertoond. Aanvang 8.00 uur. Kosten ƒ2,50 in „Onder de Wiek". In de bocht in de Staakweg, onderaan de Noorddijk heeft zich dinsdagavond een forse autobotsing voorgedaan doordat een 19-jarige bestuurster uit Sommelsdijk met haar Daihatsu, na een manoeuvre door de rechterberm, dwars op de rijbaan voor tegemoetkomend verkeer was terechtgekomen. Haar wagen werd in de rechter flank gegrepen door de vanuit de richting Dirksland naderende V.W. Polo, bestuurd door dhr. van Heukelen uit Melissant. De brandweer van Dirksland bevrijdde de passagier van eerstgenoemde wagen, S. van Dongen uit Middelharnis uit de zwaar- gedeukte wagen. Na onderzoek in het ziekenhuis kon dhr. van Dongen - zij het met zware kneuzingen - toch huiswaarts keren. Open avond In de open deur GOEDEREEDE - Omdat er een gepland programma is weggevallen is er a.s. zater dag een open avond in de Open Deur te Goedereede. Er is dus volop gelegenheid om elkaar te ontmoeten en gesprekken te houden. Gewoon gezellig dus! Vanaf 19.30 uur is iedere jongere van 16 jaar en ouder welkom in de Ark te Goedereede. DIERENBESCHERMING Weggelopen - gecastr. kater, blauwe Rus (donkergrijs) van camping Johanna- hoeve te Herkingen. Inl. 01876-217. NIEUWE TONGE Op D.V. dinsdag 18 april hoopt ds. Venema van Elspeet een tijdrede uit te spreken in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Z. Achterweg. Aanvang 7.30 uur. Zondag 16 april 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur ds. D. Heemskerk. Woensdag 19 april: 19.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westen brugge en 17.00 uur leesdienst Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. Thim, Haarlem en 18.30 uur (Dorp stienden) ds. J. Smink, welkom- dienst. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. H. Westerhout en 18.30 uur ds. C. van Schoonhoven, Har- dinxveld-Giessendam. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Zuijderduijn en 18.00 uur ds. A. Vos; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur dhr. J. Andela, Rotterdam en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vlietstra sr.. Voor burg; extra kollekte Generale Kas Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Blom, Edam Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (H.D.) ds. F. Mallan, Alblasserdam. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 14.30 uur ds. I. Hoornaar, afscheid; extra kollekte Exploitatie Onder de Wiek Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. J. van Vreeswijk. Slikkerveer en. 18.00 uur kand. J. van Dijk, Nieuw Lekkerland; extra kollekte pastorie fonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte Restauratiefonds Lukas- kapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazan- der; extra kollekte schulddelging Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. Smink, Ouddorp Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Pol huis, Rot terdam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. V. d. Hoek en 17.00 uur ds. W. v. d. Kooi Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. J. B. van Mechelen en 14.30 uur ds. H. Drost. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerke- raadsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18,00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. van Sliedrecht Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte diakonie en quotum Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. J. Codée Ger. Kerk 10.00 uur drs. L. T. V. d. Leer, Dovendienst en 18.30 uur drs. J. M. Wilschut. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom, Openbare belijdenis des geloofs en 18.00 uur ds. J. H. Lammers, St. Philipsland; extra kollekte Orgelfonds Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. J. H. van Lambal gen en 18.00 uur ds. C. J. v. d. Heiden, Brielle. LANGSTRAAT Herv. Gcm. 14.30 uur ds. J. Codée. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem, 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, v.m. bediening Heilige Doop Ger Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. P. Kolijn, Krim pen a.d. IJssel. MIDDELHARNIS Toen woensdagmiddag de Middelharnisse schooljut Coby Wiegel met haar Urker bruidegom Wessel Visser in haar geboorteplaats in het huwelijk trad, betekende dat voor het bruidspaar óók belangstelling uit Bunschoten-Spakenburg waar de bruid al 11 jaar kleuterieidster is. De kleintjes waren in klederdracht getooid en voor I het historische gemeentehuis op de Voorstraat vormden ze een kleurige erehaag. Het bruidspaar hoopt in juni voor een I jaar naar Engeland te gaan om daarna in Indonesië te gaan werken als Wycliff bijbelvertalers en er de kinderen lezen I en schrijven te leren. De bruidegom heeft gestudeerd aan de Theologische Hogeschool van de Chr. Ger. Kerk te Apeldoorn. j Het jaarverslag 1988 van de groep Goedereede van de Rijkspolitie zal waar schijnlijk vnl. voor intern gebruik bestemd blijven, maar het zou ook voor een groter publiek best lezenswaardig zijn. In die veronderstelling citeren we onder staand uit de belevenissen van de politiemensen die de meesten van onze lezers - gelukkig maar - slechts van hun surveillances bekend zullen zijn: 4 auto's en 6 dienstfietsen staan hen tot het uitvoeren van die verkenningen in de gemeente ten dienste, zo lezen we in het jaarverslag. Dat vermeldt ook dat in het verslag jaar de wanden van de recreatiezaal werden gesausd, maar van veel meer importantie zijn uiteraard de rapportages over openbare orde, criminaliteit, verkeer e.a. met het toezicht waarop de politie de handen vol had. Criminaliteit +26%....! De gevallen van criminaliteit blijken in '88 met maar liefst 26% te zijn gestegen en geen wonder dat over zo'n ontwikke ling de nodige zorg bestaat. Fietsendief stallen, inbraken in vakantiewoningen en auto-kraken komen steeds veelvuldi- ger voor en zélfs werden in '88 drie Cha- rolais koeien gestolen. Ze werden niet meer teruggevonden en er werden geen aanhoudingen verricht. Succesvoller was de politie in het ontmaskeren van autodieven en insluipers. Diverse malen werd geconstateerd dat daders van zwaardere feiten van buiten Flakkee kwamen, zo ook de aangehoudenen die de diefstal van zo'n driehonderd auto's - veelal duurdere - op hun kerfstok ble ken te hebben. In Ouddorp heeft zich onder jeugdige vakantiegasten een steekpartij voorge daan. Overmatig drankgebruik, stoer doen en het ontbreken van sociale con trole was in het vakantieseizoen 1988 nogal eens aanleiding tot vernielingen, het geven van overlast en het verstoren van de openbare orde. De gemeente Goedereede ziet - in verge lijk met de overlast in sommige Zeeuwse recreatiegemeenten - de vruchten van zijn horecabeleid, waardoor is voorko men dat zich in een kern als Ouddorp de horecagelegenheden aaneen konden rijen. Al is er dan de zomercriminaliteit, mag Ouddorp toch als een rustige fami liebadplaats te boek staan. Meer verkeersongelukken Het aantal verkeersongevallen is in het verslagjaar tot boven de 200 opgelopen. Een onzorgvuldig weggedrag, maar ook alcoholgebruik hebben daarbij een rol gespeeld. Er vielen in het verkeer 4 doden en 38 weggebruikers raakten gewond. Een ingestelde verkeerscom- missie heeft bruikbare adviezen gege ven, met name waar het ging om het veiliger maken van de schoolroute. Zelfs 9 reeën werden in het verkeer gedood; ruim tachtig van deze dieren leven in Ouddorps duin. Ingevolge het departementale beleids plan „Samenleving en Criminaliteit" dat stelt dat verkeersmaatregelen al leen moeten worden ingesteld of ge handhaafd wanneer het publiek de regels als vanzelfsprekend ervaart en het de politie mogelijk is die regels te handhaven, werd door bovengenoemde verkeerscommissie geadviseerd een stopverbod op de Stationsweg weg te halen. Dat gebeurde om juist ge noemde reden ook met een parkeers- verbod langs de Westerweg en de Strandweg. Recrea tietoezicht In het zomerseizoen had de politie veel werk aan het bestrijden van illegale recreatie, vooral langs de Brouwersdam waar het, vooral met Pinksteren, uit de hand was gelopen. Duidelijker verbods borden zouden de politie welgevallig zijn. Naaktrecreatie is in het verslagjaar nau welijks waargenomen. De bereden poli tie die dat controleerde spreekt van een duidelijke teruggang van»het aantal naaktrecreanten. Wel neemt op het strand het rijden met crossmotoren en vierwiel aangedreven voertuigen toe. Ook nieuwe sporten steken de kop op op plaatsen waar dat niet gedoogd kan wor den, zoals het skate surfen op de Brou wersdam, de dam waaraan de politie het predikant „toeristische route" toekent vanwege het vele gebruik door automo bilisten van de kruin van de dijk van waaraf een prachtig uitzicht op zee en het Grevelingenmeer mogelijk is. Ook te water zijn er ontwikkelingen - waters cooters en varende schotels - die regel geving wenselijk maken. Hash op 't strand Aangenomen moet worden dat op de kop van Goedereede verschillende ma len hash aan land is gebracht. Soms ook wordt de lading overboord gezet waar door vele tientallen kilo's hash op het strand terecht kwamen om door de poli tie te worden afgevoerd. Het gebruik van verdovende middelen, zo dat al gebeurt, levert ook in het vakantieseizoen geen problemen op. Openbare orde Met name in Ouddorp wordt op nachte lijke uren de openbare orde nogal eens verstoord door lieden die duidelijk teveel alcoholica hebben geconsu meerd. Veel overlast werd ondervonden en veel zinloze vernielingen werden gepleegd, zo verhaalt het Jaarrapport '88. De dropping van leerlingen van een scholengemeenschap in Hellevoetsluis veroorzaakte een lawine van klachten en de gemeente is dan ook gevraagd die droppings zoveel mogelijk te beperken. „Zeer streng" werd opgetreden tegen bij de bushalte aan de Eendrachtsweg te Stellendam rondhangende jeugd die ook buspassagiers lastig viel. Verhoogde boetes lijken het probleem te hebben °Pg^i°^'- Milieu In '88 werden een aantal milieusurveil lances en ook enkele milieuvluchten uit gevoerd. Het bleek de politie dat er voor de gemeente op dit terrein nog veel te doen zal zijn, al waren het vnl. kleinere milieudelicten die werden geconsta teerd. De politie hoopt dat in de nabije toekomst gezamenlijk (gemeente en politie) gecontroleerd kan worden op het naleven van de Hinderwet, het ille gaal storten van chemisch afval en het dumpen van mest e.a. Een uitgebreide rapportage derhalve die gistermorgen nog nader werd toegelicht. Burg. van Velzen, als hoofd van de Poli tie en Adjudant Th. W. v. d. Have als Groepscommandant benadrukten daar hun zorg over de nabije toekomst, een zorg die met de beschikbaarstelling van drie extra manschappen (vanaf 1990) gelenigd zou kunnen worden. De personeelssterkte van de groep, momenteel 14,5 man, is nog steeds afge stemd op het inwonertal - 10.700 - ter wijl de ingebruikname van 722 bun galows op Port Zélande, een jachthaven van 650 ligplaatsen en 500 bungalows op „de Kriekel" in het directe verschiet ligt. Het bezoekerscentrum op „de Punt" en de stoomtram die daar komt lijken ook nog eens goed te zijn voor 50.000 bezoe kers 's jaars; explosieve recreatieve ont wikkelingen derhalve die veel politio neel werk met zich mee zal brengen. De tachering van collega's van elders - 286 uren in 1988 - is verre van voldoende. In het verslagjaar lukte het nog, dankzij veel inzet en motivatie, de politiezorg te verzekeren maar de „minimale politie zorg" zal, wanneer verhoging van de personeelssterkte voor de jaren vanaf 1990 uitblijft, niet kunnen worden ge garandeerd. Het is ook daarom dat burg. van Velzen zich - als enige van de 4 eilandelijke bur gemeesters - kant tegen de vorming van één politiegroep op Goeree Overflakkee. Concentratie zal zeker bezuiniging op de sterkte betekenen en Goedereede wenst juist een versterking daarvan. Overigens is de procedure daartoe minder ver gevor derd dan wordt aangenomen en zelfs al is gepubliceerd. ....van ƒ0,90 voor Vrijdag en zaterdag: Heerlijke ROOMBROODJES Pittig gekruide WORSTEBROODJES vanƒ l lO voor 1.00 Op uw verjaardag zorgen wij voor uw gemak, dan bezorgen wij uw brood en gebak. Per telefoon kunt u het bestellen onder de volgende nummers: SOMMELSDIJK 01870-3330 DIRKSLAND 01877-1417 ZIERIKZEE 01110-16264 'il

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2