INGSSPRSKMET.... Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Toeristische sector blijft groeien, maar moet zicli wapenen tegen een steeds groter wordende concurrentie Brandweerwedstrijd te Heerjansdam: Ooitgensplaat derde Zwarte Pion 1 kampioen ja/nee? Jaap Kronenburg herdenkt Feike Asma dhr. M. Bezuijen te Vlaardingen de kroon op uw interieur «c Plannen voor proeffabriek op stortplaats Tholen Biz. 2 (21 april 1912 - 18 dec. 1984) SFEER aldus drs. F.L.J.M. Jansen van hetNBTin „Bedrijvig Beleid" In het lentenummer van Bedrijvig Beleid, het economisch kwartaal blad van de provincie Zuid-Holland, veel aandacht voor toerisme en recreatie. Dat toerisme van grote betekenis is voor de Nederlandse economie blijkt uit de volgende cij fers van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT): de totale omzet van het binnenlands en inkomend toerisme is ruim 30 miljard gulden. Dat is zo'n 11% van alle consump tieve bestedingen in ons land. De werkgelegenheid in de hele toeristi sche sector bedraagt circa 240.000 arbeidsplaatsen; dat is ongeveer 6% van de totale werkgelegenheid in bedrijven. Statistisch katern „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 14 APRIL 1989 Jaap Kroonenburg, organist van de Grote Kerk te Maassluis, zal op zaterdag 22 april 1989 te 20.15 uur een orgelcon cert verzorgen op het Garrelsorgel van deze kerk, dat in het teken staat ter nage dachtenis van Feike Asma. Het programma vermeldt orgelwerken van Asma, Bach, Guilmant, Handel en Van Westering. Van deze laatste compo nist wordt „Variaties op een Bach- thema" uitgevoerd. Dit orgelwerk werd speciaal geschreven voor Asma's 40- jarig jubileum als organist. Het werk is Asma niet alleen technisch op het lijf geschreven, maar geeft ook een karak terbeschrijving van de organist. Van Asma zelf worden een aantal schitte rende koraalbewerkingen uitgevoerd, waaronder „Komt als kinderen van het licht", waarmee het concert zal wor den begonnen. Het programma van Jaap Kroonenburg ziet er verder als volgt uit: - Concerto in g-moll a) Allegro moderato b) Basso ostinato G.F. Handel c)Fuga 1685-1759 - Sinfonia „Ich steh' mit einem FuBimGrabe"(BWV156) J.S.Bach 1685-1750 (arr. Feike Asma) - Lamentation A. Guilmant (Klaagzang) 1837-1911 - Bewerking Psalm 77 Feike Asma „'k Zal gedenken hoe voor dezen, ons de Heer' heeft gunst bewezen". - Variaties op een Bachthema P.C. van Westering 1911 - Variaties over Ps. 118 Feike Asma met aansluitend samenzang Psalm 118 vers 1 en 7. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang ƒ6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en Pas 65/4,50. T'A'F UT EN 60RDIJNEK Lynbaanpromenade 11a Middelharnis Telefoon 01870-3096 De brandweer van Ooitgensplaat kwam j.l. zaterdag (8 april) bij de brugkring- wedstrijden te Heerjansdam niet slecht uit de bus. Onder leiding van de heer A. Kammeraad werd een mooi resultaat bereikt en behaalde het korps een derde prijs. Met deze uitslag gaat de ploeg door naar de volgende ronde. 11 deelnemers De opdracht was slachtoffers te helpen en in veiligheid te brengen, daar door laswerkzaamheden brand was ontstaan in een kelder onder een garage en onder de vloer van het woonhuis. Op het kantoor van E.N. is Maarten Bezuijen geen onbe kende. In verband met zijn speurwerk naar oude krante- artikelen betreffende familieleden had hij een paar keer een bezoek aan ons gebracht. Bij een van die bezoeken hebben we hem kunnen „praaien". om in zeemanstermen te spre ken. Ik druk me niet zonder reden zo uit want dhr. Bezuijen heeji beroepshalve veel met het zeemanschap te maken. Hij is n.l. roeier. Ik had er geen idee van wat dat beroep inhield. Maar een maal weer in mijn auto op weg naar huis. was ik wat dat betreft veel wijzer geworden.... „Roeiers: dat zijn een stel kerels die met hun motorvletten de zeeschepen, die in de haven geloodst worden, vast- en ook weer los maken begint hij te vertellen,tevens spelen we ook een rol bij b.v. een tewaterlating van een schip, het op zijn plaats brengen van een booreiland en bij de tunnelbouw. De roeiers zijn lid van een vereniging: de Roeiers Vereniging Eendracht, die in 1895 werd opgericht en zo'n 350 leden telt". „Degeschiedenis van deze vereniging is zeer interessant. Heel vroeger was het beroep van roeier een individuele bezigheid. Het was onderling n.l. altijd een strijd wie er het eerst, vaak ver buitengaats, bij een zeeschip aankwam. Motorboten waren er toen nog niet: er werd geroeid. Vandaar dat nu nog de naam roeier gebruikt wordt". „Ook het gezegde: „roeien met de riemen die je hebt" stamt waarschijnlijk uit die tijd. Het was zo en niet anders". Het beroep van roeier is een zwaar en hard beroep. Er moet letterlijk door weer en windworden gegaan.... De felste vijand van de roeiers is de storm. Mist is erg lastig maar storm is erger Want hoe houden dan de trossen zich van de gemeerde schepen? Ook daarop moeten de roeiers letten. In het verleden zijn er met het vastmaken van een schip enkele ongelukken gebeurd, vertelt dhr. Bezuijen. Om b.v. op een dansende boei de tros door het oog te trekken, is best een hachelijk avontuur.... ja soms „kantje boord!" „Je moet altijd allert zijn weet dhr. Bezuijen uit ervaring, „ga nooit onder de kop van een schip liggen want het anker kan vallen. Ook voor de schroef moet je erg oppassen want deze kan op de onmogelijkste ogenblikken gaan draaien. Per slot van rekening is ons bootje maar een notedopje!" Zeker naast zo 'n reusachtige zeetanker lijkt zo 'n vlet natuur lijk erg klein. Dhr. Bezuijen verzekert me dat de motorbootjes praktisch niet kunnen zinken. Ze voldoen aan de eisen des tijds. En een van die eisen zijn b.v. de waterdichte deuren. Ik vraag hem of iedere man roeier kan worden: „Zelf heb ik het binnenvaartdiploma behaald. Maar sinds 8 jaar hebben we een eigen opleiding. Het is wel zo dat kinde ren van roeiers of loodsen voorrang krijgen als ze solliciteren. Er bestaat binnen de vereniging een bepaalde vertrouwensre latie en dat willen we zo houden. Het is een unieke vereni ging. Iedereen verdient hetzelfde, ook de bestuursleden Het huis van dhr. Bezuijen verraadt bij binnenkomst meteen in welke branche zijn beroep gezocht moet worden. In de hal hangt b.v. een groot bord waarop alle zeemansknopen zijn aangebracht. Ik herken er meteen enkele: de platte knoop en de paalsteek b.v., die ik als meisje op de padvinderij heb geleerd... De naam Bezuijen is op Ouddorp heel bekend. De vader van Maarten heet Teun van Siemon Bezuijen. De naam Siemon (met ie) duikt in de familiegeschiedenis steeds op. „Ik heb van onze familie een stamboom gemaakt". Terwijl hij dit vertelt pakt hij het album, dat zo voor het grijpen ligt. Hij is in de familiegeschiedenis teruggegaan tot aan 1657. De naam luidde toen nog Besuijden. Daarna werd het Besuijen en in 1787 kreeg het de huidige spelling. De eerste Siemon werd in 1816 geboren. Hij stierfin 1913 Hij had maar liefst tien kinderen. Een tak van de familie woont in Amerika. Door toeval is Maarten Bezuijen daar achter geko men. Het was het ontbrekende stukje in de puzzle. Hij stuurde er een brief heen en groot was zijn verbazing toen er in 1981 iemand bij hem aanbelde en zei: „well hierr bèn ik: is Maorten thois?" Zijn naam was Nicolaas Bezuijen. Deze Nicolaas is in 1901 in Amerika geboren. HijwasdusSl jaar oud! Zijn vader, Siemon Bezuijen, was in 1890 op Flak- kee getrouwd en daarna naar Patterson geëmigreerd. Maarten heeft vele hobby's. Hij verzamelt alles wat met het zeemanschap te maken heeft. De albums op de grond stape len zich steeds hoger... Op de valreep vertelt hij nog dat hij lid is van het Mannen koor „Groot Rotterdam" en dat hij secretaris is van het comité Woord en Daad. Ik noem het in één adem omdat de samenwerking tussen beide groot is. Ten bate van Woord en Daad zijn er maar liefst 3600 lp. 's en 3300 c. d.'s(+ cassette bandjes en Lp. 's) van genoemd koor verkocht. De opbrengst van de tweede plaat bedroeg maar liefst f 50.000.-! A.s. zaterdagavond om 20.00 uur, is er in de Sions-kerk te Vlaardingen een koor- en samenzangavond voor,. Woord en Daad" waaraan de koren „Deo Juvante" en „Jubilate Deo "uit Ouddorp o.v. Jan Bezuijen medewerking verlenen. Ik wil dit stukje besluiten met een prachtig gedicht over een zeemeeuw van de dichter Jan Noordegraaf Een oude zeemeeuw zal men nooit zien sterven. Als het zijn tijd is, vliegt hij uit het land. Wie speurend langs de vloedlijn loopt te zwerven Vindt soms wat vuile veren aan het strand. Een meeuw schijnt in de hoogte dood te blijven. Toch vliegt hij voort, de vleugels uitgespreid. Alsof zijn spieren plotseling verstijven, en roerloos zeilend talmt hij in de tijd. Voorbij de kim moet hij het water raken onzichtbaar voor een ieder op het land. Alleen een zeeman ziet soms bij het waken, een dode vogel zweven langs het want. En hij alleen verstaat dit vege teken. Als eeuwigheid die neerziet in de tijd en zich voelt drijven door de blauwe streken. Van Gods ontstellende oneindigheid. Teunie Knöps Elf korpsen namen aan de wedstrijd deel en 's avonds om even na vijf uur werden in het Dorpshuis te Heerjans dam de prijzen uitgereikt, nadat vooraf de uitslag bekend was gemaakt. Deze ziet er alsvolgt uit: Ie prijs: Sliedrecht260,32 2e prijs: Streefkerk259,32 3e prijs: Ooitgensplaat255,07 4e prijs: Zwijndrecht 2233,74 5e prijs: Zwijndrecht 1233,49 6e prijs: Unimils (Unielever bedrijO 231,90 7e prijs: H.I. Ambacht227,07 8e prijs: Suiker Unie Puttershoek 225,57 9e prijs: Dordrecht220,32 10e prijs: Brandwijk/ Molenaarsgraaf 214,24 1 Ie prijs: E.Z.H. Centrale Merwedehaven 119,41 Zwarte Pion 1 won met 5-3 van RSR Ivo ren Toren 2 thuis. Indien de Pionier Hel- levoetsluis donderdag verliest dan zou de Zwarte Pion 1 kampioen kunnen zijn. De persoonlijke uitslagen: Verolme - WesterduinO- 1 du Pree - Rijken1 -O* Boeter- LemsO- 1 de Jager - v.d. Lee1 - O Peeman - Dobbinga1 -O Hollander - v. DoornVi - Vi V. Prooijen - VethVa-'/a* Mourik - v.d. Post1 -O In totaal dus5 - 3 na arbitrage-verhandeling Huish. afg. partij: Robijn - v.d. Waal1 -O Ladder: Poortvliet - Ad. Visser1 - O Groep 2: Verbeek - Lesuis1 -O Wolters - Kruik1-0 V. Doorn - Dane1 -O Groenendijk - Albrechts1 -O V. Schaardeburgh - Noordijk1 -O Kommentaar: Mourik won na pionoffer in sublieme aanval. Van Prooijen had de winst in handen en hield de winst in gierende tijdnood. Twee topspelers in de RSB! Du Pree is zeer produktief, maar wel uiterst voorzichtig. Verolme zit in een dal net als ik, maar Boeter speelt zo sslecht dat hij z'n dame laat inmetselen. Hij zal verm. volgend seizoen niet meer meedoen. Ik nam een gegeven paard niet en keek het zelfs niet in de bek! Ozon in de lucht?! Boeter zag hoe Van, Prooijen in winstpositie nog een stuk had kunnen pakken. Als z'n partij niet op remise werd verhandeld (hij stond gewonnen!), zou Zwarte Pion 1 een bordpunt meer dan W. Steinitz Geachte lezers, velen van u hebben een stukje ingestuurd voor boven staande rubriek. U denkt misschien wel eens, wanneer komt „mijn stukje. Dat kunnen we niet precies zeggen natuuriijk, wel willen we u graag de ver zekering geven, dat alle stukjes in de krant zullen komen. Wees zo vnende- lijk geduld te hebben. Wel zijn we er blijk mee als u een stukje instuurt, want we weten van veel abonnees, dat ze deze verhalen zeer op pnjs stellen Hebt u 't nog nooit geprobeerd? Als u er aan begint valt het meestal best mee en wellicht vindt u het na de eerste keer zo leuk, dat er meer aan stukje zal volgen. Dit wilden we u even zeggen. Redaktie E.N. Van mevrouw W. van Prooijen-Verbiest weer een bijdragae van vroeger. Mevrouw Van Prooijen, we stellen het heel erg op prijs dat u dat doet, want we weten na de „schieversaevund" wat een prestatie dat voor u moet zijn. Daarom nog eens extra vermeld, met veel respekt bekijken we altijd uw brieven, juist daarom. Redaktie E.N. Geachte redaktie van EU Nieuws. Hier weer een echt verhaaltje voor uw abonnees. Er woonde in Amerika een broer van mijn vader en zoals zovelen toen deden vlak na de ooriog. kwam hij ook op bezoek bij mijn ouders thuis voor een poosje. Mijn ome Kees Verbiest was nogal een lollige klant en kwam heel graag en veel bij ons hier in Dirksland! Hij bracht ook heel wat mee voor ons uit het rijke land van hem, onder andere een mooie lap stof, voor kinderjurkjes te maken. De kinderen hadden niet veel meer om aan te trekken en alles was nog op de bon. Ze hadden de laatste winter maar vijf broekjes voor drie meisjes, dus niet veel maar nood breekt wet. Geen schone meer om aan te trekken, dan maar een grote veiligheidsspeld onder tussen de beentjes aan hun hemd en klaar was kees! Zo ging dat toen. En van een jutezak maakte ik voor ieder een lange broek en die verfde ik dan zwart. Oom Keesje kwam meestal omstreeks vijf uur en bleef dan eten en vertelde over Amerika en over vroeger. We vonden het heel gezellig. We woonden toen in een klein huisje op Kralingen zonder achterdeur. Dat was toen heel gewoon, we konden niet achter komen daar was een grote tuin van een boer! Nu was de ruimte achter de kamer „luzze" op een oude sloot gebouwd en de muur tussen de buren en ons was een brede scheur ont staan. Die muur was danig verzakt, zo erg zelfs dat we een paar stenen eruit konden lichten. Ik lichtte het oude behang op en liet het aan ome Keesje zien. Hij pakte de stenen eruit en nog meer, zodat het een heel gat vormde in de muur. Hij stak zijn hoof erdoor en keek bij de buren binnen en begon toen te loeien als een echte koe. Dat deed hij een keer of vijf De buurvrouw zat nietsvermoedend in de voorkamer en schrok vreselijk! Een koe in de luzze, hoe kwam dat nou? Ze rende naar buiten, hevig ontdaan en schreeuwde het uit: „Wie heeft een koe hier in huis gebracht?" We stelden haar gerust en lachten er allemaal hartelijk om! Enkele dagen later had ik een paar jurkjes geknipt uit die mooie lap stof van ome Keesje en wat denk je? Ik kon wel huilen, want de kinderen had den er allemaal washandjes van geknipt! Weg jurkjes! In die tijd reden er maar een paar bussen naar Sommelsdijk en ome Kees was meestal te laat. dus ging hij liften. Er waren ook niet veel auto's om mee te kunnen rijden,m aar hij had een manier om ze te laten stoppen. Hij nam zijn pijp in zijn hand en hield hem zó, dat het net een revolver leek, en met zijn amerikaanse kleding en zijn grote cowboyhoed op zijn hoofd, zag hij er dreigend uit voor de autobezitters. Ze stopten prompt en zo was hij toch nog gauw thuis. Dat was weer een van mijn verhalen, er zijn er nog veel meer maar stop nu, kan niet meer verder, alleen op gevoel omdat ik slecht kan zien. Allen de hartelijke groeten van mevrouw W. van Prooijen-Verbiest, Geldersedijk 51, Dirksland hebben gehad bij gelijk aantal match- punten, zodat bij verlies van Hellevoet- sluis a.s. donderdag Zwarte Pion 1 en niet W. Steinitz kampioen is. Huishoudelijk knoeide Robijn z'n winst eerst weg om later na blunder van v.d. Waal alsnog te winnen. Schaardeburgh was zeer blij. Hij denkt volgend seizoen in 2e team te kunnen opereren. Dat wil zeggen voor 't eerst in de RSB verband te kunnen spelen. Jaap Hollander In de rubriek open forum gaat de adjunkt-direkteur van het NBT - drs. F.L.J. M. Jansen - nader in op de ontwik kelingen in de toeristische sector. In de komende vijf a zeS jaar verwacht hij een groei van zo'n drie procent per jaar. Daarbij zit Nederland iets hoger dan de voorspellingen voor Europa. „Maar Nederland moet zich wel wapenen tegen een steeds grotere concurrentie." Volgens Jansen kan Nederland - èn ook Zuid-Holland - de komende tijd scoren met twee thema's: ten eerste het Neder landse kulmurbezit (musea, monumen ten, maar ook uitvoerende podiumkunst als concerten, dansvoorstellingen enzo voorts). Een tweede thema dat de komende jaren steeds belangrijker kan worden is: Nederland Waterland. „Voor Zuid-Holland spelen hier een rol Rot terdam Waterestad en de kustontwikke- ling met badplaatsen als Scheveningen en Noord wijk." Jansen gaat ook in op de provinciale rol bij het toerisme: vooral voorwaardenscheppend op regionaal niveau. Ook in het interview met de Zuidhol landse gedeputeerde E.P. van Heemst komen toerisme en recreatie aan de orde. Daarnaast gaat Van Heemst in op de economische aspekten van twee andere onderdelen van zijn portefeuille: de stadsvernieuwing en de volkshuisves ting. Over het stimuleringsfonds stads en dorpsvernieuwing zegt hij dat het zich na 1990 goed zou lenen voor een voortzetting door het bedrijfsleven. Verder besteedt Bedrijvig Beleid onder andere aandacht aan onderwerpen als uitgifte van bedrijfsterrein, een moge lijke nieuwe internationale roeibaan bij Delft en de start van het Milieuservice bedrijf Nieuw bij Bedrijvig Beleid is het statis tisch kwartaal-katern. Naast een kwar taaloverzicht van werkloosheidscijfers zal „Bedrijvig Beleid in Cijfers" aan dacht gaan besteden aan ander aktueel cijfermateriaal en recente analyses. De redaktie komt hiermee tegemoet aan de gebleken behoefte aan meer aktuele sta tistische gegevens. Bedrijvig Beleid wordt onder andere toegezonden aan gemeentebesturen, werkgevers- en werknemersorganisaties en andere instanties die in Zuid-Hol land werkzaam zijn op economisch ter rein. Andere belangstellenden kunnen zich gratis abonneren via de provincie Zuid-Holland, telefoon 070-117083. SINT ANNALAND Bolsius Afvalverwerkings Systemen (BAS) uit Tholen heeft vergaande plan nen voor een proeffabriek op de stort plaats Tuttelhoek onder de kern Sint Maartensdijk. Het bedrijf wil daar voor lopig zeventig ton groente-, fruit- en tuinafval versneld gaan composteren. Het provinciaal bestuur staat daar posi tief tegenover en is dan ook bereid om BAS een vergunning te geven om het afval uit het noordhollandse Purme- rend te importeren. Deze noordhol landse gemeente is al enkele jaren bezig om afval te scheiden van de bron om dan daarna te composteren. De ge meente Purmerend heeft het Thoolse bedrijf eenmalig niet minder dan zeven tig ton afval (tweemaal de wekelijkse inzameling) toegezegd. De groente-, fruit- en tuinrestanten moeten dan opge slagen worden in een nog te bouwen hal van tien bij drie meter. Met behulp van het toevoegen van warmte, water en lucht moet dan het afval composteren. Hoe snel een en ander zal gaan duren, is, zo deelde de direkteur, de heer P.W.A.A. Bolsius desgevraagd mee, nu nog niet duidelijk. Naasst de bedrijfshal komt een demonstratieruimte met dezelfde afmetingen. Composteren van met name huishoudelijk afval gebeurt voor een groot gedeelte in de open lucht. Het duurt enkele jaren voor de compost ook daadwerkelijk gebruikt kan worden, omdat de weersinvloeden moeilijk zijn uit te sluiten. Het gemeentebestuur van Tholen is positief over de plannen van BAS. Hoe veel geld met deze investering is ge moeid kon de heer Bolsius nog niet precies meedelen. Dat hangt af van de personeels- en bouwkosten. De direk teur van het Thoolse bedrijf noemt de lokatie op de gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek, die begin van de jaren negentig moet sluiten, dan ook ideaal. „We kunnen", aldus de direkteur, „zo het verieden tegen de toekomst afzet ten". Het ligt in de bedoeling dat deze proeffabriek vooriopig tot en met het jaar 1990 gaat draaien. Wanneer het afval wordt aangevoerd is momenteel nog onduidelijk. „We hadden", aldus de heer Bolsius, „allang willen beginnen. Maar veel hangt af van de overheden, die moeten beslissen over de nodige vergunningen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14