Zomer Mode Presentatie 1989 vraagt JONGENS IN GESPREK ÜAET.,.. Aktie Brother Breimachines TAALPRAATJE bij Modehuis Braber te Diricsland tn&dehiiis Bml^ MONTEURS Yamaha DT Verantwoording „Woord en Daad" mocleilcn- boeken II dhr. R. Bakelaar te Den Bommel Degelijke pallets gratis een breigeleider KL-116 gratis een KG Patronenboek gratis een set besctiermkappen GROEN Streekmuseum Goeree- Overflakkee weer open een huis verkopen- Makelaar Tamboer VRIJDAG 7 APRIL 1989 „EILANDEN NIEUWS' VIERDE BLAD Op dinsdag 18 april a.s. organiseren wij een MODESHOW in onze zaak UITNODIGING voor onze shows: Dinsdag 18 april a.s.: 's middagsvanaf 14.00 uur 's avondsvanaf 19.30 uur Kom snel de zomer proeven onder het genot van een kopje koffie en een drankje. Kaarten zijn gratis vertfrijgbaar in onze zaai^! Tot ziens in onze zaaf<! Café-Restaurant HaVenZlCht te Ouddorp 16 jaar, voor keukenhulp tijdens het seizoen. Telefoon 01878-1767 NIEUWE TONGE Inleveren vakantiebonnen Maandagavond 10 april van 7-8 uur voor de Landbouw bij L. W. van Alphen, Duivenwaardsedijk 6. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. M. Golverdingen van Slikkerveer. „Zowel voor kapper als voor onderwijzer in de wieg gelegd", zo zou ik de kwaliteiten van Rien Bakelaar willen schetsen. Beide zijn hem op het lijf geschreven. In '88. na op de kop af 40 jaar in het kappersvak werkzaam te zijn geweest, legde Rien schaar en scheerkwast neer om zich vervolgens geheel te wijden aan het „meesterschap". Wat eerst in deeltijd zijn hobby was, zou nu zijn beroep worden: docent aan de kappersvakschool in Goes. „Mijn vader is in '21 een kapperszaak begonnen, of eigenlijk moet ik zeggen een scheerwinkel", verbetert hij lachend. Ik weet waarom hij lacht want ik ken hem van onze studie kring Flakkees oftewel op z'n Flakkees gezeid, de Lêêr- schoole. In het Dienstencentrum van Middelhamis komt om de twee weken een groepje mensen bij elkaar die de Flak- keese taal korrekt trachten te schrijven. Rien levert iedere keer weer een waardevolle bijdrage want hij komt goed beslagen ten ijs. Hij haalt overal informatie vandaan en bezit alle boeken over Flakkee die er maar te krijgen zijn.... „Rien zoekt het wel even op" is tijdens zo'n bijeenkomst een veel gehoorde opmerking. Uiteraard komen er op zo'n avond prachtige, oude Flakkeese woorden zoals scheerwinkel boven water.... In '48 begon hij het kappersvak te leren in de zaak van zijn vader aan de Voorstraat waar nu zijn twee dochters het bedrijf voortzetten. Ik vraag hem of hij het werk in de winkel toch niet een beetje mist.... „Ik geef erg graag les maar ik moet eerlijk bekennen dat ik het kontakt met de klanten en het daarbij behorende praatje mis". Het grapje, dat een kapper aan zijn klant vraagt: „hoe wilt u uw haar geknipt hebben "en deze antwoordt: „in stilte", ging in de winkel van Rien niet op. Zijn klanten praatten maar al te graag... „Ik moest weleens het puntje van mijn tong afbij ten, hoor", geeft Rien toe, „want g'laof mar dat 'r wat ofge- praet is". „Een van de leukste dingen die ik meemaakte vond ik wel de briefjes met opdrachten, die kinderen van hun moeders mee kregen om mij duidelijk te maken hoe de koppetjes geknipt moesten worden. Ik herinner me b.v. de volgende tekst: „beste kaper, wilt u de pony korter knippen Elke zaterdagmorgen kan hij aan zijn oude beroep zijn hart ophalen. Er komt op die ochtend altijd nog een trouwe klant van vroeger, wie hij op een ouderwetse manier onder het mes neemt. „We horen bij het servies", lacht hij. Bakelaar is een heel precies en nauwgezet man. Dat blijkt ook uit de vele hobby's die hij heeft. „Milimeteren" is niet alleen in zijn beroep van toepassing maar ook in zijn vrije tijdsbesteding. Hij heeft zoveel hobby 's dat hij, naar eigen zeggen, 300 jaar oud zou moeten worden om alles te kunnen doen wat hij zou willen doen. Maar hij doet een paar grepen: klussen, onderwatersport, fotografie en heel veel verzamelen. Wat voor hobby iemand heeft, vind ik eigenlijk niet eens zo belangrijk. Maar van wat een mens doét vind ik mooi. Het is heerlijk om je nuttig te maken". Zijn studeerkamer, boven, is een wereld op zich. Een van de wanden staat vol met boeken. Hij heeft een brede interesse. Installatiebedrijf SPERLING vraagt voor direkt Tel. 01878-1252-1422 OUDDORP T.H. KI. zw/r z.g.o.h.; pr. f 1.500,- Tel. 01687-2514 Over de geschiedenis van Flakkee heeft hij mappen vol kran teknipsels. En dit alles is keurig gerangschikt in zijn cartotheek. In '87 is een fotoboek over Den Bommel uitgegeven dat door Rien Bakelaar is samengesteld. Hij heeft hier enkele jaren aan gewerkt. Het is een bijzonder waardevol boekje gewor den. Het bijeen brengen van de foto's met de bijbehorende informatie werd een boeiende ontdekkingsreis. Dat gold zeker voor de oude molen waar binnen op de muren de data van belangrijke gebeurtenissen gegrift stonden. Tot slot vraag ik hem of er iets is wat hij ooit in zijn leven nog erg graag zou willen doen.... „Om te beginnen hoop ik oud te worden op de manier van mijn moeder, die, ook geestelijk, nog zeer gezond is. Dan hoop ik nog veel te kunnen reizen. Ik heb, samen met mijn vrouw, al veel van de wereld gezien maar er is één land waar ik beslist naar terug wil en dat is Israël Ja echt, daar ligt mijn hari. Ik heb iets met dat land. Het is voor mij het mooiste land ter wereld. Vooral naar het oude Jeruzalem voel ik een hunkering. Ik heb geen Joods bloed maar ik zou het kunnen hebben. Op reis denken anderen dat waarschijnlijk ook waqnt mijn paspoort wordt minstens drie keer bekeken en in Parijs ben ik eens een taxi uitgezet omdat de chauffeur dacht dat ik een Israëliet was". Als ik hem vertel dat mijn jongste dochter voor eenjaar naar Israël is gegaan en dat ik haar graag zou willen bezoeken stelt hij enthousiast voor om een keer een avondje te komen; dan kan ik de honderden dia's zien, die hij van dat land gemaakt heeft. Ook druk thij mij nog een boek over Israël in handen. „Want", weet hij, „je moet van te voren goed geïnformeerd zijn, dan heb je er veel meer aan". Ik neem afscheid. „Tot gauw ziens", zegt ik. Teunie Knöps Uw adres voor GROENTEPLANTEN KUNSTMEST BESTRIJDINGSMIDDELEN POTGROND TUINTURF e.d. Tevens te koop voor randbeplanting: BUXUS 25 cm. hoog van ƒ2,50 voor ƒ1.50 VAN ROSSUM Kolfweg 19, Oude Tonge Tel. 01874-1769 De penningmeester van „Woord en Daad" ontving tijdens het eerste kwar taal van 1989: Ned. Herv. Gem2720,10 Part.gift via Chr. Ger. Kerk.../ 50,00 Bejaardenmiddag20,30 Spaarbusjes Den Bommel..../ 142,65 Spaarbusjes Ooltgensplaat...../ 2271,55 Part.giften25,00 Part.giften50,00 Part.giften3860,00 Part.giften140,00 Scholen en verenigingen84,50 Verkopen2517,95 Rente bank41,97 Totaal 11924,02 Allen die hiertoe hebben bijgedragen hartelijk dank! Giften voor ons projekt op Haïti of voor andere door u te bestemmen projekten kunt u overma ken op giro 5620184 t.n.w. „Woord en Daad" te Middelharnis of op nummer 36.13.13.772 voor de Rabobank te Mid delharnis t.n.w. „Woord en Daad" Goe- ree-Overflakkee. De Penningmeester voor de Stichting „Woord en Daad" Goeree-Overflakkee STAD AAN 'T HARINGVLIET Dagreisje voor ouderen 18 mei '89 Vertrek Trefpunt 8.30 uur. Toeristische route Brabant. Bezoek champignon kwekerij, koffie met gebak. Koffietafel, rondrit huifkar. Diner Woensdrecht. Kosten 64,50. Alles inbegrepen bij de prijs. Opgave: J. C. Arensman, Vrouwtjesweg 15, Stad aan 't Haringvliet. TE KOOP Diverse maten f 10,- per stuk Tel. 01870-3636 (niet op zondag) OUDDORP Tel. 01878-1682 ('s ovonds); of 01870-2729 (overdog) Haveniueg 39 bij: Bij aankoop van een breimachine, Bij aankoop van een KG-slede, Bij aankoop van een dubbelbed, Aktie is geldig t/m 29 april Breimachinegarens op conen voorradig, o.a.: 50% katoen - 50% acryl 60% wol - 40% draion Openingstijden: iedere middag van 13.00- 17.00 uur, behalve 's maandags. Zaterdag gehele dag van 9-12 uur en van 13.00-16.00 uur. Philipshoofjesweg 3a, DIRKSLAND, telefoon 01877-1661 mil iiiiiiiii lÊÊiiiiii iiiiiiii iiiiim iiiiiiii iiiiiiii iiiimi iiiiiiii iiiiiiii iiiiiiii iiiiiiiii iiiimii iiiiiiii iiiiiiii iiiiiê GEMEENTE |jJIDDELHARNIS REGIONAAL EDUCATIEF BERAAD BASISEDUCATIE Rijksregeling basiseducatie volwassenen R.E.B.B. secretariaat: ■f iiiÊiÊi lÊÊii! iiiiiiii iiiiiiiii iiiiiiii iiiiiiii liiiiiiii iiiiim at. miiim Ieder jaar omstreeks 1 mei krijgen de beukebomen hun eerste groene blad. Men spreekt dan van: de bossen tooien zich weer in lentegroen. Daarom een Taaipraatje over de kleur groen. Enkele bomen, o.a. de berk, zijn meestal eerder in het blad. Als het een late Pasen is en het blad van sommige bomen al is uitge lopen, noemt men dat een groene Pasen. Vaak vereenzelvigt men groen in de natuur met gras. Daarvan is de vergelij king afkomstig: zo groen als gras. In toe passing op personen oorspronkelijk in de betekenis van pril, jeugdig, later meestal met de bijgedachte van onnozel, onervaren, dom. Vergelijk het ontgroe nen van studenden. Daarbij werden, vooral in vroeger dagen op dikwijls bij zonder hardhandige manier, de jonge studenten op de proef gesteld, vóór ze lid konden worden van een studenten corps. Het groene, de onnozelheid en onervarenheid moest erdoor verdwij nen. Ook de uitdrukking „onder de groene zoden", voor in het graf, is afge leid van gras. In de warme landen zijn de bomen altijd groen, vandaar de benaming „het groene Oosten". Beest: een vernieuwing van het gelaat des aardrijks (te weten in de lente) zoals het altijd groene Oosten er gene kent". Groen hout (nog groen van bast) wil slecht branden. Het is niet dor en bezit nog de natuurlijke sappen. Cats: „Groen hout, heet brood en nieuwe wijn, en kan voor 't huis niet dienstig zijn". Daarvan is de uitdrukking afkomstig „rijp en groen". Dat wil zeggen het goede en het slechte, zonder onderscheid. Vaak gebezigd met betrekking tot boe ken. Zij lezen rijp en groen om aan hun weetgierigheid te voldoen. Rijp en groen zeggen of schrijven duidt op zonder onderscheid (alles door elkaar) uiten: rijp en rauw, bekookte en onbekookte gedachten, ware en onware woorden. Een bekende spreekwoordelijke zegs wijze wordt nog steeds dikwijls gebe zigd: Alles groen en geel voor de ogen zien (het wordt me groen en geel voor de ogen). In letterlijke betekenis: alles draait iemand voor de ogen als gevolg van aanhoudend turen en staren. Fi guurlijk: plotseling duizelig worden. Ook: mijn ogen zien alles groen. Door duizeligheid de voorwerpen en hun kleur niet duidelijk meer onderschei den. Volgens sommigen afkomstig van de kleuren van het narrenpak op Drie koningenavond. Vandaar het rijmpje: daar is geen zot zo eel (edel) of hij draagt groen en geel. Vroeger droegen gerechtsboden in som mige plaatsen o.a. 's Hertogenbosch, groene roeden bij de uitoefening van hun ambt. Dat waren groengeverfde stokken, om in voorkomende gevallen de orde te handhaven. Onder een Uitknippen en bewaren Dinsdag t/m zaterdagmiddag van 2.00 tot 5.00 uur. Bovendien woensdagmor gen van 10.00 tot 12.00 uur. Willen verenigingen en schoolklassen die een rondleiding wensen kontakt opnemen met de suppoost, tel. 01870- 3778. Uw museum in het hart van de Delta, Kerkstraat, Sommelsdijk. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 „groene jager" verstaat men in dienst een soldaat van het garderegiment ja gers. Overdrachtelijk heeft groen de beteke nis van ondoordacht, onberaden of onbekookt. Vandaar groene klap voor mallepraat, kletskoek. Verder een groene vrijer, nog jeugdig en onervaren en groene jeugd, een kollektief begrip voor jonge mensen. In tegenstelling tot groene jeugd sprak men van „een groene bui" als bejaarde lieden een aanval van jeugdige lust of overmoed hadden. Huygens wist dat al: „Geurt heeft zijn huisvrouw lief, hij troe telt en hij kust 'er en vleidtse nog soo groen, als of hij eer begost" (begon). Niettemin betekent „groene ouderdom" dat bejaarde mensen er soms nog erg jong uitzien. Zo kende men in Overijssel de zegswijze „hij is zo groen, het gras groeit hem uit de schoenen". Dat bete kende: hij is overmoedig en verwaand. In enkele gevallen heeft groen de beteke nis van: er niet op gesteld zijn. „Iemand groen op het lijf zijn" voor haten. Ook: iemand groen op het lijf vallen (twist zoeken). „In het groen" betekent in de lommer, de schaduw, soms in het vrije veld. Vandaar de wat oneerbiedige oude zegswijze „lie ver in 't groen, dan in 't sermoen". Liever in het lommerrijke bos dan onder de preekstoel. En: „Het geitje huppelt in het groen en zo zal ook haar jongen doen". Zo moe der, zo dochter. De laatste jaren duikt „groen" ook op in de politiek, vooral als naam voor sterk milieubewuste groepe ringen. In Duitsland „die Grünen", bij de laatste verkiezingen de Federatieve Groenen en de bekende internationale milieu-organisatie Greenpeace. Groen was in de Middeleeuwen de kleur van de vreugde. Vandaar de uitdrukking „de groene zijde". Als een meisje beha gen had in een jongen, vroeg ze: „Kom aan mijn groene zijde". Te koop: SOMMELSDIJK, Kortewegje 17 Oplevering i/o Vr.pr. ƒ127.500,- k.k. Ind gang, kamer, royale eeïkeuken. bijkeuken, toilet, douche. Op verd 3 si.kamers. Overloop met wastafel CV verwarmd Grote schuur met op verd hobbykamer, }n)ichlingen en/ot bezichtiging JONGERIUS 01870-4844 of 01870-5317 Plony Tanis, ujerkzaam bij drukkerij Gebr. de OJqqI, brengt graag de voor u mee, aiaarin u thuis uuj gelegenheidsdrukiuerk kunt uitzoeken. €ven bellen en u hebt het snel in huis. Het modellenboek van G€BOORTeKfiflRTJ€S is altijd oanmezig. U kunt het halen op Instellingen voor basiseducatie die in aanmerking willen komen voor een subsidie in de kosten van aktiviteiten in het jaar 1990, kunnen hiervoor een aanvraag indienen bij het secretariaat van het Regionaal Educatief Beraad Basiseducatie. De aanvraag dient voor 18 mei 1989 ontvangen te zijn. Informatie, b.v. over de wijze waarop de aanvraag moet worden ingericht, wordt u desgewenst telefonisch verstrekt door het secretariaat. gemeentesecretarie l^iddelharnis, Postbus 1, 3240 AA Telefoon 01870-3555 tst. 243 Middelharnis NVM,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14