EIÜVIIDEII-flIEUVS Vrijwilliger bij het Rode Kruis Raad Goedereede wenst voortaan „objectieve norm" voor verkiezing best.leden Samenwerl(ingsverband Nieuwe jeugd voor ontluisterd Gemeentefiuis Hans Groenendijk KMKirraMBoiiraii Leuk, gevarieerd en dankbaar werk! 5^ 1469.- Korte biografie van Piet Middeilioei(, icunstscliilder Open Huis bij Tennisvereniging Stellendam 2e Blad DINSDAG 4 APRIL 1989 No. 5788 Hulp in Sudan of Bangladesh, de va- kantieboot „J. Henry Dunant", en goed willende huisvrouwen die koffie zetten". Dit is nog steeds het beeld dat veel men sen hebben van het Nederlandse Rode Kruis. Een heel onvolledig beeld. Want de 35.000 enthousiaste vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis doen veel meer, ook in eigen land. Om maar eens iets te noemen: hartver warmende vakanties voor mensen met longproblemen of kankerpatiënten in de laatste fase van hun leven, kontakten leggen tussen vereenzaamde mensen, winkelen met bejaarden en gehandicap ten die amper meer hun huis uitkomen, kortdurende verzorging van zieken aan huis, en gezamenlijke, sportieve en spannende avonturenvakanties voor jongeren met én zonder handicap. En dan hebben we het nog niet over de medische hulp en opvang en verzorging bij ongevallen en rampen. Dit laatste is een belangrijke taak die de overheid heeft opgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis, in het bijzon der het Rode Kruis Korps, naast Brand weer, Basisgezondheidsdiensten, Politie en het Korps Mobiele Colonnes. De „Rampentaak" behelst zowel een snelle geneeskundige hulpverlening aan slachtoffers als de opvang en verzorging van bijvoorbeeld vluchtelingen en eva cuees, familieleden van slachtoffers en vermisten en andere kwetsbare groepen. Denkt u maar eens aan rampen als die van Zeebrugge en Ramstein. Zoiets kan ook in ons land gebeuren. Maar geluk kig doen zich weinig rampen voor, en kunnen de goed opgeleide en geoefende vrijwilligers van het Korps, onder wie artsen en verpleegkundigen, ook andere hulp verlenen: eerste hulp bij sport- en andere evenementen (de Nijmeegse Vierdaagse, de Tulpenrally en het Pink popfestival), aangepast vervoer voor rol stoelers, de hulpposten voor standzoe kers, en badgasten. „Op mooie dagen zijn er zo'n 50.000 mensen bij de recrea tiepias. Dan heb je echt je handen vol. Er wordt in glas getrapt, mensen krijgen een klap van de surfplank of zijn door de hitte bevangen. Ik noem maar wat. Helpen bij het Rode Kruis is zo'n leuk, gevarieerd en vooral ook dankbaar werk, dat men blijft doen zolang als men enigszins kan. Voor de vele taken en aktiviteiten is het Rode Kruis steeds op zoek naar gemoti veerde mensen die zich vrijwillig maar niet vrijblijvend willen inzetten: artsen, verpleegkundigen, helpers en helpsters, technische mensen, chauffeurs, organi satoren en mensen voor huishoude lijke taken. Mensen met zeer uiteenlopende vaar digheden en interessen. Mensen met saamhorigheidsgevoel, die graag in teamverband willen werken. Behalve „leuk, gevarieerd en dankbaar werk" biedt het Rode Kruis zijn vrijwilligers gezellige collegiale kontakten, persoon lijke voldoening, een zinvolle tijdsbeste ding, en gratis en gedegen opleidingen en oefeningen die ook buiten het Rode Kruis van pas komen: basisopleidingen, cursussen en oefeningen op het gebied van eerste hulp en gewondenzorg, staf- en kadercursussen en tal van gespeciali seerde opleidingen. Uiteraard is voor zien in een goede verzekering en rechtspositie. „We zeggen wel eens tegen elkaar: „We zijn allemaal gek!" Maar als het Rode Kruisideaal je eenmaal gegrepen heeft, dan kom je er niet meer van los", aldus een vrijwilliger. Dat Rode Kruis-ideaal is verwoord in artikel 4 van de statuten van de vereni ging „Het Nederlandse Rode Kruis" „hulp verlenen aan gewonden, zieken en anderzins hulpbehoevenden, die slachtoffer zijn van een gewapend kon- flikt, ramp of andere bijzondere gebeur tenis, zulks in overeenstemming met de bepalingen van de verdragen en proto collen van Geneve en de Grondbeginse len van het Rode Kruis. Voor aanmelding en/of inlichtingen over de vele mogelijkheden bij het Nederlandse Rode Kruis, kunt u terecht bij de afdeling van het Rode Kruis in uw woonplaats of in een naburige plaats. Help het Rode Kruis helpen, niet alleen met geld maar ook daadwerkelijk. Voor aanmeldingen en nadere inlichtin gen. Tel. 01878-1885 of via Postbus 1, 3253 ZG Ouddorp. Heet van de naald gaven we al in het nummer van j.l. vrijdag een korte weer gave van de commentaren vanuit Goerees' gemeenteraad op een tweetal voorstellen van het College m.b.t. Goeres' deelname aan het Intergemeente lijk Samenwerkingsverband Goeree Overflakkee. Tot toetreding tot het Samenwerkingsverband was al in de vorige vergadering besloten en thans wachtte nog de benoeming van de leden in het alg. bestuur van het te stichten Openbaar Lichaam en juist dat had met name de SGP fraktie nogal wat zelf- overwinning gekost. Eén schaarse zetel voor de 5 man tellende fraktie...., dat was best even slikken....! Goerees' voorwaarde evenwel is dat dat zal ver anderen door het voortaan hanteren van een „objectieve norm". Bij de vertegenwoordigers van de één- mansfrakties (Gemeente Belang en RPF/Visserijbelangen), i.e. de heren P. Grinwis en J. van Gurp bleek voor het hanteren van andere-, dan de thans gebezigde normen (welke laatste dhr. van Gurp een plaats bieden in het alg. bestuur) beduchtheid te bestaan omdat de kleine partijen dan uit de boot zullen vallen. Het zal de kleine partijen op het eiland (8 zetels) zeker nopen een samen werking aan te gaan. Complimenten Van de zijde van de PvdA kreeg de SGP fraktie bij monde van mevr. Hoogen- raad een compliment voor zijn opstel ling waarmee Goerees' raad kan laten blijken aan samenwerking met de ove rige gemeenten te hechten. Dergelijke waardering ook van de zijde van dhr. L. X. den Hollander (WD), maar omdat hem nog ontging welke de te vinden „objectieve norm" zal zijn had hij zijn bedenkingen tegen het voornemen zich terug te trekken als bij de volgende ver kiezingen van de leden van het alge meen bestuur niet die „objectieve norm" gehanteerd zal worden. Zowel WD als PvdA dachten daarom aan een meer vrijblijvende omschrijving in de geest dat het „zou kunnen" dat de gemeente Goedereede bij het ontbreken daarvan uittreedt. De raadsvoorz. benadrukte evenwel aan het Collegevoorstel te hechten. „Aan het „gerommel" zoals dat nu plaatsvindt wensen we de volgende keer niet meer mee te doen", verzekerde hij; het zal zoe ken worden maar de volgende verkie zing willen we beschikken over een duidelijke norm, lós van de man achter de politieke kleur", zo hield de voorzitter staande. Het lust hem en het College niet voortaan nog over personen te moe ten praten, terwijl b.v. de Kieswet over normen spreekt. Temeer wenst de voorz. duidelijkheid omdat het anders vol gende keer best weer een andere ge meente zou kunnen zijn die meent tekort te worden gedaan; „we willen een evenredige verdeling over alle frakties per gemeente", voegde weth. Klepper daaraan toe. Bij de besluitvorming, toen de voorzitter de te nemen besluiten nog eens mondeling recapituleerde liet hij de door VVD en PvdA gewraakte passage te zullen uittre den als de objectieve norm uitblijft achter wege. Beide vorengenoemde frakties le ken daaruit de conclusie te trekken dat die passage was geschrapt en geen van ben verklaarde zich dan ook tegen. Het abso lute voornemen blijft echter van kracht. 2 SPARTAMET OUDE TONGE Toen Rotterdam mer Leo de Puy acht jaar geleden het vroegere Gemeentehuis aan de Kaai te Oude Tonge kocht, betekende dat de redding voor dat historische gebouw tje waarvoor kennelijk geen flakkeeë- naar belangstelling had. Leo wel, omdat hij toen al zag dat hij er met z'n bod - beneden de negentigduizend - zeker niet aan miskocht zou zijn. Tal loze werkuren, een aanzienlijke in vestering in bouwmateriaal en acht jaar later zal ieder hem dat nazeggen, maar er is wél werk aan de winkel geweest, en nog....! De restauratie die dhr. de Puy toepast voltrekt zich in stilte, al waren er ander zijds ook wel opvallende gebeurtenissen zoals die toen hij op snikhete dagen met een hogedrukreiniger de gevel behan delde, met heet water nog wel, en toen hij kortgeleden een kraan liet aanrukken om een nieuw torentje op het dak te plaatsen, nieuw omdat het oude totaal vergaan was. Ook de bel die traditioneel diende om het begin van raadsvergade ringen aan te kondigen krijgt weer z'n oorspronkelijke plaats. Leo wist zich in 't gelukkig bezit van twee rechterhanden en een gedegen ken nis van bouwkunde toen hij, in 1981 samen met zijn vrouw toegaf aan hun „liefde op het eerste gezicht" voor het pand dat er wanstaltig en geblindeerd bijstond. In 1981 werden het huisraad en vrachten bouwmaterialen en gereed schappen naar binnen gereden. Om te wonen werd nog nét een plekje gevon den in de vroegere burgemeesterskamer en geslapen werd er in de kluis. Het was een situatie die enkele jaren voort zou duren, maar intussen werkte Leo dat het een aard had, als het echt niet alleen ging geholpen door vrienden en zeker door z'n vader die meerdere knappe staaltjes werk heeft laten zien, maar was er eigenlijk beginnen aan....? Ja, zo zou blijken, al kunnen woorden, hoe verbeeldend ook en ,een boek vól foto's het de leek niet ten volle duidelijk maken wat een inspanning het is ge weest tot hier te komen. Een totaal ont luisterd pand, nooit als woonhuis ge diend hebbend werd een knappe woning met een ruime woonkamer, een fantastische badkamer, een heel mooie keuken en plenty slaapgelegenheid met overal voldoende licht en lucht, alles goed geïsoleerd en geconstrueerd, want hij hééft wat aangetroffen...! Samen met zijgebouwen biedt het pand een ruimte Welke dat zou moeten zijn, afgeleid van de Kieswet of van de Gemeentewet, raadsvoorzitter burg. van Velzen ver klaarde geen idee te hebben zomin als het hem voor ogen staat wie die norm zou moeten aandragen. Alleen dat 'ie er komen moet is voor Goedereede voor waarde om ook na volgend voorjaar nog deel van het Samenwerkingsverband uit te maken. De raad werd n.l. gevraagd als beleidsuitgangspunt vast te stellen dat uittreding zal volgen als niet met ingang van het optreden van de nieuwe ge meenteraden volgend jaar eind april, een nieuwe verdeelsleutel zal zijn ge vonden, een die meer recht doet aan de partijen dan thans het geval. „Nu is het maar een gerommel", oordeelde dhr. van Velzen, ontevreden over de toede ling van slechts één zetel aan de Goe- reese SGP fraktie. Van die ontevredenheid getuigde ook dhr. F. v.d. Laan (SGP), verbaasd als hij was over de uitleg van een overkantse krant als zou de medewerking van de SGP op tevredenheid duiden. „Ontevre den zijn we", verklaarde dhr. v.d. Laan en 't is dan ook onder protest en node, maar vóór alles tijdelijk, met één zetel genoegen wordt genomen". Dhr. v.d. Laan achtte Goerees' SGP als sluitstuk te zijn gebruikt maar dat zal niet nóg eens gebeuren", zo gordde hij zich ten strijde voor het voortaan hanteren van een objectieve norm. ^l^,^^l^l^l^l^l^^l^,fl^l^l^,^l^,^l^,f.lf,f4.,^]^lf4l^l^,^lf.]^l^^l^4.Jf]^^^^l^^l,.l^,^]^l^)^l^s^l^)^)^.^^l^l^^ Piet Middelhoek exposeert modern werk bij Meubel Expo Stellendam van 1-4-1989 t/m 5-6-1989 Piet Middelhoek werd geboren in 1930 te Brielle. Na het behalen van het HBS-diploma volgde hij de opleiding aan de Akade- mie voor Beeldende Kunst in Rotterdam (1950-1957), waarna hij zijn opleiding voltooide aan de Koninklijke Akademie voor Beeldende Kunst in 's-Gravenhage (1957-1963). Tijdens laatstgenoemde studie behaalde hij de akten M.O. A en B tekenen en schilderen. Piet Middelhoek stamt uit een geslacht dat zich intensief met scheppend werk heeft bezig gehouden en wel voorname lijk met beeldende kunst. Na de akademie tijd vestigde hij zich als beroeps-kunstschilder in zijn woon plaats Brielle. De technieken die hij gebruikt zijn: olie verf/acryl, aquarel, ets, (pen)tekening en monotype. De onderwerpen die hij voor zijn werk gebruikt zijn: portretten, landschappen, stillevens en stadsgezichten. Bij het latere werk van de schilder ziet van zo'n elfhonderd kubieke meter en dat op het mooiste plekje van Oude Tonge. Eer-vorige week werden we geatten deerd op de plaatsing van het nieuwe torentje, de kroon op het werk, al moet er aan de benedenverdieping nog veel gebeuren, want 't zal niet lang voortbe staan dat de raadzaal van vroeger als berging in gebruik blijft en dan staat het Gemeentehuis er weer patent bij als een welgeslaagd stukje particuliere dorps verbetering....! men een synthese ontstaan tussen ab stract en figuratief werk. Het nog latere werk is abstract-expressio- nistisch van stijl. Enkele thema's die aan dit laatste werk ten grondslag liggen zijn bijvoorbeeld: - Industrie en techniek: een reeks schil derijen geïnspireerd door de fabrie ken in en rond Pernis. - Krachten die werken in de natuur: schilderijen gebaseerd op de schep ping of op groeiprocessen. - Structuren in stenen of rotsen; een reeks schilderijen ontleend aan deze structuren. - Buitenlandse inspiratie: reeksen schilderijen naar aanleiding van be zoeken aan b.v. Kos of het Spaanse binnenland. Piet Middelhoek krijgt regelmatig por tretopdrachten en is een bekend aqua rellist. Hij is lid van de volgende beroeps- kunstenaarsverenigingen: BBK de Haagse Kunstkring en Arti et Industriae eveneens in Den Haag. Zijn werk bevindt zich zowel in particuliere verza melingen als in Rijkskollekties. Hij heeft werk in vele artotheken in Zuid-Holland. Piet Middelhoek heeft veel studiereizen gemaakt o.a. naar Duitsland, Oosten- In het kader van de viering van het 2e lustrum zet Tennisvereniging Stellen dam op zaterdagmiddag 8 april haar poorten open voor het publiek. De jubi lerende vereniging wil hiermee de bevol king kennis laten maken met de tennis sport en met haar vereniging. Er is op deze middag gelegenheid om zelf te spelen en voor de kinderen zijn er balvaardigheidsoefeningen. De aanvang van deze aktiviteiten is om 13.00 uur, om ongeveer 15.00 uur zullen een aantal semi proff spelers een de monstratiewedstrijd spelen. De vereniging kan in dit lustrum jaar alle nieuwe leden 5 gratis groepstennis- lessen aanbieden, dus een bezoekje aan deze open huis manifestatie is zeker de moeite waard. U vind tennisvereniging Stellendam aan de Zuiderdiepstraatweg, naast de voetbalvelden. rijk, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Joegoslavië en Griekenland. Hij heeft exposities gehouden in het gehele land. Enkele voorbeelden: - Lijnbaancentrum, Rotterdam - de Bijenkorf, Rotterdam - Gemeentemuseum, Schiedam - Salon der Maasteden, Schiedam - Gemeentemuseum, Maassluis - Galerie Edison, Den Haag - Haagse Kunstkring, Den Haag - Arti et Industriae, Den Haag - Veeshal/stadhuis, Middelburg Piet Middelhoek woont en werkt in Brielle, waar hij een eigen galerie aan huis heeft. Zijn adres: Voorstraat 81 3231 BG Brielle Tel. 01810-13716 VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. „Net zoa lange totdat 'n vervoerd ken worre, en wanneer dat weze zal mot den dokter uut maeke".... „'t Is te wensen, dat 'n daer mar niet te lange meer mo' legge.... onder dien toren.... je bint d'r verlege mee as je d'r naer toe mot, aolle mensen kieke je achterop".... En ze her haalde nog eens bitter: „Onder dien rotten toren".... Hij proefde de zelfzucht in haar woorden, daarom zei hij: „Je zou nog een hoap an z'n misse, kind.... As je vaoder weer mar beter mag worre, dan komt aolles weer terecht".... „Hm jae", zei ze, „me hawe aores noait veul ple zier van z'n gehad".... Hij bleef een ogenblik stilstaan zo schrok hij er van. Er rilde een huivering over zijn lijf alsof hij het plotseling koud kreeg.... De oude dorpstoren rees schimmig voor hen op als een vreemde zwarte schaduw tegen de zwarte sterrenloze locht... Ze kwamen voorzichtig binnen, maar Piet werd er toch van wakker. Hij verloor zijn evenwicht en viel half over het ledikant heen, zodat het krakend heen en weer schudde. Er ging een schok door vaders lijf, zijn ogen gingen wijd open en keken angstig naar de deur. Piet was er ineens klaar wakker van. Hij maakte een beweging naar Sien d'r vader, dat hij weg moest gaan, maar het was te laat. De zieke had hem gezien en herkend. „Is 'n al lang bic kennis?" vroeg hij aan Piet, maar die was te verschrikt om antwoord te geven. Als vader zich nu maar niet opwond, dat zou niet goed voor hem zijn. Sien d'r vader kwam naast het ledikant staan en knikte vriendelijk. „Dag Kees", zei hij, „hoe gaet het?".... Er trok een pijnlijke trek over het bleke gezicht van de zieke. „Bi' joe dat Joast?" vroeg hij vermoeid. „Ik komme je op helpe passé, is dat goed?".... Vader's ogen vielen weer dicht. „Ik binne zoa moe", klaagde hij. Hij bracht zijn hand op zijn borst, „'t Is kwiet mi' m'n, mensen".... Dan ineens sperden zijn ogen weer wijd open, je kon het wit er van zien. Hij hief zijn verbonden hand in de hoogte alsof hij die tonen wilde. Zijn lippen bewogen zich, maar er kwam geen geluid over heen. Hij werd rood in zijn gezicht van inspan ning, uit zijn keel kwamen een paar gorgelende klanken.... „Stille mar, Kees, me begriepe je wel", zei Sien d'r vader. Maar hij schudde zijn hoofd alsof het geen waar kon zijn, en dan ineens kwam het als een kreet over zijn lippen: „Ik hawe God in Zijn angezicht gesloge.... mensen.... mensen".... Machteloos viel de hand op het dek neer, zijn hoofd zakte opzij, de lippen bewogen nog. Er rolde een traan over zijn bleke gezicht „Kees",.... Sien d'r vader wou wat zeggen, maar driftig duwde Piet hem weg. Op zijn knieën viel hij voor het ledikant neer zodat zijn gezicht vlak bij dat van vader was. „Vaoder.... vaoder.... ik vraege oak om vergeving.... vaoder".... Hij was zo blij, dat vader weer bij kennis kwam, nu zou hij misschien weer beter worden. En vader zou hem vergeven, dat wist hij, want hij had goed gehoord. Het was maar weinig geweest, dat vader gezegd had, maar in zijn stem jammerde een klacht van berouw en een smeekbede om vergeving. „Vao der.... vaoder".... Hij riep het dringend, net als van avond, maar er was nu geen vertwijfeling in zijn roep, want hij hoopte nu. „Vaoder".... Sien d'r vader trok hem weg bij zijn schouder. „Lae m'n 'em mi' ruste laete. Piet", zei hij. „Hie is weer buuten kennis.... En m'n maeke 't eigenlijk veul te druk voor z'n".... Triestig rees Piet overeind. Wat jammer, dat het zo kort geduurd had.... „Hei je 't goed gehoard. Piet?" vroeg Sien d'r vader. Hij knikte treurig. Als vader nu nog maar even bij kennis was gebleven. „Lae m'n dan moed houwe, jongen, en Onzen Lieven Heere bidde, dat 'n dit werk voleindige wil.... O, as dat toch es waer mocht weze, wat zou er dan daer boven een gejuich opgaen, want hie heit het lange volgehouwe, eh?.... Het zou wel es kenne weze, datje noe gaauw gieng begriepe wae- rom d'r in den lesten tied zoaveul over je hoad gewaoid is, Piet".... Hij schudde ongelovig het hoofd. „Hm", zei hij, „ik hawe 't oak wel es zoa gedocht, mar het ken toch haest nie waer weze".... M'n jongen", en Sien d'r vader greep zijn hand beet. „Gloaf je niet, dat het niks te veul moeite voor Onzen Lieven Heere is, om een heele wae- reldcrisis te maeken as dat noadig is om één men senkind an Z'n voeten te briengen?".... „En aol die aore mensen dan?" Piet vroeg het ang stig. Er was iets groots in die gedachte, maar ook iets dat hem vrees aanjoeg. „Dienk je dan, dat er nie meer mensen kepot geslote moste worre. Piet.... Kom, jongen, wielle kieke mar een klein endje, mar eens zalle m'n aol les weete azze m'n daer boven binne.... Dan zalle m'n oak anschouwe waerom de waereld deze ellende deur hei motte maeke.... Noe een glimpje d'r van, net genog om ons overende te houwen, mar dan heelemaele, Piet... En dat zal ons in anbidding neer doen zienke mit den uutroep op de lippen: „Heere, Uw doen is inkelt Majes teit".... Hij hield plotseling op, hij had harder gesproken dan hij zelf wist. Bezorgd keek hij naar de zieke, die zachtjes bewoog. Langzaam gingen zijn ogen open alsof hij wakker werd van de stilte nu de stem zweeg. Zijn lippen bewogen. „Inkelt Majes teit".... Het was nauwelijks hoorbaar. Haastig wendde Piet zich naar hem toe. „Gloaf je dat noe, vaoder? Gloaf je dat?".... „Inkelt Majesteit".... fluisterde hij nog eens. Sien d'r vader ontblotte zijn hoofd. „Hier is een Goddelijk wonder gebeurd", zei hij plechtig. En dan zachtjes, alsof hij alleen tegen zichzelf sprak: „Doet de schoenen van je voeten, want de plek waerop je staet is heilig land". Hij legde zijn hand op Lena d'r schouder, die al die tijd aan het voeteneind van het bed gestaan had, en hij zei nog eens: „De plek waer m'n op staen is heilig land, zus.... want God is hier.... in dit verachte gevangenishok!".... Verlegen bukte ze het hoofd.... (wordt vervolgd) mm\ de fiets met iets Let op!! verschillende hoogtes en kleuren /Waa/c vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 De Icraan hijst het torentje op z'n hoge plaats.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5