EIÜVriDEt1-l1IEUW5 z/ Plattelandsvrouwenbond Goedereede-Ouddorp 35 jaar De balans van 23 weken zuinig stoken Laat ze niet op de stoep staan a^'EÖ'hoV'"' m^H HET KIJKVENSTER Kontaktbijeenkomst verstandelijk gehandicapten Postzegeltentoonstelling te Middelharnis Fa. B. van Eek Zn. Rommelmarkt in het Verzorgingstehuis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonga Foto's in de Grutterswei te Oude Tonge züio 3e Blad VRIJDAG 31 MAART 1989 No. 5787 blik op kerk en samenleving - Onkerkelijkheid - Oorzaken - Toch hoop Kort voor Pasen hebben we het in alle kranten kunnen lezen: 51% van de Nederlandse bevolking is buitenkerke lijk. Nu zal dat feit voor hen die de voort schrijding van de onkerkelijkheid enigs zins hebben gevolgd, geen opzienba rend nieuws zijn. Overigens is het alle maal wel heel snel in z'n werk gegaan. Om zomaar een paar cijfers te noemen, in het midden van de vorige eeuw was het percentage dat tot geen kerk be hoorde nog nul komma nul, in 1880 nog slechts 0,3 procent, in 1900 anderhalf procent. Maar in 1920 gaf reeds een tiende deel van de bevolking op „geen geloof' te hebben en in 1930 was dat al 15%. Na de oorlog is het percentage met sprongen omhoog gegaan en op dit moment zijn de buitenkerkelijken dus in de meerderheid. Nu moeten we over die 49% die nog wel tot een kerk wenst te behoren ook niet al te hoge gedachten hebben. Daaronder valt alles wat ook nog maar enige band met een kerk heeft, ook zij die hoogstens één keer per jaar een kerk bezoeken, en zelfs degenen die de kerk helemaal nooit aan de binnenkant zien, maar alleen vóórkomen in de kerkelijke ad ministratie. Het aantal kerkelijk meele- venden is dus véél en véél kleiner dan de helft van de bevolking. En het ziet ernaar uit dat in de toekomst velen van hen het laatste dunne draadje dat hen nog aan de kerk verbindt, zullen door snijden. De cijfers van de onkerkelijk heid zullen zeker nog stijgen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van „Helpende Handen" gehandicap tenzorg van de Geref Gemeenten no digt alle verstandelijk gehandicapten en/of hun ouders resp. verzorg(st)er(s) uit voor de kontaktbijeenkomst, te hou den op D.V. zaterdag 8 april a.s. 's mid dags kwart over 2 in gebouw „Reho- both" van de Geref. Gemeente te Dirksland. De cijfers geven altijd aanleiding om de vraag te stellen naar de oorzaken. Hoe komt het dat zovelen in betrekkelijk korte tijd afgehaakt zijn? Daar is, denk ik, niet een afdoend antwoord op te geven. We hebben te maken met een complex van factoren. De ontwikkeling van wetenschap en techniek heeft zeker een bijdrage gele verd aan de gedachte dat de mens God niet nodig heeft. Ook de welvaart heeft veel mensen immuun gemaakt voor de bezinning op hogere waarden, op een leven na dit leven. Maar een groot stuk schuld ligt ook bij de kerken zelf Inplaats van het Evange lie uit te dragen dat ook voor de zoge naamde moderne mens van de 20ste eeuw een boodschap heeft, zijn ze bezig geweest dat Evangelie aan te passen aan het „moderne levensgevoel". Dat heeft geleid tot de verkondiging van een evan gelie dat met het Evangelie van Jezus Christus niet veel meer te maken heeft. Daardoor voelen tal van mensen zich in de steek gelaten en in de kou gezet, en hebben ze de kerk, die hen toch ook niets te bieden had, de rug toegekeerd. En dat alles trekt door in de geslachten. Iemand heedft terecht gezegd: we heb ben nu te maken met de kinderen en de kleinkinderen van de verloren zoon. De volgende generatie trekt de consequen ties van het voorgeslacht. De ouders deden er niet meer aan, maar stonden nog wel kerkelijk ingeschreven. De kin deren echter vinden dat oneerlijk en geven op „geen geloof' te hebben en niet meer bij een kerk te behoren. Het klinkt allemaal een beetje ontmoe digend, zo kort na Pasen. Want van Hem Die opgestaan is uit de doden is toch geprofeteerd dat Hij zal regeren van de zee tot aan de zee en van de rivier tot de einden der aarde? Maar wat is daarvan te zien? Zijn zaak lijkt er in deze wereld nogal hopeloos voor te staan. En toch is Hij een groot Koning Die nooit zonder onderdanen zal zijn! Hoewel de kerken leger worden zal ZIJN huis toch vol wor den. Maar er is geloof voor nodig om dat te zien. Waarnemer Het programma bestaat uit: Bijbelse vertelling, zingen, pauze, knutselen. Gehandicapten van buiten de Geref Gemeente zijn ook hartelijk welkom. Op D.V. zaltidag 22 april d.a.v. zal een bus rijden naar de jaarvergadering van „Helpende Handen" te Amersfoort. Deze bus gaat via Nieuwerkerk, Ooster- land, Dirksland en Middelharnis. Be langstellenden kunnen, zolang er plaats beschikbaar is, zich voor verdere infor matie en aanmelding in verbinding stel len met de secretaris, E. Boender, tel. 01871-2239. Op dinsdag 21 maart j.l. vierde de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Goedereede-Ouddorp haar 35- jarig bestaan in verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede. In de openingstoespraak van de presi dente memoreerde zij dat de geschiede nis van de Bond al in 1939 was be gonnen. In dat jaar kwamen 60 vrouwen bij elkaar om te praten over de oprich ting van een vereniging. En in 1930 was het dan zover toen werd officieel de „Nederlandse bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen" opgericht. De doelstelling was „de verheffing van het leven ten plattelande in de ruimste zin des woords". In de jaren die volgden groeide het aan tal afdelingen. Op Goeree-Overflakkee werd de eerste afdeling opgericht in 1939 in Sommelsdijk. In 1954 werd de afdeling in drieën gesplitst n.l. Oost Flakkee, Midden Flakkee en Goedereede-Ouddorp. De eerste afdelingsavond in Goedereede werden al 78 dames als Hd ingeschreven, het aantal is nu gegroeid tot 140 leden. De presidente memoreerde voorts dat het in die beginperiode heel wat bete kende om een reisje te maken of een ver gadering bij te wonen aan de „over kant". Een uitspraak van een bestuurs lid van het eerste uur is, door de platte landsvrouwen ben ik ontgroend, voor die tijd was ik nog nooit van het eiland geweest maar toen moes tik naar verga deringen in Utrecht en met een reisje van de bond ben ik zelfs voor het eerst door een tunnel gereden. Ze noemde de bond een venster op de wereld. Er is veel veranderd in de loop der jaren. Ons eiland werd uit zijn isolement gehaald door de vaste oeververbindin gen. De maatschappij veranderde snel. De Bond is steeds meegegaan met de veranderingen. Stond in de oude doel stelling het platteland centraal, nu is het de vrouw. Er werden en worden discussieleidsters getraind en zij trekken het land in met onderwerpen als Samen leven Samen denken, niet mopperen maar mee oppe ren. Ik en jij hoe leven wij, plooien en ontplooien en heel recent de platte landsvrouw en de derde wereld. Drie begrippen die bij onze afdeling hoog in het vaandel staan zijn Kennen, Kunnen en Zijn. Kennen is informatief leren. De afgelo pen jaren hebben we heel wat informa tie ontvangen b.v. gezondheidszorg zoals de hartstichting, nierstichting, de kankerbestrijding, brandwondencen trum, acupunctuur en homeopathie. We kregen kennis van mooie reisverhalen. Ook allerlei rechten kwamen aan bod zoals mensenrechten (amnesty interna tional), erfrecht (notaris), strafrecht (de jonge balie). Kunnen is ambachtelijk leren zoals bloemschikken, origami, handwerk, klusjes aan auto en huis en ook een computercursus. Zijn is sociaal leren je bewoist worden van je plaats in de samenleving. We leer den iets van majoor Boschhart van Het Leger des Heils maar ook van Yvonne Keuls. Ook hebben we discussie avonden gehad zoals niet mopperen maar opperen en herwaardering van arbeid. De Bond is nu bezig met een groot bewustwordingsprojekt de platte landsvrouw en de derde wereld. Ook de komende provinciale jaarvergadering in Sliedrecht op 4 april a.s. zal geheel in het teken staan van de derde wereld. Ze eindigde haar openingswoord met: „de Bond biedt veel meer dan alleen maar gezellige avonden. De Bond is een leerschool voor vrouwen". Na de toespraken en felicitaties van zus terafdelingen en provinciaal bestuur zong het koortje, gevormd door enkele dames van de afdeling, enkele liederen waarna een optreden was van een licht satirisch cabaret genaamd alleen met z'n tweeën, geschreven en vertolkt door Fred Meyer en Edna Kalb. Zij belichten op humoristische wijze de vele kanten van het leven. De 135 aanwezige dames vermaakten zich opperbest, vooral toen na afloop nog een koud buffet wachtte. De afdeling kan terugzien op een zeer geslaagde avond. Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan organiseert de Int. Ver. Philate- lica, afd. Flakkee, een postzegelten toonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het Rekreatiecentrum De Staver te Mid delharnis en is geopend: op donderdag 6 april a.s. van 14.00 tot 22.00 uur op vrijdag 7 april a.s. van 14.00 tot 22.00 uur op zaterdag 8 april a.s. van 10.00 tot 17.00 uur Als bijzonderheid kan worden medege deeld dat op donderdag 6 april te 19.00 uur een speciaal stempel in gebruik zal worden genomen. Dit stempel zal voor taan worden gebruikt aan het Filatelie- loket te Middelharnis en heeft als afbeelding het gemeentehuis. In het volgend nummer van dit blad zul len u nadere gegevens worden verstrekt van hetgeen op de tentoonstelling wordt getoond. Westdijk 33-56 Middelharnis Tel. 01870-3035-2060 'Fietsen, brommers, reparatie Op zaterdag 8 april a.s. wordt er in Ebbe en Vloed een rommelmarkt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. De rommelmarkt is opgezet en wordt verzorgd door een aantal personeelsle den en vrijwilligers. De opbrengst zal geheel besteed worden voor de be woners. De rommelmarkt wordt op de begane grond in het huis gehouden. Naast kleine en grote tweede-hands spullen is er advokaat te koop welke door het per soneel zelf gemaakt is. De keuken brigade van Ebbe en Vloed zorgt voor slaatjes, cake en soep. Er is een grabbelton en loten waar mooie prijzen aan verbonden zijn, die door de leveranciers en plaatselijke win keliers ter beschikking zijn gesteld. Droogbloemen, verse bloemen, plan tjes, stekjes, vis en oliebollen zijn te koop. Het kopje koffie met cake zal evenmin ontbreken. Wij rekenen op een grote opkomst. In de expositie van de Fotoclub de Rare- kiek in de Grutterswei is een wijziging aangebracht. De kleurendrukken van Peter van Sprang zijn vervangen door een zestal zwart-wit foto's van Krijn van Putten. Deze is nog maar een goed jaar serieus bezig met fotografie. Alle soorten foto werk hebben zijn belangstelling, graag fotografeert hij mensen in hun eigen omgeving. Voor de foto's op de expositie hebben een aantal bezoekers van Dagverblijf Den Duyt in Middelharnis heel onbe vangen geposeerd. In de periode van 10 tot en met 14 april a.s. organiseert het 175-jarig Nederlands Bijbel Genootschap een ledenwerf-aktie. In die week gaan 15.000 vrijwilligers op stap om 300.000 mensen, die nog geen lid zijn, te bewegen het werk van bijbel vertaling en verspreiding te steunen. De mogelijkheden tot het doen uitrei ken van bijbels in o.a. Rusland zijn enorm. Acht Afrikaanse landen hopen op korte termijn een vertaling tegemoet te mogen zien in vijftalen waarin de bijbel tot nog toe niet is verschenen. De leiding van de nieuwe bijbeldrukke rij in Nanjing, CHINA, ziet reikhalzend uit naar papier voor het drukken van bijbels. Nog nooit was er in dit immens grote land met zijn DUIZEND MIL JOEN inwoners zoVEEL vraag naar bijbels. Bijbelgenootschappen in genoemde landen hebben ook een dringend be roep gedaan op het N.B.G. Eén van de mogelijkheden is om voor minimaal 12,50 p.j. lid te worden van het interkerkelijk Ned. Bijbelgenoot schap. De vele vrijwilligers hopen, dat men hen niet op de stoep zal laten staan. Men kan zich overigens ook rechtstreeks als Hd aanmelden. Het adres is: postbus 620, 2003 RP Haarlem. A. 01870- 4844 Bij de Wilhelminabrug te Middelhar nis graait een meeuw in een perfekt uitgevoerde duikvlucht een prooi uit het water. Verder langs de West- Havendijk vertonen nog meer luch- tridders hun vliegkunsten. Soms heb ben ze ruzie en scheren dan rauw krij send over de dijk. In een netjes geschoonde sloot langs de Heuvelweg hebben twee waterkippen een leuk onderonsje. Ze schrikken zich wezenloos als ons silhouet over hun net vlies glijdt. Snel de graskant in, knikken ze tegen elkaar. Pech, jongens. Ter hoogte van het waterpeil is een houten beschoeiing aangebracht. Ze stoten er hun mooie snavels tegen. Zenuwachtig peddelen ze wat heen en weer op zoek naar een vluchtgaatje. Beste bui Maar gauw verder fietsen onder de melodieuze verrichtingen van een blije leeuwerik. Die is zoeven in een werve lende zangvlucht boven alle aanwezige soortgenoten uitgestegen om het geluk van deze dag te bezingen. Waarschijn lijk een mannetje, dat nu, half maart, al een territorium heeft afgebakend en tot meerdere glorie daarvan een aanhanke lijk vriendinnetje zoekt. Komt best voor elkaar hoor. Langzaam verder gaand horen we overal gevederde solisten in een bovenste beste bui en dus allemaal vol goede moed. Langs de Herenweg zijn miljoenen ont waakte winterkorrels bezig een kleur- contrast aan de polder te geven. Dan zijn we aan de dijk. Madeliefjes staan vooraan om ons te begroeten. Toch zijn ze wat ingetogen. Waarom? Ze hebben hun weertje niet vandaag. Kunnen zich niet uitbundig ontplooien in dit som bere weertype. De zon doet al de gehele dag pogingen om door een hardnekkige sluierbewolking heen te breken. En de koude harde noord-westen wind helpt evenmin mee om een vrolijker klimaat te scheppen. De al wat verkleurende bloempjes worden geflankeerd door mini-neteltjes met paarse mutsjes op. Die zetten hun pracht en praal wèl bui ten. De dovenetel is massaal aanwezig. En ze hebben voor hun klanten, de insekten, bij wijze van bloeien de rode loper uitgerold. De natuur heeft ze namelijk uitgerust met ondermeer een drielobbige onderlip welke voor honing- zoekende bijen dienst kan doen als landingsbaan. In deze entourage heeft nu een reiger aan de slootkant positie gekozen. Be hoedzaam, in nóg vertraagder tempo, erlangs. Dat lukt. Bij de Boerenweg naar de andere kant van de dijk. Ook hier hebben de gevleu gelde bewoners van de Westplaat het voor het zingen. Een enkele solist slooft zich kwelend uit op een afrasterings- paal. Als wij naderen voegen ze zich gol vend fladderend bij de gemengde koren die ons in een estafette-jubel muzikaal vergezellen. Voorbij een terpwoning dient de Buiten(kade)dijk zich aan. Een verhard pad tilt ons over de kruin naar de buitenkant, nu met het oog op de bui- tengronden. De blik dwaalt dan even langs de kalm kabbelende rivierrand van het Haringvliet. Er liggen daar her inneringen, en misschien nog wel over blijfselen, van het werk onzer handen in vroeger tijden met mede-oeververde digers in het dijkwerkerszweet onzer aanschijn gewrocht. Welgemoed Paal nummer 19. Nu wordt het fietsen onmogelijk. Dieper wordende karrespo- ren zijn door maartse buien doordrenkt. Proberen het eerst over de dijkkruin waar de tweewieler moet worden voort geduwd. Dat valt niet mee nu ook nog de barre windvlagen greep krijgen op mens en vehikel. En vriend Monfer heeft er een groot plezier in ook hier veel losse aarde op te drukken. Het is wel even lekker uitwaaien. Dan toch maar weer diagonaal naar bene den. Een prachtige rietsloot langs de onderberm. Kijk daar, een dammetje tot halverwege de watergang. Kunnen we makkelijk overheen springen. Eerst afstand schat ten. Dan in de aktiehouding met linker voet naar voren. Een, twee, daar gaat- ie.... Auw! Geen erg in dat stukje strak gespannen stekeldraad. Zo komt nieuws gierigheid ook wel eens voor den val. Een vogeltje (geelgors?) valt van conster natie van zijn rietstengel. Met een uitge reikte trièèèèèh vliegt het beestje schokkend weg. De Gorsweg. Een zucht van opluchting en voldoening zoekt ontsnapping naar buiten als we gekomen zijn aan het eind van een zware tocht. Niet navolgens- waardig. Zeker niet als straks alles op slot gaat ten behoeve van de grazende dieren wanneer die hun magen trachten te vullen tot eigen welzijn en, met een beetje geluk, ook tot voorspoed hunner bezitters en of beheerders. Nu weer op huis aan. Links langs de waterkant een verzameling witte meeu wen in het malse groene voorjaarsgras. Ernaast een bijeenkomst van scholek sters in smetteloos zwart-wit verenpak. De soorten vergaderen wèl afzonderlijk maar toch bij en naast elkaar. Vleugel aan vlerk. Dat kan in de vogelwereld. Een welgemoed afscheid van de West- P^^^'- J. V. P. veel en snelle verkopen! Schreven we acht weken geleden dat de winter een uitzonderlijk zacht ver loop had, hetzelfde kunnen we nu nog steeds zeggen. Er is zelfs sprake van een zeer uitzonderlijk jaarge tijde. Alleen de laatste week van okto ber en de eerste van november waren kouder dan normaal. De overige weken waren nagenoeg allemaal warmer. Sommige wel 33%! De zachte winter is er de oorzaak van dat het gasverbruik zo'n 17% lager is dan normaal. Loopt de stand op uw Meterkaart in de pas met het streef- verbruik in de Stooktabel in de krant, dan hebt u dus in ieder geval 17% minder gas verbruikt dan normaal is voor deze periode. Bij een gemiddeld gasverbruik van 2.300 m^ per huis houden per jaar zal er door de zachte winter tot dusver 276 m^ gas zijn bespaard, oftewel 113 gulden. Dat is mooi meegenomen. De meeste huishoudens zullen dus een lager gasverbruik hebben. Nu is het niet helemaal juist om te zeggen dat er dan echt gas is bespaard. Besparen doet u pas als u onder het streefverbruik zit. Bij een echte be sparing moet uw gasverbruik dus méér dan 17% lager zijn. Het is altijd interessant om na te gaan hoe een besparing (of juist niet) tot stand is gekomen. Heeft u onlangs isolerende voorzieningen getroffen, dan kunt u zien dat de gasmeter daardoor minder snel de kubieke meters wegtikt. Een besparing kan ook tot stand komen doordat een zoon of dochter op kamers is gaan wonen. Dan is een lager gasverbruik meer een logisch gevolg van het feit dat één kamer minder verwarmd hoeft te worden. We kunnen verwachten dat de schaat sen (wederom) een jaartje in het vet blijven en dat duidt doorgaans op een voordelig stookseizoen. Nog een flinke maand en de aktie Zuinig Sto ken/Zuinig Aan zit er op. Dan kunt u de totaalbalans opmaken en zien hoeveel gas u dit winterseizoen heeft verbruikt. Al met al kunnen we reke nen op een goedkoop jaartje, of het moet in april nog héél, héél koud worden. AKTIE ZUINIG STOKEN •i- WESTPLAAT I E M G o w i_ (VI VJ De tabel voor de week vant 20 maart 1989 t.e.m. 26 maart 1989 Normaal jaar- Weekslreef- Totaal streef verbruik verbruik verbruik 500 m= 7 m' 275 m= 600 m^ 9 m= 331 m= 700 m= 10 m» 388 m= 800 m= 12 m' 445 m= 900 m^ 13 m' 501 m= 1000 m= 14 m= 556 m= 1100 m= 16 m' 614 m' 1200 m= 17 m= 671 m'= 1300 m= 19 m= 726 m' 1400 m' 20 m= 780 m' 1500 m= 21 m= 839 m= 1600 m= 23 m= 897 m= 1700 m= 24 m= 947 m= 1800 m= 26 m= 1008 m= 1900 m» 27 m' 1062 m' 2000 m' 28 m' 1122 m= 2200 m' 31 m= 1236 m= 2400 m' 34 m= 1349 m= 2600 m= 37 m= 1462 m3 2800 m= 39 m^ 1574 m= 3000 m' 42 m= 1688 m= 3500 m» 49 m= 1971 m= 4000 m' 56 m' 2254 m= 4500 m' 63 m^ 2544 m" 5000 m» 70 m' 2822 m' 5500 m= 77 m' 3108 m' 6000 m= 84 m= 3394 m" N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE-OVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS Hoflaan 44 Tel 01870-2244 Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven normaal, de vi/indsnelheid lag op het normale niveau. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9