Nationale Hartweek 1989 3 april t/m 9 april jeugd hoekje s Keukenpret op de Huishoudbeurs 1992: Europa opent zijn binnendeuren Politieberichten Zendingsavond Schaken S.O.F. Vakantiereis voor ouderen 1989 Omloop van Menheerse 1989 van Oom Ko Maart-raadsel 5 Extra-maartraadsel 5 Biz. 2 25 Jaar Nederlandse Hartstichting hypotheek [jQ op maat... nvm Makelaar Tamboer Foutjes Oplossingen Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Goedereede Middelharnis F AN I GVA S U A F T OOA EMO lABLADNOH NDVOEZ I EL AOGCTAIFA C P R E RMA C K S EAVARTAT MLAIEDROF Jarigen Brieven Tot slot Tweewielercentrum Middelharnis 0 Oud papier ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 31 MAART 1989 In de Nationale Hartweek van 3 t/m 9 april vraagt de Nederlandse Hart stichting opnieuw de steun van het publiek voor de bestrijding van hart en vaatziekten. Ieder jaar krijgen plm. 60.000 Nederlands mannen en vrou wen, een hartinfarct of een beroerte. Dat is iedere 8 minuten een slacht offer! In de Kollekte-week zullen meer dan 70.000 kollektanten op pad gaan voor de Landelijke huis-aan-huis-kollekte. De kollekte wordt al ruim 20 jaar georgani seerd door de Vrienden van de Hart stichting. Aan het eind van de week (de hartweek) zal ook via een landelijke giro-mailing een beroep worden gedaan op de Nederlandse bevolking. De jaar lijkse kollekte en de giro-inzameling zijn voor de Nederlandse Hartstichting de belangrijkste bronnen van inkom sten. Juist in dit Jubileumjaar belooft de kollekte een groot succes te worden. Wetenschappelijk onderzoek Op een breed terrein bestrijd de Neder landse Hartstichting deze grootste volks ziekte die wij kennen. Zo wordt jaarlijks een groot aantal wetenschappelijke pro- jekten gesubsidieerd voor onderzoek naar het onstaan en het voorkomen van hart- en vaatziekten. Ten gevolge van het bezuinigingsbeleid van de overheid doen steeds meer wetenschappelijke instellingen een be roep op de Hartstichting om financiële steun. En het vele geld dat daar voor nodig is moet geheel door de Neder landse bevolking worden opgebracht. Voorlichting aan de bevolking Behalve het steunen van wetenschappe lijk onderzoek geeft de Hartstichting voorlichting over alle aspekten van Hart- en Vaatziekten, zowel aan be- roeps-groepen als aan de bevolking. Voor ouders van kinderen met een aan geboren hartafwijking bestaat het Oudercomité Kinder Hartenfonds. Bij kritisch selekteren Tel. 01870-3477 Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Al is het dan van de week vakantie geweest, toch slaan we ook deze keer niet over. We hebben best nog veel te plaat sen. Misschien hebben jullie door het mooie weer niet veel zin of gelegenheid gehad om te puzzelen, maar ja.... toch zijn er ook nu weer wat puzzels op te lossen. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Ook in de puzzelboek. In het kruiswoordraadsel (extra-maart-raadsel ontbrak een omschrijving. Vertikaal 5 moest zijn: „het zit in metsel- specie". In het maart-raadsel-3 was ook een fout geslopen. SLOUMDIEN moest zijn: SCOUMDIEN. Voordat jullie inzenden kun je het nog „even rechtzetten". Het is weer tijd voor de februai- oplossingen. Hier komen ze dan: Bijbelse raadsels: 1. Abraham Jona Rachel Benjamin Kaïn Stefanus Cornelius Lydea Troas Daniël Mozes Uria Eden Naomi Voedster Frath Orpa Wonderlijk Gideon Petrus IJdelheid Henoch Quartus Zebedeüs Izaak 2. Kikvors 3. Boom des Levens. Gen. 2:9. 4. Eli, Eli, Lama Sabachtani. Matt. 27:46. (De andere kruiswoorden met vind plaatsen moest je er ook bij ver melden). deze vereniging, die al meer dan 16 jaar bestaat, kunnen ouders terecht voor per soonlijke hulp, informatie en advies. Daarnaast worden ook kontaktdagen en vakantieweken voor kinderen georgani seerd. Patiëntenzorg Ook op het gebied van de patiëntenzorg is de Nederlandse Hartstichting aktief Door het geven van voorlichting in zie kenhuis en door de organisatie van gespreksweken in het eigen centrum De Hartenark in Bilthoven. Veel hartpa tiënten en mensen uit hun omgeving weten de weg naar de telefonische Infor matielijn van de Nederlandse Hart stichting, die dit jaar vijf jaar bestaat, te vinden. De jaarlijkse kosten voor de voornaamste aktiviteiten zo als hier boven genoemd zijn: Steun aan wetenschappelijk onderzoek14,9 miljoen Voorlichting aan het publiek17,9 miljoen Patiënten voorlichting en verbetering voor- en nazorg5,1 miljoen Wij hebben weer een beroep mogen doen op onze trouwe kollektanten, als ze in de Hartweek bij u aan kloppen stel hun en de Hartstichting niet teleur. Laat uw hart spreken! Voor informatie over de kollekte in Middelharnis-Sommelsdijk kunt u te recht bij: C. Kroos-Vijfhuize, tel. 01870- 4849. Uitslagen van 20 maart 1989: Dammen: K. Tanis - P. van der Steen1 - 1 P. van Dam - J. VisbeenO - 2 G. Tanis - C. MieropO - 2 J. van Koppen - C. AkershoekO - 2 J. Moerkerk - H. Tanis2 - O L. Moerkerk - C. Tanis1 - 1 Schaken; afdeling 1: J. Soeteman - A. J. KasteleinVz - Vi W. Breen - M. BreenV2 - V2 Kr. v.d. Wende - J. DijkstraV2 - Vi A C. Baas - Jac. Santifort1 - O De heer Baas heeft de leiding genomen in afdeling 1. Afdeling II: M. van Damme - P. A. DerrezO - 1 J. Grinwis - J. van HuizenO - 1 N. van Doorn - W. van Geelen....O - 1 R. Kickert - C. Wassenaaruitgest. Deze keer plaatsen we het Bijbelse raad sel van Co Melissant (Nieuwe Tonge). Hij krijgt er (weer) 15 extra punten bij! 1. Laatste richter. 2. Eerste mens. 3. Man van Bath-Seba. 4. Vader van Rachel. 5. Zoon van David. 6. Ie der aartsvaders. 7. „Onze mede-arbeider" (Rom. 16). 8. Zoon van Jakob. 9. Andere naam voor God. 10. Man van Safira. 11. Aan Hem werden 2 brieven geschreven door Paulus. 12. Vrouw van Ah asveros. 13. Bijbelboek en profeet. 14. Was tegen het doden van Jozef 15. Naam voor God. 16. Opa van David. 17. Jakobs eerste vrouw. 18. Versloeg met 300 man de Midianieten. 19. Man naar Gods hart. 20. Zoon van Zilpa (Gen. 30). 21. Werd op sterfdag van Eli geboren. 22. Verkocht de Heere Jezus. 23. Schreef een Evangelie. 24. Zoon van Abraham. 25. Vluchtte naar Egypte. De nummers 1-25 vormen van boven naar beneden een tekst, als je op de beginletters let! Extra raadsels: 1. 1 april 1572, welke dag was dat? Het rekensommetje wees uit: 1572 393 91 2Ö56 11 - 2045 - Als je dat deelt door 7 krijg je een rest 1. Dat zou betekenen: zondag. Maar.... een geschiedenis boek vermeldt: „Men zeilde wat ver der de rivier op, en dinsdag den eersten april, des middags om vier uur, liet men voor den Briel het anker vallen". Het rekensommetje is dus niet zo betrouwbaar. Als je gerekend hebt, maar een verkeerd antwoord kreeg, rekenen we het toch aoed! 2. De auto's waren allebei haast 30 jaar oud! De advertenties kwamen uit een krant van 1960. - Diefstal Het afgelopen weekend werden er bij een motel te Goedereede een drietal vlaggen ontvreemd. De vlaggen wer den losgesneden. De afgelopen week werden er in de gemeente Goedereede 2 niet afgesloten fietsen ontvreemd. Eveneens werden er 2 fietsen gevonden, waarvan er 1 aan de eigenaar kon wor den teruggegeven. - Vernielingen Tijdens het Paasweekend werden er bij het „Flauwe Werk" te Ouddorp vier ver keersborden afgebroken. Op de Vrij- heidsweg te Ouddorp werd een bushalte vernield en op de Brouwersdam werden een 20 bermpaaltjes uit de grond getrok ken en gedeeltelijk vernield. - Illegale recreatie Het mooie weer bracht het weekend weer veel recreanten naar de gemeente Goedereede. Om overnachtingen buiten de aangewezen campings te voorkomen werden er een vijftig tal recreanten gewaarschuwd. Eén persoon had niet verwacht, dat er ook een nacontrole zou komen en ontving tijdens deze controle een proces-verbaal. - Aanrijdingen Op de kruising van de Provincialeweg 114 met de Rijksweg 57 te Stellendam vond het afgelopen weekend een aanrij ding plaats tussen 2 personenauto's. De bestuurster van een van deze auto's ver leende geen vrije doorgang aan het rechtdoorgaande verkeer. Eén van de auto's geraakte hierbij totall-los. - Lang parkeren Nu de zomertijd weer aan gaat breken en de caravans in grote getale uit de win terstallingen gehaald worden, zijn er al enkele exemplaren door de politie aan getroffen, die op of aan de openbare weg geparkeerd staan. De eigenaars van de caravans worden er dan ook met nadruk op gewezen dat het ingevolge de plaatselijke politieverorde ning verboden is om met name cara vans, langer dan drie achtereenvolgende dagen op of aan de openbare weg gepar keerd te laten staan. - Poging tot aanranding Afgelopen week is een trimmende jonge vrouw door een zestien jarige inwoner van de gemeente Middelharnis beetge- pakt, waarna hij haar trachtte aan te randen, doordat zij zich verzette en ver moedelijk omdat er een auto naderde, is het bij een poging gebleven. De vrouw kon de politie een bruikbaar signale ment van de dader geven, na enige dagen rechercheren gelukte het de poli tie de dader aan te houden. Jan Hoogesteger ('s-Gravenpolder) maakte een auto-namen-puzzel. Hij krijgt er ook 15 extra punten voor. 1. Zoek 12 auto- en vrachtautonamen op. 2. Welk woord komt er uit de overige letters? Julian hoopt 13 april zijn verjaardag te vieren. Deze keer zetten we het er maar op tijd in, voor we het vergeten. Sturen jullie een kaartje? Het adres is: Julian van der Veer Nieuwstraat 3a 3249 AS Herkingen Ja hoor, daar komt oom Ko weer met een smoes. Weer geen brieven beantwoor den? Andrea van Zielst vraagt er ook al naar in haar laatste brief: Waarom beantwoordt u geen brieven meer? Da's veel gezelliger, hoor!" Tja, maar het is nu (als we dit schrijven) dinsdagmorgen. We hopen zo de „hele bubs" bij het Eilanden-Nieuws te gaan brengen. De zon schijnt. We hebben nog vakantie. Buiten wachten nog wat kar weitjes. Straks kan er visite te komen. Begrijp je 't al? Die brieven moeten nog maar even op beantwoording wachten! Volgende keer hopen we echt alles wat we nog hebben liggen te beantwoorden! Jullie worden niet boos? Allen de hartelijke groeten en bij-leven- en-welzijn tot volgende week. familie Ko Nu eens niet de winkel van sinkel, maar de „Kookwinkel van Heemskerk", die op de Int. Huishoudbeurs in Amsterdam laat zien hoe met een paar grappige attributen de keuken extra kan worden opgevrolijkt. U kende ze vast al, de grote witte knijpers om chipszakken e.d. hermetisch af te sluiten. Nu zijn ze er in de vorm van fel gekleurde Walt Disney-figuren, zoals Donald Duck en Mic key Mouse, in prijzen van 2,95 tot 8,95 per stuk. Heel leuk en zeker niet alleen voor de kinderen.... Mickey Mouse en zijn vriendjes zijn er bovendien als koel kastmagneetjes. (2 verschillende figuren vanaf 7,95 per stuk). Reuze handig om boodschappenlijstjes en andere notities in het oog te houden. De Huishoudbeurs in de R.A.I. trekt niet voor niets tiendui zenden bezoekers van heinde en ver. Voor de Flakkeese huisvrouw die, al dan niet vergezeld van haar echtgenoot, dit spektakel wil meemaken, houdt de Kookwinkel van Heems kerk (Oosthal, stand 1105) 'n verrassing achter de hand. Met name de lezers van „Eilandennieuws" ontvangen bij aankoop van een Mickey, Minnie of Donald 'bag clip', een nuttig geschenk op vertoon van dit stukje. Een aardige geste van dit Amsterdamse bedrijf, dat er telkens weer in slaagt de Nederlandse markt te verrijken met ludieke hebbedin getjes. De Huishoudbeurs is met recht een manifestatie waar men niet omheen kan. Alle nieuwtjes op het gebied van wonen, koken en voeding zijn er te vinden, 't Is gewoon een gezellig dagje uit! (30 maart - 7 april). De openingstijden zijn dagelijks van 10.00-17.00 uur; van maandag 3 tot en met vrijdag 7 april óók 's avonds van 19.00- 22.00 uur. De toegangsprijs is 12,50. NIEUWE TONGE De zendingscommissie voor GZB/IZB hoopt op D.V. dinsdag 4 april a.s. een zendingsavond te houden in „Elim", Zuiddijk 19, Nieuwe Tonge. Aanvang half 8. Opening ds. A. Belder. Lezing door drs. W. Chr. Hovius; Weder kerigheid in de zending". Na de pauze gelegenheid tot vragen. We hopen een boekentafel aanwezig te hebben. Er is een inzameling ovor het werk der zending. Hartelijk aanbevolen. Dat werk is wereldwijd, ook en zeker in eigen land. Ieder is welkom. Het was weer fijn langs de lijn, want er werd geschaakt met grote klasse. In de eerste plaats was daar van Loon, die de koploper Douw peentjes heeft laten zweten. Douw gooide er in het begin al een offer tegenaan en nu is het zo dat als ikzelf offer je het echt blindelings aan kan nemen, maar bij Douw moet je drommels goed oppassen. Van Loon loste het echt voortreffelijk op en kwam met een stuk voordeel uit de strijd, en maakte toen de fout te snel op mat te gaan spelen, materiaaljacht had waar schijnlijk beter geweest. Het is natuur lijk wel zo dat de zenuwen een rol gaan spelen als je tegen de nr. 1 in zo'n positie komt. Douw had dus wel eht psycholo gisch overwicht, maar ik sluit me aan bij Fischer, die sprak „Ik geloof niet in psy chologie, ik geloof in sterke zetten"! Toch maakte van Loon wat onnauwkeu rige bewegingen en Douw zette alle zei len bij om niet tegen zijn eerste neder laag op te lopen en in het eindspel is het hem nog gelukt om het in zijn eigen voordeel af te wikkelen. Van Loon, toch bedankt, het was schitterend om te zien. Nog zo iets bij van Strien - L. Holleman, van Strien palmde zomaar de dame van Leen in (charmante jongen zeker?) Leen kon toen nog een aanval wagen omdat van Strien zijn overige stukken zeer ongunstige plaatsjes gekregen hadden. Waardig deed Leen zijn aanval en het lukte! Volgens Leen was het allemaal berekend, en als dat waar is vind ik dat klasse, maar na afloop kan je natuurlijk altijd wel zeggen dat het berekend was. Mooi was het in ieder geval wel. Nog zo'n mooie partij, van Hooff - Wij- nands. Volgens ons deed Wijnands de opening „zuig uit duim" en van Hooff keek lichtelijk vreemd toen na de ze vende zet zijn paard op H2 gedwongen werd. Wijnands wees Ruud er fijntjes op dat ze aan het schaken waren en niet aan het jumbojetten (dat spel heeft Ruud pas gewonnen op een toernooi). Ruud vertelde ons dat Wijnands z'n opening echt gek speelde. Dat was slim bekeken van Wijnands, het eindigde in remise. Wijnands was er blij mee, en Ruud kon mooi naar huis, om te gaan bestuderen wat er nu precies fout gegaan was. Korteweg wist op een alledaagse wijze van Van Rossum te winnen. Peter Holle man legde al snel zijn koning plat want met een stuk minder maak je tegen van Maurik toch geen kans. Gebuis pro beerde mij weer te strikken door in de tweede zet al van de theorie af te wijken, en trapte ik er de vorige keer haast in, nu was het snel bekeken. En Gebraad? Die zat op de reservebank naar het voetbal len te kijken en mocht ons twee keer sto ren om een doelpunt te melden. Tot slot onze felicitaties voor Stellen- dam, jullie overwinning is gegund, zijn wij de volgende keer weer aan de beurt? Allemaal de vriendelijke groeten, ook van Ria en de rest van de regering. BJB De stichting Bejaardenwerk 'Middel harnis' organiseert voor ouderen een vakantieweek van 27 mei t/m 3 juni 1989. „Leer mij Friesland kennen - een senior Fryslan-boppe arrangement" is het motto van deze reis, wat duidelijk moet maken dat het een excursie-ontdekkings reis is over de Provincie Friesland. Het vakantie-adres wordt de TALMA HOEVE in Damwoude, onder de rook van Dokkum. Het is een romantisch Hotel in de stil Anno 1900 aan de rand van het dorp. Talma hoeve biedt ruimte aan 36 men sen. De slaapvertrekken zijn fris, schoon en licht alswel voorzien van warm en koud water. Verder is het hotel van alle gemakken voorzien, ruim en met vele mogelijkheden. De reisleiding is er reeds geweest en zeer tevreden. Het programma biedt: een dorpswande ling onder begeleiding, een Wadden boottocht, een Terpenbusexcursie, di verse dia-presentaties, volksdansen, een dagje Dokkum, een bezoek aan het enige Vlasmuseum in Nederland, een historische kerkentocht, een feest- avondje en bingo. De kosten van deze reis zijn inklusief reisverzekering, bustochten, entrees bij de excursies, het verblijf en de reis heen- en-terug, en komen p.p. op 665,-. Er zijn 6 1-persoonskamers en 14 twee persoons. Aanmelden en inschrijven kan nog tot 31 maart 1989. Vraag verdere informatie aan bij het Dienstencentrum Middelharnis (01870- 3366). Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 SOMMELSDIJK Zaterdag 1 april a.s. komen leden van „Ons Koor" weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Op zaterdag 29 april a.s. organiseert VC Intermezzo voor de 14e maal de Om loop van Menheerse. Het parcours met een totale lengte van 7,5 km is t.o.v. vorig jaar ongewijzigd gebleven en is als volgt: Start „de Sta- ver", Langeweg, Rottenburgseweg, Mo lenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Kade MH, Vingerling, Wilhelminabrug, Sas- dijk, Kade SD, Westdijk, Oudelandse dijk (fietspad). Molenweg, Staverseweg (parallelweg/fietspad). Finish „De Staver". De start van de wedstrijd staat gepland op 10.45 uuren om circa 12.00 uur begint de prestatieloop. Evenals vorig jaar zul len ook nu een aantal rolstoelatleten deelnemen. Het inschrijfgeld voor de wedstrijd bedraagt 5,- en voor de prestatieloop ƒ2,50. De wedstrijdlimiet is voor de senioren gesteld op 35 minuten en voor de overige deelnemers 40 minuten. In elke katego- rie (dames, junioren, senioren en vetera nen) zijn een aantal fraaie bekers be schikbaar gesteld. Tevens ontvangt iedere deelnemer een finishfoto en een medaille. De limiet voor de prestatieloop bedraagt 60 minuten. ledere deelnemer ontvangt een herinneringsvaantje. Op 29 april kan vanaf 09.30 uur worden ingeschreven in het rekreatiekomplex „De Staver" voor de 14e Omloop van Menheerse. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door Piet Bal (01870-5571). De Europese Gemeenschap staat aan de vooravond van de economische eenwor ding. In het jaar 1992, dat door zijn veel vuldig voorkomen in de media een welhaast magische klank heeft gekre gen, is de benodigde wetgeving rond en ontstaat binnen de twaalf lidstaten vrije concurrentie: Europa - onherkenbaar doordat het niet langer in stukjes is ver deeld - is dan de sterkste handelsmacht van de wereld. Wat betekent deze om wenteling in de praktijk? Het Beste van april geeft uitvoerig antwoord op deze vraag. Vrije concurrentie in een groot marktge bied betekent prijsverlagingen, en daar door wordt er meer verkocht. Vervolgens stijgt de produktie, gaan de prijzen nog verder naar beneden en worden de Europese produkten ook aantrekkelij ker voor andere markten. De enorme economische groei van zo'n 7 percent zal zorgen voor misschien wel vijf mil- joien nieuwe banen; alleen al in het Nederlandse kleinbedrijf zouden er 30.000 tot 40.000 extra arbeidsplaatsen ontstaan. Het verdwijnen van talrijke regels en voorschriften zal het dagelijks leven gemakkelijker en goedkoper maken. Verhuizen naar een ander land geeft straks net zo weinig problemen als ver huizen in dezelfde straat; na 1992 kun je in het buitenland ook gemakkelijk een bedrijf beginnen of er zelfs als ambte naar gaan werken. Grenscontroles zijn vrijwel verdwenen, en als je in een ander land iets koopt hoefje er bij terugkomst geen invoerrechten over te betalen. Voor de aankoop van een huis of een auto leen je geld in het land waar de rente het laagst is. Een diploma behaald in Nederland, is geldig in alle andere lan den van de Gemeenschap. Ook al biedt de ongedeelde markt een zeer zonnig perspekfief, toch kunnen zich problemen voordoen. Nederland vreest bij voorbeeld een toestroom van criminelen, die alleen door een verre gaande samenwerking tussen de Euro pese jusfitiële en politie-apparaten in de hand zou kunnen worden gehouden. Maar wie de balans opmaakt, ziet dat we enorm zullen profiteren van '1992'. Zelfs de unieke veelvormigheid van de Euro pese cultuur zal door de economische eenwording worden verrijkt, omdat re gionale verschillen toenemen in waarde. Specialiteiten zoals etenswaren zullen door de grotere afzetmarkt immers meer bestaansrecht krijgen. „De schepping van een grote markt, waar we nu mee bezig zijn, raakt elke Europese burger", zegt Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie. „Ze heeft het karakter van een revolutie maar die zal beslist slagen omdat ze noodzakelijk is en als doel heeft de vor ming van een vereend en sterk Europa".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6