Rode Kruis afd. Middelharnis gelukkig met nieuwe accomodatie De eerste winnaars van het AH-spel Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Ter herinnering aan Maart Bezuijen ECHT... DE BESTE! 'n Verièunegieng van Oudurrepers ECHT... JE PROEFT T! Vroegere onderkomen was véél te klein geworden Sponsoraktie bij Casper Supermarkt Inleveren vakantiebonnen Oud-inwoner overleden V Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 31 MAART 1989 Aangezien Rode Kruis mensen - en met hen ook die van Middelharnis - zich nimmer op hun verdiensten zullen beroemen moet er al een héél goeie aan leiding zijn om ze hun gedrevenheid tot het Rode Kruis vrijwilligerswerk ten minste te horen bevestigen. Voor de Middelharnisse afdeling is er zo'n gelegenheid nu ze de beschikking heeft gekregen over een pracht accomoda tie in de vroegere school aan het Beneden Zandpad. Die pracht moest overi gens wel deels eigenhandig - geschapen worden en wie zaterdag 15 april de open dag bezoekt aanschouwt het resultaat van die noeste vlijt waarin de afdeling zelfs al zo'n 450 manuren stak, als graag gegeven „extra" op de toch al aanzienlijke inspanning die wordt geleverd. Héél aangenaam voor de bestuurders te ervaren dat de verbouwklus geklaard is en dat tekeningen, verfpotten en -kwas ten inmiddels zijn opgeruimd; iemand als de penningmeester, dhr. J. v.d. Broek, breekt zich nog het hoofd over de vraag hoe het allemaal betaald moet worden, al mag hij op zijn mede-bestuurders rekenen. Er loopt al een loterij die de winnaar - op de laatste braderiedag op 4 augustus - een prachtige Lavamat 670 ter waarde van 1895,- op zal leveren. Die machine werd trouwens door AEG om niet geschonken! Ook de 2e en 3e prijs zijn waardevolle prijzen. De verloting zal het „gat" van zo'n 15.000,- moeten dekken en dat lijkt te zullen lukken. Aanpassing van het vroegere gymnas tieklokaal kostte de afdeling 65.000,-. Van de gemeente werd een subsidiebe drag van ƒ35.000,- ontvangen en de afdeling „verdiende" nog eens zo'n vijf tienduizend gulden door zelfde handen uit de mouwen te steken, en hoe! Geschat wordt dat er 450 manuren in werden gestoken, van het slopen, het schilderen en het naaien van de gordij nen door de dames van de Wellfare afdeling, maar nu staat het er dan ook, de trots van de afdeling die zaterdag 15 april door de oud-voorzitter dokter H. M. B. v.d. Peppel officieel in gebruik zal worden gesteld. De Rode Kruis afdeling wist zich al door de gemeenschap gedragen, nu staat ook haar accomodatie letterlijk midden in het dorp en van de kans heeft het bestuur vanuit de vroegere lokatie, wat verscholen aan het Marietjespad, nau welijks durven dromen. Een goed ge bruik ervan staat op voorhand vast. Er werd een instructie/oefenruimte en een bergruimte gesepareerd, maar ook een kleinere ruimte als instructie en verga derruimte die, apart van de grotere ruimten, verwarmd kan worden omdat de afdeling terdege op de kleintjes heeft te letten. Niet graag zou ze willen korten op een belangrijk deel van haar werk, het vakantieprojekt waaraan door mevr. Moelijker leiding wordt gegeven. Voor meerdere chronisch zieken en gehandi capten zou er nooit enige vakantiemoge- lijkheid zijn als niet het Rode Kruis zou beschikken over een drietal vakantie- accomodaties - twee te land en een te water, de Henri Dunant - om deze men sen onvergetelijke vakanties te verzor gen. Per afdeling kunnen het weliswaar geen groot aantal deelnemers zijn, maar de afdeling Middelharnis is er trots op elk jaar het overgrote deel van de kosten voor 6 a 7 vakanties te kunnen opbren gen. Dat zal door kunnen gaan als de contributies en de goede opbrengst van de jaarlijkse kollekte bestendigd blijven. Daar mag goede hoop op zijn want het Rode Kruis lééft onder de bevolking van groot Middelharnis. De kollekte op brengst mag gezien worden. Opvallend is ook het aantal jonge bloeddonoren en goed is de belangstelling bij de Rode Kruis kolonne aangesloten te worden, terwijl daar best wat voor moet worden gedaan.... Dinsdagavond presenteerden zich alle schakeringen van de afdeling in het nieuwe gebouw, ons geïntrodu ceerd door afd. voorz. dhr. de Feijter. Mevr. Jacqueline Gebraad, verpleegkun dige, is leidster van de uit 40 „koppen" bestaande colonne, ook is zij plaatsver vangend commandant wanneer com mandant dokter H. O. Zoon verhinderd zou zijn. Taak van de colonne is het geven van levensreddende hulpverle ning aan slachtoffers ten gevolge van ongelukken en rampen en de verzorging en begeleiding van gehandicapten en zieken. De colonneleden beginnen met het EHBO diploma waarna een vervolg cursus hen tot helpers/sters opleidt. „We hebben een „ontzettend vreselijke" ak- tieve colonne", zo prijst mevr. Gebraad, waarmee ze zeker ook doelt op de inte resse waarmee de cursussen VGZ (Ver zorging Gehandicapten Zieken) en de cursus GOR (Gewondenzorg onder Rampomstandigheden) worden ge volgd. Thuiszorg Heeft het Rode Kruis na de opheffing van de BB met de brandweer een taak gekregen in het bestrijden van gevolgen van rampen, zónder die wordt zeker niet ledig toegezien! Zo wordt een welkome hand uitgestoken in het werk van de wijkverpleging, met name waar het de thuiszorg van zieken betreft, vooral in de zgn. „dal-uren". Per geval kan door het Rode Kruis zes weken - verpleeg kundige - hulp worden verleend in welke periode een oplossing moet zijn bereikt waarin die hulp niet meer nodig is. Colonneleden zijn ook aktief als begeleiders op de tochten van de Henri Dunant. Het Jeugd Rode Kruis, waarvan de leden 12 tot 16 jarigen zijn werd belicht door Janny van Rumpt. De jeugd Rode-Kruis leden bezitten het EHBO diploma, maar houden zich voornamelijk bezig met representatieve akties zoals straks op 24 juni een fietstocht die via sponsors het bedrag op zou moeten leveren voor de aanschaf van een nierdyalise-appa- raat voor Paramaribo. Voorts heeft de jeugd aandacht voor de ouderen met het aanbieden van kerststukjes en speelt ze slachtoffer wanneer oefeningen wor den gehouden. Een „bloeiende" aktiviteit mag ook het organiseren - door Cora Franzen - van bloedafname-avonden worden ge noemd. De jaarlijkse inzameling van jaarlijks 800 eenheden bloed is zeker niet gering maar het zouden er best meer OUDDORP - In de maanden april, mei en juni organiseert Casper Super markt, Weststraat 1 in Ouddorp een grandioze sponsor-aktie, waarvan iedere club of vereniging kan mee profi teren. Hoe gaat deze aktie in zijn werk? Bij inlevering van een volle zegelspaar kaart, ontvangt de klant, naast het gewone premie-kado, een sponsorkaart t.w.v. ƒ0,50. Deze kaart wordt vervol gens ingeleverd bij de penningmeester van een plaatselijke club of vereni ging. Na drie maanden kunnen deze kaarten bij Casper Supermarkt verzilverd wor den. U ziet maar weer, Casper doet meer!! De afd. bestuurders, blij dat het karwei geklaard is. mogen zijn. Nieuwe donoren - tussen 18 en 65 jaar, en goed gezond - zijn altijd welkom om het verloop in het donoren bestand op te kunnen vangen. Dini Kleppe geeft leiding aan de organi satie van aktiviteiten voor bejaarden en gehandicapten. De gezellige middagen die worden georganiseerd trekken 60 a 70 bezoekers. In mei is er de dagtocht met de Henri Dunant en in het najaar de koopavond in „de Bijenkorf'. De afdeling Wellfare wordt geleid door mevr. Nel Piazza, overigens in heel goede samenwerking met de andere afdelingen. Mevr. Piazza maakt duide lijk dat de afdeling die zij met zoveel ambitie leidt zeker niet meer als „een breiclubje van het Rode Kruis" mag worden aangeduid. Met een vijftiental vrijwilligsters tracht mevr. Piazza de behoefte aan kontakten en aktiviteiten van o.a. chronisch zieken te vervullen; de vrijwilligsters die zich met dit prach tige werk bezig houden moeten wel op 12 a 13 uur „dienst" per week rekenen, maar de betrokkenen doen dat zeer van harte. Heel belangrijk is de continuering van het eenmaal gelegde kontakt en ver kregen vertrouwen dat soms tientallen jaren voortduurt. Daaraan trouw te blij ven wordt dan ook van alle vrijwilligers gevraagd. De taak voor de Wellfare helpsters neemt toe naarmate meer zie ken thuis worden verzorgd. De vrijwil ligsters beginnen in het Wellfare werk met een adspiranten periode waarna een maatschappelijk-sociaal gerichte basiscursus wordt gevolgd. Ook de Wel lfare afdeling is betrokken in het ram penplan. De Wellfare-afdeling heeft steeds vrijwilligers nodig; „een harde noodzaak", noemt mevr. Piazza het zelfs dat zich nieuwe vrijwilligsters mel den. Bij gebrek aan voldoende krachten moest zelfs een wachtlijst worden aan gelegd van mensen die de aandacht van het Wellfare werk helaas nog moeten ontberen. Bedrijven Het moge duidelijk zijn dat de Rode Kruis-afdeling om ook financieel rond te komen alle zeilen bij moet zetten. Het bestuur heeft t.g.v. de ingebruikname van de nieuwe accomodatie alle bedrij ven in de gemeente met meer dan 5 medewerkers aangeschreven in de goede hoop op een duit in 't zakje. De bedrijven die meer dan honderd gulden geven zullen t.z.t. in een te plaatsen advertentie worden genoemd. Het be stuur wacht af, terwijl wij aan het eind van dit relaas nog eens oproepen dit stel fijne mensen niet teleur te stellen. Nee toch? OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag in „EIthato" De maandelijkse bejaardenmiddag zal D.V. gehouden worden woensdag 5 april om 2.30 uur in „EIthato" te Ooltgens- plaat. De bejaarden worden weer harte lijk uitgenodigd aanwezig te zijn. LANGSTRAAT Mevrouw Mijnders-van Woerden voor Bonisa-zending D.V. donderdag 6 april a.s. zal mevrouw Mijnders-van Woerden uit Lisse op een sluitingsavond van het winterwerk in de Ned. Herv. Kerk te Langstraat dia's ver tonen over het zendingswerk in China. Ds. C. J. W. Verboom zal de opening en sluiting verrichten. In de koffie-pauze zal er een kollekte gehouden worden, die bestemd is voor dit doel, terwijl na afloop nog handge maakte spulletjes uit China te koop zijn tot een bedrag van 10,-. U/jij komt toch ook? Allen hartelijk welkom. Ingezonden: De meer dan plaatselijke en eilande- lijke bekendheid van de op 20 maart overleden M. Bezuijen uit Ouddorp was stellig geen gevolg van het hoofd beroep dat hij uitvoerde, groothande laar in bier en limonade, 't Was zijn betrokkenheid bij de Reddingsmaat schappij die de overledene die bekend heid heeft gebracht. Onderstaand een terugblik op de man die op het red dingsstation Ouddorp een belangrijke plaats heeft ingenomen en die de wrede zee meerdere malen de meer dere is gebleven. Maarten kwam in 1943 in dienst van de toen nog Zuidhollandse maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, als opstapper bij zijn vader wijlen dhr. Paul Bezuijen op de „Maasvlakte". In 1945 kwam er een ander schip, onder de naam „Ouddorp" welke later de „Ida Maria de Raath" werd. In 1947 kwam de „Prinses Juliana II" als reddingboot van Ouddorp. In 1958 volgde Maarten z'n vader op als schipper. In 1961 kwam de nieuwe Red- dingsvlet „Prinses Marijke" lengte 9.75 m en br. 3.20 m. Diepg. 0.90 m. Waterver- pal. 6 ton met een 3 cil. 60 PK G.ill. die selmotor, gebouwd door de scheepswerf de Jong te Vlaardingen. Met dit schip zijn vele geslaagde reddingstochten gemaakt. In september 1978 nam hij, na 35 dienst jaren, afscheid van de Koninklijke Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen. Maarten was de laatste Bezuijen welke op de reddingsboot gevaren heeft. Een stuk geschiedenis ging over in herinnering. Vanaf 1943 heeft hij bij 174 geslaagde reddingstochten 352 schipbreukelingen aan land gebracht. Bij zijn afscheid sprak hij met grote waardering over de „Prinses Marijke", welke uit Ouddorp is overgeplaatst en vervangen is door de huidige „Griend". Dit gebeurde in 1973. De „Griend" is een rubberboot van het type ,Atlantic" welke voor „binnen" als voor „buiten" de Grevelingen inzetbaar is. De „Prinses Marijke" is in 1980 ver kocht en terecht gekomen bij Scheeps werf Balk in Elburg waar zij klein sleep en bergingswerk verricht op het Veluwe- meer. De eigenaar sprak met veel waar dering over dit schip waar Maarten Bezuijen schipper op geweest is en hij verzekerde mij dat de „Prinses Marijke" in originele staat zal blijven. Wanneer ik Ouddorp bezoek en aan het havenhoofd sta dan zie ik de voormalige botenloods waar menige Bezuijen heeft vertoefd en dan is het waar dat: ,Als een kleed zal 't al verouden, niets kan hier zijn stand behouden, wat uit stof is, neemt een end, door de tijd die alles '''''''^'"- M. B.-V. DIRKSLAND Landbouwvakantiebonnen inleveren van 7 t.m. 13 april bij G. Los, Oranje- laan 4. Gefeliciteerd met uw Echte Bakker, die door zijn collega's, aangeslotenbijhetGildevanEchteBakkers, is onderscheiden als Echte Bakker van 1988. De glanzende en sierlijke beker geldt hiervoor als het trotse symbool. En omdat adel verplicht, gaat uw Echte Bakker dit jaar door met het bakken van brood en banket dat minstens zo lekker is als in 1988. Uw Echte Bakker, een beste bakker! —ECHTE BAKKER Stationsweg 15, Ouddorp, tel. 01878-1352 Ingezonden: An alle Ouddurrepers die 't goeie voor- hèè mit 't diëlekt da' ze van d'r vaoder in moewder elièurd hèè. Beste mèènsen, Je ziejt, ik spelle mar 'n ende weig. Eère- ger je niejt, want dat is slecht voor je harte. Nae de verschieneng van Dialect op Goeree-Overflakkee is t'r 'n golleve van ekstraa andacht ekomme voor 't eige diëlekt. Lees 't Eilanden-Nieuws d'r mar op nae. Mien belangstelleng goeut vooral uut nae 't diëlekt da 'k van huus uut spreeke. In dat is oudurreps. As ik eevenwel op Oudurrep komme - ik weune al van voor den oorlog in Den Haege, mar ik komme toch aok reegel- maeteg op durrep - mèèrek 'k dat 'r als mar mièur van dat oeurspronkeleke oudureps verloore goeut. In dat vin 'k onnorrera jammer. Mèènsen die niejt van durrep komme hèè bliekbaer 'n groeuten invloewd op uus woordgebruuk in uuze uutspraeke. D'r is noe nog mar een bepèèrekt dièul van de ginneraossie mèènsen van voor den oorlog in leeven die 't oudurreps van toenogminofmieurbehieurse.Vóórdie ginneraossie uutsturreft zou ik 't oud- durrepse diëlekt zoue sekuur meugelek op schrift in op kassetteband of eigelek nog liejver op CD (die is langer houw- baer) wille vastlegge. Dièurom woe 'k, a'je 't goewd vindt 'n paer voorstellen doewe. Meschien trap 'ak een oope deure in, omdat 'r al in die richteng ewèèrekt woordt, mar dan mo'je m'n dat mar ver- geeve. Dan komt dat omda'k niejt zoeu goewd op de haogte binne. Dus dan toch mar m'n voorstel. Hier komt 't: 1. a) We legge een archief an in een openbaere geleegenheid ('t mu seum?) van in 't oudurreps eschree- ve teksten: verhaelen, gedichten, hiestooriese verhandeliengen inz. OOLTGENSPLAAT Donderdag 23 maart 1989 overfeed op de leeftijd van 88 jaar, mevrouw Janna Verstelle, sinds 1946 weduwe van de heer Willem de Vos Abr.zn., wonende te Kloetinge, correspondentie-adres; Kon. Julianastraat 12,4481AW Kloetinge. Tot de evacuatie in 1944 woonde de familie De Vos aan de Emmastraat te Ooltgens- plaat, waar de heer De Vos een drukke rij, annex een kantoorboekhandel had. De begrafenis van mevrouw De Vos- Verstelle heeft plaats gehad dinsdag 28 maart om 10.45 uur op de Algemene Begraafplaats te Goes. Vooraf vond er een rouwdienst plaats in het Rouwcen trum „De Bevelanden" bij de Alg. Begraafplaats te Goes. Dièurbie goeut 't dus in de ièurste plekke om de inhoud. b) We verzaemele (in een kaertebak of zoeu alle tiepies oudurrepse woorden, uutdrukkengen, gezèèg- des in spreekwoorden, zoeu as in Dialect op Goeree-Overflakkee. c) We verzaemele alles wat op de uut spraeke betrekkeng heit. d) We legge een „kassettotheek" an van deur rasechte oudurrepers in- esprooke teksten. 2. We richte een verièunegieng op van oudurrepers die voor 't wèèrek dat an de uutvoereng van 1 a) - d) vastzit, wel wat voele. Die verièunegieng zou bevoobld motte perbeere of m'n toet een soort ièunheid op 't gebiejd van de spelleng kunne komme. Beste mèènsen, dat was 't zoeu'n bee'ie, glaof k. Meschien voel je wel voor m'n voorstel len. As dat zoeu is, hoop 'k dat van je te hoeurene. Ik wachte dus mar of. Intussen 't allerbeste allemaele. George Tanis of, zoeu as ze vroeger zeie Sors van Piejt van Sors Pinksterbloemplein 53 2555 EP DEN HAAG In de feestelijke klantenaktie die onder het motto „Prijzen troefspel" twaalf weken lang in alle Albert Heijn filialen gehouden wordt heeft j.l. dinsdagmid dag de eerste prijsuitreiking plaats gevonden. De eer ste van de zes Fiats Panda die in de landelijke aktie te verdienen zijn viel niet op Goeree Overflakkee, maar dat zal de fervente deelnemers aan een aktie als deze, waarvan AH vorig jaar een variant hield, zeker niet ontmoedigen. Dhr. Gardeijn, bedrijfsleider van de AH-vestiging te Middelharnis schat dat ca. 80% van de klanten aan de aktie meedoet. Het gaat om de symbolen die achter op elke kassabon staan afgedrukt. Die moeten uitgeknipt en in een spel- map worden geplakt; een spelmap wordt bij elke ƒ25,- aan boodschappen verstrekt. Deelnemers kunnen de categorie van hun prijs zelf bepalen. Wordt naar een boodschappenpakket meegedongen dan zal de kans daarop een aanzienlijke grotere zijn dan die op een Fiat Panda of een verre, welverzorgde vakantiereis, want ook die zijn te vdnnen. De gevulde spelmappen moeten in een doos in elk van de filialen worden gedeponeerd. Op de foto een aantal winners van pakketten die best ook welkom waren; 't zou natuurlijk leuk geweest zijn wanneer een van hen die achter in de Panda naar huis had kunnen rijden; wie weet kan dat na een van de volgende twee-wekelijkse trekkingen?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14