Ruimte voor de toekomst Doen wat nodig is Het lijkt wel gras, maar het Is tarwe Enveloppen Kosten van zoetwaterplan op Tholen gestegen Sympathiek gebaar Duitsers Kinderbescherming Gedeputeerde Jansen in Melissant: Alarmnummer 06-11 rond 1 olctober in zuidelijl( deel Zuid-Holland „De Open deur" spelavond Oud papier en lorren voor een terreinwagen als Mobiele Kliniek in West Pokot Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 31 MAART 1989 Gedeputeerde Jansen sprak op 22 maart in Melishof over de vierde Nota Ruim telijke Ordening van het rijk, de ruimtelijke problemen in de provincie Zuid- Holland en over het streekplan Zuid-Holland Zuid. De avond werd ge organiseerd door de ondercentrale van de WD Goeree-Overflakkee in het kader van een serie thema-avonden voor de diverse afdelingen van de WD waarbij de afdeling Dirksland het eerst aan de beurt was. Wegen en verkeer zou den aan de orde komen en de ruimtelijke mogelijkheden voor de agrarische sek- tor. Er was dan ook veel belangstelling voor de komst van de Gedeputeerde, zowel van de zijde van gemeentebesturen en het waterschap, als van geïnteresseerde burgers. Ted Jansen, 15 jaar lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland voor de WD, waarvan 7 jaar gedeputeerde, zei graag op Goeree-Overflakkee te komen, gebo ren en getogen als hij is in de kleinscha ligheid van Noordwijk, waar hij jaren lang raadslid en wethouder is geweest. In het College van Gedeputeerde Staten beheert Jansen de portefeuilles verkeer en vervoer en een gedeelte ruimtelijke ordening. De ruimte ordenen tot voorbij 2000 „Moeten we wel doorgaan met meer van alles?" was de openingsvraag van de heer Jansen. Zijn stellige overtuiging is: we kunnen in Nederland niet doorgaan met steeds meer auto's, steeds meer wegen, meer water-, lucht- en bodemver ontreiniging; met steeds meer verpaupe ring van de grote steden door vertrek van soms wel meer dan een kwart van de bevolking. ,Als we zorg hebben voor de toekomst moeten we er iets aan doen. Ook de WD vindt dat de overheid moet sturen". Terugdringen van de leegloop van de steden en terugdringen van de verstede lijking van het platteland is het centrale uitgangspunt bij het ordenen van de ruimte voor de toekomst. Verbetering van de bewoonbaarheid van de steden door het bouwen van woningen voor alle categorieën bewo ners, verbetering van het openbaar ver voer en efficiëntere benutting van de bestaande wegen, ontwikkeling van bedrijvencentra bij knooppunten van wegen. Woningbouw tegen de stedelijke agglomeraties aan om de mensen zo dicht mogelijk bij hun werk te laten wonen, werk dat zij via bestaande wegen en verbindingen kunnen bereiken. Aan de hand van o.a. deze richtlijnen van het rijk stelt de provincie streek plannen op, die uiteindelijk vertaald worden in bestemmingsplannen van de gemeente. „De provincie Zuid-Holland is zó dicht bevolkt dat er veel geregeld móet wor den" aldus Jansen. „Het afvalprobleem in Zuid-Holland is levensgroot, er zijn 2000 plaatsen met min of meer ernstige bodemverontreiniging. Honderd mam moettankers havenslib, waar laat je dat?" De verontreiniging reduceren, het terug winnen van energie uit afval, centrale stortplaatsen, allemaal zaken die in het streekplan neergelegd worden. Recreatie is één van de hoogste prioritei ten van de provincie, maar het blijft altijd een afwegen van belangen, b.v. recreatie en agrarische belangen, recrea tie en natuur. Streekplan Zuid-Holland zuid, Middelharnis dé kern van het eiland? Het streekplan is een breed gedragen plan, dat pas na een zorgvuldige belan genafweging en inspraakprocedure wordt vastgesteld. Het streekplan Zuid-Holland zuid dat Goeree-Overflakkee, de Hoekse Waard en de Drechtsteden omvat, is momen teel aan herziening toe. Gedeputeerde Staten hebben geen voor nemens de streek drastisch te wijzigen, het streekplan wordt alleen herzien op punten waar er problemen zijn, zoals m.b.t. de woningbouw in het algemeen, bouwen in het buitengebied, bedrijfslo- katies, de agrarische sektor. Het voorstel van GS is dat de kernen (dorpen) op Goeree-Overflakkee slechts woningen mogen bouwen voor eigen inwoners, terwijl er in één kerk wat meer gebouwd mag worden, n.l. in Middel harnis. Gedeputeerde Jansen is er zich van bewust dat daarover in Provinciale Sta ten nog wel een pittige discussie zal komen, maar vindt deze keuze van Gedeputeerde Staten toch de meest logi sche met de meeste kans op handhaving van het voorzieningeniveau op Goeree- Overflakkee. Op Goeree-Overflakkee zullen volgens dit plan in de komende planperiode 600 woningen extra worden gebouwd. In Middelharnis? Incidenteel bouwen in het buitengebied zal nog me er aan banden worden gelegd. Nieuwe werkgelegenheid dient naar de mening van GS alleen te worden ge creëerd waar een goede infrastructuur en specialisme aanwezig is. Voor Goe ree-Overflakkee is dat aan Rijksweg 57 en 59; Stellendam en Oude Tonge krij gen zodoende wat meer bedrijfsvolume dan de andere kernen op het eiland. De infrastructuur De heer Jansen vertelde dat de provincie Zuid-Holland veel geïnvesteerd heeft in de aanleg van tunnels en nieuwe wegen. Op Goeree-Overflakkee heeft men op dit moment 45 a 50 miljoen gulden aan wegen uitgevoerd: - de weg om Dirksland is over enige weken klaar. - de omleiding Stellendam-Goedereede wordt doorgezet. - de tertiaire weg naar Herkingen is bescheiden begonnen. - het fietspad Middelharnis-Den Bom mel is gereed om in uitvoering te wor den genomen. De Gedeputeerde legde uit dat men er niet op hoeft te rekenen dat de provincie meer afwijkingen van de agrarische bestemming zal willen honoreren. De provincie is voorzichtig met het toestaan van tweede bedrijfswoningen in het lan delijk gebied, omdat cijfers hebben aan getoond dat 75% van de woningen waarvoor toestemming is gegeven zijn vervreemd aan mensen uit de stad. Het verhuren van landbouwschuren voor andere dan agrarische doeleinden is geen structurele oplossing voor de problemen in de landbouw en heeft meer nadelen dan voordelen. Het provinciaal bestuur is niet bereid het beleid te versoepelen, het beleid zal eerder stringenter worden. Aandacht voor Gedeputeerde Staten voor Goeree-Overflakkee Waardering voor het werk van Gedepu teerde Staten van de zijde van het Water schap Goeree-Overflakkee bij monde van Dijkgraaf Van Kampenhout. Dat eind juli het fietspad Middelharnis- Den Bommel kan worden aanbesteed is te danken aan de pragmatische aanpak van de heer Jansen waardoor dit werk eerste prioriteit heeft gekregen. „Tweede prioriteit is nu de Geldersedijk. Als het aan de Gedeputeerde ligt komt er nog wel een vervolg op het nu uitge voerde begin". Vragen van de aanwezigen troffen ver der vooral de problemen in de land bouw. Aan de heer Jansen werd gevraagd om meer ruimte voor de glastuinbouw waar voor steeds meer belangstelling blijkt te komen. Ook vroeg men de provincie het verzoek om aandacht voor de problemen van de agrarische sektor bij het rijk te steunen. De heer Jansen wees er op dat, o.a. gezien de kostbare nutsvoorzieningen die voor glastuinbouw moeten worden getroffen, ee;n concentratiegebied voor Het alarmnummer 06-11 voor spoedei sende hulp van oplitie, brandweer en ambulance zal rond 1 oktober in het zuidelijk gedeelte van Zuid-Holland worden ingevoerd. Het gaat om alle plaatsen met de netnummers 010,078 en 01802 tot en met 01899. Dat zijn alle tele foonaansluitingen in het PTT-district Rotterdam. Dit omvat globaal Rotter dam en omgeving, Voome-Putten, Goe ree-Overflakkee, de Hoeksche Waard, Dordrecht en het Drechtstedengebied, de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, de Krimpenerwaard en een groot deel van Midden-Holland. Het is met onge veer 770.000 aansluitingen het grootste telefoondistrict van ons land. Invoering van 06-11 alarmnummer in dit district betekent dat iedereen die dringend hulp van politie, brandweer of ambulance nodig heeft daar vanaf begin oktober slechts één nummer hoeft te onthouden en te kiezen: 06-11 dus. Dit uniforme alarmnummer wordt geleide lijk aan in het hele land ingevoerd. In een aantal regio's is dat al gebeurd. Het is de bedoeling dat het alarmnummer volgend jaar, in 1990, overal in Neder land zal gelden. De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. S. Patijn, heeft woensdag in Nieuwpoort (ge meente Liesveld) een begeleidingscom missie geïnstalleerd, die de invoering van het alarmnummer in het zuidelijk deel van Zuid-Holland zal voorberei den. De burgemeester van Liesveld, de heer J. G. de Groot, is voorzitter van de commissie. Rond 1 oktober zal in een uitvoerige voorlichtingscampagne extra informatie worden verstrekt over het gebruik van het uniforme alarmnum mer. wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv II II glastuinbouw is aangewezen in de Hoekse Waard. In de nota die door GS is aangereikt voor de discussie over het streekplan is op Goeree-Overflakkee géén lokatie opgenomen, al begrijpt men best dat de agrariërs liever op het eigen eiland blijven. „Het is bespreek baar. Er is ruimte voor discussie over glastuinbouw op Goeree-Overflakkee, maar GS heeft de discussie niet zelf aangereikt". De agrariërs kregen de verzekering dat de statenleden van de WD nog zeer recent het landbouwprobleem onder de aandacht van de WD-frakties in kabi net en parlement hebben gebracht. Aan de orde kwam ook eventuele hero pening van het Haringvliet voor eb en vloed, een zaak die in discussie is. Voor wat betreft de voorkeurslokaties voor windmolens zijn bij de provincie geen plannen tot uitbreiding in de maak, aldus de heer Jansen op een ver ontruste vraag van mensen uit de om geving. Vragen over het opbreken van de wegen in en rond Dirksland konden worden opgevat als constatering dat de onge coördineerde werkzaamheden aan de verbetering van de infrastructuur alleen nog maar hadden geleid tot onbereik baarheid van Dirksland. Met tal van „signalen uit de streek" ver liet Ted Jansen de Melishof na een inte ressante, serieuze discussie, waarvan één van de toehoorders na afloop zei: „Een goede spreker, ik ben de hele avond klaar wakker gebleven". Men mag er dus van uit gaan dat de heer Jansen niet voor dovemansoren heeft gezegd: „We moeten zorgvuldig omgaan met de ruimte die we hebben". Dit alles in een tijd waarin ook de pro vinciale overheid op het geld let en dras tisch heeft moeten bezuinigen. Met dit overzicht van nieuwe wegen sloot Gedeputeerde Jansen zijn inlei ding af en hij stelde nogmaals de vraag: Doen wat nodig is of stikken in meer, meer en nog eens meer? Agressieve burgemeester verwijt GS Dirksland weg te willen strepen Amper was door de voorzitter van de WD Goeree-Overflakkee, mevrouw Rol-van Calverenbrouck gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, of de burgemeester van Dirksland sprong naar voren om verongelijkt zijn beklag te doen over de ongelukkige plaats van Dirksland in het streekplan. Hij wees op de bovenlokale voorzienin gen die de kern Dirksland heeft en vooral op de plaats van het streekzie kenhuis in de regio. Hij eiste steun in het streekplan. „Dirksland wenst niet weg gestreept te worden!" De gemeente heeft tot taak de voorzie ningen in stand te houden, aldus de bur gemeester en met name de toekomst van de openbare scholen baart het gemeen tebestuur grote zorgen. In 1986 had de burgemeester een goed geargumenteerd stuk als reactie op de bijstelling van het streekplan aan Gede puteerde Staten gestuurd. Na een jaar was er pas antwoord gekomen: een kort briefje waarin werd meegedeeld dat GS geen ruimte ziet voor meer dan 3 kernen met een bovenlokaal voorzieningen niveau. „Zóveel voorbereiding voor een uitge breide nota met goede argumenten als in 1986, dan stimuleert het niet dat GS dat zo naast zich neerlegt" verweet de burgemeester de heer Jansen. „We stop pen er mee met goede argumenten te komen, als wij zonder argumenten ant woord krijgen. Dat pikken wij niet, meneer Jansen!" beet hij de Gedeputeerde toe. Verder kwam Oversier met speciale ver wijten over de beperkte mogelijkheden voor woningbouw in Dirksland en drong hij aan op het toestaan van meer afwijkingen van agrarische bestemming in het belang van de boeren. Eerlijk antwoord Het opgewonden betoog van de burge meester werd door de heer Jansen rustig en korrekt beantwoord. Hij zei het zelf ook niet logisch te vinden dat in het oude streekplan één van de vier kernen een andere status heeft. „Dat heb ik u ook verteld, onlangs hebben we met optimaal resultaat een huis CÏ2 verkopen... Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 SINT ANNALAND In april definitief besluit Een eenvoudige zoetwatervoorziening voor de land- en tuinbouw op Tholen en Sint Philipsland kost eigenaren van gebouwde en ongebouwde eigendom men 25 gulden per hectare. De aanleg- kosten van een verdichtingsnet, de tweede fase van het zoetwaterplan, worden afgewenteld op de eigenaren van cultuurgronden. Die gaan dan 47 gulden per hectare betalen. De kosten voor een zoetwatervoorzie ning zijn gestegen naarmate de uitwer king van het basisplan vorderde. Aan vankelijk ging het waterschap uit van vijftien gulden per hectare. Maar vol gens dit plan zouden sommige (hoger gelegen) delen van Tholen verstoken blijven van zoet water. In de nieuwe ver sie zijn ook deze „witte vlekken" inge vuld, waardoor alle eigenaren meer, maar ten opzichte van elkaar wel het zelfde gaan betalen. De kosten zijn ver- dera hoger uitgevallen, omdat zoals gemeld het rijk het zoetwaterplan niet voor vijftig maar voor veertig procent subsidieert. De landbouworganisaties wezen eerder een in hun ogen te duur plan van de Heidemaatschappij af. De eerste fase, het basisplan, is in feite niet meer dan een aanzet voor een zoetwa tervoorziening en voorziet in de aanleg van een leidingenstelsel. Het water schap kan daarmee het waterpeil in de hoger gelegen gebieden beter beheersen. In grote lijnen komt het er op neer, dat al in een aantal grote waterlopen zoet water wordt ingelaten. Later is verfijning van het systeem mogelijk. Het voorgestane verdichtingsnet zal per ruilverkavelingsblok of deelgebied wor den aangelegd, afhankelijk van de ver schillende wensen en de technische en financiële mogelijkheden. Grondgebruik Wat betreft de lastenheffing maakt het waterschap geen onderscheid naar grondgebruik. „Dit is zonder meer uitge sloten", blijkt uit een voorstel aan het algemeen bestuur. In twee gevallen wordt daarvoor een uitzondering ge maakt: bij verschillen in het voorzienin genniveau en naar grondsoort in ver band met de droogtegevoeligheid. Het algemeen bestuur van het waterschap Tholen bespreekt het voorontwerp tij dens een vergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. Bij goedkeuring wordt het plan verzonden naar de standsorganisaties, de landinrichtings commissies en de gemeenten Tholen en Sint Philipsland. Het waterschapsbestuur vindt het ge wenst dat de landbouworganisaties in december en januari hun leden raadple gen over de zoetwatervoorzieningen, zodat het algemeen bestuur begin april een definitieve beslissing zal kunnen nemen! GOEDEREEDE D.V. 1 april staat onze traditionele spel avond weer op het programma (en dit is géén 1 april grap)! Al te veel kunnen we er niet over zeggen, maar twee dingen zijn deze keer héél belangrijk: 1) neem a.u.b. een pen mee; 2) Kom op tijd, anders mis je de uitleg van het spel! Het spel spelen we met tweetallen en er zijn aardige (hoofd-)prijzen te winnen! Om de kosten van de avond te dekken, vragen we 1,- entree per persoon. We starten met het programm/uitieg om 20.15 uur. Zorg datje er bent! Tot ziens op „De Open Deur"! dat besproken. Bij herziening van het streekplan is nu dus gekozen voor één kern met een iets bredere status, met een breder draagvlak. Het is een voorzet, de discussie is open. u bent belangheb bende, uw reactie wordt bekeken. In een klein jaartje zijn alle reacties geïnventa riseerd; ik zeg niets toe en ik sluit niets uit". In andere streekplangebieden blijkt het systeem van één kern met bredere taak stelling, een zogenaamde A-kern, goed te voldoen, zoals Oud-Beijerland in de Hoekse Waard. Deze maand zijn op veel akkers lange rijen van groene sprietjes te zien. Op het eerste gezicht lijken het grassprieten; het gaat hier echter om wintertarwe. Door de zachte winter van dit jaar zijn de planten extra doorgegroeid en heeft het gewas een frisse groene kleur. De wintertarwe is de afgelopen herfst gezaaid en gekiemd. Dit vroege zaaien is nodig, omdat de planten een temperatuur van rond het vriespunt nodig hebben om in bloei te komen. Voor de akkerbouwer is het zaaien in het najaar gun stig in verband met de verdeling van het werk. In het voorjaar heeft hij het druk met het zaaien en poten van de andere gewassen. Na maart worden de rijen met winter tarwe minder goed zichtbaar en verandert het gwas in een dichte groene massa. In mei komen de stengels met daarop de aren tevoorschijn. Een paar maanden later worden de korrels uit de aren geoogst. Een kleine hoeveelheid van onze tarwe is geschikt voor het maken van brood en de rest is bestemd voor veevoer. Gemiddeld zit er ongeveer twintig procent Neder landse tarwe in ons brood, de rest komt uit Frankrijk en Noord-Amerika. Akker bouwbedrijven vinden we verspreid door heel Nederland. Op bijna al deze bedrijven wordt graan verbouwd. Dit komt onder meer omdat graan zich goed laat combineren met andere akkerbouwgewassen. Van de granen levert wintertarwe de hoogste opbrengsten, zowel uitgedrukt in kilogrammen korrels als in geld. In 1988 nam de wintertarwe in Nederland meer dan de helft van de totale oppervlakte gra nen in beslag. OUDDORP Op D.V. zaterdagmorgen 1 april 1989 komen wij weer langs om uw oud papier en lorren op te halen voor bovenge noemd projekt. Ons nieuwe projekt waarmee wij starten is een mobiele kliniek voor West Pokot die zijn standplaats heeft in Amolem en vandaar uit opereert in West Pokot. Het moet een betrouwbare terreinwagen zijn met vierwielaandrijving. Want de wegen in West Pokot zijn erg slecht en er zijn soms helemaal geen wegen. De bevolking begint te rekenen op het medische werk dat onder verantwoorde lijkheid van de zending wordt uitge voerd. Want dit medische werk staat in het kader van het verkondigen van Gods Woord. Dit projekt is groot 24.200,- Zullen vrij samen met de hulp des Hee- ren proberen om deze rijdende mobiele kliniek rijdende te houden? U hoeft alleen maar uw oud papier te bewaren, en eens per maand aan de weg te zetten, en in West Pokot rijdt van uw oud papier en lorren een mobiele medi sche kliniek. Royale gift voor bouw Synagoge in Israël Als teken van verzoening overhandigde een vertegenwoordiger van de Duitse tak van de „Internationale Ambas- sade'a' een dezer dagen een cheque van Honderd en Dertig Duizend Mark aan Rabbijn Fred Burhera te Ma'alé Adoem- mien. Hij staat aan het hoofd van de bouw van een synagoge in een woestijn enkele kilometers van Jeruzalem. Aan de bouwkosten ontbrak nog genoemd bedrag. Dit werd bijeengebracht tijdens de her denkingen van de Kristallnacht. Daar voor bestond allerwege enorme belang stelling. Zo zelfs, dat men mensen moest terugsturen omdat de kerken en kerkza- len reeds tot de nok gevuld waren. Vooral onder JONGEREN was de be langstelling voor deze diensten groot. Tegen de achtergrond van de politieke ontwikkelingen in West-Duitsland is dit een verheugend verschijnsel. In dit ver band is namelijk laatst een brochure verschenen getiteld: Kerk en Nationaal- Socialisme. daarin staat o.a. dat dit thema in geen geval vergeten noch ver drongen mag worden. Dit is temeer van belang nu er een nieuwe polideke partij in West Duits land voet aan de grond probeert te krij gen, welke o.m. het tewerkstellen van buitenlandse arbeidskrachten een halt wil toeroepen. De demonstraties in Bonn en Frankfurt waren ongetwijfeld koren op de molen van deze nieuwe partij waarvan de leden hopen, dat er een nieuwe Hitler uit zal voortkomen. A. Zet alles voor half negen langs de weg en wie ons weer wil helpen is van harte wel kom om half negen (8.30 uur) aan de Duinkerkerweg 6. Ook uw kleding, voor ons kindertehuis Ba in Ghana, gaat gewoon door. Wel even een kaartje aan de zakken met de vermelding „lorren" of „kleding". Opbrengst van deze maand is: Oud papier1020,00 Giften110,00 J.V. Daniël107,00 Postzegels175,00 Lorren50,00 Totaal1462,00 Opbrengst Jan. t/m maart.ƒ4000,00 Nieuw begin voor mobiele kliniek.ƒ5462,00 Allen hartelijk dank voor deze mooie bedragen die wij weer van u mochten ontvangen dit jaar en ook de ophalers onze hartelijke dank voor hun trouwe zorg. De zendingscommissie DIRKSLAND In de week van 10 t/m 16 april 1989 orga niseert het Nationaal Fonds Kinderbe scherming voor de 29e keer de Natio nale Kollekte Kinderbescherming. Deze kollekte doet een beroep op ieder een die kinderen een warm hart toe draagt. Het gaat hierbij om kinderen die opgroeien in één van de ongeveer 150 tehuizen van de Nederlandse kinderbe scherming of begeleid worden door een voogdij- of gezinsvoogdij-instelling. Dat zijn er meer dan 30.000. Kinderen en jeugdigen die recht hebben op meer dan alleen deskundige opvang en begeleiding. De Nederlandse overheid doet veel voor deze kinderen, maar toch blijven er noodzakelijke behoeften waarin niet voorzien kan worden. Het gaat hierbij vaak om eenvoudige dingen, zoals b.v. een kadootje bij een feestelijke gebeurte nis, muziekles, een zwemabonnement of geld voor de vervanging van een fiets die gestolen is, reisgeld voor een kind, die regelmatig een zieke ouder gaat bezoeken.... en zo kunnen we nog een hele tijd doorgaan. Zaken, die voor deze opgroeiende kin deren, die vaak toch al veel moeten mis sen, heel belangrijk zijn. Het Nafionaal Fonds Kinderbescher ming zorgt er voor dat uw bijdrage op de juiste plaats terecht komt: daar waar het het hardst nodig is. Zonder onderscheid naar persoon of gezindte. Van de opbrengst komt 60% ten goede aan plaatselijke of regionale organisa ties voor kinderbescherming. De overige 40% wordt verdeeld onder alle organisaties voor kinderbescher- mmg in Nederiand op basis van het aantal kinderen per organisatie. Uw bijdrage aan het Nationaal Fonds Kinderbescherming komt altijd op de juiste plaats. Dat is gegarandeerd. Helpt mee om onze jeugd te helpen! Geven is immers kinderspel! Giro: 404040 t.n.v. Nationaal Fonds Kinderbescherming, Deventer. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming is onderworpen aan de bepalingen en de controle van het Centraal Archief voor het inzamelingswezen. Voorstraat 13, 3245 BG Sotimelsdijk Tel. 01870-2275.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10