EIIAIIDEn-tllELWS HR-ketel is zuinig met gas Elektrische barbecue voor binnen en buiten Zuinig stoken: Wegomlegging/parkeerverbod omgeving Hobbemastraat Middelharnis 3e Blad VRIJDAG 24 MAART 1989 No. 5786 Als de lente nadert, maar het toch eigenlijk nog winter is, kan men vele veranderingen in de natuur waarnemen. Naast het aarzelend begin van plan- tenontwikkeling (het Fluitekruid manifesteert zich het duidelijkst) begint er ook verandering te komen in het gedrag van de vogels. Patrijzen die de hele winter in koppeltjes door de polder hebben gescharreld, gaan uit elkaar. Er worden paar tjes gevormd. De Wilde Eenden doen dat ook. Een beetje geheim zinnig doen ze wel. Ergens, het liefst aan de kant van een sloot, heeft het vrouwtje een plaatsje gevonden voor het bouwen van een nest. Dichtbij huis kwette ren de vele mussen, en ook daar ziet men te midden van de grote hoeveelheid, de donkerder gekleurde mannetjes op de vrouwtjes afgaan. Niet lang daarna ziet men ze met allerlei materiaal heen vliegen naar een plaatsje dat door hen was uit gekozen om aldaar een nestje te gaan bouwen. Draadjes, strootjes, veertjes; ze slepen heel wat mee, teneinde (zonder vergunning van de gemeente) er een prachtig, rond nestje van te maken. Samen broeden In het nestje van de huismus kan men, om daar maar mee te beginnen, als het legsel voltooid is, 3 tot 5 tere eitjes waarnemen. Het broeden duurt bij de mus 12- 14 dagen. Het vrouwtje wordt bij het broeden door het mannetje afgelost. Dat beide ouders broeden is lang niet altijd het geval. Door gebruik van hulpmiddelen, niet in het minst de verrekijker maar ook vanuit daartoe gebouwde schuilhutten „bewapend" met een filmcamera, zijn al heel wat geheimen van het vogelleven bekend geworden. Doch ook zonder die hulpmiddelen, door voortdu rend oplettend te zijn als men in de natuur aanwezig is, kan men veel waarnemen. Ook rondom het huis waar de mussen, spreeuwen, merels, koolmeesjes en huiszwaluwen geen moeite hebben met de keuze voor een plaatsje om te kunnen broeden, kan men veel gadeslaan. De voorbeelden van soorten waarvan vrouwtje en mannetje samen verantwoordelijk zijn voor het broeden door afwisselend die taak te vervullen, zal ik in een tabel aangeven: De broedduur kan natuurlijk niet precies in dagen of zelfs in uren worden aangegeven. De plaats van het nest en de mate waarin een broedende vogel of vogel tje gestoord wordt, is daarbij van grote invloed. Ook de weersomstandigheden kunnen daarbij van in vloed zijn. Buitendijks gelegen broedgebieden kun nen vooral aan het begin van het broedseizoen door uitzonderlijk hoge waterstanden een ware misluk king te zien geven. Dat heeft men in onze streek op de oorspronkelijke gorzen vaak ondervonden. Verder zijn er wat het aantal eieren of eitjes betreft altijd individuele verschillen te constateren. Zelfs de kleur van eieren in één en hetzelfde nest kan verschillen! Eigen waarnemingen Toen ik nog landarbeider was, net nog in de tijd dat het gras in sloten en greppels met de sikkel moest worden gesneden, voor de winning van het zgn. kant- hooi, heb ik heel wat waarnemingen kunnen doen. Men zat dan ook letterlijk met de neus er op. Menigmaal heeft de landman tijdens het gras snij den een nestje gevonden dat op onberispelijke wijze tussen de planten was gebouwd. Het nestje zelf en de onmiddellijke omgeving er van liet men dan, ter bescherming, ongemoeid. De angstige ouders, meest Graspiepers en Gele Kwikstaarten bleven onrustig in de buurt van hun in gevaar gebrachte nestje en keerden weer terug zodra dit maar kon. Moest er in de scheidsloten het toen nog welig groeiende riet worden gesneden dan trof men vaak het kunstig in elkaar gevlochten nestje aan van de Karekiet. Ook dat werd ongemoeid gelaten. Soms ging enige dagen later het nestje helaas alsnog verlo ren, b.v. door sterke wind. Immers, de onderlinge steun van het rietgewas was dan verbroken en dan te bedenken dat de Kleine Karekiet een echte haastma- ker is. De zeer tere eitjes kunnen reeds in 11 dagen worden uitgebroed. Elf dagen! Ja maar, het Kneutje dan? Inderdaad het Kneutje kan binnen 10 dagen de eitjes uitbroeden. Bijna niet te geloven. Na een mislukt broedsel tracht elke vogel echter opnieuw tot broeden te geraken. Trouwens voor veel vogelsoorten zijn meer broedsels in één seizoen heel gewoon. Vogels die tijdens de leg worden gestoord zullen het nest eerder verlaten dan wanneer ze reeds broeden. Broedende vogels blijven dan ook zo lang mogelijk zitten en er zijn zelfs soorten bij (Houtsnip) die men al broedende van het nest kan afnemen en daarna weer op het nest terug kan zetten! Moeilijk te vinden Onder aangebrachte kunstwerken (bruggen enz.) in de polder bouwen Boerenzwaluwen maar al te graag hun nestjes. Bouwen is het juiste woord, want zo de mens van klei gebakken steen gebruikt voor de bouw van zijn huizen, zo bouwt dit diertje op de meest acrobatische wijze met pure klei het nestje. Ze heb ben een zeer snelle en sierlijke vlucht met vele wen dingen die ze plotseling kunnen uitvoeren. Juist onder die kunstwerken zijn de nestjes door kwajon gens of roofdiertjes erg moeilijk te bereiken. In mijn kinderjaren ging ik met de buurjongens al wadend door een sluisje dat de verbinding vormde tussen de dijksloot van de St. Christoffelpolder en de kreek in de polder Onwaard. In dat sluisje zaten 's zomers altijd Boerenzwaluwen te broeden. Wij kon den de bijzonder tere, gespikkelde eitjes en later de gapende jongen in de komvormige nestjes goed bekijken. Diep onder de indruk van zo'n aanblik stonden we dan bijna ademloos toe te kijken. Even maar! De verstoorde zwaluwen scheerden dicht langs ons heen en vlogen recht door het sluisje in en uit. We verdwenen altijd zo rustig mogelijk en bij enige verlagingen van de sluisbodem bij de uitgang zagen we meer dan eens een aal in het heldere water met sierlijke kronkelingen zich „uit de voeten" maken. Het sluisje is verdwenen.... de Onwaardse kreek gedempt... Tijdens het broedseizoen werden door karakterloze jongens ook wel nestjes uitgehaald of vernietigd! Dan waren wij woedend. Broedkolonies Er zijn ook nogal wat vogelsoorten die in grote groe pen bij elkaar gaan nestelen en broeden. Eigenlijk doen de Zwaluwen dat ook b.v. onder het overstek van een woning of schuur, kijk maar naar het aantal nestjes op zo'n plaats. Kokmeeuwen doen dit wel bij uitstek. Bij het Helle- gatsplein is het vanaf de weg heel goed te zien. Enige weken geleden al waren kokmeeuwen daar aktief. Bekend is ook de Kwade Hoek bij Goedereede. Uiteraard zijn deze gebieden tijdens de broedpe riode zonder begeleiding niet toegankelijk. De Lepelaar broedt ook in kolonieverband maar daar hebben we op Flakkee geen voorbeelden van. Wel heb ik met dhr. J. Zijlstra, in het gebied van Scheelhoek Lepelaars waargenomen die op trek tocht waren. Aalscholvers broeden zo'n 30 dagen en doen dit eveneens in kolonies. Hoewel er zo nu en dan enige tientallen Aalscholvers op het Haringvliet zijn waar te nemen, broeden ze bij mijn weten hier niet. Datzelfde kan gezegd worden van de Blauwe Reiger. Men spreekt dan ook altijd expliciet van een Reigerkolonie. Tussen Ouddorp en Goedereede bij boerderij „Stadtweijk" is er ooit wel een Reigerkolonie geweest, maar voor de dichtstbij zijnde kolonie zal men nu naar Quakjeswater tussen Hellevoetsluis en Rockanje moeten gaan. De vrouwtjes Voor de overzichtelijkheid volgt hier een reeks van vogels waarvan alleen het vrouwtje de broedtaak vervult: Er is nogal wat werk verzet om deze gegevens te ver zamelen en ze tevens in volgorde wat de broedduur betreft te plaatsen. Uiteraard is een beperkte keuze gemaakt. Verschillen Naarmate een vogelei groter is, duurt de broedtijd langer. Dat is de eerste conclusie. Wanneer men eend of gans zegt dan weet men wel dat er vele eende- en ganzesoorten in de natuur voorkomen. Daarom zal ook het aantal eieren en het aantal broeddagen onderling wel enigszins verschillen. Toch vond ik het van dhr. T. den Boer een interes sante vraag „hoe lang broedt nu eigenlijk een zwaan?" Dit vroeg hij naar aanleiding van het jaarlijks weer kerende tafereeltje van de trotse zwanen die na de broedtijd met hun donzige jongen tevoorschijn komen in de Wildemanskreek langs welker oever ze geboren zijn. Zwanen broeden 5 weken oftewel 35 dagen! Het is een allerliefst gezicht als men het resultaat van het lange of kortere broeden kan waarnemen. Een eend met poelen is altijd een kiekje waard en wie krijgt er geen glimlach om de lippen bij het zien van jonge kuikens op de mg van een Fuut? In het Zuiderdiep broedt de Fuut al enige jaren. Aanpassing Voorts is de broedplaats voor het verschil in broed tijd van belang. Zo heb ik vroeger meer dan eens een broedende Witte Kwikstaart aangetroffen in een lege uienren. Daar zat ze bijzonder goed beschut en werd er praktisch niet gestoord! De Gele Kwikstaart heeft zich inmiddels vrij aardig aangepast om te kunnen broeden. Nu de sloten en greppels zijn gedempt en de dreven zijn omgeploegd (wat op zichzelf beschouwd een afschuwelijke ver nietiging van het landschappelijk schoon en de natuurlijke rijkdom aan vegetatie en biotoop bete kent) is de Gele Kwikstaart haar broedmogelijheid gaan zoeken in het.... aardappelveld! Bij het selecteren van aardappelen heb ik ze vaak in gealarmeerde toestand aangetroffen en vond vrijwel altijd het kunstig gebouwde nestje in de stoel van de plant aan het begin van de ontwikkeling. Een aparte De Koekoek vormt een ware uitzondering in het vogelleven. Zeker m.b.t. het broeden. Dat laat zij aan andere vogeltjes over. Zij is dus een broedparasiet. De Koekoek is een echte Lentebode. Begin april kun nen ze al verschijnen en het wordt als een plezierig nieuwtje beschouwd als men zegt „ik heb de Koe koek al gehoord". Dat horen behoeft dan niet betwijfeld te worden want zijn roep is onmiskenbaar. De Koekoek parasi teert individueel op dezelfde soort en legt maar één ei in het gekozen nest. Dat gericht zijn op dezelfde soort betekent dat de Koekoek in kwestie alleen maar een ei legt in het nestje van b.v. de Grote Karekiet. Bij het leggen van een volgend ei zal deze Koekoek uit sluitend een nestje zoeken van de Grote Karekiet. Als het Koekoeksvrouwtje een ei legt verwijdert zij eerst een eitje uit het nestje van een zangvogeltje. De vogeltjes die er mee „opgescheept" zitten noemt men vvaardvogels. Kennelijk aanvaarden ze instinctief de verantwoordelijkheid voor het veel grotere ei dat aan hun zorgen wordt toevertrouwd. Als de jonge Koekoek geboren is werkt hij of zij de overige eitjes en of jongen uit het nest. Een wrang voorbeeld van het recht der sterksten.... Op T.V. is daarover eens een prachtige film ver toond. Deze gebeurtenis is in de vogelwereld een waar drama maar het levensgedrag van de Koekoek is nu eenmaal niet anders Geschapen. De waardvogels aanvaarden hun uitverkorenheid en zorgen als geen ander voor „hun" kroost. AKTIE ZUINIG STOKEN Een gewone cv-ketel zet slechts 75% van het gestookte aardgas om in warmte. Dat betekent een energie verlies van 25%. De aanschaf van een zuinigere ketel kan u dus veel geld besparen. Daarbij kunt u kiezen uit de verbeterd rendementsketel (VR- ketel) en de hoog rendementsketel (HR-ketel). Zij zetten respectievelijk 80 en 90% van het gas om in warmte. De HR-ketels zijn herkenbaar aan het GIVEG HR-merk. Ze zijn wel duurder dan gewone en VR-ketels, maar ze besparen veel gas. Uw ener giebedrijf kan met u uitrekenen of een HR-ketel voor u interessant is. Bij uw energiebedrijf weten ze alles over zuinig omgaan met gas. Loop gerust eens binnen. Het geroep Zo'n vijftig jaar geleden hoorde en zag ik op het land soms wel een tiental Koe koeken tegelijk. Hun geroep was altijd boeiend en welluidend. Beethoven laat de klarinet in zijn zesde symphonic „de Pastorale" op ongekende wijze de Koe koek nabootsen. Het vrouwtje kan de roep lang en hoog achter elkaar aanhouden. Het laat zich verstaan dat met de ver mindering in aantal van de voor de Koe koek belangrijke waardvogels ook de broedgelegenheid voor de Koekoek sterk zal afnemen. Om dan toch de Koe koek nog te kunnen horen, is men, wel licht binnen niet al te lange tijd, geheel en al op het Zwitserse Koekoeksklokje aangewezen. Daar is geen toekomstvoorspelling voor nodig. Dat is gewoon realiteit. De mee dogenloze techniek en de slaafse toepas sing ervan is daar verantwoordelijk voor. Is hier een praktisch alternatief voor handen? Ik denk het wel. Zonder terug te grijpen naar de sikkel is een weg tot een zeker herstel mogelijk. Een meer kritische aanpak van de hui dige taakopvatting bij beheer van akker en polder is daarbij noodzakelijk! Met dank aan de Redaktie en aan dhr. P. Vroegindeweij voor zijn bewonderens waardige pentekeningen. Hoogachtend, D. Hoogzand Op woensdag 29 maart aanstaande wordt een begin gemaakt met herbestra- tingswerkzaamheden in de Hobbema straat te Middelharnis, gedeelte Kon. Julianaweg/Jul. van Stolberglaan. In verband hiermee is het trajekt gedu rende ongeveer 4 weken afgesloten voor alle verkeer. Tevens geldt gedurende dezelfde pe riode een tijdelijk parkeerverbod voor: - de Koningin Julianaweg, voor zover gelegen tussen de Hobbemastraat en de Burg, Mijslaan; - de Burg. Mijslaan; - de Jul. van Stolberglaan, voor zover gelegen tussen de Burg. Mijslaan en de Hobbemastraat. De parkeerverboden gelden beide zij den van de weggedeelten. Het doorgaand verkeer kan gebruik maken van de Burg. Mijslaan. in het doolhof van prijskaartjes de juiste tdxsitie... Invm Makelaar Tamboer Tel, 01870-3477 Wie zou er niet wat vaker willen barbe cuen? Helaas kunnen we in Nederland niet echt op mooi weer rekenen, zelfs niet in de zomer. TEFAL heeft de oplos sing voor dit probleem gevonden: een elektrische barbecue die het hele jaar door gebruikt kan worden, zowel buiten als binnen! Een barbecue voor buiten Een elektrische barbecue zorgt voor een konstante temperatuur en dus voor uit stekende resultaten. Het hoge vermogen van 2000 Watt staat garant vooreen hoge temperatuur en een perfekt barbecue- effekt. Op mooie dagen is deze barbecue dus te gebruiken in de tuin, op het terras en zelfs op het balkon van een Hat. Een barbecue voor binnen Onder het verwarmingselement bevindt zich, speciaal voor gebruik binnenshuis. een waterreservoir. Vet en vleessappen druppelen in het water en kunnen niet meer verbranden op een gloeiendhete plaat. Dit voorkomt overmatige rook en luchtjes in huis en houdt het vlees door de opstijgende stoom bovendien lek ker sappig. De Tefal Barbecue kan dus bij minder goede weersomstandigheden ook op tafel of in de keuken gebruikt worden. Makkelijk en veilig in gebruik De stekker in het stopkontakt.... klaar! Geen problemen meer met het aanste ken en aanhouden van houtskool, altijd een perfekt resultaat. Alle onderdelen, inclusief het elektri sche verwarmingselement en het snoer, zijn uitneembaar en kunnen dus ge makkelijk schoongemaakt worden. Winkelverkoopprijs van de Elektrische Barbecue is 139,-. De duur van het broeden max. aantal min. aantal Vogelsoort eieren broeddagen Kneutje Kleine Karekiet 6 4 10 11 Spreeuw Tuinfluiter 7 5 12 12 Gele Kwikstaart 6 13 Boerenzwaluw 5 14 Huiszwaluw 5 14 Grote Karekiet 6 14 Houtduif 2 17 Waterhoentje Meerkoet 12 10 21 21 Visdiefje Kokmeeuw 3 4 21 22 Kluut 4 22 Tureluur 4 22 Grutto 4 22 Fuut 5 27 Scholekster 3 28 Blauwe Reiger 5 28 Ooievaar 4 33 Zwaan 7 35 _^f-ae<^^^^ ^^i/'X'.r/» ^aa/- Jier/ya^- Max. aantal Min. aantal Vogelsoort eieren broeddagen Veldleeuwerik 4 11 Heggemus 5 12 Pimpelmees 14 13 Graspieper 5 13 Witte Kwikstaart 6 13 Tjiftjaf 6 13 Roodborstje 6 13 Nachtegaal 5 13 Zanglijster 5 14 Merel 5 14 Winterkoninkje 6 14 Koolmees 11 14 Kauw 6 17 Ekster 8 17 Fazant 15 22 Patrijs 20 23 Kievit 4 24 Ransuil 5 27 Velduil 8 28 Torenvalk 5 28 fi// ■^^ii/a/^M ^atrr ^/-e/im. Wilde Eend 16 28 Bergeend 15 28 Gans 6 28 Kerkuil 7 32 De tabel voor de week van: 13 maart 1989 t.e.m. 19 maart 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbrulk 500 m= 13 m^ 268 m= 600 m= 15 m» 322 m= 700 m' 18 m= 378 m= 800 m^ 21 m= 433 m» 900 m= 23 m' 488 m' 1000 m= 26 m' 542 m" 1100 m' 29 m= 598 m» 1200 m" 31 m= 654 m' 1300 m= 34 m' 707 m= 1400 m= 37 m' 760 m= 1500 m> 39 m= 818 m= 1600 m' 42 m= 874 m' 1700 m= 45 m' 923 m= 1800 m= 47 m= 982 m= 1900 m' 50 m= 1035 m= 2000 m» 53 m= 1094 m' 2200 m" 58 m' 1205 m' 2400 m= 63 m» 1315 m' 2600 m^ 69 m= 1425 m3 2800 m' 74 m' 1535 m' 3000 m= 79 m= 1646 m' 3500 m» 93 m' 1922 m» 4000 m^ 106 m' 2198 m= 4500 m= 120 m» 2481 m' 5000 m= 133 m' 2752 m= 5500 m'' 147 m' 3031 m= 6000 m= 160 m' 3310 m'' E.MG.o Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het normale niveau, het waaide echter harder dan normaal. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW N.V ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9