jeugd- hoekje Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Gedenkpenning Prinses Juliana van Oom Ko Maart-raadsel 4 Extra-maart-raadsel 4 DE FLAKKEESE SPELLING Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. RAR€ VAR€N Hierbij enkele blaadjes van een varen met groene stippen op de punten, die later bruin worden. Is dat een soort luis of wat anders? Antwoord: Deze jonge varen heeft o.i. last van de kiemplantenziekte. Die kwaal komt overwegend voor bij het voorkiemen en is zeldzaam bij volwas sen varens. U kunt de aantasting bestrij den door uitsluitend nieuwe zaaibakjes met zuivere aarde van een bloemist te gebruiken. Ter voorkoming van besmet ting moet u aangetaste planten zorgvul dig verbranden. STUKGELOPEN Onze vloerbedekking krijgt kale plekken en we vinden er van deze rolletjes draad op. Is dat een slechte soort kunststoj? Antwoord: Die draadjes bestaan uit 100% wol, maar ze zijn veel te kort! Die hebben dus niet zoveel houvast aan de onderlaag als lange woldraden van een betere kwaliteit vloerbedekking. Deze korte draadjes laten gauw los door het schuifelen van voeten, het ruw heen en weer halen van de stofzuiger en met de hakken dwars tegen de draad trappen bij het zitten. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Heg gapen van vorige keer is weer wat.... gaaap.... gezakt, dus we gaan.... gaaaap.... er weer fris en fit tegenaan. Er is weer heel wat binnengekomen met de post. Ook extra dingen, zelfgemaakt. Leuk! Ga zo door.... Het Bijbelse raadsel voor van-de-keer is gemaakt door „de Rasjes" uit Yerseke. Ze maakten het als „iets extra's". Het heeft met Goede Vrijdag te maken én met een Joods feest. Een dubbel raadsel dus. Als het goed opgelost wordt, krijg je er 15 punten voor! Daan en Marieke krijgen allebei in ieder geval 15 punten voor hun extra's. Hier komt het dubbele raadsel: Eerst: Geef antwoord op de volgende vragen: 1hier schreef Johannes een brief aan. 2daar was een dorsvloer van. 3. richter. 4. rivier in het Paradijs. 5. andere naam voor Esther. 6stierf door aanraken van de ark. 7. geboorteplaats van Amos. 8. berg. 9. ander woord van „steen der hulpe" (1 Sam.). 10zat onder de vijgeboom. 11regeerde over Egypte. 12. broer van Jacob. 13één der grote profeten. 14. vriend van Daniël. 15. Lukas droeg aan hem een Bijbelboek op. Welk feest wordt nu gevormd door de eerste letters van de antwoorden? Dan: Wat komt er in het invulraadsel te staan van boven naar beneden? Invulraadsel: 1. doos, kaal. 2. Bijbelboek (N.T.). 3. één der verspieders (Num.). 4. grote Raad (andere naam) 5. christelijke gedenkdag. 6. boom uit Jesaja 41. 7dat deden ze met het biezen kistje. 8profeteerde in het leger (Num.). 9. zoon van Jacob. De bovenste en onderste punt moet je zelf invullen. KINDeRLASTENAFTRSM Ik wenste geen kinderbijslag wegens ge- moedsbezwaren en kom daarom in aan merking voor belastingaftrek. Hoeveel is dat in 1989 voor een jongen van 5 en twee meisjes van resp. 9 en 13 jaar oud? Antwoord: Gezien uw brief komt u in aanmerking voor aftrek wegens buiten gewone lasten. Die aftrek bedraagt voor een kind dat jonger dan 6 jaar is 420,- per kwartaal (over het gehele jaar 1988 (f 1680,-) en voor een kind van 6 tot 12 jaar 600,- per kwartaal (voor het jaar 1988 mag u 2400,- rekenen). Voor een kind van 12 tot 18 jaar dat geen recht heeft op studiefinanciering geldt een be drag van ƒ780,- per kwartaal ofwel ƒ3120,- over geheel 1988. WAAROM MISLUKT HET? Na enkele tientallen sollicitaties vraag ik mij wanhopig af, waarom juist ik altijd word afgewezen, want dat schrijven zij er nooit bij! Is het niet verplicht een reden op te geven? Antwoord: De meeste bedrijven ontvan gen tientallen, sommige honderden sol licitatiebrieven als er een vacature is. Daarom gebruiken ze eensluidende voorgedrukte en reeds gereedliggende, of in flinke aantallen geprinte briefjes welke alleen maar van de adressen der sollicitanten worden voorzien. Maar als u de personeelschef opbelt en vriende lijk vraagt wat uw fout of uw tekortko ming is, zal hij dat misschien wel vertel len en dan kunt u daarmee rekening houden bij een volgende sollicitatie. U kunt uw ondervrager tevoren al pret- tig(er) stemmen, door na het evt. monde ling onderhoud gelijk een bedankbriefje te sturen voor het prettige of leerzame gesprek. Durf in elk geval iets origineler te zijn dan de anderen! BET-BET EN OUB-OVER Kunt u mij vertellen, welke aanduidingen er volgen voor onze voorouders na over grootvader en bet-overgrootvader? Oer-oud- bet? Antwoord: De juiste volgorde van jong naar oud is: achterkleinzoon, klein zoon, zoon, vader, grootvader, over grootvader en dan bet-overgrootvader. Die heet in sommige streken van ons land oudovergrootvader. Diens ouders worden wel eens bet-oudovergroot- ouders genoemd. Mensen die het niet zo precies weten, of grappig willen zijn, spreken wel eens van bet-bet-overgroot ouders, maar dat dubbele bet is een nieuwvorming die nergens officieel is vastgelegd. Het woordje 'bet' is trouwens volkomen verouderd. We vinden het verder alleen nog in termen als 'betwe ter'. In het Middel-nederlands stond het voor 'meer dan', 'beter' enz. Het lijstje voorouders loopt dus niet verder door. Een 'oeroudbetovergrootvader' bestaat niet. KLEUR BEKENNEND Ik ben nu 40 en word erg grijs. Kan ik om de 14 dagen mijn haar met kleurshampoo spoelen of heeft dat nadelige gevolgen? Antwoord: Een kleurspoeling is veel minder schadelijk dan te vaak verven van het haar. Door bepaalde verfstoffen kan het haar uitdrogen en harder wor den. Die kleurshampoo wast u er zo weer uit. Het door u gebruikte produkt bevat waterstofperoxyde (H2O2), dat in de voorgeschreven verdunde oplossing als een zéér zwak zuur werkt. Als u uw haar af en toe een goede crèmebehande ling gunt, bestaat er o.i. voorlopig geen gevaar. TREIN-CABEAUBON Is het waar, datje op stations cadeaubon nen kunt kopen die recht geven op treinrit ten over bepaalde afstanden? Antwoord: Ja, en u kunt kiezen uit de waarden van 5,-, 10,- en 25,-. Dat betekent afstanden van resp. 24, 48 en 130 km 2de klas enkele reis. MUf SPIJKERWERK Mijn gewassen spijkerbroeken verspreiden een muffe lucht. Die ruik ik al als ze aan de waslijn hangen of uit de droogtrommel ko men. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Spijkerbroeken drogen lang zaam, vooral de dubbele gedeelten als omslagen, zakken en zomen. Misschien bergt u een spijkerbroek wel eens, of meermalen, na een regenbui niet geheel droog, of ongewassen op. Een andere mogelijkheid is, dat zo'n kledingstuk schoon en droog in een enigszins voch tige kast heeft gelegen, waardoor er een muf luchtje aan kwam. Het wassen en uw wasmiddel kunnen de oorzaak niet zijn. Goed luchten en droog houden zijn van belang. Na transpiratie moet u uw kleding niet laten opdrogen, maar zo spoedig mogelijk uitwassen of laten stomen. TORENS OP KOEIEHUID Is het waar, dat kerktorens op koeiehuiden gebouwd zijn en waarom is dat gedaan? Gebeurt het nu nog? Antwoord; Er zijn in ons land lang gele den wel dierehuiden gebruikt bij de bouw, maar er staan geen stenen torens of komplete kerkgebouwen op, zoals u verteld werd. Er zijn verhalen in om loop, dat koeiehuiden een hoge toren meer veerkracht zouden geven bij storm, doch wie nadenkt zal begrijpen, dat zo'n enorme stenen kolos de huid zou verpletteren en alle veerkracht eruit zou persen. Er is bij de vondst van de restanten van huiden bij funderingen van oude bouwwerken ook wel eens ge dacht, dat men vroeger offers aan de go den bracht bij de aanvang van het werk. Na de komst van het christendom mocht dat natuurlijk niet meer en toen zouden de bouwmeesters de geestelijken hebben wijsgemaakt, dat je op huiden moest bouwen om aantasting van de houten fundering tegen te gaan. Er zijn nog altijd mensen die menen dat een ge looide runderhuid, dus leder, in de grond niet vergaat. Dat is een misver stand. Ook leer vergaat wel degelijk en zelfs vrij vlug, behalve in het conserve rende humuszuur van het veen. De hui den die men onder stenen gebouwen in het veen terugvond, bleken echter met We zullen jullie voor de vakantie flink wat te puzzelen geven. Dan hoef je je niet te vervelen! En al is er voor de oude ren geen aparte puzzel, ook de ouderen zullen aan deze puzzels werk genoeg hebben. Al worden de oplossingen dan wellicht niet ingezonden, u kunt altijd de oplossingen controleren aan het eind van de volgende maand. Willeke Melissant (Nieuwe Tonge) be dacht een aantal vragen (quiz) over het Eilanden-Nieuws. Wie de krant goed leest, moet ze kunnen beantwoorden. Willeke krijgt er de volle 15 extra punten voor. 1. Welke twee dokters hebben om-de- beurt „weekend-dienst" in Nieuwe en Oude Tonge? 2. Welk vervolgverhaal staat er elke keer in deze krant? 3. Wat is de abonnementsprijs van deze krant per jaar? 4. Wat is het FAX-nummer van het E.N.? 5. Op welk deel van de dag verschijnt de krant officieel? 6. Hoe heette de krant vroeger? 7. En hoeveel kostte toen - 90 jaar geleden een los nummer? 8. Wie maakt regelmatig gedichten voor deze krant? Zo, dan voegen we ook nog een paar plaatjes erbij, waar iets niet aan klopt. Die plaatjes kregen we van een school meester. Kijk maar goed.... Een ij mag in één hokje deze keer. We zullen nog een klein beetje helpen. Het Bijbelboek (5) begint met een E. Als je al het extra's van-deze-keer goed oplost krijg je 15 punten! Met de Bijbelse raadsels erbij, vallen er deze keer dus 30 punten te behalen. Brieven We hebben brieven liggen uit Nieuw- Zeeland van twee keer. Die van Remco en Alexander Funeke van de eerste keer zullen we maar eens gauw beantwoor den. Ze schreven die brieven in de eerste komplete schoolweek zonder vakantie dagen. Remco is met school wezen „pic- niccen", zwemmen, voetballen en touw trekken. Zelfs ouders tegen leerlingen. (Zullen de kinderen wel aan het kortste eind getrokken hebben....). Druk hebben ze het nu met maïs. De bonen raken op. Alexander kwma nog in de krant (in Nieuw-Zeeland) door de verkoop van zijn radijsjes. Echte handelaars dus.... Allebei schrijven ze erg blij te zijn, dat opa en oma er zijn. Drie jaar geleden, was de laatste keer, dat ze ze gezien hadden! Tot slot Meer brieven hopen we volgende keer te beantwoorden. We hebben al weer ruimte genoeg in beslag genomen. Hope lijk weet „de zetter" al die raadsels, plaatjes, enz. een beetje in goede volg orde in de krant te zetten, want vorige keer viel dat ook niet mee! We wensen „de zetter" veel sterkte toe. Om het hem extra moeilijk te maken, plaatsen we ook nog „iets extra's" van Rianne de Win ter uit Ouddorp. Ze krijgt er 10 extra pun ten voor! En.... alle puzzelaars: Blijf maar extra dingen maken, hoor. Het gaat leuk zo. Bedankt en bij-leven-en- welzijn tot schrijvens. Allen, ook oude ren, goede dagen toegewenst. Ook u, die de dagen alleen door moet komen! familie Ko behulp van balken en rijshout gebruikt te zijn als damwand van de bouwput. In de Middeleeuwen wist men in AJnster- dam met dgl. constructies toch een groot deel van het grondwater tegen te hou den. Het lekwater kon men wegschep pen, en later wegpompen, als er palen geheid werden voor de bouw. Natuurlijk heeft men slechts weinig huiden in de Amsterdamse en andere veengebieden teruggevonden, want nadat de palen ge slagen waren kon men de runderhuiden weghalen om ze in een volgende bouw put opnieuw te gebruiken. Doch af en toe stortte zo'n primitieve damwand in en heeft men de huiden in arren moede maar laten zitten. Toen men die later te rugvond, ontstond het sprookje dat die als fundament voor belangrijke gebou wen gebruikt moesten zijn. We weten wel zeker, dat dit niet waar is. Voor de Utrechtse Dom, die in de jaren 1320- 1381 gebouwd is, heeft men gaten gegra ven tot men een vaste ondergrond be reikte en vervolgens die gaten volgestort met veldkeien. Zo wisten onze voorou ders in vele plaatsen voor een stevig fun dament te zorgen. KLUUTZEGEL Er moet een postzegel bestaan met een kluut er op. Door wat voor land en in welke waarde werd die uitgegeven? Antwoord: De kluut staat afgebeeld op een zegel van 2,10 kronen die is versche nen in 1986 in een Zweedse serie met drie watervogels. KLEVENDE CLIVIA De bloem van onze Clivia blijft tussen het blad kleven. Toch krijgt ze volop licht, water en mest. Wat doen we fout? Antwoord: U geeft haar te veel water en mest. Zodra de knop zichtbaar wordt, moet u zo krap mogelijk water toedie nen, tot de bovenkant van de knop gelijk staat met de top van het blad. Pas daarna mag u haar ietsje royaler laten drinken, waarna u ruim een maand kunt genieten van de bloei. Clivia's moeten echter in 't algemeen vrij droog worden gehouden. OOLTGENSPLAAT Ter ere van de tachtigste verjaardag van Prinses Juliana zal 's Rijks Munt een zil veren gedenkpenning slaan. Deze penning zal beperkt te koop zijn voor 75,- per stuk. De Oranjevereniging OOLTGENS PLAAT stelt u graag in de gelegenheid om deze, zeer fraaie, penning te kopen tegen een Oranje-vrienden prijs van ƒ72,- per stuk. U kunt hem bestellen door een of meer dere malen het bedrag ad. 72,- over te maken op de bankrekening van de Oranjevereniging Ooltgensplaat, num mer 34.91.00.306, onder vermelding van Gedenkpenning Juliana en met duide lijke vermelding van uw naam en adres. Om zeker te zijn dat u uw penning krijgt moet uw storting uiterlijk op 15 april 1989 binnen zijn. De aflevering van de penningen is in juni 1989 en u krijgt daarvan persoonlijk bericht. Van een vroegere „Meneersenaer" kregen we „Herleefd Verleje" een mooi verhaal over vroeger. Wie kent van de oude generatie zoethout niet, en inder daad het is er nog steeds, maar we hebben nu inderdaad zoveel meer. We von den en vinden het een mooi zeggen: Een verwende tong", en zo is het ook met de meesten van ons. Wel bedankt voor uw bijdrage aan deze rubriek. Redactie E.N. HERLEEFD VERLEJE (Zoethout praetje) Vannochtend toen ik het nachtkasje van mun zeune an 't ofstoffen was, voengd ik daer un wit puntzakje. Ik docht: wat zou daer noe in zitte? Ik maekte het voorzichtig ope, in wat dienk je wattur in zat? Twijee staefjes zoethout, van die ouwerwesse brüüne stokjes. Ik docht wel wel, wat zumme noe kriege? Ik bin ijeerst us op de rand van bed gaen zitte. In ik ha dur us un stikje van ofgebroke in gepróve. Toen ik die smaeke weer proof herleefde ut verleje vó mun. Ik zag mun eige weer as un klein meisje mit un dubbeltje op zak naer Piet Verhage op d'n diek gae. Hie weunde toen in dat kleine wien- keltje neffen Buysse. Daer gienge wiele zaeterdags oengze caenten ver- snoepe. In soms kochten we zoethout. We klove dat 't een lieve lust was. As je lange op zóón stik knauwde wier 't op 't leste un gele kwaste. In mar klüve, je kreeg tur gele tangden van, mar daer gaf je nie tom. Soms kochtun m'n 't oak bie Hiesjemuller op d'n diek, daer zat 't in un glaese flesse. Bel, bel, zó op de rand van 't bed gezete zag 'k aoles weer vó m'n. Mar 't was toch net of 't niet raijeer zoa lekker was as vroeger. Jae ik docht toen was mun toenge oak nog nie zoa verwend as noe. Kwa 'k mos opschiete, ik mos nog un hoap maeken. Mar toen mun zeune üüt schole kwam 's middugs vroog ik: „Zeit Jan, waer hael joe dat zoethout vandaen?" „O, dat heb ik gekocht bij de drogist. Op school hadden ze dat ook, maar ik vond er niks aan". Dat was zun ant woord. (Je mot wete oengze kinders praete gijeen Flakkees want wiele weune dur nie mijeer), 'k Ha hum toen verteld, hoe lekker wiele dat vroeger voengde in hoe blieje mun wasse as je mit un dubbeltje naer dun diek gieng, naer Piet Verhage. In nog es wat, mien opa had un zoethoutstruuke in dun tüun. Soms krêge mun daer un stikje van, mar ik weet nog wel dam- mun dat nie zao lekker voengde as dat m'an ut kochte. Dat eige gekweekte was veul lichter in daer was nie zóoan pittege smaeke an. Ik docht, ik mos dat noe mar us naer 't Eilanden Nieuws schrieve, zoa mar un zoethout praetje. Daer binne vast nog wel mijeer maansen die vroeger zoethout kochte. Ik wist geweun nie meer dat het bestoeng in gijeen jaeren hoa 'k 't gezieje. Mar oengze Jan heit 't voor de ijeerste in leste kijeer gekocht dat hao 'k wel begrepe. Bè jaet maansen oengze kinders ha oak zóón verwende tonge. Kom ik gae us ophouwe. Ik mo zage dattut nog best moeluk is om Flakkees te schrie- ven. Wiele praete nog aoltoos Flakkees mar das toch nog wel wat aorus as schrieve oor. Un vroegere Meneersenaer Bel heagers, docht ik toen 'k oenderlesten Eilanden-Nieuws las, kan dat aok zoa? Toen styng der een lystje in de krante waerin precys styng ange- geve hoe of dat je het beste Flakkees zou kenne schryve. 'k Haa aoltoas gedocht dat dat vreaselijk moelijk was, in 'k haa der men eige dus mar noait an gewaegd. Want ik zaa aoltoas mar zoa: watje zeit mo je verantwoorde. Mar noe mot ik toch aok mar es prebere of'k nyt es een stikje in 't Flakkees ken schryve. 'k Weet netuurlijk nyt of ik het healemaele goed doeë, mar dan mo je men mar op men vyngers tikke. Wete jule nog, da men vlak vóór in in den oorlog van dy strynge winters gehad haa? Dat was voor oens as kinders toch een bezoenderen tyd. Ik her- innere men eige nog goed, da men toen een tyd gehad haa dat de sneauw zoa hard geworre was, datje der geweun op schaeserieë kon. Dan deeë men op den durpel de schaesen al an in dan ko je dergelyk vandeur. In dyn tyd wiste ze nog nyt wat pekel straoie was. Dere wier allean zoa hier in daer wat zand gestraoid. Dan kwamme ze van de gemeante mit een karre mit zand roend in dan wier dat mit de schoppe over de wegt gesmete. In as dat zand dan op je glybaentje terechtgekomme was, dan kwam der al gaauw eantje mit een bezem om 't weer netjes weg te vegen as dy gemeantelui verby wazze. Mar noe stop ik er mar mee want men vyngers worre der styf van. De groe ten an aolemaele. Een pesioentrekker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6