Het straatje in de tuin Gereedschap klaar voor het tuinseizoen Tips voor prildfolieens Lees deze pagina en win een prijs Gaas als windkering Wees vriendelijk voor het milieu (Zon)licht in de tuin Cadeautje voor tuin en balifon Een volière voor flierefluilers Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 24 MAART vloeibare tuinmest GAZON PLANTEN SNOEIEN Dwoif electro verHculeerma- 2)10 m „Hollands tuinhek" 3) 10 zakken siertuinDemesting 4)5 zakken siertuinbemesting VIJVER vloeibare tuinmest Wek uw tuin waakzaam uit de winterslaap ,u^. et, "iceft'ijtn afiBrMNCINGS-VtBStHiASE' i Groene vingers beginnen meestal te jeuken zodra zich in maart de eerste „zomerse" dagen aanlcondigen. De tuin Icomt langzaam uit zijn winterslaap. Het is verstandig dat wakker-worden waakzaam te begeleiden. Dan kunt u straks genieten van een prachtige groei en bloei. Om ervoor te zorgen dat alles naar wens verloopt, maken we eerst een goed doordacht tuinplan. Aan de hand hiervan kunt u alles stap voor stap afwerken. Om een voorbeeld te noemen; misschien wilt u uw tuin dit jaar helemaal opnieuw indelen of er een vijver in aanleggen. Die eigenlijke aanleg kunt u nog wel even een paar weken voor u uitschuiven, maar doe wel alvast het graafwerk op de juiste plaats, aan de hand van de tekening die u hebt gemaakt. Ook wanneer u niet gaat renoveren hebt u een tuinplan nodig, een lijst van werkzaamheden die in de ko mende weken en maanden aan bod zullen moeten komen. Wat moet er gebeuren aan borders, gazon, vaste planten, bomen en verdere tuinin richting? Het is niet mogelijk u op deze pagina alles te vertellen, daar hebben we een heel boek voor no dig, maar we kunnen u wel wat tips geven als basis voor uw werkplan. Hoe is uw grastapijt de winter door gekomen? Van vorst, sneeuw en ijzel heeft het deze keer nauwelijks te lijden gehad, maar een opknapbeurt is meestal wel nodig. Om het te genezen van vervilting door mos en onkruid, is verticuteren nodig. Hier door maakt men de viltlaag stuk en wordt de bodem belucht. Een klein grasveldje kan met behulp van een vertlcuteerkam of -handroller gedaan worden. Maar het is nogal zwaar, werk, dus als een gazon van enige omvang hebt, neem dan liever een verticuteermachine. Zo'n machine is Gebruik voor snoeien het juiste en scherp gereedschap, dat kan bescha digingen en ziektes aan bomen en struiken voorkomen. bij een tuincentrum of machinehan- del meestal wel te huur. Voor het verticuteren wordt vaak eerst een (gazonmest met) mosbestrijder toe gepast. Daarna weer een speciale gazonmeststof. Vertoont uw grasmat kale plekken, dan zijn er verschillen de renovatiesystemen in de handel om zulke plekken nieuw in te zaaien. U hoeft niet uw hele gazon te ver nieuwen. Voordat u in uw tuin iets nieuws gaat planten, is het zinnig de bodem goed om te spitten, zeker daar waar u nieuwe bomen, struiken of een haag wilt neerzetten. De meeste ge cultiveerde plantesoorten gebruiken zoveel voedingsstoffen dat ze de bo dem volledig uitputten en we wat moeten doen om de conditie te her stellen of op peil te houden. De grond moet tot op grotere diepte ongeveer een halve meter door het spitwerk worden losgemaakt. Door verder in het jaar regelmatig te harken, te krabben en te woelen blijft ook de toplaag los van samenstelling zodat er een goede uitwisseling kan plaatsvinden van water en lucht met de diepere ondergrond. Dit is echter meestal nog niet voldoende. De extra voeding is eveneens heel belangrijk. Hiervoor kunt u siertuinbemesting gebruiken, in zakken te koop. Strooi een laag van 2 a 3 cm over de gespitte grond en werk die licht in. Tijdens het planten nog een extra handje in het plantgat. Gaat het om onderhoud van een bestaande tuin, strooi deze siertuinbemesting dan rond de planten. Tijdens het groeisei zoen moet meestal nog wat extra voeding worden gegeven. Uw plan ten zijn u er dankbaar voor en staan er straks prachtig bij. We hoeven struiken en bomen in de tuin meestal niet te snoeien omdat ze daar beter van worden. Het is Strooi in het voorjaar siertuin- bemesting/compost rond de planten. vaak eerder en kwestie van ruimtege brek. We snoeien te breed uit groeiende bomen, te hoog opschie tende heesters en ook de afmetingen van de heg willen we graag binnen de perken houden. Aan goed snoeien wordt in de tuin vaak nauwelijks aandacht besteed. En velen weten ook niet dat elke boom en struik zijn eigen eisen en tijd stelt. Een berk bij voorbeeld mag nooit in het voor- of najaar gesnoeid worden, Vorstgevoe- lige struiken kunnen het best direct na de vorstperiode of wat daar dit jaar dan voor doorging geknipt Als we het hebben over stenen in de tuin, denken we vaak op de eerste plaats aan het terras. Maar met stenen in vele soorten, typen en maten kunnen we nog veel meer kanten op. Een loop pad naar het terras achter, een paadje om een zwembad heen, wat losse stapstenen, een oprit naar de garage, een muurtje ter afscheiding, een speelse trap tussen terras en lager liggend gazon ze noemen dat ook wel een Engelse tuin of wat zwerfkeien rondom de vijver. En hoewel u met grijze of rode be- tontegels in twee verschillende formaten weer eens een heel an der effect kunt creëren, zijn er met legio andere steensoorten, zoals baksteen, natuursteen, kin derhoofdjes en straatklinkers', heel persoonlijke bouwsels te maken. Let op bij het toepassen van dit soort materialen wel op dat u van uw tuin geen steenwoestijn maakt. Een ge heel betegelde tuin kan best leuk zijn als er tussen groen en steen maar een goed evenwicht is gevonden. Niet gemakkelijk. Om het juiste effect te bereiken moet je de materialen goed kennen, weten wat je ermee kunt en vooral wat niet. Eigenlijk kun je hierbij niet zonder het advies van de vakman, de tuinarchitect. Lijkt u dat een beetje kostbaar worden? Dat is maar betrekkelijk. Mooi steenmate- riaal is vrij prijzig. U kunt met een goed advies waarschijnlijk teleurstel ling of „weggegooid geld" voorko men. En als u echt voordelig uit wilt zijn, geef dan liever wat uit aan een goed plan, maar neem het verwerken van de stenen voor eigen rekening. Het arbeidsloon kost vaak nog meer dan de aanschaf van de stenen. Wie van zijn tuin houdt, houdt ook het gereedschap in ere en heeft dat eind vorig jaar winterklaar opgebor gen. Fonteinpomp, slangenhaspel en sproeier van de laatste druppel water ontdaan en vorstvrij opgeborgen. De benzinemaaier afgetapt, de messen schoongemaakt en ingevet. Dat laat ste hebt u uiteraard ook met uw handgereedschap gedaan. Voor u het weer in gebruik neemt vetrestanten er met poetskatoen of keukenrol af halen. De benzinemaaier wordt op- Houdt u ook zo van vlindertjes in de tuin? U kunt ze wel lokken. Vlinders houden van zon en een beschut plek je. Als dat in uw tuin te vinden is, plant u er wat vlindervriendelijke struiken of planten en de sierlijke fladderaars komen er ongetwijfeld op af. Geschikt zijn bij voorbeeld een vlinderstruik de naam zegt het al herfstasters en floxen. nieuw gevuld. Mocht u echter verge ten zijn de maaier af te tappen, dan zult u ongetwijfeld startproblemen krijgen. Tap het restje alsnog af, haal de bougie eruit en maak hem schoon. Wil de machine toch nog niet starten, dan zal een nieuwe bou gie nodig zijn. Het kan ook raadzaam zijn meteen maar een nieuw maaier mes in te zetten. U kunt dan weer het hele seizoen probleemloos en haarscherp maaien. Let er goed op, wanneer u onderdelen vernieuwt, dat u in de winkel altijd vraagt naar originele onderdelen van het merk machine dat u bezit. Koopt u een merkloos mes, dan loopt u de kans dat dit niet gehard is. Ook kan het gebeuren dat zo'n mes onbalans ver oorzaakt en onder de machine uit schiet, met alle gevolgen van dien. Alleen wanneer u voor uw maaier originele onderdelen koopt van het zelfde merk, kunt u schade of onge lukken op de leverancier verhalen. In verband met de nieuwe wet op de produktaansprakelijkheid, wordt hier bij schade nauwkeurig op gelet. Neem dus maar liever het zekere voor het onzekere. Aan deze tuinpagina is een prijsvraag verbonden. Wanneer u onderstaande drie vragen juist beantwoord, kunt u een van de volgende prijzen winnen: CilJne voor gazons tot 800 m^ incl. grasvangzak a ƒ998,-. Ter beschikking gesteld door Wolf Nederland te Rosmalen. naar keuze ter beschikking ge steld door VBI Tuin en Park te Rotterdam. van 50 liter a ƒ8,95 per stuk, ter beschikking gesteld door Primas- ta B.V. te Asten. als boven. Door twee formaten tegels te kiezen en het terras te onderbreken met een paar lage treetjes, ontstaat een heel apart geheel. Daar waait toch alles doorheen, zou je denken. Toch houdt een wandje van gaas, waartegen je van alles laat groeien, wind beter tegen dan een dichte schutting. Daar ontstaan gemakkelijk valwin- den. Bij gaas is die kans klein, vooral als je de wand halfrond maakt. Op de foto ziet u een zogenaamde windsingel van ruim 2 meter hoge gaaspanelen. Ze zijn opgesloten in 2 cm diepe sleuven van speciale, 3 m lange pergolapalen, die onder hoge druk zijn geïmpregneerd. Ze worden 60 cm diep ingegraven en steunen op een simpele trottoirtegel. De palen staan in een flauwe bocht op een onderlinge afstand van ongeveer 57 cm. Als de gaaswand staat een handige doe-het-zelver klaart die klus in een middag planten we verschillende klimmers om helemaal beschut te kunnen zitten. Geschikt voor dit doel zijn onder meer: clematis, Amerikaanse sering, trompetbloem, chinese kruisbes, lathyrus en klimhortensia. Wie deze tuinpagina goed gelezen heeft, zal er geen moeite mee hebben de volgende vragen juist te beantwoorden. U kunt achter elke vraag „ja" of „nee" Invullen. Wat moet het zijn? 1)Een vijver moet bij voorkeur met leidingwater gevuld worden 2) Mag een berk in het voorjaar gesnoeid worden? 3) Houden vlinders van herfstasters? Stuur uw oplossing op een briefkaart naar het secretariaat van de Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche, Postbus 2139, 2800 BG Gouda. JA NEE 0 0 O 0 0 O worden. Neem vroegbloeiers als for sythia en ribes liefst direct na de bloei onder handen. Hoe we moeten snoeien is ook voor velen een vraag. Gebruik voor het afknippen van dikke takken geen snoeischaar. Dat is niet alleen slecht voor de schaar maar ook voor de boom of struik. Neem voor zwaarder werk bij voorkeur een takkenzaag. Kies voor dunnere takken een snoei schaar met holle messen. Zo voor komt u dat het hout tussen de mes sen wegglijdt. En zorg er vooral voor dat uw gereedschap messcherp is. Bot gereedschap veroorzaakt bescha digingen aan de takken en dat ver groot de kans op ziektes. Moet u takken op grote hoogte snoeien, dan zijn er handige boomscharen op een lange steel. Ze werken volgens het hefboomprincipe. Voor het snoeien van rozen zijn ook speciale scharen te koop. Knip bij rozestruiken altijd ingevroren tak- delen, herkenbaar aan een bruin-grij ze kleur, af; bij voorkeur vlak boven de eerste knop in het nog levende deel van de plant. Let op of die uitlopende knop wel naar de buiten kant van de struik wijst. Zo niet, dan kan de tak beter nog wat korter worden ingeknipt boven een onder liggende knop die wel naar buiten staat. U hebt al een vijver? Dan moet ook die elk voorjaar goed onder de loep worden genomen. Wortels van bo men in de buurt kunnen aanzienlijke schade toebrengen aan de vijver. Snoei die wortels dus zoveel moge lijk weg. Door tussen de worteluitein- den en de vijverwand geel zand te storten, zal er in het vervolg nauwe lijks nog een wortel richting vijver groeien. Controleer moerasstroken op verzakkingen of lekkages. Heeft de vijver vorig jaar veel last gehad van algen of verzuring, maak hem dan schoon en vul hem opnieuw met water. Liefst leidingwater, regenwa ter is te zuur. Er valt de komende tijd heel wat te doen in de tuin, maar als u nu even flink de schouders eronder zet, kunt u straks genieten van een prachtig paradijsje. AA'AVKM* We willen graag een mooie tuin, een prachtig gazon, maar met zo min mogelijk onkruid, ongedierte en wat verder nog afbreuk kan doen aan de pracht van het geheel. Gelukkig zijn er tegenwoordig voldoende middelen te koop die wel verdrijven wat we kwijt willen, maar het milieu zo min mogelijk kwaad doen. Kijk altijd eerst wat er op de verpak king staat als u meststoffen, of be strijdingsmiddelen gaat kopen. Te genwoordig is verplicht dat daarop een toelatings- of ontheffingsnum- mer staat. Treft u dat aan, dan kunt u het produkt veilig gebruiken. Koop bij voorkeur zogenaamde lang- zaamwerkende meststoffen, of nog beter: of nog beter: nitraatvrije mest stoffen. Daarvan is minder nodig dan van snelwerkende stoffen. Bovendien worden ze niet in het grondwater opgenomen. Ze maken het gras wel groener en mooier en bevorderen een geleidelijke groei. Praktisch voor het gazon, anders blijf je aan het maaien. Er is ook langzaamwerkende mest voor bloembakken en -potten. Deze is bij uitstek geschikt voor gera niums, eenjarige perkplanten, fuch sia's en chrysanten. Handig zijn verder de sachets van 5 gram, voldoende voor 5 liter water. Tuinverlichting geeft uw tuin ook 's avonds sfeer. Vanuit de woonkamer heb je daardoor ook nog een leuk uitzicht als de zon verdwenen is. Er zijn vele soorten tuinverlichting. Kies altijd een betrouwbaar produkt, dat goedgekeurd is. Dat geldt niet alleen voor de vijver, maar eveneens voor het droge tuingedeelte. Een buitje heb je hier zo. Voor de vijver zijn er spots en andere typen verlichting, zowel voor boven als onder water. Voor plaatsing in het gazon of tussen de bestrating heb je tegenwoordig looptegels met ingebouwde licht puntjes. Een heel grappig effect. En er is tuinverlichting op zonne-ener- gie. Makkelijk, hoefje je gazon niet te vernielen omdat er een kabel inge graven moet worden. De hier afge beelde tuinlamp schijnt naar bene den. Bovenop is schuin het zonnepa neel aangebracht. De zon hoeft niet per se te schijnen, gewoon daglicht is al genoeg om energie op te laden. ter bestrijding van rupsen op fruitge wassen. Het is een 100% biologisch middel. Behalve voor mens en huis dier is het tevens geheel ongevaarlijk voor bijen en andere nuttige insek- ten. Nieuw op de markt is vloeibare tuinmest, het enige middel dat door blad en wortel opgenomen en daar door direct voor de plant beschikbaar is. Het is geschikt voor de hele tuin, inclusief het gazon en wordt verdund met water toegediend. Hiervoor kan men zowel een gieter, een handspuit als een hogedrukspuit gebruiken. Omdat de opname voornamelijk via het blad plaatsvindt, dit middel liever niet toepassen als er regen op komst is. Dan spoelt het gemakkelijk weg. Dat is slechts een greep uit een aan tal veilige bestrijdingsmiddelen. In de winkel of bij het tuincentrum zal men u voor elk geval afzonderlijk ongetwijfeld het juiste produkt kun nen adviseren. Wist u overigens dat lieveheersbeest jes de beste natuurlijke bestrijders van bladluis in de tuin zijn? Veel vogels eten eveneens bladluis, zeker in de broedtijd. Daarom ook al is het zaak om, wanneer het echt nodig blijkt bestrijdingsmiddelen toe te pas sen, vooral veilige produkten te ne men. Over milieuvriendelijk gesproken. Ook op een geheel ander vlak kun nen we daaraan werken. Door een benzinemaaier aan te schaffen als u toch aan een nieuwe toe bent die op loodvrije benzine loopt. Of neem een elektromaaier, die maakt bovendien minder geluid. Lawaai is een andere vorm van milieuvervui ling, waarvan sommige mensen erg veel last hebben. Denk daar vooral in het komende seizoen aan als u veel buiten leeft. Niet de radio of cassette speler in huis keihard aan en alle ramen wagenwijd open. En al hele maal niet de transistor buiten op vol le toeren laten schallen. We hebben nu eenmaal niet allemaal een grote tuin. Een bescheiden bor- dertje, een klein aardbeienbed of misschien niet meer dan een balkon- tuin. Het is dan ook wel handig als het materiaal wat kleiner is. Tuinge- reedschap is ook altijd leuk om ca deau te geven bij een verjaardag of bij een feestje voor het nieuwe huis met tuin. Een tuin met bloeiende planten en struiken is al kleurig. Maar aan dit palet kunt u nog een extra dimensie geven met een volière. De gevederde kleurenpracht is voortdurend in beweging en dat brengt leven, evenals trouwens het geflierefluit van bepaalde vogels. De echte vogelliefhebber weet meestal wel hoe hij zo'n volière moet bouwen, maar je hebt natuurlijk ook beginnelingen. Met zo'n windsingel van gaas wordt het terras een beschut plekje. Let ook eens op het terras zelf, straatklinkers gecombineerd met kinderhoofdjes. Een goed advies kun je over het algemeen wel krijgen bij een vogel- vereniging of bij de speciaalzaak waar u uw gaas koopt. Hier een paar tips om u op weg te helpen. Gebruik een goede kwaliteit gaas, liefst extra zwaar verzinkt en geplastificeerd. De goed gesorteerde winkel heeft meestal wel zwart geplastificeerd gaas in voorraad. Heel geschikt voor volières. Het neemt glinstering weg en vergroot het kleurencontrast tus sen gaas en vogel.s. Welk type gaas gekozen wordt is ook afhankelijk van de soort gevleugelde huisgenoten. Bij parkieten en andere kromsnaveli- ge vogels geen geplastificeerd draad gebruiken. Ze zijn in staat het plastic eraf te bijten; slecht voor de vogel en voor het draad. Voor deze vogels liefst ook een wat zwaarder draad kiezen. Gaas is te koop in verschillen de hoogten en maaswijdtes. Om goed zicht op de vogels te hebben, wilt u de mazen graag zo groot mo gelijk houden, maar ze mogen er natuurlijk niet doorheen kunnen glip pen. Om muizen de weg naar de volière te versperren kan men aan de onderkant een kleinere maaswijdte kiezen. Het gaas bij voorkeur een eindje ingraven. Voor het stellen van het raamwerk voor een volière zijn er groen geplastificeerde, verzinkt sta len palen te koop, aan de uiteinden afgewerkt met een plastic bescherm- dop. Ook andere noodzakelijke acces soires levert uw gaasspeciaalzaak, zodat u een prachtig vogelpaleisje kunt bouwen. Zwart geplastificeerd gaas doet het goed voor volières. Zorgt voor een mooi contrast met de kleurige veren- pracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14