EiiAnDEn-niEUws Haaskarbonade met Roquefort NIEUWS Restantenhal 't Hoad Z/ uit de Kerken Meubel Tour '89 geeft kans op meubel-waardebonnen met een totale waarde van vijfduizend gulden Restantenhal 't Hoad Speelgoedbeurs! HET KIJKVENSTER WJ-CNV helpt jongeren bij het terugvragen van belasting Bevelvoerder brandweer stopt Winteruitvoering iVluzieicver. „E.IVI.IVI." te Den Bommel Ophalen spullen rommelmarkt Sempre Crescendo Aktivitelten dorpsgroep Nieuwe Tonge 4e Blad VRIJDAG 24 MAART 1989 No. 5786 blik op kerk en samenleving - Een nieuw soort lidmaten - Verdere uitholling - Een incident Gedurende de dagen die voorafgingen aan de Palmzondag vergaderde de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Die tijdsaanduiding gebruik ik met opzet. Want een belang rijk agendapunt was het belijdenis- doen. Er lagen voorstellen ter tafel die het afleggen van de belijdenis van het geloof wilden vereenvoudigen. Dat moet natuurlijk gezien worden tegen de achtergrond van het feit dat het aantal belijdenis-catechisanten in vele gemeenten sterk is teruggelopen. Op ver schillende plaatsen zijn er jaren voorbij gegaan, zonder dat er ook maar iemand belijdenis deed! Daar zijn uiteraard diverse oorzaken voor aan te wijzen. De voornaamste is wel dat hoe langer hoe meer mensen er bezwaar tegen hebben die éne keer voorin de kerk te staan en publiekelijk „ja" te zeggen. Ze vinden dat maar een soort demonstratie en zeg gen tóch wel te geloven, zonder daar in het openbaar voor uit te komen. Van die nood wilde men nu een deugd maken, zoals één van de synodeleden terecht opmerkte. Want het is toch wel een opmerkelijk gegeven, dat de zoge naamde moderne mens, die zichzelf in alle opzichten zo mondig voelt en overal z'n woordje over wil doen, protest aante kent tegen het uitkomen voor z'n ge loof. Hoe dan ook, de Synode nam een aantal voorstellen aan die het mogelijk maken dat bijvoorbeeld ouders die hun kind laten dopen en de doopvragen willen beantwoorden, worden opgenomen on der de belijdende leden. En geloofsbelij denis kan in de toekomst ook ten overstaan van de kerkeraad worden afgelegd. Dat laatste werd van de zijde van het moderamen verdedigd met het argu ment dat de openbare geloofsbelijdenis zoals wij die kennen, pas stamt uit het begin van de vorige eeuw. Daarvóór was de toelating tot het Heilig Avondmaal een zaak die alleen de kerkeraad aan ging. Dat mag op zichzelf juist zijn, alleen vergeet men erbij te zeggen dat daaraan een grondig onderzoek van de kerkeraad voorafging, terwijl de nieuwe voorstellen het mogelijk maken „op een koopje" belijdenis te doen. Het is een slechte zaak dat er in de Synode een meerderheid was die ak koord ging met deze voorstellen. Slechts 22 van de 54 afgevaardigden stemden tegen. Weliswaar moeten de besluiten nog terug naar de classicale vergaderin gen, waarna de Synode ze nog moet bekrachtigen, maar er zou wel een won der moeten gebeuren wanneer er in tweede lezing een meerderheid tegen zou zijn. Zo wordt van bovenaf meegewerkt aan de verdere uitholling van het gemeente lijk leven. Want wat voor lidmaten kweekt men op deze manier? Mensen die aan de rand van de kerk leven en toch nog wel prijs stellen op de doop van hun kinderen en die op grond van de doopvragen dan maar even als lidmaten worden ingeschreven, zonder dat ze enige kennis hebben van de Schrift en de Belijdenis.... „Een incident" noemde de dagbladpers het feit dat het Heilig Avondmaal werd gevierd zonder dat de afgevaardigden die tot de Gereformeerde Bond worden gerekend, eraan deelnamen. Het is namelijk de gewoonte dat de voorjaars vergadering van de Generale Synode wordt geopend met een dienst waarin het H.A. wordt gevierd. Deze dienst staat dan onder verantwoordelijkheid van de kerkeraad van Driebergen. Maar dit maal liet een behoorlijk aantal synode leden het afweten. Hadden ze er lucht van gekregen dat er een vrouwelijke ouderling dienst zou doen? Die vraag is niet afdoende beantwoord. Afgezien daarvan is de viering van het sacrament tijdens een synode-vergade ring toch een vreemde zaak. Het Avond maal hoort thuis in een plaatselijke gemeente, niet in een kerkelijke verga dering. Maar het is van meet af aan de bedoeling geweest om het sacrament te gebruiken als een soort wondermiddel om een eenheid te bewerken die er in feite niet is.... Waarnemer Het is verstandig om de vetranden van een karbonade altijd vóór het bakken even met de punt van een scherp mesje op regelmatige afstan den in te snijden. Hierdoor wordt voorkomen dat de karbonade tijdens het bakken krom trekken. De combi natie van varkensvlees met de pittige blauwgeaderde kaas is bijzonder smakelijk. U kunt er heel goed jonge voorjaarsgroenten en kleine gekook te aardappelen (krieltjes) bij opdienen. Reken voor 4 personen op 4 varkens- haaskarbonaden. Verder heeft u no dig: Wi dl droge witte wijn, bij voorbeeld Sauvignon de Tourraine, 75 a 100 gram Roquefort of andere blauw geaderde kaas. Maak de karbonaden droog met keu kenpapier en wrijf ze daarna in met wat zout en peper. Verhit 75 gram boter. Wacht tot het schuim op de boter voor een deel is weggetrokken. Bak de karbonaden er snel in 4 tot 5 minuten aan weerszijden lichtbruin in. Temper daarna de warmtebron en laat het vlees dan nog zachtjes gedu rende 4 tot 5 minuten aan elke kant bakken. Wrijf intussen de kaas dooreen grove zeef. Haal de karbonaden uit de pan en houd ze warm. Verwijder de bak- boter uit de pan. Blus de pan met l'/i deciliter kokend water (of bouillon) en de wijn. Roer de aanzetsels van de bodem van de pan goed los en laat er even de kook over komen. Zeef het vocht en breng het samen met de helft van de Roquefortkruimels aan de kook. Blijf dan zolang roeren tot de kaas is opgelost. Voeg een klontje ijskoude boter (ca. 30 gram) toe. Klop de boter met een garde door de saus en neem tijdens het kloppen het pan netje van de warmtebron. Leg de karbonaden dakpansgewijs op een voorverwarmde schaal. Schenk de saus erover en bestrooi het gerecht tenslotte met de rest van de Roquefortkruimels. Bereidingstijd: 25 minuten. Energie per portie: 1595 kJ (380 kcal) Gebr.VanDiJkBV NED. HERV. KERK Beroepen te: Oud Alblas C. M. Buijs te Gameren; Oude en Nieuwe Wetering en Zwammerdam M. B. Heijting, kand. te Hendrik Ido Ambacht; door de Gene rale Synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijk ver zorger van de gevangenis en het peni tentiair ziekenhuis te 's-Gravenhage) M. Terlouw-Sterk, predikant voor buiten- gew. werkzaamheden, wonende Ie Bo degraven. Aangenomen naar: Zoetermeer B. Gijs- bertsen te 's-Gravendeel; Nieuwerkerk aan den IJssel G. Mulder te Veen. Bedankt voor: Willemstad R. W. van Mourik te Aagtekerke. Toegelaten tot de evangeliebediening: A. Fuhrmann, Vierlinghlaan 44, 2332 CV Leiden, tel. 071-315520. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: M. B. Heijting, Tesselscha- destraat 40, 3341 TG Hendrik Ido Ambacht; I. C. Builtjes-Faber, Prent- snijdershorst 207, 7328 VC Apeldoorn, tel. 055-412073; H. J. Buijs, J. F. van der Lindenpoort 7, 2312 VA Leiden, tel. 071- 133734. GEREE KERKEN Benoemd te: Westbroek als predikant in tijdelijke dienst per 1 september a.s. (part-time) A. C. Kersten te Katwijk aan Zee. Beroepen te: Lutten-Slagharen drs. G. Kuiper te Roodeschool; Colijnsplaat i.c.m. Geersdijk (Zld.) (part-time) drs. J. W. van der Meulen, kand. te Colijns plaat; Dokkum drs. C. P. Meijer te Leerdam. Aangenomen naar: de benoeming tot predikant in tijdelijke dienst te West broek per 1 september a.s. (part-time) A. C. Kersten te Katwijk aan Zee; Maas sluis drs. G. van Doornik te Beverwijk; Witmarsum en Pingjum en Zurich drs. J. Miedema, kand. te Kampen; Colijns plaat i.c.m. Geersdijk (Zld.) (part-time) drs. J. W. van der Meulen, kand. te Colijnsplaat. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Schildwolde H. de Vries te Zwijndrecht; Groningen-Noord J. J. Dronkers te Nijkerk. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: 's-Gravenhage K. B. Hol- werda te Arnhem; Amstelveen drs. L. G. Compagnie te Zaandam en Oostzaan. CHR. GEREE. KERKEN Beroepen te: Goes A. van der Veer te Zwolle; Broek op Langedijk A. P. van Langevelde, missionair predikant te Zuid-Afrika. Aangenomen naar: Boskoop M. J. Oos- ting, kand. te Aalten. Bedankt voor: Bunschoten P. D. J. Buijs te Zwaagwesteinde. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Hoogeveen en Rotterdam- Alexanderpolder Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Rotterdam-IJs- selmonde A. Bac te Bodegraven. Aangenomen naar: Beekbergen A. W. Verhoef te Chilliwack (Can.). Bedankt voor: Fort Macleod (Can.) J. J. van Eckeveld te Zeist; Lelystad J. S. van der Net te Dordrecht; Alblasserdam A. M. den Boer te Lisse; Aalburg A. Bac te Bodegraven; Aagtekerke Th. van Stuij venberg te Terwolde de Vecht; Drachten en Kruiningen J. Mol te Werkendam; Nieuwerkerk (Z.) Chr. van der Poel te Yerseke; Randburg (Zuid-Afrika) J. M. Kleppe te Rijssen; Ouddorp i.c.m. Do- venzorg R. Boogaard te Leiderdorp; Westkapelle M. Mondria te Waarden burg. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Veenendaal W. Verhoeks te Arnemuiden. Bedankt voor: Scherpenzeel W. Ver- hoeks te Arnemuiden. NIEUWE TONGE Dorpsgroep Nieuwe Tonge organiseert 1 april a.s. een speelgoedbeurs vanaf 9.30 uur tot 12.00 uur. Speelgoed (heel en kompleet) ook fiets jes, roller-skates e.d. inleveren donder dag 30 maart van 13.00 uur tot 15.00 uur en vrijdag 31 maart 13.00 uur tot 15.00 uur in het Hertenhonk, Tuinstraat 22, Nieuwe Tonge. 25% van de opbrengst komt ten goede aan de Dorpsgroep. Jongeren hebben over het algemeen weinig kaas gegeten van belastingzaken. Ze weten niet dat ze belasting kunnen terugvragen. Weten ze het wel, dan is het vaak moeilijk om een belastingformu lier in te vullen. Veel jongeren beginnen er, om die reden, niet eens aan. Daarom geeft WJ-CNV voorlichting over en hulp bij het invullen van een T-biljet. De CNV-jongeren doen dit nu voor de derde keer. Uit de ervaring van vorige jaren blijkt dat de jongerenorganisatie duidelijk in een behoefte voorziet. Velen vroegen de informatiefolder aan en vulden samen met WJ-CNV een T-biljet in. Met het zogeheten T-formulier kan teveel betaalde belasting worden terug gevraagd. En juist jongeren betalen vaak teveel belasting. Waarom? Veel jongeren werken maar een deel van het jaar. Ze hebben een vakantiebaantje of wer ken een paar maanden omdat ze halver wege het jaar van school gekomen zijn, of ze krijgen een paar maanden een RWW-uitkering. Door een T-biljet in te vullen kunnen teveel betaalde loonbelasting (minimaal ƒ201,-) en premies (minimaal ƒ140,-) teruggevraagd worden. Makkelijk is het niet! Zeker studenten moeten goed opletten. Een deel van hun beurs wordt als inkomen beschouwd. WJ-CNV helpt jongeren bij het terug vragen van belasting. De jongerenorga nisatie geeft een folder uit met nuttige tips voor het invullen van een T-biljet. Deze is gratis. Ook geven de CNV-jongeren telefo nisch advies. Daarnaast kunnen jonge ren die hulp willen bij het invullen van een T-formulier ook een afspraak ma ken met WJ-CNV. Kortom: zes gulden voor leden en tien gulden voor niet-leden. Voor alle bovengenoemde zaken kun nen jongeren bellen tijdens het telefo nisch spreekuur op dinsdag 4 april a.s. van 09.00 uur 's morgens tot 18.00 uur 's avonds, tel. 01100-20310. er kan dan eventueel ook een afspraak voor deze dag gemaakt worden. OOLTGENSPLAAT op 1 april a.s. is het 35 jaar geleden dat de heer KI. van Ree J.Jzn., werd be noemd tot lid van de Vrijwillige Brand weer te Ooltgensplaat. De heer Van Ree heeft besloten om na 35 jaar een punt te zetten achter zijn loopbaan als brand weerman, bij welk korps hij de rang van bevelvoerder heeft bereikt. Als blijk van waardering is het gemeen tebestuur van Oostflakkee voornemens de heer Van Ree een afscheidsreceptie aan te bieden. Deze receptie zal plaats hebben vrijdag 31 maart a.s. om 20.00 uur in het gebouw van de Stichting „'t Centrum", Van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Op 31 maart a.s. houdt muziekvereni ging E.M.M, haar jaarlijkse winteruit voering. Muziek en majoretten zullen hier hun kunnen tonen. Dit concert zal beginnen om 20.00 uur in „de Bommel stee". De toegang is gratis. Ook zal de trekking van de grote verlo ting plaats vinden. E.M.M, is bezig met een ledenwerving. Iedereen vanaf 8 jaar is van harte wel kom om eens te proberen om een instru ment te leren bespelen. De repetitie van het orkest is op zaterdagmiddag om 15.30 uur. Voor leerlingen elke woens dag. Dus kom gerust eens langs. VOORNE - GOEREE Een groot aan tal toonaangevende meubelzaken op Voorne en Goeree-Overflakkee neemt van vrijdag 24 maart tot en met zaterdag 1 april a.s. deel aan de bekende Meubel- Tour '89. Deze ieder jaar terugkerende meubel- show, die uiteraard ook op Tweede Paas dag is te bezoeken, biedt een ongekend assortiment in allerlei stijlen op meer dan 25.000 vierkante meter verkoop ruimte. Wie tijdens de Paasmeubelshow bij één van de deelnemende meubelzaken een aankoop doet maakt kans op Meubel- waardebonnen met een totale waarde van Vijfduizend gulden. Velen beseffen waarschijnlijk niet dat er binnen een straal van 25 km op Voorne en Goeree-Overflakkee zo'n groot aan bod aan meubelen is te vinden. De aan de Meubel-Tour '89 deelnemende meu belzaken durven u uit te nodigen een gezellige autorit te maken over de prach tige eilanden en de deelnemende Meu bel-Tour zaken te bezoeken. U krijgt dan een uitstekende indruk wat de Nationale en Internationale Meubel- markt u kan bieden, immers alle moge lijke denkbare stijlen worden binnen deze Meubel-Tour-Groep vertegenwoor digd. Om een indruk te krijgen van wat uw regio allemaal te bieden heeft: honderden jeugd- en slaapkamers, eet- hoeken, wandmeubelen, zitmeubelen, salontafels en uiteraard een groot assor timent kleinmeubelen en een uitmun tend slaapkomfort in de vorm van alle soorten matrassen. Om de Meubel-Tour '89 voor het pu bliek nog aantrekkelijker te maken is er een wedstrijdelement aan verbonden. Bij besteding van elke 250 gulden ont vangt men een bon die tevens dienst doet als lot. Daarmee kan worden meegedongen naar de vele prijzen aan meubelwaarde- bonnen, waaronder een Hoofdprijs van 1000 gulden. Voorts zijn er nog eens een groot aantal waardebonnen die recht geven op een biedt aan met korting tot soms 50% diverse restanten en showroommodellen: etentje voor 2 personen bij Restaurant Het Wapen van Stellendam in Stellen- dam. Tevens ligt er bij de deelnemende Meu bel-Tour meubelzaken nog een leuke attentie op de bezoekers te wachten. De aan de Meubel-Tour '89 deelne mende zaken zijn te herkennen aan de vignetten op de ramen en de kleurige vlaggen die zij in ieder geval voor u zul len uitsteken. De deelnemende zaken zijn: Eisenga Interieur Brielle, Langeveld Wonen Brielle, Willems Woninginrich ting BV Hellevoetsluis, Moerman Inte rieur Hellevoetsluis, Trendhopper/v.h. Inkets Hellevoetsluis, Meubel Expo Stellendam, Woonstyle Stellendam, Meubelcentrum Delta Stellendam, Inte rieurverzorging Henk Struijk BV Melis sant, Woonhuis Fabert Oude Tonge, van Kempen Meubelen Oude Tonge, van Kempen baby-kleuter-tiener speciaal zaak Oude Tonge. Evenals vorig jaar zal de Koninklijke Fanfare Sempre Crescendo ook dit jaar weer een rommelmarkt organiseren. De geplande datum hiervoor is 17 juni. De inwoners van Middelharnis en Som melsdijk worden vriendelijk verzocht hiervoor spullen ter beschikking te stel len. Misschien dat ook u nog iets op zol der of in een verloren hoekje heeft staan dat hiervoor in aanmerking komt. Mocht dit zo zijn dan willen de leden van Sempre dit graag bij u komen opha len. Oude boeken, koelkasten, radio's, fornuisen, wasmachines enz. alles is welkom. De ophaaldata zijn voor Middelharnis 25 maart a.s. en voor Sommelsdijk 19 april a.s. Als u de spullen op die data voor de deur zet worden deze tussen 10.00 uur en 12.00 uur 's ochtends bij u opgehaald. Sempre rekent op u....! Ingezonden: De „Dorpsgroep Nieuwe Tonge" zit al bijna een jaar in een nieuw onderko men. De 11 vrijwilligers die de dorps groep heeft, zijn daar momenteel bezig met de volgende aktivitelten. Peuterspeelzaal: 2 groepen van elk 15 kinderen. Woensdagmiddagklub: voor kinderen van groep 3 t/m groep 8. Eens in de 14 dagen met o.a. spelletjesmiddag, bingo, kinderdisco, knutselen met waardeloos materiaal, verven, kleien, bloemstukjes maken, e.d. Knutselklub: iedere donderdagavond van 18.15 uur tot 19.45 uur; leeftijd 9 t/m 12 jaar. Gezien de groe opkomst gaarne vrijwilligers gevraagd om alles in goede banen te leiden. Naailes: dinsdagavond 20.00 uur tot 22.00 uur; middag 13.00 uur tot 15.00 uur. Bloemschikken: 2 keer in de maand op woensdagavond. Wie interesse heeft of nieuwe ideeën omtrent de aktiviteiten van de dorps groep kan kontakt opnemen met Jannie Vermaas, voorz., tel. 01875-1927. WEEKEND RECEPT i-wt-ivj Tractoren (\ÊWHOLLAi\DB Werktuigen GEBR. VAN DIJK BV MIdilclbarnl* Land-en tuinbouwmechanisatie Kraayensteinseweg 4, Sommelsdijk. 161.(01870)28 87 Baden Badkameraccessoires Badkamermeubels Douchebakken Douchewanden Duoblocs Kranen Spiegels Wastafels Steenstrippen Rolgordijnen t.b.v. dakramen Jalouzieën Diverse bouwmaterialen Wandtegels Vloertegels Mozaïek Binnendeuren Buitendeuren Vouwdeuren Hardhouten buiten kozijnen incl. isoglas Wandbekledingsplaten Plafondtegels Dakisolatieplaten Dakramen De restantenhal is geopend op ma t/m vr. 8.00-12.00 en 13.00-17.00 uur en op za. 9.00-12.00 uur. Bij deze verlcoop geldt OP OP. Onze aanbiedingen zijn gebaseerd op afhalen en kontant betalen. i Oosthavendijk 52 (industrieterrein Oostplaat) Middelharnis. Telefoon 01870 - 2416

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13