Herdenkingsdienst 50 jaar Herv. Zondagsschool Nieuwe Tonge Geschiedenis van Zondagsschool „Samuëi" Nieuwe Tonge Husqvarna viert feest! E. VAN DER BOK Noodkreet akkerbouw geuit bij Provincie ii Paaswijding Gr. van Prinstererschool Daar laten wij u grasmaaiers van meeprofiteren bosmaaiers met speciale handmaaiers aanbiedingen: kettingzagen 3 HLO's Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' Er is vooraf door een jubiieum-com- missie iieei wat werii verriclit voordat iiet afgeiopen zaterdag, 18 maart, ein- delijlt zover was: iierdenidng van liet 50-jarig bestaan van zondagsschool „Samuel" te Nieuwe Tonge. Half drie 's middags begon er in de Ned. Herv. kerk van Nieuwe Tonge een speciaal belegde herdenkingsdienst. Ruim voor tijd waren de meeste uitgenodig den en belangstellenden aanwezig. Een oud-personeelslid, mevr. de Gast, werd zelfs een half uur van te voren al gebracht in haar rolstoel vanuit „de Samaritaan". Temidden van binnenko mende genodigden, voor wie plaatsen onopvallend, ook de burgemeester mevr. Sleurink naar voren. De plaatselijke predikant, ds. A. Belder, opende de dienst met zingen en gebed. Onder het zingen van Ps. 145 1 en 2 werd er gekollekteerd voor kinderbijbels in Oost Europa. Die kollekte bleek later meer dan 700,- opgebracht te hebben. Elizabeth Knops, leerling van de zon dagsschool, las keurig netjes een ge deelte van Psalm 78 voor. Ds. A. Belder hield een korte meditatie naar aanleiding van Mattheüs 19 13 t/ m 15. Een hogepriester moest: 1. offeren vanwege overtreding 2. bidden in het heiligdom 3. zegenen. Als we denken aan de Hemelse Hoge priester, moeten ook de drie genoemde zaken centraal staan in het zondags schoolwerk. Zonder Bloedstorting geen vergeving! De Zegen van die Hemelse Hogepriester is geen zegenbede, zoals aan het eind van een dienst, maar Geven en Nemen. Nemen van zonde, schuld en straf Geven van genade, liefde. En net als de moeders, in het gelezen Bijbelgedeelte, de kinderen tot Jezus brachten, moet dat ook nu nog gebeu ren. Die kinderen konden zelf nog niet komen, werden gebracht, ja babies en zuigelingen. Begeren wij ze ook zo tot de Heere te brengen? Of gunnen we ze de wereld? Die moeders hadden door ge schonken geloof zelf de Heere leren gereserveerd waren, begaf zich, tamelijk Rond 1836 was er voor het eerst een zondagsschool in Nederland. Deze werd opgericht door Abraham Cap- padose. Daarvoor waren er al zondagsscholen in Enge land. Daar was het begonnen in 1780, dus meer dan 200 jaar geleden. In Nieuwe Tonge was er rond 1916 korte tijd een zon dagsschool onder leiding van ds. Kruit, maar die zon dagsschool werd weer opgeheven. In 1939 werd de zondagsschool opgericht die nu 50 jaar mag bestaan. In die tijd was er geen christelijke school. De kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk kwam met het plan een zondagsschool op te richten, omdat er opzondag- middag veel kinderen in het dorp liepen te wandelen. Op 11 januari 1939 kwam het oprichtingscomité bijeen ten huize van dhr. A Groeneveld, die toen woonde in - en later naast - het oudeliedenhuis aan de Molendijk. (Geschiedenis keert terug, want de huidige penning meester woont in de verbouwde woning van wijlen fam. Groeneveld). Daar werd het eerste bestuur gekozen, met als voorzitter ds. A. v. d. Kooy. De eerste samenkomst met de kinderen werd gehouden op zondag 19 maart in de Ned. Herv. Kerk. Later kwa men de kinderen bij elkaar in de lokalen van de open bare lagere school aan de Nieuwstraat. In de winter maanden werd er in de kerk zondagsschool gehouden. Toen dit niet meer mocht, hielden ze ook 's winters zon dagsschool in de openbare lagere school. Ze moesten dan zelfzorgen voor het aanmaken van de kachels. Dit heeft dhr. H. Kievit vele jaren gedaan. Daar kreeg hij 1 gulden voor. Hij zorgde ook voor het openen en slui ten van de deuren. De school moest bovendien schoon gehouden worden, anders mocht de zondagsschool er niet meer in van het gemeentebestuur. Er waren in die tijd al roosters met psalmversjes en tek sten om te leren. Ieder zondag werd er overhoord. Al gauw werden er ook plaatjes uitgedeeld. Kleine plaatjes, die je kon inruilen voor een grotere plaat. Veel jaren later kwamen er albums om plaatjes in te plakken. Kerstfeest van de zondagsschool werd vanaf het begin gehouden in de kerk. Jarenlang was het de gewoonte dat de dominee de Kerstgeschiedenis vertelde. Iemand van het personeel vertelde een vrij verhaal. Eerst werden er alleen psalmverzen gezongen, pas na 1952 werden er ook kerstliederen gezongen. Al in het begin was er een commissie benoemd ter beoordeling van boeken en prijzen. Er werd getracht goede boekjes te zoeken voor de kinderen. In de oorlog was dat moeilijk. In 1944 ging dhr. C. Vreeswijk op reis naar boekhandel Van den Tol in Dordrecht met.... een zak bruine bonen. In ruil daarvoor wist hij boeken mee te krijgen. Een zak met fruit en snoep kregen de kinderen ook. Maar dat ging in de oorlogsjaren op de bon. De leidsters van de zondagsschool gingen bij de ouders langs om suiker en boter, waar de bakker toen nog wat van gebak ken heeft, zodat er toch wat aan de kinderen meegege ven kon worden. In 1951 kwam op een vergadering ter sprake, dat de zon dagsschool nog steeds geen naam heeft. Er werden ver schillende namen voorgesteld. Uiteindelijk werd ge kozen voor de naam „Samuel". De watersnoodramp van 1953 had ook voor de zon dagsschool droeve gevolgen. Eén personeelslid en 10 kinderen zijn bij de ramp verdronken. Ook ging er veel materiaal verloren. In 1956 nam de zondagsschool haar intrek in het ver enigingsgebouw aan de Molendijk, het voormalige oudeliedenhuis. Op verzoek van de zondagsschool kwam er matglas in de ramen aan de straatkant, omdat de kinderen anders te veel naar buiten keken. Toen het verenigingsgebouw „Elim" gereed kwam in 1979, mocht de zondagsschool daar gebruik van maken. Er zijn door de jaren heen heel wat leiders en leidsters geweest op de zondagsschool. Sommigen werkten er jaren aaneen, anderen een paar jaar. Alles bij elkaar zouden er meer dan 100 namen op een rij te zetten zijn! Verschillenden van hen zijn reeds overleden. In 1964 - toen het 25-jarig bestaan werd gevierd - zaten er ongeveer 250 kinderen op de zondagsschool. Nu zijn het er ruim 100. Toen in 1979 het 40-jarig bestaan her dacht werd, waren mevr. de Gast en dhr. C. Vreeswijk 40 jaar aan de zondagsschool verbonden. In 1987 was er nog zo'n 40-jarig jubileum, nl. van dhr. C. Melissant. Dhr. C. Brooshoofd is bijna 40 jaar aan de zondags school verbonden. De voorzitter - dhr. P. Vreeswijk - is overigens toch al bijna 25 jaar bij de zondagsschool. Al met al heel wat „dienstjaren" en dan zijn niet eens alle jubilea genoemd! Zo hebben we nu heel wat verteld bij elkaar, over de zondagsschool in die 50 jaar. Heel veel kinderen zijn gekomen en weer gegaan, hebben zij de Bijbelse boodschap verstaan? Christus kwam om te zoeken en zalig te maken wat is verloren, dat mochten ze op de zondagsschool horen. Veel mensen hebben eraan meegewerkt, omdat zij door de Heere werden gesterkt God zij voor dit alles dank en eer, We bidden om Zijn zegen keer op keer. Zalig hij, die in dit leven, Jakobs God ter hulpe heeji; Hij, die door de nood gedreven. Zich tot Hem om troost begeeft. kennen en dan wordt het ook voor ande ren begeerd! De discipelen bestraften, verhinderden, namen de Heere als het ware Zijn Ambt uit handen. Maar.... ze ontvingen een gebod en een verbod. Twee woordjes stonden centraal: tot Mij! Hij gaf Zijn eigen Leven voor vijanden. Daarom moeten wij ook niet verhinderen. Ver hinderen? Ja, zijn we zelf al door 't geloof tot Hem gekomen? Of zijn we heel afstandelijk bezig? En onderwijzen we niet verkeerd? Wijzen we wel op zonde, schuld, maar ook op Zijn Al macht? Ouders, leiders en leidsters, kinderen, maar ook de burgemeester werden per soonlijk aangesproken. De burgemees ter werd aangesproken op haar „schild zijn als dienaresse Gods". Allen werd er met klem op gewezen, dat de eeuwigheid het zal openbaren, ook hoe we met onze kinderen bezig zijn geweest. De ouders uit het gelezen Bijbelgedeelte zochten de Zegen en.... kregen de Zegen. Op grond van.... Offer en Voorbede! De leidsters van de zondagsschool lie ten na de meditatie zien, dat er met de kinderen heel wat geoefend is vooraf Onaangekondigd verliep alles keurig netjes volgens het programma. Ook dat programma - vermenigvuldigd door en bij dhr. Boerman - zag er overigens keu rig verzorgd uit! Bedrempeld schuifel den kleinen en groten af en aan om te zingen of iets te vertellen, afgewisseld door samenzang. De kern van de voor dracht werd,gevormd door een verslag van „50 jaar zondagsschool Samuel". Dat verslag plaatsen we - vrijwel onge wijzigd - met foto's, die beschikbaar werden gesteld door „oudheidkundig verzamelaar" J. de Geus te Nieuwe Tonge. Heel fraai was de orgelbegeleiding met „blokfluit ondersteuning". Op een gege ven moment was het boven bij het orgel erg druk toen de blokfluitgroep van meer dan 10 kinderen zich rond het orgel schaarde. De diverse sprekers die na de voor dracht van leidsters en kinderen aan het woord kwamen hielden het allen vrij kort. Hun woorden waren er echter niet minder hartelijk door! Burgemeester Sleurink feliciteerde, maar zegde ook alle steun toe om het zondagsschool werk doorgang te kunnen laten vinden. Ook de hoofd- en streekbesturen brach ten hun felicitaties over. Ds. Kleiberg sprak namens het hoofdbe stuur en vroeg de balans op te maken na 50 jaar zondagsschoolwerk. Teleurstel lend is het dan op te merken, dat er enkel schuld overblijft. Toch ook gelukkig, anders zou het ons werk zijn! Als het Gods Werk is, komt er een handteke ning onder de schuld te staan: Voldaan. Hij wenste toe, m.b.t. het zondags schoolwerk: Wijsheid, Kracht, Afhan kelijkheid. Dhr. Jordaan sprak namens het streek- bestuur. Hij maakte de vergelijking met de woestijnreis, maar ook met „Samuel" die door Hanna aan de voeten van Eli in Gods heiligdom werd gebracht. Ook dhr. Jordaan wees op de betekenis van „Christus voor een zondig mensen kind". Ook dhr. Jordaan overhandigde, net als ds. Kleiberg een boekenbon met als bedrag het aaqntal jubilerende jaren aan guldens. Namens de kerkeraden van Gerefor meerde Gemeente en Nederlands Her vormde Kerk, sprak ouderling P. D. Knopps. Hij wees op de heerlijkheid van het zondagsschoolwerk, dat God men sen uit genade om Jezus wil brengen wil van het grootste kwaad tot het hoogste goed. De ouders werden opgewekt voor te gaan in de Vreze des Heeren. Het zon dagsschoolwerk mag niet de plaats innemen van de huisgodsdienst! Dhr. Knöps wenste een zuchten tot God toe, ook voor de zondagsschool. Dankwoorden gericht aan oprichter dhr. van Heemst (87 jaar!), burgemees ter, dominee, bestuur, kerkeraden, be langstellenden, koster, organist en jongens en meisjes, werden uitgespro ken door dhr. P. Vreeswijk. Hij zei blij te zijn met het meeleven, met de samen werking, met één zondagsschool los van kerkmuren, met financiële bijdragen. met.... alle eenvoudigheid waarin het werk geschieden mocht! Oud-predikant H. Visser (de andere genodigde oud-predikanten waren ver hinderd) en oud-personeelslid mevr. de Gast ontvingen nog een persoonlijk woord, alvorens er met dankgebed ge sloten werd. Direct na het dankgebed werd de burge meester „weggepiept". Ze liep zodoeride de koffie mis en het gezellig samenzijn, wat er na de dienst in het verenigingsge bouw „Elim" was. Ook liep ze zo het pre sentje mis wat ook alle kinderen en personeelsleden kregen: bestek met op druk: „50 jaar zondagsschool „Samuel". Dat presentje hoopt de zondagsschool de burgemeester later alsnog te over handigen. 's Avonds, na een goed samen-zijn van personeel en introducé's, kon zondags school „Samuel" terug zien op een fijne herdenking van 50 jaren zondagsschool te Nieuwe Tonge! DINSDAG 21 MAART 1989 De leeriingen van groep 1 t/m 8 houden D.V. op donderdag 23 maart samen met hun ouders en belangstellenden een paaswdjding in de Ned. Hervormde kerk te Middelhamis. Deze wijding begint 's avonds 7.00 uur en duurt ongeveer een uur. Het programma vermeldt samenzang, kinderzang, solozang en declamatie. Medewerking wordt verleend door de heren Van Broekhoven en Vroeginde- weij. Zij bespelen trompet en orgel. Deze samenkomst wordt via de kerkte lefoons uitgezonden. Op de''aansluita- dressen wordt op woensdag een pro grammaboekje bezorgd. Bij de uitgang wordt een kollekte gehou den, die bestemd is voor Woord en Daad De kerkdeuren gaan halfzeven open. U bent van harte welkom! ©Husqvarna KANTENMAAIERS Dit alles bij uw Husqvarna-dealer: Hofdijksweg 29 OUDDORP Telefoon 01878-1564 Lezing over de toekomstige ontwiickelingen van het Haringvliet De vereniging voor natuur- en land schapsbescherming Goeree Overflak- kee organiseert op 23 maart een lezing over de inrichting van het Haringvliet. Sedert enkele maanden is er een Ha- ringvlietschap opgericht. Dit schap zal zich bezig houden met de inrichting van het Haringvliet. Een stuurgroep heeft in het verleden een consept Haringvlietplan opgesteld, welke als basis zal dienen voor de uit voering van de inrichting. Elke inwoner van het eiland zal via de gemeenten haar financiële bijdrage leveren. Het is dan ook een goede zaak dat u ook weet wat er in de toekomst gaat gebeuren. De vereniging zal zich met name laten informeren over de diverse milieuvraag stukken zoals: - Toekomstige recreatieve ontwikke lingen; .- De vervuiling van het water en de rivierbodem. - Blijft het zoet of wordt het misschien zout water? - Is er inspraak vanuit de bevolking? De lezing wordt verzorgd door dhr. J. W. V. d. Kroft. Hij was lid van de stuurgroep die het consept Haringvlietplan op stelde. Via kaartmateriaal en een aantal dia's kunt u op de hoogte worden gebracht. Op deze avond kan tevens de plannen voor de inrichting van het Krammer- Volkerak aan de orde komen. De lezing wordt gehouden in de aula van de landbouwschool aan de Lange- weg 107 te Sommelsdijk. Aanvang 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Een ieder is welkom en de toegang gratis. Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1989 Van eind april tot begin juni organiseren de vijf schaakverenigingen van Goeree- Overflakkee, dat zijn „Dirksland", „Stel- lendam", „Oostflakkee", uit Oude Tonge, „Ontspanning" uit Ouddorp en „De Zwarte Pion" uit Middelhamis, het zevende toernooi om het schaakkam pioenschap van Goeree-Overflakkee. Gespeeld wordt volgens het zoge naamde „Zwitsers systeem", waarbij de indeling van de partijen gebeurt met behulp van de computer. Het schema van speeldagen en -plaatsen ziet er als volgt uit: dinsdag 25 april in Stellendam woensdag 3 mei in Oude Tonge maandag 8 mei in Middelhamis dinsdag 16 mei in Stellendam dinsdag 23 mei in Dirksland maandag 29 mei in Ouddorp maandag 5 juni in Middelhamis Gerechtigd tot deelname zijn de leden van bovengenoemde clubs, alsmede alle club- en huisschakers die op Goeree- Overflakkee wonen. Woensdag 15 maart jl. heeft J. de Groot namens de 3 H.L.O.'s de noodkreet uit de akkerbouw onder de aandacht ge bracht bij het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. Voorafgaand aan het regulier overleg van de 3 H.L.O.'s met de Gedeputeerde van Landbouw, drs. J. Achterstraat overhandigde J. de Groot een petitie waarin de problematiek van de akkerbouw wordt verwoord en het Provinciaal Bestuur wordt gevraagd bij de regering op aan te dringen een beleid te voeren dat perspectief biedt voor het voortbestaan van de akkerbouwsektor. Gedeputeerde Achterstraat stelde dat de problematiek van de akkerbouw bekend is binnen het Provinciaal Bestuur en dat men elke verbetering van het perspectief voor de akkerbouw krachtig zal onder steunen. De tekst van de petitie luidt als volgt: „De land- en tuinbouw bepalen zowel uit landschappelijk als economisch oogpunt in belangrijke mate het gezicht van de provincie Noord-Holland. De akkerbouw maakt vanuit het lande lijk gebied een zeer groot deel uit. Denk hierbij aan de kop van Noord-Holland, de Droogmakerijen, de Beemster, de Schermer en de Haarlemmermeer. De agrariërs, die met hun gezinnen hun inkomen uit de akkerbouwsector moe ten verwerven, verkeren thans in een ernstige situatie. De gevolgen van het huidige Europese en nationale land bouwbeleid leiden er toe dat voor een groot aantal akkerbouwbedrijven het voortbestaan en de overname door jonge ondernemers in gevaar is. Indien op korte termijn, Europees en/of natio naal, geen compenserende maatregelen worden getroffen betekent dit een ver paupering van grote delen van het lan delijk gebied. De akties van de landbouworganisaties, waarvan de media zeer uitvoerig verslag hebben gedaan, hebben als doel gehad regering en parlement te overtuigen van de grote nood onder onze akkerbouwers en hen te bewegen bovengenoemde drastische gevolgen te voorkomen. Tot op heden hebben we als standsorga nisaties onvoldoende weerklank bij de minister ondervonden. Namens onze bedrijfsgenoten in uw provincie doen wij een dringend beroep op het Provinciaal Bestuur uw invloed aan te wenden en bij de regering aan te dringen op een beleid, dat perspectief biedt voor het voortbestaan van de akkerbouwsektor. Drie Hollandse Landbouworganisaties De resultaten van dit toernooi worden verwerkt in de Nederlandse ELO-ra- ting lijst. Het inschrijfgeld bedraagt 12,50 per persoon; deelnemers ouder dan 65 jaar of jonger dan 20 jaar betalen 10,-. Inschrijving geschiedt door voor 15 april het verschuldigde inschrijfgeld over te maken op girorekening 38.57.603 van M. Verolme te Sommelsdijk. t^%(^^(^^t^^«,^^^>1^V.^i.^1.^^t,^^«^H^^C^'i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6