EIUVIIDEfl-niEUWS Fotoboek over de kerken op Tholen en Sint Philipsland NIEUWS Houtland Pijl door burg. van Velzen openge....zaagd! uit de Kerken Hans Groenendijk 5^3 1469.- Stellendam wint derby tegen S.O.F. KMiirraMBOlRTJiS Zojuist verschenen: 9 SPARTAMET ^U\ de fiets met iets 'm^i^}^m^m^m>^m^^^§^i^^m^^^^^^'^^^^(^»^^^^^^^^^ VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 21 MAART 1989 No. 5785 SINT ANNALAND Zojuist ver scheen bij uitgeverij Deboektant te Kiaasvcaal in samenwerking met boek handel Heijboer te Sint Annaland, het door de heer C. van Winkelen samen gestelde fotoboek over de kerken van Tholen en Sint Philipsland. Het foto boek geeft op schitterende wijze zicht op het kerkleven van de negen kernen van Tholen en Sint Philipsland. Hier bij werd niet alleen gebruik gemaakt van de diverse in omloop zijnde ansichtkaarten maar ook veel privé foto's van personen die nauw betrok ken zijn geweest bij de kerkelijke akti- viteiten ter plaatse kwamen voor plaatsing in het boek in aanmerking. De samensteller C. van Winkelen heeft getracht de geschiedenis van de kerken op Tholen en Sint Philipsland met de enkele daarbij behorende personen zo objectief mogelijk weer te geven, waarbij hij strikt de neutraliteit in acht heeft genomen. De heer Van Winkelen; „Ik ben name lijk van mening dat dit fotoboek zal bij dragen tot een volkomen begrip voor eikaars standpunten, hoe uiteenlopend en verschillend die ook mogen zijn!" Naar de verzamelaars van kerkkaarten zal dit boek zeker zijn weg gaan vinden. Het gebied, waarin al deze kerken gele gen zijn ligt in het noordoosten van de provincie Zeeland, te weten Tholen en Sint Philipsland. In vroeger eeuwen bestond dit gebied uit schorren en slik ken, doorsneden met smalle kreken. Van lieverlee ontstonden door aanslibbing de beide eilanden. In de loop der jaren zijn deze voormalige eilanden met het vaste land verbonden, respectievelijk door de Thoolse brug over de Eendracht en door de Slaakdam die werd aange legd in 1884. Na de stormramp van 1 februari 1953 kwam er, dankzij de later uitgevoerde deltawerken een drastische verandering in dit gebied door de aanleg van ,de diverse dammen, waardoor de afstand van Tholen en Sint Philipsland naar de overige delen van de provincie Zeeland en naar de naburige provincie Noord-Brabant aanzienlijk werd ver kort. Doleantie Na de afscheiding in 1834 en de Dolean tie in 1886 zijn er in de plaatsen in dit gebied, waar reeds een Hervormde kerk bestond, in de loop der jaren nogal wat kerken bij gekomen. Ook zijn er kerken verdwenen en vervangen door nieuwe gebouwen. Bestaande kerkgebouwen werden geheel gerenoveerd of uitge breid. Opmerkelijk is het feit dat nage noeg alle Hervormde kerken in dit gebied na het rampjaar 1953 zijn geres taureerd of gerenoveerd. Alleen de Grote of O.L. Vrouwekerk in Tholen vormt hierop een uitzondering. De monumentale kerk werd in de veertiger jaren geheel gerestaureerd. Tengevolge van de voorheen uitgevoerde restaura tie, renovatie en uitbreiding zien de ker ken op Tholen en Sint Philipsland er dan ook goed uit. Het valt op dat men alle kerken goed heeft onderhouden en dat tot op heden nog steeds de nodige aandacht wordt besteed aan het in standhouden van de diverse kerkge bouwen. Het fotoboek over de kerken van Tholen en Sint Philipsland (ISBN 90-71802- 21-3) is tegen ƒ34,90 verkrijgbaar bij boek- en kantoorboekhandel Heijboer, Ring 66 te Sint Annaland, telefonisch te bereiken onder nummer 01665-2375. Let op!! verschillende hoogtes en kleuren l\/laal< vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 NED. HERV. KERK Benoemd: door de Geref Zendings bond tot zendingspredikant te Zim babwe (docent Oudtestamentische vak ken aan het Murray College te Morgen ster) drs. M. J. Middelkoop te Baby- loniënbroek. Beroepen te: Herwijnen P. L. Tolhoekte Jaarsveld; Tiendeveen-Nieuw-Balinge (toez.) H. van Ginkel, kand. te Groot- Ammers; Urk Chr. van Andel te Berg- schenhoek; Nieuwkoop (toez.) R. W. van Mourik te Aagtekerke; Katwijk aan Zee (toez.) P. J. Stam te Ter Aar; Krim pen aan den IJssel (buitengewone wijk- gemeente) A. van Vuuren te Alblasser- dam. Aangenomen naar: Sprang C. Kik te Strijen; de benoeming door de Geref. Zendingsbond tot zendingspredikant te Zimbabwe (docent Oudtestamentische vakken aan het Murray College te Mor genster) drs. M. J. Middelkoop te Baby- loniënbroek. Bedankt voor: Bodegraven A. de Reuver te Delft; Dinteloord G. C. de Jong te Zoetermeer. GEREF. KERKEN Beroepen te: Harlingen (bij acclamatie) E. C. Kim te Deventer; Colmschate A. E. van Luttikhuizen te Eefde-Gorssel. Aangenomen naar: Colmschate A. E. van Luttikhuizen te Eefde-Gorssel; Kat wijk aan Zee drs. G. J. Mink te Arnemui- den, die bedankte voor Gramsbergen en voor Herwijnen; Delft als studentenpre- dikant (part-time) drs. J. L. Kroesen te Krimpen aan de Lek (part-time). Beroepbaarstelling: drs. J. W. van der Meulen, Voorstraat 49, 4486 AJ Colijns- plaat, tel. 01199-987; drs. I. Wattel-de Heer, Tuyl van Serooskerkeweg 111-2, 1076 JJ Amsterdam, tel. 020-766603. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Haulerwijk A. J. van Zuij- lekom te Franeker-Sexbierum i.c.m. Arum. Aangenomen naar: Blokzijl ca. drs. A. de Graaf kand. te Kampen. Bedankt voor: Brachterveld, Ferwerd- Hallum, Ten Post i.c.m. Garrelsweer, Zuidbroek en Zuidwolde drs. A. de Graaf, kand. te Kampen; Avereest- Dedemsvaart A. J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbierum i.c.m. Arum. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Oegstgeest drs. W. Janse te Loosdrecht; Amsterdam-Tuinsteden- Zuidwest H. Schuurman te Dronten. Aangenomen naar: Zoetermeer J. J. Ar nold, kand. te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bennekom D. van der Zwaag te Klundert; Hamilton (Can.) drs. G. R. Procee te Opperdoes. Bedankt voor: Apeldoorn-Oost drs. W. P. de Groot te 's-Gravenhage-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: 's-Gravenhage-Zuid en Klaaswaal A. Bac te Bodegraven; Waar de J. Mol te Werkendam; Capelle aan den IJssel (wijk West) A. F. Honkoop te Zwijndrecht; Leerdam G. Mouw te Genemuiden; Middelburg-Centrum J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor: Poortugaal en Sprang- Capelle i.c.m. Dovenzorg R. Boogaard te Leiderdorp; Oosterland (Z), Utrecht en Woerden J. Karels te Rijssen; Spijke- nisse L. Blok te Nunspeet; Terneuzen N. W. Schreuder te Goes; Vlaardingen G. J. van Aalst te Benthuizen. Wat had er j.l. donderdagavond aan de opening van Hout- land Pijl te Ouddorp beter te pas kunnen komen dan een eerlijke handbewogen houtzaag, vooral als die door de burgemeester wordt gehanteerd? Het vormde die avond de openingshandeling waarmee burg. van Velzen van Goedereede het sterk uitgebreide doe-het-zelf bedrijf van de fam. J. Akershoek feestelijk heropende; het landelijk symbool, de gele maatlat, werd daartoe doorgezaagd. Op alle landelijke doe-het-zelf zaken die als Houtland Pijl bij de HDG groep Houtland zijn aangesloten is die gele maatlat een herkenningsteken. Het betekent dat via de inkooporganisatie tegen scherpe prijs een zeer uitgebreid assortiment werd ingekocht en daar kan de doe-het-zelver zich in vinden. De klant heeft inmiddels bezit van 500 m^ verkoopruimte genomen, als welkome gasten overigens die er op hun wenken worden bediend, van advies en van mate riaal dat, als het hout- of plaatwerk betreft keurig op maat en dikte wordt gezaagd, want service wordt er gegeven, bij Hout land Pijl. Daar heeft het bij de grondleggers van het bedrijf, nu 20 jaar geleden, evenmin aan ontbroken. De broers Daan en Jaap Pijl, timmerlui van professie begonnen een doe-het-zelf Vader en zoon Alcershoelc in de nieuwe zaak. zaak van nog bescheiden afmetingen maar dat stond de faam van het bedrijf allerminst in de weg. Jaap's schoonzoon Jan Akershoek zette het bedrijf voort, eerst op 180 m^ maar thans, na een forse uitbreiding in een zaak die 500 m^ beslaat. Terwijl hij toch zelf ook geen twee linkse handen heeft, heeft dhr. Akershoek met bewondering de snelle bouw gevolgd, gepleegd door aannemer van Koppen (timmerbe- drijf), fa. V. d. Klooster (metselbedrijf) en fa. van Wijk voor het constructiewerk. J.l. vrijdag ging de deur weer open en werden de klanten in de prachtige nieuwe zaak ontvangen, goed bereikbaar en van parkeergelegenheid voorzien. Aan het assortiment zijn o.m. hang- en sluitwerk voor caravans toegevoegd, terwijl op de bovenverdieping een royale ruimte werd ingericht voor de expositie van kasten en kleinmeubelen van without en geplastificeerde plaat. Het voorjaar is daar en dat betekent zeker in een dorp als Ouddorp dat de doe-het-zelvers weer gretig aan het werk gaan. Oók geldt dat voor de bezitters van zomerhuizen en huisjes-, ze zijn welkom, in Houtland Pijl, „uw beste maat in doe-het-zelf'. Jongstleden dinsdag speelden de teams uit Stellendam en Oostflakkee (of beter ge zegd: Oude Tonge) hun laatste wedstrijd in het kader van de R.S.B, competitie. Voor beide teams stond alleen nog de eer op het spel, (JCH zou dit vast anders zien: wie is de op één na beste schaakclub op G.O.) want beiden waren al zeker van handha ving in de 3e klasse. Het werd desalniette min een leuke, maar vooral gezellige avond, waar alle spelers blijk gaven van grote strijdlust; en aangezien de winnaar van deze ontmoeting een verslag zou schrijven, moet ik deze taak op mij nemen en ik zal dit in alle objectiviteit doen. Dus maak je geen zorgen, B.J.Ü De eerste partij die in een beslissing ein digde was die tussen de beide 'nestors' (met alle respekt) van beide verenigingen, Roon en de Waal. Een damepionopening waarin wit met een voordeeltje uit de opening kwam. Roon verhoogde langzaam de druk op de zwarte stelling op en wist uiteinde lijk de beslissende zet te plaatsen. Kort daarop vergrootte van Oostenbrugge de voorsprong door Douw tot overgave te dwingen. Een Hollandse partij waarin wit een aanbeveling van Barden opvolgde. Dit leidde tot een flink initiatief en na een fout moest zwart ook nog eens een stuk inboe ten. Niet lang daarna (je komt tenslotte om een avondje te schaken) schikte zwart zich in zijn lot, en legde zijn koning om. S.O.F, deed wat terug via van Hooff Dit jonge talent wist feilloos de enigszins ver dachte opstelling van Bolleman in een Siciiiaanse Draak op te blazen. U moet op deze jongeman letten, schaakliefhebbersü Daaropvolgend vielen er drie remises te noteren: Wijnands en Zonneveld, twee schaakvrienden, wikkelden af naar een lopereindspel met elk 7 pionnen, waarin verder niets meer te beleven viel. Van Ros- sum leek voordeel te hebben tegen één van de gebroeders HoUeman (voor de goede orde: Peter), maar deze wist via aktief spel het evenwicht te h erstellen. Daar bleef het ook bij. Ook Koese wist met wit geen voor deel te behalen uit een Engelse opening. Dogterom hield zijn hoofd koel en wist met opvallend gemak de remisehaven te bereiken. De andere HoUeman (Leen) ging tamelijk ongelukkig onderuit tegen Botma. Een Grünfeld-Indiër waarin wit een tikje beter stond, maar door onoplettendheid (of schaakblindheid) verloor wit een stuk, en dat maak je nooit meer goed, ook niet tegen Botma. De laatste partij leek nog wat te beloven voor S.O.F., maar B.J.B. (U weet wel van die leuke stukjes over S.O.F.) wist zich geen raad met zijn materiële surplus (kwaliteit pion voor) en koos voor een zetherhaling; Van Rhee was daar zéér blij mee: na een witte koningszet had hij zon der meer de partij opgegeven. Derhalve kon de einduitslag opgemaakt worden: 5-3 voor Stellendam. Persoonlijke resultaten: S.V. Stellendam 1 - S.O.F. 1 bord 1: D. Botma - L. HoUeman1 - O bord 2: H. v. Oostenbrugge - A. Douw...l - O bord 3: W. v. Rossum - P. Holleman....'/2 - Vi bord 4: A. Bolleman - R. van HooffO - 1 bord 5: G. Zonneveld - K. Wijnands ....Vi - 'A bord 6: A. Roon - C. de Waal1 - O bord 7: P. v. Rhee - B. J. Bruggeman....V2 - Vi bord 8: L. Koese - J. J. DogteromVz - Vi Uitslagen h.h. competitie d.d. 28 februari: M. Leydens - A. Roonafg. H. van Meenen - R. Leydens...:Vi - Vi G. J. Zonneveld - C. van AsstVi - Vi K. Tanis - H. van OostenbruggeO - 1 K. Hameeteman - H. SmitO - 1 D. Hameeteman - D, BotmaO - 1 P. Tanis - A. BollemanO - 1 H. Tanis - A. Vroegindeweij1 - O J. van Gosliga - J. GottschalO - 1 Uitslagen h.h. competitie d.d. 7 maart: W. Breeuwer - D. Hameeteman'/i - Vi K. Hameeteman - J. Gottschal1 - O R. van Dongen - H. Tanis1 - O A. Roon - K. TanisV2 - Vi A. Bolleman - G. J. Zonneveldafg. H. Smit - P. van RheeO - 1 W. van Rossum - L. KoeseO - 1 A. Vroegindeweij-H.v. OostenbruggeVi - Vi D. Botma - J. van Gosliga1 - O Uitslagen h.h. competitie d.d. 14 maart: H. Smh - K. TanisV2 - Vz R. Leydens - J. GottschalO - 1 J. van Gosliga - W. Breeuwerafg. C. van Ast - K. HameetemanO - 1 H. van Meenen - D. Hameeteman1 - O M. Leydens - H. Tanisafg. Uw schakende verslaggever. G. J. Zonneveld .^l^l^l^4.^l^l^l^l^J^l^4.l^l^l^]^:(.^.l^^■4■**4■***'^****'^**4■¥■**¥**********¥****>^****'^****** o o OR J«« KSAft MZ«, Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 45 - Af en toe bewogen zich zijn handen onrustig over het dek heen en weer, alsof ze iets zochten dat ze niet konden vin den. Soms sloeg hij schichtig de ogen op, om met verwilderde blik naar zijn omzwachtelde hand te kijken. Dan draaide hij de hand heen en weer voor zijn gezicht, ze viel terug op het dek, en langzaam gingen zijn ogen weer toe. Het was somber in de torencel. Langs de ruwe muren waren grote, vreemde schaduwen. Op een wankel tafeltje stond een stallantaarn, het glas was groezelig en de vlam brandde kwijnend. Tel kens als Piet het licht hoger wilde draaien begon het te walmen. Alleen het ledikant zag er fris uit en de lakens waren helder. Het was Piet wonderlijk te moede geworden toen Sien d'r vader zijn verhaal deed. Hij was er zo stel lig van overtuigd geweest, dat vader de brand zelf had aangestoken. Hij zou er een eed op hebben durven doen als het hem gevraagd was geworden. En dat men hem ondervragen zou, daar was hij bang voor geweest. Toen de veldwachter gister avond kwam zeggen, dat vader niet thuiskwam, schoot het dadelijk in zijn gedachten: wat moet ik nu doen als ik morgen verhoord word? Mag ik vader beschuldigen? Hij had er de hele nacht mee geworsteld. Moest het recht niet zijn loop heb ben? Maar hij was toch kind!.... En toen de veld wachter vanmorgen weer kwam om te zeggen, dat vader ineens zo erg ziek was geworden, ging het een ogenblik door zijn gedachten, dat de moei lijkheid hiermee voorlopig opgelost was. Het gaf hem grote verlichting, wie weet wat er nog gebeu ren kon. En dat vader nu zo ziek was aanvaardde hij berustend. God had het gedaan en Zijn doen was enkel majesteit.... Daar was hij in bevestigd geworden toen hij hoorde, dat vaders onschuld gebleken was.... Sien d'r vader had wel gelijk, hij moest aan God vasthouden, vertrouwen stellen in Zijn wijs beleid, dan zou alles terecht komen. Misschien kwam het met vader ook nog wel terecht.... en met al het andere.... God beproefde Zijn kinderen toch nooit boven hun krachten! Zijn kinderen! Was hij een kind van God? Zou een kind van God zo slecht van zijn eigen vader durven denken. En terwijl hij op zijn knieën voor het ledikant lag ging hij in zijn gedachten na hoe hij vader zo lichtvaardig had kunnen beschuldi gen. Hoe was het ook weer? Er was zoveel gebeurd sinds gisteravond en alles lag als een verward klu wen in zijn hersens. Hij probeerde orde in zijn denken te brengen, het ging niet gemakkelijk, zijn hoofd was zo moe. Vader was in de schuur geweest, dat wist hij. Hijzelf ook nog even, maar toen was er nog niets van brand te bespeuren geweest. Vader was in de kamer gekomen en hij was begonnen met lelijke dingen tegen vader te zeggen. O, hoe had hij dat toch kunnen doen, wat stond hij schuldig tegenover hem! En toen had vader iets terug gezegd, iets vreemds over dat geld, dat hij het over een paar dagen wel zou kunnen krijgen. En vlak daarop riepen de buren dat de schuur in brand stond. Toen dacht hij dadelijk, dat vader het gedaan moest hebben.... Het was liefdeloos geweest om dat zo ineens te denken, en hij had er zelfs met Sien d'r vader over ge sproken!.... „Vaoder.... vaoder".... Zachtjes streek hij over vaders gezonde hand. Hij zou hem zo graag om vergeving vragen, maar vader hoorde hem niet. Wat was er toch vannacht met hem gebeurd? De onderstelling van de dokter had hem maar gedeeltelijk bevredigd. Die gewonde hand en dat kapotte ruitje stonden met elkander in verband, dat was wel duidelijk. Maar wat was hier afge speeld? Zijn ogen dwaalden naar het venster. Over het gebroken glas was een stuk papier geplakt. Het witte papier stak helder af tegen de grauwe muur en het zwarte donker van de ven sternis. Wat moest vader hier geleden hebben in die ene nacht! Er kwam een groot medelijden in hem en een grote droefheid. Hij moest weer om gisteravond denken toen hij zoveel lelijks tegen vader zei, hij had zelfs geprobeerd om moeder van hem af te nemen.... Als vader nu eens stierf zonder bij kennis te komen! Dan zou hij zijn hele leven geen rust meer hebben, dat voelde hij. Want vader moest hem in zijn hart veroordeeld hebben. Misschien had hij hem hier, in deze eenzame cel, wel gevloekt... misschien rustte de vadervloek op zijn schuldig hoofd. O, sloeg hij toch zijn ogen eens op met een blik van herkenning. Dan zou hij hem smeken om vergeving voor alles wat hij gezegd en gedaan had.... „Vaoder!".... Het kwam als een angstkreet over zijn lippen. De zieke wendde het hoofd kreunend om, maar zijn ogen bleven gesloten. „Vaoder!".... Hij riep harder. Zijn stem kaatste akelig terug naar de muren. „Vaoder!".... Het was een schreeuw nu, want vader sloeg zijn ogen op. Als hij nu maar eens naar hem kijken wou. „Vao der dan toch!".... Maar vader nam geen notitie van hem. Een ogen blik rustte vaders blik op hem, wezenloos, dan dwaalden zijn ogen weer onrustig door de sche merige ruimte van de cel, angstig zochten ze in de donkere hoeken waar het licht van de lantaarn niet kwam, alsof daar iets wezen kon, dat hem vrees aanjoeg. Zijn hoofd viel dieper in het kus sen, het was of hij voor iets terug deinsde. Hij bracht zijn omzwachtelde hand weer voor zijn gezicht, het bloed had het witte verband op plek jes rood gekleurd. Hij draaide zijn hand om en om, dan deed hij zijn ogen weer dicht, loom van moeheid.... Over zijn lippen kwam een klage- lijke zucht... Piet probeerde of vader iets drinken wilde. Met een lepeltje bevochtigde hij de droge lippen, ze smekten gretig. Dan wendde hij het hoofd af... Moedeloos ging hij op de stoel zitten, die naast het bed stond. Met zijn arm leunde hij op het voe teneind van het ledikant Zijn hoofd werd zo dui zelig en in zijn lichaam was zo'n vreemd gevoel.... Hij hoopte dat Sien d'r vader maar gauw mocht komen met Lena, want dit kon niet lang meer duren. Hij voelde de slaperigheid over zich komeir. Om elf uur zou Sien d'r vader hier zijn had hij beloofd. Hoe laat was het nu?.... Hij wist het niet Alle begrip van tijd ging hier weg. Hij had nu en dan de torenklok voelen slaan, want horen kon je het hier niet. De klanken vielen over het dorp heen, de ruimte in. Voor wie hier was stond de tijd stil... alleen dreunden de oude muren even en boven je hoofd was er een vreemd gerucht alsof er iets brak.... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5