EIÜVI1DEIi-l1IEmi/S Reanimeren.... met z'n tweeën ben je sterker Oom Ko INeeSPRSKMST.... Vergissing Schaken De Zwarte Pion Nieuw boek over autotechniek Alkoholkontrole iedereen blazen dhr. J. Groenendijk te Sommelsdijk ^y l MEDISCHE DIENSTEN Kollekte Rheumabestrijding iets hoger Uitslag HV Krammer Aijaon van Herken van vrijdag 17 maart 1989 t/m zondag 19 maart 1989 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: AMRO tafeltennistournooi voor Senioren Bijeenkomst Plattelandsvrouwen afd. Midden-Flakkee IVreewielercentrum Middelharnis 3e Blad VRIJDAG 17 MAART 1989 No. 5784 De Nederlandse Hartstichting startte zo'n 15 jaar geleden het reanimatie- onderwijs in Nederland. Zo worden, meestal in samenwerking met de Vrienden van de Hartstichting, in 400 plaatsen over het gehele land ver spreid cursussen gegeven. En ieder jaar komen er weer nieuwe lokaties bij. Inmiddels hebben zo'n 700.000 Neder landers het reanimatiediploma behaald. Een hartstilstand veroorzaakt iedere dag in ons land 50 doden, onder meer omdat niet op tijd met reanimatie was begonnen. Vaak is het hartinfarct de oorzaak van een hartstilstand. Bekend is dat in meer dan de helft van de geval len er iemand bij het slachtoffer is op het moment dat het gebeurt. Ook is bekend dat van alle hartinfarcten de helft thuis plaats vindt, 20% gebeurt op straat of op het werk. De kans dat je ermee wordt geconfronteerd is dus niet klein. Tijdige reanimatie bij hartstilstand door omstanders verdubbelt de levenskans van een patiënt! Iedereen kan het leren Iedereen die gezond is van lijf en leden kan de reanimatie-technieken leren. Er worden geen toelatingseisen gesteld, zoals een EHBO-diploma. Wel moet je ouder zijn dan 14 of 15 jaar, omdat rea nimeren toch een behoorlijke lichame lijke inspanning vereist. Tien minuten reanimeren, dat is in het algemeen de tijd die verstrijkt voordat de ambulance en de arts er zijn, kun je vergelijken met een krachtsinspanning van bijvoor beeld een half uur flink fietsen of hard lopen. Maar soms kan he took langer duren en dat is heel vermoeiend. Als je dan met z'n tweeën bent is het beter vol te houden en is de overlevingskans van de patiënt groter. Daarom pleit de Nederlandse Hartstichting er ook voor dat zoveel mogelijk mensen kunnen reanimeren en dat je je vaardigheid op peil houdt door ieder halfjaar op herha ling te gaan. Vooral voor familieleden van hartpa tiënten en voor diegenen die veel met mensen in kontakt komen, zoals de poli tie, portiers, brandweer en winkelperso neel, is het van belang dat zij weten hoe zij moeten reanimeren. Reanimeren kun je niet uit een boekje leren Reanimatie-technieken zijn niet uit een boekje te leren, maar moeten onder des kundige begeleidinga worden geoefend. Dat kan een arts zijn of een verpleeg kundige, in ieder geval een speciaal daartoe opgeleide instructeur. Een cursus duurt in het algemeen zo'n vier tot zes uur en hoeft niet meer te kos ten dan 25 of 30 gulden. Tijdens de les sen leer je op speciale oefenpoppen de technieken van hart-massage en mond- op-mond beademing toepassen en je leert waar je op moet letten. Wanneer is hartmassage en/of mond-op-mond beademing nodig? Een hartstilstand, ernstige electriciteits- ongevallen, verdrinking, verslikking, verstikking en overdosering van medi cijnen zijn gebeurtenissen waarbij rea nimatie nodig kan zijn. Bij een hartstilstand geldt in het alge meen dat binnen vier minuten met rea nimatie moet worden begonnen om te voorkomen dat iemand overlijdt en om de kans op hersenbeschadiging zo Idein mogelijk te maken. Hoe het kan dat een verdrinkingsslacht offertje, na een half uur in het koude water te hebben gelegen, nog met succes kon worden gereanimeerd, leer je bij voorbeeld op een cursus. Heb je vragen: bel de Informatielijn Als je een reanimatiecursus wilt volgen, kun je altijd de Informatielijn van de Nederlandse Hartstichting bellen voor het dichtstbijzijnde adres. Ook voor meer informatie over de mogelijkheden om een cursus op te zetten, bijvoorbeeld op het werk, de vereniging waar je lid van bent of in schoolverband, kun je bij de Informatielijn terecht. Op veel mid delbare scholen worden tegenwoordig reanimatielessen gegeven. De Informatielijn is dagelijks bereik baar: telefoon 070-614.614. Nagekomen RSB uitslagen in de match tegen Krimpen a/d IJssel. Mourik en du Pree wonnen hun partij vlot. Peeman maakte pot remise, waarmee de totaal score nu op 4-2 is gekomen in ons voor deel. Winst is nu praktisch verzekerd omdat de twee nog resterende partijen minstens remise opleveren. Uitslagen huish. competitie van 13 maart 1989; Groep I van Prooijen - VerolmeVi - Vi de Bruin - HollanderVi - Vi Boeter - de GlopperVi - Vi Addy Visser - RobijnO - 1 Ant. Visser - Markwat1 - O Groep II Verbeek - Vroegindeweijafg.? Albrechts - NoordijkVi - Vi V. Doom - V. Schaardeburgh1 - O Groenendijk - LesuisO - 1 Kruik - V. d. Does1 - O Dane - van VlietO - 1 Commentaar: Mourik sneed door de stelling waarin hij Dame had tegen 2 torens als een heet mes door echte boter. Du Pree kreeg inderdaad een uniek pionnen stel 4 op rij en allen vrij tegen 2 idem dito v. d. tegenstander. Huishoudelijk deden Robijn en Ant. Visser prima zaken terwijl de rest de punten deelden. Van Prooijen stond lek ker ruim en de Bruin had zelfs via stuk offer mij een mataanval kunnen bezor gen! Helaas heb ik van de rest weinig gezien omdat ik alle zeilen moest hijsen voor remise. Echter Vroegindeweij stond klokke 12 pion achter in paard-loper eindspel. Jaap Hollander In het Kinderhoekje dat elders in deze krant is afgedrukt is vergeten de namen te vermelden van de jongelui die vol gende week jarig hopen te zijn. Oom Ko vermeldt ze daarom onder staand in de hoop dat de jarigen met een kaartje zullen worden bedacht. Het betreft: Elma Buscop Grijsoord 14,3255 VC Oude Tonge die op 20 maart jaris is; en Andrea van Zielst Ambachtstraat 19 4431 BC 's-Gravenpolder die op 23 maart jarig hoopt te zijn. Vader Groenendijk had vroeger een klein gemengd bedrijf. Hij had graag gezien dat zoon Jaap in zijn voetsporen zou treden. Het liep echter anders: „Ik had een hekel aan koeien", bekent Jaap, „toen ik na de oorlog uit Duitsland kwam, zei ik tegen mijn vader: „Ik wil wat anders, ik ga witlof trekken Maar ik geloof niet dat hij daar vertrouwen in had want hij reageerde aldus: ik geloof nooit dat er iemand die bittere rommel zal eten Dhr. Groenendijk jr. heeft doorgezet. In die beginperiode had de witlof nog niet de kwaliteit die hij nu heeft. Het eerste Nederlandse ras, dat hij kweekte, was de dr. Ide. En het lukte! Die „bittere rommel" zou een luxe groente worden.... „Ik probeerde een zo goed mogelijk produkt te leveren. De eerste twee jaar ging ik er mee naar de veiling in Middelhar- nis; later naar Rotterdam en Barendrecht. Toen de vaste oeververbindingen er nog niet waren, moesten we met de boot. Dat gafweleens problemen als er ijsgang was (witlof is, zoals u weet, een wintergroente). Dan stiengjedaermit je wit lof in je had gêên kaopers". Na het dr Ide-ras kwam de Belgische witlof in opmars. Deze was prachtig van uniformiteit Dhr. Valwerk was toendertijd een bekwaam vakman in de veredeling van deze groente. „Vroeger hielden wetenschappers zich met de veredeling bezig; nu met het milieu, dat steeds meer een bedreiging vormt". Het woord,, milieu valt. Dhr. Groenendijk realiseert zich ten volle hoe groot de bedreiging er van is. We moeten heel erg oppassen". Deze woorden herhaalt hij menigmaal „De grootste bedreiging is de schematische bestrijding", waar schuwt hij, „er wordt vaak meer gespoten dan nodig is. De mensen denken al te gauw: het geeft niet; maar het geeft wél. Het gaat om onze gezondheid. Laten we voor onze kleinkin deren een leefbaar milieu houden pleit hij. „Langzaamaan dringt de voorlichting hierover bij de akkerbouwers door. Er wordt meer over gelezen en gesproken. Ook voor het buiten land is een goed milieubeheer van belang. Een land als Frankrijk b.v. neemt het met het milieu niet zo nauw". „Hoe ziet u de toekomst voor de akker- en tuinbouw in 1992, als er een verenigd Europa is?" „Naar mijn mening zal de vereniging van Europa een voor- en nadeel hebben. Nederlanders zijn van oudsher handelslui en dat zullen ze blijven. We hadden lange tijd een half geleide economie waardoor de produktie enorm werd opge voerd. Het gevolg was wel dat b.v. de boter naar Rusland ging. Nu wordt alles weer wat terug gedraaid. Ik ben meer voor een open economie. Waerom laete ze de ondernemers niet geweun tutje. Er is bij velen geen motivatie meer. Want wat is een goeie ondernemer", stelt hij retorisch, „dat is iemand die de gaatjes ziet de een ander niet ziet. Iedereen huppelt maar achter de minister aan.... Mijn zoon zegt wel- eens: „pa, joe heit veul geliek". Dhr. Groenendijk zit duidelijk op zijn stokpaardje. De han del is zijn hobby. Hij was in zijn leven liever een kleine eigen baas dan een grote knecht. Hij vervolgt: „Ook al hebben we over enkele jaren een verenigd Europa, belangrijk bij het ondernemerschap blijft watje zelf aan kennis en onderne mingsgeest in huis hebt. Op het ogenblik verandert er in menig Europees land veel. De arme landen krijgen het, door hun aansluiting bij de E.E. G., beter. Ik heb het tien jaar gele den al voorspeld: West-Europa versocialiseerd en Oost- Europa verdemocratiseerd.... Zes jaar geleden is hij met de droogbloem- en bloemzaad- teelt begonnen. De witlofteelt is op de tweede plaats gekomen. Waarom bloemen? „Daar had ik de volgende filosofie over: eten is er veel te veel. Witlof is geen luxe meer. Het hele jaar door is er een grote verscheiden heid aan groente. Ik dacht toen: bloemen worden altijd gekocht; bij geboorte, overlijden enz. Ik heb voor het telen van bloemen een firma gevonden en het ging meteen heel goed". Vele funkties heeft dhr Groenendijk in de tuinbouwwereld bekleed. Ik doe een greep: Tien jaar lang voorzitter van de Tuinbouwver. „Goeree en Overflakkee"; zeven jaar Gewas- sencommissie Ned. Tuinb. Studiekring; een aantal jaren in de beheerraad van „Het groene blaadje" van de voorlich tingsdienst; bestuurslid Proeftuin Westmaas. De tuinbouw was met recht zijn lust en leven.... Mevr. Groenendijk heeft al die jaren ook niet stil gezeten. Voor ik wegga bewonder ik nog haar olieverf-schilderijen, dieoveralin huis hangen. Les heeft ze nooit gehad, verieltze, ze is „gewoon" begonnen.... zoals ook haar man eens „gewoon is begonnen! Teunie Knöps Het moet gebeurd zijn op Flakkee, zo deelde men mij onlangs mee! Het is wel lang geleden al, zoals u wel begrijpen zal. 't Was in die tijd gewoonte, dat men 's zondags altijd zuurkool at bij 't middagmaal. En lang niet gek, daarin ging dan een stukje spek. Van eigen slacht, dus niet gerookt, 't Werd in de zuurkool mee gekookt. Ging men des zaterdags naar bed, dan werd reeds alles klaar gezet. Ook lagen, beiden naast elkaar, het stukje spek en psalmboek klaar. U kent die oude boekjes wel? Wat dik en vierkant van model? Zij waren nijver in hun werk, maar ook in 't opgaan naar de kerk. En vele jaren goed getrouwd. Die zondagmorgen liep het fout! Ze waren nauw'lijks 't bed nog uit. of daar werd reeds de klok geluid. Nu kwamen zij er achter, dat men 't eens een keer verslapen had. U kent die situaties ook? De zenuwen wat van de kook! Dat werd me even een getob, want gauw moest nog de zuurkool op. Ook 't spek dat moest nog in de pan. De vrouw riep: ..Doe jij 't even Man!" Het spek en 't psalmboek lagen klaar, en waren zo voor 't pakken maar. Hij grijpt er snel een pakje van, en deponeert dat in de pan, terwijl hij vlug het and're pak, laat zinken in zijn binnenzak. Toen ..haastje repje" kerkwaarts heen. waar men nog net op tijd verscheen. De dienst ving al vrij spoedig aan. Maar toen ze zouden zingen gaan. en hij dus ..der gewoonte trouw" zijn psalmboek even pakken wou.... hij toen zo onvoorstelbaar schrok.... want wat hij uit zijn jaszak trok; geen psalmboek, maar het stukje spek. Neen. zoiets was toch al te gek! Hij hoorde van de ochtendpreek. ook letterlijk niet éne steek. Daar hij steeds in verbeelding zag, hoe 't psalmboek nu te sudd'ren lag, in 't pruttelende zuurkoolnat, en 't spek dat in zijn jaszak zat. Zijn psalmboek weg, en bovendien het zuurkoolhapje voor gezien! Maar ook, hij wist het heel secuur, straks stond er wat voor hem te vuur. De afloop,.... ach, vergeef het mij, ik was er namelijk niet bij! Is 't niet gebeurd, geloof maar dan zoiets toch wel gebeuren kan! van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 01870-2710. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren R. P. Boot en H. C. Graafland, tel. 01877-1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879-1367. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K. Steen- hof, O. Nieuwlandseweg 27, tel. 01878- 1312. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874-1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871-1269. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 01870-6459 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon 01870-3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Ten Voorde/Dogterom, tel. 01870- 6393 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874-2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870-2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870- 2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873-1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879-1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 M'harnis/S'dijk01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp...01878-1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet01871-2301 Stellendam01879-1296 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Banestraat 8a 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Voor crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur telefoon 01870-5166 Buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon 01880-25952. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. ,Dirksland",tel. 01877-2478 Sinds kort is er een nieuw boek, voor iedereen die is geïnteresseerd in de auto of hier via zijn beroep mee te maken heeft. Het boek „Wijzer in de Autotech niek" behandelt een breed scala aan technische onderwerpen, die op zeer heldere wijze door de bekende auteur H.G. Labots zijn beschreven. De uitge ver van het boek is de Stichting VAM in Voorschoten. Zoals de titel al aangeeft, zal „Wijzer in de Autotechniek" voor velen een hulp middel zijn, om tot een beter begrip te komen van de werking van de auto en zijn onderdelen. Theoretische vaktech nische details, formules en definities zijn voor dit doel niet altijd noodzake lijk. Daarom zijn deze zaken in „Wijzer in de Autotechniek" tot een minimum beperkt. Het boek bevat zestien hoofdstukken, die allen een afgerond geheel vormen. In het boek is ook een trefwoordenregis ter opgenomen. Bovendien bevat het boek zeer veel illustraties. Het boek, dat 29,50 kost, is te bestellen via de erkende boekhandel. U kunt het boek ook rechtstreeks bestellen bij de Stichting VAM, telefoon 01717-4141. „Wijzer in de Autotechniek", ISBN 9040555788, 176 blz. DES '85 organiseert maandag 20 maart het jaarlijks terugkerende AMRO senio ren toumooi. Aanvang van het toumooi is 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. Het inschrijven kan bij: G. Vinke, Kluut 1, Sommelsdijk, tel. 01870-4312 en bij H. Lodder, Lijster 1, Sommelsdijk, tel. 01870-2403. Inschrijfgeld bedraagt ƒ3,- voor niet-leden en ƒ2,- voor leden. Haast u voor het inschrijven, want vol is vol. Er kunnen maximaal 40 inschrij vingen worden gedaan. Voor eventuele verdere informatie over tafeltennisvereniging DES '85 kunt u terecht bij G. Vinke, Kluut 1, Sommels dijk, tel. 01870-4312. „Middelhamis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. 01870-2884 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. 01874-1044 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. 01870-3366. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. 01871-1545 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging 01870-2174 01878-3149 Centrale Post Ambulance Vervoer Rijnmond ongevallen alarm nummer: 010-4333300 Besteld vervoer: 010-4148911 ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf tel. 01883-17327 De afdeling Midden-Flakkee van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen houdt volgende week woensdag 22 maart, 's avonds om kwart voor acht een bijeenkomst in kultureel centrum „de Zwaluw" te Sommelsdijk. De dames zullen deze avond gewezen worden op de belangrijkheid hun kleding in de juiste kleur te kiezen, afgestemd op de kleuren van huid, haar en ogen. Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 DORDRECHT De verkeersgroep van de Rijkspolitie Dordrecht heeft in de afgelopen twee maanden meer dan 1000 bestuurders van motorvoertuigen een blaastest laten doen. Tijdens deze kontrole is een twintigtal processen- verbaal opgemaakt. Opvallend waren de twee processen-verbaal tijdens de ochtenduren en de vijf tijdens de avondspits. De bestuurders werden tijdens de nor male surveillance om verschillende redenen gekontroleerd. Tijdens deze kontrole werd iedereen een blaastest afgenomen. De kontroles werden ge houden door het gehele gebied van het distrikt Dordrecht en dan vooral op plaatsen waar veel verkeer passeert. Het lage percentage processen-verbaal is te wijten aan het feit dat de kontroles 24 uur van de dag zijn gehouden. De verkeersgroep zal zeker met de hui dige werkwijze doorgaan. De kontroles zullen preventief werken. Iedereen kan om wat voor reden dan ook staande gehouden worden en moet dan te allen tijde blazen. Dit geldt niet alleen in de nachtelijke uren, maar 24 uur per dag. OUDE TONGE Opbrengst kollekte De ten bate van het Reumafonds gehou den kollekte heeft opgebracht 3.197,35. Alle medewerkenden heel hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT e.o. De huis-aan-huis-kollekte voor de Rheu mabestrijding heeft ƒ3697,50 opge bracht. Dat is 173,50 hoger dan vorig jaar, toen de opbrengst 3524,- bedroeg. Gespecificeerd ziet de opbrengst er als- volgt uit: Achthuizen en Zuidzijde932,80 Ooltgensplaat, Kranendijk en Langstraat2764,70 Totaal ƒ3697,50 Kollektanten en gevers worden hartelijk dank gezegd voor het bereikte resul taat. De eerste zoutwaterwedstrijd na de win terstop werd zaterdag 4 maart j.l. gevist op het strand nabij Rockanje. De op komst van de wedstrijdvissers was matig en wij hopen dan ook zaterdag 18 maart a.s. meer vissers aan de waterkant te ont moeten. Ondanks deze opkomst werd er toch leuk vis gevangen. De uitslag: 1. C. v.d. Welie312 cm. 2. A v.d. Hoek249 cm. 3. W. van Welie238 cm. 4. J. 't Mannetje228 cm. 5. T. v.d. Poel224 cm. Zaterdag 18 maart a,s, wordt er weer een zoutwaterwedstijd gehouden vanaf het stranf nabij Rockanje. Inschrijven kan men van 10.00 - 10.30 uur in café van Ouds 't Raedthuijs te Rockanje en gevist wordt er van 11.30 - 14.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9