De Nadere Reformatie in Utrecht ten tijde van Voetius Minder energie kost minder geld jeugd- hoekje Zoefffff... f VERKOOPSTER PAfflllUX Weer veel zwemdiploma's in „De Gooye" ■•"Je^. Waterbedden steeds ingewikkelder '^^m>^m>'^^m^^^>^m^m>^^mm^^m^-^m^m>m Boekbespreking Zuinig aan: Minder stroomverbruik met pompschakelaar van Oom Ko Kollektes met intekenlijsten.... bezwaren voor ouderen! Extra-maart-raadsel Maart-raadsel 3 ^^m^¥^^¥^^H^m(^^^^Hi^^Him'¥^9^^mHi^^ Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS^ VRIJDAG 17 MAART 1989 De titel van dit pasverschenen, fleurig ogende boek bevat de term „Nadere Reformatie". De lezers van ons blad kunnen uit vorige boekbe sprekingen weten wat met deze aanduiding wordt bedoeld. De Nadere Reformatie was een beweging, zo men wil een stroming of groepe ring, binnen de kerk der vaderen in de 17e en 18e eeuw die zich ten doel had gesteld de 16e eeuwse Hervorming dieper en breder te doen inwerken op en doorwerken in het persoonlijke en nationale leven. Het was hierom dat zij met profetische bezieling aandrong op en ijverde voor de innerlijke doorleving van de gerefor meerde leer, tevens voor de persoonlijke levens heiliging èn de totale heiliging van alle levens terreinen. Gereformeerd In de 16e eeuw was door de Calvijnse Reformatie de kerk in onze lage landen gereformeerd. Haar leer was die van de Heilige Schriften, uitdrukking gebracht in een aantal belij denisgeschriften. De vraag was echter of de leden van de kerk de inhoud van deze leer ook tot hun persoonlijk geeste lijk eigendom hadden ontvangen. Waren de harten veran derd en was zodoende ook de levenswandel overenkomstig Gods Woord? En had een en ander een doorstraling - of met een bijbels beeld: een doorzuring - van het gehele maat schappelijk leven? Welnu, op deze vragen gaven de gereformeerde predikanten, althans zij die met de inhoud van hun boodschap ernst maakten, een ontkennend antwoord. Helaas, het was al te veel niet zo! Zij lieten niet na wat men van hen vragen zou: de hand in eigen boezem te steken. Gewetensvol onderzochten zij of zij zelf wel de kenmerken van het ware geloof vertoonden, waardoor hun bezorgdheid over de kerkelijke praktijk een piëtistische ondertoon kreeg. Terwijl velen van de predikanten in de regel niet verder gin gen dan enige dogmatische kennis en uiterlijk onbesproken gedrag te verlangen, werd hier de eis opgevoerd dat de levenswan del moest voortkomen uit een innerlijk beleefd geloof, te verkrij gen door persoonlijke bekering. De zeventiende-eeuwers die zo dachten konden zich moeilijk echt thuis voelen in die brede gereformeerde volkskerk. Stonden zij om zo te zeggen niet voor de doopvont naast ouders die weinig van een opvoeding in de leer der godzaligheid deden verwachten, dan zaten zij wel enkele keren per jaar aan de Avondmaalstafel temid den van christenen die een dag tevoren nog op de kermis waren geweest en 's middags nog naar de kroeg zouden gaan. Toch had den zij hun profetische hoop ontwikkeld op een algemene verbete ring van de kerk. De Tien Geboden des Heeren en de calvinistische leer en zede zouden het leven van de lidmaten en eigenlijk van de gehele maatschappij moeten gaan doordringen. Zoals gezegd, de gereformeerde kerk was gereformeerd: in de 16e eeuw door de Reformatie vanuit Geneve. Zij diende nu in de zeventiende eeuw door een nadere reformatie verder gereformeerd te worden! Reformatie der zeden In dit knappe en heel interessante boek, geschreven door de 21-jarige F.A. van Lieburg te Rotterdam, wordt de praktijk van deze „nadere reformatie" nagegaan. En wel voorname lijk aan de hand van de gereformeerde kerkeraadsacta, zeg maar; -notulen. Gekozen is voor de stad Utrecht. Deze wordt namelijk algemeen gezien als het middelpunt van de genoemde beweging in de zeventiende eeuw. Al veel boeken verschenen over de Nadere Reformatie in het algemeen en haar vertegenwoordigers in het bijzonder. Dit boek echter onderscheidt zich daarin dat het de neerslag is van een kon- kreet onderzoek naar de verwezenlijking daarvan, althans de pogingen daartoe in een bepaalde plaats gedurende een bepaald aantal jaren. De titel van het boek noemt de naam Voetius, de landelijke kampioen van het orthodoxe calvinisme in die jaren, zoals Van Lieburg hem noemt. Voetius, de gereformeerde theoloog bij uitstek, tevens de pleitbezorger van de innerlijke beoefe ning en de uiterlijke praktijk der godzaligheid. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat hij werd geboren. Toch is het niet zozeer Voetius alswel de vrome en ijverige Utrechtse predikant Van Lodensteyn die in de kerkeraadsacta is terug te vinden. Daar naast, om nog enkele namen te noemen: Hoombeeck, Van der Velde, Gentman en Teellinck. Samen met hun ouderlin gen hebben zij voor God en hun geweten getracht de „refor matie der zeden" in hun stad te bewerkstelligen. Op welke wijze, langs welke wek maakt dit boek duidelijk. We lezen van reformatieteksten die de kerkeraad van tijd tot tijd opstelde. Maar vooral van de uitoefening van kerkelijke tucht als middel om de heiligheid van de christelijke gemeente te bewaren. Door middel van requesten trachtte de kerkeraad daarnaast ook van het stadsbestuur medewerking voor het grote doel te verkrijgen. Maar dat lag heel wat moei lijker. Tot slot geeft hoofdstuk III de invloed van Jean de Labadie, die vurige boeteprediker en zieleherder uit Geneve, binnen het Utrechtwse weer. Bezield van de noodzaak van een nieuwe reformatie van het „verbasterd christendom" ging hij tenslott de weg van de separatie, van afscheiding. Zelfs de zeer begaafde, vrome Anna Maria van Schurman wist hij te beïnvloeden. In haar levensbeschrijving vertelde ze op indrukwekkende wijze hoe ze door haar aansluiting bij De Labadie „het beste deel" verkozen had. Het boek dat ik hier aankondigde, is door Lindenberg Boe ken en Muziek te Rotterdam op fraaie wijze uitgegeven. Het is geïllustreerd en aangevuld met een aantal bijlagen. N.a.v. F.A. van Lieburg, De Nadere Reformatie in Utrecht ten tijde van Voetius. Sporen in de gereformeerde ker keraadsacta. 172 pag. Prijs 34,90. J.M.J. Kieviet AKTIE ZUINIG STOKEN Een vrij onbekende stroomverbrui ker in uw huis is de circulatiepomp van uw cv-installatie. Deze elektri sche pomp zorgt ervoor, dat het warme water door de leidingen en de radiatoren stroomt. Dit heeft echter weinig zin als de cv-brander niet brandt. Een draaiende pomp verspilt dan energie. Om dat te voorkomen, kunt u een automatische pompschakelaar toe passen. Deze schakelaar zet de pomp af als de brander uit is. 's Zomers schakelt hij de pomp af en toe aan, om te voorkomen dat hij vast gaat zit ten. De pompschakelaar kan een besparing van 100 tot 300 kWh per jaar leveren. Dat betekent dat hij bin nen twee jaar is terugverdiend. Bij uw energiebedrijf weten ze alles over zuinig omgaan met elektriciteit. Loop gerust eens binnen. Van onze adverteerders: Het kon niet uitblijven. Ook het water bed krijgt steeds meer variaties omdat wat er was toch nog niet ideaal was. Of- dat is ook een mogelijkheid - dat alleen door een verandering, door het „nieuws" de aandacht wordt getrokken. Vernieu wing om de vernieuwing, ongeacht of daardoor een wezenlijke kwaliteitsver betering wordt bereikt. Bij matrassen is dat heel erg moeilijk te beoordelen. De betere kwaliteiten leve ren allemaal een goed comfort. Alleen op termijn kunnen er verschillen zijn. Bij waterbedden is langzamerhand door het toepassen van allerlei technieken het grote nadeel - het „deinen" - wel gro tendeels opgevangen. Nieuwe vindin gen zijn daarvoor nog nauwelijks nodig, tenzij die goedkoper zijn. Een tweede probleem is de kwaliteit van het omhulsel, want niemand heeft graag een lekkend bed. Dat probleem wordt ookgoedbeheerstdoorde huidige vinyl- kwaliteiten. Alleen vinyl is niet prettig om op te liggen, wat echter weer kan worden opgelost met een extra (wollen) onderlegger. Mogelijk zijn echter in de richting vinyl nog verbeteringen moge lijk die het comfot verhogen. Aquadroom claimt zo'n verbetering met haar Topflex waterbed. Daarvoor is een extra elastisch vinyl gebruikt die wel dikker is dan normaal. Verder wordt inwendig de stabiliteit bereikt door een zestal lagen die als het ware in het water bed drijven. Deze lagen zijn ontwikkeld uit een speciaal soort fiber. Zaterdag 11 maart was er weer diploma- zwemmen in zwembad „De Gooye". Er waren 41 kandidaten voor het A-diplo ma en 29 kandidaten voor het B- diploma. Bij de kandidaten voor het A-diploma waren drie kinderen nog slechts 4 jaar! Deze kinderen zijn in sep tember 1988 begonnen met de zwemles. Het zijn Angela Doorn, Marleen van Duivebode en Marieke Gerhards. Geslaagd voor het A-diploma zijn: Leon Peeman, Reinate de Neef, Angela Doorn, Peter de Keijzer, Mario de Waal, Petra Sprong, Marleen van Duiven- bode, Nadine Koene, Marieke Ger hards, Marike Verbiest, Iris van Rams- horst, Camille Esche, Jennifer Speksnij- der, Chantal Visser, Shari Adam. Kees in "t Veld, Peter Heemes, Gert-Jan Peek- stok. Bram van der Valk, Petra van Heest, Kasper Soeters, Marieke Spruyt, WilHanne van Gurp, Hannie van der Sluys, Dennis Hameeteman, Linda Ha- meeteman, Gert-Jan v.d. Have, Mariëlle v.d. Maden, Martin Bal, Paulien Breen, Benny van der Veer, Patricia Knöps, Bianca Moerenhout, Brian Stoutjesdijk, Ingrid Dick, Karel Salet, Annelies Kley- nenberg, Marieke Kreeft, Bart v.d. Weerd, Marieke Bogerman, Nathalie Slagter. Geslaagd voor het B-diploma zijn: Houke Hoeksma, Paul v.d. Zande, Leo nard Hoegee, Sjenneke Hoogstad, Sonja Koppenaal, Elleke Bom, Sjaak Troost, Marieke den Ouden, Mark v.d. Sluis, Celia van 't Geloof, Jan-Willem Doorn hein, Gerco van Wijk, Frieda Wenma- kers, Carola Kleijn, Mathilda Baan, Leenden Koppenaal. Hanneke van Rossum, Melanie Blok, Sjaak Kievit, Marieke v.d. Graaf Arend de Bonte, Casper van Turenhout, Marloes van Dam, Annemiek Bakelaar, llona Hoog moed, Marijke de Wit. Sabrina IJpelaar, Kevin Makkus, Corné Braber. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest We hebben lang gezeurd, maar 't heeft wel geholpen. Er zijn nieuwe inzenders te begroeten! Allereerst heten we van harte welkom: Jaantje van Ginkel, Vee- nendaal, jaar. Graag horen we nog hoe oud ze is en we zien voortaan maandelijks ook haar oplossingen binnen komen, hopelijk. Oudere jeugd Het record is gebroken! De oudste inzendster (van de jeugd) was tot nu toe 16 jaar. Nu hebben we er een inzendster van 17-lentes-jong bij. Ook van harte welkom in de familie-Ko-hoek! We zullen Jacqueline zelf aan 't woord laten: Beste Oom Ko en tante Nel, Al heb ik al eerder met het hoekje meege daan, toch begin ik weer, maar dan nu zon der de briefjes elke keer. Ik ben de oudste zus van Remco en Alexan der en óók de nicht van Rudolf en Natasja Verkerke en Mark en Annelies Kamp. Ik ben 17 jaar en hoop 22 september jarig te zijn. Sinds november werk ik in een boeken winkel in Masterton (waar we nu bijna 1 jaar in ons nieuwe huis wonen. Ik heb het er goed naar m 'n zin al ben ik niet van plan om er lang te blijven. Aan 't eind van 't jaar wil ik namelijk voor de verpleging sollicite ren. Dat heb ik al erg lang gewild. Pas heb ik een brommer (scooter eigenlijk) gekocht, en daar rijd ik elke dag mee naar m'n werk. Somsfiet sik ook want zo vaak gebruik ik m 'n fiets niet. De afstanden zijn hier veel groter dan in Holland. Een voor beeld is - het winkelcentrum is nog wel 4 km verder en het volgende dorp 16 km. Verder heb ik het wel naar m'n zin hier maar hoop toch over eenjaar of 2 te komen voor vakantie. Als het nu kon deed ik het maar ik kan niet zomaar van m'n werk natuurlijk. Nog een ding - we vinden dat de laatste puz zels wel erg moeilijk zijn, we hebben er uren aan gepuzzeld. Zelfs oma en opa (die zijn hier voor 8 weken) vonden ze erg moeilijk. Verder vind ik dat u wel leuke veranderin gen aan het hoekje maakt, veel succes. Groetjes van, Jacqueline Daar zit loop in Dat móet wel een zijnl Vroeger werd er gekollekteerd en kwam er iemand met een geldbus aan de deur, en kon je zelf kiezen hoeveel je daarin liet vallen. Tegenwoordig moetje op een lijst schrij ven watje in die bus doet...! Leuk hoor, als de hele buurt op die manier kan kon- troleren wat je in de kollektebus deed. Hoe zit 't-em met de privacy in Neder land en op Goeree-Overflakkee dus ook? Voor de koUekterende instanties is het wellicht een waarschuwing dat nogal wat ouderen moeite beginnen te krijgen met deze „harde" methode. Veel oude ren kunnen nou eenmaal van hun minimum-inkomen niet al te veel meer afstaan aan deurkollektes. Ze dragen vaak al bij door per bank of giro zo hier en daar een gift te besteden. „Het staat zo zuinig als je maar 2 kwar tjes of zo op die lijst schrijft, terwijl er gemiddeld 1,-, 2,50 of zelfs 5,- gegeven wordt, zo horen wij nog weleens. Maar veel meer hebben de ouderen soms niet te missen. „Naamloos", dat worden we! Je kunt n.l. zonder naam ook een bedrag opschrij ven. Ouderen willen juist helemaal niet naamloos worden. Zij zitten al vol doende op de achtergrond van onze samenleving. Niet geven is dan de beste oplossing. Maar ook dat heeft gevolgen, getuige dit stukje moraal in de krant. Ook dat wil len ouderen (misschien wel meer) niet. U kunt wel even zeggen waarom u niet geeft; géén lijsten meer! Uit informatie blijkt dat de „inteken lijsten" er als controle gekomen zijn op kollekterenden. Zou er zoveel gepikt worden dan? En wat een vertrouwen in de mensen. Alleen gaat me wél voorbij aan het effekt van zo'n intekenlijst op de mensen waarbij men geld op wil halen. Wellicht hogere bedragen omdat je niet krenterig wil overkomen in de buurt.... en ook helemaal niet meer omdat men zich geneert voor een kleine bijdrage. Zou dat nou de bedoeling zijn? G. van Middelkoop welzijnswerlcer onder ouderen Famitux ken je natuurlijk. Met z'n ruim 100 winkels is Familux één van de grootste winkelketens in huishoudelijke artikelen en speelgoed. Voor onze winkel in Ouddorp zoeken wij een Je bent 18 jaar of ouder, iiebt bij voorkeur al wat verkoopervaring, kunt goed met klanten omgaan en bent altijd bereid net dat beetje extra te doen wat klanten en kollega's zo waarderen. Heb je belangstelling? Bel dan met Jolanda, tel. 01878-1373. Vorige keer hadden we ook nog een extra-advertentie-puzzel. Die is niet geplaatst, misschien wel vanwege ruim tegebrek. We wachten maar af of die puzzel alsnog verschijnt. Voorlopig voor deze keer een klein extra raadsel, inge zonden door Corina Melissant. Ze krijgt er 5 extra punten voor. Wat betekent de volgende „formule"? 12 12 H'VHV HVP 34 34 Tussenstand Wie hebben intussen de 100-, 200- en 300-puntengrens gepasseerd? Er zijn er misschien bij die de boeken- of cadeau bon bij elkaar hebben gespaard? We zullen eens kijken.... 100-grens: Julian v. d. Veer, Herkingen; De Melissantjes, Nieuwe Tonge; Daan en Marieke Ras, Yerseke. 200-grens: Rudolf en Natasja Verkerke, Nieuwe Tonge; Christa en Rianne de Winter, Ouddorp; Andrea van Zielst, 's- Gravenpolder; Jan Murre, Goes; Corma en Nelleke Grinwis, Ouddorp; Jaco en Sjoukje de Boer, Twello; Annelies Kamp, Yerseke. 300-grens: Elma Buscop, Oude Tonge; Alexander Funcke, Nieuw Zeeland. 400-grens: (cadeau- of boekenbon) deze keer nog niemand! Tot slot.... We hebben nog dingen te plaatsen, brie ven te beantwoorden, maar.... je zal maar slaap hebben! We.... gaap.... hopen volgende keer.... gaaap.... verder te gaaaaaaaap. familie Gaap, èh pardon.... familie Ko! Tot zover Jacqueline. Wie van de oudere jeugd volgt het voorbeeld van Jacque line en schrijft ook eens? Ook al puzzel je verder niet! Toe, ga er eens even voor zitten.... De puzzel voor deze keer heeft te maken met de tijd rond Goede Vrijdag en Pasen. Probeer van de letter-groepen weer goede namen te maken. En.... pro beer in de rij namen volgorde aan te brengen. SCHLAUM SPLAUTI ZAUMELJER SJAUD SLOUMDIEN RAAMIEMNALADAG SNAAN STREUP AFAJAKS HATGLOOG Dialect Grote mensen zeggen of schrijven vaak minder leuke dingen over of aan elkaar. Of ze zijn het gewoon helemaal niet eens met elkaar. Bijvoorbeeld hoe je dia lect moet schrijven. Wat voor letters je dan gebruiken moet. Nou, oom Ko weet dat ook niet. Die is al lang blij dat hij het een beetje verstaan kan. Maar zélf spre ken.... ho maar. Laat staan schrijven! Gelukkig kan Jan Murre (Goes) het wél! Hij maakte „iets extra's" in dialect. Wel iswaar Zeeuws, als oom Ko zich niet ver gist, maar.... dat neemt niemand Jan toch kwalijk? Jan krijgt in ieder geval 10 extra punten! Ké tuus een bak mie vissen. Me 'k mó een peartje missen, 't Was een man en een vrouwe. Jammer genoeg was 't gin kabeljouwe. Ké tuus een bak mie veugels Die zitte nie an tegels. Ze vliege heen en weer En ze ziengen telkens weer. Ké tuus een bak mie auto 's Een Ford en Opel enz. Ze stean allemaele soort bie soort, 'k Stop ter noe me mee Want 'k etter a' meer dan twee P.S. Ben u er mee tevree? Jan Murre (Goes) Gezicht op de Domstad in de 18e eeuw. jggj^llTRtTCIlTj^ De tabel voor de week van: 6 maart 1989 t.e.m. 12 maart 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal slreef- verbruik verbruik verbruik 500 m' 10 m" 255 m' 600 m= 12 m' 307 m» 700 m= 14 m= 360 m= 800 m' 17 m" 412 m= 900 m" 19 m' 465 m= 1000 m= 21 m= 516 m= 1100 m' 23 m' 569 m= 1200 m= 25 m' 623 m= 1300 m= 27 m' 673 m' 1400 m' 29 m= 723 m= 1500 m" 31 m= 779 m= 1600 m= 33 m= 832 m= 1700 m= 35 m' 878 m^ 1800 m= 37 m' 935 m' 1900 m= 39 m= 985 m= 2000 m= 42 m= 1041 m' 2200 m= 46 m= 1147 m' 2400 m= 50 m= 1252 m' 2600 m= 54 m' 1356 m3 2800 m= 58 m' 1461 m' 3000 m' 62 m' 1567 m= 3500 m= 73 m' 1829 m' 4000 m= 83 m= 2092 m= 4500 m' 94 m' 2361 m' 5000 m= 104 m= 2619 m= 5500 m= 115 m= 2884 m= 6000 m= 125 m= 3150 m= Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven het normale niveau, de windsnelheid lag op het normale niveau. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW I E M G o N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan 44 Tel 01870-2244 r

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6