EIÜVIIDEII-IIIEUWS Uitslag batterij-aktie Middelharnis TAALPRAATJE Efficient gebruik plastic draagtas Voedselaktie Roemenië Klaas Jan Mulder geeft paasconcert Kom in de kas' in teken van techniek Bijeenkomst Stichting Adullam NS zoekt Ireinliefdes' Aktiviteiten van de Fotoclub De Rarekiek De Emmabloem moet blijven bloeien... ook te O'plaat e.o. de juiste Voorlichtingsmiddag over teelt zomerbloemen VASTEN 4e Blad VRIJDAG 17 MAART 1989 No. 5784 De basisschool De Molenvliet te Stad aan 't Haringvliet is met een gemid delde van 4.26 kilo per leerling als winnaar uit de bus gekomen van de inza- melwedstrijd afgewerkte batterijen. Op donderdag 9 maart jongstleden kwam minister Nijpels er hoogst persoonlijk aan te pas om een cheque ter waarde van 5.000- uit te reiken. De leerlingen Jos Meiaard en Yasmin Goté namen de prijs in ontvangst. Op de foto zien Jos en Yasmin er nauwlet tend op toe, dat de minister op de juiste plaats tekent. Burgemeester Sleurink is duidelijk in haar nopjes. De volledige uitslag treft u onderstaand. Uitslagenlijst: Naam school opgehaald aantal leerl. per leerl De Molenvliet (winnaar) 226,2 53 4.26 Oranje Nassau 260,8 98 2.66 D'n Tuun 414.4 156 2.65 Ireneschool 193.6 89 2.17 Bosseschool 283.2 220 1.28 Albert Schweitzerschool 107.4 87 1.23 School met de Bijbel 256.0 276 0.92 De Pannebakker 84.7 165 0.51 Gr. van Prinstererschool 113.2 233 0.48 't Kompas 38.2 98 0.38 J. C. van Gentschool 29.0 283 0.10 op de clubavond van 3 maart was de Utrechtse fotograaf Hubert van Lief land als gastspreker uitgenodigd. Na een uitvoerige toelichting vertoonde hij een aantal bijzondere dia's. Door het toepassen van een dubbel opname techniek van portret en figuur- werk op kunstzinnige zelfvervaardigde achtergronden wist hij de meest bijzon dere, vaak bizarre effecten te bereiken. Even opvallend waren zijn kleuren foto's, zeker zo verrassend als het werk op dia. Deze jonge fotograaf zal nog wel van zich doen spreken, zeker een belofte voor de toekomst. OpD.V. dinsdag 21 maart zal er een bij eenkomst gehouden worden voor de Stichting „Adullam" voor gehandicap tenzorg, van de Oud Ger. Gem. in Nederland, Ger. Gem. in Nederland (B.V.), Ned. Herv. (Het gekrookte riet). Als spreker op deze avond is uitgeno digd dhr. de Koning uit Krimpen a/d IJssel. Hij zal spreken over ,,Het verstan delijk gehandicapte kind in onze samen leving". De avond begint om half 8 in het vereni gingsgebouw „Oosterhof' aan de St. Joostdijk in Oosterland. Iedereen hartelijk welkom! Voor de rest van maart en de maand april de volgende clubavonden: 24 maart bespreking eigen werk. 7 april bespreking eigen werk. 21 april inleiding van een gastspreker over zijn werk in zwart/wit. Aanvang van de clubavonden 20.30 uur. Clubhuis Rarekiek, Kerkstraat 7, Sommelsdijk. De nieuwe secretaris van de Rarekiek is: Krijn van Putten, Rottenburgselaan 50, 3241 XD Middelharnis. STAD AAN 'T HARINGVLIET Voorjaarsconcert in De Doelen Op vrijdag 21 april 1989 concert in De Doelen met Deo Cantemus, o.l.v. Arie Pronk; Rotterdams Jongerenkoor o.l.v. Freek Velders. Kaarten verkrijgbaar bij onderstaand adres. Vervoer per bus naar Rotterdam, bij kaarten inbegrepen. Kosten 24,50. J. C. Arensman-Braber Vrouwtjesweg 15 Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871-1617 OUDDORP Schooljeugd kollekteert voor KZHMRS De afgelopen tijd hebben de leerlingen van de groepen 7 van de School met de Bijbel „Koningin Beatrix" te Ouddorp in het kader van Hulpverlening gewerkt aan het projekt „het Reddingwezen". Ter afsluiting zullen de leerlingen een huis-aan-huis kollekte houden op woensdag 22 maart t.b.v. de KZHMRS. I De twaalfde editie van 'Kom in de kas', de jaarlijkse open dag van de glastuin bouw, staat dit jaar in het teken van de techniek. Onder het motto 'Toveren met techniek' zetten op 1 april aanstaande meer dan vierhonderd groente-, bloe men- en plantentelers, verspreid over 26 regio's, hun kasdeuren voor het pu bliek open. In elke regio leiden speciale routes langs de kassen van de deelnemende tuinders. De naar schatting 150.000 bezoekers kunnen in de kassen kennis nemen van de vergaande mechanisatie en automa tisering in de groene sektor. Technische toepassingen als het telen op steenwol, het belichten van de gewassen, het gebruik van computers en biologische bestrijding zijn voor velen een vraagte ken. Ter plekke wordt u echter tot in detail over velerlei geavanceerde metho den geïnformeerd. Hierdoor ontstaat er een duidelijk beeld van deze moderne bedrijfstak, die jaarlijks ruim acht mil jard gulden aan de Nederlandse econo mie bijdraagt. 'Kom in de kas' wordt georganiseerd door de Vereniging van Nederlandse tuinbouwstudiegroepen N.T.S. Op Goeree-Overflakkee zal het W. de Bonte te Ooltgensplaat zijn (tel. 01873- 1300) die zijn bedrijf ter bezichtiging open stelt. OOLTGENSPLAAT e.o. Van 20 tot en met 25 maart 1989 wordt er weer EmmabloemkoUekte gehouden. Uw grootouders wisten reeds: voor de tuberculosebestrijding. Tot aan de laat ste wereldoorlog kon men overal in het land - in boomgaarden, tuinen en op boerenerven - de ligtenten zien staan, waarin tuberculosepatiënten lagen te kuren. Er waren tientallen sanatoria in ons land voor deze patiënten. Na de oor log verdwenen die sanatoria de een na de ander, maar dat wil niet zeggen, dat tuberculose een overwonnen ziekte is. Het is gelukkig niet meer volksvijand nummer één van weleer, maar elk jaar vinden nu eens hier dan weer daar „tbc- explosies" plaats en worden besmet tingshaarden ontdekt. Elk jaar worden er zo'n 1.500 nieuwe ziektegevallen ontdekt. Waakzaamheid blijft dus geboden en ook onderzoek en bestrijding van deze ziekte blijven noodzakelijk. Dat wordt allemaal mogelijk gemaakt door de EmmabloemkoUekte. Van oudsher wordt de plaatselijke tbc- bestrijding vrijwel overal uitgevoerd door de plaatselijke kruisvereniging. De opbrengst van de Emmabloemkol- lekte komt ten goede aan de kruisvereni ging en de tuberculosebestrijding. De kruisvereniging kent iedereen. Het is de oude vertrouwde vereniging, die gezond heidszorg bij mensen van alle gezindten thuisbezorgd: - verpleging van zieken thuis. - verzorging van alleenwonenden be jaarden. - jeugdgezondheidszorg (kraamzorg, consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, cursussen voor a.s. moe ders en jonge ouders, inentingspro gramma's, oog- en ooronderzoek). - zwangerschapsgymnastiek. - dieet- en voedingsvoorlichting. - bestrijding van kanker, tuberculose, reuma, astma, hart- en vaatziekten. - revalidatie. - nazorg aan ontslagen ziekenhuis patiënten. - uitleen van verpleegartikelen. - voorlichting over alles wat met ziekte en gezondheid te maken heeft. Ten behoeve van een uit circa 150 foto's bestaande expositie op het jubileum evenement 'Treinen door de Tijd' zoekt NS mensen die aan een ontmoeting in de trein een langdurige relatie of vriend schap overhielden. Dat kan een verlo ving of huwelijk zijn, maar bijvoorbeeld óok een na een dergelijke ontmoeting opgerichte schaak- of trimclub enz. Mensen die aan deze omschrijving vol doen en zich in hun eigen omgeving wil len laten fotograferen wordt verzocht uiterlijk 15 april aanstaande een briefje te sturen met daarin vermeld een beschrij ving van de ontmoeting en wanneer en in welke trein deze plaats vond. Reacties kunnen worden gezonden aan; N.V. Nederlandse Spoorwegen Projectteam NS-150 'De Tentoonstelling' Postbus 2025, 3500 HA Utrecht Onder de inzenders wordt een weekend- treinreis voor twee personen naar Pa rijs verloot. in het doolhof van prijskaartjes t3X3tle... JNVM, Makelaar "Ikmboer Tel 01870-3477 NAALD\yiJK De belangstelling van akkerbouwers voor de teelt van zomer bloemen is groot. Vooral die uit Zuid- West Nederland zien de teelt van zomer bloemen als een aanvulling op de gewassen die ze normaal verbouwen. Westland Berkel Bloemenveilingen Hol land houdt daarom 30 maart aan staande een voorlichtingsmiddag voor akkerbouwers uit Zuid-West Nederland, die de zomerbloementeelt erbij willen gaan doen c.q. in hun bedrijf willen inpassen. Dat zal gebeuren in Vereni gingsgebouw De Schakel aan de Bea- trixlaan 31 in Dirksland, tussen 14.00 en 18.00 uur (zaal open: 13.30 uur). De telers van zomerbloemen in spé, organi saties en bedrijven kunnen daar met elkaar kennismaken en informatie uit wisselen. Op het programma van de voorlichtingsmiddag staan sprekers van voorlichtingszijde en van veilingzijde. Het programma biedt de aanwezigen voldoende ruimte, vragen te stellen en zich goed te laten informeren. Ook wordt voldoende tijd geboden voor een oriënterend bezoekje aan de stands van stek- en zaadbedrijven, voorlichtingsin stellingen en Westland Berkel Bloemen veilingen Holland. Voor deelname aan de voorlichtingsmid dag moet men zich tevoren aanmelden. Geïnteresseerden kunnen zich telefonisch opgeven vóór 25 maart via 01740-33408 Als zelfstandig naamwoord verstaat men onder de vasten een tijd van veertig dagen voor Pasen, ook wel de grote vas ten genaamd, te beginnen op Aswoens dag. Het woord is afgeleid van het werkwoord vasten. Vroeger, reeds in de Bijbel, in de betekenis van inachtne- men, onderhouden, later in die van niet eten en sterker, hongerlijden. De thans geldende betekenis is: zich gedurende een bepaalde tijd geheel of gedeeltelijk onthouden van spijs en drank, om reli gieuze reden (boete) of als gevolg van een kerkelijk voorschrift. Vooral bij de Katholieken en de Islamieten tijdens Ramadan, de vastenmaand. In het oude Israël ging treuren gepaard met vasten. Daarvan ontstonden de uit drukkingen „vasten en wenen" (2 Sa muel 21 vers 21 en 22) en „vasten en bidden". Een oud spreekwoord luidde „Lang vas ten is geen brood sparen". Dat bete kende uitstel is geen afstel. Het moet toch gebeuren. De zegswijze „daar zult ge van vasten" werd gezegd om aan te duiden dat men er niets van kreeg. Bij uitbreiding: dat zal je tegenvallen. Ver gelijk: dat is geen spekkie voor jouw bekkie. Van een Rooms-Katholiek die de voor schriften slecht nakwam, werd gezegd: hij is zo paapsch als Duk d'Alfs hond, die at vleesch in de vasten. Een volkswijsheid was: wie slaapt in de zaaitijd, moet vasten in de maaltijd. Wie verzuimt op tijd te werken, zal daar later de wrange vruchten van plukken. Door velen werden de Vasten als een moeilijke tijd ondervonden. Vandaar: Na de vasten komt Pasen. Betekenis: na lijden komt verblijden. Het behoeft geen verwondering te wek ken dat men voor de grote vasten, de lange tijd van veertig dagen van onthou ding van spijs en drank, inging de bloe metjes buiten zette. Dat gebeurde vroe ger op de dinsdag voor Aswoensdag. Dat noemde men vastenavond vieren. Later, ook nu nog, nam men daar drie of vier dagen voor, in sommige streken zelfs een hele week en zo ontstond het carna val. Aanvankelijk alleen in het zuiden van ons land, tegenwoordig in bijna alle plaatsen in ons land, ook boven de Moerdijk. Op Vastenavond werd en wordt nog geducht gegeten en gedronken. Vandaar de uitdrukkingen vastenavond houden, vieren en soms zelfs jagen. Er wordt dan vast en zeker, of zoals de Belgen zeggen zeker en vast, geschranst en „ingeno men". Om grote zekerheid vast te stellen kende men de zegswijze „dat is zo vast als Haarlem", afgeleid van de standvas tigheid gedurende het beleg van Haar lem. Ook: zo vast als een muts met zeven keelbanden. Een bekend gezegde was „het is niet alle dagen vastenavond" voor het is niet altijd feest. Het zo druk hebben als een pan op vas tenavond, betekende heel veel werk te doen hebben. Talrijke oude vastenavondliedjes herin neren aan drink- en smulpartijen, zoals Jos Schrijnen schreef in zijn Nederland- sche Volkskunde. „Vrouw 't is vastenavond, ik kom niet thuis voor de avond, te avond in de maneschijn als vader en moeder naar bed toe zijn. Gekke Griet vertel het niet, onze Jan is dronken, dronken Piet is onze gebuur, schriks (schuin) tegenover ons. Vat 'n stoel en zit bij 't vuur. De prut- selpot hangt over. Boven in de schouwe, daar hangen de worsten als touwen. Vrouw geef mij een lange en laat de korte hangen. Snij maar diep, snij maar diep, snij maar in zijn vinger niet. 'k Heb gezongen en niets gehad, geef me een stuk van 't varken z'n gat. Koekebakke- rij, koekebakkerij, geef me een cent dan ga 'k voorbij". Tevens herinnerend aan de gewoonte op Bij het winkelen wordt de consument steeds vaker geconfronteerd met de plastic draagtas. Een handige tas waarin je een aantal - kleine - spulletjes gemakkelijk kunt meenemen en welke meestal is voorzien van commerciële boodschappen. Wie geregeld inkoopt, bezit binnen een zeer korte tijd een groot assortiment tassen, welke in de regel weinig tot geen nut meer hebben. Met de komst van de zogenaamde „slimme vuilniszakhouders" van Garant-o- Matic, begint de plastic draagtas zijn tweede leven als uiterst nuttige afvalzak! Door de twee plastic houders aan de zijkanten van de afvalbak aan te brengen, wordt de draagtas open en bovendien op zijn plaats gehouden. Het wegwerpen van vuil en afval betekent voortaan dat uw afvalbak schoon blijft. Gebruik in deze bewuste maatschappij niet meer plastic afval dan strikt noodzake lijk is! De „slimme vuilniszakhouders" vormen hierop het ideale antwoord en kosten per set van twee stuks 14,95 (incl. btw en verzendkosten). Voor meer inlichtingen: Garant-o-Matic, Gen. Maczeklaan 47, 5111 XB Baarle-Nassau. Tel. (04257) 8529/9644. DIRKSLAND Aangemoedigd door het succes van de vorige keer willen we opnieuw een voed selaktie voor onze naasten in Roe menië organiseren. Daar Roemenië steeds armer wordt en de mensen bijna geen eten hebben en uren in de rij moeten staan voor eten willen we proberen hongerlijdende men sen te helpen aan voedsel. Op D.V. maandag 3 april wordt er een voorlichtingsavond georganiseerd in „Onder de Wiek" te Dirksland. Deze avond begint om 20.00 uur. (Noteert u deze datum alvast in uw agenda). Mensen van Dorkas die zelf ook voedsel in Roemenië hebben gebracht verzor- vastenavond met de foekepot rond te gaan. Een ander liedje luidde: „Vastenavond, die komt aan, als de meisjes vroeg op staan. Dan staan ze voor de spiegel. Moeder staat mijn mutsken knap. Mijn lief zal 't avond komen. Komt hij deze avond niet, dan komt hij de halve vas tenavond niet. Zet het mes al langs de bank, snijd het spek drie ellen lank. Lat het mes maar zinken, tot op de witte schinken (ham)". En: „Vastenavond die komt aan, klinken op de bussen (geld uitgeven). Hier een stoel en daar een stoel. Op iedere stoel een kussen. Meisje (vrouwtje) hou je kinnebak toe of ik sla er een pannekoek tussen". In sommige plaatsen, o.a. Bar- neveld, voegde men eraan toe: „tussen de neus en tussen de kin, daar kan nog wel een pannekoek in". Jozef Karel, Frans Schrijnen, Neder lands taalkundige, geboren in 1869 in Venlo, overleden in 1938 in Nijmegen. Hij promoveerde in de klassieke letteren in 1891 in Leuven. gen deze avond. U bent allen hartelijk welkom. Het voedsel wordt 7 april tussen 6 en 9 uur 's avonds opgehaald. U kunt zoveel boodschappen geven als u wilt. Dorkas-hulp is internationaal en houdt zich bezig met materiële hulpverlening aan Christenen en Joden over de hele wereld. Deze hulp spitst zich momen teel voornamelijk toe op Oost-Europa (vooral Roemenië), Afrika (Ethipië en Oeganda) Armenië en Israël. Het opge haalde voedsel wordt door vrijwilligers naar Roemenië gebracht en via de ker ken uitgedeeld aan de bevolking. Nu zouden wij het zo ontzettend fijn vinden als de gehele Dirkslandse bevol king aan deze aktie mee zou willen doen. De levensmiddelen die u kunt geven zijn o.a.: Bloem, suiker, koffie, margarine in blik, vleesbouillon, cacao, cornflakes, bak- poeder, ontbijtworst in blik, gedroogde gist, smeerkaas (lang houdbaar), aard appelpuree, kaarsen, melkpoeder in blik, waspoeder, pakjes soep, pakjes thee, havermout, griesmeel, rijst, zoetjes. Totaal Vitamine, toiletzeep, brinta, broodmix, gedroogde groenten, blik- groenten, achterham in blik, kinder- meel, babyvoeding (liefst geen glas verpakking). Indien u op deze avond niet thuis bent kunt u het ook brengen in de week van 3 tot 7 april bij P. Vogelaar, B. C. Zaaijer- laan 51a, Dirksland. Tel 01877-1930. Huismoeder voelt u zich aangetrokken, breng wat extra's uit de winkels mee om de zorg van de Roemeense moeders voor hun gezinnen wat te verlichten. Ook uw financiële steun is van harte welkom op banknr. 34.41.20.300 (Rabo bank) t.n.v. Dorkas Voedsel Aktie Dirksland. Niet moe worden goed te doen. Alvast bedankt voor uw hulp, uw bij drage, uw steun. Tweede Paasdag 27 maart, 's avonds om kwart over acht, hoopt Nederlands meest gevraagde concert-organist Klaas Jan Mulder (tevens con certpianist, koordirigent en componist/arran geur) weer het traditionele Paas-concert te geven op het grootste kerkorgel van ons land, in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Klaas Jan Mulder heeft voor dit feestelijke con cert een afwisselend prograrnma samengesteld met klassieke orgelwerken, die een breed publiek aanspreken. Van A. G. Ritter brengt de concertge ver een Paas-koraalvoorspel ten gehore, gevolgd door het zoetgevooisde Adagio in D van de Italia- nase componist Baldassare Galuppi. Daarna klinken de monumentale Preludium en Fuga in Es-dur van Johann Sebastian Bach, de Serenade in G van Charles-Marie W „Piece Héroïque" van Enrico Boss Brahms zorgt met twee koraalvoors^, meer orkestraal gedachte muziek en als verras sing moeten composities van de Hongaar Petr Eben („Moto Ostinato") en van de Deense com ponist E. Hovland (Orgeltoccata „Nu la oss takke Gud") worden aangemerkt. Klaas Jan Mulder zou Klaas Jan Mulder niet zijn als hij zijn optreden niet besloot met een eigen improvisatie over een bekend Paaslied in de stijl, die hem zo geliefd maakt. Tot driemaal toe is er samenzang, die uiteraard in het teken van het Paasfeest. Het Paasconcert, waarvoor jaarlijks massale belangstelling bestaat, begint om 20.15 uur; de deuren gaan al om 19.15 uur open. De toegangsprijs incl. programma met toelichtingen is 7,50; t/m 12 jaar 5,- Kaarten zijn uitsluitend Tweede Paasdag aan de kerk verkrijgbaar, dus niet in voorverkoop! UAKfuuni

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13