EIÜVtlDEII-IIIEUWS Meehelpen aan broedgelegenheid voor Oeverzwaluwen Rabobank S Zuid-Holland komt met plan voor groei recreatie en toerisme Gebouwenconcentratie in Den Bommel Icrijgt de steun van Oostflaldcees' gemeenteraad C.P.B. Goedereede JUBILEUM Paasmiddag bejaarden KMEüTEMBOEMTJiS Ie Blad DINSDAG 14 MAART 1989 No. 5783 Zaterdag 18 maart gaat de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee proberen een nieuwe broedgelegenheid te maken voor Oeverzwaluwen. Dit gebeurd in het voormalig zanddepót te Stellendam. Het zanddepót heeft zich de afgelopen jaren tot een bijzonder vogelgebied ontwik keld. Het gebied waarin zich ook de vogelobservatiehut „Het Kiekgat" bevindt, is in beheer bij Natuurmonumenten. In 1980 heeft de vereniging in dit gebied ook een steilwand voor Oeverzwaluwen gemaakt, maar door de snelle ontwikkeling in het zanddepót is deze wand enige jaren geleden verloren gegaan. De Oeverzwaluw is de kleinste van de bij ons broedende zwaluwen. Oeverzwaluwen broeden koloniegewijs in holen die in zowel natuurlijke als door de mens gemaakte steile wanden worden gegraven. De eerste Oeverzwaluwen arriveren meestal begin april uit Midden-Afrika. Na de broedtijd overnachten ze gemeenschappelijk met Boerenzwaluwen, meestal in rietvelden maar ook wel in graanvelden. De aanwezigheid in het broedseizoen wordt dus in hoge mate bepaald door het voorkomen van geschikte recent ontstane steile wanden om in te broeden. Die moe ten dan nog in open terrein, liefst in de omgeving van water liggen. De meeste Oever zwaluwen broeden tweemaal per seizoen. Het eerste legsel bevat gemiddeld 4-5 eieren, het tweede 3-4. Het Nederlandse broedbestand is sinds 1963 met 90% afgenomen en bedraagt thans 2.500 per jaar. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn de slechte overwinteringsmo- gelijkheden in de Sahel en doordat de broedgelegenheid langs de rivieroevers wor den afgedekt met steenslag en de toegenomen recreatiedrukte in de groeves. Om deze afname te stoppen worden er door diverse Natuurinstanties geldmiddelen beschikbaar gesteld om in ieder geval de broedgelegenheid weer op peil te brengen. Zo ook op Goeree Overflakkee. De steilwand in het zanddepót gaat een lengte krijgen van 20 meter en een hoogte van 2 meter en dit moet met de hand worden afgegraven. Om verzakkingen tegen te gaan zal de wand worden versterkt met bouwmatten welke in de dijk worden verankerd. De kosten van deze operatie zijn voor Natuurmonumenten terwijl de uitvoering in handen is van de Vogelwerkgroep van de Vereniging. Om deze aktie te doen slagen hebben we veel hulp nodig. De start is vanaf 8.00 uur. Graag een spade of schop en verzorging van het inwendige meebrengen. Parkeren kan nabij de inlaatsluis voor de Visafslag. -^-^yvK—ii^^A- ,J^—^-JL-ZUJ^l^-^^^A^ gedeelte aanzicht Inlichtingen: Krijn Tanis, tel. 01878-1045. Kees van 't Zelfde, tel. 01870-5566; of bij: Anton Tromper, tel. 01870-4156. Op woensdag 1 maart jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. van Wezel, direkteur van onze bank, in dienst trad van de Rabobankorganisatie. UITNODIGING RECEPTIE In verband met dit jubileum wordt aan de heer en mevrouw van Wezel op vrijdag 17 maart a.s. een receptie aangeboden in het Verenigingsgebouw „Het Haegse Huus", Haagsestraat 4A te Stellendam. Leden, kliënten, vrienden en bekenden zijn daar van "~~"-# 16.00 tot 18.00 uur welkom om de heer van Wezel persoonlijk met zijn jubileum te feliciteren. GEWIJZIGDE OPENINGSUREN BANK 17 MAART In verband met dit jubileum zijn onze kantoren op vrijdag 17 maart vanaf 12.00 uur gesloten. STELLENDAM-GOEDEREEDE. De provincie Zuid-Holland wil haar toeristisch-recreatief beleid de ko mende vijf jaar met voorrang richten op zeven punten: de stad, de groene stadsranden, recreatie in de stadsge westen, het „groene netwerk" van wandelpaden en kanoroutes in het lan delijk gebied, de badplaatsen en het strand, de watersport en goedkope verblijfsaccommodaties. Dat blijkt uit het Beleids- en Aktieplan Recreatie en Toerisme 1989-1994 dat gedeputeerde staten aan de betrokken statencommissies hebben voorgelegd. Dit plan moet er uiteindelijk toe leiden dat - het bezoek aan recreatiegebieden groeit met vijftig procent, - het gebruik van het groene netwerk toeneemt met honderd procent, - het gebruik van de grote watersportge bieden groeit met vijftig procent, - elke stad (in het jaar 2000) een samen hangende groenstructuur heeft, - het aandeel van de provincie Zuid- Holland in het landelijk toerisme vijf procent toeneemt, - het aandeel van buitenlandse bezoe ken verhoogt van vijftien naar twin tig procent, - de bestedingen in recreatie en toe risme toenemen van 3,5 naar zes mil jard gulden en - de werkgelegenheid in die sectoren stijgt van 35 duizend naar 50 dui zend arbeidsjaren. Het aktieplan bevat konkrete akties voor iedere recreatievorma en voor de toeris tische speerpuntgebieden Den Haag- Scheveningen, Rotterdam-Hoek van De gemeenteraad van Oostflakkee heeft in zijn vergadering van j.l. donder dagavond ingestemd met het Collegevoorstel in Den Bommel een concen tratie van gemeentelijke gebouwen plaats te doen vinden. Nieuwbouw van een peuterspeelzaal en van een brandweergarage bij „De Bommelstee", in de direkte omgeving waarvan zich ook de scholen bevinden, zou het wat betreft de aanwezigheid van openbare voorzieningen af maken in Den Bom mel. De raad bleek daar best in mee te kunnen denken. Besloten werd de peuterspeelzaal, nu nog gevestigd in de oude school aan de Beneden Oostdijk, niet in de leeg staande voormalige kleuterschool aan de Prins Bernhardstraat te vestigen, maar die school te slopen en de waarde van de grond a 82.000,- in te brengen in het grondbedrijf Er zullen daar woningen kunnen worden gebouwd. Voorts werd een voorbereidingskrediet van 24.000,- beschikbaar gesteld voor het ontwerpen en het besteksgereedma- ken van een bouwplan voor een peuter speelzaal. Nog niet voor een nieuwe brandweergarage, maar de architect zal wél worden gevraagd met de plannen daartoe rekening te houden. „Voorlopig zal de kazerne nog uit zes lijnen bestaan", moest weth. Poortvliet vast stellen. De brandweer zal derhalve nog enige tijd z'n onderdak moeten blijven vinden in de voormalige school aan de Beneden Oostdijk, vanwaaruit in april gemeente werken vertrekt i.v.m. de concentratie van de dienst op de nieuwe gemeente- werf te Oude Tonge. Er zal nog een oplossing worden ge zocht voor het onderbrengen van een bibliotheek uitleenpost binnen een be staande accomodatie in Den Bommel en in Achthuizen omdat het aantal sta- uren van de bibliobus ontoereikend wordt geacht. Ontwikkeling recreatie Om aan de ontwikkeling van de recrea tie gestalte te geven zal een praktisch bestemmingsplan nodig zijn. De raad stelde daar een krediet van 204.600,- voor beschikbaar. De beide SGP-leden onthielden daaraan hun medewerking om principiële redenen. Het zal in het plan voornamelijk gaan om de recrea tiegebieden te Ooltgensplaat en Oude Tonge; de rest van de gemeente krijgt op andere wijze voldoende aandacht, vindt het College waarbij er op gewezen wordt op een geplande uitbreiding van de jachthaven te Den Bommel en de plan nen tot het aanleggen van voorzienin gen bij het Hellegatsplein. Het College geeft er de voorkeur aan voor het sturen van de ontwikkelingen een werkgroep in te stellen waarin alle disciplines zijn vertegenwoordigd. Het zal - zo lijkt het het College - voorname lijk gaan om ontwikkelingen in het gebied Krammer-Volkerak, o.a. de aan leg van strandjes bij Ooltgensplaat, de ontwikkelinge daar van een nieuw com plex recreatiewoningen en de aanleg van een camping en jachthaven te Oude Tonge. De raad ging graag met het voorstel akkoord omdat de recreatie een belang rijk potentieel voor het ekonomisch draagvlak van de gemeente wordt ge acht. „Ook de dorpskernen die zich in een hoekje gedrukt voelen zullen mer ken dat er zaken aan de orde komen waarmee ze hun voordeel kunnen doen", aldus de voorzitter die er zeker in gelooft dat het recreatief-toeristisch aspekt de gemeente en de regio een van de grotere kansen biedt. Het werd daarom door de voorzitter betreurd dat de SGP-fraktie zijn medewerking wei gerde. Samenwerkingsverband In deze vergadering werden de volgende personen benoemd tot lid van het alg. bestuur van het Intergemeentelijk Sa menwerkingsverband Goeree Overflak kee. Voor de PvdA de heren Poortvliet en De Moor met als plaatsvervangers dhr. v.d. Mast en Barnhard. Voor het CDA dhr. C.L.M, de Wit met dhr. M.D. de Wit als plaatsvervanger en namens de SGP dhr. C. Breeman met als plaatsvervan ger dhr. J.H. van Dam. Vragen De raad ging akkoord met het College voorstel om - voor eenjaar op proef- de raad in de raadsvergaderingen gelegen heid tot het stellen van vragen over niet aan de orde zijnde onderwerpen te geven. Er zal een jaar ervaring mee wor den opgedaan om daarna te bezien of continuering wenselijk is. Over de beheerssituatie van „De Grut terswei", waarvan het Stichtingsbestuur per 1 maart zijn taak heeft neergelegd, werd geruime tijd gesproken. Het Col lege heeft de bestuurstaak tijdelijk over genomen. Zonder dat het nou precies duidelijk werd wat de aanleiding tot het collectief aftreden is kan gezegd dat er sprake is van een verschil van inzicht over de positie van de beheerders van het sporthalgedeelte. Holland, de Deltawateren, Hellevoet- sluis, Duin- en Bollenstreek-Leiden, Plassengebied-Alphen en Gouda, Go- rinchem-Lingegebied en Dordrecht- Biesbosch. Voor de recreatie geldt dat de provincie kiest voor „regio's op eigen krachf'De natuur- en recreatieschap pen zullen zelf hun eigen beleid moeten bepalen om het gebruik van de voorzie ningen te bevorderen en het rendement van de gebieden te verhogen. Daarbij kan men denken aan een verlenging van de gebruikstijd door voorzieningen aan te leggen die niet afhankelijk zijn van het weer. De twee verantwoordelijke gedeputeer den Peter van Heemst (recreatie) en Huub van der Meer (economische za ken en toerisme) zeggenin een toelich ting op het plan dat de intensieve inspanningen van de provincie om drie redenen noodzakelijk zijn. De voorzie ningen moeten in hoge mate bijdragen aan de aantrekkelijkheid van Zuid- Holland als woon- en leefomgeving. „Zeker als Zuid-Holland in de jaren '90 een trekpaard moet zijn voor de econo mische groei is dat een absolute nood zaak". Een toeristisch-recreatieve in richting is onlosmakelijk verbonden aan een verdere versterking en uitbrei ding van de werkgelegenheid. „Daar lig gen de belangen voor de arbeidsmarkt, waar laaggeschoolden kansen krijgen in de toeristisch-recreatieve dienstverle ning". Uit een oogpunt van milieu is het wenselijk voorzieningen in en dicht bij de steden te ontwikkelen. „Deze voor- zieningen-dicht-bij-huis kunnen een (bescheiden) bijdrage leveren aan het terugdringen van de automobiliteit, die samenhangt met vrije-tijdsbesteding". De betrokken statencommissies (econo mische zaken en recreatie, natuur en agrarische zaken) zullen het Beleids- en Aktieplan Recreatie en Toerisme maan dag 13 maart in een openbare vergade ring behandelen. Die vergadering be gint om 14.00 uur in het Provinciehuis van Zuid-Holland, Koningskade 1 in Den Haag. De afdeling Goedereede van de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond houdt a.s. donderdagavond 16 maart haar bij eenkomst in „Westvoom", 's avonds om 8 uur. Gastspreker is de em. predikant ds. D. Scheepmaker te Middelharnis over het thema „Levende hoop". De avond zal, in woord en zang, in het teken staan van het naderende Paasfeest. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De CV, afd. Middelharnis-Sommels- dijk nodigt u weer hartelijk uit op dins dag 21 maart 's middags half drie in „de Hoeksteen". Deze middag staat in het teken van lij den, dood en opstanding van onze Ver losser en Zaligmaker. De meditatie hoopt ds. A Baars, Chr. Geref predi kant te Middelharnis voor ons te houden. Hebt u vervoer nodig, dan kunt u bellen: mevr. E. Vroegindeweij, tel. 2566. U kunt zich opgeven voor ons reisje op 1 juni. -Weth. Poortvliet hoopt er enkele maan den/vergaderingen na de vakantie uit te zijn hoe het verder moet. Hij ziet in elk geval alle perspektief voor„De Grutters wei" en vertrouwt erop dat er een bestuursconstructie wordt gevonden die krach-situaties als de huidige structureel zal kunnen voorkomen. VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 43 - „Jae kind, je vaoder ken hier oak nie helpe.... De zonde heit schrikkelijke gevolgen, dat zieë m'n weer es. As het ons noe mar uut mag drieve tot Onzen Lieven Heere, daer vinde m'n vergeving. en troast, en kracht, om de gevolgen van onze overtredingen te draegen.... Niet as iets noadlot- tigs, dat niet aores weze ken, mar as een straf, die ons deur Z'n Vaoderlijke hand wordt opgeleid. En dan geen straf om de zonde te vergelden, want dat zouë m'n niet kenne draege, daer zouë m'n bie ondergaen, mar as het waere een doorn in ons vleis, die er ons ielke keer an zal herinnere azze m'n kwaed gaen doeë".... „En as 'n daer noe es sterve mot".... jammerde ze, „onder den toren!.... Och, vaoder, ik binne toch zoa ongelokkig".... „Och, waer of da' m'n sterve, dat zal d'r wel weinig toe doeë, zusje, dat weet je toch wel. De vraeg is mar: hoe of da' m'n sterve. En daer modde m'n ofbluuve. Dan hawe m'n inkelt vast te houwen an de Schrift en die zeit, da' m'n mit een genadig en lankmoedig God te doeën ha.... En datje ongelok kig bint, m'n kind, och, dat ken 'k begriepe, Azze m'n tegen Gods geboden zondige, dan maekt dat ons ongelokkig, dat zeit de Schrift duudelijk. En azze m'n Gods geboden houwe, dan geeft dat de Hemel in ons hart".... Vader hield even op alsof hij diep nadacht. Dan zei hij nog eens: „Mar waer of da' m'n sterve, nee, dat komt er niet opan.... M'n hawe mit een groat en wonderlijk God te doeën.... Hie is an tied noch plaets gebonde en Z'n oordeel gaet over aolles.... Z'n goedertierenheden komme oak in een donker gevangenishok.... Lae m'n Piet z'n vaoder mar an den Heere overlaete, mensen, dan is 'n in goeie handen".... Moeder knikte: „Juust", zei ze. „Wat zeit den psalm? Hie kan en wil en zal in noad, zelfs bie het naed'ren van den doad, volkomen uutkomst geve!.... Mar voor de omstanders is het zoa ver schrikkelijk, eh. Dat mot je je eige noe toch es even indiene.... Noe mot je eige man daer zoa legge.... O mens, ik kan d'r niet over uutgedocht komme!".... „Voor de femielje is het ontzettend", stemde vader toe. „Piet z'n moeder was toch al heelemaele van streek, dat ke' je zoa wel begriepe, en noe dit er nog es overheen.... En dan voor die ouwe vrouwe".... „Hei je daernet nog iemand van heulje ge- sproke?" Vader knikte toestemmend, „Ik binne daernet naer de Burgemeester geweest en daer hawe ik de zaek uut de doekjes gedaen. Die schrok er van, dat ke'je zoa wel begriepe, ik gloave dat 'n d'r de klus van kwietrocht, mar jae, hie zeiende oak: aolles wees er op, dat hie het gedaen had. Hie hei m'n heel dien handel verteld. Trouwens, ik wis er al wat van, want ik hawe gisteraevend Piet nog gesproke, en die was er oak stellig van overtuugd, dat z'n vaoder het gedaen had,,,. Je zou eigenlijk zegge hoe ken aolles zoa tegen een mens sae- menspanne".... „Je zal oak niks es vertelle", zei moeder. „Och, je zal nie zegge, datik veul geheimen voo'je ha", vergoelijkte vader, „mar ik doche, dat het beter was, as ik dit mar voo' m'n eige hiew.... Ik was er oak zoa vol van.... Je zou eigenlijk zegge: hoe is het meugelijk. Mar jae, dat hei zeker weer zoo motte weze.... Hier zal oak weer wel gelde: je zult het nae dezen verstaen".... „En wat zei de Bur gemeester nog meer?" vroeg moeder. „Jae, hie kon d'r oak vorders niks an doeë. As d'r niks gebeurd was, dan had 'n vanmiddag naer Rotterdam gebrocht geworre.... Noe is 'n netuur- lijk vrie.... Ik bin nog even bie z'n weze kieke".... „Wie was d'r bie?.... Hoe maeke die mensen dat noe, want daer mot toch zeker bie z'n gewaekt worre?.... Hawe ze geen hulp noadig?".... Moeder wou alles tegelijk weten. „Jae, Piet was d'r alleen mar bie. Ik zè tegen z'n: kaerel, datje toch niet es wat laete weete heit.... En noe bin 'k mit z'n ofgesproke, dat ik mi' Lena van nacht bie z'n zou waeke, want dat meisje dat durft nie best alleen, begriep je".,.. „Mar waerom doe joe dat alleen niet, wat mo' je noe zoa'n kind 's nachts ophouwe. Wil ik mit je meegaen?".... „Mag ik mit je mee, vaoder?".... Sien vroeg het. Ze keek vader smekend aan, „Nee kind, dat mag je niet"..,, „Waerom niet? Ik zou het zoa graeg doeë, toe,,., laet ik mar.... dan ken Lena naer bed".... „Nee", zei vader nog eens. „'t is heel goed va' je, datje dat zoa graeg wil, mar noe ken het niet. Gae sommedeen mar gaauw naer bed, je hei je nacht ruste goe noadig".... „Ik ken toch nie slaepe".... „Toe oor", zei moeder, „noe mo'je asjeblieft zurge, dat je niet ziek wordt".... „As de Heere geeft, dat de man d'r nog es boven op mocht komme, dan zal 't wel heel lang dure, en dan zalle d'r nog gelegenheden genog komme om je goeie wil te toanen. Berust daer noe in, en net as je moeder zeit, stel je gezondheid niet in de waeg- schael, dat is een eerste vereiste".... „Mar dan kon Lena toch gaen slaepe", hield ze nog vol. „Lena zal vannacht oak wel nie veul geslaepe ha". „Nee", zei vader, „daer ken niks van in komme".... En toen tegen moeder. „Piet was van gedachten, dat het beter was, dat z'n vaoder geen mens van ons zag as 'n soms bie kennis komt, begriep je".... Moeder knikte, want ze begreep. Er viel een stilte in de kamer. Moeder zat met haar handen in haar schoot. Sien lag nog altijd op haar knieën bij vader, ze hield zijn hand vast, alsof ze nog een klein kind was.... Toen vroeg moeder ineens: „Zouë ze Huubje daer noe nog wat voor doeë?" Er was bezorgdheid in haar stem. „Voor doeë niet. Mar Huubje mot toch naer een gesticht.... Ik hawe er al mit de Burgemeester over gepraef' „'t Is zonde".... Sien begon weer te schreien. Moest dit er nu ook nog bij komen!,,.. „Ellè, stille noe mar", suste vader. „Bi' joe d'r over begonne?" vroeg moeder. Vader knikte. „Hoe hei je dat noe toch kenne doeë?".... Het klonk als een zacht verwijt. (wordt vervolgd) te verwijderen Zulderdlep dwarsdoorsnede bestaand dijklichaam bouwstaalmatten ■houten palen +itrekstangen, h.o.h. 1 meter - _X_A dwarsdoorsnede na afgraven --------------------------------------- 20 meter --------------------------------------- ***4■'^*¥¥>^**>^***^■***¥■******>^*******¥■**'f■¥*¥■***'^**¥**'^*'^¥'^■'^**¥*****¥¥■*¥■***4■*¥^ i o o B J K s r t 2 s,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5