EiiAiiDEn-niEmi/s Simavi kollekteert voor de bestrijding van blindlieid in ontwil(l(elingslanden vanHroii^eleii Blindheid is vooral armoedeprobleem Lincoln's Presidentiële Limousine Runderen en ponies als beheerders van het natuurgebied de Duinen van Voorne Schaken De Zwarte Pion 3e Blad VRIJDAG 10 MAART 1989 No. 5782 In Azië, Afrika en Latijns-Amerika leven ca. 30 miljoen blinden, waarvan naar schatting 75% onnodig blind is. Hun handicap is ofwel te genezen of had voor komen kunnen worden. Door hun grote armoede zijn de meeste mensen niet in staat zelf een operatie te bekostigen. Voor hen vraagt SIMAVI dit jaar extra aandacht. Tijdens de landelijke koUekteweek, die van 13 tot en met 19 maart wordt gehou den, zullen zo'n 25.000 kollektanten het Nederlandse publiek de vraag voorhou den: „Gunt u deze mensen het licht in de ogen?" Er is weinig reden om jaloers te zijn op mensen in ontwikkelingslanden. Dus kan de vraag of wij hen het licht in de ogen gunnen gerust met „JA" worden beantwoord. Maar wat doen wij konkreet als het om miljoenen mensen gaat die door hun armoede (bijna) blind zijn? Kunnen wij, zonder wonderen te verrich ten, weer licht in het leven van die mensen brengen. Voor slechts zeven-en-zestig gulden en vijftig cent kan een blinde in India wor den geopereerd aan staar. Nu niet bepaald een bedrag om ons blind op te staren. SIMAVI kan niet iedereen die steun nodig heeft ook daadwerkelijk helpen. We kunnen er wel gezamenlijk voor zorgen dat zo veel mogelijk oogpatiënten in de Derde Wereld een eenvoudige staaroperatie kunnen ondergaan. SIMAVI is in Nederland de enige algemene vereniging die zich al bijna 65 jaar bezig houdt met medische ontwikkelingssamenwerking en zich daarbij niet beperkt tot een bepaalde ziekte, land, religie of politieke overtuiging. SIMAVI ontvangt geen subsidie van de overheid en is daarmee een volledig partikuliere organisatie; de hulpverlening is er op gericht zoveel mogelijk de mensen te hel pen zichzelf te helpen. Met het ingezamelde geld financiert SIMAVI kleinschalige projekten over de hele wereld. De steun gaat rechtstreeks naar de medische instelling zonder inmenging van derden, zoals bijvoorbeeld overheden. De door SIMAVI aange boden steun heeft een aanvullend karakter. De gegeven hulp moet er bij voor keur toe leiden dat de gezondheidszorg voor langere termijn wordt verbeterd. Het terugbrengen van het gezichtsvermogen van vele blinden is duidelijk een voorbeeld van zo'n strukturele verbetering. Zwarte Pion 1 kampioensdoder! Opnieuw heeft Zwarte Pion 1 UIT „gewonnen" van een club m.n. Krimpen a.d. IJssel 3 in de 2e kl. RSB die kam pioen had willen worden. Voorlopige stand 1 1/2 -1/2 in ons voordeel. Zwarte Pion 2 verliest met 3-5 van Beyerland. Pers. uitslagen Zwarte Pion 1: 1. Verolme1 2. du Preeafg. (++/-) 3. De Glopper1/2 4. de Jagerafg. (-/+) 5. Peemanafg. 6. Hollanderafg. (++/-) 7. Van Prooijenafg. 8. Mourikafg. Het zou wel eens 6-2 kunnen worden, maar 5-3 zeker wel. Pers. uitsl. Zwarte Pion 2: 1. Ant. VisserO 2. M. V. d. Waal1 3. MarkwatO 4. VerbeekO 5. LesuisO 6. Ad. Visser1 7. de Bruin1 8. NoordijkO Commentaar: Opnieuw speelden we „in den vreemde" tegen een oud Zwarte Pion lid m.n. A. V. d. Waal broer van Maarten. Hij wist met „koningsblootje" tegen stuk de Glopper tot remise door ewig schaak te dwingen. Verolme dit jaar niet zo forminlijk, kreeg ditmaal de kans om de ene pion na de andere te winnen en zo te promo veren. Du Pree heeft het eerst 4 vrije verbonden pionnen op damevleugel en dus wint ie volgende week bij uitspelen. De Jager gaat wederom verliezen, maar Peemand houdt pot remise. Ik zelf sta 3 +pionnen tegen kwaliteit met machtig loperpaar en 2 vrije pionnen waarvan een op 6e rij. Zit goed. Van Prooijen heeft toren eindspel met +pion en wint ook, terwijl Mourik waarschijnlijk gaat winnen omdat ie z'n eigen spel kan spe len (woest-(-wild). In 2 won v. d. Waal met geluk en verloor Markwat omdat hij remise om moest zetten in winst. De Bruin goed in de counter. Ad Visser is prima! Jaap Hollander Op 12 januari j.l. werd in Washington tijdens een officiële ceremonie op het Witte Huis een nieuwe speciaal gebouwde presidentiële parade-limousine overgedragen aan (toen nog) president Reagan en zijn opvolger Bush. De wagen werd voor het eerst officieel gebruikt in de inauguratie-parade van mr. Bush op 20 januari. Het gaat om een lange versie van de Lincoln Town Car, model 1989. De limousine werd ontworpen en gebouwd door de Advan ced Vehicle Development afdeling van Ford Motor Com pany in Dearborn Heights, Michigan. De auto vormt een aanvulling op de bestaande vloot van presidentiële voertui gen die op dit moment op het Witte Huis in gebruik zijn. „We zijn er trots op dat door de levering van deze Town Car aan de Amerikaanse geheime dienst de traditie van Lincoln als 'officiële presidentiële auto' wordt voortgezet aldus Ross H. Roberts, vice president van Ford en general mana ger van de Lincoln-Mercury Division. „Het is een eer om bij te dragen aan de veiligheid van de president en om geasso cieerd te mogen worden met het prestige van het Ameri kaanse staatshoofd". Bijna vijf jaar geleden werd met de ontwikkeling van de nieuwe presidentiële limousine begonnen. Het definitieve ontwerp en de bouw van de auto namen bijna drie jaar in beslag. De nieuwe Lincoln limousine is uitgevoerd in de traditionele kleur voor presidentiële auto's: Midnight Black. Het dak van de Town Car is bekleed met zwart vinyl. In de achterste dak stijl is een speciaal ontworpen 'Presidential Edition' em bleem opgenomen. Het dak van de presidentiële limousine is 65 mm hoger dan van de standaard Lincoln Town Car. De wielbasis is met 1135 mm verlengd en de totale lengte bedraagt 6,7 meter. De grotere lengte laat het vervoer van zes passagiers toe wanneer de drie klapstoelen worden gebruikt. Het chassis van de limousine werd geheel herzien. Voor de aandrijving zorgen een standaard 7,5 liter motor met een C-6 automatische transmissie en een verzwaarde achteras. De wielen en hydraulisch bekrachtigde remmen zijn van een grotere maat. De roestvrijstalen brandstoftank is met schuim gevuld, volgens eenzelfde methode als in vliegtuigen en race wagens wordt gebruikt Het dubbele uitlaatsysteem is opge bouwd uit speciaal vervaardigde roestvrijstalen dempers en roestvrijstalen pijp. Omdat presidentiële limousines vaak per vliegtuig worden vervoerd, zijn speciale bevestigingso gen aan het chassis gelast. Afgezien van de verlenging en verhoging is de vormgeving van het in- en exterieur van deze unieke presidentiële parade-auto is gelijk aan dat van de standaard Lincoln Town Car. Toch zijn in het ontwerp geavanceerde veiligheios, com municatie en technische voorzieningen opgenomen. Voorbeelden hiervan zijn een multifunctionele 'communi catie module' in het bestuurders-compariment, relais-schake- lingen en aparte zekeringen voor alle extra elektrische circuits, een dubbel twee-weg communicatie-systeem, een megafoon, en aparte verwarmings- en air-conditioningunits voor het vóór en achter compartiment. Het interieur van de Lincoln Limousine is afgewerkt met stof en leer in de kleur 'Shadow-Blue' met hoogpolig tapijt in een passende tint. De bekleding van het passagiers-compari- ment wordt geaccentueerd door een geborduurd 'Presiden tial Edition'-logo op de leren bekleding boven de klap stoelen. T.L.-lampen met speciaal gevormde kappen en extra grote achter-zijramen maken een betere zichtbaarheid van de passagieres tijdens parades en speciale evenementen mogelijk voor het publiek. De voor- en achtercompartimenten worden gescheiden door een elektrisch bediende, gehard glazen ruit. Een separaat air-conditioning-systeem voor het achtercompartiment handhaaft automatisch het comfort voor de passagiers. Naast de standaard Lincoln Town Car instrumenten, bevat het bestuurdersdeel ook alle noodzakelijke 'Witte Huis'- communicatie-apparatuur. Wanneer de president gebruik maakt van de limousine, staat de vlag van de Verenigde Staten op het rechter spatscherm, terwijl de presidentiële standaard op het linker spatscherm wordt gevoerd. De nieuwe 'Presidential Edition' had als basis een standaard 1989 Lincoln Town Car. De auto werd gepantserd door O'Hara-Hess Eisenhardt Armoring Company in Cin cinnati. Specificaties Presidentiële limousine model 1989 Presidentiële Limousine Lincoln Town Car Wielbasis 4115 mm 2979 mm Lengte 6698 mm 5563 mm Breedte 1984 mm 1984 mm Hoogte 1575 mm 1420 mm Spoorbreedte (voor/achter) 1669/1626 mm 1580/1575 mm De particuliere natuurbeschermingsor ganisatie de Stichting „Het Zuidhol lands Landschap" zal in het natuur gebied de „Duinen van Voorne" vee inzetten voor het beheer van dit unieke duingebied. De streefdatum is om per 1 mei aanstaande runderen en ponies in het duingebied te laten grazen om de enorme uitbreiding van gras en dicht struikgewas binnen de perken te hou den. Dit is nodig om te voorkomen dat unieke vegetatie in de Duinen van Voorne, één van de meest soortenrijke duingebieden van West-Europa, verlo ren gaat. In de afgelopen maanden is het duinge bied rondom voorzien van een zeven kilometer lange afrastering waarbinnen de runderen en ponies binnenkort als nieuwe beheerders vrij rond kunnen lopen. Ingrijpende beheersmaatregelen Het inzetten van vee als beheerders is een onderdeel van een reeks ingrijpende beheersmaatregelen in de Duinen van Voorne. Deze maatregelen zijn nodig om de unieke plantenrijkdom in het duingebied te kunnen behouden. Door de sterke toename van het struikgewas, bos en grassen dreigen meer en meer soorten te verdwijnen. Daarom zijn populieren - daterend van een aanplant van zo'n 50 jaar geleden - gekapt, is struikgewas teruggedrongen en zijn veel valleien gemaaid. Uit inventarisaties die sinds 1934 in het duingebied worden gehouden is door het „Instituut voor ecologisch onder zoek Weeversduin" en het „Zuidhol lands Landschap" een teruglopende floristische waarde geconstateerd. Deze teruggang is voor een deel het gevolg van de natuurlijke ontwikkeling. waarbij een open duingebied zich lang zaam ontwikkeld tot een dicht struweel en bosgebied. De teruggang van het aan tal konijnen en de verminderde invloed van de zoute zeewind hebben deze ont wikkeling versterkt. Tenslotte heeft de zure regen een belangrijke invloed op de verscheidenheid in plantensoorten, doordat de bodem overwoekert raakt met grassen. Begrazing door vee als beheersmaatregel Voor het beheer van het duingebied op de langere termijn zal vee worden inge zet, die op den duur het werk van de maaimachine op natuurlijke wijze gaat overnemen. In tegenstelling tot het maaien met machines blijft het natuur lijk karakter van het duingebied bij begrazing gehandhaafd. In nauw over leg met de Brielse Dijkkring is gekozen voor vee. Mede uit ervaringen met begrazing is de keuze gemaakt voor ponies en runderen. In het 130 hectare grote gebied zullen 8 tot 10 ponies - ijs- landers - gaan grazen. Bovendien zul len in het groeiseizoen (van 1 mei tot 1 november) 8 tot 10 runderen in het duingebied gaan grazen. Gekozen is voor een goedaardige roodbruine koe, een Maas-Rijn-IJsselkruising met ken merken van het bekende frans Limosin ras. Met deze koe heeft Staatsbosbeheer reeds goede ervaringen. Het vee zal nauwlettend worden gecontroleerd door de Gezondheidsdienst van Dieren en door het Waterschap de Brielse Dijk kring. Het Zuidhollands Landschap heeft de beheersmaatregelen in een begrazings- plan omschreven. 01870 4844 veel en snelle verkopen! Begrazing en recreëren gaan goed samen Voor de wandelaar en fietser heeft de nieuwe maatregel weinig gevolgen. Het voornaamste verschil zijn de toegangs hekken bij alle ingangen van het duin gebied. Voor de wandelaar zijn „toe- gangssluizen" geplaatst, zodat het vee het gebied niet kan verlaten en de bezoe ker het gebied eenvoudig kan betreden. Rondom het duingebied is bovendien een eenvoudig maar afdoende raster geplaatst. Daar waar doorgaande fiets routes en routes voor rolstoelgebruikers door het gebied gaan zijn klaphekken geplaatst. Rolstoelgebruikers wordt aan geraden, in verband met het openen en sluiten van de klaphekken, een begelei der mee te nemen. Aanvullende financiering voor verbetering toegankelijkheid gezocht Het Zuidhollands Landschap is door het ontbreken van de nodige financiële middelen helaas nog niet in staat vee roosters te plaatsen, zodat fietsers en rol stoelgebruikers eenvoudiger het duin gebied in kunnen. Voor de aanleg van veeroosters is het Zuidhollands Land schap op zoek naar subsidies of sponso ring aan hèt ontbrekende bedrag van ruim 30.000,-. Het Zuidhollands Landschap is een particuliere natuurbeschermingsorga nisatie, die sinds 1934 in Zuid-Holland aktief is door het aankopen van natuur terreinen, het inspelen op de ruimtelijke ontwikkelingen, het verzorgen van voor lichting, educatie en natuurgerichte recreatie. Bijna 11.000 begunstigers steu nen het Zuidhollands Landschap. Voor vragen, informatie en aanmelding als begunstiger: 010-4135045. Komplete woninginrichting Oortgensplaat y Tj 01873-1437 Een blinde bedelaar in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka (foto: Ron Giling) Op dit moment leven op de wereld zo'n vijftig miljoen blinden en bijna-blinden. Zo'n tachtig procent van hen woont in ontwikke lingslanden; oogziekten die in het Westen vaak gemakkelijk kunnen worden bestreden leiden in de Derde Wereld maar al te vaak tot blind heid. In West-Afrika zijn zelfs dorpen waar de halve bevolking blind is. Omdat er in ontwikkelingslanden geen of nauwelijks sociale voor zieningen zijn en voor elke blinde een begeleider nodig is, betekent blindheid ook een zware belasting voor de economie en de ontwikke ling van de betreffende ontwikkelingslanden. De Stichting Blind- heidsbestrijding in Ontwikkelingslanden (SBO) hield onlangs haar eerste grote congres over de blindheidsproblematiek. Minister Buk man voor Ontwikkelingssamenwerking gaf op dit congres zijn vrsie op de rol die op dit gebied voor de overheid en voor niet- gouvernementele organisaties als de SBO zijn weggelegd. De beste manier om blindheid te bestrijden is het bestrijden van armoede, aldus de minister. Be blindheid in ontwikkelingslan den kan vele oorzaken hebben, waarvan staar (door een vrij een voudige operatie te verhelpen), gebrek aan vitamine-A en rivierblindheid de meest voorkomende zijn. Nederland is met name actief op het gebied van de bestrijding van rivierblindheid in West- Afrika. Nederland steunt daar al sinds 1974 het Onchocerciasis rivier blindheid) Control Program (OCR) van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO). Dit programma werd in 1974 gestart op verzoek van zeven West- Afrikaanse landen, Benin, Burkina Faso, Ivoorkust, Ghana, Mali, Niger en Togo. Behalve Nederland werken ook Canada, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, de Wereldbank en het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) aan het pro ject mee. Rivierblindheid wordt, net als malaria, overgebracht door een klein zwart vlieg je dat zich voedt met menselijk bloed. Bij een beet komen parasietelarven het li chaam binnen, die zich onder de huid kunnen ontwikkelen tot wormen van wel vijftig centimeter lang. Vrouwtjeswor men produceren miljoenen microscopi sche nakomelingen die in de bloedbaan komen, het oog kunnen aantasten en - via vliegebeten - weer andere mensen besmetten. Twee factoren zijn van be lang bij de verspreiding van de ziekte. De larven van de vlieg die de ziekte over brengt gedijen alleen in snelstromend water en de wormen kunnen zich alleen ontwikkelen bij temperaturen boven de achttien graden. De ziekte komt veel voor langs rivieren in onder meer West-Afrika. De bevolking verlaat deze vruchtbare omgeving daar om vaak uit angst voor besmetting. Het Control Program hield zich aanvankelijk bezig met zowel het bestrijden van de oorzaak, het vliegje, als met het bestrij den van de ziekte zelf. Het bleek moge lijk met uitgebalanceerde insecticiden de larven van de vlieg te vernietigen, zo dat de vlieg in grote delen van het pro jectgebied verdween. Hiermee werd het gevaar van verdergaande besmetting tegengehouden, hoewel een constant gevecht moest worden gevoerd tegen de steeds meer resistent wordende vlieg. Een geneesmiddel tegen de ziekte bleek minder eenvoudig. De middelen waren vaak erger dan de kwaal; een van de ge teste middelen had zelfs blindheid tot gevolg. Pas eind vorig jaar werd het mid del Mectizan ontwikkeld, dat vooralsnog goed werkt. Volgens de minister is het OCP een pro ject waarin overheden een nuttige taak kunnen vervullen. "Bij een programma van dergelijke omvang lijkt een voor aanstaande rol voor overheden en multi laterale instellingen voor de hand te lig gen. Voor het welslagen van een derge lijk programma zijn namelijk de coördi natie en samenwerking van elf landen vereist, moet rekening worden gehou den met de milieu-effecten van groot schalige verspreiding van insecticiden in een uitgestrekte regio, moeten activi teiten van grote reikwijdte in nationale structuren worden ingebed. Hier moeten overheden optreden en kaders schep pen, waarbinnen ook particuliere organi saties hun wezenlijke bijdrage kunnen leveren", aldus minister Bukman. Het OCP-project was overigens niet in de eerste plaats gericht op het bestrijden van blindheid, maar op het 'terugwin nen' van vruchtbare grond op de natuur. Armoede Blindheid vormt, net als een aantal an dere ziekten als doofheid en polio, niet de kern van het gezondheidsprobleem in ontwikkelingslanden. De grote ziekte verwekker in de Derde Wereld is armoe de, aldus de minister. Armoede betekent slechte voeding, slechte behuizing, een ongezonde leefomgeving. In een ontwik kelingsland betekent dat bovendien slechte voorzieningen op het gebied van onderwijs, drinkwater en gezondheids zorg. Deze dingen veroorzaken in ont wikkelingslanden de meeste ziekten en het hoge sterftecijfer. Ook de snelle be volkingsgroei in veel landen werkt daar aan mee. Volgens de minister zijn er twee wapens om de 'vicieuze cirkel van armoede, ho ge sterftecijfers en snelle bevolkings groei' te doorbreken. Het eerste wapen is het structureren van de gezondheids zorg. Met eenvoudige dienstverlening voor de meest kwetsbare groepen, met name vrouwen en kinderen, kunnen de belangrijkste ziekten bestreden worden. Het tweede wapen is de aandacht voor gezondheidszorg in ontwikkelingspro jecten die daar niet speciaal op gericht zijn. Zoals armoede de grootste ziekte verwekker is, zo leidt inkomensverbete ring tot een betere voedingstoestand en betere weerstand tegen veel ziekten. Zo kan een project dat gericht is op de ver betering van de voedselsituatie in een gebied, ook blindheid die er heerste als gevolg van gebrek aan vitamina A in het voedsel, bestrijden. T.K. b.v.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9