Wie schrijft er mee van en over Flakkee? jeugd' hoekje V Nieuwe gereedschapsbox van Posso st.L _d Hut feniem zat in zun (pielu)staert In de oolju in zun levere van Oom Ko Maart-raadsel 2 Extra-maart-raadsel 2 e. Biz. 2 .EILANDEN NIEUWS'^ VRIJDAG 10 MAART 1989 'k Wil toch oak us un stikkie schrieve in 't Flakkees, want deur ut lezen van al die stikkies, kejje un beetje zien hoe je 't eigeluk zo'n beetje schrieve mot, want ajje 't altied allijeen mar praet, dan dienk je dur niet zodikkuls over hoe je 't noe precies mot opschrieve. Affein, dae gaek dan: Je zal meschien zaage, mot je tnoe over eten ha, mar dan zaak tegeliek, ammunut zoengder eten moste doen, dan zouwe mun nie ver komme, noe joe weer. Mar alle gekheid op un stokkie. Dur is weilus geschreve over Flakkeese gerechten, zoals peren mi spek in zuursop, dae wikkut noe niet over ha. Wat na veloap van jaeren mien opgevalle is, ajje zo hier in daer alius gegete heit, dat is: Dur binne huussouwes, femilies, die ha voor zover ik ut bekieke kan „een eigen!" recept voor soep in snert, in soms oak voor aepels in groente, want ut smaekt bie ielje huusvrouw angders, of ze dat noe van dur eige ha of van heulie moeder, dat week nie, mar un feit is het dat in ieder huussouwen, die spullen angders smaeken. Wie noe dienkt dattun daer de oplossieng van weet, laettum asjeblieft dat us schrieve, of't mot juust onmeugeluk weze in ut bluuft de charme van ielk gezin appart. Je hoarde vroeger mien kinders wel us zaage, bie opoe smaekt ut hijeel angders dan bie joe Moeder. Van un tangte van mien weettuk, dazze in de rabarber- moes dikkuls un halve pot sjem deej, in lekker maansen. Zo weettuk oak van un kok uut dienst, uut ut leger, dattun in un hijeele grote partij roaije koal voor al die soldoaten wel un stik of tien nogablokken deej, in oak un paer potten roaije sjem. lederijeen die daer dan van mee at, riep tur over. In zo zal 't oak wel weze, dat iedere kok net as iedere huus- vrouwe astwaere zun in heur eigen cachet an 't eten geeft. Trouwes, ast noe over eten in naoijen gaet, dat is zogenaemd vrouwe- werk, mar heije dur wellus bie stilgestaen, dat de dierste eterieje in de dierste jurken deur venters worre gemaekt! Je zeit mijeestal, das gijeen mannewerk, mar is 't hartstikke dier, dan komme de vrouwe dur nie- mijeer an te pas, dan issut chefkok dit in hootkoeture-ontwerper dat. 'k Wima zage, dat 't lang niet altied mijeer opgaet om van manne in vrou- wewerk te praeten. Un schaepherder die kousen breijt vimmun geweun mar un vent die 't huussouwe doet dae mommun nog an wenne. Mar 't is mar net hoe je 't bekiekt, want as de huusvrouw us ziek is bin dur zat venters, die best de zaek kenne biehouwe, in dan ziettut ter mijeestal nog kittug uut oak. In wat dienk je van de wat ouwere mannen oengder oengs, die gijeen vrouw mijeer ha, dur binne dur zat die goed uut de voeten kenne, in mit ijeens in de week un hulp redde ze ut best. Maanse, hoe kejje toch zo van tijeen op tander komme eej. Nou 't beste in gezoendheid allemael. Un Flakkeese A.O.W.-er Bedankt voor Uw inzending A.O.W.-er, ja hoe kom je toch zo van de ene op de andere gedachte hè, 't zal de charme van de ouderdom wel zijn, waar bij je volop de tijd hebt over het een en ander eens te mijmeren, waar je niet aan toe komt als je nog volop in het arbeidsproces zit, zoals dat heet. U ook gezondheid gewenst. j. j^^ Un hortje geleje schreef iemand over pielestaertoolje eê. Dat was geweun un woengdermiddul. As je un gat in je hemde had in ju nam ut in, mos ju uutkieke angders gieng de slippe oak nog dicht. Noe heit iedere medalje een kèêrzieje. Zo aok die pielestaert. Pielestaertroggen komme voor in hut zuujen van de Noordzee, geliek mit gêêpen. Seumers komme ze oak wel naer de kangte. Ze laage graeg in 't zand of slik, in dan net mit dur oagen er boven uut. As ju dur noe gêên aarg in had in je trappende op zo'n pielestaert, dan sloeg un mit zun staert in je bêên. Ju mot weete, die rogge had un staert as un piele (pijl) mit schaarpe tangden, net as un zaege. Die staert was oak vergiftig (die staart bevatte gifkliertjes) in assun je noe un opdoffer gaf mit die piele dan vergat je dat je hêêle leven niet mêêr. Dan kreeg ju een lêêluku woengde, die aarg zêêr dee in un brangdund gevoel gaf Ju wier dur oak misseluk van. Die woengde bleef lange ope. Dat heit stalvisser MEIJER uut Dirruksland ondervoengde. Die trap pende alles op zo'n pielestaert in.... asjeblieft.... daer kreeg'un un watju- kauw mit die zaege. Wat had die un piene, in dan juust zo vaare van de kangte, hie wist niet hoe un 't had. Gelokkig ha zun kenne helpe.... ik gelaof dat Aeren Doornhein de gemeentewerker d'ur oak bie was.... in toen ha zun naer Wolfurt de pliesje, die EHBO dee, gebrogt. Die heijt un trek naer 't ziekenhuus laete brienge mit un auto. Mar deur dun haest reje zu nog mit zun in un hegge oak. Mar hie is ter toch gekomme. Hie heit hut noait mêêr vergete. Dat was dus hut fenien in de staert, mar noe die oolje. Zo'n pielestaert had dus zo'n schaarpe staert, mit die staert (die zu dur êêrst ofhakkende) sneju zu die buuk ope in haelende de levere dur uut. Die hing ju dan in de zunne, in dan droop die oolju dur uut. Die wier opgevange in potten. Die oolju wier verkocht in potten, of kleine flesjes. Maansen die last hadde van spierpiene, die namme ze in. Oak kon je die pielestaertolie smaere op de zeere plekken. In Dirruksland was ter een man die droenk zuvel pielstaertolie dat, as un zwêêtende, zun huud vet was van dat spul.... in dan stoenk un der healemaele nae. Die pielestaertroggen wazze dus net groate botten, mar dan mit un staert als un schaarpe pinne. Zu kunne mit die staert hêêlemaele over dur rik tot bie der kop komme om ju een tik te verkaopen (net schor pioenen). As ter noe pielestaerten verwacht wiere in 't stal dan mos je dubbel oppasse want je zag ze haest niet laage. (Ju weet toch wel wat een stal is.... dat heit Aarjaon van oens toch un hortje geleje nog geschreve in eilanden nieuws). Bie Haarken had je êêrst het stal van Meier op ten hoek achter op taande, in laeter oak bie de dorden hoek van Nijs Struuk in Toon van Mourik. Dat was dus het fenien uut de staert in de oolje uut de levere. Zo had je dus veul van die ouwerwesse middeltjes, die dun dokter buu- ten mosen houwe, „hou je roepert in je poepert ope, in laet dun doktur naer de drommel loape" zeijje ze dan. Die warre d'r mêêr.... wat dienk je van ouwerwesse groene zêêpe onder an je voet voor de kiespiene. In un spinnewebbe op un snee in je vienger of het vlies van een ei op een schaefwoengde. Dat brandewien hielp bie kiejspiene, das oak bekend nie waer. In dat hielp butengeweun, vooral as je wat mêêr nam, dan gieng het dubbel waarke. Wiele hadde vroeger un wienkel in toen kwam der us een ouwe vrouwe, in die vroeg uut de hiepoteek (apotheek bedoelde ze) om un flesje val- derejan, want ter zuster had de flenzje (Valeriaan voor haar zus; die had griep). Dat wast laatste nieuws van Haarken voor deze keer. J.C.H. ''.r/w Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. €€N AMAKYLIUS, SN NU? Ik kreeg een flinke amaryllusbol in een bloempot. Moet die veel licht en water heb ben? En welke temperatuur is 't beste? Antwoord: Plaats de pot op een licht plekje maar nog niet in de zon bij de ver warming en houd de temperatuur daar op ca. 18 a 20° C. Geef de eerste weken weinig water. Pas als de bloemknop boven de bol uitkomt, mag u de ontkie mende plant op een zonnige venster bank zetten en wat meer water toe dienen. Zodra ze in bloei staat kunt u de Hippeastrum eens in de 14 dagen een mespuntje kamermest geven. Blijf haar tijdens de eerste bloei goed begieten en op deze wijze bijmesten, want ze moet dan krachten verzamelen voor een tweede en zo mogelijk later een derde bloem. Is ze uitgebloeid, dan kunt u de stengel(s) zo ver mogelijk afsnijden. In de zomer kan de bol in vruchtbare tuin- grond worden ingegraven. Blijf in een droge periode zorgen voor toediening van water. Als de grond schraal is, zal ook een beetje mest nodig zijn. De mst- tijd duurt van begin oktober tot half december. Verdroogd blad en stengel resten moeten dan uit de bol worden getrokken. Droog de oude en nieuwge vormde bollen en leg die in een doos op een niet te koele plaats, bijv. in een kast van een matig verwarmde, maar vooral droge kamer. Als zich flinke bollen heb ben ontwikkeld, kunt u die tussen november en februari oppotten, elk met de helft in een mengsel van bloemisten aarde die gemengd is met wat fijne klei, scherp zand en een beetje goed ver teerde koemest, maar druk de grond niet te stevig aan en maak haar niet te nat. Is een bol nog klein of mochten zich geen worteltjes hebben gevormd, dan moet u ze nog één of twee jaar aan de moeder bol laten zitten. Van bollen kleiner dan 18 cm omtrek krijgt u geen bloemen. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Het maart-raadsel van deze keer is héél makkelijk. Dat is om nieuwe puzze- laars(sters) over de drempel te trekken. Dus.... De rebus, die je ziet is eenvoudig op te lossen. Je moet er echter nog wél wat bij vermelden! Waar dachten de Joden uit het Oude Testament aan, bij 1, 2 en 3? Het mag in „eigen woorden". Pt HAAJiD iN 8AD Wij hebben een ouderwetse haard met deurtjes en kleppen, maar het zwarte emaille wordt dof. Zelfs met koperpoets kan ik er geen glans meer op krijgen. Hoe krijg ik de vlekken en strepen er af? Antwoord: Emaille mag u nooit met koperpoets of bijtende middelen behan delen. Wanneer de haard koud is. kunt u haar afsoppen met een lauw sopje van groene zeep of een vaatwasmiddel. Het sop mag geen chloor bevatten. Dan met schoon koud water nazemen met 't oog op evt. strepen. Zodra het emaille droog is, kunt u het nawrijven met de vette doek waarmee u meubels in de boenwas hebt gezet, maar dan zónder er nieuwe was op te doen. Wrijf de haard zonodig met een wollen lap na om haar goed te doen glanzen. LANGe-MENSSNKLSR€M Er moet een vereniging bestaan, dié erg lange mensen als mij kan helpen met adres sen voor kleding, ondergoed en schoeisel in extra grote maten, die ze elders niet verko pen. Weet u die te vinden? Antwoord: U kunt zich wenden tot de bekende „Klup van Lange Mensen", secretariaat: Schans 27, 1261 MJ Blari- cum, tel. 02152-58715 (bgg. 010-4205905). ZICKe-OGENHUIS Mijn oogarts sprak over een mogelijke ope- reatie in een oogziekenhuis. Waar staat dat ergens? Antwoord: Het Oogziekenhuis staat aan de Schiedamsevest 180, 3000 LM Rotterdam, telefoon 010-411.04.02. Er bestaat ook een Koninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders (beter bekend als het Ooglij dersgasthuis) aan de F. C. Dondersstraat 65, 3572 JE Utrecht, tel. 030-71.24.24. HERKAUWER We kregen een jonge hond cadeau, maar die vreet van zijn eigen uitwerpselen. Hoe leren we hem dat af? Antwoord: In zulke gevallen ontbreekt er een en ander aan de voeding en krijgt het dier onvoldoende van bepaalde stof fen die het hondelichaam belist nodig heeft. Dat is niet zo verwonderlijk, want een aantal kant-en-klaar gefabriceerde hondevoeders bleek bij onderzoek zo'n 80% water en/of veel minderwaardige afvalstoffen dan wel deels waardeloze vulling te bevatten. We raden u aan met uw hond naar een huisdierenarts te gaan voor onderzoek. Hij kan u ook adviseren welke voeding of aanvulling dit dier nodig heeft. Omdat u niets schrijft over ras en leeftijd en verstrekt voer kunnen vrij er verder niets over zeggen. Eindelijk dan het raadsel van Jaco de Boer! De gevraagde woorden zijn rive- ren van 4 of 5 letters. De beginletters vor men de naam van de streek waarin o.a. Twello ligt! 1. rivier in Gelderland (5 letters) 2. rivier in Frankrijk (5 letters) 3. rivier in België (5 letters) 4. rivier in Spanje (4 letters) 5. rivier in de Betuwe (5 letters) 6. rivier in Utrecht (4 letters) 7. rivier in N.-Brabant (5 letters) 8. rivier in Frankrijk (5 letters) 9. rivier in Friesland (5 letters) 10. rivier in Bohemen (4 letters) 11. rivier in Frankrijk (5 letters) <KIH^4«%S^<K%S«%>4@& VERKOPEN OF BEHOUDEN? Uit een erfenis kreeg ik een pak waarde vaste effecten. Ik wil gaan trouwen, kan ik nu die aandelen verkopen, of moet ik ze vasthouden en een huis kopen met een hypothecaire lening? Antwoord: Het bedoelde huis is nu voordelig te koop en kan later vermoe delijk veel meer opbrengen. Over de beurskoersen valt niets te voorspellen. Wij raden u aan dit aandelenpakket te verkopen en dat bedrag te besteden aan het huis en een komplete inboedel. Dan hebt u slechts een kleine hypotheek op het huis nodig. De Posso T-Box 200 is een nieuwe gereedschapsbox van Posso. Biedt ruimte aan uw kostbare gereedschap, is eenvoudig mee te nemen en uitgevoerd in rood/blauw. De deksel is van slagvast ABS. Je kan er dan ook op zitten, staan en zagen. De doordachte vormgeving van de Posso T-Bos 200 zorgt er voor dat hij nergens misstaat. Prijs 68,-. De grotere broer is de Posso T-Box 400. Deze biedt ook ruimte aan een boormachine. Prijs 97,-. Brieven en.... Ja, behalve brieven is er veel 2„extra's" binnen gekomen. Leuk! We plaatsen voorlopig iedere week maar wat. Het kan dus wel even duren voor„je extra's" in de krant staat, maar dat geeft niets. Een beetje geduld is toch zo'n schone zaak. Blijf maar extra dingen maken, dichten, schrijven of tekenen, hoor! Sjoukje en Jaco schreven brieven in de voorjaarsvakantie. Sjoukje begint zelfs in 't Engels, in haar brief Zo van.... „How are you? I'm fine". Ja, wij fietsen ook wel eens. Of zou ze wat anders bedoelen? Dat lastige Engels ook.... Sjoukje vraagt of de puzzels wat eenvou diger kunnen, want „ze zoekt zich suf'. Dat zal wel meevallen! En.... van de keer kan ze het nooit moeilijk vinden. Jaco's brief zit vol logeerpartijtjes. Hij vindt onze puzzels moeilijk (januari-puzzels), maar wat dacht je van zijn extra-raad sel? Dat is pas lastig! Zijn de december- bonnen al in Twello aangekomen? Daan en Marieke Ras lieten nog wat weten uit Yerseke. Over logeren in Her kingen, over vakantie en mooi weer. Marieke schreef zelfs onder 't koekjes bakken. Even schrijven, dan weer even een paar koekjes. Tsja.... ons lekker maken, dat kan ze wel. Maar er zat GEEN KOEKJE in de enveloppe! Van Rudolfs brief (uit Nieuwe Tonge) laten we een stukje zien. Een stukje reisverslag! „9 februari zijn mijn opa en oma naar Nieuw-Zeeland gegaan. Ze zijn op familie bezoek bij Remco en Alexander, die ook metjeugdhoekje meedoen. We hadden nog wat tijd over. toen we op Schiphol arriveer den. Toen zijn we een binnenweggetje op gaan zoeken, die we ook gevonden hebben. Toen zijn we naar Schiphol gegaan. Daar hadden we gewacht toen ook oma en opa arriveerden. Deze reden met oom Han mee, plus m'n tante, neefje en nichtje. Ook was tante Elly en ome Kees, Nathalie, Marc en Annelies erbij. De laatste doet ook met oom Ko mee. Toen wegingen inchecken, toen we dus onderweg waren om in te checken kwa men we een vrouw tegen, die oma en opa door de douane naar het vliegtuig zou brengen. Daarna zijn we naar het restaurant gegaan. Daar dronken we wat. Ook nam ik daar zakjes ketshap, peper, zout, suiker en mos- tert mee en een plastic lepel en vork als her denking aan het vertrek van oma en opa. Toen gingen we naar de hal, waar de vrouw van wereld-kontakt ze kwam halen. We gingen in de auto naar de parkeerplaats. Daar stopen we 100 meter van de start baan. Zemoesten 10 voor half 6 vertrekken, maar ze hadden een half uur vertraging. Ze gingen met een Boeing 747 van de KLM. Eerst kwamen er kleine vliegtuigjes, zoals de Fokker, die waren de lucht al in toen ze ons voorbij kwamen. Maar oma en opa ste gen pas voor ons op omdat ze zwaarder waren. Ze waren van de passagiers-klasse overgeplaatst naar de bunisses-klasse. Daar krijgen ze pantoffeltjes". Tot zo ver het ooggetuige-verslag van Rudolf Hij krijgt er 10 extra punten voor! Uit Nieuwe Tonge waren er ook brieven van „de Melissantjes". Co begon maar bij het einde, want hij was bijna alles wat hij beleefd had vergeten. En.... toch kreeg hij een hele brief vol over cadeaus, wedstrijden, enz. Van Corina een korte brief, met ook „iets extra's". Ook de groetjes, hoor! Tot slot de brieven van tweeling Grinwis uit Ouddorp. Fijn dat ze weer helemaal meedoen! Inderdaad vervelend, dat moeder „zo verkouwerd als een hondje is". Beterschap! Het nieuwe zwembad, postpapier als verjaardagscadeau, bid- dag, een „uitje" met heel de klas naar „de Zeemanspot" te Stellendam, een broer die Klaas Jan heet... ze hadden aardig wat te vertellen, Corma en Nelleke. Nel- leke wil weten wanneer oom Ko jarig is en, of tante Nel verkouden is, of het regenachtig is bij ons en hoeveel punten je moet hebben voor een boekenbon. Zo, nou, hier volgen de antwoorden; ....aan 't begin van de tweede week van de maand waarin alle vogles een ei leggen. Gelukkig niet. Nee, mooi weer En. 400! Volgende keer hopen we weer eens een tussenstand te geven van de punten. Ook de rest van de brieven moet nog even wachten op beantwoording. Bij- leven-en-welzijn tot schrijvens! Jong en oud de groeten van.... familie Ko! uJ'n^ "1,/

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6