EIIAt1DEI1-l1IEUW5 Vanuit Melissant in 4 uur naar elke binnenlandse bestemming sfeertapïf uit Amerika. 25.000,- voor uitvinder Andreasstrips Dialectmiddag in Zierikzee; ook voor flakkeeërs 't Haventje De mobilisatie TAKE IT EASY Scheepsgesprekken via de satelliet 40 procent goedkoper ANWB afd. Zuid-Holland hield provinciale ledenvergadering Koeriersdienst staat gereed: Zetfouten in meditatie „De Christenvrouw" afd. Dirksland Grijsoordse Schetsen: 5e Blad VRIJDAG 10 MAART 1989 No. 5782 Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse (bev. ambtsdr.). Wie op Goeree Overflakkee erbij gebaat is dat van hier - binnen de kortste keren - iets naar een adres in Maastricht of Groningen wordt gebracht vindt in Melissant iemand bereid dat zo snel mogelijk - maar gegarandeerd binnen de vier uren - te klaren! Rademaker Internat. Koeriersdiensten heeft zich daartoe in Mehssant gevestigd. Zoals elk willekeurig gebied bergt ook Goeree Over flakkee een potentiële klantenkring, menen Gerrit en zijn vrouw Maaike Rade maker die hier, in 't flakkeese, willen doorborduren op de ervaring die ze eerder al in Zoetermeer opdeden. Ze staan voor wat wordt beloofd....! Twee auto's, met semafoon, staan gereed om op elk gewenst moment van de dag of de nacht uit te rukken naar welke bin nenlandse bestemming ook. Wanneer internationaal moet worden geopereerd wordt van de diensten van collega koe riersdiensten gebruik gemaakt. Heel snel kunnen zo ook de Beneluxlanden en Duitsland worden bediend. De toe voeging „internationaal" staat borg voor een wereldwijde verzending waartoe met een Amerikaans koeriersbedrijf wordt samengewerkt, dat ervoor zorgt dat het verzondene binnen het daartoe gestelde tijdslimiet keurig aan de gea dresseerde wordt afgeleverd. Uiteraard moet daar een redelijke ver goeding tegenover staan, maar niemand die de exploitatiekosten van een auto kent zal een vergoeding van 75 et per kilometer duur kunnen vinden. Je zult maar op Schiphol staan en je paspoort vergeten zijn of ergens logeren en je medicijn thuis hebben laten staan. Of er zal een beroepschauffeur ergens wach ten op een document of een onderdeel voor zijn gestrande wegreus, al moet daarbij gezegd dat de kilometervergoe ding afhankelijk is van het mee te nemen gewicht. In zijn praktijk in Zoe termeer heeft dhr. Rademaker zulke klussen veelvoudig bij de hand gehad en hij gelooft er vast in dat ook Goeree Overflakkee bij herhaling aan een snelle koeriersdienst behoefte heeft; „niet aan een couréursdienst!" benadrukt hij want ook voor koeriersdiensten gelden de geboden maximumsnelheden, alhoe wel...., als er écht grote haast bij zit.... Op 21 januari begon Rademaker Inter nationale Koeriersdiensten (meervoud in verband met de uitgebreidheid van het dienstenpakket) op zijn Melissantse stek. Er werden uit de omgeving inval- chauffeurs aangetrokken die elk mo ment oproepbaar zijn zodat „Rade maker Internationale Koeriersdienst" Ingezonden: In de meditatie van 3 maart j.l. waren enkele storende fouten geslopen. Gaar ne wil ik deze recht proberen te zetten. De Heere Jezus schuwt de lijdensweg niet met Zijn ziel, maar Hij schouwt haar. U ziet; één letter kan veel veranderen. Nog enkele kleine oneffenheden bevin den zich in het gedrukte. Van groter belang is, dat het werk van Jezus onze arbeid niet verdeelt, maar veroordeelt. De Heere geve, dat het lezen en overden ken van de meditaties deze en gene nog tot zegen moge zijn. Goedereede ds. H. Westerhout niet alleen van de beschikbaarheid van dhr. Rademaker zelf afhankelijk is. Hij was trouwens jarenlang beroepschauf feur en ziet niet op tegen de waarschijn lijkheid per jaar zo'n tachtigduizend kilometers af te leggen, dikwijls 's nachts wanneer de meeste Nederlanders sla pen. Achter het stuur heeft de gerouti neerde Rademaker vooral dan de ge dachte vrij om aan verdere uitbouw van zijn dienstenpakket te denken. Met een telefax bijvoorbeeld zodat hij niet tele- fax-bezittenden toch met spoed een bericht kan brengen, of een bericht van wie ook, per fax kan doorzenden. Internationale en binnenlandse verhui zingen, en een pakketdienst op Goeree Overflakkee, Rademaker heeft het in zijn dienstenpakket. Het tel.nr.; 01877-3662. Op D.V. woensdag 15 maart houden wij onze vergadering in „Onder de Wiek". Deze avond staan wij stil bij de zeven kruiswoorden. Aanvang 19.45 uur. Gasten hartelijk welkom! De Minister van Verkeer en Waterstaat mevrouw drs. N. Smit-Kroes, heeft van daag de maximale beloning voor uitvin dingen door rijksambtenaren uitgereikt aan ing. A. A. E. (André) Timmermans. Ing. Timmermans is de uitvinder en naamgever van de zogenoemde An dreasstrips en ontvangt voor zijn uitvin ding/25.000,-. Andreasstrips zijn reflecterende en van katte-ogen voorziene strips van 200x30x4 cm die bij werkzaamheden aan de weg op circa 150 m vóór het werkvak op het wegdek worden geplaatst. De automobi list die alle attentieborden en mobiele bebakeningen door onoplettendheid heeft gernist, krijgt bij het overrijden van de Andreasstrips een fysieke en acousti- sche opdoffer. Ondanks alle waarschuwingsborden die al vanaf 1000 m voor het begin van het werkvak aanwezig zijn, worden de mobiele bebakeningen (wagens met ver lichte verkeerstekens in een rood-witte omlijsting) geregeld aangereden. Deze aanrijdingen brengen, behalve voor de automobilist, grote gevaren voor de weg werkers met zich mee. Sinds de ingebruikname van de An dreasstrips in 1987 is het aantal aanrij dingen van wegafzettingen verminderd van meer dan 50 in 1987 tot minder dan 20 in 1988. Daarmee is de bijdrage van de Andreasstrips aan de verkeersveilig heid bewezen. De materiële besparing bedraagt circa één miljoen gulden per jaar. Veelzijdigheid is troef in de nieuwe voorjaarsmode Modeshows bezoeken op maandag 13 en dinsdag 14 maart Toegangsbewijzen a 5,- aan de zaak verkrijgbaar. Showtijden: Telefoneren met schepen en booreilan den vanuit Nederland via de INMAR- SAT-satellieten wordt is per 1 februari 1989 goedkoper geworden. Het gesprek- starief daalt met gemiddeld 40%, terwijl de minimum gespreksduur (1 minuut) vervalt. Een „scheepsgesprek" kost voor taan 15 cent per gesprek en 15 cent per halve seconde. Dit komt neer op gemid deld 18 gulden per minuut. Het nieuwe tarief geldt ook voor faxverkeer en data transmissie met lage snelheid via tele fonie. De tariefsverlaging is een direct gevolg van het automatiseren van het satelliet verkeer in de richting wal-schip. Telefo neren van schip naar wal was al auto matisch, evenals het telex- en dataver keer (hoge snelheden) in beide rich tingen. Voor de afwikkeling van satellietverkeer met schepen en booreilanden maakt PTT Telecom gebruik van INMARSAT- satellieten boven de Atlantische, Indi sche en Stille Oceaan. De Internationale Maritieme Satelliet Organisatie IN MARSAT waarin naast Nederland nog 54 andere landen deelnemen, bezit capaciteit op in totaal acht satellieten. Hiermee is wereldwijd 24 uur per dag direct telefoonverkeer zowel als telex-, fax- en dataverkeer mogelijk met mo biele gebiiiikers die beschikken over een satellietterminal. Op dit moment telt het INMARSAT-satellietsysteem meer dan 8.000 gebruikers. Per maand worden gemiddeld 150 nieuwe gebruikers aan gesloten. Op Nederlandse schepen en booreilanden zijn bijna 150 satellietter minals operationeel. Voor het automatisch afwikkelen van telefoon- en faxverkeer via het IN- MARSAT-systeem is de volgende kie- sprocedure van toepassing; Atlantische Oceaan regio 09-871 (zevencijferig identificatienummer) Indische Oceaan regio 09-873 (zevencijferig identificatienummer) Stille Oceaan regio 09-872 (zevencijferig identificatienummer) De ANWB is geen echte milieu-ver eniging maar zal naast het bevorderen van een goede mobiliteit in Nederland, het milieu beslist niet uit het oog verlie zen. De Bond wijst automobilisten dan ook op een verstandig gebruik van hun voertuig. Dat zei mr. P. A. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB op de provinciale ledenvergadering van Zuid- Holland dinsdagavond j.l. in restaurant Engels in Rotterdam. In de periode tot 1992 moeten 250 nieuwe toeristische fietsroutes in Neder land worden gerealiseerd. Inmiddels zijn er al 120 aangelegd. Voor Zuid- Holland betekent dat, dat er 6 a 10 nieuwe routes bijkomen waardoor het totaal in Zuid-Holland op ruim 20 rou tes komt. De Alblasserwaard, waar nog geen enkele route loopt zal ook in de plannen worden betrokken. Jonge ouderen beschikken over steeds meer vrije tijd. Zij gebruiken die vrije tijd steeds meer om te reizen of voor andere vormen van recreatie. De ANWB zal trachten invulling te vinden voor deze vrije tijd, die meestal ook bui ten de seizoenen valt. Met de benoeming per l-l-'90 van mevrouw A. A. Aeyelts Averink-Win- semius uit Krimpen aan de IJssel tot lid van de Bondsraad, heeft de provincie Zuid-Holland straks, met vijf vrouwe lijke leden van de dertien, het hoogste aantal vrouwen in de Bondsraad van de ANWB. Aan hen die het betreuren dat die genoegelijlce burenbezoelcjes van vroeger in onbruik zijn geraakt, terwijl het er toch zo gezellig babbelen was, mogen we namens de Zeeuwse Ver. voor dialectonderzoek weer eens zo'n uitnodiging doen toekomen. Die flakkeeërs die nog warm lopen voor de flakkeese taele wor den door hun Schouwse buren uitgenodigd zaterdag 18 maart 's middags om 2 uur in de Concertzaal in Zierikzee te zijn om daar een gezellige middag te heb ben onder het devies van de Zeeuwse Ver. voor dialectonderzoek; „bevordering en bestudering van de dialecten in Zeeland en op Goeree Overflakkee". Vorig jaar, bij de presentatie van het regioboek „dialect op Goeree-Overflakkee" werd zo'n op de streek gerichte bijeenkomst op Goeree-Overflakkee gehouden; op 18 maart gevolgd door een dialectdag op Schouwen Duiveland. Die wordt georganiseerd door de streektaalcommissie van de Ver. Stad en Lande en de Zeeuwsche Ver. voor dialectonderzoek, van welke laatste Ver. de Nieuwerkerkse mevr. A. F. v.d. Zande-Vleugels Schutter sinds een jaar voorzitter is. Deze Ver. houdt jaarlijks een dialect-dag in het Zeeuwse Kapelle; de dialectdag die vol gende week op Schouwen Duiveland wordt gehouden laat dat geheel onverlet. Wie er die dag ook van de partij zal zijn is dr. de Vin, gepromoveerd op het Zeeuws dialect en overtuigd - dikwijls ook overtuigend - voorstander van het bezigen van de streektaal, zeker en vooral ook door de jeugd. Zelfs durft dhr. de Vin ervoor te pleiten het dialect op school te spreken naast het algemeen beschaafd Nederlands. Ook waarschuwt dr. de Vin ertegen het dialect te hante ren als een stuk curiosa-, maar dat, integendeel, heel levendig en actueel te houden. De beide organiserende Verenigingen haasten zich zoveel mogelijk van het dia lect vast te leggen, mede om te gebruiken in de aanvulling die op stapel staat op het in 1965 uitgegeven Zeeuws Woordenboek. De dialectdag van volgende week zaterdag kan daar zeker een bijdrage aan leveren. Er zal gesproken, gedecla meerd en gezongen worden en voor de geïnteresseerden wordt het stellig een aangename dag bij de Zeeuwse buren. Als het INMARSAT-identificatienum- mer niet bekend is maar wel de scheeps- naam, dan kan voor informatie gratis worden gebeld met 06-0418. Ook na 1 februari 1989 blijft het mogelijk de INMARSAT-telefoongesprekken te la ten afwikkelen door de telefoniste van PTT Telecom (06-0410). Naast het (nieuwe) gesprekstarief van 18 gulden per minuut moet dan 5 gulden per gesprek worden betaald. Hierbij geldt een minimum gespreksduur van 1 minuut. i«-54l^ Si^r» GOEDEREEDE Hallo jongelui, Zaterdagavond hebben we weer een hele avond om met elkaar te zijn. Dan hopen we een spreker te ontvangen van de stichting „Kruistochten". Deze vertelt en laat zien d.m.v. film of dia's hoe men bijbels brengt en samenkomsten houdt in gebieden waar dit verboden is. Wij hopen dat jullie allemaal weer komen. De avond begint om half acht. Het Haventeam' De geschiedenis herhaalt zich, erzijn thans dezelfde problemen alsin dedertiger jaren. Toen was er ook van alles te veel, behalve geld. Deprodukten waardeloos en veel mensen werkeloos. Dezelfde mentaliteit: Vrede, vrede en geen gevaar. Men droeg toen het gebroken geweertje. Geen cent en geen man voor het leger. Maar Hitler dacht er anders over, de oorlogs-industrie werkte op volle toeren, de Auto bahn werd aangelegd en een paraat leger. Getraind en geoefend, de Landwehr, de ruggegraag van het Duitse volk in de wapenen. Maar toen Polen, Denemarken en Noorwegen onder de voet waren gelopen, werd ook hier de mobilisatie uitgeroe pen, en onze jongens naar de Duitse grens gestuurd. We hadden niets. Van den nenstammen en planken en graszoden werden aarden bunkertjes gemaakt Maar toen in November 1939 de verloven werden ingetrokken en het leger in alarm werd gebracht en onze jongens met scherp geladen geweren aan de grens stonden was dat niet voor niets geweest. Want de Duitse tankdivisies hadden opdracht (plan Gelp) Holland aan te vallen. Maar door de enorme regenval werd de aanval uitgesteld. Erwerden toen wel betonnen bunkers gemaakt aan de gren zen, maar met onze geweren, Steiër 1890, hadden onze vaders in 1914 al aan de grens gestaan. En de soldaten, ze hadden het betrekkelijk goed. Najaren werk loos te zijn geweest hadden ze ineens een inkomen en konden ze gaan trouwen. Ze hadden nu f 4,-per dag als kostwinner en waren uit de menage thuis: en in 't uniform. Ook onze kaptein hoopte als kandidaat-notaris op een lange mobilisa tie, want hij verdiende in de burgermaatschappij het zout in de pap niet Het werd een rustig voorjaar. De Duitsers lagen in hun Siegfried-linie tegenover de Magi- notlinie van de Fransen. En onze jongens legden mijnen, maakten loopgraven, prikkeldraadversperringen beschermden en sloten de wegen af. En de eindeloze grenswacht 2 uren op en 4 uren af dag en nacht, week na week, maand na maand, tot 10 mei. Toen klonk als een donerslag uit heldere hemel: Alarm: „het Duitse leger overschrijdta de Hollandse grenzen 't Was oorlog: wat dat bete kende hoort u de volgende keer. V»*-*- ^„.,..ra^ Olympic, pool .veerUracbiagebogJ „^passing lieuwste garens, o^ „ndertap.jt Holland Selec, dealer Nieuwstraat 75 Middelharnis Telefoon 01870-2374-6475 tapijt lameilen - vitrage gordijnen vinyl enz. VAN DER VLIET WONINGINRICHTING anti8tatisch ,5 jaar garantie poolverankerm& S ^^„^„d enkleurechtod Dhr. Rademaker gereed voor een nieuwe start. MOOeSHOW Wij begroeten u met koffie-comptèt Gezellig en ongedwongen in onze zaak. Mode voor elk moment van de dag. Stijlvol op uw werk, sportief in uw vrije tijd en romantiscfi voor een avondje uit. Om u een beeld te geven van deze bruisende modestijien kunt u één van onze Maandagmiddag en avond uitverkocht! Dinsdag 14 maart 10.00 en 14.30 uur. MIDDELHARNIS, 01870-2052

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 17