Gratis voetmeting ftaHHIES Fa. E. van der Bok Caravan OKE? Jaarsticker erop! Haal uw caravan uit z'n winterslaap Past de combinatie trekauto plus caravan nog? C.N.S. „Zomerland" te Stellendam neemt afscheid van meester B. Tjooitink op woensdagmiddag 8 maart federeen loopt er mee weg! -> A.M.R.O.-jeugd Tafeltennistournooi Distriktsbij eenkomst van de Jeugdbond Ger. Gemeenten Ds. J. Goumare overleden De Kinderschoenen kenner in Ouddorp: Nipt verlies Intermezzo 1 Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 7 MAART 1989 In verband met zijn benoeming per 1 maart j.l. als direkteur van de Chr. Basis school te Noordscheschut, vond er vrijdag 24 februari een afscheidsmiddag plaats ter ere van de heer Tjooitink. Meester Tjooitink was ruim 9 jaar als onderwijzer werkzaam aan de C.N.S. „Zomerland" te Stellendam. Hij had de groepen 3,4 en 5 onder zijn hoede, het geen best een omvangrijke taak genoemd mag worden. Dat zijn werk door iedereen zeer gewaardeerd werd, bleek tijdens het groots opgezette afscheidsfeest. Het hele programma was geïnspireerd door de televisie. Allereerst verscheen de omroepster die vertelde wat er zoal te verwachten was. De kinderen beeldden verschillende reclamespots uit, daarna was er een jour naal wat geheel in het teken stond van de nieuwe direkteur van de basisschool te Noordscheschut. Vervolgens was er tijd voor een aantal zanggroepen waarna de kleuters volgden met het programma „de kleine mijnheer Kaktus show". Ook uit dit programma bleek dat de kinderen „hun" toekomstige meester node zullen missen. Daarna volgde een aflevering van het programma „in de hoofdrol" met als hoofdpersoon dhr. Tjooitink. Tijdens dit programma werd hij met zijn gezin in 't zonnetje gezet. Hiervoor waren allerlei mensen uitgenodigd die door herinne ringen op te halen en anekdotes te vertellen een overzicht gaven van het leven van dhr. Tjooitink. Ook nam zijn klas afscheid door het uitbeelden van de beroepen die de kinderen later hopen te gaan uitoefenen. Tenslotte kreeg hij het eerste exemplaar van de schoolkrant aangeboden die deze keer geheel in het teken stond van de afscheidnemende meest Tjooitink. Uiteraard ontbraken de nodige cadeaus en bloemen niet aan deze zeer geslaagde middag. MIDDELHARNIS Op de leeftijd van 62 jaar is op woensdag 1 maart overleden ds. J. Goumare, gere formeerd emeritus predikant te Amers foort. Jan Goumare, die 21 oktober 1926 in Middelhamis werd geboren, werd op 22 juli 1951 in Grijpskerke in het ambt bevestigd. In 1956 ging hij naar Hilver sum en in 1961 deed hij intrede in Almelo. Vervolgens verbond hij zich in 1965 aan de kerk van Naarden. Hij werd toen staffunktionaris bij het Centmm voor het Gereformeerd Jeugdwerk. Vier jaar later werd hij benoemd tot studiese- kretaris bij de Protestants Geestelijke Verzorging van de Landmacht. Als zodanig deed hij op 1 januari 1975 intrede in de kerk van Amersfoort. Op 1 september 1982 werd hem leeftijdsont slag verleend. Ds. Goumare sprak meermalen voor de NCRV-radio en was tot zijn dood lid van de redaktie van het Centraal Weekblad. Cursus Geestelijke Vorming op D.V. maandag 13 maart 1989 hoopt ds. W. van Gorsel uit Schoonhoven te spreken over „Het gebed". Aanvang 19.45 uur. Plaats: Herv. verenigingsgebouw „De Hoeksteen", Ring te Middelharnis. Alle cursisten worden deze laatste cursus avond weer hartelijk uitgenodigd aan wezig te zijn. Bij DES'85 wordt ook dit jaar het jaar lijks terugkerende A.M.R.O. jeugdten- nistournooi gehouden. Max. leeftijd tot 15 jaar. Dit tournooi wordt dit jaar gehouden op maandag 13 maart in sportkomplex „de Staver". Er kunnen maximaal 24 deelnemers meedoen. Aanvang tournooi kwart voor 7 (zaal open en inschrijven half 7). U kunt zich natuurlijk van tevoren opgeven, want vol is vol. Inschrijfgeld voor niet-leden 2,- voor leden 1,50. Opgeven bij: 1. G. Vinke, Kluut 1, Sommelsdijk, tel. 01870-4312. 2. H. van Oudenaren, Dijkstraat 12, Sommelsdijk, tel. 01870-6660. Ook voor verdere informatie kunt u terecht op bovenstaande adressen. Rectificatie In onderstaand bericht, geplaatst in het j.l. vrijdagnummer, is een storende fout geslopen betreffende de toegangsprijs. Voor de goede orde geven wij daarom nogmaals de juiste tekst weer. Voorjaarsconcert „Deo Cantemus" in De Doelen Op vrijdag 21 april a.s. hoopt het Chr. Gemengd Koor „Deo Cantemus" o.l.v. Arie Pronk weer een Voorjaarsconcert in De Doelen te Rotterdam te geven, m.m.v. de organist Jan van Weelden, de pianist Loek van der Leeden en solisti sche begeleiding. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 16,- incl. programmaboekje en garderobe, kunt u schriftelijk bestel len bij het secretariaat, p/a Hyacinth- straat 14, 3261 XD Oud Beyeriand, of telefonisch bij de heer M. Jongste, tel. 010-4709148. Op D.V. vrijdag 10 maart wordt er door het distrikt Flakkee van de Jeugdbond van de Ger. Gemeenten een bijeen komst gehouden in het verenigingsge bouw van de Ger. Gemeente te Mid delhamis. De spreker voor deze avond is de heer B. Stolk, rektor van de reformatorische scholengemeenschap „Jacobus Revius" te Rotterdam. Het onderwerp is „Herken je de tekenen van de eindtijd?" Gezien het onderwerp verwachten we naast +16 jongeren ook vele oudere belangstellenden. Ouders, toont uw be langstelling voor het jeugdwerk door uw aanwezigheid. U bent van harte wel kom!! De bijeenkomst vangt aan om kwart voor acht. STELLENDAM Oud papier Op zaterdag 11 maart wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opge haald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molenkade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en gebun deld gereed?! De heer Feller, orthopedisch schoentechni- cus van de Bunnies, zal gratis en vrijblij vend controleren of de schoen van Uw kind nog past. Hij zal U graag adviezen verstrekken over eventueel aan te schaffen kinderschoenen, want passende schoenen kopen is nu een maal geen kinderspel. Bunnies helpt U hierbij door middel van een aangepaste voetkorrektie. Volwassenen met voetproblemen zijn ook van harte welkom. Bunnies jeugdschoencn munten uit in mode, pasvorm en hoogwaardige l<waiiteit. Ze zijn er in vijf wijdtematen. Ons vakkundig advies vergemakkelijkt uw keus uit de nieuwe collectie. Ifocfe en pasvorm voet aan voet. Weststraat 10 OUDDORP Telefoon 01878-1544 Het eerste damesteam van Intermezzo verloor afgelopen zaterdag met 3-2 van KeyzerA''. Een fanatieke start van Dames 1, samen met aanvallend spel en meoilijke servi ces, leidde tot een goed resultaat in het begin van de wedstrijd. Door de setstan den 16-14 en 15-10 stonden de dames al snel voor met 2-0 in sets. Intermezzo was niet in staat verder te gaan. Het spel werd slechter en de aan val stagneerde. KeyzerA^ nam het initiatief over en won de volgende twee sets. De vijfde set moest de winnaar bekend maken. Inter mezzo kwam niet meer terug in hun spel en verloor uiteindelijk met 7-15 de set en wedstrijd. Overige uitslagen: Minimix - Delta 11 -3 Jongens Cl - Ibis 13-0 Meisjes Al - Drieslag 11 - 3 Meisjes B2 - Ibis 10-3 Meisjes C2 - Vovero 12 - 2 Jongens Al - MVC 13 - 1 Meisjes Cl - Ibis 13-0 Heren 2 - Ibis 21 - 3 Dames 3 - Ibis 20-3 Heren 1 - HJPV 10 - 3 Dames 2 - Ibis 12-2 Dames 4 - HJPV 50-3 Voorpret <y Niet iedere auto kan iedere caravan trekken Trekkracht 4-WD Stroomlijn Vroege vogels genieten meer Door de zachte winters van de laatste twee jaar neigen fervente caravanners ertoe de start van liet caravan-seizoen te vervroegen. Op zonnige weekends in maart kom je onderweg al diverse caravans tegen met uitgeslapen mensen aan boord, die alle andere caravanners te slim af zijn. Deze vroege vogels genieten nu al; ze genieten langer en meer dan de caravanners, die hun chalet-op-wielen alleen in de vakantieperiodes gebruiken. Misschien zijn deze "voorlopers" bezig aan een proefweekend om te kijken of alles nog functioneert en of ze niks zijn vergeten. Evengoed kunnen ze al op weg zijn om te gaan genieten van een rustige voorjaarsvakantie, in ieder geval stralen de vroege vogels al volop de voorpret uit van alles wat caravannen zo leuk maakt. Eerlijkheidshalve zullen zij toegeven dat caravannen in het voorjaar niet allemaal rozengeur en maneschijn is. Nog niet alle campings hebben gast vrij hun poorten geopend. Bovendien kunnen frisse avonden en kille nachten nog wel eens voor wat kip- pevel zorgen. Maar gelukkig hebben veel moderne caravans een kachel of ringverwarming zodat het binnen best behaaglijk is. Anderzijds levert de voorpret en de eigenlijke voorjaarsvakantie een sca la aan nieuwe ervaringen op. Het is nog stil op de weg, er zijn weinig files en op de Duitse Autobahnen hoeven de caravanners niet in de ganzepas heuvel-op, heuvel-af te rij den. Veel campings ten zuiden van de Alpen zijn al vanaf Pasen open. Doordat het overal nog vrij rustig is, word je als eerste geholpen. Sterker nog, op sommige campings word je begroet als de eerste zwaluw die de nieuwe zomer aankondigt. Op de kampeerterreinen is het nog lekker rustig; er is plaats genoeg en weinig geluidsoverlast. Soms hebben de eerste caravanners van het nieuwe seizoen zelfs het rijk alleen. In ieder geval kunnen deze lente-pioniers de beste plek uitzoeken. Liefhebbers van rust en ruimte komen volop aan hun trekken. En de prijzen liggen in het voorjaar 'n stuk lager dan in het hoogseizoen. Kortom, lekker weg in het voorseizoen met de eigen cara van kunnen we iedereen warm aan bevelen. O Om het belang van goed caravanonderhoud te benadrukken, introdu ceerde de BOVAG-afdeling caravanbedrijven in 1983 de BOVAG-jaar- sticker. De BOVAG meent dat, om veilig te kunnen caravannen, minstens eens per jaar een onderhouds(controle)beurt van de caravan nodig is. Voor de circa tweehonderd leden-caravanbedrijven heeft de BOVAG een onderhoudsrapport opgesteld, waarbij de caravan op ruim zestig punten wordt nagekeken. Nagelopen worden onderstel, carrosserie, gas en elektriciteit en accessoires. De erkende caravan-specialist be schuit over allerlei technische hulpmiddelen om de caravan op timaal te kunnen nakijken. Na deze controle op vijf hoofdgroe pen kan de vakman precies vertellen wat er moet gebeuren. Als men de geconstateerde euvels door het BOVAG-caravanbedrijf zelf laat ver helpen, geldt automatisch drie maan den garantie op uitgevoerde repara ties. Bij een eventueel geschil kan de caravanner een beroep doen op BOVAG-bemiddeling. Is de caravan helemaal volgens de controlevoorschriften nagelopen en accoord bevonden door het BOVAG- caravanbedrijf, dan krijgt hij een stic ker met een jaartal (nu 1989) opge plakt. De sticker vermeldt: „Ik word onderhouden door de caravanvak man". Zo wordt duidelijk zichtbaar dat de eigenaar van de caravan ze kerheid en veiligheid op hoge prijs stelt. Wat gezelligheid betreft, doet een caravan nauwelijks onder voor een woonhuis. Het voorjaar begon dit jaar al rond Kerstmis. Tijdens de lente-achtige dagen van de "wintermaanden" voelde menige caravanner de krie bels in het bloed. De caravan werd al 'ns aan een eerste inspectie onderworpen en er werden plannen gesmeed voor de komende voorjaars- en zomerreizen met de caravan. Als het nog niet is gebeurd, moet u nu toch echt uw caravan, camper of vouwwagen uit de winterstalling halen. En laat hem voor het naderende seizoen in orde maken. Natuurlijk kunt u diverse zaken zelf doen, zoals het schoonmaken. Maar een gespecialiseerd caravanbe- drijf is het aangewezen adres voor de algemene controle en het grote onderhoud. "Stilstand is achteruitgang" luidt een bekend gezegde, dat zeker op de caravan, vouwwagen of camper van toepassing is. Daarom is een goede voorjaarsbeurt een eerste vereiste zodra het mobiele vakantiehuis uit zijn winterslaap ontwaakt. Ook de administratieve bescheiden, zoals het aanvullingsblad bij het (auto)kente- kenbewijs, dienen gecheckt. Een proefrit met een bepakte en bezakte caravan is verplichte kost om na te gaan of de caravan puik in orde is. Inspecties door politiekorpsen heb ben de laatste jaren aangetoond, dat veel caravanners erg licht denken over de mate en frequentie van het caravanonderhoud. Terwijl ze er ken nelijk toch op rekenen, dat de cara van probleemloos zijn zware taak verricht. Na het ophalen van de caravan, cam per of vouwwagen uit de winterstal ling is een goede schoonmaakbeurt het eerste dat moet gebeuren. Sim pelweg wassen en regelmatig in de was zetten vormt het beste onder houd voor de opbouw van de cara van. Bij het erkende caravanbedrijf kan men beter dan waar ook zorgen voor de smering en eventueel bijstellen van de oplooprem. Daar worden te vens de banden, lagers, reminstalla- tie, uitdraaisteunen en dergelijke ge controleerd. Trouwens, ook de inspectie van gas- aansluitingen, elektra, kachels, koel kasten en watervoorzieningen kunt u beter door de vakman laten uitvoe ren. Wacht niet met de voorjaars schoonmaak tot iedereen het op zijn heupen krijgt. Nu kan de vakman nog extra ruim aandacht aan uw rijdende vakantieverblijf besteden. Vast en zeker valt er nog wel iets te repareren of knutselen aan bergkas- ten, tafels en keukenindeling. Ook zijn er volop accessoires en toebeho ren te koop. Goed onderhoud kan het vakantie- plezier en de waarde van uw vakan- tiehuisje-op-wielen doen stijgen. De automobielindustrie innoveert er lustig op los: snelle wagens, zuinige voorwielaandrijvers, lichte, gestroomlijnde auto's; maar aan het caravantrekken wordt niet altijd gedacht. Het is soms moeilijk om op verantwoorde wijze een trekhaak aan te brengen. De caravanin dustrie gaat natuurlijk mee met wat de auto-industrie doet. Caravans worden lichter gebouwd, krijgen andere kleuren en er wordt aandacht besteed aan de aërodynamische vormgeving. Zoals onze financiële armslag de sturen alle auto's wat lichter, koop van een caravan bepaalt, zo beïnvloedt de trekauto de keuze van die caravan. Niet iedere auto kan iedere caravan trekken. Wie dus toch Om ook in heuvelachtig gebied goed te kunnen opschieten, mag de trekkende auto niet te licht gemotoriseerd zijn. bij au to's met voorwielaandrijving vermin dert daardoor tevens de "grip" op het wegdek. Bij auto's met een lange achteroverbouw ("veel auto" achter een caravan wil aanhaken, moet op de achteras) neemt dit bezwaar nog zijn tellen passen. Zodra u een cara van achter uw auto hangt, is het uw eigen auto niet meer. Hij stuurt wat anders, is iets luier en u krijgt meer dan ooit te maken met "gevoelighe den" als passerend vrachtverkeer en rillen in de weg. Vooral bij het rijden in de bergen mag de caravan niet te zwaar zijn, anders ontstaan er pro blemen. Welke auto is het meest geschikt om een caravan te trekken? Een beetje kracht onder de motorkap is een eerste vereiste. Met een lichte motor kunt u beter een vouwwagen (lichter, minder luchtweerstand) nemen dan een caravan. Nodig is een hoog kop pel (trekkracht) bij een laag toerental, terwijl ook het motorvermogen van belang is. Volgens de ANWB is het met een "automaat" goed caravan nen, mits de koppelomvormer van voldoende koeling verzekerd is. Hoewel het aantal auto's met achter wielaandrijving terugloopt, gooien juist deze als caravantrekker hoge ogen. Doordat de caravan op het achterstuk van de auto drukt, worden de voorwielen iets opgetild. Hierdoor toe, terwijl er tevens eerder sprake is van instabiliteit. Wat tractie op natte, gladde of mod derige wegen betreft scoren vier- wielaangedreven auto's het beste re sultaat. Steeds meer automerken brengen van hun gewone personen wagens 4WD-versies op de markt. Bij de aanschaf van een nieuwe auto kunnen fervente caravanners zich af vragen of de paar duizend gulden meerprijs voor het 4WD-svsteem lo nend kan zijn. Zo'n 4x4 komt ook 's winters in de sneeuw beter uit de voeten dan een tweewiel-aandrijver; wie dus 's winters de skipistes op zoekt, heeft er ook dan plezier van. Op het gebied van stroomlijn probe ren de autofabrikanten elkaar af tfe troeven. De ene auto heeft een nog betere Cw dan de andere. Met een caravan achter de auto verliest zo'n gunstige Cw veel waarde. Het gaat dan om de stroomlijn van de hele combinatie. De hoge, vaak platte voorkant van de caravan Is een wind vanger eerste klas. Gelukkig komen er steeds meer gestroomlijnde ca ravans. De caravan-branche volgt de trends van de auto-sector. Zo worden de caravans lichter met vaker een afge rond front. Toch valt moeilijk te voor spellen hoe een bepaalde caravan het "doet" achter deze of gene auto. Dit kunt u het best uitproberen door de caravan van uw keuze achter de trekauto te hangen en een proefrit te maken, met name over de grote weg. Een goede informatiebron is de ANWB. Daar heeft men door prak- tijktesten in de loop der jaren een schat aan ervaring op caravan-ge bied verzameld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6