NIEUWS Voorzitter M. C. J. Kosten neemt afscheid van de Z.L.M, EEN BEGRIP (|tmnJer Predikbeurten Wonderen in de winter uit de Kerken Opening Centrum voor Volwasseneneducatie Gel(ompliceerde botsing op de Langeweg OJW-Dirksland ^W»* I Autohandel S. B. Admiraal S I I Telefoon 01875-1491-1951 Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 3 MAART 1989 Beroepen te: Sprang C. Kik te Strijen; Nieuwpoort J. Flikweert, kand. te Reeu- wijk; Nieuw Amsterdam J. Verdijk te Westerlee; Nieuwerkerk aan den IJssel G. Mulder te Veen. Aangenomen naar: Hoevelaken (tweede pred.plaats) C. J. P. van der Bas te Noor- deloos; Molenaarsgraaf!, van het Goor, kand. te Putten. Bedankt voor: Lisse Chr. van Andel te Bergschenhoek; Rijssen P. de Jager te Schoonhoven; Amersfoort P. van der Kraan te Bleskensgraaf; Gouda C. Blenk te Amsterdam; Rijssen J. P. Nap te Huizen. Toegelaten tot de evangeliebediening: P. A. Bakker, Merelstraat 9, 2815 VS Haa strecht, tel. 01820-1831. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: M. R. Limburg-Klokke, Kazernestraat 49b, 2514 CS 's-Graven- hage, tel. 070-649436; H. Markus, De Wilg 36,2912 RH Nieuwerkerk aan den IJssel, tel. 01803-18901. GEREF. KERKEN Beroepen te: Sliedrecht drs. L. Kruger te Nieuwlande; Tzum drs. G. Olde, kand. aldaar; Witmarsum en Pingjum en Zurich drs. J. Miedema, kand. te Kam pen; Zuid-Beijerland drs. R. van Gor- kum, kand. aldaar. Aangenomen naar: Tzum drs. G. Olde, kand. aldaar; Zuid-Beijerland drs. R. van Gorkum, kand. aldaar. Beroepbaarstelling: mw. drs. J. B. van den Beukei, kand. te Zonnemaire; drs. R. van Gorkum, Ridder van Dorplaan 70, 3284 AV Zuid Beijerland, tel. 01866- 1202; drs. G. Olde, kand. te Tzum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Avereest-Dedemsvaart A. J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbie- rum i.c.m. Arum; Assen-Noord T. Wendt te Bunschoten-Oost. Aangenomen naar: Ommen H. J. Siegers te Leek. Bedankt voor: Ten Boer en voor Gies- sendam en Neder-Hardinxveld H. J. Siegers te Leek. NED. GEREF KERKEN Aangenomen naar: Kampen J. Bouma te Sliedrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Bennekom A. K. Wallet te Sliedrecht (Eben Haëzerkerk) en D. van der Zwaag te Klundert. Beroepen te: Bunschoten P. D. J. Buijs te Zwaagwesteinde; Boskoop M. J. Oos- ting, kand. te Aalten. Bedankt voor: Leerdam J. P. Botten te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Utrecht J. Karels te Rijs sen; Haarlem en Aagtekerke Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Alblasserdam A. M. den Boer te Lisse; Drachten en Kruiningen J. Mol te Werkendam; Nieuwerkerk (Z) Chr. van Donderdag 9 maart wordt in Oud- Beijerland het Centrum voor Volwasse neneducatie op feestelijke wijze ge opend. In het centrum is een aantal instellingen gehuisvest, die vanuit het nieuwe pand aan de Koninginneweg de verschillende aktiviteiten voor de vol wasseneneducatie coördineren. Daarbij gaat het om de coördinatie van de basi seducatie voor de Hoeksche Waard door de Stichting Volwasseneneducatie. De coördinatie van de beroepseducatie voor volwassenen door de Stichting Pri maire Beroepsgerichte Volwassenene ducatie voor de Zuidhollandse eilan den. De coördinatie van de uitvoering van beroepsopleidingen voor volwassenen door de Streekschool Rijnmond Zuid, eveneens op de Zuidhollandse eilan den. Kort gezegd: Het Centrum is een plaats waar alle volwassenen, die weer willen gaan leren terecht kunnen. Volwasseneneducatie staat volop in de belangstelling Volwasseneneducatie is voor velen nog een onbekend terrein. De tijd is voorbij dat men met een opleiding een heel leven kon doen. Velen moeten tussen tijds bijscholing volgen om weer aan de slag te kunnen komen of bij te blijven in hun werk. Ook stelt onze maatschappij steeds hogere eisen om mee te kunnen komen. Zo biedt basiseducatie mensen de mo gelijkheid weer te leren leren. Bijvoor beeld rekenen, nederlands en algemene ontwikkeling. Bij de beroepseducatie worden mensen geschoold voor een beroep. Op dit moment zijn er beroeps opleidingen voor administratie, verzor gende beroepen, landbouw en metaal. De belangstelling voor cursussen en opleidingen is groot. In totaal nemen 170 mensen deel aan de basiseducatie in Hoeksche Waard en 400 aan de beroepseducatie op de Zuid hollandse eilanden. Er valt dus weinig wat te organiseren en te regelen. De opening van het pand vindt op 9 maart plaats, omstreeks vier uur en zal worden verricht door de bestuurders van de instellingen die in het gebouw zijn gehuisvest. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten DIRKSLAND D.V. dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). der Poel te Yerseke; Eindhoven en Amsterdam-Noord i.c.m. Zaandam A. Bac te Bodegraven; Katwijk aan Zee J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder; Rand- burg (Zuid-Afrika) J. M. Kleppe te Rijs sen; Westkapelle M. Mondria te Waar denburg. Bedankt voor: Borssele W. Hage te De Valk-Wekerom; Hoofddorp Th. van Stuijvenberg te Terwolde De Vecht; Krimpen aan den IJssel P. Blok te Koot- wijkerbroek; Gorinchem C. Harinck te Oostkapelle. De boeren houden zich niet lang meer in de hand SINT ANNALAND Zijn naderend afscheid als voorzitter van de Z.L.M.- kring Tholen/Sint Philipsland heeft niets te maken met de donkere wolken die zich momenteel samenpakken bo ven de landbouw. Een onweersbui meer of minder in een periode, waarin hij niet minder dan ruim twintig jaar de voorzit tershamer hanteerde, deert M. C. J. Kos ten al lang niet meer. Eén dezer dagen stond hij op de barricaden in Bergen op Zoom voor een beter landbouwbeleid. Zijn besluit om de verantwoordelijkse landbouwfunktie op Tholen/Sint-Phi- lipsland neer te leggen, is niet ingegeven door een zekere mate van moedeloos heid. „Zeker niet. Misschien ben ik wel één van de felsten. Ik heb niet minder dan 34 jaar in het bestuur van de Z.L.M, geze ten. Je moet ergens beginnen met afbou wen. Over twee jaar ben ik 65 en dan moet je onverbiddelijk stoppen. De sombere tijden in de landbouw spelen geen enkele rol hierbij. Wat dat betreft zou ik het nog wel tien jaar willen doen, als mijn gezondheid het maar toe laat". Over sombere tijden gesproken in de landbouw. Kosten is ervan overtuigt dat het niet lang zal duren of de boze boeren kunnen zichzelf niet langer meer in de hand houden. „Ik ben niet zo'n man van demonstraties, maar nu wordt het toch wel een beetje te gek. De stemming is geladen. Er behoeft niet veel te gebeuren of de zaak escaleert. De stemming is werkelijk explosief Het zou me dan ook niet verbazen als de boze boeren zich een volgende keer niet aan de regels houden. Ik sta honderd procent achter de akties. Zo'n lieve aktie als in Bleis- wijk (een rustige manifestatie) haalde niets uit. Als het niet anders kan, dan zal het wel moeten". Kosten, akkerbouwer in de Puitpolder tussen de kernen Tholen en Oud- Vossemeer in een maatschap met zijn zoon, is een bestuurder pur sang. Is rus tig en spreekt met stemverheffing als het niet anders kan. „Ik heb een hele tijd met voldoening voor de landbouw ge werkt, zowel in goede als in slechte tij den. Als voorzitter alleen bereik je niets. Je bent meer een vlaggendrager. Je moet een goed bestuur achter je hebben, want alleen bereik je niets". De Thoolse en Fliplandse boeren hebben zich, aldus de heer Kosten, altijd onderscheiden door solidariteit. De vertrekkende voor zitter hoopt, dat die saamhorigheid ook tot uiting zal komen als het besluit over zoet water. „Tegen de huidige prijs is het onverstandig om het water niet binnen te laten. Een gemiddeld kleinschalig bedrijf op Tholen kan niets anders, wil het specialiseren". De ZLM is een fer vent voorstander van zoet water op het voormalige eiland in de vorm van een basisplan. De beslissing over een fijnmazig net komt volgens de landbouworganisaties pas om de hoek kijken als de resultaten van het plan bekend zijn. Zoet water is, meent de heer Kosten, nodig om te over leven. De voorzitter ziet nog een ander overlevingsplan. „De Thoolse grond is gemiddeld van goede kwaliteit, we heb ben een redelijk klimaat, de boeren zijn goede ondernemers en we zitten dicht bij de steden Rotterdam en Antwerpen. De Thoolse en Fliplandse boer er ver standig aan zijn specialisatie van vroege aardappelen te vergroten. Als wdj dat beter kunnen doen, dan blijven wij de concurrentie wel voor". MIDDELHARNIS Gisteravond omstreeks half 6 gebeurde er een vrij ernstig verkeersongeval op de Langeweg tussen Middelhamis en Nieuwe Tonge. De bestuurder van een personenauto, welke het voornemen had linksaf de Vroonweg in te slaan, stond als zodanig links voorgesorteerd. Een hem achterop komende personenwagen kon eerstge noemde rechts passeren (via parkeer plaats). Vervolgens kwam de bestuurder van een uit de richting Middelhamis komende Ford-personenauto in moeilijkheden; door krachtig te remmen kwam deze dwars op de rijbaan terecht. Een uit de richting Nieuwe Tonge komende bus ramde hierop de dwarsstaande auto, met het gevolg dat de personenauto dwars tegen de achterrijdende auto werd geduwd. Tegenvolge van deze gekompliceerde botsing moesten 3 personen worden overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. SINT ANNALAND Stichting Gemeenschappelijke openbare bibliotheek op Tholen Het thema van de boekenweek 1989 (8 maart tot 18 maart) is „Boek en Film". De Stichting Gemeenschappelijke Open bare Bibliotheek Tholen heeft daarom een filmavond georganiseerd in het stadje Tholen (13 maart), in de kern Sint-Annaland (14 maart) en in de kern Sint Maartensdijk (16 maart). Aanvang van de voorstelling steeds 20.00 uur (acht uur 's avonds). De film, die ver toond zal worden is getiteld CRY FREEDOM. Deze film van Sir Richard Attenborouth is gemaakt naar het gelijk namige boek van Donald Woods en handelt over de vriendschap tussen twee mannen: Donald Woods en Steve Biko. Biko was zwart. Woods blank en hun vriendschap kreeg gestalte onder het Apartheidsregime in Zuid-Afrika. Daar door was hun vriendschap niet alleen een menselijke aangelegenheid, maar ook een politieke. Het is een indrin gende film die men zeer zeker moet gaan zien. Kaarten zijn verkrijgbaar ad ƒ2,50 bij de Openbare Bibliotheken en bij de uit- leenposten. Men kan desgewenst ook telefonisch reserveren. Telefoon 01666- 2182. in herenschoenen Heïlo you! Zaterdagavond is voor de sportievelin- gen onder ons. Want... zaterdagavond is sporthalavond. Vanaf 20.00 uur kun je ons en alle anderen tonen hoe het met je conditie gesteld is, en of je wel zo spor tief bent als je altijd hebt beweerd. De kosten zijn 5,- p.p. Dus zaterdagavond 20.00 uur in sport hal „De Gooye" in Dirksland!! Zien wij je, ja toch! Het OJW-team Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen van 27 februari 1989: Dammen: P. v.d. Steen - A. MeijerO - 2 K. Tanis - C. Mierop2 - O J. W. Stoof - C. AkershoekO - 2 K Voogd-Tanis - H. Tanis2 - O J. van Koppen - C, TanisO - 2 J. Moerkerk - L. Moerkerk2 - O Schaken: A J. Kastelein - J. Soeteman1 - O J. van Huizen - P. WesthoeveO - 1 C. Wassenaar - J. GrinwisV2 - V2 W. Breen - P. WesthoeveO - 1 KEYZER - IMiddelharnIs Toonaangevend in schoenen Zondag 5 maart 1989 Vijfde Lijdenszondag OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur dhr. J. Lambalgen. Woensdag 8 maart: 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstien- den) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. Biddag voor gewas, arbeiden visserij 9.00,10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Zuijderduijn en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Cate chismus zondag 12; kollekte zitplaat sen Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. Brakema en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Cysouw, Lexmond; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees- dienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Kroese, Rhoon Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein, bediening Heilige Doop, 14.45 uur Samenzang en 15.00 uur ds. I. Hoornaar, aangepaste kerk dienst; extra kollekte gezinsvervan gende tehuizen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal; extra kollekte kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. A. de Lange; kollekte diakonie Lukaskapel 10.15 uur ds. A. Vos en 15.30 uur Samenzangdienst Rem. Ger. Gem. 14.30 uur bev. en intrede mevr. Boeijnga-Alders Herv. „Exo dus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Brui ning. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. Ivan Trigt, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte Groen van Prinstererschool Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. W. v.d. Hoek Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. W. F. Wisselink. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. Chr. Stelwagen, Montfoort; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer, Sirjansland en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; voor bereiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke en Ik kon het bijna niet geloven l Ik keek en keek, keek nog een keer Ze kwamen allemaal weer boven De aconietjes bloeiden weer. De Schepper laat het goud weer blinken op harde koude wintergrond. Bij alles wat hier gaat verzinken. Hij blijft getrouw aan Zijn verbond. Dit is het goud van het geloven voor ieder die Zijn wonderen ziet. Hij laat Zijn eer zich niet ontroven Zijn scheppingstrouw verandert niet. Hij schept, herschept het nieuwe leven Zijn Geest werkt door in elke tijd Laat dat ons hoop verwachting geven ook in de barre wintertijd. LANERTA telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! SINT ANNALAND Echtpaar RIjnberg-Scherpenisse zestig jaar getrouwd Eén dezer dagen was het niet minder dan zestig jaar geleden dat de heer J. Rijnberg en mevrouw A. Rijnberg- Scherpenisse van de Hoenderweg uit Sint Annaland in het huwelijk traden. Zij hebben dit zaterdag 4 maart met een etentje gevierd met de familie in „De Wellevaete", gevolgd door een receptie. Evenals zovele leeftijdgenoten ontmoet ten de twee elkaar op de kermis, in hun geval in de toen nog bestaande kermis in de kern Scherpenisse. Enkele jaren later gaven ze elkaar het ja-woord en betrok ken hun woning aan de Hoenderweg, waar ze thans nog wonen. Het landarbeiderswerk is de 83-jarige Rijnberg als het ware met de paplepel ingegoten. Voor schooltijd ging hij als kind al met zijn moeder mee naar het 18.00 uur ds. A. van Herk, Sint Anna land; voorjaarszendingskollekte Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. S. Alblas en 18.00 uur ds. P. Roze- boom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur kand. H. Markus, Nieuwerkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. A. Vos Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema, H.A en dankz. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom en 18.00 uur ds. P. C. van Keulen, Andel; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur drs. J. M. Wilschut, Barendrecht. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 14.30 uur dhr. N. H. Groen Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. P. v.d. Kraan, Bleskensgraaf t Lieve papa en mama t hartelijk gefeliciteerd met \xw 12y2-jarig huwelijk. Willem-Jan Danielle Peter Come 2 Dirksland, 3 maart 1989 Abonneert U op Eilanclen-Nieuws V.W. PASSAT Benzine 5 bak1982 I V.W. GOLF C 3 deurseind 1983 I V.W. GOLF LDzilver Met. 1979 i V.W. GOLF Benzine 2x1978- 1979 AUDI 80 GLS1979 I OPEL REKORD Diesel1978 I Verder diverse goedkope APK-gekeurde auto's I van alle merken DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor het vele medeleven, zowel per soonlijk als schriftelijk ons betoond na het plotse ling overlijden van onze onvergetelijke man, vader en opa JAN MOZES VAN DAM willen wij u langs deze weg oprecht dank zeggen. Verder dank aan ds. op 't Hof wijkouderling en kerkeraad voor de geestelijke begeleiding. Dank aan de plaatselijke artsen en Kleijn Uit vaartverzorging voor de wijze waarop de begrafe nis is verzorgd. Het was ons een troost te weten dat zovelen met ons meeleefden in die voor ons zo moeilijke dagen. Mede namens kinderen en kleinkinderen, K. van Dam-van Koppen Ouddorp, maart 1989 Diependorst 30 land in zijn woonplaats Oud Vossemeer. De ervaring die hij hierbij en ook later opdeed kwam goed van pas toen hij na zijn huwelijk het bedrijf van zijn schoon vader voortzette. Ook mevrouw Rijnberg (78 jaar) weet van jongsafaan wat aanpakken bete kende. „Toen ik tien jaar was bracht ik al melkbussen naar de Welhoek. Later ben ik ook op het land gaan werken en koeien melken. Er was toen altijd ge noeg te doen". Het echtpaar Rijnberg-Scherpenisse woonde van 1942 tot 1946 in Duitsland, waar ze werkten bij een tuinder. Het ver blijf in de onbekende omgeving hielp hen bij het verwerken van het verlies van hun enige zoon, die op tienjarige leeftijd overleed. De watersnoodramp in 1953 staat beiden nog in het geheugen gegrift. „We waren toen in Amsterdam bij mijn zuster", weet mevrouw Rijnberg nog. „Op de radio merkten we dat er iets aan de hand was, maar we wisten niet wat. Het eerste waar we aan dachten was oor log". Achteraf bleek de woning van de Rijnbergs geen waterschade te hebben opgelopen, omdat deze wat hoger gele gen was. De heer Rijnberg weet nog goed dat zijn zwager en ook hij de nodige uitleg moes ten geven, eer ze bij Halsteren per vlot werden overgegeven. Het echtpaar woont momenteel in het huis, eveneens aan de Hoenderweg, waar mevrouw Rijnberg-Scherpenisse opgroeide. Rijn berg legde zijn werk op zestigjarige leef tijd neer. Twee middagen in de week bezoeken de twee de soos in Sint Anna land om „te tachtigen", een kaartspel dat het meest op klaverjassen lijkt. Rijnberg is momenteel wat moeilijk ter been, maar fietsen gaat hem nog prima af Dagelijks maakt hij zijn ritje naar 't Tonhuusje om daar met zijn leeftijdsge noten wat bij te praten. Mevrouw Rijn berg doet nog geheel zelfstandig het huishouden, inclusief de boodschap pen. Daarnaast brengt ze graag wat tijd door met lezen en puzzelen en vertroete len en verzorgen van de twee katers. Het zestigjarige bruidspaar kreeg vrij dag bezoek van burgemeester H. A. van der Munnik, die hen de gelukwensen van het gemeentebestuur kwam over brengen. DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het overlijden van mijn lieve man, onze lieve zorgzame vader, behuwdvader, groot- en overgrootvader ARIE NOORDIJK willen wij langs deze weg een ieder hartelijk danken. Inzonderheid het verplegend personeel van „De Samaritaan" voor de liefderijke verzorging. Ook dank aan de doktoren Van Eek en Van der Wulp voor de medische zorg, alsmede ds. Van Kooten voor de geestelijke verzorging en het leiden van de rouwdienst. Tensltote dank aan de heer Van Wageningen voor de korrekte wijze waarop de begrafenis is ver zorgd. Uit aller naam: A. Noordijk-Fluit Middelhamis, maart 1989 Lij sterbes weg 22 4: :lf dealer: N^^.^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2