EHIVI1DEf1-f1IEmi/S iNGëSPREKMST.... gouden jubileum met een schitterende zangavond Uitvoering zangver. „Apollo Christelijk Gemengd Zangl(oor „V.Z.O.S." vierde liaar en een druk bezochte receptie! Flakkees damkampioenschap Wethouder G. Poortvliet te Oude Tonge Gevonden voorwerpen Ook flakkeese landbouwers namen deel aan tractor-estafette Vijftig jaar getrouwd 4e Blad VRIJDAG 3 MAART 1989 No. 5780 Sint Annaland: 99 Het was zaterdag 25 februari 1989 voor het Christelijk Gemengd Zang koor „V.Z.O.S." uit Sint Annaland een bijzondere dag, omdat genoemd koor niet minder dan vijftig jaar bestond. Nadat de vroegere zogenaamde „Zang van Manteau" was ontbonden, werd in het jaar 1939 de zangvereniging herop gericht door wijlen de heer K. Koetsdijk, destijds onderwijzer aan de School met de Bijbel in Sint Annaland. Secretaris was toen de heer D. Hendrikse. Onafge broken heeft het koor er nu vijftig jaar opzitten. Zaterdagavond werd in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Kerkring het jubileum gevierd met een zeer goed geslaagde zangavond. Hieraan werkten mee het Christelijk Gemengd Zangkoor „V.Z.O.S." onder de voortreffelijke lei ding van de dirigent, Johan van Broek hoven uit Stellendam, de sopraan en soliste mevrouw Paulien van der Werff en de organist André Keijzer, die even als Johan van Broekhoven studeerde aan het conservatorium in Rotterdam. Het koor stond aangetreden in mooie nieuwe nachtblauwe koorkleding en de heren met een daarbij kleurende strop das. Deze zangavond werd geopend door de plaatselijke Hervormde predikant ds. A. van Herk, die een korte meditatie hield over Psalm 150. Verder werd deze jubi leumavond gevuld met koorzang, afge wisseld met gemeentezang. De soliste, mevrouw Paulien van der Werff uit Zoetermeer, die studeerde aan het conservatorium in Den Haag trad op met het koor in het zangnummer Gelobet sei, der da kommt van C. C. Deddkind. Verder zong zij Praise the Lord, o my soul en de aria uit de cantate 80 van J. S. Bach en de aria uit de Mes siah van G. F. Handel. De organist André Keijzer gaf een orgel solo ten beste, getiteld De Toccata uit de Suite Gotique van L. Boëlman. Na afloop van deze schitterende avond, waarvan de aanwezigen volop hebben kunnen genieten, was er een druk bezochte receptie in het Hervormd Ver enigingsgebouw, waar diverse sprekers hun felicitatie uitspraken t.g.v. het gou den jubileum van het koor. Allereerst voerde de voorzitter P. M. Mosselman het woord, waarin hij een en ander rele veerde over de geschiedenis van het koor, waarvan ook een aantal vorige dirigenten aanwezig waren, te weten de heren Corns. Scherpenisse, W. Fase, A. J. Soeters, J. Wesdorp en W. Bout. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat op deze jubileumavond ook nog één van de mede-oprichters van „V.Z.O.S." aanwezig was en wel de heer C. Scherpe nisse, die in verband met zijn vijftigjarig lidmaatschap een wandbord met in scriptie in ontvangst mocht nemen voor zijn verdiensten als voorzitter-dirigent en bestuurslid van het koor, alsmede als dirigent van het kinderkoor. Wanneer er een vacature was van een dirigent, wegens overlijden of vertrek was het de heer W. Fase, die de vereniging hielp door de funktie van dirigent tijdelijk op zich te nemen. Daar de heer W. Fase bijna 25 jaar voorzitter is geweest en vele malen inviel als dirigent, werd hem door de voorzitter als blijk van waardering een gouden muzieksleutel in de vorm van een gouden speld uitgereikt. C. Scherpenisse werd als erelid benoemd. De heer C. den Braber uit Sint Philips- land sprak namens de Koninklijke Christelijke Zangersbond. Burgemees ter H. A van der Munnik voerde het woord namens de gemeente Tholen, waartoe Sint Annaland behoort. Ds. A. van Herk sprak namens de Hervormde Gemeente. De heer A. van Gorssel uit Oud-Vossemeer namens de Stichting Woord en Daad, de heer Piet Priem namens het zangkoor Laudate Domi- num uit Stavenisse, de heer J. Bos uit Tholen namens de verenigde koren van Tholen en Sint Philipsland en de heer J. W. van Popering namens de Dorpsge meenschap uit Sint Annaland. NIEUWE TONGE Extra kerkdienst D.V. dinsdag 7 maart hoopt om 19.30 uur ds. A. Belder voor te gaan in de Ned. Herv. Kerk (Bijbellezing). Doordat ik voor mijn afspraak met weth. Poortvliet iets te vroeg ben, heb ik even tijd om de rustgevende en ontspan nen sfeer, die de hal van het nieuwe gemeentehuis van Oostflakkee ademt, op me in te laten werken. In een folder, die op een van de tafeltjes ligt, lees ik over dit gemeentehuis onder meer: een prettige werkplek waar het goed toeven is". Het opspattend water, in het logo afge beeld, versterkt dit gevoel. Vanaf 1 januari 1988 is de heer Poortvliet full-time wet houder. Over zijn baan zegt hij: „Ik wil er een bepaalde invulling aan geven. Eigenlijk hoefik maar 20 uur in de week te werken maar ik vind het kontakt met de mensen, waar je voor bezig bent erg belangrijk en daar gaat heel veel tijd in zitten. De toekomst van de gemeente Oostflakkee ziet hij met ver trouwen tegemoet: „Op dit moment wordt er onderzoek gedaan naar de mogelijkheden die dit gebied heeft. Maar eerst moet er bij de bevolking nog een stukje ingeworteld negativisme worden weggewerkt. Er zijn grote mogelijk heden maar de mensen moeten het wel zelf doen. Belang rijk is, dat de mensen zélf geloof in die ontwikkeling hebben. Vooral voor de ondernemers liggen hier kansen. Als je niks doet, ga je achteruit. Er wordt al wel een en ander gedaan maar het kan beter. „Flakkee moet blijven wat het is", hoor je vaak. Daar heb ik best respekt voor, maar dan boer je toch heus achteruit. Dat moeten we erkennen. De ontwikkelingen in de landbouw b.v. zouden grootschaliger moeten zijn. Een goed voorbeeld hiervan is desuiker, die nu op de wereldmarkt wordt gedumpt. Waer bin je dan mee bezig, vraeg ik me of... De volgende uitspraken, die ik uit zijn mond optekende, spreken voor zichzelf„Ontwikkelingen zijn te sturen". „Beleidskeuze maken". Bewust kiezen". Vooruitzien". Bij de begroeting kreeg ik een krachtige handdruk van hem. Zijn hele persoon straalt trouwens kracht uit. Als hij later in het gesprek vertelt dat hij jaren heeft gekorfbald en ook korfbal-scheidsrechter is geweest (tot aan de op één na hoogste landelijke klasse) vind ik die sport helemaal bij hem passen. Een keukenschort past hem eveneens goed; hoewel op een andere manier. Op de foto, naast dit stukje afgebeeld, ziet u hem bezig met poters smoren. Het is een van de vele gerechten, die hij met liefde bereidt. Want koken is een hobby van hem. In het poters-met-spek smoren is hij een meesterkok. De deelnemers aan de poteraevend, onlangs in het Dienstencentrum van Oude Tonge gehouden, kun nen dat beamen! „Soms krijg ik zomaar zin om poters te gaan klaarmaken: lekker bezig weze. Dan ga ik met pan netjes poters langs enkele alleenstaande mannetjes en vrouwtjes. Dat vind ik gewoon leuk.... NIEUWE TONGE Op 10 maart a.s. geeft de Gem. zangver. „Apollo" uit Nieuwe Tonge haar jaar lijkse uitvoering met zang en toneel. Het zangprogramma onder leiding van dirigente mevr. McColl omvat o.a. de volgende nummers: „Gegrusset Maria" van Brahms, dat het verplichte werk was op het concours; „Abschied von Walde" van Mendelssohn; het Ierse volksliedje „It's the Last Rose of Summer"; Anchen von Tharau" is een mooi Duits lied. Met begeleiding volgt het bekende „Ave Maria" van Schubert; vervolgens een Engels lied bewerkt door de diri gente mevr. McColl, terwijl zal worden besloten met het bekende „Domine Sal- vam Fac" van A. Giesen. Daarna volgt een optreden van de toneelgroep uit Stad aan 't Haringvliet met het stuk „De erfenis van oom Sjors". De entreeprijs bedraagt 2,50. Voorjaarsconcert „Deo Cantemus" in De Doelen Op vrijdag 21 april a.s. hoopt het Chr. Gemengd Koor „Deo Cantemus" o.l.v. Arie Pronk weer een Voorjaarsconcert in De Doelen te Rotterdam te geven, m.m.v. de organist Jan van Weelden, de pianist Loek van der Leeden en solisti sche begeleiding. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 6,- incl. programmaboekje en garderobe, kunt u schriftelijk bestel len bij het secretariaat, p/a Hyacinth- straat 14, 3261 XD Oud Beyeriand, of telefonisch bij de heer M. Jongste, tel. 010-4709148. MIDDELHARNIS 31 5 sleutels aan ring. 32 1 pasje/plaatje voor slagboom etc. (printplaat) blauw ALVAMY. 33 1 viertandige riek. 35 plaat afkomstig van blauwe auto. 36 bril (goud montuur). 39 1 klein schakelaartje van koffiezet apparaat. 40 wollen muts kleur: blauw. 41 Volkswagen wieldop. 42 kralen ketting. 43 een zwaard (klewang). 45 1 sleutel. 46 1 zakdoek. 47 kinderarmband met naamplaatje (Dirka). 48 blauwe wollen muts met 2 rode bie zen en plaatje „Flying Heroes". 49 1 sleutelhouder met naam: Mirjam met 2 sleutels. Een andere hobby van hem is zingen. Samen met zijn vrouw zit hij op een gemengd koor, „Advendo" te Ooltgensplaat. Terwijl we zo over zijn hobby's en zijn werk zitten te praten hoor ik van buiten het geluid van ganzen. Mét dat ik dit geluid hoor, zie ik dat de zon is gaan schijnen. Dat alles tesamen maakt, zeker na de regen-met-sneeuw van deze morgen, dat ik me in het gemeentehuis hier heel behaag lijk voel. Denkend aan het gemeentehuis kom ik vanzelf op de gemeenteraad terecht. Of het daar ook altijd even vredig toe gaat? Ik vraag het aan dhr. Poortvliet: „Ik vind dat de verschillen in een gemeenteraad best tot uiting mogen komen. Ze hoeven niet onder het tapijt te worden geveegd. Iemand mag gerust het jak worden uitgeborsteld. Maar na de vergadering moetje weer geweun as mensen mit mekaore omgaen. De gemeenteraad verlijk ik graag met een politieke arena. Daar binnen gebeurt wat Dat moet natuurlijk niet, zoals na de Romeinse tijd, een bouwval worden: want dat is slecht. Het arena-spel moet worden gespeeld." De heer Poortvliet is Dirkslander van geboorte. Na zijn Mulo-tijd ging hij naar Rotterdam. „Als ik aan het huis denk waar ik in de kost lag, ruik ik nog de koollucht, die in het trappenhuis hing."En", vervolgt hij,als ik 'smor- gens een extra boterham mee naar mijn werk nam, moest ik extra kostgeld betalen. Hij werkte 12jaar lang bij het postorderbedrijfKeurkoop, waarvan 4 jaar in België. In 1967 verhuisde hij naar Oolt gensplaat. Enige jaren later belandde hij in de politiek waar hij diep wortelde. En hoe je het ook bekijkt: hij is in ieder geval „thuis"..... Teunie Knöps De flakkeese landbouwers, leden van de drie Standsorganisaties, hebben dinsdag met zo'n tachtig tractoren een schakel gevormd in de keten die van maandag tot woensdag vanaf Goes naar Den Haag voerde. De tractor estafette die in meerdere delen van het land ontstond uit protest tegen het beleid van Minister Braks voerde de flakkeese deelnemers in konvooi van Oude Tonge naar Numansdorp waar de collega's uit de Hoekse Waard met hun materieel gereed stonden om de van Flakkee overgenomen koker met de brandbrief aan Minister Braks ver der richting Den Haag te brengen. De leuzen die werden meegevoerd lieten geen enkele twijfel over het doel van de aktie bestaan. We noteerden er enkele terwijl de colonne voorbijtrok: „Mijn vader is boos, want dit beleid is hopeloos" en „Braks, waar is je verstand gebleven?" waren er twee van. „Zonder poen kunnen wij niets aan het milieu doen", zo werd gewaarschuwd; „Braks gooi om dat roer, zo verdienen we geen moer!" en „met dit beleid van Braks zijn we geen boer meer straks", zo kon wor den gelezen, want 't was de boeren menens. Ze zullen die dag zeker onder de mede weggebruikers weinig vrienden hebben gemaakt maar hun zorgen waren deze dag van andere aard. Vanaf Oude Tonge ging de rit over de Provinciale weg om pas aan het begin van de Hellegatdam de paralelweg te gaan berijden. Het had een lange file tot gevolg. Een tractorbestuurder die in z'n eentje langzaam over de paralelweg voortsukkelde en alle verkeer dat ge dacht had het obstakel op de grote weg te ontsnappen achter zich hield, werd gesommeerd zich in de colonne te voe gen. De politie toonde zich nogal lijd zaam en zelfs werd goedgevonden dat de surveillancewagen van een spandoek werd voorzien. De Haringvlietbrug werd over de para lelweg gepasseerd, al waren er enkelen die vlakbij het Hellegatsplein toch naar de Autoweg ontsnapten. De hinder die voor het verkeer werd ondervonden was overigens nadrukkelijk tegen de zin van dhr. J. A. de Wit die 's morgens toen hij de meegevoerde koker aan Jan v.d. Baan uit Zeeland overdroeg (zie foto) tot een korrekt en disciplinair rijgedrag had opgeroepen. Toen al werd gevreesd dat met name de jongeren niet de hele rit in de pas zouden blijven rijden.... Crisissituatie Door de Nederlandse akkerbouwers is Min. Braks woensdag van de „ernstige crisissituatie" in het akkerbouwbedrijf op de hoogte gebracht al zal dat voor hem allerminst nieuw zijn geweest. De Minister werd gevraagd de gestelde eisen over te nemen en in Brussel te ver dedigen. De eisen luiden: - Dat de voorgestelde extra maatrege len voor granen, die ook tot een ver dere prijsdaling leiden, van de baan moeten, dus: 1. geen verkorting van de interven tieperiode; 2. geen verlaging van het vochtge halte; 3. geen vermindering van de opslag vergoeding en een snellere uitbeta ling van deze vergoeding; 4. slechts dan een medeverantwoor- delijkheidsheffmg als deze ten goede komt aan de akkerbouw. - Geen verlaging van de suikerprijs. - Dat de regeling voor het braakleggen van gronden aanzienlijk wordt verbe terd door een aangepaste vergoeding. De regels voor deze braakregeling moeten beter op de praktijk worden afgestemd; hiermee is ook het milieu belang gediend. - Dat de overheid aktie onderneemt om akkerbouwbedrijven van de onder gang te redden. Daar is te meer reden voor nu steeds strengere milieu-eisen aan de akkerbouwer worden gesteld. Uitslagen 4e ronde van het Flakkees damkampioenschap 1989 gespeeld op 13 februari in Melishof te Melissant. B. Visbeen - J. Dekker2 - O K Tanis - H. Verolme1 - 1 M. Klink - A. v.d. Veer1 - 1 C. Tanis - W. VroegindeweiO - 2 H. Koese - C. Zoon2-0 I. Koese - I. Mackloet0-2 C. Polder - J. DoornO - 2 K Vis - L. Visbeen1 - 1 C. Mierop - M. de HaasO - 2 A. van Heumen - P. Leroy0-2 H. van Heukelen - C. van Welie....O - 2 T. Goedegebuur - C. SpeeO- 2 M. van 't Geloof - L Looy.....O - 2 M. van Lente - P. v.d. Steen2 - O A. Krijgsman - J. Lodder1 - 1 L. van Erkel - L NonO - 2 J. Moerkerk - J. Verbiest1 - 1 De ondernemers willen meewerken aan een milieuverbetering, maar moeten hiertoe wel in staat worden gesteld. Dat meer uitvoering wordt gegeven aan de voorstellen uit het akker- bouwaktieplan. Dat aanwending van akkerbouwpro- dukten als grondstof voor niet-voe- dingsdoeleinden wordt bevorderd. Dat de teelt van alternatieve gewassen daadwerkelijk wordt gestimuleerd. Tweewielercentrum Middelharnis Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 J. van Hoorn - A. Verolme1 - 1 Mevr. Voogd-Tanis - A. KnapeO - 2 R. Jacobs - G. TanisO - 2 H. de Munck - J.P. ten HoveO - 2 G. Zaaijer - A. MeijerO- 2 H. Tanis - J. van Koppen2 - O J. v.d. Kooy - C. v.d. Groef1 - 1 J. Holleman - J. Groenendijk2 - O De 5e ronde zal worden gespeeld op maandag 13 maart a.s. in restaurant Bel- levue, Zandpad te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT Donderdag 2 maart a.s. herdacht het echtpaar L. Meijer en D. J. Meijer- Roozemond, Langeweg 36, Ooltgens plaat hun 50-jarige echtvereniging. Dit feit is in familiekring herdacht. Ook van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. Overdekte fietspaden gewenst „In verband met het Nederlandse kli maat en het fileprobleem in de Rand stad verdient het aanbeveling drukke woon-werkroutes te voorzien van over dekte fietspaden". Aldus de vrome wens door C. L. J. A. Verbraak, verwoord in een van de stellingen bij het proefschrift waarop hij aan de Technische Universi teit Delft tot doctor promoveerde. L^^'i8t,^*Ja Er bleven dinsdag maar weinig trekkers op stal...! De overhandiging van de boodschap aan de Minister, 's morgens in de Capelleweg te Oude Tonge; links dhr. de Wit. Een karweitje vóór er venrokken kon worden. Het vertrek van de colonne, voorafgegaan door de versierde politiebus. Redelijk gedisciplineerd richting Hellegatdam. ....maar dit stelletje ongeregeld verkoos de Rijksweg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13