Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Wees waakzaam met de waakvlam ■•=iel 1 Wie schrijft er mee van en over Flakkee? De Open Deur Damvereniging flakkee expresse bv Kieviet verrassend winterkampioen een huis verkopen- Makelaar Tamboer Sj Kinderkïedingbeurs peuterspeelzaal Melissant Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 3 MAART 1989 Op de boekenplank ligt een lederen etui. Een met twee ritssluitingen. Het grootste vak herbergt geurige pijpta bak. In de kleinste afdeling zit het „rookgereedschap waarbij door een mondstuk rook wordt aangezogen die ontstaat door de verbranding van tabak of ander genotmiddel in de pijpekop". De bezitter van dit instrument heeft zich op rantsoen gezet; één pijpje, zeg vijf trekjes, per dag. Zulks liefst in de avond uren als iedereen op één oor ligt. Wordt het eventjes in ons eentje genieten? Wel nee, er is altijd een twist tussen gevoel en verstand. Er zijn heel wat stoppogingen in de bovenkamer opgeslagen die zich prompt in het bewuste representeren als er andermaal een mislukking aan de vorige kan worden toegevoegd. Geloof maar dat het zelfvertrouwen en -respect dan weer een forse deuk oploopt. Dat komt, het rookritueel zit niet alleen lichamelijk maar vooral geestelijk ge bakken in het leefritme van alle dag. We moeten daarom metTuerlinckse, anders dan voor deze, „in pijp stoppe eene grote moeilijkheid", om die te overwinnen. Een eikenhouten zadelstoel, achter het dubbelglas van de achterkamer, dient als plaats ter overdenking. In het kerse boompje, twee meter van het raam, kwetterende ruziezoekende mussen. Aristolochia clematitis is de deftige naam van de pijpbloem. De geslachts naam komt van het Griekse aristo en locho wat betekent voortreffelijk en in een hinderlaag leggen. Omdat, zegt Oudemans, de lange pijpvormige bloe men van deze plant worden omschreven als insektenvallen. De beestjes hebben wel toegang tot het stuifmeel maar de weg terug blijft voorlopig versperd door naar beneden gerichte haartjes. Alle mussen gaan nu op de snelle vleu geltjes en duiken de ligusterheg in. Ste ken hun beweeglijke kopjes door de bladerrand naar buiten en kijken nieuws gierig toe. Moeder de vrouw, die des hui zes, is in beeld verschenen. De vingers van haar rechterhand omklemmen het handvat van de leeggeschudde contai ner. Het ding hobbelt mee over het onge lijke tegelpad. Bij de achterdeur gaat de klep naar boven, een emmer warm water in de bak, gevolgd door een dunne straal wasmiddel uit een knijpfles. Bezem erin, op en neer, met draaiende bewegingen tot dat er een schuimkraag bruisend over de rand stulpt. Tuinslang wordt aangekoppeld en dan doet het koude lei dingwater de zeepbellen ineenschrom pelen. Wat er dan nog overblijft van de vlokkenmassa wordt met de resten van een soms overdadige levenswijze tussen de spijlen van het gemeentelijk riole ringsrooster weggespoeld. Tel. 01870-3477 Dat alles slaan we met grote tevreden heid gade. We hadden beter wat kunnen gaan helpen. Maar ja.... Dan, zomaar opeens, maakt een idee zich los uit de gedachtenstroom. En we stevenen met vaste tred naar de boekenkast. Grijpen het voorwerp onzer verontrusting en tonen het in een soort overwinningroes aan Eva. Ze staat op het punt de klep van de kraakheldere bak in juiste positie te brengen. „Wacht even". Met het beschrijven van een sierlijken boog ver dwijnt het rookgereedschap in de kunst stof vergaarbak onzer wegwerpdrift. Voor de zoveelste keer, zie je de echtge note denken. Drie maanden later. Klaas Vaak heeft vergeten onze helft van de echtelijke sponde met een sluimering te bezoeken. Klaarwakker dus. Wennen en draaien. Van linkerzijde naar andere kant en weer terug. Kruipen dan vantussen de flanellen lakens en laten die aan haar die ze al jaren placht glad te strijken en ook uit te delen. De koelkast bezit van nacht ons kostje niet. Misschien in de kelderkast. Pakken koffie opzij, een sta pel borden verzetten. En dan.... Niet te geloven! Daar ligt het weggesmeten rookgerei. Heeft de partner toen weer uit de container gevist. Dacht natuurlijk: dat redt-ie niet. Krijgt meneer een slechte zin. Met alle deuren slaan. Snau wen en grauwen. Net zo lang tot er weer een bezoek wordt gebracht aan de tabakswinkel. Komt nu niets van in! Tot nu toe redden we het wel. Afkloppen. Omdat het onderwerp vrijwel geen deel meer uitmaakt van de soms veelvul dige overpeinzingen. Die pijpbloem neemt het zekere voor het onzekere. De bezoekende insekten blij ven net zo lang gevangen totdat ze daad werkelijk voor bestuiving hebben ge zorgd. Even komen snoepen en dan wegwezen is er nu niet bij. Ze móéten bestuiven want pas dan gaan die tegendraadse haartjes verwelken en kunnen ze aan hun pijp ontsnappen. J. V. P. Zuinig stoken: Het waakvlammetje is een gasver- bruiker die u niet moet onderschat ten. Als u een geiser en een cv-ketel in huis heeft, verbruiken de waakvlam- metjes van die twee apparaten bij elkaar 150 tot 200 m3 gas per jaar. Genoeg om regelmatig af te vragen of het nodig is dat de waakvlam brandt. In ieder geval is het niet nodig dat de waakvlam van uw geiser brandt als u een paar dagen weggaat. De waak vlam van de c.v.-ketel kan na het stookseizoen uit en de waakvlam van uw gasfornuis is maar zelden nuttig. Er zijn overigens al geruime tijd cv- ketels met elektronische ontsteking op de markt. Als uw cv. aan vervan ging toe is, heeft u een mooie gelegen heid om over te stappen op een ketel zonder waakvlam. Bij uw energiebedrijf weten ze alles over zuinig omgaan met gas. Loop gerust eens binnen. AKTIE ZUINIG STOKEN GOEDEREEDE f m a a 5 1 I I D.V. zaterdag 4 maart is er weer een Open Deur-avond. Deze keer is er een presentatie van de M.A.F. (Mission Aviation Fellowship) een organisatie die zorgt voor vervoer door de lucht in derde wereld landen. Zij werken voor zendelingen, kerken en als lucht-am- bulance voor ernstig zieken. Een van de mensen van de M.A.F. Nederland zal een film laten zien over hun leven en werken in dienst van de naaste. Iedereen van 16 jaar en ouder is (weer) van harte welkom, vanaf 19.30 uur in de Ark. Deze avond kun je je ook opgeven voor het Paasappel van 18 maart a.s. 's Mid dags is er een bijbelstudie, verzorgd door ds. Westerhout, met aansluitend een broodmaaltijd, 's Avonds is er weer eens een zanger: Wisse Hettinga. We hopen dat het voor iedereen een fijne dag wordt. Deelname aan het mid dag en avondprogramma samen kost 10 gulden. Als je alleen 's avonds komt kost dan 3,50. Opgeven voor deze dag kan ook per tele foon bij Karin Troost, tel. 01879-1115. De Stichting Peuterspeelzaal De Bezige Bijen te Melissant organiseert op Donderdag 16 maart 1989 in gebouw Melishof, Binnenweg 59 te Melissant van 09.00-12.00 uur een Kinderkïedingbeurs voor lente- en zomerkleding, sportkleding, kaplaar zen, speelgoed, kindermeubilair, etc. Inleveren kan op vrijdag 10 maart 1989 van 09.00 - 11.00 uur en op maandag 13 maart 1989 van 09.00 - 11.00 uur, in de Peuterspeelzaal, Melishof, Bin nenweg 59 te Melissant. Alle artikelen dienen heel en schoon te zijn. Van de verkoop is 25% bestemd voor de Peuterspeelzaal. Voor evt. zoekgeraakte spullen kan het bestuur van de Peuter speelzaal niet verantwoordelijk wor den gesteld. Afhalen van geld en niet verkochte arti kelen kan alleen op woensdag 22 maart 1989 van 10.00 -11.00 uur, in de peuter speelzaal. Niet afgehaalde kleding gaat naar een goed doel. Gebr.VanDIlkBV Sommelsdijk. Afgelopen zaterdag mochten de leden van zwemclub de Stelle in hun eigen overdekte zwembad onderling uit gaan maken wie zich vtinterkampioen 1989 mag noemen. Voorafgaand aan deze zwemwedstrijd waagde de here nestafetteploeg een recordpoging op de 4x100 meter wisseslag estafette. Vanaf de eerste meters was het te zien dat deze poging zou slagen om het acht jaar oude clubrecord te verpulveren. Reinier Kieviet, Tony 't Mannetje, Kees Akershoek en Gerrit Koese gingen weg op een schema van 5 seconden onder het oude record, maar uiteindelijk bra ken ze met 4.52.3 het oude record met maar liefst 23 seconden! Al snel werd het duidelijk dat er nog veel meer baan- en clubrecords gingen sneu velen. Ronald van Soest (pas lid!) ver pulverde bij de jongens onder de 8 jaar het club- en baanrecord op de 25 meter schoolslag en 25 meter vrije slag. De 25 meter rugcrawl leverde een nieuw baan- en clubrecord op voor Bjom de Leeuw. Jean Marc Kool zorgde voor het vol gende baanrecord op de 25 meter school slag jongens onder 10 jaar. Ook op de rugcrawl was Jean Marc ongenaakbaar met een nieuw baan- en clubrecord. Bij de meisjes onder 12 jaar sloeg Geke Blokland opnieuw op de 50 meter schoolslag toe en hoe! Met 0.42.6 verbe terde ze het baan- en clubrecord! Ook Lenneke Riemens was weer eens op dreef op haar favoriete slag. Zij slaagde erin om weer wat van haar baan- en clubrecord af te halen en de 50 meter schoolslag op 0.39.6 te zetten. Tony 't Mannetje verbeterde dezelfde afstand bij de jongens onder 16 jaar en bracht het op 0.38.9. Ook de 50 meter rugcrawl verbeterde hij. De borstcrawl bracht nog meer baanre- cords. Corine Tanis verbeterde het baanrecord op de 25 meter vrije slag meisjes onder 10 jaar en haar zus, Janet Tanis, evenaarde het baanrecord op de 50 meter vrije slag dames. Daarvoor liet Saskia Jansen met een nieuw baanre cord bij de meisjes onder 12 jaar zien dat zij nog steeds meedeed in de strijd om het winterkampioenschap. Haar tijd op de 50 meter vrije slag, 0.37.3, was even snel als het clubrecord van Jobine Breederveld. Eric v.d. Nieuwendijk deelde mee in het recordsfestival en verbrak zijn eigen baan- en clubrecord op de 50 meter vrije slag jongens onder 14 jaar. Of dit nog niet genoeg was, deed hij hetzelfde op de 50 meter rugcrawl! Bij de jongens onder 16 jaar raakte Gerrit Koese zijn baan- en clubrecord op de 50 meter schoolslag kwijt, maar wist het op de 50 meter vrije slag naar zich toe te halen in 0.28.6. Het laatste baanrecord deze dag ging naar Janet Tanis op de 50 meter rug crawl voor dames. Hiermee werd zij ook winterkampioene. Bij de heren ver speelde Kees Akershoek door „mate- riaalpech" zijn titel en werd het winter kampioenschap bij Reinier Kieviet in de schoot geworpen! De winterkampioenen in de diverse leeftijdsgroepen waren: Jeanine Jansen, Ronald van Soest, Corine Tanis, Jean Marc Kool, Saskia Jansen, Geke Blok land, Eric v.d. Nieuwendijk, Liesbeth van Splunder, Gerrit Koese, Janet Tanis en Reinier Kieviet. „SCHRIEVERAEVUND' Maansen 't was leuk in gezellug. M'n hao alle vriewilluggurs die oengs in het Dienstencentrum zo gastvrie onthaelt hao bedankt. Mar ik schnel ut nog us op dat iedereen ut weet. M'n hao begrepe dat veule van oengs dur best wat inzien om dur mee deur te gaen. Noe, in september of oktober zammum daer noggus op trug komme, in dan hoare mun ut wel van mekaor. Laet jule gedachten us gaen in de laop van '89. Dur bin dur best, die nog leuke idejen hao voor un volgende keer, in juust deur nieuwe idejen kannut antrekkeluk bluve. Wat hamen genote mizzunallen van alles vanof de koffie mit gebak, de lekkere gepofte poters mit van alles durbie, 't borrel- tje, de wien, de frisdrank in de dia's, 'k Had gerekend 8 uur halluf negen is 't wel bekeke, mar 't wier haest 11 uur. In wat leuk dattur un heel stel oud- Flakkeeënaers waere van „d'overkant". Alle respect voor ze, in mun hope dat jule dur in 1990 weer zalle weze. Hier laek'ut mar bie. In as mun weer zoiets doen, dan bin ik dur voor 't op Flakkee te doen. In in „'t Dienstencen trum" is 't oengs best bevalle! Mar meschien bin dur die zage doet ut ieder jaer ergus aores? Dat kan mun dan altied nog bekieke, as 't un tredisie zou worre niewaer? Allen un hartelukke groet. Fluit Een „póterverslag" in nóg wat Eindelijk was 't dan zo vaore, de schrievers-bieëenkomst. Zó kiek je d'r tegenan, in zó is 't weer voorbie. Misschien is 't wel leuk voor diegene die niet konne komme, om te lezen hoe 't gegaen is. de organisator verwel komde iedereen in het „dienstencentrum" in Ouwe Toenge. M'n krege kof fie mit heeriijk gebak. De kro was niet zo groot as da 'k gedocht had mar d'r hieng geliek al 'n gezellige sfeer, 'n Beetje de zenuwen had ik eerst toch wel, je weet ommers niet wie je zal ontmoete. Nou, dat viel reuze mee, want d'r wazze d'r verscheie bie die 'k wél kon. D'r was dus genog te keuvelen. Toen de zeune van Hoagmoed binnen kwam was 't toch even lache. Hoewel 'n wist mit wie ik getrouwd was, in oak waer ik weunde, had 'n tóch 'n aore dochter voor aogen gehad in dat had ik al gedocht. Over 't span paerden binne m'n 't niet eens geworre. Mar m'n ha ofgesproke géén welles-nietes.... stikjes te schrieven, dus m'n zette daer 'n dikke streep oender. As wiele vroeger 'n verhaeltje hoorde waer géén slot an was, dan zeie m'n altied, „in ze leefden nog lang en gelukkig". Dat zage men noe aok mar. D'r was géén herefiets in de buurt. Ik hoefde dus niet op de stange, in 'k had nogwel 'n kélve rok an gedaen voor 't geval 't wél zo was. 'k Had wat ouwe foto's van vroeger meegenome in dat gaf genog stof tot praeten. Tóén kwamme de poters op taefel. Je kon ze van te voren al ruke, in maansen.... ik kreeg m'n daer toch hoenger! Ze wazze dan aok heerlijk. Ze zeie dat je ze aok mit strope kon ete, mar toen ik dat wou probere, wazze ze al op. Jae wat dienk je, ze hadde aolemaele hoenger!! Oender 't eten vertelden 'n paer schrief- sters nog wat over d'r eige geschreve stikjes. Azze m'n dat écht aollemaele hadde motte doewe, dan hadde m'n d'r noé nog gezete. Over vroeger kom je noait uutgepraet. D'r zit dus niet oares op dan 't volgend jaer mar te herhae- len. Wat m'n man in ikke betreffe, bie leven in welwezen, binne m'n graeg weer van de partij. Nae de maeltied krege m'n dia's te zieën waeran 'n kwis verboengde was. Wie z'n oren goed uutgewasse had kon aerdig meedoewe, want iedereen „docht" hardop, 't Was in dit geval niet zó aerg, want som mige antwoorden kon je as buutenstaender nie wete. Mit wat hulp kwamme m'n d'r toch aerdig uut. 'k Had pedoosje nog pries oak, den der den, 'n schitterende kaerse mit blommetjes in glitter d'r op. Je begriept toch zeker wel da 'k die nooit an zal stekeü Veuls te moai. Daernae konne m'n weer 'n hortje boame in krege m'n weer koffie. Je ziet wel da m'n aerdig ver wend binne. Sommige maensen gienge al weg wangt Amsterdam, da's 'n aande rieje. Nae de koffie krege m'n nog 'n hele reeks dia's te zieën. Over van aoles in nog wat. Degene die ze gemaekt heit bezit 'n fotografiesch aoge, waer d'r zat jeloers op kenne weze. Daer mag 'n best groos op weze. Toen wier 't tied om op te stappen. As ik 't kort mot saemevatte dan kleinkt 't zó. Héél erg gezellig, de poters prima, de bediening as in 'n vuufsterrenres- taurant, de dia's schitterend, mar m'n binne nog lang niet uutgekeuveld, dus graeg nog es, in nog bedankt voor alles, via deze weg! Noe 'k toch an 't schrieven binne wil ik nog even reaegere op 't stikje van Suze van Ser. Ze had et over 't ouwerwesse wienkeltje van Aoi de Gangs in Sommerdiek in dat voend ik wél zo leuk. 't Was 'n ome van m'n man, in 't heit vroeger in de bedoeling gelege dat m'n man dat wienkeltje zou voort zette. Hie heit er aok al z'n diploma's voor gehaeld. Middenstand, tebak in krujenier. Dat was toen nog apart. Mar vanwege de opkomst van de grote wienkels zat er geen toekomst meer in. Toen ome stierfis 't geslote, in laeter ofgebroke. Toen ik Suze d'r stikje las, zag ik in gedachten de stopflessen mit snoep voor de raemen staen. De kleingelbelle hieng an de binnenkante van de deure. Tussen de boorden achter de toonbank was 'n spiekraempje in d'r hieng 'n mooie gaslampe waervan ik weet dat 'n joenge vrouwe, 'n geule in de durpel heit geloape om 'n te kenne koapen. Ze heit 'm noait gekrege want ze is veroengelokt, mar hie had 'n toch noait weggedaen. D'r hieng zo'n héél aparte geur zoas je alleen mar in zulke knusse wienkeltjes ruukt. Ik weet er nog een waer diezelfde geur hangt. Dan mot je es gaen naer de Binnenweg in Sommerdiek. Dat kleine wienkeltje tégenover de grote supermarkt. Daer staen oak flessen snoep voor de raem, snuuf dan mar es goed, dan ruuk je 't verleden mit al z'n herinneriengen, écht waer!! As 't echt was geloape zoas toen was gedocht, dan had „ik" noe misschien de kaeze voor Suze gesneje, de suker ofgewoge, in zo meer, in bie 't weggaen had ik dan gevraegd „mó je nog 'n snoepje?" zoas oom Aoi vroeger altied vroeg, 't Is noe eenmal aores gelaope. De kleine doosjes booschappen die m'n man vroeger op de fiets wegbrocht voor om Aoi, staen in geen verhou- dieng mit de volle karren die de maansen noé anslepe. Eige baes weze valt tegenwoordig nie mee! Tóch bluuft de „liefde" voorde krujeniers-branche in de femilie, want oengze joengste zeune heit voor dit beroep gekoze. Zou 't tóch erfelijk weze? Wie weet hoor je ooit nog es van z'n, zo in de trangt van „vakkevullertot„super'gigant". Mardaertussen leit'n lange, lange weg. In je weet draomen binne bedrog, mar toekomstdraomen.... zo leuk, in daer- mee wou ik dit stikje mar weer beslute. Groetjes van de dochter van Joostje Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 27 februari 1989 Dammen; afdeling 1: J. Stolk - K. de Jong2 - O K. de Munck - B. RoetmanO - 2 C. van Welie - M. van 't Geloof ...O - 2 Afdeling 2: J. Vijfhuizen - H. de MunckO - 2 J. Knops - Sj. Koppelman1 - 1 H. Stolk - J. Knops Mz2 - O A. v. Rossum - H. KoppelmanO - 2 Sj. Koppelman - J. Knops2 - O H. Grootenboer - H. de Munck ...2 - O Schaken: W. de Ridder - J. Born1 - O W. Zorge - W. van Veen1 - O W. Knöps - H. J. BalO - 1 D. Wolfert - A. Nobel1 - O MELISSANT Erst nut en Ontspanning '52 Uitslagen van maandag 27 februari 1989. Afdeling 1: T. Goedegebuur - J. Looij2 - O B. Grootenboer - H. Visbeen1 - 1 J. Doorn - A. het JonkO - 2 C. Koppenaal - A. Visbeen0-2 B. Visbeen - C. Visbeen1 - 1 Afdeling 2: B. van Engen - B. v.d. Spaan0-2 J. Schans - M. Arrias0-2 H. V. Heukelen - S. Keijzer0-2 Finale bekerronde A-pool: B. Visbeen - J. Looij2 - O ONTSNAPT AAN DE PIJP met optimaal resultaat NVM, MAKEUUHI De pijpbloem Nee, we hebben in onze regio de pijpbloem nog niet kunnen vinden. Usoms wel? Wij moeten ons tevreden stellen met een illustratie uit Wilde Bloemen van Rebo. Landelijk Nederland vermeldt vindplaatsen in Kennemerland en langs rivieren in Zuid Limburg. De rechtopstaande stengel van A.clematitis kan wel een meter lang worden. De brede bladeren zijn hartvormig en hebben een stompe top. In mei en juni verschijnen in de bladoksels hele trossen lichtgele bloemen. De toppen daarvan zijn verwijd als een buis en hebben onderaan het model van een bol. Het bloemhuis is uitgerust met naar beneden gerichte haartjes. De bezoe kende insekten kunnen die wel naar binnen pas seren maar dan zitten ze in de val. Eerst moet er goed bestoven worden, waarna die haartjes ver welken en de weg terug weer vrij komt. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 mj. Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 iP WIelsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 'I •••••••••E MG O NV. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244 De tabel voor de week tan: 20 februari 1989 t.e.m. 26 februari 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal s<reef- verbruik verbrulk verbrulk 500 m= 15 m= 233 m= 600 m' 18 m» 280 m= 700 m= 21 m' 328 m= 800 m= 24 m= 375 m" 900 m= 27 m= 423 m» 1000 m' 30 m» 470 m= 1100 m= 33 m' 518 m' 1200 m» 36 m= 568 m» 1300 m= 39 m» 613 m» 1400 m= 42 m' 659 m^ 1500 m= 45 m= 710 m=' 1600 m' 48 m' 758 m' 1700 m' 51 m» 800 m' 1800 m' 54 m= 852 m' 1900 m' 57 m' 898 m» 2000 m= 60 m= 948 m= 2200 m= 67 m= 1045 m' 2400 m' 73 m= 1141 m= 2600 m' 79 m» 1236 m3 2800 m' 85 m» 1331 m' 3000 m' 91 m» 1428 m= 3500 nn= 107 m= 1666 m= 4000 m' 122 m' 1906 m' 4500 m' 138 m= 2151 m' 5000 m= 153 m= 2386 m= 5500 m= 169 m' 2627 m^ 6000 m' 184 m^ 2870 m' Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het nornriale niveau, het waaide harder dan normaal. Weergegevens Vall<enburg 2-H berekeningsmodel NV GEB ZHW -------=rrr Land-en tuinbouwmechanisatle Kraayenstelnseweg 4, Tel. (01870)28 87 ^^^^^^^^^^0^^^^^^^^*^^^** k"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10