EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 niet te hard werken Uw bloed is broodnodig! Expositie in Gemeenteliuis li/iiddelliarnis Deja combineert woningtextielnieuws met moderne kunst Z/ Kerken willen een rustiger braderie Reanimatie van levensbelang Jaarverslag '88 Streekmuseum Goeree-Overflakkee Uitvoering D.O.S. Zuinig stoken: Ldat UW 1(061 RdSt Rijkspolitie bezoekt De Regenboog Damvereniging Kleindochter van Dehnert toont eigen werk HET KIJKVENSTER AKTIE ZUINIG STOKEN Tweewlelercentrum MlddelharnJs Uw bloed is broodnodig!! „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant 3e Blad VRIJDAG 24 FEBRUAM 1989 No. 5778 blik op kerk en samenleving - Rumoer rond Rushdie - Internationaal terrorisme - Discriminatie? Het nieuws wordt dezer dagen volko men beheerst door het rumoer dat ont staan is rondom de Engelse schrijver Salman Rushdie en zijn boek „Satanic Verses" (Duivelsverzen). Volgens de meest extreme Moslims - want lang niet alle Islamieten denken er zo over! - is het boek een schoolvoorbeeld van gods lastering, waarvoor de auteur zwaar zal moeten boeten. Aangezien het werk dit jaar ook in Nederlandse vertaling zou verschijnen is er ook in ons land, even als trouwens in de meeste Europese lan den een discussie ontstaan die lang zamerhand begint te lijken op een ern stige diplomatieke crisis. De 88-jarige ayatollah ïChomeini heeft uitgesproken dat iedere Moslim zonder meer verplicht is Rushdie óm te bren gen. Eerst waren er berichten uit Tehe ran dat voor deze misdadiger nog wel vergeving was, mits hij berouw toonde over zijn publicatie. Rushdie, kennelijk bang geworden en ondergedoken, bood daarop zijn excuses aan. Maar deson danks heeft de Iraanse leider herhaald dat Rushdie de dood verdiend heeft en dat iedereen. Moslim of niet, de plicht heeft, te zorgen dat hij in de hel terecht komt. „Zelfs als Salman Rushdie de vroomste man aller tijden wordt is het de plicht van ieder Moslim om alles wat hij heeft, zijn leven en rijkdom, in te zet ten om hem naar de hel te sturen. En een niet-Islamiet kan rekenen op een belo ning als hij er eerder dan een gelovige in slaagt Rushdie te executeren". Voor Khomeini is het schrijven van dit boek kennelijk een onvergeeflijke zonde. Zoals reeds gezegd, deze fanatieke stro ming is slechts een klein deel van de Islam, misschien nog geen tien procent. En de oproep van Khomeini is zeker niet alleen ingegeven door liefde tot Allah en door hoogachting voor Mo hammed, die zijn profeet is.... In de tien jaar van zijn schrikbewind heeft de aya tollah van Iran een puinhoop gemaakt en zijn tallozen zonder vorm van proces geëxecuteerd. In feite wil hij niets anders dan de aandacht afleiden van zijn eigen falen en anderen aansprakelijk stellen. Dat neemt niet weg dat hij een gevaar lijk spel speelt. Want de volksmassa's die Rushdie's boek niet eens gelezen heb ben en het wellicht ook nooit zullen lezen, zijn gemakkelijk te bespelen. Niet alleen Rushdie's leven is in gevaar, maar ook allen die zijn boek zouden willen vertalen of uitgeven, nemen geen gering risico. Er hoeft maar één fanatieke Mos lim te zijn die bereid is gevolg te geven aan de oproep van Khomeini.... Intussen is die oproep niets minder dan In het jaarverslag 1988 van de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee wordt in redelijke tevredenheid op het verslagjaar teruggezien. Meerderen heb ben het museum bezocht, zoals dhr. en mevr. C. Verbiest uit Amsterdam die een unieke verzameling ter herinnering aan de flakkeese Joden afstond. Mr. Joh. Zaaijer die een bedrag van 5000,- lega teerde, de Stichting SMD die ƒ2500,- schonk en de Stichting Boedel Wittens (ervan Maria Soetens) die ƒ2000,- schonk. Fa. C. Esselink bouwmaterialen bedacht het musem met een gift van 750,- tg.v. het 75-jarig bedrijfsjubileum en de Rabobank schonk 250,-. De Ver. begon het verslagjaar met 388 leden; het groeide in dat jaar tot 400. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 24 februari a.s. organiseert gym nastiekvereniging D.O.S. haar jaarlijkse uitvoering. Op deze avond demonstre ren 12 groepen hun kennen. Het pro gramma bestaat uit gymnastiek, turnen, (volks)dansen en jazzballet. Was u toch al van plan eens wat meer en beter te gaan bewegen, kom dan eens kijken op deze avond of op de gewone lesuren. Alle groepen staan onder be voegde leiding. De uitvoering begint om half acht. Vanaf 7 uur is de zaal, sportzaal „d'n Boagert" open. Iedereen is van harte uitgenodigd. een aansporing tot internationaal ter rorisme. De Europese Gemeenschap heeft daar op terecht gereageerd met terugtrekking van alle ambassadeurs uit Iran. Overigens roept de reaktie van onze eigen regering wel de nodige vragen op. Minister Korthals Altes heeft een onder zoek in het vooruitzicht gesteld naar het eventueel „godslasterlijke" van het ge wraakte boek. Juridisch gezien is dat al een vreemde zaak. Immers, wanneer zou blijken dat het boek inderdaad blas femisch is, moet het dan verboden wor den? Dat zou in strijd zijn met de vrijheid van drukpers en van menings uiting. Pas wanneer een boek versche nen is kan iemand die zich gekwetst voelt een klacht bij Justitie indienen. En als we dan bedenken hoe de houding van de regering was bij de discussie rondom de film „The last temptation of Christ".... Kennelijk maakt een extreme groep Islamieten meer indruk op de regering dan een waardig protest uit het christelijke kamp. Maar we hebben al vaker moeten constateren dat discrimi natie ineens minder erg is wanneer het christenen betreft.... Waarnemer De koelkast is een apparaat dat de hele dag door regelmatig stroom ver bruikt. Wat meer oplettendheid voor deze onopvallende verbruiker kan stroom en dus geld besparen. Kan de condensor, het zwarte rooster, zijn warmte wel goed kwijt? Als dat niet het geval is, verbruikt hij onnodig veel stroom. Zet de koelkast daarom vrij van de muur en maak de conden sor regelmatig schoon. Maar houd ook de inhoud van de koelkast in de gaten. In een volge stouwde koelkast kan de lucht te wei nig circuleren, zodat meer energie nodig is voor het koelen. Gerechten die nog warm zijn, drijven de tempe ratuur in de koelkast op. Een dikke rijplaag in het vriesvak kan tot gevolg hebben dat de deur slecht sluit. Voor kom deze zaken, dan voorkomt u ook onnodige stroomkosten. Bij uw energiebedrijf weten ze alles over zuinig omgaan met elektriciteit. Loop gerust eens binnen. E MG O A De label voor de week van: 13 februari 1989 t.e.m. 19 februari 1989 Normaal jaar- Weeksireef- Totaal streel- verbruik verbruik verbruik 500 m= 14 m= 218 m' 600 m' 17 m> 262 m^ 700 m' 19 m= 307 m= 800 m' 22 m= 351 m» 900 m' 25 m' 396 m= 1000 m' 28 m= 440 m= 1100 m= 31 m= 485 m= 1200 m' 34 m' 532 m= 1300 m' 36 m^ 574 m= 1400 m' 39 m' 617 m= 1500 m= 42 m= 665 m' 1600 m= 45 m= 710 m= 1700 m= 48 m= 749 m' 1800 m» 51 m= 798 nn= 1900 m^ 54 m' 841 m' 2000 m= 57 m= 888 m» 2200 m' 62 m^ 978 m' 2400 m' 68 m= 1068 m= 2600 m^ 74 m= 1157 m3 2800 m» 80 m' 1246 m' 3000 m= 85 m» 1337 m= 3500 m" 100 m= 1559 m' 4000 m' 114 m> 1784 m' 4500 m= 129 m= 2013 m= 5000 m= 143 m= 2233 m' 5500 m' 158 m= 2458 m' 6000 m' 172 m= 2686 m'' N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE-OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244 Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven het normale niveau, de wind was echter stormachtig. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW SINT ANNALAND De drie plaatselijke kerken (Neder landse Hervormde Kerk, Gerefor meerde Gemeente en Gereformeerde Gemeente in Nederland) uit Sint Annaland hebben bij het bestuur van de middenstandsvereniging „Aktiva" aangedrongen op een rustiger bra derie. „Wij begrijpen goed dat u het kopen in eigen dorp wilt bevorderen, maar de braderie krijgt steeds meer weg van een kermis en een circus", aldus de brief, die was ondertekend door ds. A. van Herk, ouderling C. Bruijnzeel en ouderling A. Gunter. Volgens de kerken onttrekt zich dan ook een aantal mensen aan de bra derie wanneer die tegen de Bijbelse nor men indruist. De brief kwam aan de orde tijdens de in Hotel „De Gouden Leeuw" aan de Voor straat in de kern Sint-Annaland gehou den jaarvergadering van de midden standsvereniging „Aktiva". Voorzitter M. Poot stelde, dat het bestuur steeds zoekt naar attrakties om het publiek te kunnen blijven trekken. Hij wees er dan ook op, dat het gemeentebestuur daar ook steeds toestemming voor verleent. Volgens de voorzitter zouden de kerken daarom hun wensen via hun politieke partij moeten aankaarten. Overigens werd uit de discussie niet dui delijk, waarop de kritiek van de plaatse lijke drie kerken zich nu precies richt. In de brief werd ook niets apart genoemd. Als vermoedelijk werd de Cola Cola springshow genoemd, die vorig jaar met nogal wat decibellen gepaard ging. Besloten werd dat het bestuur een gedachtenwisseling met de kerken over deze zaak zal houden. De braderie 1989 werd vastgesteld op zaterdag 5 augustus. Bij het zoeken naar een attraktie werd met 13 tegen 6 stem men en 1 stem blanco gekozen voor de Sky Channel Roadshow, die 3350 gul den, exclusief Bumarechten en BTW vergt. Via de kabeltelevisie wordt re clame gemaakt voor dit muzikale evene ment. De vorige braderie was kosten dekkend. Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Het Rode Kruis organiseert op Goeree en Overflakkee weer een aantal donor- bloedafnameavonden en wij nodigen alle gezonde inwoners van 18 t/m 65 jaar uit, zich hiervoor op te geven. Immers, u hebt 5 a 6 liter gezond bloed en als u daarvan nog geen halve liter afstaat merkt u er zelf niets van, terwijl daarmee een zieke of gewonde kan wor den gered. U weet misschien niet dat er dagelijks duizenden transfusies worden gegeven met bloed en uit bloed bereide produk- ten, zowel ter behandeling als ter voor koming van ziekten, bij operaties etc. Helpt u het Rode Kruis helpen en kom op een van onderstaande avonden, of nog beter meld u van te voren aan bij een van onderstaande adressen, waarna u een oproep ontvangt, zodat u niet lang behoeft te wachten. De afnameavonden en aanmeldings adressen zijn: Dinsdag 28 febr.: afd. Ooltgensplaat in „'t Centrum", Van Weelstraat 10 kontaktadres: mw. van Rossum, Berkenlaan 7, tel. 01873-1512. afd. Oude Tonge in de „Grutterswei", Willemstraat 14 kontaktadres: mw. Schol, Uranusweg 49, tel. 01874-1015. Vrijdag 17 maart: afd. Ouddorp mfg „Dorpstienden", Dorpstienden 1 kontaktadres: hr. Koek, Raadhuisstraat 17, tel. 01878-1203. Maandag 6 maart: afd. Middelharnis in de Techn. School, Schoolstraat 11 kontaktadres: mw. Franzen, Oudelandsedijk 6, tel. 01875-1359. Woensdag 8 maart: afd. Nieuwe Tonge in „Ons Dorpshuis", Korteweegje 16 kontaktadres: mw. Kievit, Wentingstraat 19, tel. 01875-1610. afd. Melissant in Melishof, Binnenweg 61 kontaktadres: mw. van Putten, Nieuweweg 41, tel. 01877-1960. Vrijdag 10 maart: afd. Stellendam in het Haegse Huus, Haagsestraat 2 kontaktadres: hr. Grootenboer, Haagsestraat 1, tel. 01879-1948. afd. Goedereede in het Groene Kruisgebouw, Charbonstraat 11 kontaktadres: mw. van Heest, Molenstraat 1, tel. 01879-1148. U kunt op alle plaatsen terecht tussen 18.30 en 20.30 uur. MELISSANT Van 28 februari t/m 2 maart zullen de lessen op „De Regen boog" aan de Beatrixlaan in Melissant in het teken van de rijkspolitie staan. De schoolleiding heeft dit projekt opgestart om de kinderen meer bewust te maken van het werk van de politie. Gedurende beide dagen zullen politie mensen een praatje over hun werk hou den. Videofilms over alle diensten van de rijkspolitie worden voor de aller kleinsten vertoond en natuurlijk mogen de kinderen in een echte politie-auto zit ten. De politie zelf maakt van de gele genheid gebruik om de fietsen van de schoolkinderen te keuren en te gra veren. Maar óók de ouders krijgen met de „Hermandad" te maken. Donderdag, 1 maart is er een ouderavond. Ook deze avond zal de rijkspolitie centraal staan. Foto's op panelensets vertellen alles over het politiewerk. De ouders kunnen kennis maken met de nieuwe adem- analyse-apparatuur. Maar het meest interessant zal ongetwijfeld de lezing worden van W. de Graaf, hoofd van de technische recherche van de rijkspolitie in Dordrecht. De avond begint om 19.30 uur. Werkgroep van de Ned. Hartstichting afd. Middelharnis Reanimatie is van levensbelang, niet alleen bij een hartstilstand als gevolg van een hartinfarct. Er kunnen ook andere oorzaken zijn voor hart- en/of ademhalingsstilstand, bijvoorbeeld bij verdrinking, verstikking, ongevallen (w.o. die met elektriciteit) en vergiftigin gen. Ook dan kan reanimatiehulp le vensreddend werken. De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelhamis- Sommelsdijk organiseert op 3 en 10 april 1989 weer een cursus reanimatie, dat is uitwendige hartmassage en mond- op-mond of mond-op-neus beademing. De laatste tijd is hier erg veel belangstel ling voor. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. U kunt zich hiervoor nog aanmel- Het nieuwe gemeentehuis te Middelhar nis blijkt over goede expositiemogelijk- heden te beschikken, wat na het op heffen van galerie „De Vloeiplanke" extra welkom is. De eerste exposanten die hiervan gebruik maken zijn Leen- dert Buth en Roel Dikkeschei. Van 27 februari tot 24 maart is hun werk te zien zowel beneden als op de eerste ver dieping. Leendert Buth woont en werkt in Mid delburg en exposeerde eerder in Middel burg, Zierikzee en Amsterdam. In de vormgeving van zijn beelden gaat hij onder andere uit van natuurlijke krach ten. Krachten waaraan de beelden zich schijnen te onttrekken, of waardoor zij juist lijken te worden beïnvloed. Zijn laatste werken hebben als thema de kos mos. Natuursteen, met name marmer en arduin, heeft zijn voorkeur. Hij ontwik kelde een abstracte beeldtaal die zich kenmerkt door vloeiende lijnen en gebogen vlakken en door evenwicht en harmonie. Roel Dikkeschei woont en werkt in Dirksland en exposeerde een jaar gele den in Goedereede, ook met keramiek. Ten opzichte van dit werk zijn er opval lende veranderingen te zien, zoals het toevoegen van kleur als versterking van de vorm. Het oorspronkelijke uitgangs punt, de bouwkunst, blijft herkenbaar, maar het werk is abstracter geworden en beweegt zich meer in de ruimte. Anders dan bij het werk van Leendert Buth wordt de abstractie op een tamelijk wet matige manier bereikt. Het gemeente huis is tijdens kantooruren geopend. den bijde heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrix laan 5, Middelharnis, tel. 01870-3311 of bij Jannie Joppe, Berkenlaan 21, Mid delharnis, tel. 01870-2318. Ook diegene die, om welke reden dan ook, de herhalings-avond gemist heb ben, kunnen nog terecht op 27 februari of 6 maart 1989 in verpleeghuis „De Samaritaan". Aanvang 19.15 uur. Wilt u nadere inlichtingen over cursus of herhaling, dan kunt u terecht bij de bovenstaande adressen. U weet het, ons motto is: „Wanneer elke seconde telt...". Uitslagen van maandag 20 februari 1989 Ie afdeling: A Visbeen - J. Looy1 - 1 B. Grootenboer - C. Koppenaal ...2 - O J. Doorn - B. Visbeen1 - 1 2e afdeling: M. Arrias - H. van HeukelenO - 2 B. van Engen - S. KeyzerO - 2 ROTTERDAM Onder het motto 70 jaar nieuwe dimensies brengt Deja vanaf 20 februari haar nieuwste koUekties vloer bedekking en gordijn- en meubelstoffen op de markt. De introduktie van het programma, dat de trends weergeeft van de internationale vakbeurzen, vindt plaats op de showrooms van de eigen vestigingen in Rotterdam, Breda, Drachten en Enschede. In het hoofdkantoor te Rotterdam (Groothan delsgebouw) krijgt de presentatie een extra dimensie door toedoen van Yvonne Noordam-Dehnert, die met haar koUek- tie geometrisch-abstracte schilderijen al eerder opzien baarde tijdens het Arts Festival in Hong Kong. Traditie Bij deze groothandelsondememing (anno 1919) lijkt het tra ditie te worden de presentatie van het voorjaarsnieuws te combineren met het werk van jonge, veelbelovende maar nog vrij onbekende, kunstenaars. De artistieke inbreng van Yvonne Noordam mag in elk geval om meerdere redenen bijzonder worden genoemd. Haar schilderijen onderstrepen als het ware het motto, waaraan zodoende een passende inhoud wordt gegeven. Daarbij kompt, dat zij de kleindoch ter is van de oprichter van het bedrijf, door welk feit de voor- jaarsshow in dit jubileumjaar een exclusief tintje draagt. Progressief De dessinering van met name vinyl is trouwens in het geheel niet traditioneel. Qua kleura vindt deze vloerbedekking meer en meer aansluiting bij de moderne interieurkleuren. Een kwaliteit als bijv. de Dejaflor „Royal" laat duidelijk een eigen gezicht zien door de uitgesproken progressieve dessi nering. Er is keus uit niet minder dan 18 dessins (in totaal 42 kleuren!) Het materiaal is rot- en schimmelvrij en derhalve ook in vochtige ruimten te gebruiken; bovendien is het bestand tegen het „strepen" van schoenen door de toepassing van een polyurethaanlaag. Het in 2 uitvoeringen te leveren produkt - op een breedte van 200, 300 en 400 cm - heeft een slijtlaag van 0.30 mm, waaraan een garantie is gekoppeld van 7 jaar. De prijs bedraagt resp. 75,-; 109,- en 149,-per meter. Wooncomfort Wat betreft de „zachte vloerbedekking" is ter verlenging van de levensduur van kostbaar tapijt een goede kwaliteit onder- tapijt onontbeerlijk. Elke woninginrichter beschikt sinds kort over een winkelpresentatie die de consument de meest geschikte soorten laat zien. Alle uit rubber vervaardigde types zijn warmte-isolerend, egaliserend, geluiddempend en veerkrachtig, w.o. de Duralay „Royale" met maar liefst 25 jaar garantie! Stelregel is, dat een goed tapijt - door de vak man gelegd - de allereerste stap is naar een lange levensduur en een optimaal wooncomfort. Verbeelding Leuk ogend tapijt voor de kinderkamer is wel de „Bambino". Deja brengt het in de handel in de fondkleuren blauw, licht grijs en anthraciet. Het is een bedrukte, 400 cm brede, bouclé die met het oog op vuil worden een Scotchgard-behandeling heeft ondergaan. Het dessin spreekt niet alleen tot de ver beelding van de allerkleinsten; het zal zeker inspireren tot het vertellen van een verhaaltje voor het slapen-gaan. Het kost 85,- per meter. Voor druk-belopen ruimten is ook een antistatisch gemaakte bouclé beschikbaar onder de naam „Orval". Een hoogwaar- BAMBINO" - een tot de verbeelding van de allerkleinsten sprekend kleutertapijt dat Scotchgard behandeld is om het vuil-worden tegen te gaan. Een leuke bedrukte bouclé voor de kinderkamer! Leverbaar in blauw, lichtgrijs en anthraciet. Samenstelling: 100% polyamide met foam-rug. Particuliere prijs f 85.- per meter op 400 cm. (fow deja) dig stuk tapijt dat geproduceerd wordt in 10 zorgvuldig geko zen trefkleuren. Voor de consument is de prijs bepaald op 139,- per meter op een breedte van 400 cm. Desgewenst met foam of jute rug. Actueel In de gordijnstoffensector laat het modebeeld voor het komende seizoen kunstige dessins zien in heel speciale kleu ren. Veelal karakteristieke kwaliteiten met diverse uitschie ters, zoals de in de stijlrichting Bauhaus thuishorende serie „Jupiter", „Venus", „Mercurius" en „Saturnus" op een breedte van 140 cm. De prijs is alleszins betaalbaar gehou den - 59,95 per meter. Mooie artikelen voor woningstoffering in de ruimste zin des woords. Het lijdt geen twijfel, dat de vooruitziende woning inrichter zijn kollektie zal actualiseren. De grote schoon maak mag dan bij velen in ongeande zijn gevallen, het incidentele „opfrissertje" van het interieur is vaak wel zo rigoreus. In menig opzicht opent het ambitieuze voorjaars programma van Deja een perspectief voor eigen creativiteit. De kunstexpositie (met de mogelijkheid van koop) is elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur tevens vrij toegankelijk voor particulieren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9