EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Overdenking Een nieuwe bril nodig'i liillB'flB^lli Politieberichten uit de Heilige Schrift Fa. Joh. Kern Zn. Voordelige maaltijden in Allerhande Brassband Rijnmond naar Stellendam Oostflakkee Goedereede Nu bij Fa. John. Kern Zn. 75,-; 100,-en HALVE PRIJS Veel belovend koor „Magnificat" zong in de Herv. Kerk van Dirksland Gevonden voorwerpen KMillTEMBOKMTJiS TUINHUIS BSSTEUSN ONTHAHING ONS ZWAAKTSPUNT 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES ONSSKENVe BOL TINNEN SOLDAAT SCHADELIJK KOOKNAT De lijdensweg van Christus Gebr.VanDIIkBV een grote kollektie brillen voor Zie onze speciale etalages! UURWSJiKEN GOUD ZILVER OPTIEK r ANNO 1872 Zandpad 2-4, MIDDELHARNIS, Telefoon 01870-2567 Oogmeting gratis dec. '88 t/m jan. '89 VERVOLGVERHAAL - 38 - 2e Blad VRIJDAG 24 FEBRUAW 1989 No. 5778 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Weet u een adres waar je een plastic huisje voor een volkstuin, kant en klaar of in onderdelen, kunt bestellen? Antwoord: Voor zover wij in de bouw wereld en bij beurzen konden nagaan, zijn tuinhuisjes van kunststof hier niet of nauweUjks in de handel. Het pro bleem is, dat er nog steeds geen betaal bare kunststof is uitgevonden welke bestand is tegen de ultra-violette stralen van de zon. Plastics die lange tijd aan zonlicht bloot staan, worden hard, bros en breekbaar. Voor degenen die geen (brandbaar) houten optrekje wensen, zijn er wel huisjes van gemoffeld staal verkrijgbaar. Die hebben een simpele constructie, vergen minder onderhoud en worden vijfjaar gegarandeerd. Hoe kun je ongewenste haren op bepaalde plekken kwijtraken? Antwoord: Niet door knippen, scheren, ontharingscrêmes of -harsen, want in vrijwel alle gevallen blijft dan de haar wortel achter en daaruit groeit na ver loop van tijd tóch weer haar. Ook uittrekken met een pincet voorkomt geen nieuwe groei. Wij raden u aan zo'n plekje electrisch te laten epileren. Als een (schoonheids)specialist(e) de haar wortels met een dun naaldje elektrisch vernietigt, bent u er wel van af. Raad pleeg wel tevoren uw huisarts. Er moet zich op de Veluwe een monument bevinden op de plaats waar het zwaarte punt van Nederland ligt. Waar is dat? Antwoord: „Monument" is te veel eer. Het betreft een ingegraven zware steen met metalen ring, onthuld op 15 septem ber 1984. De inscriptie werd al bijna onleesbaar, maar luidt: „Til Nederland op aan deze ring en niemand zal het merken. Het zwaartepunt van Neder land berekend door Frank Storbeck". Deze geoloog van de Universiteit van Amsterdam becijferde op de computer, dat 't zwaartepunt van ons land zou lig gen op km-coördinaten 472,7 noord en 171,8 oost. Een verlaten plekje in het Sprielderbos tussen Putten en Garde- ren. Het voetpaadje daarheen is ver waarloosd en lastig te vinden. Men kan het zwaartepunt, of geografisch draai punt van een land bovendien op ver schillende manieren berekenen, zodat de aanduiding van dit punt reeds een omstreden zaak is. b.v. Hoe heet het hierbij ingesloten bolgewas, dat ongeveer 25 a 30 cm hoog wordt en in 't najaar met een soort maïskolfvan rode bes jes bloeit? En welke grond heeft het nodig? Antwoord: Het plantje dat u ons toe zond, is de zg. Araceae italicum, ofwel een Italiaanse aronskelk. Dit plantje wordt in vele delen van Europa verwil derd aangetroffen. Het bloeit in april- mei met groenachtig-witte schutbla deren van 8 a 10 cm, eirond van vorm, met een geel gekleurd knotsvormig deel van de bloeikolf De typische pijlvor- mige bladeren verschijnen pas in het najaar. In de nazomer verschijnen de fraaie rode besvruchten langs de cen trale as van wat eerst de bloeikolf was. Deze plant doet het goed op een licht beschaduwde plek in een tuin met voch tige, humusrijke grond. Hierbij een foto van een tinnen beeld, dat een soldaat in ouderwets uniform voorstelt Het is zo 'n halve meter hoog. Uit welk leger is deze krijgshaftige figuur gestapt? Antwoord: Dit is een Belgische Carabi- nier in het uniform dat gedragen werd in het tijdvak van 1885 tot 1915. Het beeld is blijkens de inscriptie vervaardigd in oktober 1915, waarschijnlijk ter ere van de heldhaftige tegenstand van de Belgi sche troepen aan de IJzer, waar de Duitse legers na de onverwachte inval in 1914 tot staan konden worden gebracht. Het origineel is uit brons gegoten. Goed kopere kopieën werden vervaardigd van compositie (een alliage van tin en zink). De waarde schatten wij op 400,-. Kun je het water waarin bonen en andere groenten gekookt zijn, écht niet meer voor een soep of een sausje gebruiken? Antwoord: Bonen zijn peulvruchten. Die mag u, na het wassen, in schoon water weken en dan in 't zelfde water koken en daarmee ook soep bereiden. Maar na het koken van de 's winters zo nitraatrijke bladgroenten moet u het kooknat beslist weggooien, want daarin bevindt zich teveel nitriet. Dat is een schadelijke stof die gevormd wordt bij het bewaren en opwarmen van vooral andijvie, spinazie, postelein, raapstelen, sla en veldsla, maar ook van bleekselde rij, radijs en rode biet. Dat groentenat mag u daarom beslist niet voor soepen en sausjes gebruiken. Voor vele muziekliefhebbers een unieke gebeurtenis! Zaterdag4 maart a.s. geven Brassband Rijnmond o.l.v. Jos v.d. Zijde en Fanfare-Orkest De Hoop o.l.v. Arie Stolk een concert in het Haegse Huus te Stellendam, aanvang 20.00 uur. Beide orkesten nemen deel aan het KNF-Topconcours in Musis Sacrum in Arnhem op 11 maart a.s. Ter voorberei ding hiervan zullen Rijnmond en De Hoop tijdens hun uitvoering o.a. het ver plichte en vrije keuze werk ten gehore brengen. De toegang is gratis. Gezien de te verwachten belangstelling adviseren wij u uw toegangskaarten tij dig vanaf maandag 27 februari a.s. af te halen bij: Schoenhandel Maliepaard, Voorstraat 35 en Dirk Jansen, Brielse- straat 5 te Stellendam. - Diefstal cement In de nachtvan 13op 14 februari werden vanaf een geparkeerde vrachtauto in Den Bommel 30 balen cement ont vreemd. Voor een aannemersbedrijf in Den Bommel betekent dit een schade post van een paar honderd gulden. - Diefstal goten In dezelfde nacht werd vanaf een be drijfsterrein in Oude Tonge een partij dakgoten ontvreemd. In totaal gingen de dieven er met ca. 300 m goot vandoor, hetgeen een schadepost betekent van ca. ƒ3000,- Naar beide diefstallen wordt een onder zoek ingesteld. - Diefstal van radio-cassetterecorders uit auto's In het week-end werd er in een tweetal geparkeerde personenauto's in Den Bommel ingebroken. Beide voertuigen stonden geparkeerd bij woningen in de Johan Frisolaan en hoewel beide auto's afgesloten waren vormde dat geen be lemmering voor de dader. Op identieke wijze werden de portieren opengemaakt waarna de radio's uit het dashboard werden ontvreemd. Voor de beide slacht offers betekent dit een schadepost van enige duizenden guldens. - Vernielingen op school Diverse ruiten van de kleuterschool aan de Geleedststraat in Ouddorp zijn de afgelopen tijd kapot gemaakt door voet ballende jeugd. Ook werd het net over de zandbak kapot gesneden. Een deel van de schade is al betaald. - Mishandeling automobilist Op weg naar huis werd een inwoner van Stellendam gesneden door een mede weggebruiker. Na dat voorval werd de Stellendammer tot aan zijn huis gevolgd en door de andere bestuurder zo stevig beetgepakt, dat hij korte tijd in adem nood kwam en zijn overhemd scheurde. Het kenteken van de andere auto is bekend. - Oplichting Een man uit Stellendam heeft aangifte gedaan van oplichting van enkele dui zenden guldens. Hij was vorig jaar benaderd door enkele mannen van een bedrijf uit Amsterdam die hem geadvi seerd hadden om geld te beleggen in Amerikaanse aandelen. Hoewel hij het geld had overgemaakt, heeft hij nooit iets meer vernomen. n.a.v. Markus 10:32-34 De discipelen zijn samen met de Heere Jeus op weg naar Jeruzalem. De term opgaan heeft een dubbele betekenis. Het is de logische uitdrukking voor het gaan naar de hoger gelegen Godsstad. Het is ook een vaste omschrijving geworden voor het voornemen tot deelnemen aan de plechtigheden rond tempel en ere dienst. Wij zien de volgorde: Jezus gaat voor hen en zij waren verbaasd. De Herder maakt een doelbewuste en vastomlijnde keuze. Deze weg wekt hij de volgende verbazing. Waarom? Het voorgaan is onbegrijpelijk, het verbaasd zijn is aan- voelbaar. Het Lam gaat naar die stad waar haat en nijd heersen tegen Hem. Zij raadslagen om Hem te doden. In deze weg mogen wij de Meester ootmoe dig en eerbiedig aanbidden. Geen op gang naar Jeruzalem betekent een eeu wige ondergang voor het ganse mense lijk geslacht. De verbaasdheid wordt bevreesdheid. De volgelingen minderen het tempo. Vertraging. Wat wacht Hem in Jeruza lem? Wat is voor hen weggelegd in de Davidsstad? Het is voor hun gevoel ris kant. Hoe reageert de Herder erop? Hij keert niet terug. Hij blijft staan tot ze zich op gelijke hoogte met Hem bevin den. Hij neemt de twaalf apart. Weder om. Hij begint hen te zeggen de dingen die Hem overkomen zouden. Een begin. Dit wordt aangevuld. Van stap tot stap vermeerderd. Het gordijn voor het lijden van de knecht des Hee- ren wordt steeds verder weggeschoven. Hij geeft liefelijk onderwijs over een ern stig onderwerp. Hij openbaart Zijn bereidwilligheid en offervaardigheid. Zijn er ook in ons leven die vertraagde pas en treden te signaleren. De Meester ziet het. Traag om te geloven. Vol van twijfelingen. Gevuld met vragen. Afha lend, inzakkend. Klein van krachten, zwak van moed. Zo heldhaftig zijn we niet. Zeker geen helden van het kniis. In de aparte behandeling legt Hij de nadruk op Zijn onpeilbaar diepe liefde. De beloften dienaangaande zijn onfeil baar. Ze zijn getekend door Zijn liefdes- bloed. „Ziet, wat Ik voor u over had". Laat u door dat bloed wassen en reini gen van al uw zonden. Word verbrijzeld door de kracht van de Geest Die Chris tus" bloed toepast in de verdorvenheid van ons leven. Laten wij nooit gering denken over de waarde van dat Offer. De dingen die Hem overkomen zullen worden met precisie voorgesteld. „Wij gaan en de Zoon des Mensen wordt...." Een fijnzinnig en diepzinnige opmer king. Wij gaan op: de meervoudsvorm. De Zoon des Mensen wordt: de enkel- voudsvorm. Het is de derde lijdensaan kondiging. Gedetailleerd geeft Hij ver slag van Zijn weg. De laatste reis. Hij gaat naar Jeruzalem om daar Gods werken te volbrengen. Wij gaan op naar Jeruzalem. Dat wordt gezegd in de lijdenstijd. Gaan wij mee? Uiterlijk? Of ook innerlijk en hartelijk? In het Woord trekt Christus Zijn kerk mee. Niet staken. Niet blijven steken. Hij neemt ze mee. Hij wil u meehebben. Erbij halen. Maar Hij doet 't alleen. Getuigen erbij. Door Zijn werk overtui gen tot geloof en aanbidding. Goedereede ds. H. Westerhout GËBR. VAN DIJK BV MIddelharnIt '^""P 1 TVaCoren (\EWHOLLAI\D werktuigen Land-en tuinbouwmechanisalie Kraayensteinseweg 4, Sommelsdijk. Tel. (01870)28 87 - Zakkenrollen? Een vrouw uit Brielle deed aangifte van diefstal van 200,-. Na een bezoek aan een restaurant in Ouddorp miste zij haar portemonnee. Een week na haar bezoek bleek dat de portemonnee in een herentoilet van het restaurant was ver stopt. Het geld was weg. - Verder werd aangifte gedaan van: 1. Diefstal van tuinlampen op een cam ping aan de Vijverweg; 2. Diefstal van een groene Batavus herenfiets bij het zwembad in Stellen dam; 3. Diefstal van groene (hande- laars)kentekenplaten met het kente ken 64-HF-41. 12L De belangstelling voor de première van het koor „Magnificat" dat vorig jaar werd opgericht was overweldi gend. Er waren 150 programma's gedrukt, maar naar schatting waren 300 luisteraars die het concert in deze aloude, schitterende akoestische kerk bijwoonden. Het programma dat ten gehore werd gebracht was uitsluitend Engelse kerk muziek, afgewisseld door orgelmuziek. Het koor werd begeleid door de organis ten Abram Bezuijen en Wim Diepen horst, beiden zijn ook lid van het koor. Bij de aanvang van het concert gaf de dirigent Rinus Verhage een korte uitleg van de te zingen werken. Zij begonnen met muziek uit de Renais sance en eindigden in de Romantiek, een programma waarvan de diversiteit naar voren kwam. De homogeniteit van het koor was zeker hoorbaar aan de arti culatie, waaraan goede aandacht is besteed, zodat ook iedere tekst goed ver staanbaar was (dit laat soms veel te wen sen over). Tekst expressie, die vooral bij polyfone composities moeiljik is, werd op inspire rende wijze door de dirigent aangegeven en zijn instructies werden strikt ge volgd. De toonzuiverheid die in vocale ensem bles veel vergt, klonk wel overwogen, maar sommige composities lieten aan deze materie hun moeilijkheid horen. De tenorpartij mag in deze meer aan dacht om het klank-idioom tot een beter geheel te krijgen. Het is aan te bevelen dat de tenor-partij versterking krijgt. Dynamisch gezien hadden de romanti sche werken meer aandacht mogen krij gen, deze composities lenen zich uit stekend voor klankkleurschakeringen, ik denk aan: Thou wilt keep him in per fect peace van Wesley, zeer moeilijke muziek, goed gezongen, maar meer „con espressivo". De orgelbegeleiding was soms aan de sterke kant zodat de luisteraar moeite had om het koor te volgen. Met overtuigende voordracht en tech nisch goed verzorgt speelden de orga nisten de Engelse orgelmuziek. Hieruit blijkt dat zij geen tijd hebben ontzien om tot dit resultaat te komen. We mogen zien op een zéér geslaagde première en het koor „Magnificat" van harte feliciteren met deze boeiende uitvoering. AllerHande, het thuisblad van Albert Heijn, besteedt in het februari-nummer veel aandacht aan voordelige maaltij den die toch verantwoord en lekker zijn. De negen hoofdgerechten waarvoor het recept wordt gegeven, variëren in prijs van ƒ2,50 tot nog geen ƒ5,- per per soon. De maandelijks terugkerende rubriek Gezond Fit vergelijkt deze maand diverse ontbijtmogelijkheden. Naast brood, beschuit en knackebröd zijn er de laatste jaren steeds meer alternatieve ontbijtprodukten gekomen. Te denken valt aan cornflakes, allerlei soorten muesli en havermout. Uit de vergelij king blijkt dat deze produkten het tradi tionele ontbijt goed kunnen vervangen. Verder wordt in de februari-AllerHande aandacht geschonken aan de typische „apres-ski"-gerechten die thuis óók goed te maken zijn. Bekende drankjes als Jagertee, Glühwein en heisse Schoco- lade passeren de revue. De rubriek „Stap voor stap" toont hoe je een bavarois - een schuimige, luchtige pudding, die gebonden is met gelatine - kunt maken. De nieuwe AllerHande is vanaf donder dag 16 februari weer gratis te verkrijgen in alle Albert Heijn-winkels. Ook niet AH-klanten kunnen het blad gratis meenemen. GOEDEREEDE (Dames)horloge (29); goudkl. polsketting (20); portemonnee (700); bril koker (696); (auto)sleutels (720, 16, 25); sleutel bossen (684, 707, 17); 1 pr. zwarte hand schoenen (33); 1 pr. motorhandschoenen (bromfiets)ketting (716, 27); siervelgen (694, 11); bandencontroleset (726); verbin dingskabel video (719). Gevonden dieren: Bruine poes (691); tamme kauw (04); zwarte kater (13); soort bouvier (31). Kurt Thomas zei: „Streef naar het onmogelijke, dan zult ge het mogelijke bereiken". Werk samen aan de veredeling van de zangkunst. Werk en streef tot Soli Deo Gloria. Ouddorp Jan Bezuijen l^l^l^,^^.l^>f^^:^l^4.l^l^^.l^l^l(.l^lf.J^l^l^l^4.l^4.l^l^l^^.l^:^>^.J^4.lfl^4.:^l^l^>^>^l^lfl^)flflf^.l^l^l^iflf^ DOOR J*S SKAPt «JS. Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. „Ik doche, datje meer vertrouwen had in het oordeel van je man".... Ze zweeg beschaamd. „Of von' je die vent soms oak zoa'n kit tige kaerel?" Hij vroeg het ironisch. „Nee, die hei m'n noait erg angestaen", gaf ze toe. „O, dat doch ik dan oak es!" Hij zei het op een toon van overwinning en maakte een geruststel lend gebaar met zijn handen. „Laet het mar an mien over, vrouwe, ik zal weete wat m'n plicht hier is.... Je mo' niet vergete, dat ik op mot komme voor het algemeen".... Hij trok zijn jas aan om weg te gaan. „'t Zou m'n toch spiete as het waer was", zei ze nog. „Mien dan niet, oor", vond hij, „ik hoope, dat ze aollebeie den bak in draoie, al is het voor twintig jaer".... Dien eigen nacht nog klampte de politie vader aan. „Of dat je es bie de Burgemeester wil komme. Hie zit op je te wachten op 't durpshuus".... „Noe trek?.... Dienkt de Burgemeester da 'k zoa mar hier vandaen ken loape!".... Rondom de rokende puinhopen had vader nog wat rondgescharreld. Op de mestput en achter het huis was nog al een en ander op te bergen geweest. Dingen, die je anders zomaar liet staan, maar die nu gestolen konden worden: een paar emmers, een kruiwagen, een bezem, een paar klompen.... De koeien waren op de mestput van de buurman gestald, die stonden daar onder een afdaka, en een paar konden er nog in zijn schuur, dat moest voor vannacht zo maar blijven. Waar de varkens gebracht waren wist hij niet eens, dat zou hij mor gen wel uitzoeken. Eigenlijk was er nu niets meer voor hem te doen. De motorspuit was ingerukt en een paar kleine handpompjes zorgden voor de nablussing. Nog een enkele toeschouwer keek naar de vlammen, die hier en daar opflikkerden.... Hij stond daar met in zijn hand een lege emmer, waar de varkens mee gevoerd werden. Hulpeloos leunde hij tegen het varkenshok en triestig dwaal den zijn ogen over de rokende verwoesting. Het was een chaos van zwartgeblakerde balken en donkere hopen hooi en stroo. De muren van de schuur waren naar beneden gehaald, alleen die van het huis stonden nog, met de uitgebrande ramen en de verkoolde blinden.... Het was of zijn voeten aan de grond geboeid waren. Hij kon nog niet scheiden van wat eens zijn huis en zijn schuur was geweest!.... De wind stak feller op, maar hij voelde het niet. Er kwamen donkere wolken opzetten in het westen, die de sterren verduisterden. Er vielen enkele sneeuwvlokken. Hier en daar begonnen de vlam men feller op te laaien, dan plompte er een straal water neer, het siste, er wolkte een grijze stoom op.... „Nou, gae noe mar es mee!".... Vader was de veld wachter helemaal vergeten, die stil naast hem was blijven staan, kijkend naar het vrolijke spel van de vlammen. Het leek wel of ze speelden met de spuitgasten, als ze hier geblust werden, dan doken ze ginder weer op. Maar het werd kouder, het was al laat, en hij was de gehele avond al op pad geweest, het werd tijd, dat er een einde aan kwam. Hij pakte vader bij zijn arm beet als om hem wak ker te schudden. „Ik zal merge wel es komme, oor. 't Is onderhand tied om naer bed te gaen!".... Naar bed. Waar moest hij slapen vannacht? Zijn gedachten konden nog niet de volle omvang van zijn verlies omvatten, maar bij stukjes en beetjes begon het tot hem door te dringen. Ja, waar zou hij slapen vannacht? Moeder was naar de buren gegaan, ze had het op de schreeuwende zenuwen gekregen. Lena was bij haar gebleven en daarnet waren ze in een wagen weggebracht, zeker naar opoe.... Hij had Piet de hele avond niet meer gezien, sinds ze samen de beesten uit de stal gehaald hadden. Ze lieten hem alles alleen afma ken, net zoals ze altijd gewend waren, dacht hij wrevelig. En ineens viel het hem in wat Piet van avond gezegd had: speul mar geen komedie! En hij had er iets vreselijks mee bedoeld.... iets gemeens.... om dat tegen je vader te durven zeg gen! Het was een ontaarde jongen.... „Gae je noe nog mee?" vroeg de agent ongeduldig. „Of mo 'k je soms meeneme?".... „Dat wil nog al wat zegge: meeneme!.... Ik bin toch je gevangene niet, doet wel?".... „De Burgemeester heit gezeid, da 'k je mee mos brienge, gieng 't nie goeschiks, dan mar kwaed- schiks". „Dat is dan nog es een keer meenens!.... Wat mot die vent midden in de nacht va' m'n ha? Hie He ken wel nie wies!" Vader had nog nergens erg in. „Aol dat gehannes, wat ha 'ak er an! Wat mot die vent noe?".... „Jae, dat wee 'k oak niet, oor", zei de agent, „dat za' je sommedeen wel hoare".... „Ze moste aol die ambtenaeren mar in 't Haering- vliet goaie".... „Gae noe mar mee, aores komt het verkeerd uut".... Vader haalde minachtend zijn schouders op. „Nó, vooruit dan!".... Hij stopte de lege emmer weg onder een paar bossen stro in de varkens loop. Onverschillig stapte hij voor naast de zwijgende agent. Wat gaf hij er eigenlijk om, alles was nu toch weg, hij had niet eens een dak meer boven zijn hoofd.... De sneeuwvlokken vielen nu dichter, grote, zware vlokken. Ze maakten de dijk wit, en de bomen en de lantaarns, het werd een mooie, witte we reld.... „'t Heit er veul van of da' je m'n gevange hei laete neme! zei vader. De Burgemeester knikte. Het was een nog jonge man met een scherp, mager gezicht, en een klein. eigenwijs snorretje onder een grote neus. Hij zat aan een groot bureau, waarop een menigte papie ren schots en scheef door elkander lagen. Hij draaide zijn stoel een kwartslag om en keek vader in zijn gezicht. „Je wordt verdacht de brand zelf te hebben aangestoken", antwoordde hij koel. Vader kreeg een gevoel alsof iemand zijn benen onder hem vandaan trok. De veldwachter moest hem bij zijn arm grijpen anders zou hij ge vallen zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5