EIÜVtlDEtl-IIIEUWS Een nieuwe bril nodigi Nieuw in de vaart gebrachte Maaskant kotter Omloop van Menheerse 1989 Schaken S.O.F. Griend-onderhoud in Ouddorp Vestigingspremie jonge agrariërs verdubbeld Fa. Joh. Kern Zn. ^ms^ Zinvol nieuws? Eilanden Nieuwst KMiirrimoiRxiiS „bemiddelingsbestand zonder baan" Hans Groenendijk Nu bij Fa. John. Kern Zn. ƒ75,-; 100,-en HALVE PRIJS Korfbalderby Good-Luck 1 en Korvo 1 2e Blad DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 No. 5777 De 14e Omloop van Menheerse wordt dit jaar op 29 april gelopen. De wed strijdloop begint om 10.45 uur en de prestatieloop om 12.00 uur. De start en finish vinden plaats bij het sportcom plex „de Staver". De route van 7,5 km is onveranderd gebleven ten opzichte van vorig jaar. Het was vorige week vast een goede week om te schaken, ik las dat er bij Stellen- dam weer goed geschaakt werd, en bij ons was het precies zo. Stuk voor stuk mooie partijen. Waarbij de strijdbijl weer eens uit het vet was gehaald. Van Rossum - Van Loon was zo'n partij met ineens een verrassend slot, de hele tijd is het Van Loon in de aanval en dan plot seling Van Rossuni met een felle uitval die gelijk tot mat leidt. Zeer goed gezien van Van Rossum, minder geslaagd voor Van Loon. Gebraad wilde na een paar slechte weken wel weer eens wat uit zijn hoed toveren, maar veel kans kreeg hij er niet voor. Van Strien verdedigde zijn koning voortreffelijk en hoewel Jaap bleef aan dringen kwam het niet verder dan remise. Precies zo iets deed zich voor in mijn eigen partij. Dogterom had mij zeer handig mijn loper afhandig gemaakt, de loper was nog wel op het bord maar kon werkelijk nergens meer heen. Ik vond dit eigenlijk nogal frustrerend en ruilde de loper toen maar tegen één!! pionnetje. Gelijk kreeg ik het idee dat de S van SOF ook wel voor sadisten kon staan, gezien de grijns op Dogterom zijn gezicht. Ach, eigenlijk had hij me ook wel mooi gefopt, maar het werd nog leuker. Hij had twee lopers, twee pionnen, ik had maar één loper, drie pionnen. Normaal moest Dogterom gaan winnen, vooral omdat hij ook nog een vrijpion had, denken en tobben en proberen, het lukte maar niet. Dogterom zijn grijns werd steeds minder, die van mij steeds iets groter. Tot slot ruilde hij zijn lopers tegen pionnen en toen kwam hij er hele maal niet meer door. Remise, en ik kwam er genadig van af. Minder genadig kwam Peter HoUeman er van af, opening zeer slecht van Peter maar hij kwam sterk terug. Juist toen hij zei: „nu wordt het weer een beetje een gezonde stelling", keek broer Leen op van het bord „dacht je dat Peter? mat in 5 jongen". Peter: „laat dat dan maar eens zien" en echt het klopte precies en Peter feliciteerde Leen welgemeend. Wijnands vroeg van Maurik of hij (Wij- nands) eigenlijk nog wel een keer goed gestaan had. De rest van de avond heb ben ze zitten analyseren en warempel, Wijnands had een keer winnend ge staan. Jammer dat hij het zelf niet doorhad. Over de partij Van Hooff - Douw kan ik kort zijn. Van Hooff kreeg gewoon op zijn blote billen. Hainey haalde met veel moeite en een klein beetje geluk ook een vol punt bin nen ten koste van de Waal. Jongens, houdt het op dit niveau want zo ga je voor je plezier alle borden langslo pen. Zo hoort het! Gebraad - van StrienVi - Vz Van Hooff - DouwO - 1 Wijnands - Van MaurikO - 1 L. Holleman - P. HoUeman1 - O Dogterom - BruggemanV2 - Vi Hainey - de Waal1 - O Van Loon - Van RossumO - 1 Tot de volgende week, B.J.B. Nieuwe term: In de maandelijkse opgave van het Arbeidsbureau van de dan geldende werkloosheidscijfers is een nieuw begrip geïntroduceerd. Er zal niet meer over „Werkloosheidscijfers" worden gespro ken, maar voortaan zal de term „bemid delingsbestand zonder baan" gelden. Daartoe wordt overgegaan om verwar ring te voorkomen met de opgave van het CBS dat zijn cijfers wel onder de noemer „geregistreerde werkloosheid" presenteert. De Arbeidsbureaus ver strekken evenwel meer gedetailleerde gegevens waarom van die zijde voortaan - ter onderscheid - van „bemiddelings bestand zonder baan" wordt gesproken. Op Goeree-Overflakkee is het bemidde lingsbestand zonder baan in januari bij de mannen gestegen en bij de vrouwen gedaald, resp. met 9 gestegen tot 772 (8,0%) en gedaald met 13 tot 344 (9,3%). Het totaal bemiddelingsbestand zonder baan bedraagt op Goeree Overflakkee 1116 of 8,3%. Eind december was dat 1120 of 8,4%. Aanstaande zaterdag 25 februari gaat de Vereniging voor Natuur en Landschaps bescherming Goeree Overflakkee ver der met het weg werken van het achter stallig onderhoud aan een voormalig Griend. Het stukje Griend is gelegen in het Poldersbos te Ouddorp nabij cam ping De Vrijheid. Op 25 januari j.l. is tweederde van het perceel in oorspronkelijke staat ge bracht. Bij voldoende vrijwilligers zal het werk a.s. zaterdag afgerond kunnen worden. Tevens zal er door een aantal vrijwilli gers wilgen worden geknot tussen Oud dorp en Goedereede. Een ieder is op deze aktiedag van de ver eniging welkom, de aktie begint om 8.30 uur en duurt tot 13.00 uur. Handgereed- schap is aanwezig, maar wie in het bezit is van een goede hand- of motorzaag mag dit zeker meenemen. Het afko mende hout zal onder de helpers wor den verkocht voor 10,- de m^. De vestigingspremie voor jonge agra- riëers gaat omhoog van 18.750,- naar ƒ37.500,-. Dit vloeit voort uit een wijzi ging van het Besluit structuurverbete ring landbouwbedrijven waartoe de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de landbouw (O en S-fonds) enige tijd geleden heeft besloten en die op 18 februari jl. in werking is getreden. Voor de vestigingspremie komen jonge agrariërs in aanmerking, die zich voor het eerst op een land of tuinbouw bedrijf vestigen. De steun wordt gedurende vijfjaar tot een leningsbedrag van maximaal ƒ300.000,- verieend en bedraagt 2,5% over de rentelasten van de leningen, die de agrariër ter dekking van zijn vesti gingskosten heeft aangegaan. De rentesubsidie voor uitbreidingsin vesteringen ten behoeve van bedrijfsver- betering in de varkenssector wordt beperkt tot maximaal 300 varkensplaat- sen. Daarnaast geldt als voorwaarde dat na uitvoering van de investeringen op het landbouwbedrijf van de aanvrager niet meer dan 800 varkensplaatsen aan wezig mogen zijn. Voorheen werd de rentesubsidie in de varkenssector alleen verleend voor sub sidiabele investeringen die nodig waren om op het landbouwbedrijf maximaal 400 varkensplaatsen te bereiken. In verband met het vervallen van de basispremie (12,5%) van de Wet investe ringsregeling (WIR), vindt op het le ningsbedrag alleen nog een (forfaitaire) aftrek plaats van 2,5% kleinschaligheids- toeslag. Voor nadere informatie kan men terecht bij de districtsbureauhouder. Aanvragen moeten worden ingediend bij de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie (LNO) in de provin cie. De aanvrager moet wachten met de uitvoering tot het moment dat hij een ontvangstbevestiging heeft gekregen van de directeur LNO. Het Poldersbos is te bereiken via R.W. 57 richting Brouwersdam. Ter hoogte van de haven „De Kil" rechtsaf, afslag Noordzeestrand. Daarna de tweede weg links, dit is de West Nieuwlandseweg. Bij de „Visschers Hoek" (fietspad) be gint het Poldersbos, u kunt hier par keren. Inlichtingen bij: Kees van 't Zelfde, 01870-5566 of Anton Tromper, 01870-4156. een grote kollektie brillen voor Zie onze speciale etalages! UURWSRHBN GOUD ZILVEU OPTIEK Zandpad 2-4, MIDDELHARNIS, Telefoon 01870-2567 Oogmeting gratis Bij Maaskant Shipyards te Stellendam is op 14 februari met goed gevolg de technische proefvaart gehouden van het m.s. OD 1, gebouwd onder bouwnummer 440. Het vaartuig van het „gesloten achterschip" type, draagt de naam „MAARTEN JACOB" en zal worden ingeschreven in het visserij-Register te Goedereede, met het onderscheidings teken: OD 1. Het vaartuig is op 18 februari 1989 te Stellendam officieel overgedragen aan de heer K. v.d. Klooster te Ouddorp. De afmetingen van het vaartuig zijn als volgt: Lengte over alles39.20 meter Breedte8.50 meter Holte4.70 meter De voortstuwingsinstallatie bestaat uit o.a.: - SWD hoofdmotor afgesteld op 2000 p.k., type 6 SW 280 ZV - Reintjes keerkoppeling, type WAV 2650, incl. ingebouwde schroefasrem, red. 1 5. Op het vaartuig is een visverwerkingsinstallatie naar ontwerp Maaskant aangebracht met scharnierbare deklasten. Deze installatie bestaat uit: een stortput in het werkdek, een afvalkoker met onderdekse doorvoering, een 3-voudige visstortkoker, een visruim ingang onder de buiskap, een elevator, 1 uitzoekband, 1 striptafel, 5 sorteerbakken, 1 spoelmachine enz. Het vaartuig is voorzien van een elektronisch tankmeet systeem voor zowel gasolie- als drink water bunkers. Voor het lossen van de vis zijn 2 stuks hydraulische lieren geplaatst. De visruimvloer van dit vaartuig is betegeld. De tegels zijn aan de oppervlakte uitgevoerd met gootjes. Als zodanig wordt het druipwater vanuit de vis- kisten direkt afgevoerd. Met deze vloer wordt een betere kwaliteit van de vis verkregen. Inmiddels zijn reeds het m.s. BR 18 en het m.s. GO 20 met deze vloeren uitgerust. Op zaterdag 18 februari werd in de sporthal te Middelharnis de wedstrijd gespeeld tussen Good-Luck 1 en Korvo 1. Good-Luck begon aanvallend sterk. De eerste doelkans werd direkt van grote afstand benut door Johan v.d. Made. Korvo had het enigszins moeilijk in de openingsfase. Good-Luck forceerde een strafworp die door Ben Vis werd verzil verd. Na de vakwisseling was het weer de aanval van Good-Luck die tot scoren kwam. Anton Mol scoorde van grote afstand. Korvo herstelde zich van de sterke openingsfase van Good-Luck en scoorde tegen met een afstandschot. Het duurde niet lang of de aanval van Good- Luck maakte een doelkans af Ben Vis scoorde na goed te zijn vrij gelopen 4- 1. Vanaf dat moment kwam Korvo beter in de wedstrijd. In het door hen geopende offensief trokken zij de stand op tot 4-3. Dit was tevens de ruststand. Na rust bracht Anton Mol de thuisclub op een 5-3 voorsprong. Korvo liet zich niet onbetuigd en scoorde in de daarop volgende aanval 5-4. De thuisploeg nam toch weer het initiatief en bracht de marge op 2 doelpunten door Margie Bakker die na goed combinatiespel van onder de korf inschoot. Na een taktische wissel, waaraan de goed spelende Anton Mol moest worden opgeofferd, werd Jan van Oudenaren in de aanval gebracht. Jan van Oudenaren die na een lange afwezigheid weer zijn opwachting maakte in het standaard team van Good-Luck, scoorde direkt na binnenkomst met een afstandschot van af de middellijn. Korvo scoorde tegen waardoor de marge maar twee doelpun ten bleef en de thuisvereniging niet echt van hen los kon komen. In het verdedigingsvak werd Nettie v.d. Valk gewisseld door E. Quack. De madg leidende scheidsrechter kende aan Korvo een strafworp toe. die werd verzil verd. Met nog enkele minuten te spelen en een verschil van een doelpunt, begon Good-Luck op balbezit te spelen. Dit leverde enkele kansen op die niet wer den benut. Korvo die in de slotfase alles op alles hadden gezet, konden niet ver hinderen dat de eindstand werd bepaald door Johan v.d. Made die met een afstandschot de eindstand bepaalde op 8-6. Ondanks het feit, dat de wedstrijden tussen de beide eilandelijke ploegen fc SPARTAMET de fiets met iets 1469.- altijd iets extra's hebben, kenmerkte ook deze wedstrijd zich weer in sportief gedrag. Overige uitslagen Good-Luck Good-Luck 3 - Emergo 110 - 5 Good-Luck 4- Kieviten 16-12 Good-Luck 5 - Togo 68-7 Korvo J - Good-Luck J4 - 3 Good-Luck P-Ventura SportO - 1 Good-Luck R - Zevenbergen RO - 1 VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 37 - Bij de Molenweg kwam hij naast Piet lopen, zwijgend. De herrie van de brand bleef achter hen, de torenklok zweeg nu.... Voor hen uit strekte zich het duister van de polder. die hen opnam in zijn zwijgende eenzaamheid. Hoe verder ze de weg opliepen hoe stiller het werd, alleen het dorre gras langs de sloot ritselde in de koude vrieswind, en op de hardbevroren weg schuifelden hun haastige voetstappen.... Het leek wel of Piet voor iets wegvluchtte, en de oude man volgde hem alsof hij over hem waakte.... Het was koud op de vlakte, Sien d'r vader zette de kraag van zijn jas hoog op, maar Piet voelde geen kou, hij groef diep in zijn droeve gedachten.... Bij een bruggetje over de sloot hield Piet even stil. Hier ging een voetpad midden door het bouw land, het kwam met een grote omweg weer op het dorp uit. Zijn ogen zochten de plek waar hij zijn voeten moest neerzetten op het smalle houten plankje.... De wind dreef het geluid aan van de motorspuit, een ogenblik, dan was het weer weg.... Hij keek in de richting vanwaar het geluid gekomen was, de lucht was daar donkerrood.... Er viel een hand op zijn schouder. Het maakte hem wakker. Het werd alsof hij nu eerst gewaar werd, dat Sien d'r vader bij hem was. „'t Is of da 'k m'n verstand zal verlieze".... kreunde hij. „Jae, 't is ontzettend, m'n jongen".... Er was iets in die stem, dat hem tot rust bracht, alsof er olie werd gestort op wilde golven. „En noe weet je nog geen eens aolles".... Piet zei het fluisterend. „O.... 't is om doad te gaen.... om doad te gaen.... Ik weet niet waer ik het zoeke mot".... Even was het stil, toen zei hij nauwelijks verstaanbaar: „Vaoder.... vaoder heit het".... Het leek wel of het niet over zijn lippen wilde.... „God".... zei de oude man, want hij begon plotse- Hng iets te begrijpen.... Piet ging het bruggetje over, haastig, alsof de vlucht weer begon.... De oude man volgde hem.... Ze gingen nu het smalle voetpad. Sien d'r vader haalde hem in en greep hem bij zijn schouder, het pad kronkelde en het was donker, zijn oude ogen konden bijna niets zien. De wind was gedraaid, uit het westen kwamen zwarte wolken opzetten. Ineens hield de oude man stil. Hij greep Piet stevi ger bij zijn schouder om hem staande te houden. Even stonden ze vlak tegenover elkander, als twee donkere schaduwen tegen de diepe nacht, die achter hen was.... Dan zei Sien d'r vader: „Kom Piet, daer gunter is werk voor ons, oor!".... Ze liepen haastig het pad terug en Piet zei niet anders dan: „Joon, jae.... moeder".... alsof hij daar nu eerst aan begon te denken.... TIENDE HOOFDSTUK HET was of het tegen hem gezegd werd toen hij hoorde, dat bij Kees van 't Land de schuur in brand stond, en hij zei het tegen zijn vrouw: „Dat hawe die smeerjanussen zelf gedaen, gloaf je niet". Hoe vrouw Vergeer daarover dacht vertelde ze niet, ze zei alleen: „Man, wees toch verzichtig en laet geen mens je hoare, azze je 't es waer Hete maeke. Zurg toch, dat je in geen moeite komt". Hij lachte laatdunkend. „Nee, dat weet ik aores. Ik zal direkt naer de Burgemeester gaen om 'n in te lichten, dan mot die mar weete wat 'n doet, dan bin ik er of Mar as die aolles weet wat ik weet, dan zal 'n 't wel mi' m'n seens weze. kiekt daer es nae. Verzichtig weze!.... Hoe kom je er bie!.... Ik binne wethouwer, oor, houd dat in de gaten. Ik zoue wel es wille weete wie m'n daer wat voor zou kenne maeke! As ik as wethouwer wezende van gedachte binne, dat die lui zelf de boel in brand gestoke hawe, dan zal ik dat toch zeker wel magge zegge. Dat zou m'n benieuwe gloaf ik!".... Hij wond zich op, meegesleept door zijn eigen gewichtigdoenerij. „Nee, ik za'je't es aores zegge, vrouwe. Hawe ik as wethouwer wezende niet de plicht, de diere plicht ken 'k wel zegge, om naer de Burgemeester te gaen en te zeggen: Burgemeester, neemt de brandstichters gevange en douwt ze onder de toren, ik zal je ze anwieze.... Waer mot het heen as zukke diengen ongestraft kenne gebeuren?.... Dan stoke ze sommedeen het heele durp op, want den eenen voor den aoren die ken goed geld gebruuke en 't is een makkelijke menier om an centen te kommen.... En daer kom nog es wat bie: as dat wat veul voorkomt, dan ken ik en een aore m'n boeltje nie meer verzekerd kriege voor as 't er werkelijk es een ongelok beurt, want de brandasseransjes binne oak niet gek, dat ha' m'n vroeger oak al es gehad, weet je 't niet... En waer mot dat heen mit aol m'n huuzen en m'n hie- petheken zoa hier en zoa daer?".... Ze kon er niet veel tegen in brengen, alleen zei ze nog: „Laet de Burgemeester voor z'n eige zaeken zurge".... Hij schudde er zijn hoofd over, dat ze nu nog niet begreep, hoe hij hier een plicht had te vervullen. „Ik zal d'r direkt opan gaen", zei hij, „meschien zie ik de Burgemeester wel bie den brand".... „Zurg mar, dat geen mens je hoart, oor", waar schuwde ze bezorgd. „Maek je eige mar niks moelijk, 't zal best terecht komme.... Je ken zukke deugnieten toch zoamar niet over straete laete loape. Hoeveul za' m'n an dien brand laete zitte, dienk je?".... „Ze binne toch verzekerd!".... „En aol het aore dan?.... Dienk je, dat de verzeke- rieng dat oak betaelt!.... De deugenieten, ik dienke da 'k duuzend gulden an d'r kwiet zal weze as ik aolles bie mekaore rekene.... Nee, as het beweze ken worre, dan zalle ze den bak in draoie, daer mo' je op rekene".... „Jae. mar", wierp ze nog tegen, „hoe weet je noe toch, dat die mensen het zelf gedaen hawe?".... „Bel mens, mot ik je dat nog zegge!".... En weer schudde hij zijn hoofd over het weinige inzicht, dat zijn vrouw betoonde. „As het an mien te doen stieng, dan zou ik zegge: trek voor tien jaer achter slot en griengels, aollebeie.... voor tien jaer, oor, zóó zeker gaen ik er van".... Maar vrouw Vergeer was er nog niet van overtuigd en haar man begreep er niets van toen ze zei: „Die joon leek toch aores zoa'n kittige joon, heele- maele geen brandstichter".... „Je bin niks meer bedroge as mi' mensen", ant woordde hij wrevelig. (wordt vervolgd) Let op!! verschillende hoogtes en kleuren Maak vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 j^^^^^^^^^^^^^i^jf,if,^^)^^^^^.^^.^^^if.^^^i^^.i^^,^^^^.tf.,^^i^,f.)^^.^i^^^i^^^^^^.^^i^i^if.^.>^^.^. t> o o B J K S P t H

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5