Aktie 4xO gaf „Kon. Beatrixschool haar computers Regelmatige ontspanning hoort ook bij 'de orde van de dag' BINGO Rabobank Nieuwe Tonge doet basisscholen computer cadeau JUBILEUM Politieberichten Gesprek over vrede in Middelharnis Middelharnis Biz. 2 99 Vrede, tegelijk gave en opdracht Chr. Gem. Zangver. V.Z.O.S. te St. Annaland 50 jaar Straks geboortekaartjes nodig? „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 OUDDORP Je kunt er anno 1989 nauwelijks nog omlieen, om liet ge bruik van de computer, maar de Chr. Basisschool „Koningin Beatrix" in Ouddorp zou dat ook niet graag meer willen! Het gebruik van de computer is er helemaal geïntegreerd in het onder wijs terwijl je toch niet zou hebben gedacht dat een school die zich als „behoudend" laat karakteriseren zó voortvarend op die ontwikkeling in zou haken. Tóch gebeurt 't, dankzij directeur van Oosterom trouwens.... „Ik beloop wel eens graag een pad dat nog niet helemaal geplaveid is", zo illu streerde hij donderdagmiddag de door hem gemaakte ronde langs plaatselijke sponsors van het computer-projekt zo als hij dat op school gestalte heeft gege ven. Donderdagmiddag waren de goede gevers van de 8700 beschikbaar gestelde guldens op school om de schooljeugd met de computers bezig te zien, niet in de vorm van een demonstratie maar om te zien hoe de computers in de lessen worden gebruikt in hun „onderwijs ondersteunende" funktie. In 1990 zullen de scholen wellicht mid delen ter beschikking krijgen voor de aanschaf van computer-apparatuur, maar dhr. van Oosterom heeft dat niet af willen wachten in de wetenschap dat het goed is de kinderen al jong met het fenomeen in aanraking te brengen. Op school gebeurt dat dan ook vanaf groep 3, de vroegere Ie klas. In die groep liet Ellis van Koppen (foto) zien met hoe veel durfde kleintjes de computer bena deren. Ellis liet zien wat een uitstekende hulp de computer bij het taalonderwijs vormt, zoals dat ook in alle andere vak ken het geval is, 'n kwestie van de juiste programmering. De computer kan ook uitstekend behulpzaam zijn bij het leren en doorgronden van breuken, waar menig kind moeite mee heeft: „Veertien dagen oefenen en ze behéér- Zelfs een turfhoog kind als Ellis hoeft de computer niet te schuwen. Ze krijgt instructie van Juffrouw Vis. sen het!", verzekerde dhr. van Oosterom de sponsors, van wie meerderen zo'n computer knap griezelig vonden: „dat moet je leren als je jong bent!" von den ze. Schooldir. van Oosterom en zeker ook de op dit gebied deskundige leraar Stroober vinden dat zeker ook en zo kwam de aktie „Ouddorpse Onderne mers Ondersteunen Onderwijs" tot stand om vervolgens een succesvol ver loop te hebben. De heren werden daar- Ontspanning: het is iets waar veel men sen alleen tijdens de weekenden en de vakanties aan toe komen. Vaak lukt het dan zelfs niet helemaal. In het dagelijks leven gunnen de meeste mensen zich voor regelmatige en bewuste ontspanning geen tijd. Er zijn altijd wel andere zaken die voorgaan. En wie de tijd neemt om even tot rust te komen - in welke vorm dan ook - voelt zich daarover vaak nog „schul dig" ook. Tegenover zichzelf en tegen over de omgeving. Toch is er alles voor te zeggen tijd en energie in ontspanning te steken, met andere woorden je leven zo in te richten dat er wel ruimte is voor ontspannende aktiviteiten. Hetzij in de vorm van hobby's of andere bezigheden of door gewoon van tijd tot tijd eens helemaal niets te doen. Je krijgt er meer voor terug dan je denkt, zoals energie of de „oplos sing" voor een bepaald probleem. Voor wie zijn ontspanningsoefeningen zinvol? Bij veel voorkomende „vage" klachten zoals hoofd- en rugpijn, moeheid, krie- geligheid" en andere onlustgevoelens kunnen gerichte ontspanningsoefenin gen helpen. Het is een praktische en ple zierige manier om spanningen weg te werken. Want daardoor worden derge lijke klachten vaak veroorzaakt. Ont spanningsoefeningen kunnen ook een gezond alternatief zijn voor bijvoor beeld kalmerende middelen. En je kunt ze doen wanneer het jou uitkomt. Voor wie zich op dit terrein wat meer wil oriënteren: kijk eens in de boekhandel of de bibliotheek. Cursussen Cursussen op het gebied van ontspan ning zijn er te over, bijvoorbeeld yoga, meditatie, massage en ademhalingsoe feningen. Minder bekend zijn bio-ener- getica en biofeedback. En hiermee is het aanbod nog lang niet uitgeput. In het algemeen is het niet aan te raden op eigen houtje met dit soort oefeningen te beginnen, maar onder begeleiding. Je krijgt dan de noodzakelijke richtlijnen en je kunt ook met anderen je ervarin gen delen. Welke ontspanningsvorm het meest geschikt is, is afhankelijk van je per soonlijke situatie en vooral ook van wat je fijn vindt. Het beste advies is het gewoon eens te proberen. Ken je iemand die er ervaring mee heeft: vraag er naar en ga eens met hem of haar mee. Belang rijk in dit verband is ook datje het met degene die de cursus geeft kunt vinden en dat hij of zij deskundig is. Ontspanningstherapie Ontspanningstherapie kan belangrijk zijn voor mensen die langdurig onder spanningen en de gevolgen daarvan gebukt gaan. Echter niet alle problemen (bijvoorbeeld bepaalde fobieën) kun nen door deze therapievorm worden „opgelost": soms is daarvoor andere professionele hulp nodig. Bij ontspanningslherapieën wordt niet alleen gewerkt aan de technieken waar mee je ontspanning kunt bereiken, maar ook aan het waarom van je problemen. Een hart- of vaataandoening betekent voor veel mensen een dramatische ommekeer in hun leven. Velen komen in een vicieuze cirkel van onzekerheid, angst en eenzaamheid terecht. Veel mensen „voelen" zich voor altijd een patiënt. Het is een gevoel dat op den duur je gedrag volledig kan bepalen, met alle gevolgen vandien, bijvoorbeeld voor de relaties die je met je omgeving hebt. Ontspanningstherapie kan je helpen de balans/het evenwicht in je leven terug te krijgen. Ook omdat tijdens de therapie aandacht wordt gegeven aan een an dere, positieve, manier van denken. En dat is het begin van een verandering in de goede richting. Ontspanningstherapie is echter geen wondermiddel: resultaten mag je pas na enige tijd verwachten. Bovendien is belangrijk dat je gemotiveerd bezig bent, dus niet „omdat het van anderen moet". Kosten worden niet altijd vergoed In overleg met de (huis)arts of een andere hulpverlener kan worden beke ken welke vorm van ontspanningsthera pie het meest geschikt is. De kosten voor ontspanningstherapie worden echter niet altijd vergoed. Informeer daarom vooraf bij het ziekenfonds of uw ver zekering. Voor meer informatie is dagelijks de Informatielijn van de Nederlandse Hart stichting te bereiken: tel. 070-614.614. Aanvankelijk was Vrede het eerste thema van het Conciliair Proces. Di verse bijbelplaatsen wijzen er echter op dat Vrede alleen daar kan bestaan waar Gerechtigheid woont. Vrede als vrucht van Gerechtigheid. Over Gerechtigheid spraken we op een Kerk-op-maandag-bijeenkomst op 23 januari j.l. in de Gereformeerde Kerk. Over Vrede willen we het hebben op maandag 27 februari a.s. Aanvang 19.45 uur. Vanaf 19.30 uur is de zaal open en staat de koffie voor u klaar, nu in de kerk van de Exodus-gemeente, aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. voor hartelijk bedankt. De sponsors zijn: Bouw- en Aannemingsbedrijf Kleine Tanis; Koekfabriek T. H. Tanis b.v.; Hameeteman Vishandel; J. Hamee- teman Woninginrichting; Aannemers- en Timmerbederijf J. van Koppen; Kloosters Bouwbedrijf M. J. van der Klooster; Kloosters Bouwbedrijf C. v.d. Klooster; Cafetaria 't Hoekje, P. Be- zuijen; Boekhandel C. van Koppen; Schildersbedrijf C. van Koppen; Brood- en Banketbakker K. Akershoek. De Chr. Gem. Zangvereniging te Sint Annaland bestaat dit jaar 50 jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit hopen zij op zaterdag 25 februari a.s. in de Ned. Herv. Kerk aldaar om 19.00 uur 's avonds een jubileumuitvoering te geven. Het programma is samengesteld uit muziekwerken die door de jaren heen door de verschillende dirigenten zijn ingestudeerd en ten uitvoer gebracht. Wij noemen als voorbeeld het mooie „Te Deum" van Fr. Silcher en verder een recenter gecomponeerd muziekwerk „Komt nu met zang" van P. Rippen. Speciaal voor deze jubileumuitvoering zijn uitgenodigd de sopraan, Pauline v.d. Werff uit Zoetermeer. Zij is vorig jaar afgestudeerd aan het Conservato rium. Zij zal begeleid worden op een kis- torgel. Het kistorgel en het grote orgel zullen beide bespeeld worden door de organist A. L. Keijzer, (niet te verwarren met zijn leraar dhr. A. J. Keijzer). Hij studeert hoofdvak orgel aan het Rotter dams Conservatorium. Tevens is hij organist van de Ned. Herv. Kerk te Oud- Beyerland. Tevens zal hij een orgel solo verzorgen. Algehele muzikale leiding is in handen van de jonge dirigent Johan van Broek hoven die sinds oktober 1987 dirigent is van dit koor. Hij studeert eveneens aan het Rotterdams Conservatorium hoofd vak orgel bij de alom bekende organist Arie J. Keijzer. Tevens is hij organist van de Ned. Herv. Kerk te Stellendam en vast organist van de Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" aldaar. Ter gelegenheid van deze „mijlpaal" zullen de vrouwen in nieuwe koorkledij op het podium verschijnen. De mannen zullen het moeten doen met een nieuwe stropdas. Het leuke van dit alles is dat de jurken door enkele vrouwen van het koor zelf genaaid zijn. Dat alleen is al de moeite waard om te komen kijken en luisteren a.s. zaterdagavond 25 februari in de Ned. Herv. Kerk te Sint Anna land. Aanvang 19.00 uur! De kerk is open om 18.30 uur. Allen van harte welkom! Tot dan! Het onderwerp zal worden ingeleid door de heer ir. M. van Alphen uit Lichten- voorde. De heer van Alphen is namens de Gereformeerde Kerken lid van de Landelijke Stuurgroep Conciliair Proces. U wordt hartelijk uitgenodigd deel te nemen aan deze bezinningsavond die de tweede is in een serie van drie. De derde avond zal worden gehouden in maart, dan zal centraal staan het thema Heelheid van de schepping. Hiervoor ontvangt u te zijner tijd een uitnodiging. Graag tot ziens. Gezamenlijke werkgroep van Exodus Gemeente en Geref. Kerk te Sommelsdijk/Middelharnis Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij! Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK IVIIDDELHARNIS Zaterdagavond is er een bingo-avond in de Hoeksteen. Het is deze keer een betaalde bingo waarvan de opbrengst bestemd is voor de aktie „Christen- Jongeren voor Azië". Zoals bekend is er in Azië een grote geestelijke nood. Het doel nu van deze aktie is om door middel van concerten het Evangelie te brengen in dit gebied. Na drie concerten te hebben gegeven in India, zal men waarschijnlijk de vol gende route aanhouden: Bangkok, Sin gapore, de Filipijnen, Hong Kong en Taiwan. Om deze tour te kunnen realiseren is er een bedrag nodig van ongeveer ƒ100.000,- Wij hopen dat jij ook je steentje bij wilt dragen voor dit projekt. De zaal is om half acht open. Tot ziens, het OJW-team In de nacht van zondag 12 en maandag 13 februari bleek een ruit te zijn vernield van de winkel aan de Westdijk nr. 7 te Middelharnis. Van een Mercedes-personenauto werd op 15 februari het „Ster'embleem weg genomen. De auto stond geparkeerd aan de Nieuwstraat te Middelharnis. Op 15 februari in de namiddag werd van het terrein van „de Samaritaan" een aanhangwagen weggenomen. Het betrof een zelfgebouwde aanhangwagen, kleur groen en voorzien van bruine schotten. De lengte is ongeveer 2 m en de breedte 1 m. De aanhangwagen is eigendom van „de Samaritaan" en stond in de buurt van het zusterhuis. Op 17 februari omstreeks 21.15 uur werd uit een Opel Rekord een autoradiocas setterecorder weggenomen. De afgeslo ten auto stond geparkeerd op het par- keerterreintje naast de Technische School aan de Schoolstraat in Middel harnis. De radio, merk Sony, werd weg.- genomen nadat een portierslot was geforceerd. In de directe omgeving werd een man gesignaleerd, die wegreed in een donker kleurige personenauto, mo gelijk van het merk Alfa Romeo. In de nacht van 17 op 18 februari werd vanaf de Ring in Middelharnis een rode damesfiets weggenomen. De fiets werd later in Sommelsdijk teruggevonden, waarbij de aangebrachte postcode goe de diensten bewees. De fiets kon terug gegeven worden aan de eigenaar. Op 17 februari, in de avonduren werd een Ford Sierra personenauto bekrast. De auto stond geparkeerd op de par keerplaats voormeubelhandel Wijnhoff aan het Spuiplein te Middelharnis. Het kofferdeksel werd bekrast waardoor een schade van ongeveer 500 gulden werd toegebracht. In de nacht van 18 op 19 februari werden twee personenauto's, staande in de Wil genlaan te Middelharnis opengebroken. Van een Opel Kadett werd de ruit van het rechterportier ingeslagen en werd een radiocassetterecorder weggenomen. Van een Mitsubishi werd een toch- traampje van het rechterachterportier ingeslagen. Getracht werd om de radio cassetterecorder weg te nemen. Dit gelukte niet, waarna de antenne werd krom gebogen. In dezelfde nacht werd van een BMW personenauto, staande op een parkeerplaats aan het Rubens plein, de ruit van het linkerportier inge slagen. Getracht werd de radiocassette recorder, alsmede de luidsprekers weg te nemen. De schade loopt in de duizen den guldens. Groep 7 van „de Pannebakker". Links kijkt dhr. Joh. Wesdorp geïnteresseerd naar wat Marleen Krijtenberg en Jeroen Akershoek op het scherm toveren. Later, wanneer het gebruik van de computer nog meer gemeengoed zal zijn geworden dan nu al het geval, zal deze krant van 21 februari 1989 misschien nog eens met een glimlach ter hand worden genomen, „'t Ja, toen, in 1989, kwam zoiets over de computer nog in de krant, zal dan worden gezegd in die tijd waarin het kleinste pummeltje de computer al hanteert, een tijd waarvan de voortekenen overigens al zichtbaar zijn. Vorige week waren we daar o.a. in Nieuwe Tonge getuige van toen de plaatselijke Rabobank zowel aan de Openbare basisschool „de Pannebakker" als de Bijz. basisschool „Oranje Nassauschool" een computer, kompleet met beeldscherm, cadeau deed. Rabo- bankvoorz. Joh. Wesdorp, dir. van Asperen en bestuurslid van Loon gingen vrijdagmiddag daaitoe beide scholen langs en óf ze daar welkom waren....! De aktie vond plaats t.g.v. het 75-jarige bestaan van de Bank. Dhr. Wesdorp vertelde de jeugd een en ander over het ontstaan ervan en graag wilde hij van de jongelui weten van wie de Coöpera tieve bank nou eigenlijk is. „Gewoon van ons onder elkaar", was zijn korrektie op de antwoorden die de regering, de voorzitter, de gemeente en zelfs de directeur als eigenaar van de Bank deden vermoeden. Het waardevolle cadeau werd de Nieuwe Tongse schooljeugd graag gegund, ook al moest dhr. Wesdorp bekennen zelf nooit anders dan met de griffel te hebben geschreven. Op „de Pannebakker" waar het gebruik van de computer al was ingevoerd was een tweede exemplaar bijzonder welkom. Aanzienlijk méér dan de helft van de op de foto aan wezige leerlingen verklaarde thuis over een personal computer te beschikken. Op de „Oranje Nassauschool" was de komst van de computer nog nieuw maar schooldir. Hoek had er zich al wat in bekwaamd zodat ook daar de toetsen beroerd konden worden. „Een praktig hulpmiddel, zeker ook voor zwakkere leerlingen", werd daar vastgesteld. pp Links Rabodir. van Asperen, rechts schooldir. Hoek, met leerlingen van de „Oranje Nassauschool"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2