EIIAt1DEI1-l1IEUW5 Body Safe ideaal voor op reis De Rabobank Rendement Rekening geeft 5,4% rente met een grote opnamevrijheid Grootscheeps optreden tegen onverzekerd rijden Wie schrijft er mee .van en over Flakkee? Radio-opname EO in Oude Tonge OJW-Dirksland Meer bank voor je geld Fa. B. van Eek Zn. Rabobank S 3e Blad No. 5776 HET ■^KIJkVENSTER 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES Bijeenkomst Het Richtsnoer PREDIKBEURTEN ZEELAND Veilig op het lijf gedragen Hallo weekend-wiekersü Voor het reserveren van grote spaarbedragen verlangt u een behoorlijke rente. Maar u wilt uw geld ook gemakkelijk kunnen opnemen.Dat kan met de Rabobank Rendement Rekening. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,-. En zolang uw saldo hier boven blijft ontvangt u 5,4%* rente. Per kwartaal kunt u f 25.000,- vrij opnemen. Ook contant. Meer opnemen kan na de opzeg termijn van 3 maanden. Of tegen een geringe retourrente. Informeer bij uw Rabobank naar deze aantrek kelijke spaarvorm. Jeugdwerk Nieuwe Tonge hypotheek Qj]l op maat... nvmI Makelaar Tamboer Op z'n Ouddurps: 2de déél van; Beelden uut m'n kinderjaeren VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 blik op kerk "^P en samenleving CJ - Catechisatie op de openbare school - Geestelijke stromingen - Een ongedachte gelegenheid Catechisatie op de openbare school. Dat behoorde vroeger tot het takenpakket van de (Hervormde) predikant. In tal van dorpen was dat tientallen jaren lang een traditie: op een vaste morgen kwam de dominee op school om een verhaal uit de bijbelse geschiedenis te vertellen en de kinderen een psalmvers te leren. Op plaatsen waar de verhoudingen tus sen openbaar en christelijk onderwijs scherp lagen - en die waren er nogal wat! - werd het gebruikt als argument tégen de christelijke school. Die laatste was helemaal niet nodig, want op de open bare school kwam de dominee in eigen persoon! Er is de laatste tijd, wat dat betreft, wel het een en ander gewijzigd. Soms was die extra morgen schoolcatechisatie een te zware belasting voor de predikant en werd het vak „uitbesteed". Maar dat gebeurde uiteraard niet „pro Deo". En wie moest die schoolcatecheet betalen? Wanneer de Hervormde kerkvoogdij de middelen verschafte, dan was er vaak niets aan de hand. Maar soms ook was men aangewezen op subsidie van de overheid. En naarmate de pluriformiteit van de bevolking toeneemt is men hoe langer hoe meer tot de gedachte geko men dat het protestants-christelijk ge loof geen pré mag hebben boven andere levens- en wereldbeschouwingen. Met andere woorden: de burgerlijke over heid wil wel de middelen verschaffen, mits het godsdienstonderwijs „neutraal" is. Het vak is dan uiteraard geen schoolca techisatie meer, in de vroegere zin van het woord, maar ondergebracht in het bredere kader van „cultuur- en maat schappijleer". De leerlingen krijgen dan een brok informatie over „geestelijke stromingen", waarbij eigenlijk niet meer mag worden uitgegaan van het exclu sieve van het Evangelie, of van Jezus Christus als de enige Weg tot God. En daarmee schieten we natuurlijk aan het doel voorbij: randkerkelijke kinderen benaderen met het Evangelie. Daarover zat ik te peinzen naar aanlei ding van een klein berichtje in het blad Kerknieuws van 10 februari j.l. Ik las daarin dat de Christelijke Gerefor meerde predikant A. Hilbers gevraagd was op een openbare school voor voort gezet onderwijs het vak „geestelijke stro mingen" te geven, en daarop heeft deze dominee positief gereageerd. Elke week komt hij enkele uren op school en heeft hij kontakt met jongeren die voor het grootste deel geen christelijke achter grond hebben. Hem is echter duidelijk te verstaan gegeven dat hij niet „evange liserend" te werk mag gaan. Zijn taak is louter informatief Ook daarin heeft ds. Hilbers toegestemd. In het Kerkblad voor het noorden schrijft hij echter dat de studenten hem voortdurend vragen stellen en proberen met hem aan de praat te komen. Bij de beantwoording van die vragen krijgt hij uiteraard voldoende gelegenheid om zijn eigen visie te geven, beter gezegd om toch het Evangelie te verkondigen. Dat is natuurlijk een kans die we in zo'n geval niet mogen laten schieten. We zul len er hoe langer hoe meer rekening mee moeten houden dat we leven in een gesaeculariseerde tijd, waarin mensen, vooral jongeren, totaal niets meer weten van de bijbel en van het christelijk geloof En dan geldt ook hier: „zaait aan alle wateren". Waarnemer b.v. De Prot. Chr. Vereniging van verpleeg kundigen en andere werkers in de gezondheidszorg Het Richtsnoer houdt D.V. zaterdag 8 april 1989 een Lande lijke Bijeenkomst in de nieuwe aula van De Driestar, Ronsseweg 557 te Gouda. Het thema van de dag is: Zwakzinnigen zorg en de vraag naar euthanasie. Inleiders: dhr. E. Th. Klapwijk, arts en Dr. J. Stolk. De dagsluiting wordt verzorgd door ds. B. de Romph. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Kosten 15,00 zonder lucht en ƒ20,00 met lunch. Opgave voor 1 april onder vermelding met of zonder lunchpakket, bij de administratie: Andante 20, 2925 AB Krimpen a.d. IJssel. Tel. 01807-17888. Woensdag 22 februari 1989 (Biddag) SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A van Herk Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur ds. L. Blok uit Nunspeet Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 uur leesdienst en 18.15 uur ds. W. Verhoeks uit Ame- muiden. Westdijk 33-56 Middelharnis Tel. 01870-3035-2060 /Fietsen, brommers, reparatie De Evangelische Omroep maakt op donderdagavond 2 maart in Oude Tonge een radio-opname voor het pro gramma „Met muziek het hele land door". De avond vindt plaats in „De Grutterswei", Willemstraat 14. In verband met de radio-opname wordt belangstellenden verzocht uiterlijk 19.30 uur aanwezig te zijn. Het belooft een avond vol ontspanning, muziek en zang te worden. Om hier voor te zorgen zullen aan deze avond de vol gende mensen hun medewerking verle nen: Gert en Hermien Timmerman, de gebroeders Brouwer, Vocalgroep Voice, het Nederlands Accordeon-duo Anna en Paula van Wanrooy en EO's radio- en tv-orkest Psalter onder leiding van Harry Govers. Vaste onderdelen van „Met muziek het hele land door" zijn de Talentenjacht en twee spelletjes. Bij het spel „Ken uw land" worden de kandidaten getest op de kennis van hun eigen provincie. Bij het spel met het publiek is er als hoofd prijs een diner voor twee personen. Gast op deze avond zal TV-presentator Bert van Leeuwen zijn. De presentatie van deze avond is in handen van Wim Pols, bekend als presentator van het radioprogramma Country Trail. In „De Grutterswei" is ook een informa tiestand van de Evangelische Omroep aanwezig. De toegang is uiteraard vrij. Er ontstaat terecht paniek als u tot de ontdekking komt dat u alles kwijt bent. Uw paspoort, rijbewijs, bankpas, tickets, cheques en contanten. Zorgen om de terugreis en aangifte bij de politie plus een bezoek aan de ambassade zijn veelal niet gepland als vakantiebezigheid. U kunt zulke enerverende tijd- en geldrovende bezigheden dan ook beter voorkomen. Verta in Vught heeft bekeken hoe dat kan en introduceert de Body Safe. De Body Safe doet een beetje denken aan de houder van de pistolen zoals u ze in de Amerikaanse misdaadbestrijding tegenkomt. Schuin over de schouder loopt een elastieken band en daaraan zit een platte portefeuille die onder de arm gedragen wordt. Direct op de huid of op het hemd. In die por tefeuille bergt u alles op wat u niet direct nodig heeft: geld, cheques, paspoort en reisdocumenten. Hygiënisch Het materiaal waarvan de Body Safe gemaakt is, is uitwas baar. Het lijkt in kleur en structuur wat op het rekverband dat sporters dragen om de zwakke knie of pols. Het is dan ook 100% ongekleurde katoen en zal ook bij warm weer niet afgeven. De huid zal er niet door geïrriteerd raken. De afwer king is perfekt en de indeling funktioneel. Ritsvakken en vakjes bieden plaats aan klein- en papiergeld en belang rijke documenten. Toepassing Deze Body Safe zal voor vele dames en heren een uitkomst zijn. Niet alleen in het buitenland, maar ook bij het bezoek aan wedstrijden, popconcerten of andere evenementen. Ook de wintersporter zal blij zijn met deze „portemonnee". Onder het ski-jack zit alles veilig opgeborgen zonder dat het lastig zit en er hoeven geen belangrijke papieren in de hotel kamer achter te blijven. Ook persoonlijke gegevens, zoals medische aanwijzingen, kunnen nu in noodgevallen op het Hij doel een beetje denicen aan een pistoollwuder. De Body Safe bestrijdt de misdaad ecliter op een andere manier. Door liet te voorliomen. lijf van de drager of draagster gevonden worden. De Body Safe kost 39,- en kan telefonisch of schriftelijk worden besteld bij Verta in Vught, telefoon 073-579130. Binnen vie rentwintig uur heeft u hem in huis. Het weeleend staat weer voor de deur Geef je zaterdagavond nu wat Ideur Er is om 20.00 uur Bingo in de Wiek en om het toneel, lach je je een kriek! P.S. André we rekenen op je! Tot zaterdag Wij van het OJW 'Rente per 13-02-1989 De overheid begint deze week een groot scheepse aktie tegen onverzekerd rijden in Nederland. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat de nale ving van de verzekeringsplicht intensief controleren. Aan de hand van foto- gegevens van het Centraal Bureau Motor rijtuigenbelasting (CBM) is vastgesteld dat in Nederland ongeveer 650.000 motorrijtuigen niet als verzekerd staan geregistreerd. Degenen, die als eigenaar van een motorrijtuig niet in het bezit blijken te zijn van een WA-verzekering (tegen Wettelijke Aansprakelijkheid), kunnen door deze vergelijking van gegevens worden opgespoord. Deze week krijgen 8.000 bedrijven, waarvan bij het onder zoek is vastgesteld dat zij vier of meer voertuigen op hun naam hebben staan die niet als verzekerd geregistreerd staan, een brief van de RDW. Vanaf vol gende week gaan er twee weken lang 50.000 brieven per dag naar particuliere eigenaren van motorrijtuigen, waarvan hetzelfde is geconstateerd. In totaal gaat het om circa 130.000 voertuigen van ondernemingen en ruim 500.000 van particulieren. In elke brief wordt de controledatum aangegeven, waarop bij vergelijking van de gegevens van het motorrijtuig met die in het verzekeringsregister is vastgesteld dat er geen geldige WA-verzekering stond geregistreerd. De eigenaar of hou der van het motorrijtuig, die er van over tuigd is wel een WA-verzekering te hebben afgesloten, dient zo snel moge lijk kontakt op te nemen met de eigen verzekeringsmaatschappij of verzeke ringsagent. Alleen zij kunnen gegevens in het verze keringsregister laten opnemen of wijzi gen. Degenen, die geen eigenaar meer zijn van het op hun naam staande motorrijtuig, bijvoorbeeld omdat het is gesloopt of uitgevoerd, dienen het kom- plete kentekenbewijs met de brief aan de RDW te sturen. Als het is verkocht dient het zogenoemde vrijwaringsbewijs met de brief aan de RDW gezonden te wor den. Men heeft twee weken na ontvangst van de brief de tijd om te reageren om eventuele wijzigingen alsnog te laten uitvoeren. Vanaf april wordt dan na eventuele wij zigingen en aanvullingen in het verze keringsregister juridisch opgetreden te gen het onverzekerd rijden. Als het voer tuig rijdend of stilstaand (geparkeerd) op de openbare weg is aangetroffen en de eigenaar niet in het bezit blijkt te zijn van een WA-verzekering dan zal hem of haar een transaktie (boete) van tenmin ste 400 gulden worden toegestuurd. Als al eerder een motorrijtuig van dezelfde eigenaar onverzekerd bleek te Op D.V. zaterdag 18 februari is er weer Jeugdwerk in „Elim". Zoals het boekje reeds vermeldt, is er een open avond voor jullie op het programma gezet. Ieder jeugdige die weer belangstelling heeft, is om half 8 weer van harte wel- kom in „Elim". kritisch selekteren Tel. 01870-3477 zijn, kan de boete nog veel hoger zijn. De overtreding kan dan aan de rechter worden voorgelegd, die bovendien de mogelijkheid heeft tot (on)-voorwaarde- lijk hechtenis en ontzegging van de rij bevoegdheid te veroordelen. Als de transaktie van 400 gulden niet betaald wordt, zal het Openbaar Minis terie een transaktie van tenminste 500 gulden toesturen, ter zitting van de kan tonrechter zal dat bedrag minimaal 600 gulden zijn. Door deze samenwerking tussen RDW en CBM is de pak-kans op basis van het systeem van fotografische controle zeer hoog. Daardoor kan het onverzekerd rijden in Nederland in de komende periode vrijwel geheel de kop inge drukt worden. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 14 februari 1989 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 18,30 - 18.50. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer; vijftig ton. Zelfs een gewoon pakje papieren zak doekjes neemt in een damestasje soms te veel plaats in. Daarom wordt nu het Page Mini-Pack geïntroduceerd: een hersluitbaar pakje zakdoeken met dezelfde inhoud, maar liefst 30% klei ner dan de traditionele pakjes. p^0* Van mevr. Padmos ontvingen we weer zo'n leuke brief, enfin u kunt hem zo zelf lezen, we hebben er smakelijk bij gelachen, we zien uw vader a! naar die muis ach ter het behang prikken. Verder vertelt u prachtig over vroeger, over de verschil lende gebeurtenissen en gewone dagelijkse dingen. Dat u het leuk vindt dat we dit doen is fijn, wij vinden het weer zo leuk dat u eraan mee helpt dergelijke verhalen, toestanden van vroeger etc. etc. te vertellen, want al was het dan zo heel anders dan nu, het was in onze kinderjaren, en dat blijft je bij. Nogmaals welbedankt en we hopen nog meer verhalen van u te mogen lezen. Redactie Eilanden Nieuws 't Góót nog steeds over m'n schooljaeren. Ik kréég dit jaer géén nieuw jurkie, 't kon der niejt af In as ie us wat nieuws kreeg, dan was 't un jaer te groat, een jaer goeuwd, in een jaer te kleine. Zó gieng dat in de jaeren 20. Wak me nog voor de gêèst kan haele, da m'n op Sinterklaosaevend as kinders an 'n taefel zatte, in dêêr kwam inééns uut te gank een stemme, in die zei: binne hier nog ondeu gende kinders, wielle sclirokke netuurlijk, in toe gieng de deure op 'n kiertie ope, in déér kwam een zwarte hanschoewe, in die gooiende, lombokkers, in peperbollen, in nog wat trekwerk den deur hene, in ók nog van die kruudmop- pies, in wielle mar gêare op te grond, in weig was de Sinterklaos. Dat was toe uze Sinterklóasaevend, in we waere erg blieë mit 't weinige. Leater hé m'n begrepe dat ut uze oudste zus was. Uze oudste zus droog vroeger twéé strikken in der haer, één boven op ter hóad in êên in der nikke. 'k Zieje 't nog voor m'n. Ze plekkende ók graeg in de zeumer, wilde blomen, 'n veldbeket, dêêr zat van alles in: Klaprozen, retelears, wilde zwing, een paer takkies hoppe, een paer gorssoorten, een paer takkies brem, in dat wier dan een mooi wildboeket. Wiele sliepe toe mit drie zussies op zolder in 'n soort ledikant van hout, wat pa zelf e'tummerd hó. Pa was kreatief, hie vlechende zelf mó'n om juun in earpels in te doewene. 'k Zieën nog bezig, die meakende van wilgetênen (ak 't gouwd hé). Mar noe weer vromme né dat ledikant. Uzze oudste zussie die lezende nog greaeg een hortie op bedde, want zer was aboneerd op een soort roman boekie, in dat hiejtende „Mathilde", 't wier netuurlijk niejt goeuwd de vonge, dat begriep ie. Mar ja heur most ut toch leze, dat déé ze dan mit 'n zaklampje, hek me leate vertelle oor. Mar ja op een gegeven moment wier tied om te gó slae- pene gêênwaer. In dan mos je je allemaele teglieke ommedróje, want ten énen krom en den oren rechte dat gieng niejt, dan kriemende je mekaore uut bedde. Op een kêêr kwam ik mit m'n gróte zussie uut schole. in toe mun thuus waere zeit ze 'k hè een versi op schole leerd, in dat is zo: Die nare sommen wat verdriet: Ik kon ze niet, en ik maak ze niet. Ze dneken maar dat je alles weet. En nooit eens iets vergeet. Ik heb tienduizend kapitaal Dat lees ik nu al twintig maal, Tienduizend gulden, ik? das lak. Ik heb geen cent op zak. Op 'n kêêr liep 'k us deur 'n duune, in dêêr waere een paer vrouwen mit bêle slo ven voor, an 't krouwene mit een schrepel in 't gors. ik docht wêêr is tad noe voor, mar ze maekende hopen van de koeien los, in die dee ze in die slóve. Ze moste netuurlijk goewd dróg weze, ors gieng 't niejt. Afijn toe 'k tuus kwam vroog ik an moe, wêêr dat voor was. O, zeit ze, dat binne erme mensen, in die stoke dat in 't fornuus büüte, voor de was, want as ze goewd dróg binne, dan brande ze goewd. As ze nog niejt zó dróg wazere, dan dee ze ze ommewende, in den oren dag gienge ze wêêr vromme, om ze te healene. As 't nieuwjaer was, machte wiele as kinders nieuwjaer gó wense. We waere meestal mit z'n drieën, in dan giengen we 's oches op pad op te klompies nè opa, die weunde op „Heiburg", de stee an den Hofdieksweg. We gienge dwors deur de middelduune, in zó kwamme we bie opa. 'k Zie 'j nog zitte, in 't achterhuus. mit z'n voeten in 't ovenie van 't fornuus, want dêêr was 't wermst. Dan kwamme we binne, in danzeienwe: Opa, al wat wenselijk is in 'tnieuwejêar, indanbleef ie stó wêêr je stong in dan kregen we een dubbeltie, in dêêr was ie toch bliê mit. Dan giengen we weer vorder né durp, dêêr hó m'n nog een paer ooms in tantes weune, in dêêr krege we dan ók een stuuver zuiver of'n dubbeltie, in dan gieng ie mit vuufentwintig centen né huus, zó in je hand e'klemt, in je voelende je zieke. In dêêr hó m'n hêêl wat steppies voor of uleit. Mar je kreeg nievers een brokke of 'n sneeje zoewte koekke, dat was ter niejt bie óór. Noe 'k toch in de wintere zitte, 's aevens zat je allemaele in huus, 't was stille (geen radio) dat bestong toe niejt, in op een aevend hoorende we gepiejp achter 't behang dat was 'n muus, in je zag 'n ók wel es loape, in dan preberende pa, om die muus an un nealde te prikkene, mar dat viel niejt mee, want hie bleef niejit zitte. As me né schole gienge moste m'n ók altied meel mee neme, om bie Kees den Bakker op durp te briengene, in dan uut schole gienge we 't brood haele, in dat rukende lekker, in 't was niejt zo'n kleinie ók ór. Ik weet nog wel, voor dat 't bróód thuus was, was ter wel es een hoekie uut ugete (ik noeme gêên naemen), mar 't was ók een ende lópe, van de Weststraete naer de middelduune. Kees den Bakker was saeme mnit Joap in de bakkerieë, die zatte helemaele onger den blom. In 't kae- mertje der naest, zat altied een vrouwe, an 't taefel mit zo'n wit gehaekt mussie op. As ter betaeld mos woore, mos je bie heur weze. hó altied een hoap losse centen op 'n taefel ligge. Dat was Meutje Berberó. In in de gank kwam ie ók wel es een vrouwe tegen, mit los nogal zwart haer, die liejp altie dmit 'n poesdoek in der hón, in ze zag ter altied nogal smoezelig uut, dat was ak 't goewd hé Diena. Mar of't allemaele femiellie van mekaore was week niejt óór. In dien tied droge de vrouwen onger der keurs, een hangezak voor 't geld in te doewene. In 't keurs was een split, in dan stakjejehandzóinde hangezak, was tat veilig of niejt! In 't nêjaer wier der altied een vèrke slacht. Dat was altied een bizondere dag. De veinten krege dan een glas róó port, in wielle, as kinders krege port mit strope. Dan kon je een stikkie van de staert kriege, mar ik most 't noait 'nê. As 't winter was, dan dee moe een stikkie van 't vèrke in de poepekóle of ze kokende een óre, in dêêr was een zus van m'n gek op, ik zieje ze nog krauwe van dat krok, ze lus- sende wel 'n héél óre, mar dat gieng niejt op, een vèrke heit ter mar twéé. Ik kan nog wel deurgó, mar 'k zal 't hierbie mar laete. 'k Hoop dak nog es wat mag schrieve, 'k vind zó leuk van 't Eilanden-Nieuws, dat ze dat doewe. Een hartelijke groet van M. Padmos, Rockanje n

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9