pe N ^V4^ GO etee .O^^ STUIVER vanDron^elen F mmmsnene mu Taaipraatje Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 Afbeeldingen uit de folders VW-Ouddorp en VW-Flakkee en de recent verschenen gezamenlijke brochure van deProv. VW's Zuid Holland en Zeeland. Nadat elke toeristisch interessante streek al eerder werd voorzien van een toeristische route, is er nu, zo blijkt uit de vervnjsbordjes die je tegenkomt, ook een uitgezet voor Goeree en Overflakkee. In het voorjaar zal die met enig vertoon officieel worden gepresenteerd. Dhr. D. Hoogzand is de velen die de route t.z.t. zul len volgen vooruitgegaan en heeft die wat „vóórverkend". Onderstaand treft u z'n bevin dingen, veelal complimenteus, op een enkel puntje ook zeker niet onvriendelijk bedoelde kritiek. Begonnen bij het routebordje nabij het VW- kantoor op de Kaai van Middelhamis, ging het met links uitzicht op de jachthaven van Middel hamis richting Havenhoofd. Bij helder weer biedt deze plaats mooie vergezichten tot ver over het Haringvliet heen. Wie op Flakkee bekend is kan de dan te volgen route eigenlijk blindelings gaan rijden, want het eiland biedt vanwege zijn flinke lengte 40 km) en relatief geringe breedte weinig mogelijkheden. De route is uiteraard uit gezet voor de toerist. MIDDELHARNIS SOMMELSDUK/DIRKSLAND MEUSSANT/HERKINGEN NIEUWE TONGE STAD AAN 7 HARINGVLIET OUDE TONGE/DEN BOMMEL OOLTGENSPLAAT In het Haringvliet zelf ligt het eilandje Tiengeme- ten, nu nog in een stille entourage met de contou ren van de Puttense en Beierlandse gebieden achter de horizon. Men vervolgt de weg en rijdt naar en door Den Bommel (zie de molen de Bommelaer 1735). Na de Schaapsweg en de Plaatse Langeweg komt men op de Kaai van Ooltgensplaat terecht. Wie zal hier niet uitstappen? Alleen al voor het in 1616 gebouwde Raadhuis! Via Oudelandsedijk en Galathesedijk komt men op Sluishaven. Lag het Haringvliet bij Stad er a.h.w. rustiek en poëtisch bij, hier is het water van de Volkerak altijd in beweging en in beweging zijn de schepen op de immer druk bevaren scheepvaartroute op -eiwb»J^4? Er zouden eventjes 100 van die bordjes te volgen zijn, waarvan er enige niet op de meest aan te bevelen plaats zijn aangebracht. Wie vanaf het Havenhoofd te Middelhamis komt aangereden kan het nabij de Waterweg geplaatste bordje, zon der het op te merken, voorbij rijden en ook in Goedereede rijdt men eventjes „op goed geluk". Via de Waterweg en Oudelandsedijk gaat men bij het 50 KV-station van de EMGO, Middelhamis verlaten en via de Zeedijk, langs Prosman, gaat het naar Stad aan 't Haringvliet. Welk een uitzicht men op de Zeedijk over het Haringvliet heeft is met geen pen te beschrijven. Men zou wensen dat dit panorama onveranderd zou blijven. Na het passeren van Stad aan 't Haringvliet blijft men langs het Haringvliet rijden. Niet ver van de met riet begroeide oever, graasde een grote groep ganzen. Het ganzen kijken is hier en daar een nieuwe toeristische bezigheid geworden, waar de ganzen zelf beslist niet blij mee zullen zijn. Het veroorzaakt n.l. veel verstoring. r<»se*^J^5^*je^*>6*s^^^ie»*ie»-^e»s^-)(^-K^-)^^ België vice versa. Het ene schip na het andere trekt voorbij. Maar men moet verder. De tocht is 115 km lang.... De Mariadijk en de Nieuwe Bloksedijk moet men nu volgen. Duizenden bomen, allemaal populie ren, sieren hier in statige rijen de kilometerslange dijken. Ook in wintertijd is het hier mooi, want tak en twijg geven hun tekening nu nog vrij, ter wijl die 's zomers tussen het gebladerte ver borgen blijft. Vervolgens door Oude Tonge, om de Ned. Herv. Kerk (1492) en langs de in de steigers staande windmolen (1748) komt men terecht op de oude Oude Tongese Langeweg, zeg maar langs café Houthuizen. Door het Korteweegje en over de Zuiddijk van Nieuwe Tonge gaat het via de afslag Westdijk en vervolgens Duivenwaardsedijk, Wel- lestrijpsedijk en Molendijk komt men nu in Her kingen terecht. Via de Peuterdijk, Westdijk binnendoor naar het punt van autosloperij v.d. Broek en de Langeweg van Stellendam wordt daarna richting aangege ven om over de Nieuw Westerloosedijk, Klein Zuidpoldersedijk en de Zuidweg te gaan om ver volgens op het oude haventje van Ouddorp uit te komen. Weer even uit het voertuig, want ook hier valt veel te genieten. Over het glinsterend oppervlak van de Grevelin- gen ziet men bijna altijd wel enige sportieve bont gekleurde plankzeilers in sierlijke gang, vredig en onhoorbaar voortglijden. Na enige bordjes te hebben gevolgd, goed oplet ten overigens, gaat het de Oudelandsedijk op en men komt bij het Westduingebied terecht. De Westduinweg wordt tot aan de Boutweg gevolgd en men komt op de West Nieuwlandseweg en een stukje van de Vrijheidsweg. mm9>^m>^^m'm^^m>^^^^(!S>^^ Goec/( Nu het nieuwe jaar nog niet zo lang gele den zijn intrede heeft gedaan en wat het zal brengen nog in de schoot der toe komst ligt verborgen, om een gemeen plaats te gebruiken, is het spreekwoord van toepassing „men weet nooit hoe een stuivertje kan rollen" (ook: een stuivertje kan raar rollen). Daarom nu een Taai praatje over de stuiver. Het aangehaalde spreekwoord ontstond, omdat de vroe gere stuivertjes rond waren. Oorspron kelijk was een stuiver een al of niet officieel muntstuk van zilver, onder andere in Oost-Indië en Luxemburg, later van nikkel, de vierkante stuiver en thans van koper geslagen. De waarde liep plaatselijk nogal uiteen, omdat de stuiver in verschillende steden werd ver vaardigd. Meestal werd aangenomen „twee grooten Vlaamsch of vijf cents Nederlandsch". De „klein-stuyvers" van Deventer, Kampen en Zwolle waren minder dan vijf cent waard. Men sprak dan ook van zware en lichte stuivers. De naam stuiver schijnt het eerst in de 15e eeuw in ons land te zijn gebezigd en kwam als zodanig voor in veel muntver- ordeningen. Men wilde een eind aan de naam maken in de Wet van 28 septem ber 1816 (Staatsblad 50). De naam werd toen vervangen door „een stuk van een twintigste gulden of van vijf cents". Maar die veel te lange naam vond in de spreektaal geen ingang, het bleef stuiver en vooral het verkleinwoord stuivertje bleef in zwang. Bij de Wet van 31 decem ber 1906 (Staatsblad 376) waarbij het nikkelen vijfcentsstuk werd ingevoerd, herstelde men stuiver als officiële naam. Wel vreesde men ineenstorting van de geldmarkt omdat „geld moet rollen" en dat met de vierkante stuiver onmoge lijk was! Een grappige zegswijze luidde: „Zij kan op een stuivertje in 't rond draaien". Dat werd gezegd van een kwieke, levendige vrouw, die buitengewoon vlug was. Daartegenover stond „een valse stuiver" voor een vals persoon, in navolging van een „vieze stuiver", dat echter weer een grappige, vaak wat brutale, kerel be tekende. Opmerkelijk was, dat op rekeningen de bedragen vaak in stuivers werden aan- gejgeven. Zo kende men ook de bena mingen dubbele, enkele en halve stui ver. Van die dubbele stuiver, tien cent waard, ontstond de naam die nu overal wordt gebruikt, het dubbeltje. De stuiver nam een grote plaats in bij de betalingen in het huishouden, zodat het niet te verwonderen is, dat er nogal wat zegswijzen over ontstonden, zoals „die een penning niet acht, wordt van een stuiver geen heer". Vergelijk: die het kleine niet eert, is het grote niet weerd (waard) en het Engelse spreekwoord: take care of the penny and the pounds will take care of themselves. En: penny wise and pound foolish. Zuinig op de kleintjes en verkwistend in het groot. In onze taal: oordje gierig en stuiverke zot. Daarom zei men eveneens wel „een win kelier moet opstaan, zowel voor een duit als voor een stuiver". Een andere zegswijze luidde: „Wie tot een stuiver geboren is wordt nooit een dubbeltje." Afkomstig van het oudere „wie voor 't oordje geboren is, zal tot een stuiver niet geraken". Die spreuk was voor Louis Davids aanleiding tot zijn liedje „als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit het kwartje, of je Grieks, Latijn of twintig talen kent, het hele leven tart je". Een oude zegswijze was: den stuiver op een oordje brengen. Betekenis: door gebrek aan overleg de waarde van zijn goederen verminderen. Een oordje was het vierde deel van een stuiver. Nog ster- ker was: den stuiver op een zeske bren gen. Minder dom was „stuivers op blanken brengen", omdat een blank driekwart stuiver was. Van inhaligheid getuigde „ieder stuiver ken brengt zijn gierigheid mee". Som mige mensen verdienen nooit genoeg of hoe rijker men is, hoe gieriger men wordt. Ook: „op een stuiver zien" voor gierig zijn. Daartegenover stond „vijf oordjes voor een stuiver geven" voor meer geven dan nodig was. Dat scheelt een stuiver, betekende dat is iets heel anders, dat maakt nogal verschil uit. Vergelijk: dat scheelt een dwarsstraat, en het thans veel gehoorde, dat scheelt een slok op een borrel. De uitdrukking „het zijn die zeven (vijf) stuivers niet" duidde aan, dat is de ware reden niet om de zaak te verdoezelen. „Tot den laatsten stuiver" wees erop, dat iemand zijn schuld tot de laatste cent moest voldoen. Dat kwam zelfs tot uiting op uithangborden van herber gen. Een mooie, aardige en goede stuiver, zijn uitdrukkingen die aangeven dat het over een flink bedrag gaat. Zij heeft een goede stuiver geërfd. Het bekende kinderspel boompje ver wisselen noemde men vroeger „stuiver tje wisselen". Figuurlijk: de plaats van een ander innemen. Van de samenstellingen noemen we het Stuiversblad. Vroeger een bekende krant. De dames hielden er zilveren stui verdoosjes op na, om glimmende mun ten in te sparen. Daaruit ontstond in Noord-Holland „hij kan wel in een stui verdoosje". Dat werd gezegd van iemand die in angst zat en zich „klein" maakte. Met snelle Vliet Reign wordt het deze - - zomer weer grenzeloos genieten 9 dgn 55+ reis Duitsland/Beieren v.a. f 755,- ^■^B ^^i]w Stellendam Hier ligt het Ouddorpse, kleinschalige polder landschap waar 's zomers vele bloemsoorten wor den geteeld, waaronder de Oost Indische Kers. Dan kleuren de bloemen het landschap „in" op een manier die door geen fotograaf of kunstschil der kan worden nagebootst. De vuurtoren be heerst in dit gebied met zijn verticale verschijning de golvende duinenlijn aan de horizon. De Groenedijk moet nu worden gevolgd. Men verkeert dan midden in de natuur en voelt zich wat belast, daar met een auto doorheen te moeten gaan. Daarna volgen we de Klarebeekweg, Langedijk, Klepperweg, Dijkstelweg, Dirkdoensweg en Spaanseweg waar het Blauwe huusje (1650), wachtend op restauratie, wordt aangetroffen. Dan gaat het via Broekweg, Hofdijksweg en Goe- reeseweg naar het onvolprezen stadje Goede reede. Vanaf de Goereeseweg heeft men dan ook een indrukwekkend gezicht op één van de mooi ste historisch plaatsen van Nederland. Daar zullen ongetwijfeld door de toeristen veel foto's worden genomen. Na de Molenstraat te zijn gepasseerd en via de Galgeweg en Breenweg op het Havenhoofd van Goedereede te zijn gearriveerd, volgt men de Meester Snijderweg, Zuiderdiepstraatweg, Een- drachtsdijk en Plaatweg! Daar heeft men weer de gang er in. Plotseling ech ter komt er een gevaarlijke afslag Kraayerdijk die onderdeel van de route is geworden. Te vrezen is, dat velen hier het ANWB bordje te laat zullen opmerken. Is het u opgevallen dat de Stellendamse haven niet in de route is opgenomen? Wel rijdt men langs de stille haven van Dirksland over de W. Havendijk en via de Noord Spuidijk, Onwaardsedijk en Panksdijk komt men uit op de hoofdweg richting Sommelsdijk. Dat de Ring van Dirksland of Nieuwe Tonge niet zijn opgenomen moet, vanwege de aanwezigheid van de oorspronkelijke kerkgrachten, worden betreurd. Opgenomen in de verkeersdmkte rijdt men over de Oudelandsedijk met recht in het vizier de molen van Sommelsdijk (1705). Deze molen wordt enorm veel gefotografeerd. Den volgen de beide Krakeelstraten en verder linea recta over het Zandpad en door de Hobbe- mastraat om de Ned. Herv. Kerk (1465) naar Middelhamis. Teneinde de cirkel te voltooien rijdt men via de Voorstraat naar het eerst gekozen bordje: Goeree en Overflakkee route A.N.W.B. D.H. rs^^e^^j^^sesHe^se^se^^eH^s^^^e» y?^Bi»«.^^P^ Ui»gav»VWf)oUtee Kcmtoor; Zondpocf 54 l*oao*8si Postbus U9 Komolete woninainrichtina Ooltgensplaat -----45 01873-1437 Komplete woninginrichting Enkele voorbeelden uit onze reisgidsen met sterreizen, rondreizen, 55+ reizen, pendel- reizen, jongerenreizen e.a. 10 dgn jongerencampingreis Costa Brava v.a. f 255,- 8 dgn Oostenrijk/Tirol inkl. exkursies v.a. f 595,- 12 dgn rondreis klassiek itallë v.a. f 1525,- Haal bij uw ANVR reisburo onze ^^sï- uitgebreide zomergidsen '89 of bel: Snelle Vliet Reizen, tel. 01846 -17900. /r^^_ 'nét dat beetle service meer' ^J9»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6