EIÜVI1DEf1-i1IEmi/5 Ook Oostflakkee in Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Politieberichten „Muziek in oude stijl - voor orgel" Japans Bessenwier, ideale plaats voor tal van organismen in de Grevelingen Tolheffing als Goedereede dwars blijft. Beslissing over SLOF uitgesteld Goedereede Zelf advokaat maken KMElJTlMBOBRTJiS Een Goereese bom,,.. BEJAARDENMIDDAG Winter-ledenvergadering Holl. lyiij. van Landbouw en LTB Opbouw en Toerustingsdag van de Vereniging „De Christenvrouw" VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 No. 5775 Wat Oostflakkees' gemeenteraad betreft, zo liet die j.l. donderdagavond blij ken, geen vuiltje aan de lucht wanneer het erom gaat samen met de overige eilandelijke gemeenten een „intergemeentelijk samenwerkingsverband" aan te gaan. Op voorstel van het College werd daar dan ook toe besloten, in navolging trouwens van de gemeentebesturen van Middelharnis en Dirksland. Die hadden zich evenwel niet gestoord aan een brief van het Gemeentebestuur van Goede- reede waarin de onvrede van de Goereese SGP raadsfractie bekend wordt gemaakt over de zetelverdeUng in het alg.bestuur waarin maar voor één Goe reese SGP vertegenwoordiger plaats zou zijn. Het heeft het Oostflakkeese Col lege er kennelijk van weerhouden kandidaten voor te stellen omdat de opstelling van Goerees' gemeenteraad tóch nieuw overleg over de zetelverdeling nodig zal maken.... Als niet twéé Goereese SGP vertegen woordigers in vorenbedoeld bestuur worden gekozen dan lijkt de meerder heid van Goerees' gemeenteraad niet bereid deel te nemen aan het Samenwer kingsverband, zo werd in het Goereese schrijven bekend gemaakt. „Verbijsterend!" noemde dhr. Barnhard (PvdA) die houding die z.i. een grote claim legt op de intentie van het te stich ten Verband, n.l. „samenwerking". Het speet hem bijzonder dat de voorberei ders van die samenwerking, in casu de burgemeesters, er geen kans toe zien de achterstand in 't gelid te krijgen en, den kend aan de consequenties daarvan noemde dhr. Barnhard een drietal mo gelijkheden; óf zonder Goedereede ver der gaan en een „tol"bord tussen die gemeente en Dirksland, óf elders op het eiland zou de SGP een zetel ten gunste van de Goereese SGP fractie af kunnen staan, óf er zou op Goerees' raad een dringend beroep kunnen worden ge daan van de dwalingen terug te keren. De Goereese houding werd ook door dhr. Bax (WD) overwogen. Effectue ring daarvan zal het allemaal op losse schroeven zetten. Misschien was het daarom dat dhr. M. D. de Wit (CDA) tot „heel grote" voorzichtigheid maande, een voorzichtigheid die z.i. ook moet worden betracht om ertegen te waken dat teveel bevoegdheden aan het Sa menwerkingsverband worden gedele geerd waardoor het gehalte van de raadsvergaderingen zou worden uitge hold. Door de raadsvoorzitter burg. de Vos werd die situatie echter niet voorzien. Het samenwerkingsverband zal er niet toe leiden dat de gemeenteraden nadien alleen nog maar over lantaarnpalen zul len praten. Het is trouwens aan de raden zelf om te bepalen wat wel en wat niet wordt gedelegeerd. Het aangaan van een Samenwerkingsverband als de meest vergaande vorm van intergemeentelijke samenwerking werd door de voorz. van harte voorgestaan bij welke verklaring hij nog eens benadrukte in zijn wat omstreden Nieuwjaarsrede zeker niet de bedoeling te hebben gehad met zijn, door dhr. Bax genoemde „koude oorlog- woorden" die samenwerking te versto ren. „Jammer als het bij de andere gemeenten minder goed is overgkeomen maar het is beter het te zeggen dan met de mond allerlei zaken te belijden en toch je zin door te drijven", vond de voorzitter. Goerees' besluit zal worden afgewacht om te bezien in hoeverre daaraan consequenties zullen zijn ver bonden. CDA'er S. Moerenhout vond de sugges tie van tolheffing zoals gedaan door dhr. Barnhard wat gevaarlijk t.o.v. het schep pen van goede verhoudingen, maar dhr. Barnhard verklaarde het maar liever duidelijk te zeggen. „De eerste de beste keer dat het voornemen tot samenwer king naar buiten komt doet één Ge meente het anders en legt daarmee een bom onder het eigen model", zo stelde dhr. Barnhard niet begrijpend vast. Dhr. P. v.d. Ree (WD) deed daar heel wat minder dramatisch over: „je moet die mensen ook een handreiking kun nen doen, géén koude oorlog" stelde hij voor.... Tot deelname aan het Samenwerkings verband werd besloten. In de raadsver gadering van maart hoopt het College kandidaten voor het alg.bestuur voor te kunnen stellen. En de beslissing van Goedereede? Die wordt met belangstel ling afgewacht. Donderdag 23 februari zal daar naar alle waarschijnlijkheid de beslissing genomen worden. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De C.V.B. afd. Middelharnis-Sommels- dijk nodigt de bejaarden weer hartelijk uit op dmsdag 21 februari 's middags half drie. We zijn te gast in het Groene Kruisgebouw, Langeweg te Middelhar nis. Spreekster is Zuster Anker, verbonden aan het Groene Kruis. Hebt u vervoer nodig, kunt u bellen: mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. OOSTFLAKKEE B en W van Oostflakkee hebben in de j.l. donderdagavond gehouden raadsverga dering het voorstel afgevoerd waarin de raad zou worden gevraagd de represen tativiteit van de SLOF (Stichting Lokale Omroep Flakkee) vast te stellen. Repre sentativiteit wordt door het commissa riaat voor de Media als voorwaarde gesteld om voor het ontvangen van zendtijd op de lokale omroep in aan merking te kunnen komen. De aanvrage zal eerst in het Overlegor gaan (de 4 eilandelijke colleges van B en W) worden besproken, zo mogelijk in aanwezigheid van een vertegenwoordi ger van vorengenoemd commissiariaat, om - zo lichtte burg. de Vos toe - een eenduidige opstelling te krijgen. - Aangereden reeën en herten Op de Brouwersdam werden de afgelo pen week een hert en een ree aangereden door personenauto's. Het is de afgelo pen winter ongeveer 9 maal voorgeko men, dat een hert of ree werd aan gereden op de Brouwersdam en op de Mr. Snijderweg. - Rijden onder invloed Van een tweetal bestuurders werd de bloedproef gevorderd i.v.m. het onder invloed besturen van respectievelijk een personenauto en een bromfiets. Van diverse andere bestuurders werden ademtesten genomen ongeacht het feit of ze al of niet gedronken hadden. - Overlast knalapparaten Door verschillende bewoners van Helle- voetsluis, die aan het Haringvliet wonen werd geklaagd over knalapparaten in de Zuiderdieppolder te Stellendam, die ook 's nachts aan zouden blijven staan. - Diefstallen en vernielingen: 1. Uit een bedrijfshal op de Deltahaven te Stellendam werd een Navigator, merk Shipmate RS4200 nr. 46428 ontvreemd. 2. Op dinsdagavond 7-2-89 werd bij het multifunctionele gebouw de Dorp- stienden te Ouddorp een toerenteller van een Zündapp bromfiets ont vreemd. 3. Uit de kleedruimte van het zwembad te Stellendam werd een portemon nee ontvreemd. 4. Op een camping werden enkele ver nielingen aangericht in een tuin. O.a. een stenen vaas en een stenen meis jeshoofd op een zuil werden ver nield. 5. Op een andere camping werd het glas van verschillende lantaarnpalen ka potgeschoten met een windbuks. 6. Bij een café werd een groene Sparta herenfiets ontvreemd. Ingezonden: Ik las in uw blad van 6 januari een recept over advokaat maken. Mijn moeder heeft het mij geleerd en ik doe het al 26 jaar op haar manier. Hierbij doe ik het recept, misschien is het iets om in de krant te plaatsen? Hier volgt het recept: 10 eieren, goed mixen en over een zeef doen, 250 gram basterd suiker, Vi liter Gorter inmaak- brandewijn 28% en die is te koop bij de SRV man, alles in een bus met stamper doen en in een pan met warm water zet ten en blijf roeren tot ze een beetje gaat binden, goed opletten want ze is gauw te dik, dan over een zeef doen, ze is dan heerlijk glad. Hartelijk dank voor de plaatsing in de krant. N. H. Tanis-Grinwis, Ouddorp Op 21 februari 1989 houdt de federatie Hollandse Mij. van Landbouw en LTB haar winter-ledenvergadering. Naast huishoudelijke zaken zal de heer T. D. H. den Hertog, adj. directeur van Albert Heijn Vers BV een inleiding hou den met als titel „De verwachtingen welke de consument heeft van de producent van consumptiegoederen De heer den Hertog zal ingaan op de wensen die er zijn bij de afnemers van de agrarische produkten en waarin de producenten zijns inziens te kort schie ten. Centraal is daarbij de kritiek dat er onvoldoende kwaliteitsprodukten voor handen zijn. Daarnaast zal hij ingaan op de te verwachten ontwikkelingen. De bijeenkomst wordt gehouden in „De Schakel" te Dirksland, 's avonds om 8 uur. Primeur voor wasmiddelenfabrikant Henkei: om het milieu te ontzien de eerste navulverpakking voor vloeibare wasmiddelen. De produktie van deze 1,5 liter buidel vergt in vergelijking met polyethyleen wegwerpfles slechts een kwart aan grondstoffen en minder energie; hij neemt nauwelijks ruimte (handig!) in de vuilniszak in en bij huisvuil- verb randing komen - evenals bij de kunststof fles overigens - geen schadelijke stoffen vrij. Bovendien is de nieuwe verpakking nog enkele dubbeltjes goedkoper ook. Onlangs verscheen bij uitgeverij Boe- kencentrum in 's-Gravenhage een bun del Koraalbewerkingen onder boven staande titel. Ze bevat een viertal meer- delige orgelcomposities over gezangen uit het Liedboek voor de Kerken. Onder redactie van de organist (en medewerker aan de inhoud van de bun del) Jan D. van Laar ontstond het vol gende geheel: 1. Drie bewerkingen over Lied 144 („Fröhlich soil mein Herze springen" - melodie van Johann Crüger. 1653) door Cor de Jong. 2. Preludium, drie variaties en fuga over Lied 287 („Gross ist, o grosser Gott" - melodie uit 1648) door Jan D. van Laar. 3. Partita over Lied 366 („O Traurigkeit, o Herzeleid" - melodie uit 1628) door Hans van Nieuwkoop. 4. Variaties over Lied 378 („Awake, mij soul, and with the sun" - melodie van Orlando Gibbons, 1623) door Ber nard Winsemius. De vier componisten hebben de hun gegeven opdracht („componeer in een 18e-eeuwse stijl, of schrijf zodanig dat herinneringen aan 18e-eeuwse muziek worden opgeroepen") op een onderling toch wat verschillende manier ingevuld. Dat is voor mij dan ook het aantrekke lijke van deze bundel. Cor de Jong sluit duidelijk aan bij de stijl van Johann Sebastian Bach (in één van zijn bewerkingen valt de analogie met Bach's koraalbewerking „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" B'WV 663 sterk op), terwijl Hans vaqn Nieuwkoop's partita dat evenzeer doet, maar dan bij Bach's bekende partita over „O Gott, du frommer Gott". In overeenstemming met Bach's voorbeeld is deze bijdrage dan ook technisch niet al te veeleisend en vereist ze (bijna) geen pedaalspel. De (ook niet al te moeilijke) bewerkin gen van Van Laar wijzen weer meer naar Bach's leerling Johann Ludwig Krebs, terwijl de zeer originele bijdrage van Winsemius zich eigenlijk meer op een vroegere stijlperiode oriënteert (17e eeuwse koraalcanzona - Scheidt, Schei- deman). Al met al vormt deze bundel een interes sante staalkaart van hedendaags com poneren in oude stijlen. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen, dat het inhoudelijk niveau gewoon erg hoog is, hoger dan verscheidene andere bundels met composities voor orgel in barok stijlen. Een beetje jammer is het aan de ene kant wel, dat de bewerkte liederen alle uit het Liedboek voor de Kerken zijn De schelpdieren populatie in Zeeland heeft in de loop der eeuwen vele veran deringen ondergaan en mede gezorgd voor het tot wasdom komen van flora en fauna die hier niet thuis horen. En het is voornamelijk de oester, die heeft gezorgd voor indringers, die niet altijd tot de meest gewenste gasten beho ren, omdat zaaioesters dikwijls in het buitenland werden gekocht om hier ver der te groeien tot de z.g. Zeeuwse platte oester. In de dertiger jaren, nu een halve eeuw geleden, werden de eerste exemplaren gevonden van de slipper limped, door zaaioesters meegebracht uit Engeland. In Yerseke werd het schelpdier water muiltje genoemd, maar later werd het bekend onder de naam slipper. De slip per was moeilijk te bestrijden en de enkele exemplaren vermenigvuldigden zich in Zeeland zo sneel dat het een plaag werd, die de oestercultuur bijna te gronde richtte, ook op mosselpercelen deden ze schade en behoorden ze tot de „tarra" die werd afgetrokken van de lading mosselen, ze kwamen veelvuldig tussen de mosselen voor. Oosterschelde en Grevelingen werden OUDDORP Beroepen Ds. W. J. op 't Hof, Herv. predikant, ontving een beroep van de Herv. Gem. te Harskamp. gehaald (het zijn overigens zeer fraaie melodieën!), waardoor de gebruiks waarde voor de kerkorganist die in de eredienst uitsluitend de psalmen bege leidt, vrij miniem is. Maar voorde orgel studie is het sowieso uitstekend mate riaal, waaruit naar believen kan wor den geput. De bundel is bovendien aantrekkelijk omdat het gebodene qua moeilijkheids graad gevarieerd is. De bijdragen van Van Nieuwkoop en Van Laar zijn duide lijk eenvoudiger dan de overige twee, terwijl die van Winsemius weer iets gemakkelijk onder de knie te krijgen zal zijn dan die van De Jong. Samenvattend: zeer aanbevolen voor iedere enigszins gevorderde organist met affiniteit tot een breed spectrum aan stijlen, waarin in vroeger eeuwen zulke fraaie muziek is geschreven. De bundel heeft een fraai en duidelijk notenbeeld en telt 32 pagina's muziek. De prijs is ƒ25,90. Middelharnis Paul Kieviet van slippers gezuiverd en de ontwikke ling is nu niet meer spectaculair. Van de laatste jaren is het Japans bes senwier, dat zoals de naam het verraadt helemaal uit het land van de rijzende zon komt, maar via in Engeland ge kochte jonge oesters in onze regionen belandde. In de Zeeuwse wateren was het vooral in het Grevelingenmeer, waar het met enkele takjes begon, maar waar het thans welig tiert. De schade eerst als zeer rigoureis be schreven, omdat havens moeilijk be reikbaar zouden worden en scheeps- schroeven zouden vastdraaien in de meterslange slierten van het wier, blijkt nogal mee te vallen. En de wiervelden worden bewoond door aasgarnalen, vlokkreeftjes enz. die tot voedsel dienen van verschillende gro tere en kleinere visjes, die op hun beurt weer door de paling worden veror berd. Het Japans Bessenwier werkt dus mee aan de voedselketen, die na een aantal schakeringen aan de aal of palingstand ten goede komt. Alleen wie alergisch is voor het bessenwier kan niet aan boord blijven. Voor de paling goed, voor bepaalde vissers funest. Belangstellende christenvrouwen zijn van harte welkom op D.V dinsdag 21 februari 1989 in het gebouw „Open Hof', Beethovenlaan 2 te Culemborg. Spreker: De heer H. van den Herik, secr. van het Prof dr. G. A. Lindeboominsti tuut te Ede. Onderwerp: Van het begin tot het einde van ons leven in Bijbels licht". De dag duurt tot 10.15 uur tot 14.30 uur. Koffie vanaf 9.45 uur. S.v.p. lunchpakket meenemen. Toegang vrij (kollekte). Boe- kentafel aanwezig. „De Christenvrouw" is een landelijke vereniging (opgericht 8 januari 1981), met als doel om vanuit de Bijbel, het voor alle tijden onfeilbaar en gezagheb bend Woord van God, christenvrouwen behulpzaam te zijn om te komen tot een beter inzicht en betere kennis omtrent de problemen van deze tijd ten aanzien van gezin, maatschappij, staat en cul tuur. Inlichtingen: tel. 05923-419. ^.^.^.^.l^^.^.^.l^l^l^>^^.l^l^^.^.l^l^lt.l^l^l^4.^.^.^.l^l^^.^.^.l^l^l^4.lf.l^l^^.l^^.^.l^l^l^l^l^l^l^^.l^^.^^l^l^^.^.l^^^ J> o o R JAN r-, H h f k H 2 fj. Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 35 - „Ik zal zoa lange geen eens wachte".... Piet rees op. Hij was het nu vast van plan. Hij zou naar Sien gaan en haar alles vertellen, misschien zou ze hem willen vergeven. „Piet!".... smeekte moeder. Ze wou nog zeggen: „dienkt toch om mien", maar ze dorst niet, want vader zat er bij.... „Mo' je de centen soms meeneme?" vroeg vader. Hij spotte er zelf mee. Als er geen wonder gebeurde zou Piet de centen nooit meer terugzien, dat wist hij ook wel. Daarom zei hij nog: „Over een paer daegen, oor, dan kom je ze mar haele, dan legge ze voo' je klaer!".... Ze hoorden een bons op de voordeur, een smak tegen de muur, haastig liep er iemand de gang door, de kamerdeur vloog open. „Buurman.... buurman.... gaauw.... je schuure staet in brand".... Met hun drieën vlogen ze overeind. „Bi'je gek?".... vroeg vader. Verslagen bleef hij bij de kachel staan. „Bi' je gek?" vroeg hij nog eens. „Hoe ken dat noe?".... De man was al weg.... Piet keek hem aan met een vernietigende blik. „Speul noe mar geen komedie", zei hij ijzig, „daer weet joe wel meer van".... Maar vader hoorde het niet. Het was of hij ineens tot zichzelf kwam toen er van buiten rumoer aan- druiste. Hij holde de gang in: „M'n beesten.... m'n beesten.... Piet, helpe, helpe!".... Piet liep hem achterna zonder dat hij zich realise ren kon wat er eigenlijk gaande was. Het leek wel of iemand hem onverhoeds een klap op zijn hoofd gegeven had. Vaag schemerde het door zijn hersens, dat de schuur in brand stond en ddt vader die moest hebben aangestoken.... In de don kere gang struikelde hij over een paar schoenen die daar stonden. Hij viel tegen de muur.... Uit de kamer kwamen de luide jammerklachten van moeder.... Een ogenblik aarzelde hij, moest hij teruggaan? Dan rukte hij de voordeur open, die vader in zijn verbouwereerdheid achter zich dichtgetrokken had. Buiten waren enige mensen. Ze hadden het klin ket opengeworpen, er kwam een dikke rookwolk uitgedwarreld. Door de reten van de vensters sie- pelden dunne straaltjes grijze rook. Vader stond midden tussen een troepje mensen. Zijn stem klonk boven het geroezemoes uit. „M'n beesten, m'n beesten.... haelt ze d'r uut".... Hij zwaaide wanhopig met zijn armen en wou de schuur in. „Help mensen.... help dan toch".... Ze hielden hem tegen. „Joon, je zal stikke", waar schuwde er een, „heel de boel staet in lichte laoie".... Woedend rukte hij zich los, maar ze grepen hem opnieuw, het leek wel een vechtpartij. Piet drong zich in de hoop. „Over de mistpit heen", riep hij, „uut de weege mensen".... Ze lieten vader dadelijk los, alles holde naar de mestput, vader liep voorop. Piet was vlak ach ter hem.... Zenuwachtig tjotterde vader aan het hekje, dat niet dadelijk open wou. Twintig handen begon nen er aan te trekken, er werden spaanders afge rukt.... Dan vloog het open en een verward mensenkluwen drong de mestput op. Als de staldeur openzwaaide kwam een lichte rookwolk hen tegemoet. Ze bleven aarzelend staan. „Da's nog net intieds", zei er een. „'t Is te laete", meende een ander, toen kwamen er meer. „Niet te veul", commandeerde een stem, „aores loap je mekaore in de weege".... De koeien waren onrustig. Een paar mensen kwa men aandragen met lantaarns, die verspreiden een mistig schijnsel in de stal. Er was een verward lawaai van stemmen, ze kuchten en proestten van de rook. Buiten werd er geschreeuwd. Boven hun hoofd knetterden de vlammen. In het nauwe gangetje liep Piet voorover gebukt. Als hij overeind stond stikte hij haast van de benauwde, scherpe rook van het brandende hooi. De koeien hielden de koppen dicht bij de grond. Haastig maakte hij de kettingen los. Hulpvaar dige handen dreven de dieren uit de stal. 't Was een toneel van verschrikking: De angstig snui vende koeien, hun dooreenkrioelende logge lichamen, de stallantaarns triestig in de grijze rook.... Het driftige „ksst.... ksst'".... van de mensen, die zenuwachtig begonnen te worden om het naderende vuur, en om het dreigend loeien en knetteren om hen heen, en de bijkans ondrage lijke hitte. En boven al die herrie uit vader's zenuwachtige stem: „help mensen.... help dan toch.... m'n beesten.... m'n beesten".... Langzaam gingen de dieren door dé nauwe stal deur. Piet kwam helemaal achteraan, het was alsof de schuur hem vasthield.... Toen hij buiten kwam dacht hij ineens aan de twee kalfjes, die nog in het kalverhok waren in de tas. Arme dieren.... als ze nog niet gestikt waren.... Hij ging terug, 't Was nu donker in de stal, de men sen waren weggegaan, maar dat gaf niet, hij kon de weg toch wel vinden. Diep voorover gebukt liep hij tastend verder tot bij de deur van de dors- vloer. Hij zocht de grendel en stiet de deur open. Een benauwde, hete rook kwam hem tegen. Op de dorsvloer was het rossig licht, en toch kon hij niets zien, het knetterde fel, hier en daar laaiden gele vlammen op in de rosse nevel. Het was onmogelijk.... Het kalverhok was aan de overkant. Stomme dieren.... dat hij er niet eer aan gedacht had. Ze moesten nu al gestikt zijn. Ineens viel er een brandende bos hooi voor zijn voeten, de gloeiende sprankels vlogen in zijn gezicht zodat hij terugdeinsde, en tegelijk hoorde hij de staldeur achter zich dichtslaan. Hij schrok er van. Alleen in de brandende schuur.... De open staldeur gaf hem tot nu toe een zeker gevoel van veiligheid. Nu voelde hij plotse ling dat hij in gevaar was, hij voelde zich duizelig, zijn hart hamerde. Het maakte hem zenuwachtig. Zijn ogen deden hem pijn en liepen telkens vol water, hij kon niets meer zien. Tastend zocht hij zijn weg terug. Waar was hij? Hij kon de deur niet vinden. Dit was de buitenwand niet, de planken waren te glad. Hij wankelde verder. Wat een geluk, dat de staldeur van buitenaf niet gesloten kon worden! Zijn handen tastten langs de ruwe planken, hier was een balk, dan moest daar de deur zijn.... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5