EIÜVtlDEH-IIIEUWS Trojaanse duiven NIEUWS Samen zingen voor De Hoop vanaf 1 juli 1990 Stelle start 1989 met winst uit de kerken 'Wat een weer is het weer' Thuis pellen garnalen niet langer toegestaan Engelse koor- en orgelmuziek in Dirksland Beter Ademen Ged. mevr. Günther spreekt in Middelharnis 3e Blad VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 No. 5774 Staatssecretaris drs. D. J. D. Dees van WVC heeft in overleg met de minister van Landbouw en Visserij besloten dat per 1 juli 1990 het thuispellen van garna len verboden zal zijn. De algemene ont heffing voor het thuis pellen van gar nalen zal daarom worden ingetrokken. De beide bewindslieden hebben dit op 26 januari j.l. in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. De maatregel zal dezer dagen in de Staatscourant worden gepubliceerd. Als datum is 1 juli 1990 vastgesteld omdat alternatieven voor het thuis pellen op korte termijn niet aanwe zig zijn en dus in een redelijke over gangstermijn voor de garnalensector in zijn geheel moet worden voorzien. Om toch risico's voor de volksgezond heid uit te sluiten die verbonden zijn aan dit voorloipg nog gedogen van deze manier van pellen, heeft staatssecretaris Dees tevens tot een aanvullende maatre gel besloten. Deze houdt in dat vanaf 1 maart 1989 thuis gepelde garnalen moeten worden onderworpen aan een kiemreducerende behandeling, alvo rens zij worden afgeleverd aan de eindverbruiker. In de Staatscourant staan de bacteriolo gische eisen vermeld waaraan de garna len na die behandeling tenminste moeten voldoen. De behandeling mag slechts plaats vinden in bedrijfsruimten die zijn ingericht voor een effectieve uitvoering. Aan het Produktschap voor Vis en Vis- produkten zal worden opgedragen een registratie van dergelijke bedrijven en bedrijfsruimten te voeren. Bovendien zal het Produktschap de verplichting worden opgelegd nadere regels op te stellen met betrekking tot de beschrij ving van de toe te laten methodes voor een kiemreducerende behandeling, bij voorbeeld napasteurisatie. In de nieuwe regeling wordt eveneens bepaald dat de behandelde garnalen moeten zijn ver pakt in verpakkingen bestemd voor de eindverbruiker of in zogenaamde export verpakkingen. Omdat de bedrijfstak voor 1 maart 1989 niet volledig kan beschikken over dergelijke verpak kingsmachines mogen tot 1 januari 1990 aldus behandelde garnalen ook in gro tere verpakkingen worden verhandeld. In september/oktober 1988 heeft de Rijkskeuringsdienst van Waren een onderzoek ingesteld naar de hygiëni sche omstandigheden waaronder in de huis-industrie garnalen worden gepeld. Daaruit is gebleken dat in een groot aan tal gevallen die omstandigheden in strijd waren met de voorschriften, die uit oogpunt van volksgezondheid moeten worden gesteld. Op weg naar Hoogerheide in de voiture mijmerend over de duiven van het berg dorpje Tiblis, dat uitziet over de Darda- nellen, waar de duiven al sedert eeuwen een hoge heuvel bezetten en reeds besproken werden in de Ilias van Home rus. Ze werden zelfs aangevoerd als bewijsvoering dat Troje heeft bestaan en is verwoest door de Griekse bevelhebber Agamemnon, die zijn jongste dochter aan de goden opofferde, om voor zijn vloot een gunstige wind te benmachti- gen; kwam ik tot de konklusie dat ook de duiven van Hoogerheide op een hoog landsgedeelte zijn gehuisvest. Hoogerheide in 1339 vermeld als leen goed, gelegen op de hoge heide, tamelijk hoog ten opzichte van de rest van het omliggend land zo meldt het geschiede nisboek, dat berust in het streekarchief te Zevenbergen. Op zo'n hoog punt bevindt zich ook de duivenkolonie van Chr. Musters te Hoogerheide. Er is een parallel tussen de dapperheid van de belegerden van Troje die negen jaar stand hielden en de moed en trojaanse woestheid van de duiven van Musters. De grootste afstanden, de grimmigste elementen doorstaan ze even gemakke lijk als de dagelijkse toeren over de Cal- vense hoogten rondom zijn huis. Deze dappere onvermoeibare strijders van het luchtruim die nooit opgeven en op vijf en zesjarige leeftijd nog de hoog ste prestaties leveren, vinden al hun oor sprong in de zeventiger jaren. In 1977 kreeg Musters zijn beroemde St. Vincen ter, een kruising van de soort van Gebr. Pijnen met die van plaatsgenoot J. van Tilburg. Niet alleen miste die St. Vincen ter niet meer op de overnachtvluchten, maar onverschillig tegen welke duivin gezet, er kwamen „beulen" uit. Ook zijn gouden zuidelijke crack van 1979 is een rechtstreekse duif van J. van Tilburg. Hij werd gekweekt uit de Daxdoffer en de Barcelonaduivin van de beroemde bel- gische kolonie Gebr. Catrijsse te Moere. In de loop van de jaren '80 heeft hij zeer vriendschappelijke betrekkingen aan geknoopt met Anton en Lous van der Wegen uit Steenbergen en de beste kweekduiven van het soort van de „Lamme" en het „Kleine Doffertje" zijn op de Ossendrechtseweg nr. 14 geland. De kruisingen met de eerder genoemde duiven heeft een serie krachtpatsers opgeleverd die op de vleugels dansend komen van Pau, Lourdes, Perpignan, Marseille, Barcelona, maar ook van de traditionele vluchten St. Vincent, Dax en Bergerac. Bovendien bewijzen de jaarlingen hun kunnen op de eendags- fondvluchten. Musters heeft het succes bijna volledig te danken aan het weduwschapspel maar toch was het een jaarlingduivin die hem in 1988 van Bordeaux in het nieuws bracht. Weduwschapspel uiterst serieus toege past, ieder zijn eigen halve bak (dit geeft bij koppeling minder vechtpartijen), een keuzemenu voor iedere doffer apart en tweemaal per dag individueel een schoon bakje drinken. Als de vliegers thuis moeten komen gaan alle overige thuisblijvers tijdelijk in de mand, vooraf worden nooit duivin- nen aan de doffers getoond, die zitten wel opgepoetst te wachten als ze thuis komen. Duiven verzitten door niet op tij4 alles klaar te hebben en niet paraat te zijn is er niet bij, ook al mede dankzij zijn echtgenote die ook veel ambities heeft en mede uren en dagen kan wach ten. Alleen in 1988 van Bergerac om half vijf, toen zat er één voor de schuif maar dat deerde niet, want het was toch nog volop in de neutralisatietijd. Musters is een pure fondliefhebber die een paar maal opleert en ze dan klaar maakt voor de drie traditionele over nachtvluchten of voor Barcelona-Per- pignan en de andere keus Marseille- Pau. Voorzover hij zijn jonge speelt komen ze eigenlijk pas goed op dreef van Chateauroux en Bourges, dat zit voornamelijk in de geringe voorafrich- ting. Hoewel 1- en 2-jarige duiven wel vaak op de uitslag voorkomen, zijn soort is het sterkst bij vier tot zes jaar. Terwijl we zelf de jas nog wat beter dichtknopen zitten deze Trojanen van wereldfaam ook bij winterdag in een open volière en er zit geen pluimpje ver keerd aan. Ze worden geënt tegen paramyxo en na het vluchtseizoen krijgen ze bloedzuive- rende thee. Dat is het gehele medische geheim. Veelvuldige koppelingsformaties uit proberen bij de kweek en de resultaten administratief goed vastleggen want bij zulke afstandfanaten wordt het resultaat pas zichtbaar na drie jaar. Het voert te ver alle fondprijzen te ver melden, maar leuk is wel dat de Kaisoku Moulins 79-1538877 een nationaal Ja panse eerste prijsvlieger voortbracht. Soms leiden de duiven tot enorme rela ties, zo moest Musters bij een familiebe zoek in Bromley, Nieuw Zeeland plaat selijk daar de duiven keuren en kwam in kontakt met een Bussumse Nieuw Zee lander die dit jaar bij hem stond te wachten en niet tevergeefs, toen het Bor- deauduifje binnenviel. De familie Musters hoopt weer al op het nieuwe vliegseizoen, vakantie hoeft voor hun niet, al die mooie bergen en rivie ren, het zijn alleen de duiven die het volop voor hun bekijken. De Pyreneënvlieger van Chr. Musters te Hoogerheide. Op zaterdag 18 februari hoopt het koor „Magnificat" uit Middelharnis een con cert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Het koor is in januari 1988 opgericht en treedt voor de eerste maal naar buiten. Het koor telt 23 enthousiaste leden waarvan velen ook in een ander koor zingen of anderszins daarbij betrok ken zijn. Men houdt zich bezig met het zingen van kerkmuziek uit alle stijlperioden. Er is voor 18 februari een programma samengesteld met Engelse koor- en orgelmuziek. Alle werken die gezongen worden heb ben een Bijbelse tekst, en veelal zijn het psalmteksten. Zo wordt er van onder andere Thomas Attwood (1797-1838) psalm 51 gezon gen, van Greene (1695-1755) psalm 39, van Purcell (1659-1695) psalm 63. Pur- cell wordt vaak Engelands grootste com ponist genoemd. Al deze werken worden vierstemmig gezongen. Van S. S. Wesley (1810-1876) een vijf- stemmig werk naar Jesaja 25 en psalm 139. Wim Diepenhorst en Abram Bezuijen begeleiden het koor en spelen enkele orgelsoli. Dirigent is Rinus Verhage. Aanvang 20.00 uur en de toegang is vrij. Afgelopen zaterdag begon voor de Stelle een nieuwe 4-kampcompetitie. De an dere deelnemers zijn WVH (Hellevoet- sluis), de Zeehond '73 (Rozenburg) en WVH (Vlaardingen). De laatste club mocht de eerste zwemwedstrijd organi seren. Als decor diende het Holybad in Vlaardingen. Ondanks geduchte tegenstand van de thuisploeg trok de Stelle fel van leer. Althans dat deed de speaker de aanwe zigen geloven. Echter de vermeende voorsprong voor de Stelle bleek er niet te zijn, want de organisatie had een telfout gemaakt. Het bleek dat de Stelle na 5 programmanummers niet eerste maar derde stond. De thuisploeg bood dus toch sterke tegenstand. 'VZC stond eerste met 15 punten gevolgd door WVH met 13 punten. De Stellendammers hadden 1 punt achterstand op WVH en 2 punten voorsprong op de Zeehond '73. Halverwege de wedstrijd kregen de Stel lendammers dan toch een beetje grip op deze - achteraf spannende - wedsstrijd. Via afgetekende overwinningen van Jobine Breederveld, Robert van Dam, Janet Tanis en Kees Akershoek nam de Stelle de koppositie van VZC over. De thuisploeg volgde nu op 2 punten. De Hellevoeters kregen het uiterst onver wacht zeer moeilijk tegen het danig ver zwakte team van de Zeehond '73 (slechts 17 leden aanwezig!) en stonden dan ook 2 punten op hen achter. Ondanks hun sterke optreden konden de Rozenbur gers echter geen bedreiging vormen voor VZC en de Stelle. Na een uiterst spannende zweedse esta fette ging ook hierin de overwinning, zij het zwaar bevochten, naar de Stelle. Pas in de laatste meters kon de Stelle voorbij VZC komen. In het tweede gedeelte gaf VZC zich niet zomaar over. De Stelle moest alles geven om VZC in deze sportieve strijd meester te blijven. Bijna ging de Stelle dan ook kopje onder. Met nog een kwart van de wed strijd te gaan sloop VZC weer naast de Stelle en hadden beide clubs inmiddels 43 punten in de wacht gesleept. WVH had ondertussen de derde plaats weer van de Zeehond '73 overgenomen met 2 punten voorsprong. Dat de Stelle ook in de breedte sterk is bleek wel uit de uitslagen van het laatste gedeelte van de wedstrijd. Nu won Geke Blokland en werden plaatsen I tot en met 6 alleen maar door Stelle-leden I NED. HERV. KERK Beroepen te Herwijnen G. de Fijter te Siddeburen en Wagenborgen; te Amers foort P. van der Kraan te Bleskensgraaf; te Hoevelaken (tweede pred.plaats) C. J.P. van der Bas te Noordeloos. Aangenomen naar Bameveld M. Aan- geenbrug te Thusis (Zw.) (Evangelisch Reformierte Kirche); naar Genemuiden J. van Oostende te Ederveen. Bedankt voor Nieuwerkerk aan den IJs- sel L. Wüllschleger te 's-Gravenhage (met bepaalde opdracht); voor Din- teloord A. Talsma te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: drs. J. Schipper, Neer Andelsweg 5, 4281 KL Andel. Beroepbaar: drs A.H.E. van Leersum- Hoekert, Molenrak 25, 8303 MA Em- meloord, tel. 05270-12896. Benoemd tot studentenpredikant aan de Technische Universiteit Twente te En schede drs. C. Kuyvenhoven te En schede. Beroepen te Andel drs. J. Schipper, kand. aldaar; te Beekbergen M.J. Heule te Voorthuizen; te Krimpen aan den IJssel (herv. gerefAE.N. de Bruin te Lopper- sum; te Kollumerzwaag A.J. Damsma, 1.1. predikant te Rijnsburg, wonende aldaar. Aangenomen de benoeming tot studen tenpredikant aan de Technische Univer siteit Twente te Enschede drs. C. Kuy venhoven te Enschede, die tevens part time predikant te Enschede blijft; naar Andel drs. J. Schipper, kand. aldaar; naar Kollumerzwaag A.J. Damsma, 1.1. predikant te Rijnsburg, wonende al daar; naar Duiven (herv. geref Samen op Weg in oprichting) (parttime) F.M. Zeelenberg-van Middelkoop te Ben schop (parttime); naar Haren J.G. Arensman te Drachten. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Assen-Zuid (voor de missio naire dienst ted Brazilië), Almkerk- Werkendam i.c.m. Breda, Lemele-Le- melerveld, Musselkanaal-Valthermond en Onnen drs. J. Janssen, kand. te Assen; te Ferwerd-Hallum drs. A. de Graaf, kand. te Kampen; te Giessendam en Neder-Hardinxveld en Ten Boer H.J. Siegers te Leek; te Helpman en Gro- ningen-Oost T.K. van Eerden te Kan- tens. Aangenomen naar West-Tamar (Tasma- nië) (Free Reformed Church) C. Kleijn te Meppel. Bedankt voor Bedfordale (Australië) (Free Reformed Church) C. Kleijn te Meppel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam J.P. Boiten te Schiedam; te 's-Gravenhage-Schevenin- gen L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Tweetal te Apeldoorn-Oost: drs. W.P. de Groot te 's-Gravenhage-Centrum en M.W. Vrijhof te Wildervank-Veendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp Th. van Stuyven- berg te Terwolde de Vecht; te Gorinchem C. Harinck te Oostkapelle; te Krimpen aan den IJssel P. Blok te Kootwijker- broek; te Borssele W. Hage te De Valk- Wekerom; te Nieuw Beijerland J. Mijn- ders te Veenendaal; te Middelharnis J. den Hoed te Rock Valley. Bedankt voor Bameveld J. Mol te Werkendam. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Sommelsdijk (parttime) mw. R.H.J. Boeijinga-AIders, eervol ont heven hervormd predikant, wonende te Dordrecht. Aangenomen naar Sommelsdijk (part time) mw. R.H.J. Boeijinga-AIders, eer vol ontheven hervormd predikant, wo nende te Dordrecht. bezet! Ook in het volgende nummer was de Stelle heer en meester. Nu was het de beurt aan Eric v.d. Nieuwendijk om de winst te pakken. Achter hem waren de plaatsen 2 tot en met 5 opnieuw voor de Stellendammers! Omdat Janet Tanis en Kees Akershoek opnieuw wonnen, ging de eindoverwin ning van deze wedstrijd toch naar de Stelle. Voor WVH nam de wedstrijd in de staart een onaangename wending. De Hellevoeters werden alsnog van hun derde plaats verdreven. De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt: 1. de Stelle60 punten 2. VZC52 punten 3. de Zeehond '7345 punten 4. WVH43 punten Op 18 maart a.s. organiseert WVH de tweede wedstrijd in Rozenburg. Maar voor het zo ver is, zullen de Stellendam mers eerst nog op 25 februari a.s. onder ling uit gaan maken wie zich winter kampioen 1989 mag noemen. Uiteraard gebeurt dat in „hun" nieuwe zwembad! Koor- en samenzangahtie voor verslaafden de moeite waard Onder de titel „Tussen hoop en wan hoop" zingen acht gerenommeerde koren geld bij elkaar voor De Hoop, het bekende christelijke centrum voor verslaafden in Dordrecht. Vorige zo mer is met deze koren de compact- disc, elpee en cassetete „HEER, ik kom met al mijn noden" opgenomen. Het is een schitterende opname ge worden. Een verzameling van het beste, dat Nederland op het gebied van koormuziek te bieden heeft. Ieder een is er tevreden over. Het streven is om hiermee 250.000 gulden binnen te halen. Hiertoe worden overal in het land koor- en samenzangavonden gehouden. Tijdens de zangavonden wordt de medi tatie verzorgd door ds. P. Vermaat uit Maassluis. De deelnemende koren staan onder leiding van Arie Pronk, Paul J. Roos en Martin Zonnenberg. Arie Pronk: „Vandaag moeten we met elkaar aan de samenleving duidelijk maken dat wij verslaafden niet laten val len als bakstenen. Geen enkel mens mag je afschrijven. In het Dordtse opvang centrum heb ik met eigen ogen gezien dat meisjes en jongens effektief zijn te helpen. Uiteraard is daar veel geld voor nodig. Wel, daar moeten we ónze schou ders onder zetten." In de komende maanden staan de vol gende avonden op het programma: Rotterdam, Hoflaankerk, 15 februari; Gorinchem, Grote Kerk, 25 februari; Capelle a/d IJssel, Westerkerk, 4 maart; Ameide, Herv. Kerk, 1 april. En ook daarna loopt de aktie nog volop door. Gerenommeerd Aan de aktie „Tussen hoop en wan hoop" doen een aantal gerenommeerde koren mee: Song of Praise en Deo Can- temus uit Rotterdam, Asaf uit Papen- drecht. Happy Voices en De Lofstem uit Alblasserdam, Gereformeerd Kerkkoor Zwijndrecht, Bel Canto uit Nieuw Lek- kerland en Laudate Deum uit Slie- drecht. De reden voor het voeren van de aktie „Tussen hoop en wanhoop" voor het werk van de Dordtse stichting is de geringe subsidiëring. Voor haar hulpver- Het weer is zonder twijfel een van de meest geliefde gespreksonderwerpen die er bestaan. Of het nu verandert of gelijk- blijft: vrijwel iedere dag levert het weer stof op tot gesprek, waarbij iedereen graag zijn mening of ervaringen kwijt wil. Deze betrokkenheid is te begrijpen, want de mens vertoeft nu eenmaal graag buiten en zijn doen en laten is dan nauw met het weer verweven. Zelfs meer dan wij doorgaans beseffen: een relaas over bijvoorbeeld vakantiebelevenissen gaat soms ongemerkt over in een soort weer rapportage! Een gesprek als:,,//oewa^üfe vakantie?"„LeuL Eerst regende heten was er veel bewolking, maar later klaarde het op en werd het lekker warm is typerend. Niet alleen wordt er veel gepraat over het weer, er wordt ook veel over geschreven. Er bestaan talloze boeken en artikelen oyer. Als wij een verzameling hiervan bij elkaar zien, dan blijkt opeen hoe enorm breed dit gebied is. Zo sterk zelfs, dat één mens het nauwelijks meer kan overzien - het weer ervaren kan ieder een, maar helemaal begrijpen vrijwel niemand. Volgende week donderdagavond hoopt lening aan ruim 50 verslaafden ontvangt De Hoop slechts voor tien subsidie. Voor het overgrote deel worden de kos ten van deze hulpverlening daarom door giften bijeengebracht. Compleet circuit Stichting De Hoop in Dordrecht onder houdt een compleet circuit voor opvang en behandeling van verslaafden. In totaal kunnen maximaal 60 verslaafden worden geholpen. Kenmerkend voor de eigen aanpak van De Hoop is de gefa seerde behandeling en de individuele begeleiding. De verslaafden komen binnen in Op vangcentrum De Hoop. Daar vindt de ontwenning en de kortdurende behan deling plaats. Daarna is er de mogelijk heid door te stromen naar Therapie boerderij Het Anker, waar dieper op de problematiek van de verslaafde wordt ingegaan. Als laatste fase is er Woonpro ject De Brug. Dit is een vorm van bege leid op kamers wonen. De bewoners dienen een vaste dagvulling te hebben, dat wil zeggen te werken of te stu deren. Een vak leren Werk is een belangrijk onderdeel van de behandeling bij De Hoop, Volgens dire kteur Teun Stortenbeker moet, naast afkicken, ook het leren van een vak het doel zijn van het verblijf bij De Hoop. Direkt in de eerste fase wordt er met arbeidstraining al een begin gemaakt. Voor de bewoners van de therapieboer derij en De Brug heeft De Hoop een viertal werkprojekten opgezet, waar zij werkervaringe op kunnen doen en een vak leren. Succesvol Het programma van De Hoop is vrij suc cesvol. Volgens Teun Stortenbeker blijft 99 procent van de in De Hoop opgenomen verslaafden, na de behandeling volledig te hebben afgemaakt, vrij van drugs. Zeker 35 procent van de in De Hoop opgenomen verslaafden maakt de behandeling volle dig af. „Hoop voor verslaafden heb ik altijd gehad", aldus Teun Stortenbeker. Hij vervolgt echter: „De wanhoop richt zich echter op de vraag hoe lang wij finan cieel verder kunnen. Alle krachten moet- ten worden gebundeld." GOEDEREEDE De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Goedereede/Oud- dorp organiseert een cursus „Adem- therapie", die zal worden gegeven door mevr. de Hullu, Hatha-yoga-leerkracht te Goedereede. In perioden van stress zijn adem- en ontspanningsoefeningen voor iedereen heel nuttig. Wanneer men zelf of in de familie- en kennissenkring te maken heeft met hyperventilatie, migraine, astma enz. kan men van de oefenstof veel profijt hebben. De cursus zal uit zes lessen bestaan en in het Verenigingsgebouw „Oostdam" te Goedereede beginnen op dinsdag 21 februari 1989. Totale kosten 60,-. Inlichtingen en opgaven bij mevr. de Hullu, tel. 01879-2030. Op uitnodiging van de afdeling Middel harnis van de V.V.D. zal a.s. dinsdag avond 14 februari gedeputeerde mevr. Günther in „De Parel van de Delta" spreken over de zorg voor het milieu. De avond, waarop ook de alg. ledenver gadering wordt gehouden, begint met een besloten huishoudelijk gedeelte, maar vanaf 8 uur zal de bijeenkomst een openbaar karakter hebben. Geïnteres seerden zijn vanaf dat tijdstip welkom. T.V. weerman Erwin Kroll de totstand koming van het Weerbericht nader toe te lichten op de jaarlijkse donateursavond van de Stichting Goereese Gemeen schap, om 8 uur in Koningspleister plaats te Goedereede.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9