Rabo Ouddorp schenkt Groene Kruis „ijzeren verpleegster" Ongetwijfeld Predikbeurten Jong geleerd, op de Muziekschool Baatbelasting voor kern Oude Tonge van de baan OPGELET! Visrestaurant Hameeteman De Christenvrouw 't HAVENTJE Krijn Westhoeve Extra kerkdienst Ger. Gem. :,?>,\i8'9 *ev. Blz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAGÜO FEBRUAM 1989 De Ouddorpse Rabobank, redelijk comfortabel geworteld in Ouddorps samenleving is de karigste niet als 't er om gaat de helpende hand te bieden aan verenigingen of instellingen die daar een aanwijsbare behoefte aan heb ben, maar wat het Groene Kruis betreft was dat zover nog niet gekomen. Zo dat al een verzuim zou zijn geweest werd dat gisteravond helemaal goed gemaakt toen Rabodirekteur Braber aan het Groene Kruis, in de persoon van dokter Bron als voorzitter een „ijzeren verpleegster" aanbood. Dhr. Braber wist weliswaar niet goed weg met de benaming van het mobiele hijstuig waarmee patiënten van en op bed kunnen worden gehesen, wél wist hijj dat het met name bij thuisverpleging een onmisbaar attribuut zal zijn. Zuster Spuy mag met haar ervaring het optillen van zware patiënten dan „een handig heidje" noemen, leken-verplegers komt het op een geforceerde rug te staan, ter wijl zo'n ondeskundige tilpartij ook voor het zich welvoelen van de patiënt weinig bevorderlijk is. De Rabobank, van huis uit goed voor geld en goeie raad, deed die slogan alle eer aan Gisteravond was ze er, de „ijzeren ver pleegster", door dhr. Braber in 't verloop van zijn aanbiedingswoorden ook wel een personenlift, een tilhulp, een mager spicht en zelfs een kille Florence Nigh tingale genoemd. Ze tilt tot 127 kilo zon der dat de verpleegster van vlees en bloed noemenswaardige inspanning hoeft te verrichten. Mooi natuurlijk als men weet dat in de gezondheidszorg meer en meer bezuinigd wordt wat de inspanningen van de betrokkenen steeds groter maakt. De ijzeren verpleegster - toegevoegd Zr. Spuy bedient haar ijzeren collega die ter demonstratie Groene Kruis-bestuurslid Lina v.d. Houten tilt. Van links naar rechts voorts dokter Bron, dhr. E. v.d. Wende en Rabodir. Braber. aan het hulpmiddelenbestand van het Groene Kruis - zal worden uitgeleend aan die adressen waar van thuisverple ging sprake is. Omdat dat steeds meer wordt toegepast zal van de ijzeren dame stellig een goed gebruik worden ge maakt. „In het licht van de bezuinigingen in de Gezondheidszorg is ons gebaar mis schien maar een druppel op een gloeien de plaat, als die dan toch maar even mag sissen", zo bood dhr. Braber het hulp middel aan, vergezeld van de hoop dat ze de vaak moeilijke taak van verpleging aan huis zal verlichten en dat hij er zelf nooit gebruik van zal hoeven te maken.... Begrijpelijk toch? i^i^cf,s^i^c^i^^:^cf,i^i^c^e^i^i^:^i^:^ipi^i^i^:^c^i^i^c^s^c^i^i^i^c^i^i^i^i^ipi^ afd. Dirksland Op D.V. woensdag 15 februari houden wij onze jaarvergadering. De heer Van Driel uit Sommelsdijk zal ons dia's laten zien over Griekenland. U bent hartelijk welkom om kwart voor acht in „Onder de Wiek". slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest GOEDEREEDE Jongelui: a.s. zaterdag staat de deur van de Ark weer open. We hopen een video band te vertonen over de visserij. Verder zullen we de avond vullen zo als gebrui kelijk. Half 8 willen we beginnen. Alle jongeren van 12-16 jaar hartelijk wel kom. Tot ziens. 't Haventeam Zondag 12 februari 1989 Tweede Lijdenszondag OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. S. de Jong, Staphorst. Woens dag 15 februari: 19.30 uur ds. W. J. op 't Hof— Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. de Kievit en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (H.A) ds. J. Smink en 18.30 uur (Dorpstienden) dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout, v.m. voorbereiding Heilig Avond maal en nam. bediening Heilige Doop. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. de Lange en 18.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. J. Codée, Hei- delberger Catechismus zondag 11; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Wes tenbrugge en 17.00 uur ds, J. C. Versluijs, Maassluis. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra jr. en 18.00 uur ds. P. van Bergen Bravenboer, Scherpe- nisse; extra kollekte verwarming Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur kand. mevr. M. de Graaff Kampen Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar en 18.00 uur ds. A Kastelein; extra kollekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur kand. Emaus, Tholen en 18.00 uur ds. A H. Veldhuizen, Ouderkerk a/d IJs- sel; extra kollekte onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. A de Lange; extra kollekte kerkvoogdij Lukaskapel 10.15 uur ds. J. T. Cazan- der Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dhr. Gergman, Oude-Wetering Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. J. Vis ser, Rotterdam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt en 18.00 uur ds. Yvonne Schilder en Corine van Essen uit Oude Tonge met viooldocente Marie José Beks, tijdens de repetitie voor de voorspeelavond van de Muziekschool gisteren, 9 februari in de grote zaal van het Service Buro Middelharnis. De jeugdige violisten van de Muziekschool Goeree-Overflakkee worden op de piano begeleid door Piet Westhoeve uit Ouddorp, eveneens docent aan de Muziekschool. De baatbelasting die dreigde voor de bewoners van fase 1 van het dorps verbeteringsplan Oude Tonge is gis teravond van de raadstafel in de prullebak beland. De raad vond het weliswaar zonde van al het gedane voorbereidende werk maar desal niettemin werd de zorgvuldig in elkaar gezette verordening afgewe zen. Géén baatbelasting, zo werd besloten al zullen er dan wél andere middelen moeten worden aangewe zen om een gat van 17.000,- 's jaars te dempen. Door het College werd de raad daartoe nadrukkelijk uitgenodigd. Het College had n.l. willen persisteren bij het voorstel, gebaseerd op richtlijnen die ontleend konden worden aan een uitspraak van de Hoge Raad. Dat hoog ste rechtscollege besliste n.l. dat de hef fingsgrondslag niet mag worden ont leend aan het feitelijk gebruik van de zgn. „gebate" panden, maar aan de bestemming van het betreffende pand en dat zou menigeen veel duurder komen te staan dan het in 1987 was voorgewend toen de raadsmeerderheid nog met de heffing van baatbelasting als „billijke bijdrage" had ingestemd. In de nieuwe constructie zou het zo zijn geworden dat het bedrag dat winkelpan den verschuldigd zouden zijn óók gehe ven zou worden van woonpanden die krachtens het bestemmingsplan tot win kel zouden mogen worden bestemd, ook al zou daartoe geen enkel voornemen bestaan. In het bestemmingsplan zijn die panden met een tweeledige bestem ming met een stip gemerkt. „Maatschappelijk onaanvaardbaar" zo zei de raad het de WD fractie na. Fel protest Vanuit de kring van betrokkenen was een pittige brief richting gemeentebe stuur gegaan en aan dat schrijven werd gisteravond door de raad zéker niet voorbijgegaan. Door enkele fracties, WD en SGP, werd zelfs ingestemd met de in de brief geschreven klachten. Het centrum is te nauw geworden waardoor gemotoriseerde kopers eerder afgestoten dan aangetrokken worden en ook zou het aan parkeerruimte ontbreken. Even min veel waardering van particuliere zijde waarom de ondertekenaars van het schrijven de billijkheid van het heffen van een baatbelasting sterk in twijfel trokken. Opgelucht hebben ze na afloop van het debat de raadzaal verlaten toen de raad unaniem had besloten van de baatbelas ting af te zien. Bespreking Vanuit het CDA liet dhr. M. D. de Wit weten niet voor het voorstel te voelen waarom hij het College verzocht naar een andere mogelijkheid te zoeken, gevolgd door dhr. Bamhard (PvdA) die eveneens duidelijk maakte het voorstel af te zullen wijzen. Nu de heffing van baatbelasting kennelijk niet op een nett** Raad Oostflakkee: Het rammelt „Het rammelt, het rammelt", poneerde 'dhr. J. H. van Dam (SGP) en hij gaf die overtuiging nogal wat gewicht mee. Uit ontvangen brieven maakte hij ook een onvrede met het uitgevoerde plan op. Ook voor dhr. van Dam daarom géén baatbelasting en zéker - zo vond hij - moeten de burgers uit de rest van de gemeente daar niet voor opdraaien. Dhr. van Dam moest overigens de vraag van weth. Poortvliet onbeantwoord la ten waar het tekort dan wél vandaan zou moeten komen: „toch niet van de hon denbezitters?" hoopte hij. manier mogelijk is wordt in de kring van de PvdA liever van de heffing afge zien. Weliswaar is er een gat van 200.000,- „maar daar komen we samen wel uit", geloofde dhr. Bamhard. Tegenstand ook vanuit de SGP van waaruit dhr. Breeman eraan herinnerde al vroegtijdig te hebben gewaarschuwd. Dat dat niet onterecht was geweest blijkt nu uit het „grote ongenoegen" dat bij de betrokken burgers is ontstaan. Aldus redeneerde ook dhr. Bax (WD). Hij noemde het verbeteringsplan een „veredeld achterstallig onderhoud" waarom hij er alle begrip voor had dat de bevolking daar geen extra belasting voor neer wil tellen. Weth. Poortvliet probeerde het tij nog te keren door de raad aan te spreken op zijn verantwoordelijkheid voor een eer der genomen besluit. Verandering van standpunt zou ook slecht zijn voor de duidelijkheid van de politiek, zo waar schuwde hij, maar de raad leek welbe- woist op verwerping van de baatbelas ting aan te sturen. „Het is onmogelijk de baatbelasting op redelijke basis overeind te houden, het is gewoon niet rechtvaardig!" zo beargu menteerde dhr. Bamhard zijn tegen. „Daaag baatbelasting", zo wuifde dhr. Bamhard die dan ook uit. Vanuit de WD werd nog eens met scherp geschoten, mi door dhr. v.d. Ree. vanouds al tegenstander van het baatbe lastingidee. Alleen wanneer de voor baatbelasting in aanmerking komende panden onafhankelijk zouden worden getaxeerd zou hij misschien de heffing van baatbelasting kunnen billijken. Schorsing Na een door weth. Poortvliet gevraagde schorsing voor Collegeberaad maakte hij de intrekking van het voorstel be kend. Wél legde dhr. Poortvliet de raad de taak op de middelen aan te wijzen ter dekking van het structurele bedrag van 17.000,- per jaar waartoe het College overigens wel suggesties zal willen doen. Dhr. v.d. Ree wilde die staande de verga dering leveren, maar de voorz. burg. de Vos zag daar nu maar van af. In fase 1 zijn de volgende straten gele gen: Molendijk; Kaai; Voorstraat; Kerk- ring; Kerkstraat; Emmastraat; Hilstraat; Beneden Molendijk; Nieuwstraat. Van baatbelasting zouden enkele ge bouwen zijn vrijgesteld, t.w. het politie bureau en het pand Bolbaeken waarin het parochiehuis, de muziekver. en de bibliotheek zijn gevestigd. c^ip£(tCftC(tCf»^ef»cftCf»c^iftCf»i;§»cf»S(»^cfiCf»c^c(»if»qt{gt^ipigiC(tif»cfte(tif»cftiftift^eftift K. ten Klooster; extra kollekte IZB Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. v.d. Hoek en 17.00 uur ds. J. de Vries Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A Geelhoed en 14.30 uur ds. A H. v.d. Velden. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. W. van Vlasduin, Rhenen; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerkeraadsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten en 18.00 uur ds. T. Wegman, Wijngaarden Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A v.d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Bom, Stavenisse en 18.00 uur ds. J. v.d. Meyden, Bleiswijk; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K Baas en 18.00 uur dhr. J. H. van Lambalgen. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Allan, Heerlen. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A Belder, Nieuwe Tonge Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x lÊCsdicnst SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A van Herk, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. '^ERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes en 18.30 uur ds. P. H. van Trigt, Middelharnis. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur Ds. AF. Honkoop van Zwijndrecht. DIRKSLAND Beroep aangenomen Ds. I. Hoomaar, die sinds 7 oktober 1984 de eerste predikantsplaats in de Herv. Gemeente vervult, heeft j.l. dinsdag avond het beroep van de Herv. Gem. te Giessen-Nieuwkerk aangenomen. De datum van vertrek van het het gezin Hoornaar, waarvan de beide zoontjes in Dirksland werden geboren, is nog niet vastgesteld. Na een arbeidzaam leven vol zorg voor allen die hem lief en dierbaar waren, heeft de Heere tot onze diepe droefheid uit ons midden wegge nomen mijn vader en mijn schoonvader, onze groot- en over grootvader weduwnaar van Pietertje van de Kreeke eerder weduwnaar van Leuntje van de Kreeke in de leeftijd van 92 jaar. Ouddorp: Krimpen a/d IJssel: Ouddorp: J. Westhoeve C. Westhoeve-van Bloois M. G. van Eek M. M. van Eek-Kalkman Gerrit Jan L. C. A. P. Termaaten-van Eek F. D. Termaaten F. Westhoeve D. Westhoeve-Grootenboer Jack Jan-Peter M. Grinwis-Westhoeve T. E. Grinwis Rosemarie 9 februari 1989 Koolweg 11, 3253 LH Ouddorp Gelegenheid tot condoleren zaterdag 11 februari van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20,30 uur in de aula van „de Vliedberg", Hoge Pad 2 te Ouddorp (ingang t.o. parkeerplaats). Geen bloemen Maandag 13 febraari zal er een rouwdienst worden gehouden in de kerkzaal van „de Vliedberg", aanvang 13.30 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats aan de Dorpsweg te Ouddorp, omstreeks 14.30 uur. Vertrek vanaf „de Vliedberg" per auto omstreeks 14.15 uur. Na afloop van de begrafenis is er alsnog gelegenheid de familie te con doleren in „de Vliedberg". Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, kunnen deze advertentie als zodanig beschouwen. Op vrijdag 17 februari a.s. opent haar poorten weer. Voor een gezellig diner bij kaarslicht. HOGE PAD 7 OUDDORP 01878-1263 Reser\ferÊng gewenst i>^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2