hernessercxDrd INVALKRACHTEN De wond'ren gadeslaan Damvereniging MEDISCHE DIENSTEN Boekbespreking: Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 De Westdijk tussen Herkingen en Melis sant. Even voorbij de Strijkpenning, achter Alteklein, een linkse manoeuvre en dan verder tot de Molendijk bij Melissant. Weer links naar de samen vloeiing van de Diederikse Zeedijk en de Manezeese Gorsdijk in de hoek van en voor het Stellegors. Het is zaterdagmiddag, 14 januari. Boven de dijksloot heeft een bruine kie- kendief zich op drie meter hoogte klap wiekend „geparkeerd" in een juiste aanvals positie. Het gepruttel van ons langstrekkend autootje vermag de rover niet uit zijn concentratie te brengen. Even later, achteromkijkend, zien we hem nog net de vleugels sluiten en als een glad raketje omlaag vallen. Dan sneuvelt er weer een uniek schepsel ten behoeve van een ander, in de voedselke ten, hoger levend wezen. Hoge bomen.... Boven op de kruin van de dijk staat een met schapengaat bekleed metalen hek. Dat wordt onze eerste klauterpartij. Doen we altijd met enige schroom. Ook deze afsluiting beduidt dat onze aanwe zigheid erachter niet op prijs wordt gesteld. Maar goed. Er staat een harde koude wind uit het noord-westen. Kuierend over de afrit naar beneden ervaren we die bries steeds wat milder. Dat komt door de terugslag van de luchtstroming tegen het dijklichaam. Beneden liggen er twee soorten obstakels op ons te wachten waartussen we in een zig-zag koers een veilig pad moeten zoeken. Nummer één zijn dat de opwaartse verrichtingen van de familie Mol, en nummer twee de nederwaartse produktie van de schapen als gevolg hunner eetlust. Komt nog bij een modderige brij waarmee dit zom pige pad rijkelijk is bedekt. Eigenlijk geen doen om verder te gaan. Dus ver leggen we gewoon de belangstelling, daarmee gevolg gevend aan een soepel innerlijk verlangen de weg van de min ste weerstand te kiezen.... Die brengt ons op de winderige delta hoogte van de Manezeese Gorsdijk met het betraande oog op een door ploeg- schasren omgekeerde polder Roxenisse. De wind stoeit onvermoeid met de boomkruinen die nu als ontbladerde kale takkengroepen wat hijgend wie gend naar het oosten leunen. Dat komt ervan als je ook langs de dijk persé een hoge boom wil wezen. Twee meeuwen, zoeven bij de ingang aanwezig, scheren tussen dijkkruin en bomenrij vlak voor ons voorbij. Die beesten houden ons in de peiling. Zover het oog reikt over polders en buitendijks gebied, er is geen mens te bespeuren. En dan valt één zo'n taludklimmer wel eens op. Hier ook veel vochtigheid en daarom zitten we op de hurken. Houden we niet lang vol. Maar gauw die geprangde lede maten strekken en kijken of we bene den, onder aan de dijk, ergens door de afrastering rond het Stellegors kunnen. Waar vinden we een gaatje? Nergens! De grensbepalers hebben hier goed werk geleverd. Wordt weer klimmen met de schoenzolen tussen de breedmazige gaaskonstruktie. Moeten daarbij een keer verpakken om een wankel even wicht te bewaren. Grijpen dan in het lelijke stekeldraad. Deze barrière ko men we niet ongeschonden over. Tussen grote ruige graspollen, een soort bumbossen, gaan we richting zon. Die staat nu om half drie aan een wolken loze hemel de frisse noord-wester mede wat te verwarmen. Vogelshow Een molshoop, zo groot! Zeker tachtig centimeter hoog. Er overheen stappen gaat niet. Moeten er omheen. Dat kan vader mol nooit in z'n eentje hebben gedaan. De Veldgids vermeldt dat zo'n grote bult meestal de kroon is op een nestkamer met kroost. April, mei, kun je dat verwachten. Maar nu? Eens even over nadenken. Van de omringende ver dorde vegetatie graaien we de droge en losse halmen weg. Een armvol. Dat schikken we een beetje tot een kussen en passen dat op de aarden pet van T. euro- paea. Een comfortabele zitplaats in de wat ruige struktuur van dit weidegebied. Onze observatiepost bevindt zich zowat een kilometer van Roxenisse en zeker de dubbele afstand van Diederik. In de verte voor ons de bomenrij die u links op de plaat ziet. Aan de buitenkant van de dijk, op het gors, een struweelrand naar de Slikken. Dan, opeens, golft er een vogelwolk over de dijk en gaat boven het kreupelhout centrum voor geestelijk gehandicapten middelharnis een wervelende show opvoeren. Boven het gors balt de wolk samen om meteen weer pijlvormig uit te waaieren in de richting van Goedereede. Een andere samenstelling glijdt er gracieus door heen in een lange looping. Vlak bij de grond spuit de hele meute weer omhoog. Van links zwenkt er nu een colonne langs de dijkkruin in onze richting. Goed zo! Dat zijn spreeuwen. Op een onzichtbaar commando smelt alles weer samen in een roterende klapwie kende verenpracht. Geen honderden maar duizenden doen aan de voorstel ling mee. En dat alles op en boven zeg maar één vierkante kilometer. Vleugel aan vleugel en of kop aan staart in steeds weer wisselende formaties. Toch komen er bij dit spectakulair vliegverkeer geen botsingen voor. Het is een perfect georganiseerde stijgende, zwenkende, dalende, krimpende en uitdijende spreeu- wenheir in een verbluffende eensge zindheid. In het begin van deze eeuw, tachtig jaar geleden, schrijft de bekende natuurvor ser J.P. Thijsse op een dag in zijn notitie boekje over zo'n spreeuwenwolk: „...ver enigen zich de detachementen tot grote troepen van duizenden en duizenden en die hebben er dan een bijzonder plezier in, om met elkander reusachtige ma noeuvres te houden, voordat ze slapen gaan in het kreupelhout of tussen het riet." In een wijde bocht terug naar de dijk. Komen nu dus naar u toelopen. Zitten dan nog een poosje aan de binnenkant van de Diederikse Zeedijk uit de wind wat uit te blazen. Links voor Melissant met het spitse torentje. Het dorp blinkt in de zon. De bewoners zitten nu, half vier, aan de thee. Met een bonbon netje erbij. Van rechts schijnt de dalende zon op ons notitieboekje. Als we de blik om hoog heffen, staat boven Dirksland de halve maansikkel met de zichtbare ron ding naar rechts, naar Herkingen. Zo is dit gezichtskringetje mooi rond. Nu onze twee meeuwen nog. Voeren gedurig controlevluchten uit. Daarmee doen ze ons nu uitgeleide. De vogels zijn allang blij dat we opkrassen. Want dan voelen ze zich toch veel prettiger op hun Stellegors. J.v.P. hypotheek op maat... nvm, Makelaar Tamboer van vrijdag 10 februari 1989 t/m zondag 12 februari 1989 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. D. Wieringa, tel. 01870-2090. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H. O. Zoon, tel. 01877-1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879-1207. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K. Steen- hof, O. Nieuwlandseweg 27, tel. 01878- 1312. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. M. de Jager, tel. 01874-1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871-1306. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 01870-6459 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon 01870-3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts van Ramshorst, tel. 01879-1050 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874-2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870-2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870- 2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873-1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879-1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 M'harnis/S'dijk01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet01871-2301 Stellendam01879-1296 MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Banestraat 8a 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST In crisissituaties buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, tel. 01880-25952 Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. „Dirksland",tel. 01877-2478 „Middelhamis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. 01870-2884 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. 01874-1044 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" DoetincJiemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. 01870-3366. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. 01871-1545 90 Jaar Christelijke Gereformeerde Kerk te Barendrecht Artiekel 3 Maar nu ziende hoe alles schier verloren scheen. En wij maar met 7 tal bij elkander Waren omdie gewigt Volle Zaak te beginnen Zoo zag eenElk. er tegenop Weegens de Onbekwaamheid van ons alle. Artiekel 4 Maar Ziende Door het geloof op hem die zegt, ik ben met u tot De voleinding der Werelt was onze sterkte. Artiekel 5 Door een onzer Broeders Wert de vraaggedaan Hoe wij er over Dagte als het de weg mogt zijn dat wij tot Openbaring kwame Om dan vast te stelle Dat men Geen uitnoodieging zouwde Doen Aan Leeraars die in de Nabijheid staan. Om op den rusdag per As. of per Spoor of Boot te late Treke het Welk door alle wert aangenome. Artiekel 6 En na het een en ander nog besprooke te heben besloot de vergade ring om Over achtdagen weer Zaame te komen Hooppende dat erdan meer Broeders mogte zijn Om in den ingeslaage Weg voort te Gaan. Zoo is de verga dering Geslootte Met Dankzegging. BARENDRECHT. Het is op de stille avond van de 28e april van het jaar 1998 dat in een gebouwtje aan de Voordijk een zevental eenvoudige mannen bij eenkomt. Sedert enkele jaren staat het leeg. Daarvóór was het bescheiden gebouw in gebruik als kerk, te weten van de plaatselijke Christelijke Gerefor meerde Kerk. Wie enigszins bekend is met de kerkge schiedenis van de vorige eeuw, weet dat in de dertiger jaren velen zich afscheid den van het genootschap van de toen malige Hervormde Kerk. Om des ge- wetenswille veelal en om het behoud van de ware gereformeerde leer. De ker ken der scheiding nemen na enkele jaren de naam Christelijke Gerefor meerde Kerk aan. Zo is het ook in Barendrecht en omgeving gebeurd. Rond 1840 bestaat er een afgescheiden gemeente. Een aantal jaren wordt de gemeente geleidt door W. C. Huyser. Deze verhuist overigens in 1861 naar Middelharnis waar hij voorganger wordt van de groep die twee jaar later als Kruisgemeente wordt geïnstitueerd. Van af 1873 vergadert de gemeente van de Barendrechtse afgescheidenen in het eenvoudige kerkgebouwtje aan de Voor dijk. De gemeente groeit en bloeit. Hoe vreemd dat het kerkje minder dan 25 jaar later leeg staat! Dat is het zeker. Toch ligt de oorzaak niet in (weer) een kerkscheuring, maar integendeel in een samenvoeging van kerken - de Vereni ging van 1892, van bovenaf opgelegd. Door de één getypeerd als „het wonder van de 19e eeuw", door de ander be treurd als een gevaarlijke ontwikkeling. Hoe het zij - bij de laatsten behoren de zeven Barendrechtse broeders die we op 28 april 1898 hun oude kerkje zagen opzoeken om te trachten de oude draad weer op te pakken. Bezorgd zijn ze over het kerkelijk leven in hun woonplaats. Al te lang hebben ze naar hun gevoelen verkeerd onder een prediking waarin voor hun ziel de grote vragen van zonde en genade, van schuld en verzoening niet werd gehoord. Ze missen erin het vrije soevereine werk des Heeren. Zo zijn ze bijeen. We kunnen terecht met Paulus zeggen: niet vele wijzen, niet vele machtigen, niet vele edelen.... Maar wel met de begeerte: voedsel voor hun zielen )De nood drijft hen bij elkaar. WistAbram hoe de weg zou leiden toen de Heere hem riep? Wist Mozes wat hem wachtte toen God tot hem sprak vanuit de brandende braambos? Wisten de discipelen hoe de weg zou zijn toen de Heere Jezus zei: „Volg mij"? Wonderen Deze laatste alinea citeer ik uit een recent verschenen boek. Het kwam uit rond de herdenking van het 90-jarig bestaan van de Christelijke Gerefor meerde Kerk te Barendrecht op 23 december van het vorige jaar. Negentig jaren zijn verlopen sedert een van de zeven broeders de regels, waarmee dit artikel begint, aan het papier ver trouwde. Het kleine gezelschap van toen is uitgegroeid tot een gemeente van meer dan 1100 (doop)leden. „De wond'ren gadeslaan". Deze titel is aan dit gedenkboek meegegeven. In dat teken wil het ook gelezen worden, blij kens het Voorwoord, geschreven door de pastor loei, ds. J. Veenendaal. Op won derlijke wijze heeft, zo lezen we, de Heere Zijn daden betoond en Zijn won deren verricht in de gemeente van Barendrecht. Zonder veel onderbreking zijn dienaren van het Woord gegeven, die allen het Evangelie van vrije genade hebben verkondigd. En de Heere deed wonderen in het leven van verloren zondaren. Het boek bevat een uitvoerig overzicht van het vele dat de gemeente in deze negentig jaren wedervoer. Gerangschikt naar chronologische orde. Het zal voor al voor de Barendrechters een boeiend boek zijn. Maar ook, zo denk ik, voor allen die zich interesseren voor de kleine kerkgeschiedenis. De vele foto's maken het tot een des te interessant geheel. Een hele serie afbeeldingen is gewijd aan de bouw van de in 1987 tot stand gekomen nieuwe kerk. Oud-predi- kanten (ds. M. C. Tanis en ds. D. Slag boom) leverden een bijdrage, alsook ds. H. C. van der Ent die uit het Baren drechtse geboortig is. Verder wordt een beeld gegeven van de dienaren die reeds zijn overleden (di. J. P. Meijering, J. W. van Ree en J. Keuning) alsmede van ds. P. van der Bijl die de gemeente eveneens diende. Aan het slot is een vraaggesprek met de huidige pastor, ds. J. Veenendaal, weergegeven. Het fraai uitgegeven boek werd in hoofdzaak door ouderling H. T. de Jong geschreven. N.a.v. De wond'ren gadeslaan. 90 jaar Christelijke Gereformeerde Kerk te Barendrecht. Gebonden. Geïllustreerd. 335 pag. Bestellingen bij de heer J. Boer, J. C. de Backstraat 1, 2988 XH Ridderkerk, telef. 01804-21997. Prijs ƒ35,- (incl. porto); bankrek. 3054.04.806 of post- bankrek. 4838179 t.n.v. Chr. Geref. Kerk te Barendrecht. OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging 01870-2174 01878-3149 Centrale Post Ambulance Vervoer Rijnmond ongevallen alarm nummer: 010-4333300 Besteld vervoer: 010-4148911 ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf. tel. 01883-17327 „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Uitslagen van maandag 6 februari 1989 Ie afdeling: T. Goedegebuur - H. VisbeenO - 2 J. Doom - C. VisbeenO - 2 J. Looy - C. Koppenaal2 - O 2e afdeling: S. Keyzer - H. van HeukelenO - 2 B. van Engen - M. Arrias2 - O J. Non - M. WiegelO - 2 Damkampioenschap Goeree-Overflakkee 1989 4e ronde in verenigingsgebouw „Melis- hof te Melissant. 13 februari. Aanvang 19.30 uur. STELLEGORS Hemesseroord is een algemeen christelijke inrichting voor de begeleiding, behandeling en opvoeding van 340 geestelijk gehandicapten, deeluitmakend van "de open ankh, stichting dienstveriening geestelijke gezondheidszorg". Zij vraagt voor het paviljoen Barl</Brik en het fasehuis „De Ring" Voor de kombinatie Brik Roef en ,,De Ring" denken wij aan personen die: - bij voorkeur ervaring hebben in de omgang met volwassen verstandelijk gehandicapten. - in staat zijn bewoners te begeleiden op weg naar een grotere zelfstandigheid. - bereid zijn 24-uurs diensten te verrichten in „De Ring" (zgn. slaapdiensten). - beschikken over goede sociale en kommunikatieve vaardigheden. Voor de kombinatie van de groepen Brik 1 en Brik 3 zoeken wij personen die: - bij voorkeur ervaring hebben in de omgang met volwassen bewoners met gedragsproblematiek. - in staat zijn gezelligheid en sfeer te bieden of deze te bevorderen in de leef- en woonsituatie van bewoners. Voor de kombinatie van de groepen Bark 2 en Bark 3 hebben wij plaats voor iemand die: - wil werken met (jong) volwassen bewoners, waarvan een aantal een dubbele handicap heeft. - in staat is gezelligheid en sfeer te bieden of deze te bevorderen in de leef- en woonsituatie van bewoners. Een gerichte opleiding is niet vereist, maar strekt echter wel tot aanbeveling. Van invalkrachten wordt verwacht dat zij op uurbasis beschikbaar zijn en bij oproep en in overleg flexibel inzetbaar zijn gedurende ziekte e.d. van vaste medewerkers. Voor 1989 is een vast aantal uren voor invalkrachten als basis ge reserveerd. Salariëring en overige arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O. voor het Ziekenhuiswezen. Inlichtingen worden verstrekt door dhr. L. van Westen of dhr. G. J. de Wit, paviljoensleiding, tel. 01870-3888 (test. 550). Sollicitaties vóór 21 februari 1989 te ricliten aan de gencestieer-direkteur van Hemesseroord, Postbus 16, 3240 AA Middelharnis. kritisch seiekteren Tel. 01870-3477

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10