EiiiviiDEn-niEmi/5 Jaarvergadering vrijwillige brandweer Ooltgensplaat Politieberichten I Juniorencertificaten voor leden Ouddorpse Jeugdbrandweer 'W: Hans Groenendijk G.B.S.-avond Jaarvergadering Opvoeden een kunst Aktiviteiten fotoklub De Rarekiek Oud papier EMiIJTEMBOiRTJiS Bijeenkomst lichamelijk gehandicapten afd. Flakkee/Schouwen/Tholen 7\^ 1469.- Z.H.E. begint gezondheids-videotheek Bejaardenmiddag in „EIthato" Bootvlsdag HV Krammer 2e Blad DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 No. 5773 Sekretaris K. van Ree gaat het korps verlaten „Ik ben al 30 jaar geleden vrijwillig bij de brandweer gekomen en ik ga op 1 april a.s. ook vrijwillig weg", aldus bevelvoerder, de heer Klaas van Ree, die op zijn 57e jaar het tijdstip van heen gaan verantwoord vindt. Van die 30 jaar is hij 20 jaar bestuurslid en tevens sekre taris geweest. Aan zijn aanstaand af scheid werd vrijdag 3 februari tijdens de jaarvergadering in Hotel Hobbel al aan dacht besteed. Dhr. Rinus Hobbel, de ondercommandant van Oostflakkee, was verhinderd aanwezig te zijn. Van de oudleden waren de heren Bram Duim, Kees Kik en Cor van der Welle present. Eveneens de oud-commandant W.A. v.d. Welle. Loos alarm Voorzitter, de heer Kr. Braber sprak een hartelijk welkomswoord op deze enigs zins bijzondere vergadering, waarin de sekretaris, de heer KI. van Ree J.Jzn. deze funktie na 20 jaar voor gezien gaat houden. Burgemeester drs. C.M. de Vos en de commandant van Oostflakkee, de heer Jan Kamp werden met enkele woorden verwelkomd. Na de notulen las de heer Van Ree het jaarverslag 1988. „Een rustig jaar", aldus de sekretaris, die o.a. de volgende feiten releveerde: de jaarwisseling 1987-1988 begon met een straatbrand op de Kaai; op 29 maart hulp bij een auto-ongeval, waarbij het echtpaar Eijkemans betrok ken was; hulp bij wateroverlast te Acht- huizen, dat was op 30 juni; op 25 juli stond het kantoor van de Prov. Water staat te Achthuizen in brand. Het ge bouw was niet meer te redden. Op 30 augustus werd assistentie verleend te Oude Tonge bij een winkelbrand aan de Molendijk. Op 25 november werd uitge rukt voor een slaapkamerbrand bij mevrouw A. Kamp-van Nimwegen aan de Zuid-Achterweg. Deze brand, met veel rookontwikkeling, had men snel onder controle. Vals alarm was er op 24 december en rukte het korps uit naar Weespad 58. Een misselijke zaak waar niemand bij gebaat is, aldus enkele frag menten uit het jaarverslag. Penningmeester de heer Aad Kamme- raad gaf versolag van zijn beheer en kon een batig saldo rapporteren. Namens de kascommissie deed de heer Kees de Bonte verslag van zijn werk. Alles werd in goede orde aangetroffen. In de kascommissie 1989 werden be noemd de heer Kees de Bonte, Aad Kor teweg en Piet de Bonte. Na de pauze werd de reis op 9 en 10 juni a.s. besproken. Via Weert, Maastricht, Valkenburg, Slenaken, Kerkrade, Sit- tard wordt het slotdiner te Moergestel gehouden. Overnacht zal worden te Val kenburg, waar ook de Gemeentegrot zal worden bezocht. In het bestuur werd de heer Jan van Drongelen herkozen. Voor de heer KI. van Ree volgde een vrije stemming. Het bestuur stelde de heer Jan Dorsman kandidaat voor deze vakature. Het voorstel van het bestuur werd overgenomen. De heer Dorsman werd gekozen. Zowel de heer Van Drongelen als de heer Dorsman namen hun benoeming aan. De post van sekretaris wordt later geregeld. Ongestoord en evenwichtig De voorzitter bedankte de heer Van Ree voor zijn 20-jarig bestuurslidmaat- schap, met de post van sekretaris. „De heer Van Ree ging ongestoord door met zijn werk. Hij was evenwichtig in zijn doen en laten. Als sekretaris heeft hij veel werk verzet, de leden bijgesttaan en hun wens zoveel mogelijk gehono reerd", aldus spreker. De voorzitter bedankte de heer Van Ree voor alles wat hij voor de vereniging gedaan heeft en ook voor het feit dat hij 30 jaar aan het korps is verbonden. Per 1 april a.s. gaat hij als bevelvoerder de brandweer verlaten. Burgemeester drs. C.M. de Vos blikte ook nog even terug op het afgelopen jaar. Het korps behaalde bij een wed strijd een Ie prijs, wat een felicitatie waard is. Spijtig vond spreker het, dat vorig jaar twee leden werden afgekeurd, wat voor de betrokkenen niet prettig is en ook voor het korps niet. Een goede conditie is een eerste vereiste. Diploma en insigne De heer Kees Bal slaagde voor het exa men brandwacht Ie klas en het desbe treffende diploma werd hem door de burgemeester uitgereikt. De heer De Vos sloot zich bij de voorzit ter aan betreffende het afscheid van de heer Van Ree. Later komt men nog op deze zaak terug. De heer Aad Korteweg is 20 jaar bij de brandweer. De burgemeester reikte hem het diploma en de insigne uit. Eenzelfde ritueel viel de voorzitter, de heer Kr. Bra ber, ten deel. Hij is ook 20 jaar brand weerman en mocht ook de oorkonde met de insigne in ontvangst nemen. Oostflakkees commandant, de heer Jan Kamp ging dieper in op het brandweer- gebeuren. Dagelijks krijgt hij over de post instrukties met veel ingewikkelde namen en afkortingen. Spreker haakte ook in op de kerstrede van de Konin- ging, namelijk de vervuiling van het milieu. Wedstrijd in 1990 Verder kondigde de heer Kamp enkele wedstrijden aan met als voornaamste mededeling dat aan het korps Ooltgens plaat zal worden verzocht om in 1990 de Regionale wedstrijd van de Brugkring in eigen gemeente te organiseren. Een en ander houdt verband met het behalen van de Ie prijs vorig jaar bij een wed strijd te Zederik (Meerkerk). Voor de rondvraag was geen belangstel ling. Met een woord van dank werd de vergadering door de voorzitter geslo ten. Het korps met hun dames bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. Voor de eerste maal hopen wij een bij eenkomst te houden op het eiland Tho- len en wel op D.V. zaterdag 11 februari 1989 's middags kwart over twee in de zaal van de „Rehobothkerk" aan de Hoogaarsstraat 2 te Tholen. Wij nodi gen alle lichamelijk gehandicapten met ouders en/of verzorgerfs en belangstel lenden uit. Ons bestuurslid, de heer D. Knuist uit Sommelsdijk, hoopt onder de titel „Diamanten uitd e gouden eeuw schitteren nog tot in 1989" een dia-serie te draaien. Voor vervoer kunt u kontakt opnemen met de heer Knuist (01870-2982) of met de sekretaris E. Boender (01871-2239). GOEDEREEDE Rijden onder invloed „Zo dronken als een balletje". Dat was de konklusie toen een 39-jarige Belg werd aangehouden in Stellendam. Hij reed daar met zijn auto en viel op door zijn manier van rijden. De uitslag van de ademanalyse was 985 ug/1 (max. toe gelaten is 220 ug/1). Hij kreeg een proces verbaal. Niet minder dan een rijverbod van 12 uren was nodig om het alkohol in zijn bloed tot nul te reduceren. Een dag later viel ook een inwoner van Stellendam op door zijn manier van rij den. De uitslag van zijn ademanalyse was 555 ug/1. Ruim voldoende voor een proces-verbaal en een rijverbod van 6 uren. Een 18-jarige inwoner van Stellendam veroorzaakte (voor de zoveelste keer) in het holst van de nacht met een auto veel overlast voor zijn buurt. De uitlaat van de auto was kapot en verder waws er ook niet veel in orde aan de auto. Bij het zien van de politie ging hij er vandoor maar kon na een achtervolging toch aange houden worden. Hij weigerde een bloed proef Een rijbewijs bleek hij ook nog niet te bezitten. Zijn „auto" werd wegge- takeld voor een technisch onderzoek. Diefstallen en vernielingen In het Geuzenpad in Goedereede werd geprobeerd om in te breken in een woning. Aan boord van een vissersschip werd een alarmhoorn ontvreemd en werden vernielingen aangericht. In een woning aan de Spreeuwenstein in Ouddorp werd op 29 januari tussen 13.00 en 22.30 uur ingebroken. Er werd voor duizenden guldens aan waarde volle voorwerpen meegenomen. Op de Zuiderdiepstraatweg in Stellen dam werd een rode Gazelle racefiets gestolen. Op een camping in Ouddorp werd een ruit van een caravan vernield. f SPARTAMET ^U\ c/e fiets met iets Vanaf 6 februari 1989 leent ziekenfonds „Zuid-Hollandse Eilanden" u.a. voor lichtingsfilms over ziekte en gezondheid uit. Gezond zijn en blijven is een van de belangrijkste dingen in het leven. Voor lichting hierover is van groot belang. Zowel preventief - hoe verklein je de kans om ziek te worden - als om te leren leven met een bepaalde aandoening. Het ziekenfonds „Zuid-Hollandse Ei landen" u.a. biedt haar verzekerden de mogelijkheid deze voorlichting gratis te ontvangen. En wel door middel van een serie videofilms over uiteenlopende onderwerpen, die allemaal te maken hebben mnet ziekte en gezondheid. Zo zijn er films over CARA, baarmoeder halskanker. Aids en het leven na een hartinfarct. Bovendien verschijnen steeds nieuwe titels. De films, die vervaardigd zijn door de ideële stichting Iris, kunnen worden geleend bij alle balies van het zieken fonds. Dat wil zeggen in Brielle, Zwijn- drecht, Spijkenisse en Middelharnis. Het uitleensysteem is eenvoudig. Tegen een waarborgsom van 30,- mag één film worden meegenomen. De uitleen- termijn is één week. Oudere en minder valide belangstellenden kunnen onze buitendienst vragen een band te be zorgen. Samen met de ouders van een 14-tal Ouddorpse jeugdbrandweerieden was burgemeester Van Velzen van Goedereede j.l. donderdagavond in de Ouddorpse brandweerkazerne aanwezig om daar, aan de geslaagden het zgn. „juniorencertiil- caat" (voor 12 tot 16-jarigen) uit te reiken. Ten overstaan van de Commissie Jeugdbrandweer van de Ned. Ver. van Brand weercommandanten hadden de jeugdige spuitgasten in Vlissingen de proeve van bekwaamheid afgelegd. Dhr. Van Velzen kon ze alle 14 gelukwensen met het behalen van het certificaat. „Een eerste stap", zo zei de burgemeester, in de lange rij van certificaten en diploma's die tegenwoordig door de brandweerman behaald kunnen worden op weg van brandblusman naar professionele hulpverlener in de breedste zin van het woord. Het deed dhr. Van Velzen bijzonder deugd in zijn gemeente twee aktieve jeugdbrandweerploegen aanwezig te weten waardoor voor een evt. personeelstekort bij de „grote" brandweer niet behoeft te worden gevreesd. De geslaagden gingen met het Commando Goedereede en hun jeugdleiders op de foto. Hun namen zijn: Gert Jan Moerkerk, Johan Moerkerke, Peter Zandburg, Kees Tanis, Johan Tanis, Marco Tanis, Johan Westhoeve, Kees van Koppen, Wilco van Noorloos, Nico Hoek, Adrie van Koppen, Jan Cees van der Klooster, Hans van der Klooster en Johan Grinwis. NIEUWE TONGE Op D.V. donderdag 9 februari om 19.30 uur is er in de Ned. Herv. Kerk een avond voor de G.B.S. Sprekers zijn ds. W. J. op 't Hof te Ouddorp en ds. J. Kos ter te Dirksland. Bijbels en boekentafel aanwezig. OOLTGENSPLAAT De maandelijkse bejaardenmiddag in „EIthato" zal D.V. gehouden worden woensdag 8 februari om 2.30 uur. Ouderling de heer P. Troost zal een serie dia's vertonen over zijn reis naar Israël. Voor vervoer: de heer P. Mans, tel. 1336. De op zaterdag 11 februari a.s. door de hengelaarsvereniging Krammer georga- nisserde bootvisdag gaat door. Het ver trek is om 7.30 uur en de aankomst is omstreeks 16.00 uur. Degenen die zich hebben opgegeven voor deze dag wor den verzocht uiterlijk om 7.15 uur aan boord van de Sirius, welke in de buiten- haven van Stellendam ligt, te zijn. Er is nog plaats voor enkele leden. Kos ten ongeveer 35,- p.p. exclusief aas. Het te gebruiken lood moet ongeveer 250 gram zijn. Bij twijfelachtig weer kunt u vrijdag avond 10 februari a.s. kontakt opnemen met C. van Poortvliet, tel. 01857-1009. Dit is tevens het nummer voor aan melding. GOEDEREEDE De Hout en Bouwbond C.N.V. afd. Goe dereede hoopt op D.V. vrijdag 10 fe bruari haar jaarvergadering te houden. Deze vergadering vindt plaats in het ver enigingsgebouw „Oostdam" en begint om"20r00 uur. Op deze vergadering zal door de dis trictsbestuurder het een en ander verteld worden over de CAO onderhande lingen. Het bestuur hoopt dat vele leden deze avond zullen bezoeken. DIRKSLAND Oud papier aktie A.S. zaterdag wordt weer oud papier en karton bij u opgehaald. U wordt ge vraagd het voor 9 uur 's morgens gebun deld buiten te plaatsen. Kruisvereniging Ouddorp: Ook in Ouddorp kunnen moeders van kinderen van 3-6 jaar daarover van gedachten wisselen. Moeders uit de omgeving zijn ook van harte welkom. Op vier opeenvolgende maandagavon den krijgt u ruim de gelegenheid allerlei situaties aan de orde te stellen. De eerste avond is 27 februari 1989. De avonden beginnen om 20.00 uur. Inlichtingen en opgave tussen 13.00 en 14.00 uur bij de wijkverpleegster, tel. 01878- 1321. Het jaar 1989 is door fotoklub De Rare kiek geopend met de verkiezing van foto en dia van het jaar 1988. Fotograafg Louis Gruiters uit St. Oedenrode be sprak op 13 januari het ingeleverde werk en koos als beste een dia van Joep Luijckx, als beste zwart-wit een foto van Caty Pater. Beiden prolongeerden hun succes van het jaar daarvoor. De trofee voor de beste kleurenfoto ging dit jaar naar Jaap Peeman. Voor de komende vier weken staan er drie klubavonden op het programma. Vrijdag 10 februari: Bespreking eigen foto- en diawerk en een kollektie foto's van de klubs Rijswijk, Prinsenbeek en Hapert. Vrijdag 24 februari: Algemene ledenver gadering met o.a. vaststelling aktivitei- tenprogramma 1989. Vrijdag 3 maart: De Utrechtse fotograaf Hubert van Liefland laat zijn diawerk zien. Voor inlichtingen: tel. 01870-2983. STELLENDAM Op zaterdag 11 februari wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opge haald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molenkade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsws- weg. Zet u uw oud papier tijdig en gebundeld gereed? VERVOLGVERHAAL open en sprong naar buiten. En zo hard als hij lopen kon liep hij de dijk op, naar huis toe.... NEGENDE HOOFDSTUK Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 33 - Het vlammetje beschreef een boog door de lucht, hij hoorde het geritsel van poten in het hooi, het waren de ratten die op hem af kwamen.... Haastig rees hij op. Hij rukte het klinket ''AT zit je d'r triestig bie?" vroeg moeder. „Och, zoamar".... Piet haalde zijn handen van onder zijn hoofd en trachtte te glim lachen om moeder gerust te stellen, maar het ging niet. „Wat haepert er toch an?" drong ze nog eens aan. „Je bint den lesten tied zoa stille".... „Och, wat wou er noe an haepere".... zei hij ontwij kend, „aores bin 'k toch oak zoa luidruchtig niet!".... Het was waar. Piet was nooit luidruchtig geweest, maar Piet liep te tobben, dat zag moeder wel. En ze begreep ook wel waarom, daarom was ze bedroefd. Ze wou iets tegen hem zeggen, dat hem zou kunnen troosten. Nu was ze er voor in de gele genheid, ze spraken elkander zo weinig, want meestal was vader er bij, of Lena. Vader was nog in de Schuur bezig en ze zaten vertrouwelijk in de schemering, die van buiten kwam door de halfbe vroren ruiten. Buiten was het koud, je kon de bloemen niet eens van de ramen gestookt krij gen.... „Hei je Sien sind nog wel es gezieë?".... Piet begreep, dat moeder geraden had waarover hij zo triestig had zitten denken, daarom zei hij kortaf: „Nee!".... Hij wou er niet verder over pra ten, want wat hielp het, en hij wou het voor moe der niet weten, dat hij aldoor aan Sien denken moest, dan tobde ze daar ook nog maar over en ze had zelf moeite genoeg.... „Ik ken 't meisje niet begriepe", vond moeder, „a' je noe toch werkelijk drie jaer mit een joon geloape heit, en noait niks gehad, om het dan zoa mar uut te maeken".... Ze had bedoeld om iets te zeggen, dat hem over zijn verdriet zou kunnen heen helpen, maar ze vergat haar voornemen, om zichzelf in het geval te verdiepen. Waarom had Sien toch haar jongen zo lelijk behandeld? En ze was vroeger altijd zo aardig geweest! Het was iets, dat ze niet vatten kon. Piet voelde hoe moeder in haar gedachten Sien beschuldigde. Hij zou misschien niets gezegd hebben, maar nu kon hij zijn mond niet hou den. „Ik begriep het dan wel", zei hij, „'t is vaoder z'n schuld, heelemaele.... Hie heit Sien aoltoas be handeld as een ouwe schutteldoek.... 't Is een schandaol".... Moeder schrok er van, want ze begreep het ineens, zo had ze het nog nooit bekeken. Maar ze kon het niet toegeven, ze moest vader in bescher ming nemen tegenover zijn kind, al had hij het niet verdiend. Daarom zei ze vergoelijkend: „Och, je vaoder is noe eenmal een beetje koel tegenover een vreemde".... „Een vreemde! Was Sien een vreemde?".... Hij wond zich op. Hij voelde niet meer, dat hij tegen moeder bezig was. Hij moest het voor Sien opne men, want hij kon het zelfverwijt maar niet kwijt worden, dat Sien niet helemaal ongelijk had. Ze mocht dan in alles geen gelijk hebben, het was toch waar, dat vader het niet verdiend had, en daar was hij boos om. Waarom was vader niet net als Sien d'r vader, dan zou alles anders gegaan zijn, dat wist hij zeker. Daarom zei hij nog eens, smalend: „Een vreemde.... as een meisje drie jaer over de vloere komt... Die joon van Lena zal zoa lang geen vreemde voor z'n bluuve.... mar Sien was lucht, eh.... je ken beter soosjelist weze".... Moeder bleef zwijgend zitten. Opgewonden ging hij verder: „Bin ik soms oak een vreemde, hü?.... Je zou het onderhand wel zegge!.... Ik hawe 'n die centen gegeve en 't is er mit Sien deur uutge- rocht... heit 'n d'r één woord over gezeid? Niks.... niemendaole!.... Ik gloave heilig dat 'n d'r z'n draoi in gehad heit... Dat is dan je vaoder!".... Moeder begon ineens te schreien. „Piet!".... zei ze nog, maar dan kon ze niet meer. Dat Piet dat zó zei wondde haar diep. Was het zover gekomen? En was het wonder, dat het zover gekomen was? Er was nooit iets geweest tussen de kinderen en hun vader, geen vonkje liefde, zelfs geen zweem van verstandhouding, ze waren vreemden voor elkaar.... Ze voelde het verschrikkelijke daarvan. Nu de moeilijkheden van het leven hen met ondergang bedreigden kon de een de ander niet tot steun wezen. Piet, die het geprobeerd had, werd van zijn berouw verteerd.... omdat hij zijn vader geholpen had!.... Want ze begreep het wel: Piet had er spijt van.... En toch schrok ze nog toen hij het zei: „Ik wou da 'k er noait an begonne was.... Ik hawe m'n gelok mit voeten geschopt".... Ze droogde haar tranen af „Och, je vaoder is een beetje van de kook. Piet... 't is oak geen wonder.... as je zoa van aoUe kanten moeite an gedaen wordt".... „'t Is vandaege of gistere niet gekomme.... dan is 'n aoltoas wel van de kook geweest!".... „Och, je vaoder is aoltoas een beetje aores geweest as een aore.... je mota 'n wat toegeve.... me zalle 'n zoa motte versliete, hie zal wel noait meer verandere".... „Mar ik zal 'n dan zoa niet versliete, oor!".... Hij zei het lelijk. „Je mot er mar op rekene, dat ik 'em gaen smeere, ik bedank het... je ke' je eige hier aores niks as versaggerijne".... „Kind".... zei moeder, „dat hawe ik m'n heele leven nog gedaen".... Het was over haar lippen voor ze er erg in had, maar Piet merkte het niet eens. „En waer mo' je dan naer toe?".... vroeg ze nog. „Dat ken m'n niet schille", zei hij onverschillig, „waer ik verlende daer verlende ik.... Dan gaen 'k mar naer opoe toe, die wil m'n graeg ha.... Weetje wat je doet moeder, gae mi' m'n mee".... „En Lena dan?".... Ze vroeg het zonder dat ze er bij nadacht alsof ze met het denkbeeld vertrouwd was. Hij aarzelde even, want hij dacht aan Lena d'r vrijer. Dan zei hij: „Dan mot die oak mar mee, ik zal goed voor juule zurge".... Het was of er ineens iets in zijn keel schoot want hij moest aan Sien denken.... hij had Sien ook eens beloofd, dat hij voor haar zorgen zou, heel zijn leven lang.... hoe veel mooier was dat geweest... (wordt vervolgd) Let opl! verschillende hoogtes en kleuren Maak vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 ,if.,^,^,^,f.l^lf.^lf.:^:fl^Jf.^::f.^J^J^>(.^>^l^:f.l^^^l^^J^l^^Jfl^l^l^^^^l^>^4■¥■****'^***¥****^^ DOOK It» KSAPl MXS,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5