Sommige bouwgrond in IMiddelharnis kost maar 50,- per m^ VLEES MET KARAKTER Mag het een stukje beter zijn? DE KLEUN Good Luck 2 bijna zeker kampioen Schaken S.O.F. I Ambachtelijke slager J3n Wdycilddr I Milieuvriendelijke bodemvoeding Groene Kruisavond over alkohol „Advendo" gaat een groots concert verzorgen Bingo Den Bommel Cursus geestelijke vorming Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" .JZ.^' DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 Binnen de gereformeerde gezindte is inmiddels het besef doorgedrongen dat men ook daarbinnen veelvuldig te ma ken heeft met mensen die om reden van psychische en sociale nood hulp behoe ven. Daarbij kan aan zeer uiteenlo pende zaken gedacht worden, variërend van financiële tot relatieproblemen. Vanuit de kerk gezien is bij dergelijke problemen in elk geval pastorale en soms ook diaconale hulp nodig. Maar als de problemen wat ernstiger worden en langer duren, dan rijst al snel de vraag of er geen hulp van deskundigen nodig is. De indruk bestaat dat deze vraag meer en meer met ja beant woord wordt. Nu gaat het hier om een gevoelig onder werp. Immers, de wijze waarop hulp bij psychische en sociale problemen wordt gegeven heeft alles te maken met de nor men en waarden van de hulpverlener. Een aansprekende illustratie is hulpver lening bij huwelijksmoeilijkheden. Hoe denkt de hulpverlener over sexualiteit, wat vindt hij van echtscheiding, hoe ziet hij de man/vrouwverhouding in het huwelijk? Allemaal vragen waarop een christenhulpverlener naar verwacht mag worden anders zal antwoorden dan een atheïst. Zo zouden er nog vele voor beelden te geven zijn, waarmee aangege ven kan worden dat de levensbeschou welijke identiteit van de hulpverlener van groot belang is in de hulpverlening. Gelukkig wordt ook dit binnen de gere formeerde gezindte onderkend. Naast de bestaande niet-confessionele hulp verleningsinstellingen zijn er de laatste jaren verschillende al dan niet kerkelijk gebonden christelijke hulpverleningsin stellingen van de grond gekomen. Eén van deze instellingen die de laatste tijd een sterke ontwikkeling doormaakt is Stichting De Poort, voluit Gerefor meerde Landelijke Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezondheidszorg (GLIAGG) geheten. Doelstelling van de stichting is het bieden van hulp in geval van ernstige psychische en psychiatri sche problemen bij jongeren en volwas senen. Zij richt zich daarbij op de doelgroep van de gereformeerde ge zindte. Momenteel zijn er vestigingen te Schiedam (het hoofdbureau), Amers foort en Goes. Velen die tot de gerefor meerde gezindte behoren en die in psychische en sociale nood verkeren herkennen zich niet in de hulpverle ning, zoals die door de niet-confes sionele Regionale Instellingen voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg (RIAGG) geboden wordt. Uit on derzoeken is gebleken dat men zich met name te weinig herkend en gerespec teerd voelt in de eigen levensovertuiging en dat bijbelse normen en waarden niet of onvoldoende tot hun recht komen in de hulpverlening. De medewerkers van Stichting De Poort wensen juist in gehoorzaamheid aan Gods Woord hun kennis en kunde aan te wenden in de hulpverlening en zo gestalte te geven aan de bijbelse opdracht tot barm hartigheid. Stichting De Poort is binnen de gerefor meerde gezindte de enige interkerke lijke instelling, die een specialistische vorm van hulp biedt. Deze hulp wordt geboden door een psychiater, psycholo gen, orthopedagogen, een sociaal psy chiatrisch verpleegkundige en maat schappelijk werkers met voortgezette opleiding. Daarmee neemt de Stichting De Poort een geheel eigen plaats in bin nen het geheel van de reeds bestaande christelijke hulpverleningsorganisaties. Het eigene zit hem vooral in het woord specialistische hulp. Daarmee wordt aangegeven dat er voor de hulpverle ning kennis en kunde nodig is van men sen, die zich elk in afzonderlijke onder delen van het vak hebben bekwaamd. Dit is het gemakkelijkst uit te leggen aan de hand van een paar voorbeelden. Als er een jongen van 8 wordt aange meld met ernstige gedragsmoeilijkhe- den (hij is bijvoorbeeld erg agressief en zorg zowel op school als thuis voor veel problemen) dan is er hulp nodig van iemand die verstand heeft van proble men van jeugdigen en die in staat is om zo iemand bijvoorbeeld met spelthera pie te helpen. Voor ouderen is er bij bepaalde problemen ook weer een heel eigen benadering nodig. Een oudere die geestelijk achteruit gaat moet medisch worden onderzocht (bijvoorbeeld door een psychiater) om vast te stellen of er een lichamelijke oorzaak voor is. Als dat zo is, kunnen er medicijnen nodig zijn. Het kan echter ook zijn dat er andere oorzaken zijn, bijvoorbeeld het overlij den van de echtgenoot/-te. Een psycho loog kan door middel van gesprekken proberen de verwerking van dat verlies en de eventuele aanpassing aan een zaamheid op gang te brengen. Weer een ander voorbeeld waaruit de noodzaak van specialistische hulp blijkt, betreft een vrouw diejarenlang te kampen heeft met moeilijkheden omdat zij zich ener zijds zo sterk afhankelijk voelt van anderen en tegelijkertijd geen vertrou welijke banden durft aan te gaan. In haar jeugd heeft ze weinig warmte en genegenheid van haar ouders onder vonden. Door allerlei nare ervaringen, en misschien ook wel omdat ze geeste lijk niet zo sterk is, zijn er pijnlijke innerlijke konflikten gegroeid. Ze wordt daardoor als het ware uit elkaar getrok ken en het belemmert haar ernstig in haar dagelijks funktioneren. Hierbij is een bepaalde vorm van psychologische hulp nodig, waardoor zo iemand gelei delijk meer inzicht krijgt in haar eigen tegengestelde behoeften en angsten en leert daar zodanig mee om te gaan dat ze daardoor het leven wat beter aankan. Deze specialistische hulp kan gezien worden als aanvullend ten opzichte van de (algemene) hulp zoals die door het maatschappelijk werk wordt gegeven. Hoe komt de hulpverlening nu tot stand? Ieder die dat wil kan zich bij één van de verschillende vestigingen voor hulp of advies telefonisch aanmelden. Achter de telefoon zit iemand die de noodzakelijke informatie beknopt no teert. Eens per week worden alle binnen gekomen hulpvragen in het team van hulpverleners besproken. Er wordt dan besloten welke hulpverlener een be paalde hulpvraag in behandeling zal nemen en wanneer dat zal gebeuren. De hulpvragende krijgt daarvan dan schrif telijk bericht. Op de afgesproken tijd stippen volgen de eerste gesprekken, de zogenaamde „intakegesprekken". Deze gesprekken zijn bedoeld om na te gaan wat het probleem precies is, hoe lang het al aanwezig is, welke hulp wordt ge vraagd, e.d. Na deze gesprekken wordt een behandelplan opgesteld en daarna begint de eigenlijke hulpverlening. De hulp wordt in principe kosteloos ver strekt, maar een bijdrage in de kosten wordt zeer op prijs gesteld. In beginsel wordt altijd gevraagd of de huisarts en de pastor van het kontakt met De Poort afweten en zo nee, of zij mogen worden ingelicht. Samenwer king met hen kan namelijk van groot belang zijn. Pastoraal kontakt wordt sterk aanbevolen, juists ook om de eigen identiteit duidelijk gestalte te geven. Als de hulpvragende hiertegen onoverko melijke bezwaren heeft, dan wordt iemands mening echter gerespekteerd. De privacy van hulpvragenden is in elk geval volledig gewaarborgd! Het eigene van de hulpverlening door Stichting De Poort wordt steeds meer herkend binnen de gereformeerde ge zindte. Dat blijkt vooral uit de sterke toename van het aantal hulpvragers dat jaarlijks de weg weet te vinden naar één van de vestigingsplaatsen van de Stich ting. Sinds 1984 neemt het aantal hulp vragers elk jaar gemiddeld met maar liefst 32% toe! De erkenning van het werk die hieruit spreekt stemt enerzijds tot dankbaarheid, maar geeft tegelijker tijd ook weer de nodige zorgen. De groei in de hulpbehoefte is namelijk zo sterk, dat we mensen en middelen tekort komen om in de hulpbehoefte te voor zien. Stichting De Poort wordt namelijk niet door de overheid gesubsidieerd en is geheel aangewezen op giften en dona ties van de participerende kerken, parti culieren en bedrijven. Door het grote aantal aanmeldingen zijn bij de verschillende vestigingen ontoelaatbaar lange wachttijden ont staan. Soms zijn dat schrijnende situa ties, die om een direct ingrijpen vragen. Bijvoorbeeld een echtgenote, die van wege grote problemen thuis het huis is uitgevlucht en ergens in een caravan verblijft met een minimum aan kleding, e.d. Of een meisje dat eindelijk besloten heeft met haar incest-ervaringen naar buiten te komen, maar dan ook direct uit huis moet en onderdak in een pleegge zin behoeft, enz. enz. Het legt een grote druk op de werkers dat zij in deze situa ties door de grote werkdruk vaak met lege handen staan en niet direct kunnen helpen, met alle nare gevolgen voor degene, die zo dringend hulp behoeft. Buiten dat zijn er in ons land nog een aantal gebieden waar Stichting De Poort (nog) geen vestiging heeft en waar nog nauwelijks bijbels verantwoorde hulp beschikbaar is. Er bestaat het voorne men om in de toekomst het aantal vesti gingen zodanig uit te breiden dat in alle gebieden, waar de gereformeerde ge zindte min of meer geconcentreerd is, een vestiging van de grond te krijgen. Om de vereiste uitbreidingen te realise- Deze bon opsturen naar: Stichting De Poort, Postbus 273, 3100 ZG Schiedam ren is echter veel geld nodig. Er wordt hard gewerkt om door de overheid erkend en gesubsidieerd te worden, maar het zal in deze tijd van bezuinigin gen waarschijnlijk veel tijd vragen voor dat die erkenning er komt. Daarom doen we een dringend beroep op uw steun zowel door gebed alsook door financiële ondersteuning. Giften kunnen worden overgemaakt op giro 3971975 of bankrekening 34.20.83.333 t.n.v. Stichting De Poort te Schiedam. De medewerkers van Stichting De Poort verzorgen ook lezingen over onderwer pen op het gebied van de hulpverlening. Daarvoor, maar ook voor andere inlich tingen kunt u kontakt opnemen met de directeur. Dr. J. van der Wal. (Stichting De Poort, Postbus 273, 3100 AG Schie dam. Tel. 010-4261081). Donateurs kunnen zich door middel van onderstaande bon aanmelden. De minimale donatie bedraagt 15,- per jaar. Bij een donatie vanaf/ 25,- per jaar ontvangt u 2 maal per jaar ons orgaan „POORTNIEUWS". Afgelopen zaterdag wist het tweede team van Good Luck opnieuw twee punten te pakken na een spannende wedstrijd tegen Oranje-Zwart uit Mijns- herenland. De openingstreffer was voor Oranje-Zwart en bracht de stand op O - 1. Niet lang daarna bracht Dick Boeter de stand op 1 - 1, nadat André Vis de bal had onderschept. Opnieuw bouwde Oranje-Zwart een kleine voorsprong op door de stand 1 - 2 te maken. Maar Good Luck kwam terug, want Marjo Joppe maakte de stand weer gelijk met een doorloopbal. Daarna was het de beurt voor Good Luck om voor te komen, André Vis en Dick Boeter scho ten beiden van afstand en de stand werd 4-2. Jacco de Vos bracht de stand op 5 - 2 met een doorloopbal. Na nog 2 doel punten van Oranje-Zwart werd de eind stand beslist op 6 - 4 door een afstand schot van André Vis. Andere uitslagen zijn: Korvo 3 - Good Luck 44 - 3 Good Luck 5 - Dreischor8 - 6 Good Luck J - Korbatjo Jl1 - 14 Good Luck C - Vios (N) C4 - 0 Good Luck P - Ado P0-10 Door omstandigheden kwam ik afgelo pen woensdag een uur te laat binnenlo pen en wat heb ik gelijk weer veel gemist. Het begon al met J.J. Dogterom die zachtjes huilend aan de bar zat. Snik kend deelde hij mij mede dat hij simpel weg z'n dame weggegeven had. Het gesnik ging over in bulderend gelach toen ik hem een pilsje aanbood (dit is nu de zogenaamde bier-therapie, voor veel schakers een geweldige manier om te blijven lachen). U denkt „is dat niet wat overdreven, heel dat verhaal van J.J.D.?" Inderdaad, dat is het. In de deuropening kwamn ik toen Gebuis tegen met z'n jas al aan en een hoe op. „Weltruste" zei hij nog en was al op weg naar huis. U denkt „is dat niet wat overdreven, dat verhaal van Ge- buis?" Nee, het klopt tot op de letter. Binnengekomen zag ik dat van Rossum zeer sportief gewacht had en de klok niet aangezet had. Zelf kon ik de sportiviteit niet opbrengen om van Rossum te laten winnen en de winst was al snel dui delijk aanwezig. Jaap Gebraad heeft de laatste twee weken geen punt meer kunnen winnen toen wij opmerkten dat dat wel eens aan zijn neven-aktiviteiten zou kunnen lig gen (hoorden wij niet iets over een vrien dinnetje?) heeft hij dat zich ter harte genomen. Als het daar dus echt aan heeft gelegen gaat Jaap een woensdag weer winnen. Compliment voor van Strien, die een zeer mooie partij liet zien tegen P. Holle- man. Jammer dat er een foutje werd gemaakt, maar het was een juweeltje. Wijnands had waarschijnlijk z'n dag want hij speelde zeer aardig en wist remise tegen L. Holleman te halen (later vertelde Wijnands dat hij z'n punten lie ver deelt met iemand dan ze helemaal kwijt te zijn). Uitslagen op een rij: P. Holleman - van Strien1 - O v. Hooff- Dogterom1 -O Gebraad - van LoonO- 1 L. Holleman - Wijnands Vi - Vi A. Douw - Gebuis1 -O Korteweg - HaineyO - 1 van Rossum - BruggemanO - 1 Dit was het schaakverslag vanaf een zeer koude zolderkamer met de ijsbloe- men op de ruiten, terwijl de sneeuw zachtjes naar beneden dwarrelt (en ook dit is weer overdreven). Tot de volgende week en als de winter toch niet doorzet kom dan moregn lek ker warm schaken in de Grutterswei, 20.00 uur. g j g OOLTGENSPLAAT De Gemengde Zangvereniging „Adven do" te Ooltgensplaat gaat op vrijdag 10 februari een groots concert verzorgen in het verenigingsgebouw „'t Centrum" aan de Van Weelstraat 10. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Na de opening treedt allereerst ,Ad- vendo" naar voren met een vijftal num mers, waaronder „Eens meiensmorgens vroe" van Thomas Morley en „Die Forelle" van Fr. Schubert. Dirigent is de heer C.C. van den Heuvel, aan de piano mevrouw Sarita van Steeg-van der Steenhoven. Vervolgens zal het Kinderkoor van de Gem. Zangvereniging „Apollo" uit Nieuwe Tonge, o.l.v. mevr. N. Brugge- man-de Bonte negen liederen zingen. Bij enkele werken treden daar als solist naar voren Arjan Gebraad en als solis tes Susanna Verboom, Diana Meinster en Vibeke Schuring. „Tavenu" uit Dinteloord, ook een Gemengd koor, o.l.v. Loek van Dijck treed naar voren met vijf nummers, waaronder het „Ave verum corpus" van W.A. Mozart. De piano wordt bespeeld door Dick van de Giesen. Na de pauze volgen weer zes werken van „Tavenu", met o.a. het bekende „Die winter is vergangen" van J. v.d. Borre en „Jan de mulder" van Jan Vermulst. Voor de sluiting komt wederom „Ad vendo" met een viertal werken voor het voetlicht, waarvan wij speciaal noemen „Losten to the Angels" naar een bewer king van Jan Vermulst en tot slot „Land of Hope and Glory" van Edward Elgar. Lady-speaker is mevrouw Ada Vroeg- indeweij-Littel. Alhoewel meerderen uit de raad er wat moeite mee hadden werd, in de j.l. donderdagavond gehouden vergade ring, het voorstel tot verkoop van 1200 m^ grond in het bedrijvenpark „Oost plaat" aan fysiotherapeut de Goey uit Numansdorp toch gehonoreerd. Was het voor hen al de vraag of een fysio therapie in een bedrijvenpark ttiuis- hoort, nóg bedenkelijker keken de bezwaarden aan tegen het gegeven dat de bouwgrond voor ook het woonhuis slechts vijftig gulden per m^ zal bedragen.... De heren Rijvers (VDB) en Kersbergen (WD) gaven van hun tegenzin blijk: „Voor vijftig gulden per m^ wil ik ook wel een huis bouwen achter „Hemesse- roord" maakte dhr. Rijvers bekend. Hij vond dat een fysiotherapie-praktijk toch moeilijk onder handel of industrie te rangschikken valt en 't was dan ook zijn overtuiging dat zo'n praktijk thuishoort binnen het dorp, dichtbij de potentiële patiënten. Dhr. Rijvers vond dat het College het bestemmingsplan wat al te ruim heeft geïnterpreteerd waardoor het de aanvrager mogelijk wordt zich op lucratieve wijze een bouwperceel te verwerven. Ook dhr. Kersbergen had er weinig vrede mee en ook hij geloofde, evenals dhr. Rijvers in een precedentwerking. Het leek hem dat die voorkomen zou kunnen worden wanneer de grond voor de bouw van de bedrijfswoning duurder wordt gemaakt. Daarbij dacht dhr. Kersbergen zeker aan het dubbele, maar uit het antwoord van weth. Jacobs bleek dat daar nauwelijks een formule voor te bedenken is. Het leek dhr. Jacobs dat een potentiële koper bij de koop zeker niet over de bouw van een bedrijfswo ning zou spreken. Pas nadien, wanneer de grond in zijn bezit zou zijn zou er een bouwvergunning worden aangevraagd, leek het dhr. Jacobs en van enige navor dering kan dan uiteraard geen sprake meer zijn. Zo'n differentiatie had misschien ook dhr. Hoogzand wel wat geleken, al ver klaarde hij zich bijzonder ingenomen met de vestiging van bovenbedoelde praktijk waarin - nog in Numansdorp - vele Flakkeeërs worden behandeld. Wellicht zal er in de betreffende raads commissie nog verder over worden gesproken, maar het lijkt weth. Jacobs niet dat er aan de oppervlakte van de grond criteria moeten worden gesteld. „Al begint iemand maar een bedrijf ter grootte van een garage, dan mag er ook een woning worden gebouwd"? stelde de wethouder vast. Dat gegeven deed hem geen wildgroei of een stormloop op die mogelijkheid vrezen. Wonen op een industriegebied lijkt ook niet dat woon genot te bieden zoals dat in een woonge bied aanwezig is, had dhr. Hoogzand verondersteld, maar daarover werd nog al van mening verschild. Het voorstel tot verkoop werd aangeno men met de stemmen van de heren Rij vers, Kersbergen, v.d. Ketterij en Broos hoofd tegen. S^ÏBWöH I RIBLAPPEN „Limousin" 500 gram 8.25 I VERSE WORST 500 gram 4.28 KIPPEPOTEN I I LUNCHWORST ROOKKAAS Per kilo 5.95 100 gram 1.25 150 gram 1.98 SOEPEN UIT EIGEN KEUKEN Erwtensoep Bruine bonensoep Kippesoep Groentesoep Per liter »5,3U Geldig t/m 14 februari 1989 OUDDORP Tel. 01878 - 1245 ZWARTEWAAL Tel. 01887 - 2220 De plaatselijke commissie Welzijns werk voor Ouderen te Den Bommel organiseert op woensdag 15 februari a.s. in 't Westerlicht te Den Bommel een Bingo-middag. Personen vanaf 55 jaar zijn welkom. Kom gerust eens kijken en meedoen. De kosten zijn gesteld op 3,- per persoon, daarvoor ontvangt u bingo kaarten en een kopje koffie. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. U kunt zich opgeven bij mevr. J. Zoon-Karels, Schoolstraat 15, Den Bommel, tel. 01871-1574. Binnen de Nederlandse samenleving bestaat een groeiende afkeer tegen het gebruik van kunstmesten en chemische bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw. Dit komt vermoedelijk door de milieu rampen van de laatste jaren en de niet te stuiten zure regen die Europa teistert. De laatste 10 a 15 jaren heeft zich in Nederland een duidelijke ontwikkeling voorgedaan in de richting van milieu vriendelijke bodemvoeding. De FAF Feeds and Fertilizers B.V. te Putten heeft met haar FAForiet-produkten hier goed op ingespeeld. Op basis van in kringloop gebrachte eiwitten worden door dit bedrijf een grote serie speciale samengestelde orga nische meststoffen - onder de naam FAForiet -op de markt gebracht. Het merendeel van deze meststoffen vindt haar toepassing in de beroepstuinbouw en de tuinbouw onder glas. Een ander deel wordt via tuincentra etc. aan de hobby-tuinder verkocht. Juist voor deze laatste categorie brengt de FAF dit voorjaar een speciale milieu vriendelijke gazonmest in groot- (25 kg) en kleinverpakking (2'/2, 5, 10 kg) op de markt. OUDDORP Op woensdag 22 februari 1989 organi seert het Groene Kruis Ouddorp een voorlichtingsavond over alkohol. Drinkers heb je in alle soorten en maten. De een drinkt omdat hij het lekker vindt, de ander voor de gezelligheid. En daar is niets op tegen. Maar het wordt anders als men er niet meer buiten kan. Dan is alkohol een probleem geworden en daarover hoor je steeds vaker: verslaving, agressief ge drag, probleemdrinkers, rijden onder invloed, vaak met ongelukken. Waarheen voor hulp als men zijn alko- holprobleem niet meer de baas is? Meestal komt men eerst bij de huis arts terecht. Dokter W.J. Bron zal deze avond eerst het effekt van alkohol op het lichaam toelichten. Daarna zal iemand uit een AA-groep (Anonieme Alkoholisten) ons vertellen hoe hij zelf als alkoholist met de AA in kontakt kwam, welke werkwijze de AA heeft en hoe de begeleiding en nazorg is. Zijn vrouw zal ons vertellen hoe zij het ervaren heeft toen haar man aan de alkohol verslaafd was, hoe familie en vrienden hierop reageren, hoe machte loos men zich dikwijls voelt, maar ook hoe men het beste kan handelen. U bent van harte welkom in het wijkge- bouw van het Groene Kruis, Dirkdoens- weg 33 te Ouddorp. De aanvang is 8 uur en de toegang is gratis. Komt u ook op de 22e februari? Op D.V. maandag 13 februari a.s. hoopt dr. M. J. Paul uit Amersfoort te spreken over „Schriftgezag en Schriftkritiek". Aan vang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksten", Ring te Middelharnis. Alle cursisten worden deze avond weer hartelijk uitgenodigd. De Stuurgroep Lendelapjes loo gram 2,09 Achterhamloo gram 1,39 Slagerij Riblapjesloo gram 1,79 Varkenslever. 100 gram 0,95 J Borstlapjes loo gram 1,69 Gebr. gehaktloo gram 0,99 Wij zijn met vakantie van 13 tot 19 febr.! (g) Deze produkten zijn uit eigen worstmakerij; en eigen geslacht rund- (Charollais) en varkensvlees. (g) f Molendijk 33 - HERKINGEN - Telefoon 01876-473 ®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®{D(i) .'V^ Over het werk van Stichting De Poort

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2