EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 vanDroii^elen Samenwerking dringende noodzaal( Deja installeert nieuwe lino/pvc-snijmachine Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen s T J^ m B m Vi_4 ijll"! ^■I B jT] |T H fll Z/ Schaakpartij De Zwarte Pion ft Q s Gl Hl IJ HET KIJKVENSTER Ver. van Bedrijven Goeree-Overflakkee: Streekvergadering Herv. Mannenverenigingen flakkee expresse bv Dagopvang-groep in Nieuwe Tonge, succesvol! Toename werkloosheid in rayon Tholen een huis verkopen- Makelaar Tamboer SF1 1 Werkgroep van de Nederlandse Hartstichting wanneer elke seconde telt... 3e Blad VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 No. 5772 blik op kerk en samenleving - Kerkverlating - Hoe houden we hen vast? Steeds meer wordt er in de kerk(en) gediscussieerd en geconfereerd over de „kerkverlating". Een betrekkelijk nieu we term, waarmee wordt aangeduid het probleem dat in tal van gemeenten men sen, met name jongeren, geruisloos ver dwijnen. Het zijn dan meestal jongeren die misschien nog voor de vorm mee leefden en soms meededen, maar zodra ze op eigen benen staan, afhaakten. Innerlijk waren ze al los van de kerk, het definitieve doorsnijden van de band met de kerk was vaak nog slechts een formaliteit. Vanzelfsprekend is er al veel gezegd over de oorzaken van deze „kerkverlating". Voor een gedeelte is de prediking in tal van gemeenten er debet aan. Ter linker zijde wordt vaak een verminkt evangelie verkondigd, waarin het Evangelie zoals dat in de Heilige Schrift tot ons komt, nauwelijks herkenbaar is. Aan de an dere kant wordt soms een prediking gebracht die moet doorgaan voor het echte en het ware, en die dat misschien op de klank af wel is, maar waarin alleen maar eindeloos wordt herhaald wat iedereen al lang weet. Een nietszeg gende en traditionele prediking waarbij mensen in slaap vallen omdat niemand erdoor verontrust wordt. Daarnaast wordt als één van de oorza ken van kerkverlating genoemd het feit dat in de gezinnen alles verliep volgens het geijkte patroon, terwijl de kerkgang en de religie in het algemeen toch geen realiteiten waren. De vormen werden nog wel in stand gehouden, maar het leven, de ziel was eruit, en jongeren prik ten daar feilloos doorheen. De vraag is niet alleen: „hoe komen we eraan?", maar vooral ook: „hoe komen we eraf?" Niet alleen is belangrijk te weten hoe het toch komt dat zoveel jon geren de kerk de rug hebben toegekeerd, maar ook weten te vinden om in de toe komst deze kerkverlating, indien enigs zins mogelijk, te voorkómen of althans te beperken. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Die stelling mag aanvechtbaar zijn, maar bevat toch een waarheidselement. Het zal broodnodig zijn de jongere generatie vertrouwd te maken met de dingen van het Koninkrijk Gods. Ech ter, over de vraag hóe dat moet gebeuren lopen de meningen weer uiteen. Dat het Woord van God en de belijdenis van de kerk weer moet worden doorge geven aan het volgende geslacht staat wel vast. Dat is een bijbels gegeven. Reeds in Israël moesten de vaders het doorgeven aan de kinderen, en die kin deren weer aan het volgende geslacht (zie Psalm 78). Zondagsschool, catechisatie, clubs en verenigingen zijn de bekende en de geëi gende middelen. Voor velen blijft deze overdracht dan ook het eerste en vrijwel het enige wat moet geschieden. De onderwijzer, de leider, de predikant, brengt de jongeren de nodige kennis bij. Hij is het die spreekt en de jeugd heeft maar te luisteren. Hoogstens kunnen er na afloop vragen worden gesteld en kun nen de antwoorden de zaak nog wat ver duidelijken, maar dan houdt het wel ongeveer op. Anderen zien deze methode als vol strekt „uit de tijd". We moeten allereerst naar de jongeren luisteren, ons verplaat sen in hun denkwereld, hun vragen vol strekt serieus nemen. Kortom, hun opvattingen en hun ervaringswereld staan centraal. Misschien krijg je ook nogeens de gelegenheid om vanuit de bijbel op hun vragen in te gaan. Dat zijn natuurlijk twee uitersten, die in de praktijk misschien niet zo zwart-wit zullen voorkomen. Maar de vraag blijft toch wel overeind: moeten we louter docerend te werk gaan, of zijn we al zoe kend en luisterend bezig? Ik denk dat de waarheid ergens in het midden ligt. Met de overdracht van lou ter theoretische kennis is het te vrezen dat we nog véél meer jongeren kwijt zul len raken. De jeugd van onze tijd vraagt niet in de eerste plaats wat de kerk gelooft en belijdt al is dat natuurlijk van het hoogste belang! maar zij wil zelf bij dat geloven en belijden betrok ken worden. Daarom zullen we in het kerkewerk met de jeugd in gesprek moe ten zien te komen en te blijven, niet vrij blijvend, maar samen luisteren naar Schrift en Belijdenis, en zo laten zien dat die oude boodschap helemaal niet verouderd is, maar volop aktueel voor de tijd waarin we leven en dat daar de antwoorden te vinden zijn op de vragen die ook onze jongeren vandaag bezig houden. Het is zeker allemaal gemakkelijker gezegd dan gedaan, maar één en ander zal wel de voortdurende bezinning nodig hebben van allen die bij de arbeid onder onze jongeren betrokken zijn. Waarnemer De heer Kamminga, voorzitter Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, had niet alleen de samen werking van de ondernemers onder ling op het oog, maar ook de samen werking op politiek niveau en met de bestuurlijke en maatschappelijke or ganisaties. Het wordt tijd dat wij als ondernemers meer gaan ageren dan blijven reageren, aldus de heer Kam minga. De voorzitter van Het verbond van Midden- en Kleinbedrijf Ondernemers (ondernemingen tot 100 werknemers) sprak op uitnodiging van de Vereniging van Bedrijven Goeree Overflakkee over de maatschappelijke positie Van het Midden- en Kleinbedrijf Na de jaren '70 waarin ondernemen en winst maken als vies werd beschouwd, is na enkele jaren van doemdenken, in 1982 de door braak gekomen. Minder overheid, meer markt werd toen het devies. En deze pri vatisering van het bedrijfsleven was juist. Het is steeds beter gegaan en ook voor 1989 zijn de vooruitzichten goed. In de afgelopen jaren is het MKB de grootste groeier geweest. Er zijn 100.000 nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd en voor 1989 worden er nog 75.000 nieuwe plaatsen verwacht. Het MKB 96% van het totaal aantal bedrijven in Neder land, levert zo"n 40% van het Bruto Nationaal Produkt en ca. 45% van alle werknemers vinden hun plaats bij het Midden- en Kleinbedrijf. Mede hier door is het MKB herkend en erkend als een sociale gesprekspartner bij de over heid. Maar er blijven zorgen: de werkloosheid blijft te hoog, waarbij veelal ook de aan sluiting van de vakbekwaamheid en de vraag door de werkgevers steeds meer lijkt te botsen. Op dit moment worden uit Engeland en andere Europese lan den vakmensen gehaald terwijl hier nog een grote werkloosheid is. Het is een zaak voor werkgevers, werknemers en onderwijsinstellingen hier goed met elkaar te overleggen. Ook de Europese samenwerking - 1992 - is een zaak die grote aandacht vraagt. Het lijkt ver weg en veel aan ons voorbij te trekken maar met een eenvoudig voorbeeld maakte de heer Kamminga duidelijk wat de gevol gen zijn voor iedere ondernemer. De afstand van Milaan naar Amsterdam blijft evenlang maar de tijd om deze te overbruggen wordt enorm bekort door het wegvallen van grensformaliteiten. Wij kunnen concurreren op de Ita liaanse markt met Hollands gebak, maar de Italiaan komt zijn produkten bij ons aanbieden. Specialisatie door marktverdeling is nodig. Samenwerken is nodig om te komen tot een goed, verantwoord milieubeleid; tot goede infrastructurele voorzieningen met name wegen. En als de politiek zelf die verantwoordelijkheid niet neemt en bijvoorbeeld gemeentelijke samenwer king blokkeert dan zullen de onderne mers zelf het voortouw in handen moeten nemen. Deze laatste opmerken sluit goed aan bij hetgeen door voorzitter Tamboer in zijn openingswoord was aangekondigd, dat binnen de Vereniging van Bedrijven wordt bezien of een eventuele oprich ting van een Ondernemerskamer waar in met de 4 gemeenten en de Kamer van Koophandel kan worden samengewerkt om bedrijvenvestiging te adviseren, haal baar is. Het motto: Ondernemers van Goeree-Overflakkee voor Goeree-Over flakkee. Concluderend stelde de heer Kam minga dat vanuit de maatschappelijke positie van het MKB het nodig is om gezamenlijk visies te ontwikkelen voor de nabije toekomst: Hoe denken wij over de samenleving, hoe moet die eruit zien; wat willen wij van het onderwijs. Op D.V. 8 februari hopen de gezamen lijke Ned. Herv. Mannenverenigingen op G.G. hun voorjaarsstreekvergade- ring te houden. Deze vergadering wordt gehouden te Goedereede in het verenigingsgebouw De Ark. De inleider op deze avond is vriend F. van Wijk en het onderwerp is: Beproefde geesten of zij uit God zijn, n.a.v. 1 Johan nes 4. We rekenen ook nu weer op een goede opkomst van vele leden van de verschil lende verenigingen. En niet alleen zij! Ook bezoekers zijn van harte welkom. Hoe meer er begerig zijn Gods Woord te onderzoeken, des te beter is het. Ook ter versteviging van de zo noodza kelijke onderlinge band zijn deze streek- vergaderingen een uiterst geschikte ge legenheid. Tot ziens D.V. te Goedereede! Het streekbestuur 01870- 4844 Gratis taxatie van uw huis Jeugdwerk Nieuwe Tonge A.s. zaterdag 4 februari hebben wij een avond over LOTUS. Deze avond ver zorgt de heer Lugtenburg voor ons. Hij zal ons verschillende dingen laten zien en erover vertellen. We hopen om 8 uur te beginnen. Tot ziens in „Elim". Het J.W.C. ROTTERDAM Deja is sinds 1984 in het bezit van een geavanceerde snijma- chine voor alle soorten vloerbedekking op 400 en 500 cm breedte. De hiermee bereikte resultaten zijn dermate bevre digend, dat al enige tijd werd gestreefd naar het vinden van een afdoende oplossing voor het verwerken van de vele metrages harde vloerbedekking. De filosofie achter het projekt, dat met een aanzienlijke eigen inbreng in zijn totaliteit door Deja werd begeleid, is, dat op korte termijn ook lino-metrages op 200 cm breedte goed verzorgd dienen te kunnen worden verzonden. Daartoe heeft Deja een niet onaanzienlijk pak ket van eisen opgesteld dat technisch vertaald is door de machinefabriek E.T.F, in Nederweert. Deze mensen ble ken ook nu weer in staat, op grond van een goed gecoördineerd samenspel, aan de wensen van Dehnert Jansen ge stalte te geven en de lino-snijmachine te ontwikkelen zoals Deja zich die had voorgesteld. Verwarming Speciaal het verwarmen van de eerste meters linoleum is van evident belang ten opzichte van het rollen van de rest van de betreffende coupage. Juist warm te maakt het materiaal dusdanig soepel, dat het strak kan worden opgerold. Bij Forbo Krommenie bijvoorbeeld wordt die natuurlijke soepelheid bereikt in de droogkamer; teneinde nu een soortge lijk effekt te kunnen sorteren, is de machine bij Deja voorzien van een sta tion, dat bestaat uit aangedreven walsen met daartussen de nodige verwarmings elementen. Voor vinyl is de machine ten slotte apart toegankelijk gemaakt, om dat deze vloerbedekking van zichzelf al soepel is. Het in oktober 1988 gestarte projekt van de Stichting Bejaardenwerk „Middel harnis" in het „Dorpshuis" te Nieuwe Tonge is bijzonder goed aangeslagen bij de oudere bevolking. Dagopvang, is een bijzondere aktiviteit voor ouderen die een wat minder gun stige tijd doormaken en daardoor wat extra behoefte aan begeleiding, zorg, aandacht, afleidinga en stimulans heb ben. Dit projekt voldoet aan het gestelde doel. In Nieuwe Tonge maken nu reeds 9 mensen gebruik van deze aktiviteit en zij zijn er erg enthousiast over. Geen enkele keer wordt er overgeslagen. De aktiviteit wordt hoofdzakelijk bege leid door een groep van 7 vrijwilligsters, die om toerbeurt „dienst" hebben. Ook zij zijn enthousiast en beleven veel genoegen aan dit werk. De eind-verantwoordelijkheid van alle Dagopvang-groepen wordt gedragen door Jopie van Prooyen, die werkzaam is bij de S.B.W. en in Middelharnis ook 2 volle groepen begeleidt. Belangstellenden (ook familie) kunnen meer informatie krijgen over dagopvang van Jopie. Zij is op dinsdag, woensdag en donderdag te bereiken bij de S.B.W., telefoon 01870-3366. SINT ANNALAND De werkloosheid van zowel mannen als vrouwen is in de afgelopen maand toe genomen. Voornamelijk is dit toe te schrijven aan seizoeninvloeden. Het aantal werkloze mannen steeg van 253 tot 366 en bij de vrouwen steeg het aan bod van 170 tot 197. Hierbij was met name een stijging in de sectoren kan toorpersoneel en losse arbeidsters. De vraag naar arbeidskrachten daalde van 26 tot 20. In vergelijking met de overeen komstige maand van vorig jaar zijn thans 42 mannen minder en 2 vrouwen meer als werkzoekende geregistreerd. De vraag ligt nu lager. Het werkloosheidspercentage ligt voor het rayon Tholen bij de mannen op 8,2% en bij de vrouwen op 14,1%. Dit levert een totaalbeeld op van 9,6%. Landelijk gezien ligt het werkloosheidspercentage op 12,5% voor de mannen en 18,0% voor de vrouwen met een totaal van 14,2%. Het aantal werklozen nam bij de man nelijke beroepsbevolking met name toe in de sectoren bouwnijverheid, grond werken en bij de landbouw en de plant soendiensten. Hoofdzakelijk kan dit aanbod als seizoenwerkloos beschouwd worden. Tel. 01870-3477 wat van de overheid? Door goed georga niseerd - 35% van de ondernemers is aangesloten bij organisaties - deze vra gen te beantwoorden is het mogelijk de eigen belangen zo goed mogelijk te behartigen in het belang van de totale maatschappij. De Vereniging van Bedrijven - secreta ris J. Kramer - postbus 253, 3240 AG Middelharnis, kan terugzien op een geslaagde avond waarin het nodige voor de komende periode is aangereikt. Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen van 30 januari 1989: Dammen: C. Mierop - J. VisbeenO - 2 G. Tanis - C. Akershoek2 - O H. Tanis - K TanisO - 2 C. Tanis - M. BruinsmaO - 2 H. Tanis - J. van Koppen1 - 1 Schaken: K. v.d. Wende - C. WassenaarVi - Vi Jac. Santifort - E. Santifort1 - O RSB-competitie: Ontspanning 1 - Ashtapada 1 (voorlopig)IV2 - SVi De degradatie van Ontspanning is door deze nederlaag vrijwel zeker. Doordaclit De volautomatische wikkelaar wikkelt de coupon altijd met de rug naar binnen op tot een roldiameter van maximaal 35 cm, incl. koker. Heel doordacht is de machine voorzien van een kokerdispen- cer met daarbij een koker-voorraadbak. De koker zelf wordt via een foto-elek trische impuls op de juiste plaats geposi tioneerd. De doelmatigheid wordt nog vergroot door de aangebouwde krimp- Zowel in RSB alsmede huish. draait de heer T. C. van Prooijen op volle toeren. Dat is de reden waarom wij onder staande partij van hem aan u pre senteren: Wit van Prooijen, zwart Knol (de Pen ning 1, Rozenburg). Koning - Indisch u weet wel met die gheeele riijjjj pionnen in het centrum. 1. d2 - d4 g7 - g6 2. e2 - e4 Lf8 - g7 3. c2 - c4 d7 - d6 4. Lfl - e2 c7 - c6 5. Pbl - c3 Pg8 - f6 6. f2 - f4 Dd8 - a5 Het is wel niet heiegaar vlgs. het boekje maar het is ook geen wereld klasse! Niettemin staan er verschrikkelijke din gen te gebeuren. En dat is leuk. 7. Lel - d2 Da5 - b6 Met Dame op b2 slaan is koren op wits molen. Dus retour. 8. Pgl - D Lc8 - g4 9. Pc3 - a4 weg lelijk beest! 9Db6-c7 10. h2 - h3 Lg4 - d7 Effe 'n paar lastige vliegen verjaagd. 11. Pa4-c3 a7 - a6 12. Ld2 - e3 0-0 13. e4 - e5 Pf6 - e8 We zijn terug op origineel K Indisch gebied. Plotseling moet de loper zich offeren wegens mat op f8. Was daarom Lg7 x e5 wel zo goed? Ga dat na.... zie diagram. 1 t 21. g2-g4 Dc7 xe5 22. Dfl - f2 Pe8 - f6?? 23. Le3 - f4!! Zogezegd op klaarlichte dag wordt een Koningin gevangen genomen. 23Pb8 - d7 24. Lf4 X e5 Pd7 x e5 De rest is wennen aan 'n nul voor zwart.... 25. g4 X f5 Pe5 x c4 26. Df2 - d4 Pc4 x b2 27. Tal - bl en na dit dik-hout- zagerij-tot-plankies gaf zwart terecht op; 7 zetten te laat overigens. Einde van de terechtstelling. Jaap Hojlander folie-dispencer die een automatische ver pakking mogelijk maakt. Na het verpakken komt de rol in een föhninstallatie, bestaande uit 2 aange dreven walsen, met daarboven 2 blowers die er voor zorgen, dat de kop-kanten van de rol dichtgekrompen worden. Belangrijk is, dat de aldus verkregen coupage beter verpakt is en dat bescha digingen tot een minimum beperkt blijven. afdeling Middelharnis De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelharnis- Sommelsdijk organiseerde op 19 en 25 januari 1989 een reanimatiecursus in Oostflakkee (Achthuizen) en op 23 en 30 januari 1989 te Middelharnis- Sommelsdijk. Aanmelden voor een nieuwe cursus kan nog steeds. Voor Oostflakkee bij: De heer C. IJpelaar, Achthuizen 138, Achthui zen, tel. 01873 - 2185. De heer R. Hui- brechtse, Bloemstraat 2, Achthuizen, tel. 01873 - 1886. Voor Middelhamis-Sommelsdijk e.o.: De heer L. Dijkgraaf Pr. Beatrixlaan 5, Middelharnis, tel. 01870-3311. Jannie Joppe, Berkenlaan 21, Middelharnis, tel. 01870 - 2318. WIJ HEBBEN U NODIG! Momenteel overlijden ieder jaar nog zo'n 10.000 mensen vóórdat zij het zie kenhuis bereiken, omdat levensred dende hulp in de vorm van hartmassage en mond-op-mond-beademing te laat komt of in het geheel niet gegeven kon worden. Veel van deze mensen kunnen in leven blijven, wanneer grote groepen van de bevolking kunnen reanimeren. En er dus geen kostbare seconden verlo ren gaan! Ons motto luidt daarom: „Wanneer elke seconde telt". De cursus bestaat uit twee lesavonden en de kosten zijn 25,-. Heeft u interesse of wilt u nadere inlichtingen dat kan allemaal bij de bovenstaande adressen. De geslaagden van Oostflakkee zijn: Mej. M. Bakelaar, Achthuizen; mej. R. Bakelaar, Oude Tonge; de heer D. Dels- man, Ooltgensplaat; mevr. M. Delsman- Kresmer, Ooltgensplaat; de heer H. Fes, Oude Tonge; mevr. K. Groenendijk-de Haan, Ooltgensplaat; mej. M. v.d. Hoek, Den Bommel; de heer H. Houben, Acht huizen; mevr. G. Kagchelland-Leen- man, Den Bommel; de heer F. P. Kreeft, Den Bommel; de heer L. Overbeek, Ooltgensplaat; mevr. C. de Waal-van Westenbrugge, Achthuizen; mevr. T. v.d. Zwart, Achthuizen. De geslaagden van de afdeling Middel hamis-Sommelsdijk zijn: De heer D. Drenthe, Middelharnis; mevr. W. Drenthe-Hoogendijk, Middel harnis; mevr. E. T. C. M. Gebraad- Snepvangers, Oude Tonge; mej. K. Ka merling, Nieuwe Tonge; mevr. A. M. Kars-Pronk, Sommelsdijk; mevr. M. Kreeft-v.d. Valk, Middelharnis; mej. L. Lodder, Sommelsdijk; mevr. J. G. Moel- ker-van Zuidland, Sommelsdijk; de heer M. Pap, Stad aan 't Haringvliet; de heer S. Pronk, Middelharnis; de heer R. Rozenheek, Nieuwe Tonge; de heer K. v.d. Veer, Herkingen; mevr. E. Vogelaar- Rooy, Sommelsdijk; de heer J. Wielaard, Sommelsdijk. Komplete woninginrichting Oortgensplaat VJ r^j 01873-1437 Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsiüis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Ig Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 met optimaal resultaat NVMj Op 24 januari werd de tweede, door ETF bij Deja geïnstalleerde, coupage-machine officieel in gebruik gesteld door de lieer W. I. Verzijl, directeur van Forbo Krommenie. De nieuwe computergestuurde snijmacliine is specifiek ontwikkeld voorliet snijden van met name fiet 200 cm brede marmoleum. van welk produkt Deja steeds meer metrages te verwerken krijgt. Naast een ergonomische verbetering is met het ingebruik nemen van deze ingenieuze machine de produktiecapaciteit bij Deja verdubbeld! 14. 0-0 f7 -f6 15. c4 - c5!? Wit wil veld c4 voor z'n loper. 15. d6xe5 16. Le2 - c4+ Kg8 - h8 17. d4 X e5 f6xe5 18. Pf3 X e5! Deze uitroepteken is van van Prooijen. Is dat terecht? 18 Lg7 X e5 Tf8 X f 1 19. f4xe5 20. Ddl X fl Lc8 - f5 OBCDEFGH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9