EIIAIIDEn-IIIEUWS Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Zaaibedcombinatie van Rumptstad b.v. De Kaoie Hoe 't was FOLDEnS Damvereniging KMilJTiMBOlRTJïS Ondernemers maken te weinig gebruil( van eenmalige uitlcering zelfstandigen 2e Blad VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 No. 5772 Van een mevrouw, die van 1911-1935 op Flakkee woonde kregen we een situatie-schets zoals het „toen" was. Net al su zelf zien we het ook voor ons zoals het toen ging. Dan hebben de meeste kinderen van tegenwoordig het toch wel een stuk gemakkelijker denken we. U schreef: Ik zou nog veul mijeer kenne vertelle, mar dat hoop ik laeter nog te doen, bie leven en welwezen. Wij zeggen u hartelijk dank voor deze bijdrage alvast en we zien graag uw volgende stukjes tegemoet. Rtd^cÜ^ Eilanden Nieuws Geachte redactie, Mun leze al jaeren ut Eilanden Nieuws in noe docht ik bie mun eige, je most oak mar es un stikje schrieven over Flakkee. Zelf hè mun 24 jaer daer geweund in nog altied praeten mun de tael waer mun vandaen komme. As kind mos je dur al vroeg an. Voor schooltied mos je al ofgewasse in schoe nen gepoest hè. Vroeg mee nae 't land, juun bollen in maenzaed bollen snieje, je kreeg daer wel us een dag vrie voor mar mijeestal mos je dat voor schooltied doen. Die juunzaedbollen gienge naer een juunschuur, dat was un schuur mit rietmatten en zo wiere de bollen dan gedraogd. Die rietmat ten wiere mit de hand geknoapt mit teertouw. Ak dur nog om dienk dan ruuk ik et nog, zo lekker rook daqt. Die bollen lagge dan op etages van riet matten in as ze goed droag wazze wiere ze gedorsse mit een messien dat deur twea mannen gedraoid wier. As kind mos ik op dat messien zitte in die bollen naer binnen douwe. 't Was uutkieke in oplette want in die messien zatte iezeren pinnen in aerme vingers as je ze te ver in dat dorsmessientje douwde. Van 's oches zes tot acht, zat je dan soms te slaepen tot je tegen die pennen kwam in dan was je inijeens wakker. Nae schooltied mos je aolle booschappen haelen want dur kwam niks langs de deur. Soms oak voor angdere maansen, daer kreeg je dan een paer centen voor. Die gienge in je spaerpot en ajje dan schoenen noadaig had of un mantel dan wier je spaer- pot leeg geschod in weg wazze je centen, 's Aeves was het altied kousen stoppe. Ieder liep op klompen en dat sleet veul kousen. Wassen daer was wel un beetje mijeer waark an as tegewoordig. Eerst buuten je kacheltje an maeke in wachte op hijeet waeter dan kon je beginne. De maansen hadde un stampton mit un stamper in laeter dee je wasse op un wasbord. Noe draoi je un knop om in der wordt voor je gewasse. Vroeger stong je buuten oak as 't vroor. Omdat vaoder zelf een stikje land had verbouwende mun zelf taarve. Die kojje laete maelen bie den meulenaer. Je mos dan '.s mid dags je meel naer den bakker brienge in dun aoren dag kojje je broad gaen haele. Mun hadde wel un stik of acht bakkers op 't durp en dat rook je soms deur 't hele durp, die lekker ebaklucht van vors gebakke broad. Ze bakten groate ronde broojen van 3 pond mekkebroad hiette dat. De sukerpeen wiere mit de hand geroaid, in as dan het ies an de peeblaeren zat in 't naejaer was dat un kouwe klus. Veul kloven in je handen in al regende 't soms hard, 't was deurwerke want dur mos broad op de plank komme. Ik ging nog al us naer opoe. Ze had altied stokverf in huus, daer mogge me dan mee speule. De taefel stong bie 't raem in dan dee ze de lan- castyergerdinen schuin tegen 't raem, dan ha je nog wat meer licht. Ut thee blad op taefel mit un eenpitter. Je kreeg dan un bakje thee mit un witten brok. In mar knejen op ut taefelzeiltje. 't Was mar simpel mar o zo gezellig. Noe 'k er over schrieve zie ik ut allemael weer voor mun. Wat mun oak hadde op durp dat wazze gaslantaems op straet, die wiere 's aeves ange- stoke deur un lantaernopsteker. Dat gieng zo: „Mit een haek an un lange stok trok die man an un haek die uut de lantaern hieng in floep daer bran dende die lantaern. Den aoren ochtend mosse al die lantaerns weer uut en dan deej die man weer ut zelfde rondje. Ik zou nog veul meer kenne ver telle, mar dat hoop ik laeter nog wel eens te doen bie leven in welwezen. Noe hoop ik mar dat dit stikje in 't Eilanden Nieuws zal komme te Un oud Flakkeeënaerster Ondernemers in het midden- en klein bedrijf en in de landbouw en visserij maken geen optimaal gebruik van de Regeling eenmalige uitkering zelfstan digen 1987 (EUZ'87). Tot nu toe zijn 6500 aanvragen ingediend. Men schat dat 25.000 ondernemers voor de Rege ling in aanmerking kunnen komen. De EUZ'87 is de laatste eenmalige uitke ring voor zelfstandigen met een mini mum inkomen. Alleen zij die ook over 1985 en/of 1986 een eenmalige uitkering ontvingen komen er voor in aanmer king. Als men bovendien ook over 1983 een uitkering heeft ontvangen, wordt de uitkering verhoogd met een aantal toe slagen. De uitkering bedraagt dan ge middeld 775 gulden. Zelfstandigen werkzaam in de land bouw of visserij kunnen zich wenden tot de Stichting tot Uitvoering van land- bouwmaatregelen, STULM, Postbus SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Zaterdag 4 februari komen leden van „Ons Koor" weer vanaf 9 uur bij u langs. Bij voorbaat dank! 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES 20401, 2500 EK's-Gravenhage, telefoon 070-793911. Voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wordt de rege ling uitgevoerd door het Coördinerend Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf, CIMK, Postbus 41, 1110 AA Die- men, telefoon 020-997595. Aanvragen voor deze laatste eenmalige uitkering voor zelfstandigen moeten vóór 1 april 1989 zijn ingediend. wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv „Ernst Nut en Ontspanning' 52" te Melissant Uitslagen van maandag 30 januari 1989 Ie afdeling: A. Visbeen - H. VisbeenO - 2 C. Visbeen - A. 't Jonk1 - 1 B. Grootenboer - J. Doorn2 - O C. Koppenaal - T. Goedegebuur2 - O 2e afdeling: S. Keijzer - B. van EngenO - 2 J. Non - J. Schans2 - O H. van Heukelen - M. Wiegel2 - O Bekerronde: M. Arrias - B. VisbeenO - 2 RUMPTSTAD B.V., land- bouwwerktuigenfabrikant te Stad aan 't Haringvliet, heeft zijn leveringsprogramma uit gebreid met een zaaibedcom binatie. De Rumptstad zaaibedcom binatie kan zowel vóór- als achterop de trekker gemon teerd worden. In frontaanbouw is de Rumpt stad zaaibedcombinatie uiter mate geschikt voor gebruik in combinatie met een achterop de trekker gemonteerde poot- of zaaimachine. Hierdoor kan in één werkgang poot- bedbereiding en poten of zaaibedbereiding en zaaien plaats vinden. Ook is in frontaanbouw het combine ren met een zaaibedberei- dingswerktuig mogelijk, zo dat in een minimum aantal werkgangen een zaaibed kan worden gemaakt. D.m.v. de omkeerbare drie- punt is montage achterop de trekker ook mogelijk. Enige technische gegevens: werkbreedte 300 cm lengte van de machine 200 cm O verkruimelrol vóór 1 x 37 cm. 0 verkruimelrol achter 2 x 23 cm. veertanden 36 stuks gewicht 610 kg. Levering in geheel Nederland vindt plaats door G. W. van Driel van Dorsten b.v. te Hoofddorp met filialen te Deurne en IJsselmuiden, met uitzondering van Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland, waar levering plaats vindt door Rumpt stad b.v. 't Was een leuk hoekje, bij de pier. Het water schoon, en vrij van wier. En velen gingen daar proberen, om er de „zwemkunst" aan te leren. Al zat daarin ook geen systeem, dat was voor niemand een probleem. Begon je hier als „eerste klasser".... voor „meergevorderden", dan was er, wel weer een plekje in de Spui. Er waren er, die, niet te lui, al konden ze maar enk'le slagen, zich in de haven durfden wagen. Dan pas kreeg men echt z'n draai, als men kon zwemmen in de kaai. Toch was die meer voor de „volleerden", die daar hun „zwemkunst" demonstreerden. Soms dook men van een deklast vlas; wat toch een hele hoogte was. Maar meestal waren het de palen, waar men vanaf dook, meerd're malen. Ook uit de spui, en door de sluis, door felle stroom en golfgebruis. Ze kwamen enkele tellen later, dan in de kaai weer boven water. Er was toen in de zomer hier, aan 't water steeds een hoop vertier. En langs de spuikant, op de keien, zag men de „kledingstukken" rijen. Maar meerd'ren brachten aan die hoek, voor andere doelen een bezoek. Met de daar aangespoelde schelpen, kon menigeen zich weer behelpen. (daar men ze maar voor 't scheppen had) voor de verharding van een pad. Wanneer bij harde najaarsstormen, zich hoge golven gingen vormen.... dan had de haven veel bekijks. Dan sloeg men, eerst nog buitendijks, wat later, van de dijk af gade, hoe dat de pier en havenkade, verdwenen onder 't bruisend nat. En in de haven zag men, dat de schepen rezen langs de palen, om later er langs af te dalen. Want met het keren van 't getij, was 't hoogtepunt weer gauw voorbij. De haven kwam niet ongeschonden de oorlog door. Want zware wonden kreeg hij in 't laatste oorlogsjaar. Men dacht niet eens meer aan gevaar; toen lieten die „ellendelingen" de pier en havenkade springen, 't Werd na de oorlog met veel geld, in d'oude toestand wel hersteld.... toen wierp, wat velen van ons weten, het „Deltaplan" weer roet in 't eten. Wat zeker niet kan afgekeurd, op enk'le punten toch betreurd! En nu, ontdaan van alle glorie, ligt daar de pier. Een stukje historie! De haven jarenlang tot schut, nu niets en niemand meer tot nut. Ingrijpende veranderingen! Men boeide zelfs de Grevelingen! Hij werd, een schone stroom weleer, gedegradeerd tot binnenmeer. We moesten deze „stamelingen zelfs putten uit herinneringen! Arjaon van Herken VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 32 - Dan nam hij het touwtje, dat op de vloer gevallen was en liet het achter zich aan slepen. De katjes sprongen hem ach terna. Hij giebelde. Bij het klinket bleef hij nog even staan, spelend.... „Gae noe deur, Huub, en dienk om wa 'k je gezeid hawe, oor".... De zware schuurdeur viel dreunend achter hem dicht... Met zijn handen diep in zijn zakken en zijn kraag hoog op stapte Huibje in de vallende avond over de dijk. Zijn klompen klepperden op de hardbe- vroren grond. Hij liep in gedachten. Wat was er toch tussen Sien en Piet, en waarom kwam Piet niet meer bij hen in huis? Had Piet ze erg kwaad gedaan? Dat zou hij wel graag weten? En waarom mocht hij Piet niet slaan en niet trappen. Dacht Sien soms, dat hij niet durfde? Dat zou hij ze toch eens een keer laten zien! In zijn zak voelde hij het pakje, dat Sien hem gegeven had. Wat was het? Onder de gaslantaam nam hij het in zijn hand en bekeek het van alle kanten. Het was maar een klein pakje en er zat een bruin papier omheen. Zijn vingers punnikten aan het touwtje, maar er zat een knoop op en de felle wind beet in zijn handen..,. Haastig liep hij weer verder. Bij de voordeur van Piet z'n huis bleef hij stil staan. Nu moest hij Piet hebben, en alleen, had Sien gezegd, hij mocht niets zeggen en hem niets doen. Maar als hij nu de voordeur open deed, dan kwam er misschien een ander, en wat moest hij dan beginnen? Daar had Sien hem niets van gezegd. Hij wou ook liever Piet zelf hebben, dan zou hij hem het pakje in zijn hand stoppen en hem een trap tegen zijn been geven, en dan hard weglopen.... Aarzelend bleef hij staan. Hij keek naar de deur en naar de ramen. Door een kier van de bhnden viel een dunne streep lamplicht. Misschien was Piet wel niet thuis, hij was misschien wel in de schuur. Dat zou wel zo zijn. De jongens thuis waren om deze tijd ook dikwijls op de dorsvloer of in de stal. Voorzichtig ging hij aan het klinket voe len, het was nog open. Knarsend duwde hij de zware houten deur op een kier.... Het was donker in de schuur. „Volluk", riep hij zachtjes, „bi' je er in. Piet?" Het was stil. Hij riep harder. Alleen uit de stal kwam het gerammel van kettingen. Als hij het pakje hier eens neerlegde? Maar dan kon hij hem geen trap geven. En dan zou mis schien een ander het vinden. Wie weet wat er in zat. Waarom moest hij het eigenlijk bij Piet bren gen? Er zou wel iets heel vreemds in zitten, want Sien had er om geschreid al wou ze het niet weten. Als hij het pakje eerst eens open maakte? Buiten was het koud, daar kon hij zijn vingers niet gebruiken, maar op de dorsvloer was het lekker warm. En dat het er donker was hinderde niet. Hij had lucifers. Hij zou wel voorzichtig doen. Thuis mocht hij nooit met lucifers op de dorsvloer komen, of met een brandende pijp. Dat deed hij ook niet, want ze liepen hem thuis altijd na, maar hier was geen mens, hij kon het gerust doen. Het klinket viel zachtjes achter hem dicht en hij stond alleen in het donker. Dat gaf niet. Hij was zo vaak in het donker, iedere nacht. Dan was hij dikwijls wakker, en dan was het huis vol akelige geluiden, van de jongens die snorkten, en van Sien en de kleine meisjes, die lagen te woelen, zodat het ledikant kraakte. Maar hier waren alleen de vertrouwde geluiden van de schuur. Hij ging op zijn knieën zitten en probeerde de knoop los te krijgen. Het ging niet. Hij nam zijn knipmes en op de tast sneed hij het touwtje door. Het papier ritselde. Hij schrok er van, het was een vreemd geluid. Nu voelde hij wat het was. Een doosje! En nog iets. Hij trok zijn hand schielijk terug, het voelde zo akelig zacht aan, 't leek wel een beest.... Verschrikt liet hij het op de grond vallen. Toen hij een lucifer afstreek grinnikte hij. Was hij daar nu bang voor geweest? Sien d'r psalmboekje met het fluwelen omslagje, dat ze altijd mee naar de kerk nam!.... En het doosje? De lucifer brandde zijn vingers, hij liet het vlammetje vallen, het ging uit. Op de grond tussen de sprietjes hooi gloeide nog een vonkje. Dat was mooi. Met zijn duim drukte hij er op, nu was het vonkje weg. In het donker deed hij voorzichtig het deksel van het doosje. Dan streek hij weer een lucifer af Nieuwsgierig bukte hij zich voorover. Het was toch vreemd, dat Sien die dingen aan Piel gaf Daar lag nu het halskettinkje, dat ze gedragen had zolang als hij heugde, en het gouden ringetje, dat ze 's Zondags altijd aan haar vinger droeg. Hij schudde zijn hoofd en bromde. De lucifer ging weer uit. Hij tastte naar het ringetje met het mooie steentje en probeerde het aan zijn vinger te doen, maar het ging niet, zelfs zijn pink was nog veel te dik. Waarom gaf Sien nu toch dat mooie ringetje aan Piet? Die had haar toch kwaad gedaan! Waarom had Sien het niet aan hem gegeven als ze het niet meer hebben moest? En het kettinkje.... het ket tinkje was ook mooi, het steentje van het hanger tje was net een lichtje als hij het vlammetje van de lucifer er boven hield.... Hij liet het ringetje in zijn broekzak verdwijnen. Hij zou Piet het ringetje niet geven, dat wist Sien toch niet. En Piet had dan toch het kettinkje nog en het boekje. Het boekje mocht Piet hebben, maar het kettinkje, zou hij het kettinkje ook maar niet houden? Piet kon toch niet weten, dat er iets in het doosje gezeten had.... Hij streek weer een lucifer af om nog eens te kij ken. En ineens schrok hij. Een eindje van hem af, waar het licht van de lucifer niet kwam, loerden twee vreemde ogen. Het waren geen katte-ogen, die waren groot en groen. Die had hij al zo dik wijls gezien in het donker. Maar deze ogen waren kleiner, en ze stonden zo vreemd dicht bij elkaar, ze waren rood, net als het steentje van de ring, die in zijn broekzak was, net als het goeiende vonkje van de lucifer daarnet op de vloer.... En ineens wist hij, dat het een rat was. En daar was er nog een.... en daar nog een.... hier waren ratten in de schuur.... allemaal ratten.... De angst rilde over zijn huid.... „Boehhh.... oehhh... oeiii".... deed hij benauwd. Hij gooide de brandende lucifer naar die ogen. (wordt vervolgd) Pt^^^0^0^0k^^^^^*^*^t^*l0^0^0^^^^t0^0^0^^^^^^^^^^^^^^^^^*é b.v. Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdi|k Tel- 01870-2275, ^l^^i^^li^ti.^^i.^ii.^'v.^yf^'ii^'H.^V.^it^^t.^v.^rt^.^rtt.^^t.^ii.^^x^v^/^i^'if^^^i.^i^^^'^^'^^'.^^''^^''^^^-^ ^^jf,^,if,i^i^^^i^^,^^jf,jf.:^^if.if.ifif.if.^.if.:^^if.:^^^ififif4.if.^i^^.jfifififif)fjfi^ififififi^i^ifif.if^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5