INGSSPRSKMET,.. NIEUWS Fa. G. Buth&Zn. Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! J uit de Kerken „Het fijnste voor de kleinste?" Aangifte Inkomstenbelasting 1988 Gediplomeerde Bejaardenverzorgster Cock en Rien van Dijk te Oude Tonge Gebr. de UUqqI - Gebr. de UUqqI i ©ebi; de UUqqI i Gebr. deUUaal drukuuerk Eiland Provincie houdt foto-wedstrijd over groen Zuid-Holland Rumptstad cultivator Kongsl(ilde triltandcultivator Volvo 66 of Volvo 340/343 WATERSCHAP GOEREE- OVERFLAKKEE Blz. 3 Twee keer per jaar prijsuitreiking de juiste taxatie... nvmI Makelaar Tamboer Drulikerij Gebr. De Waal Jeugdwerk Nieuwe Tonge Drukkerij en Papierwarenbedrijf Gaarne verzorgen wij Uw Administratiekantoor Hobbemastraat 49, 3241 AC MIDDELHARNIS Telefoon 01870 - 2414 b.g.g. 4054/5111 Gedurende de aangifteperiode is ons kantoor ook op zaterdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur geopend! ƒ32,90 ariese ƒ800,- 3mtr. ƒ800,- Tel. 01870 - 5568 OUDDORP Verzorgingstehuis „De Vliedberg" in Ouddorp '^€^ʧ0 ONTWERP-ONTHEFFINGEN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 „EILANDEN NIEUWS" Het begon allemaal met de kinder-kerstpakkettenaktie. eind vorig jaar. Dat was een overweldigend sukses: 700 pakketten gingen er de deur uit ledereen was enthousiast: scholen, vrouwenverenigingen en niet te vergeten Peeman-transport die de goederen belangeloos naar Polen bracht. Cock en Rien van Dijk raakten hierdoor zo gemotiveerd, dat ze van geen ophouden meer wisten.... Vooral het feit dat er gericht hulp werd verleend, sprak ze erg aan. Ze hebben nu hun eigen adoptie-gezin in Polen, waar ze iedere maand een pak ket heen sturen en ook kontakt mee onderhouden. Er wor den over en weer brieven geschreven en Cock telefoneert af en toe, wat in de Duitse taal gebeurt. Van 't voorjaar hoopt het echtpaar van Dijk er heen te gaan. „Zezijn nu al zenuwachtig", vertelt Cock, „het lijkt wel of de Koningin en de Prins moeten komen Op die voorgenomen reis kom ik nog terug. Cock en Rien werken via de stichting SZTAFETA (Estafette), waar ze kontakt-adres voor zijn. Deze stichting zorgt er voor dat er eenmaal per maand een pakketten-transport naar Polen gaat. Ieder pakket komt gegarandeerd op het juiste adres aan; niet één pakket gaat er verloren. Er wordt keurig met vrachtbrieven gevt'erkt (in viervoud), waar precies op ver meld staat, in het Pools, wat er in een pakket zit. De adressen van de gezinnen waarde hulp het hardst nodig is, worden in Polen via verschillende instanties en instellingen verkregen. Komt de stichting er achter dat er in een gezin geen hulp meer nodig is doordat b.v. de man werk heeft gekregen, komt er een ander gezin voor in de plaats. Ik laat nu even Cock aan het woord: Wat de kleding betreft letten we ook op de maten. We trach ten zoveel mogelijk om truien, broeken enz. op te sturen die de gezinsleden passen. Bij het adopteren van een gezin wordt er op gelet dat de kinderen ongeveer even oud zijn als van het gezin dat hulp biedt". Als ik vraag hoe de pakketten in de Poolse gezinnen worden ontvangen, leest ze een stukje uit een brief voor die de moeder van ..hun" adoptiegezin heeft geschreven. De brief is vertaald door een Poolse vrouw, die in Ooltgensplaat woont: „ledere dag dank ik God dat er nog mensen zijn die ons zoveel goedheid en welwillendheid betonen. Onzeharten zijn vol blijdschap en geluk. We zijn u dankbaar tot aan het einde van ons leven. Ik heb er geen woorden voor. Dank u'. Woorden waar je stil van wordt.... Cock en Rien zijn er dag voor dag mee bezig. Ongelooflijk wat die twee aan werk verzetten om de pakketten samen te stellen, te adresseren, te wegen enz. Als ik u vertel dat ook de telefoonrekening hierdoor is opgelopen tot over de f 400,-per maand, begrijpt u dat er behalve tijd en energie ook veelgeld in wordt gestoken. Bovendien kost het opsturen van een pak ket f 3,-perkg. (dit gaat via de stichting, anders zou het f8,- per kg. kosten). Het geld dat ze er zelf insteken maakt ze eigenlijk niet veel uit want ze vinden het zo waard.... maarop een gegeven moment rijst het de pan uit. Ze zouden nog veel meer willen doen. Het zijn bescheiden mensen, die voor hun goede doel anderen niet om geld vragen; maar toch.... Wat zou het b.v. heerlijk zijn als ze niet in hun kleine Suzuki maar in een grote bestelwagen naar Polen zouden kunnen gaan. Zoveel meer zouden ze immers mee kunnen nemen? Er is op Flakkee vast wel een garagebedrijf dat een dergelijke auto gratis ter beschikking wilt stellen. Welke garagehouder belt er ven....? Op Wen 11 februari zijn er extra Paas-transporten ingelast. Veel mensen op Flakkee hebben reeds een Pools gezin gea dopteerd. U kunt natuurlijk ook gewoon kleding of levens middelen bij defam. van Dijk brengen. (Met, als het even kan, het geld voor de verzendkosten). U hoeft niet bang te zijn dat het niet terecht komt. Rien vertelt over de levensstan daard van de Polen het volgende: Veel gezinnen krijgen net genoeg om niet van de honger dood te gaan. Dat komt in feite hier op neer dat ze droog brood eten met een glas water er bij. Een gemiddeld maand loon ligt tussen de f 125,-en f 150,-per maand. De mensen hebben vooral aan de volgende levensmiddelen behoefte: koffie (wordt veel gebruikt om de tandarts of arts mee om te kopen voor bepaalde medicijnen, of een bakje bij een feest), losse thee, nootmuskaat (heel), peper, havermout, brinta, liga, tandpasta borstel kruidenshampoo (voor normale shampoo worden veel invoerrechten gevraagd), zeep, was- poeder, en vooral w.c. papier (krijgen slechts 7 rollen per jaar: niet duur niet zwaar), snoepjes voor de kinderen, pan ties (kosten 1 dag arbeidsloon) en zo kunnen we de rij nog langer maken.... Het is verstandig om niet in één keer te veel op te sturen, het moet leuk blijven en het is dan ook langer vol te houden. Het moet hulp zijn en geen gezinsonderhoud want dat houdt niemand vol". De winkels in Polen zijn leeg. En als er van tijd tot tijd aan voer is, staan de mensen 's morgens om 4 uur al in de rij. Hier in Nederland zie je ook wel rijen mensen, maar dan voor de kassa omdat het zo druk is.... Terwijl ik met Cock en Rien in gesprek ben, belt er een mevrouw aan met de vraag of ze nog een eigengebreide lap pendeken kunnen gebruiken. Natuurlijk kunnen ze dat; enig toch, al die verschillende kleuren! „Zo gaat het iedere dag", aldus Cock, „de mensen op Flak kee geven graag, ieder op zijn eigen manier". Cock en Rien van Dijk hebben er een dagtaak aan. Dat feit op zich is al heel wat. Dat ze daarnaast ook nog veel kosten maken, is op den duur niet op te brengen. Wellicht zijn er op Flakkee bedrijven, die de sponsoring van die onkosten voor hun rekening willen nemen....?Ik hoop het van harte! Adres: Molendijk 79, Oude Tonge, tel. 01874-1824. Hun zoon, Hans-Jurgen, schreef een prachtig gedicht over Flakkee, dat ik u graag wil laten horen. Er spreekt rijkdom uit, in verschillend opzicht... De geur van mijn eiland het koren en de zee de duinen en de akkers de pracht van mijn Flakkee. De polder met z'n stille wegen de dijken en het strand. Ik verloor aan dit Flakkee m 'n leven de schoonheid van dit stukje land. Maar nieuwe huizen moesten komen de winkels, dorpen van beton. En altijd blijf ik dromen Flakkee.... waar m 'n leven eens begon. Hans-Jurgen van Dijk Teunie Knöps BRUILOFTGSSTOeWASPeL Bij het gemeentehuis zag ik onlangs, dat er in een bruiloftsstoet verschil van mening was, of na bruid en bruidegom éérst de ouders van de bruid dan wel de ouders van de bruidegom mochten volgen. Of is dat soms per streek verschillend? Antwoord: Het blijkt tegenwoordig (he laas) per familie te verschillen, omdat menigeen zich niet meer aan de tradities en goede omgangsvormen houdt, maar vaak zelf z'n eigen gang gaat. Van ouds her hoort de stoet (onafhankelijk van het vervoermiddel, dus ook als men te voet gaat) alsvolgt te zijn samengesteld: vooraf gaan de bruidsmeisjes en de bruidsjonkers (indien aanwezig), zodat die desgewenst bloemen kunnen strooi en op het pad van het bruidspaar en bij gemeentehuis en kerk al gereed staan om een behulpzame hand te bieden bij het uitstappen van de bruid, het dragen van een sleep en het plooien van de japon als zij gaat zitten. Vóór de huwe lijkssluiting loopt en zit de bruid aan de rechterzijde van de bruidegom. Na afloop draaien zij zich ter plekke om en is haar plaats links van hem, ook bij de fotograaf, tijdens receptie, bruiloftsmaal enz. Na het bruidspaar volgen nog niet de ouders, doch éérst de getuigen! Zij kunnen vergezeld gaan van hun eigen partner. Na hen volgen eerst de vader van de bruid met de moeder van de brui degom en dan de vader van de bruide gom met de moeder van de bruid, vervolgens de oudste en naaste familie leden zoals evt. aanwezige grootouders, ooms en tantes van bruid en bruidegom naar rang en naar leeftijd, en aanslui tend komen dan broers en zusters van het paar naar leeftijd en daarna hun ver dere familieleden resp. vrienden en andere genodigden naar rang en naar leeftijd. In het kader van de recreatie-promotie campagne „Zuid-Holland.... groot in groen" houdt de provincie dit jaar een foto-wedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen. De opdracht is ruim: maak een foto waaruit blijkt hoe groen Zuid- Holland werkelijk is; „groen" slaat dan niet alleen op natuur, maar op alles wat met recreatie en vrijetijdsbesteding te maken heeft. Twee keer per jaar zal een deskundige jury, onder voorzitterschap van André van der Louw, de prijswin naars bekend maken. De dertien prijzen MORGCN BKSNGEN Mijn huisbaas vertikt 't om de huur bij ons langs te halen en dreigt met allerlei maatre gelen als wij 't niet vóór de eerste van de maand gireren. Wij hebben niet eens een giro. Wat moeten wij nu? Antwoord: Het geld morgen brengen. De huur voor een woning, winkel, kan toor moet vooruit worden voldaan en het is bovendien een „brengschuld". Dat wil zeggen, dat elke huurder wettelijk verplicht is het bedrag op de afgespro ken tijd (in de regel vóór of uiterlijk op de eerste van de maand) aan diens adres te bezorgen. Dat kan tegenwoordig heel gemakkelijk door het „thuis bankieren" met bank- of postgiro. Zelfs automatisch op vaste data. Dan zetten anderen elke maand die cijfertjes voor u op papier. in het doolhof van prijskaartjes 'uAK£l>AAI Tel. 01870-3477 NED. HERV. KERK Beroepen te: Krimpen aan den IJssel (buitengew. wijkgem.) en te Oud Alblas G. Mulder te Veen; Vlagtwedde D. D. Lucas te Enter; Giessen-Nieuwkerk I. Hoornaar te Dirksland; Bameveld A. de Reuver te Delft; Vlaardingen G. de Fij- ter te Siddeburen en Wagenborgen. Bedankt voor: Amsterdam L. Wüll- schleger te 's-Gravenhage (met bepaal de opdracht); Beekbergen A. J. Zouten dijk te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te: Duiven (herv. geref. Sa men op Weg in oprichting) mw. F. M. Zeelenberg-van Middelkoop te Ben schop (part-time); Hoogkerk drs. A. Buijs te Ens (NOP); 's-Gravenhage- Loosduinen drs. F. Kruize, 1.1. zendings predikant te Chili, wonende te Bree- zand; te Kootstertille drs. ing. J. van der Goot, kand. aldaar. Aangenomen naar: Kootstertille drs. ing. J. van der Goot, kand. aldaar. Beroepbaarstelling: T. Smit, Tjalk 28, 2991 PM Barendrecht, die voorlopig geen beroep in overweging kan nemen; A, G. Endeveld, Tweede Oosterpark straat 292e, 1092 BV Amsterdam, tel. 020-946207; Drs. ing. J. van der Goot, kand. te Kootstertille; Drs. A. H. E. van Leersum, Molenvak 25, 8303 MA Em- meloord. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Hoogeveen K. J. Kapteyn te Kampen; Blokzijl ca. drs. A. de Graaf, kand. te Kampen; Hilversum C. J. de Ruijter te Rotterdam-Centrum; Goes B. C. Buiten dijk te Vleuten-De Meern en Breukelen- Maarssen. Aangenomen naar: Berkel en Rodenrijs W. Tiekstra te De Bilt-Bilthoven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Leerdam J. P. Boiten te Schiedam en A. K. Wallet te Sliedrecht (Eben Haëzerkerk); Scheveningen D. Slagboom te Katwijk aan Zee en L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Beroepen te: Zaamslag P. van Zonne veld te Driebergen; Scheveningen L. W. v.d. Meij te Alphen a/d Rijn. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Sint Annaland Th. van Stuyvenberg te Terwolde de Vecht; Mid delburg-Zuid en St. Catharines (Can.) J. Karels te Rijssen; 's-Gravenzande J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor: Capelle a/d IJssel (West) Th. van Stuyvenberg te Terwolde de Vecht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor: Gouda F. Mallan te AI- blasserdam; Opheusden J. Roos te Chi- liwack (Can.). Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK variëren van een geheel verzorgd week end voor twee personen in een hotel tot een midweek in een trekkershut en van een vaartocht voor vier personen tot een cursus plankzeilen-voor-beginners. Zuid-Holland zit boordevol mogelijk heden voor recreatie en vrije tijd. Er is van alles te doen; en dat beperkt zich niet tot de zomermaanden, want Zuid- Holland is - zeker wat recreatie betreft - het hele jaar „open". Wat te denken van een schaatstoertocht in het Plassengebied of een herfstwan- deling door de duinen? Of in het voor jaar fietsen in de Bollenstreek of met de auto oude vestingsteden bezoeken op Voorne-Putten? Zo heeft elk seizoen zijn charme. In een zo afwisselende en uitge strekte provincie als Zuid-Holland komt elke recreant aan zijn (of haar) trekken. Vandaar dat de provincie als motto voor een foto-wedstrijd „Zuid-Holland.... groot in groen" heeft genomen. En omdat recreatie niet van een seizoen afhankelijk is kunnen de foto's twee keer per jaar worden ingezonden. In zendingen kunnen tot uiterlijk 1 juli of 15 december 1989 worden gezonden aan de provincie Zuid-Holland, bureau Voorlichting en Inspraak, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag. A.s. zaterdag 4 februari hebben wij een avond over LOTUS. Deze avond ver zorgt de heer Lugtenburg voor ons. Hij zal ons verschillende dingen laten zien en erover vertellen. We hopen om 8 uur te beginnen. Tot ziens in „Elim". Het J.W.C. voor het drukken van tM)chures. ......ruime sortering in polyzakken, //"Z zowel lage- als hogedrüteakken. V,;--niet alleen inpakrollen, döch ook groen^ en fruitzakke ''%!,-■. ""■-■--..1"koekzakkenen vleeszakjes worden door ons geleverdF Langeweg 13 Sommelsdijk Tel. 01870-2729 Fax 01870-5736 Gispeclillseird In hat chrlstill|ki boak wutdijh 56 - tillDUTO) 2661 midcWIwnii li/ttmaêkmy TE KOOP 11 tands GEVR. Tel. 01883-13508 Plony Tonis, UJerkzQQm bij drukkerij Gebr. de UUqqI, verzorgt qI uuj Tel. 01878-1682 ('s Qvonds) of 01870-2729 (overdag) biedt verzorging aan 93 bewoners en heeft 39 aanleunwoningen. Wegens vertrek van één onzer mede werksters ontstaat er binnen ons team een vakature voor de funktie van een: Ook degenen die examen hopen te doen, kunnen mee solliciteren. Funktie-eisen: - bereidheid om in onregelmatige dienst te werken. - leeftijd tot ca. 30 jaar. - positief christelijke levensovertuiging. De C.A.O. Bejaardentehuizen is van toepassing. Intern wonen is mogelijk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direk- teur van „De Vliedberg", de heer J. van Beek, Hoge Pad 2, 3253 BJ Ouddorp (Z-H). Tel. 01878-1777. Dijkgraaf en heemraden van het waterschap Goeree-Overflakkee maken openbaar bekend, dat ten kantore van het waterschap, Langeweg 74 te Middelhamis, de navolgende ontwerp-ont- heffingen ter inzage liggen: - C. Tanis, Groenedijk 5, Ouddorp: het lozen van afval- en hemelwater in de weste lijke wegsloot van de Groenedijk te Ouddorp. - J. van Vliet, Zuiddijk 6, Herkingen: het tot 12 m verlengen van een dam met duiker in hoofdwatergang nr. 1 langs de Zuiddijk te Dirksland. - C. J. Mijnders, Blindeweg 2, Dirksland: het dempen van drie watergangen in polder Dirksland. - Fa. van der Sluijs, Koninginnelaan 20, Sommelsdijk: het vervangen van een dam met duiker, nieuwe lengte 12 m, in de noordelijke wegsloot van de Galgeweg te Middelhamis. - Tuindersvereniging Oude Tonge: het leggen van een 4 m lange dam met duiker in een watergang in de Molenpolder te Oude Tonge. - A. Keizer, Achtenveg 30, Melissant: het dempen van een watergang in polder Nieuw-Stellendam. - L. van Prooijen, Geldersedijk 93, Dirksland: het dempen van twee watergangen in polder De Oude Plaat. - Gemeente Goedereede: het dempen van een gedeelte noordelijke weg sloot van de Goereeseweg te Goedereede. - Gemeente Oostflakkee: het verruimen van een gedeelte zuidwestelijke wegsloot van de Langeweg te Oude Tonge, het daaruit verwijderen van een dam met duiker en het daarin leggen van een dam met 12 m lange duiker, alsmede het maken van een houten voetbrug over hoofd watergang nr. 19 (ten behoeve van begraafplaats Oude Tonge). - N.V. E.M.G.O.: het leggen van een gasleiding in de Onwaardse- dijk te Dirksland. - N.V. E.M.G.O.: het leggen van hoogspanningskabels, een sig- naalkabel en een gasleiding in de nieuwe pro- vincialeweg, Staakweg en Tweede Stoofweg te Dirksland. - B.V. Flakkeese C.A.I.: het leggen van een C.A.L-kabel en het plaatsen van drie kabelversterkertjes in de Lieve Vrou- wenpolderse, de Oude Stadsedijk en de Nieuwe Stadsedijk te Stad aan 't Haringvliet. - J. H. L. Offerhaus, Vetserdijk 30, Velsen-Zuid: het wijzigen van het dijkprofiel van en het uit wegen naar de Westhavendijk te Middelhamis. - B.V. Flakkeese C.A.I.: het leggen van C.A.L-kabels en het plaatsen van kabelverdeelkastjes in de Bommelse Bin nendijk en de Galatheesedijk te Achthuizen. Bezwaren tegen genoemde ontwerp-ontheffingen kunnen tot 20 februari 1989 schriftelijk worden ingediend bij dijkgraaf en heemraden van het waterschap Goeree-Overflakkee, postbus 67, 3240 AB Middelhamis. MIDDELHARNIS, 1 febmari 1989 Dijkgraaf en heemraden voornoemd, H. L. van Kampenhout dijkgraaf J. B. van Gerdingen, secretaris-rentmeester.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 11