ElüVIIDEfl-illEUWS Raad Dirksland rekent af met „stinkende problemen" ADUliAM Yolkstuindersver. „Stellendam" krijgt haar zin; huurprijs omlaag Nieuw benoemd raadslid Samenzangavond te Herkingen Schaken S.O.F. Kom kijken in de Groen van Prinstererschool te ll/l'harnis Oud papier en lorren voor het zendingswerk van de G.Z.B. Raad Goedereede. KMiüTEMBOKMTJïS 2e Blad DINSDAG 31 JANUARI 1989 No. 5771 Mestverspreidiging aan scherpere voorwaarden gebonden Plattelanders als we zijn kennen we maar al te goed de penetrante stank van zogenoemde „dunne mest", wal gelijk soms...! De raad van Dirksland heeft zich j.l. donderdagavond over dat probleem gebogen en van harte steun gegeven aan een voorgestelde wijziging van de Algemene Politiever ordening waarin het verspreiden van dunne mest aan stringente regels wordt gebonden op hope dat het met de stankoverlast gedaan is. De tot dusver geldende beperkingen waren alle gericht op bescherming van het milieu, maar nu ook bescherming van het reukorgaan aan de orde kwam deed dat de raad bijzonder deugd, al was dhr. J. A. van Nieuwenhuijzen daar deze avond minder gevoelig op. In een soort vermomming was hij het raadhuis bin- nengestrompeld; „griep", stamelde hij, maar toch was zijn aanwezigheid on ontbeerlijk want wie beter dan deze praktiserend landbouwer kon antwoord geven op praktijkgerichte vragen uit de raad? Gedaan is het met die „pauwestaarten" die, in opwaartse richting uit de ver spreiders kwamen nu de verordening bepaalt dat voortaan alleen nog maar van een benedenwaarts gerichte ver spreiding sprake mag zijn. Dhr. A. C. van Rossum (SGP) dacht niet dat dat kon, maar daar was dhr. van Nieuwen huijzen die verzekerde dat dat zelfs met gemak kan, zoals hem door twee grote mestleveranciers verklaard was. Er mag zo werd bepaald geen mest worden verspreid op algemeen erkende feestdagen, niet op zaterdag en zonda gen; de verspreide dunne mest moet nog op dezelfde dag worden ondergewerkt, dat moet zelfs binnen 6 uren gebeuren wanneer de bemeste grond binnen 300 meter van de bebouwde kom ligt. Als het grasland betreft waarop de mest niet kan worden ondergewerkt dan mag er, wan neer gelegen binnen 300 meter van de bebouwde kom alleen worden gemest „indien daardoor geen ernstige hinder voor de omwonenden" kan ontstaan en het mag evenmin wanneer de tempera tuur hoger dan 20 graden is. B en W zijn bevoegd ontheffing te verle nen, uitsluitend in het belang van een doelmatige en economisch verant woorde bedrijfsvoering. Instemming bij de raad. „Er zijn nu een maal grenzen" vond iemand als dhr. Schouten (CDA) die voorts informeerde naar de controlemogelijkheid en de bereidheid van het College ontheffing te verlenen. De controle zal worden uit geoefend door de politie en bereidheid tot ontheffing is er nauwelijks of de aan vrager zou erg steekhoudende argumen ten moeten hebben. Een stinkend probleem Nadat ook dhr. J. L. Poortvliet (WD) zijn instemming had betuigd, als agra riër de verplichting kennend de ander zo weinig mogelijk overlast aan te doen, kwam dhr. D. v.d. Vlugt (PvdA) nog met een „stinkend probleem" op de prop pen, n.l. het verspreiden van vaste kippe- mest. „Ze lossen vrachtwagens met die gedroogde troep, daar wordt je beroerd van!" zei dhr. v.d. Vlugt met een gezicht dat niets aan duidelijkheid te wensen overliet, „het halve dorp is soms verge ven van de stank daarvan!" mopperde hij. Graag wilde hij ook daar maatrege len tegen. Weth. Kalle zegde hem toe mogelijkhe den daartoe te laten onderzoeken, al kon hij het met dhr. Poortvliet eens zijn dat die kippemesthinder van veel kor tere duur is dan die van drijfmest. Toch zal ook het kippemest probleem in de toekomst moeten worden aangepakt, geloofde de wethouder. VOOR GEHANDICAPTENZORG De Stichting ADULLAM, afdeling Goe- ree-Overflakkee, organiseert op D.V. 3 februari een informatie-avond te Oude Tonge in het Hervormd Verenigingsge bouw, Kolfweg 1. Aanvang half 8. Wat is de Stichting ADULLAM, vraagt u zich misschien af? De Stichting is opgericht door samen werking van 3 kerkformaties van reformatorische signatuur. De Stich ting heeft leden en donateurs nodig om haar doel te verwezenlijken. Wat is de doelstelling? De Stichting stelt zich tot doel om principieel verantwoorde voorzienin gen voor gehandicapten te realiseren. Voorzieningen voor verstandelijk ge handicapten die - of alleen overdag verzorging en opvang buitenshuis nodig hebben en 's avonds thuis kunnen zijn; - of voor kinderen waarvan de ver zorging door de ouders geheel uit handen gegeven moet worden. In beide gevallen is het erg belangrijk dat de omgeving waarin het kind komt en de thuis-situatie op elkaar aansluit, ook, ofwel juist, ten aanzien van de geloofsbeleving. Voor alle ouders is het moeilijk om het besluit te moeten nemen, om de zorg voor hun gehandicapte kind (geheel of gedeeltelijk) uit handen te geven. Dubbel moeilijk is het als ouders hun kind achter moeten laten in een omge ving waar zij het qua overtuiging niet achter willen laten. Laat de zorg van die ouders ook uw zorg zijn. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld. Op zaterdagavond 4 februari a.s. zal er D.V. een samenzangavond worden ge houden in de Hervormde Kerk te Her kingen. Er zullen onder leiding van ds. T. E. van Spanje, die ook de orgelbege leiding voor zijn rekening zal nemen, een aantal bekende en minder bekende Psalmen worden gezongen. Ook kan men op die avond zelf verzoeken indie nen door het zingen van een bepaalde Psalm. De aanvang zal zijn om half acht. Ieder is daarbij van harte welkom! Alle leerlingen van de Groen van Prin stererschool hebben onder leiding van hun leerkrachten een week lang gewerkt aan het projekt: Zorg voor je omgeving. Diverse aspekten van het milieupro bleem kwamen aan de orde. Dat de kin deren met veel inzet en animo gewerkt hebben, is wel te zien aan de vele fraaie werkstukken die gemaakt zijn. We willen u graag in de gelegenheid stel len al dat moois te komen zien op onze tentoonstelling morgenavond. Behalve naar het werk van de leerlingen kunt u ook kijken naar diaseries over zure regen en over AVR, Afvalverwer king Rijnmond, het bedrijf dat ook het afval van de gemeente Middelharnis keurig opruimt. Ook het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne is aanwezig met een tentoonstelling, die de naam draagt: Afval, wat doen we er mee? Koffie, limonade, cake en koek: het is allemaal te koop op deze avond. Er zijn ook diverse kraampjes waar altijd iets te doen en soms iets te winnen is. De opbrengst van deze avond is be stemd voor een instantie die zich sterk maakt voor ons milieu. We hopen u in onze school te mogen ontmoeten op woensdag 1 februari (ge bouw Emmalaan), 's avonds vanaf half zeven. Graag tot ziens! D.V. zaterdagmorgen 4 februari komen wij bij u langs, om uw oud papier en lor ren, die u hebt opgespaard voor de zen ding, en tevens uw kleding die u op wil ruimen, op te halen. Zet alles voor half negen aan de weg en als u ons wil helpen bent u a.s. zaterdag morgen van harte welkom aan de Duin kerkerweg 6. Opbrengst deze maand is: Oud papier1210,00 Lorren50,00 Giften115,00 Totaal1375,00 Dank aan de ophalers, spaarders en gevers voor dit mooie bedrag deze maand. Een mooi begin is dit zo pas begonnen jaar, laten wij samen zo optrekken in 1989. De zendingscommissie SOMMELSDIJK Beroepen Door de Remon strantse Gereformeerde Gemeente te Sommelsdijk is in de vacature van pre dikant beroepen, ds. R. H. J. Boeijinga- Alders, Vrieseplein 3, 3311 NK Dor drecht. Opvallend snelle partijen werden er afgelopen woensdag gespeeld. Gebuis lag binnen een kwartier al op zijn rug (symbolisch dan wel natuurlijk). En niet veel later lag Hartog er gezellig naast. De Waal had zijn late-avond-blunder al behoorlijk vroeg en was er dus al vroeg op de avond zeker van dat het deze keer geen winnen zou worden. Van Strien schaakte in zijn gewone relaxhouding Korteweg van het bord af en ook Gebraad ging lachend ten onder in het schaakgeweld. Hainey schaakt de laatste weken sterk en Wijnands had weinig kansen deze avond en dit terwijl Wijnands zeker een grotere ervaring heeft bij het clubschaken. Bruggeman had echt de grootste moeite met van Loon die steeds als je denkt hem te pakken te hebben weer zo'n zet doet waardoor je weer overnieuw met een aanval kan beginnen. Het ging bij deze partij echt allemaal maar op het nippertje, maar twee vrijpionnen deden van Loon toch de das om. Punt 13 op de agenda van de raad van Goedereede werd donderdag j.l. op de publieke tribune door enkele leden van yolkstuindersver. „Stellendam" met spanning tegemoet gezien. Aan de orde was de verhuur van een perceel grond aan de DamwegA'oorstraat te Stellendam voor het aanleggen van volkstuintjes ten behoeve van genoemde vereniging. Door het college was een huurprijs bere kend van 0,60 per m^, hetgeen de volkstuinders een veel te hoog bedrag von den. Te meer daar in omliggende gemeenten de huur beduidend lager lag. Meerdere raadsleden waren tevoren benaderd om in de raadsvergadering te pleiten voor een huurprijs van 0,40. Na een vraag van orde van dhr. van Gurp gaf weth. Klepper uitleg over de huidige stand van zaken. Samengevat kwam zijn betoog er op neer dat er van ruim 60 huurders, nog slechts 30 een volkstuintje wilden huren, wat bete kende dat de prijs van ƒ0,60 niet kon worden verlaagd. Reeds was hij een gesprek aangegaan met Provinciale Waterstaat om de verhuurprijs van de onderhavige kavel te herzien. Dhr. van Gurp (RPFA'^isserijbelangen) vond dat de hoogte van de verhuurprijs ook in het licht moest worden gezien van de gebruiker van de tuin. Bekend is, dat deze vaak financieel in een minder goede positie verkeert. Hier moet reke ning mee worden gehouden. Laten gemeente en provincie hierin een rede lijk gebaar maken. Wellicht kan er nog gesleuteld worden aan de infra-struc- turele voorzieningen; aldus dhr. van Gurp. Dhr. Grinwis (VGB) las voor uit eigen werk, zoals hij zijn pleidooi voor een lagere huurprijs aankondigde. „Daar waar nodig en nuttig is", luidde de titel. Hij verwonderde er zich over dat met minder mensen, dus minder tuintjes, de prijs even duur was als met 60 aan te leg gen tuintjes. Hij vroeg het college om te bekijken of alle rek wel uit de te bereke nen huurprijs was. Dhr. van Oosterom (CDA) noemde het volkstuingebeuren een nuttige en ge zonde bezigheid. Fantastisch dat men sen, die niet aan het arbeidsproces deel nemen, b.v. a.o.w.-ers toch wat omhan den hebben. Hij vond dat een redelijk welvarende gemeente, als Goedereede is, niet boven het landelijk gemiddelde van 0,40 moest liggen. Dhr. Bakelaar (PvdA) toonde zich ver heugd over de vaste lokatie, die de volks- tuindersver. eindelijk was toegewezen. „Maar we zijn er nog niet", stelde hij vast. In vergelijking met de omringende gemeenten, die prijzen van ƒ0,15 tot 0,40 hanteren, vond ook hij het bedrag van 0,60 veel te hoog. Dhr. den Hollander (WD) sloot zich bij de andere sprekers aan. AJles was al gezegd. Hij drong bij het college aan om de zaak nogmaals te overdenken en -wegen. Dhr. v.d. Laan (SGP) bevreemdde het. Toen zaten er nog maar twee en dat waren Dogterom en van Rossum. Dog- terom schaakte zeer snel maar van Ros sum was van mening dat er goed nagedacht moest worden, maar dan heb je daar nog de klok die dan ineens kei hard een einde aan een partij kan maken. Met nog maar één minuut op de klok gaf van Rossum het maar op en Dogterom was scheel geworden van het turen op het wijzertje want hij zat maar te wachten tot het vlaggetje zou vallen. Uitslagen op rij: Douw - Gebraad1 - O P. HoUeman - Gebuis1 - O Hainey - Wijnands1 - O Korteweg - van StrienO - 1 van Hooff - Hartog1 - O Dogterom - van Rossum1 - O L Holleman - de Waal1 - O van Loon - BruggemanO - 1 Tot de volgende weekB. J. B. dat de commissie gemeente-eigendom akkoord was gegaan met de omstreden 0,60. Hoever kan de gemeente gaan om op een lagere prijs uit te komen? Weth. Klepper gaf toe wat te optimis tisch te zijn geweest in het aantal te ver huren tuintjes. Des te meer tuintjes des te lager de prijs. Wellicht zou het plan versoberd kunnen worden door b.v. geen verhard pad aan te leggen. Op verzoek van dhr. Bakelaar werd de vergadering ruim een kwartier geschorst, waarna namens alle fracties het college werd verzocht om een verhuurprijs van ƒ0,40 per m^ te berekenen. Weth. Klepper verklaarde zich, na be raad, bereid hierin toe te stemmen mits er een versoberder uitvoering zou plaats vinden. „Maar", zo hoopte hij, „mis schien zullen zich nu meer volkstuin ders aanmelden". Sport en cultuurfonds: 100,- per kind Als resultaat van eendrachtelijke samen werking tussen college en raadsleden zal aan kinderen uit gezinnen met een minimum inkomen, per jaar 100,- beschikbaar worden gesteld voor sport en culturele doeleinden. Aanvankelijk was een maximaal bedrag van 250,- per gezin voorgesteld. Een minderheid, te weten Weth. Visser, was van mening dat een dergelijke begrenzing niet nood zakelijk is en tot rechtsongelijkheid leidt. In de donderdagavond gehouden raads vergadering werd het college door alle raadsleden lof toegezwaaid voor hun sociaal-gemeentelijk beleid. Dhr. van Dongen sprak zelfs van politieke moed. Ook hij had zich van meet af aan voor stander getoond van 100,- per kind inplaats van 250,- per gezin. Hij pleitte ervoor dat de bijdrage niet alleen voor het zwembad zou gelden maar ook voor andere culturele aktiviteiten b.v. het jaarlijkse schoolreisje. Met hem waren alle raadsleden van mening dat kinderen uit gezinnen uit gezinnen met een minimum inkomen niet in een isolement mochten raken omdat er geen geld voor sport en cultuur was. Bij die gezinnen was het al moeilijk genoeg om de eindjes aan elkaar te kno pen. Omdat het Rijk het steeds meer af laat weten waren de raadsleden una niem van mening dat de instelling van een sport- en cultuurfonds een prima zaak was. Ned. Herv. Kerk te Goedereede uitgebreid Een voorbereidingsbesluit m.b.t. tot het uitbreiden van de Ned. Herv. Kerk te Goedereede kreeg van de raadsleden aller instemming. Namens de kerkvoog dij is door architekt A, Koole te Middel harnis een plan ingediend dat voorziet in de bouw van een vleugel aan de zuid zijde. De beoogde uitbreiding is gesi tueerd op grond die in het bestemmings plan is aangewezen als groenvoorzie ningen. Uit voorschriften blijkt, dat er op deze grond niet mag worden ge bouwd. Een voorbereidingsbesluit is nodig om de zogenaamde anticipatie procedure te starten om in planologisch opzicht medewerking te kunnen verle nen. „En", aldus motiveerde dhr. Grin wis (VGB) zijn instemming „de kerk is er in de eerste plaats voor de kerkgan gers". Vooral 's zomers worden er 's zon dags meerdere diensten op één och tend gehouden. Dhr. J. 't Mannetje is door het centraal stembureau voor de verkiezing van gemeenteraadsleden te Goedereede, benoemd tot raadslid voor de S.G.P. Hij volgt dhr. K. Kasteleyn op, die om persoonlijke reden (verstrengeling van ambtelijke funktie en raadslid) ontslag had genomen. Burg. van Vel zen bedankte hem aan het eind van de vergadering voor het werk dat hij voor het welzijn van de gemeente had verricht. Hij betreurde zijn vertrek; helaas had hij de periode van 4 jaar niet vol gemaakt. Zijn nuchterheid noemde de burg. een goede eigenschap. De reden van zijn ontslag eerbie digde hij ten zeerste: „Het ga u goed". VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 31 - Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onzen schuldenaren.... Bidde m'n zoa niet?".... „O, vergeve ken 'k het 'em wel, oor!".... Ze zei het luchthartig. „Dan mo'je 't weer goed maeke oak.... Piet die wil wel, dat weet ik zeker".... „Waerom is hie dan niet gekomme?".... „Zo.... en in mien niet!".... Ze zei het veront waardigd. „Sstt, sst, kindje".... suste vader, „niet zoa hard van stal loape, daer hei je al meer mee bedurve. Dat ik dat in Piet wel een plekje ken geve, dat za'k je es vertelle". En terwijl ze voor vader op haar knieën lag en hij zijn arm vertrouwelijk om haar hals geslagen hield, vertelde hij hoe Piet al het geld aan zijn vader geleend had. Ze luisterde en haar verontwaardiging nam hand over hand toe. Al de oude gevoelens, die langza merhand waren weggezonken, kwamen met drift weer boven. „Noe durft 'n meschien nie best vrom te kom men".... besloot vader zijn verhaal. „Daer heit 'n dan groat geliek in oak", zei ze bitter. „Vierhonderd gulden kriegt "n al gaauw vrom.... En je mot er toch es om dienke, zusje, dat het z'n vaoder is.... Al heit die man noe joe niet aoltoas behandeld zoaas dat weze mos, dat keur ik neit goed, mar daerom ke'je toch nog niet van Piet eise, dat "n z'n vaoder in de steek zal laete as de man in de moeite zit".... Hij zei het nadrukkelijk, want hij zou het er wel in willen stampen. Och, dat het kind toch niet een beter inzicht had,.... wat zou ze zichzelf dan veel verdriet bespaard heb ben. „Kind, ik wou da 'k je toch es verandere kon".... was al wat hij nog zei. Ze sloeg er geen acht op. „Zie je noe, dat 'n z'n vaoder boven mien stelt.... Eerst moste m'n saeme doeë en toen most ik al zonder doeë.... laet 'n mar thuusbluuve oor!".... En toen begreep vader, dat hij ditmaal iets bedor ven had.... Toen ze daarnet boven kwam en het ringetje vond wist ze niet wat ze er mee doen zou. Ze had er zich geen rekenschap van gegeven wat ze eigenlijk wilde. Ze was zo maar gaan zitten om zich over te geven aan het droeve spel harer gedachten.... Maar zodra vader het kamerdeurtje achter zich dichtsloeg wist ze het. Ze luisterde hoe vader de trap afging. De treden kraakten onder zijn lang zame voeten. Beneden hoorde ze een deur dichts laan, toen rees ze op. Ze zou alles netjes in een pakje doen. Het psalm- boekjea, dat ze van 't voorjaar nog van hem gekre gen had, en het kartonnen doosje. En op de rose watten lei ze het doublé-gouden kettinkje, en het ringetje met het mooie steentje.... Nog even keek ze er naar. Ze verschrikte het ket tinkje nog wat, zo lag het goed.... het ringetje in het midden en het kettinkje er om heen. Zo lei ze het 's Zondagsavonds altijd weg.... En plotseling werd ze zich bewust, dat dit een afscheid was. Als ze nu het dekseltje er op legde zou ze nooit het rin getje meer terugzien, en het kettinkje, en die rose watten.... Ze aarzelde.... Ze nam het ringetje weer uit het doosje, nog even deed ze het aan haar vinger.... Zo was het geweest.... En zonder dat ze het wilde viel er een traan op haar hand, die ze haastig afveegde. Ze mocht niet schreien nu, ze moest boos zijn, ze was beledigd, diep beledigd.... omdat ze bedrogen was.... Met een ruk trok ze het ringetje van haar vinger, driftig wierp ze het in het doosje en deed het dek seltje er op. Ze zag nog dat het ventje lachte als altijd, met zijn hoepel in zijn hand.... Dan sloeg ze het papier er omheen en ze zag niets meer.... Ze ging naar de dorsvloer waar ze wist, dat Huibje was. Hij zat op een bos hooi en speelde met twee jonge poesjes. Hij gooide een touwtje van zich af en trok het slingerend naar zich toe. De katjes probeerden het te grijpen met grappige, driftige slagen van hun kleine pootjes en Huibje lachte grinnikend. „Mo' je kieke, Sien!".... Maar Sien keek niet. „Huub!" zei ze gebiedend. Hij rees dadelijk overeind. De katjes speelden met het eindje touw, dat op de grond gevallen was. „Mo' je es nae Piet gaen en 'em dat pakje geve. Za' je 't doeë?.... Mar je mot het zelf an z'n geve, oar".... Hij knikte en zag haar beschreide ogen. „Mo 'k 'em pesant voo'je slaen, Sien?".... Ineens was zijn belofte hem te binnen geschoten, daar had hij al die tijd niet meer aan gedacht.... Ze schrok er van en trok het pakje schielijk terug. „Nee", zei ze, „dat mo' je niet!".... Hij keek haar hulpeloos aan, niet begrijpend waarom ze zo driftig het pakje terug trok, en de vreemde klank in haar stem maakte hem bang.... „Mo 'k 'em dan trappe!".... vroeg hij aarze lend...., doadschoppe?".... Driftig schudde ze haar hoofd. Ze draaide zich om, moedeloos. Dan ineens dacht ze er aan, dat ze niemand anders had om het pakje weg te bren gen. Geen van de jongens zou ze het willen laten doen, en de twee kleintjes zouden het ver klappen.... Huibje speelde weer met de jonge poesjes. Hij zwaaide het touwtje om zich heen over de grond en schaterlachte. „Huub!".... Hij rees overeind. „Je mo' naer Piet gaen en 'em dit pakje geve, an hiezelf an aores geen mens, en je mag niks zegge en je mag 'em volstrekt niks doeë, hei je 't begrepe".... „Mo 'k em niks doeë?".... „Nee!" „Waerom niet?".... „Daerom niet! Omdat 'k er geen zin in ha".... „Hei je er echt geen zin in?".... „Nee, netuurlijk niet, niks tegen z'n zeggen en niks doeë". „Nie zegge da' je geschreeuwd heit oak?".... „Ik hawe niet geschreeuwd".... Hij grijnsde. „EUè, gae noe mar".... „Mo 'k eerst gaen?".... „Jae, netuurlijk".... Hij nam het pakje uit haar handen en liet het in zijn wijde broekzak glijden. (wordt vervolgd) Dhr. 't Mannetje in de eerlijke vissersplunje waarin Ijij overigens niet aan de raadstafel zal verschijnen. y^.^.^.l^^.^^^.^.^^.l^^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.l^^.lf.4■^.^■^.^■^■^■^■^.^■^.)^^■^.^■lt■l^l^^■^■^■^.^.^.^.^■^■^■^ o o R

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5