EIUVriDEII-IIIEUWS li Overdenking Nieuw in de vaart gebrachte Maaskant kotter Politieberichten uit de Heilige Schrift Damvereniging „Denk en Zet" HET KIJKVENSTER 1^^^ Middelharnis KMEÜTERBOKMTJiS De Rotterdamse baby Het euthanasie-ontwerp Waarnemer Damvereniging Ernst, Nut en Ontspanning '52 ZANG- EN ORGELAVOND in de Grote of St. Laurenskerk 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES PORO Gebr.VanDIJkBV Wijziging telefoonnummer weerbericht Rijnmond Het heil der armen (i) de juiste Makelaar Tamboer VERVOLGVERHAAL - 30 - 2e Blad VRIJDAG 27 JANUARI 1989 No. 5770 blik op kerk en samenleving U zult het ook wel in de krant gelezen hebben, de trieste geschiedenis van het mongooltje dat niet mocht blijven leven. In een Rotterdams ziekenhuis was een baby geboren en al spoedig bleek dat het een mongooltje was dat bovendien een afwijking vertoonde aan de darmen. De artsen achtten een operatieve ingreep noodzakelijk en zagen ook een goede kans om deze afwijking te genezen. Maar de ouders drongen aan en bleven aandringen op euthanasie en in het zie kenhuis was men van mening dat het onbarmhartig zou zijn niet aan de wens van deze ouders te voldoen. Het verple gend personeel liet het kind „insla pen".... Daar is ook in de medische wereld nogal wat over te doen geweest, en dat is geen wonder! Nog altijd geldt immers in de medische ethiek de stelregel dat het leven beschermd moet worden. En voor zover euthanasie werd toegepast was dat nog altijd op uitdrukkelijk en herhaald verzoek van de patiënt zelf, en dan nog alleen wanneer redelijkerwijs geen her stel meer mocht worden verwacht. Maar hier ging het om een kind, zwaar gehan dicapt weliswaar, maar dat toch verder levensvatbaar was. Hadden we met een baby te doen gehad die niet gehandicapt was, dan zou de operatie onvoorwaarde lijk zijn uitgevoerd. Het is duidelijk dat het kind alleen moest sterven omdat het mongooltje was. En het argument dat het kind toch weinig vreugde in zijn leven zou hebben ging ook niet op, want er zijn geen blijder en levenslustiger kin deren dan juist mongooltjes! Diverse medici, ook van niet-christe- lijken huize, hebben dan ook in de vak bladen schande gesproken van deze beslissing. En de huisarts van het gezien heeft - terecht - de officier van justitie ingeschakeld. Het muisje zal dus nog wel een staartje hebben. Alleen voor het kind is een beslissing genomen die onherroepelijk is. AJs deze trend zich doorzet ziet het er in Nederland slecht uit voor mensen met een lichamelijke of geestelijke handi cap. Telkens weer is in de discussie rondom dit onderwerp herinnerd aan de Nazi-methoden van vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Duizenden men sen met een lichamelijke of geestelijke afwijking zijn toen zonder vorm van proces uit de weg geruimd. Voorstanders van euthanasie zijn in alle staten wan neer dit argument in stelling wordt gebracht. Maar maakt het geval in Rot terdam niet overduidelijk dat die verge lijking niet onterecht is? Het wachten is nog steeds op een nieuwe euthanasiewet. Ruim een jaar geleden is het ontwerp al ingediend en toen is uit drukkelijk verzekerd dat euthanasie vol gens het Wetboek van Strafrecht straf baar blijft. Van dat gegeven zal - als we premier Lubbers toen konden vertrou wen - ook de nieuwe wet uitgaan. Alleen - in die wet komen beperkende bepalin gen. Artsen kunnen zich, wanneer ze desondanks leven-beëindigend hande len, zich beroepen op overmacht. Dat is natuurlijk een uitermate rekbaar begrip. En de rechter zal moeten uitmaken of dat beroep op overmacht terecht was. Het wordt dan maar de vraag hoe de betreffende rechter over euthanasie denkt.... Het is allemaal even tweeslachtig: aan de ene kant blijft euthanasie strafbaar. Aan de andere kant komen er regels voor hen die zich er toch aan schuldig maken. Dat is meten met twee maten. Als dat wetsontwerp inderdaad aange nomen wordt, dan zal het waarschijnlijk straks vele keren voorkomen dat een arts formeel een strafbaar feit heeft gepleegd, maar dat hem geen straf wordt opge legd. MELISSANT Uitslagen van maandag 23 januari 1989. Afdeling 1: B. Visbeen - A. Visbeen2 - O J. Looy - H. Visbeen1 - 1 C. Koppenaal - J. Doorn1 - 1 T. Goedegebuur - C. VisbeenO - 2 Afdeling 2: M. Wiegel - J. NonO - 2 S. Keyzer - M. ArriasO - 2 B. van Engen - H. van HeukelenO - 2 H. van Heukelen - J. Schans2 - O Stand afdeling 1: 1. B. Visbeen...11 - 18 2. J. Looy11- 16 3. C. Visbeen13- 16 4. A. Visbeen13- 15 5. H. Visbeen13 - 13 6. B, Grootenboer10-10 7. C. Koppenaal12- 10 8. A. 't Jonk10- 7 9. J. Doorn13 - 7 10. T. Goedegebuur12- 6 Stand afdeling 2: 1. H. van Heukelen11 - 16 2. M. Arrias13 - 15 3. J.Non9-14 4. S.W. Keyzer10-12 5. B. v.d. Spaan11 -12 6. M. Wiegel13-11 7. B. van Engen12- 7 8. J. Schans13- 5 De eerste Zaïig en orgelavond in het nieuwe jaar zal D.V. worden gehouden zaterdag 28 januari a.s. Medewerking wordt verleend door het Chr. Gem. koor „Song of Praise" o.l.v. Arie Pronk. De begeleiding van de koor zang berust bij Jan van Weelden. Het begeleiden van de samenzang en het spelen van enige improvisaties op het hoofdorgel is in handen van Aad v.d. Hoeven. Ds. L. Romein uit Rotterdam heeft zoals gewoonlijk de leiding en zal een korte meditatie houden. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open en de toegang is vrij. Noteert u deze datum want het belooft weer een fijne zang- en orgelavond te worden. Inlichtingen kunt u krijgen bij ds. L. Romein, tel. 010-4181442 of bij mevr. A. v.d. Maarel, tel. 010-4517560. b.v. QEBR. VANOIJKBV Mlddelharnl* Tractoren Werktuigen ^EWH0LLA1\D Land-en tulnbouwmechanisatie Kraayensteinseweg 4, Sommelsdijk. Tel. (01870) 28 87 Het blijkt dat het haventerrein te Bat- tenoord door vooralsnog onbekenden wordt gebruik als afvalstort. Het storten van afval is slechts toegestaan op de gemeentelijke vuilstort. Tegen personen die buiten deze plaats hun afval trach ten kwijt te raken zal onvoorwaardelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Op zaterdag 21 januari werd bij mode huis Van Wezel aan het Boven-Zandpad een herenjack ontvreemd. Als mogelijke verdachte kan worden aangemerkt een 30 tot 35 jarige vrouw, gekleed in spijker broek en zwart leren jas. Zij droeg witte laarzen. Zij had middelblond haar dat in een paardestaart werd gedragen. In de nacht van 20 op 21 januari werd van een personenauto een achterband lek gestoken. De auto, een Toyota Star let stond geparkeerd op het parkeerter rein aan het Kerkepad. Op zaterdagavond 21 januari raakten jongeren slaagd op het Zandpad te Mid delharnis. De vechtpartij ontstond in een discotheek en werd buiten voortge zet. De gealarmeerde politie kon de vechtenden scheiden en erger voor komen. Zaterdagnacht omstreeks 01.00 uur wei gerde de bestuurder van een auto gevolg te geven aan een door de politie gegeven stopteken. Toen hij dan toch stopte sprong hij uit de auto en koos het haze- pad. De beide inzittenden beletten de politiemensen om een snelle achtervol ging in te zetten. Beiden werden aange houden en overgebracht naar het politie bureau. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. De bestuurder kon later worden aangehouden. Ook tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt. De auto waarmee werd gereden werd inbeslaggenomen. De politie van Middelharnis (tel. 01870 - 2444) verzoekt kontakt met de persoon, die zich telefonisch heeft gemeld naar aanleiding van een eenzijdig ongeval in de nacht van 18 januari 1989. Het onge val vond plaats te Oude Tonge. en hier bij was betrokken een Opel Manta. welke in de sloot naast de weg terecht kwam. De politie wil graag met deze per soon in kontakt komen voor het inwin nen van informatie. Op 1 februari a.s. verandert het telefoon nummer van het weerbericht voor het Rijnmondgebied, speciaal bestemd voor bedrijven in het Rotterdam Ha vengebied. Vanaf die datum wordt het nummer 06 - 911 223 27 (het oude nummer was 010 - 4624644). Het bericht bevat informatie over wind, neerslag, waterstanden, zeegang en dei ningbij Hoek van Holland. De informa tie wordt overdag elke drie uur ver nieuwd. Omdat het een weerbericht is dat spe ciaal voor Rijnmond bestemd is bevat het meer details over het verwachte weer dan een landelijk weerbericht. Voor het algemene publiek is het dus ook nut tige informatie. De kosten bedragen ongeveer 50 cent per minuut. „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen". (Matth. 5 vers 3) Wondere zaligspreking! De armen van geest ontvangen de groot ste schat.... „hunner is het Koninkrijk der hemelen". Armen van geest zijn koningskinderen bij de gratie Gods! Ze hebben deel aan de Heere Jezus Christus en aan al zijn schatten en wel daden. Ze hebben vergeving der zon den, vrede met God, blijdschap en eeuwig leven. Ze „zijn" zalig. Niet: zij „worden" zalig. Reeds in dit leven is het Koninkrijk hun ner. Mogen ze de voorspraak genieten van de eeuwige gelukzaligheid. Ze bezit ten de eerstelingen van Zijn zegeningen, met een hun geschonken recht op alle schatten die nog volgen. Eenmaal zullen ze zijn: erfgenamen van Zijn eeuwig Koninkrijk. Nu nog vaak het kruis.... straks de kroon. Nu nog het bestofte pelgrimskleed.... straks het vlekkeloos witte kleed. Dan is de laatste vijand volkomen verslagen, droefheid en zuchting verdreven. Dan nemen de armen van geest de hun toegezegde erfenis in bezit en loven ongestoord, eeuwig hun God en Zalig maker. Ze zijn koningskinderen, maar het is ze niet altijd aan te zien. Wie zou in Laza rus, de bedelaar, een koningskind heb ben gezien? Job's vrienden geloofden het van Job niet, toen hij op de ashoop zat. Ze kun nen het ook niet altijd van zichzelf geloven. Het gaat op aarde soms langs een weg van moeite en zorg, door lijden en strij den heen. Er is de bestrijding van Satan, die het hun influistert: ,jij een koningskind? Vergeet het maar". Nochtans.... ze zijn allen koningskinde ren, ook de zwakken in het geloof. De zorg van de goede Herder gaat ook uit naar de lammeren van de kudde. Wij hebben een genadige, almachtige, ge trouwe Koning. Hij die toeroept: „Zalig zijn de armen van geest" is geen halve, maar een volko men Zaligmaker! De armen van Geest worden niet zalig gesproken, omdat ze arm van Geest zijn. De grond ligt niet en kan ook niet liggen in hun armoe. De grond van hun zaligheid ligt bui ten hen. De grond ervan is, dat ze een genadige en rijke God en Heiland hebben. Het is zijn welbehagen. Zich over de arme en ellendige te ontfermen. Alleen in hun Borg ligt hun heil, de zaligheid. Daarom kunnen ze buiten Hem niet leven en leert de Heilige Geest hen getuigen: „Wien heb ik nevens U in de hemel? Nevens U lust mij ook niets op de aarde". Arm in zichzelf, zijn ze rijk in hun Heiland. Troostvol Evangelie voor alle armen van geest. Die arm in zichzelf, leerden smeken om redding en hulp van Boven. Hij ziet zich opgenomen in armen van eeuwige ont ferming. Hoort zich verzegeld door Gods belof ten, die in Christus Jezus, „ja" en „amen" zijn. Het is de prediking van ver lossing van zonde en dood, ellende en vervloeking, van een volheid van heil voor wie niets heeft. We zijn alleen zalig, dat is: we zijn alleen volkomen gelukkig, als we onderdaan zijn van Koning Jezus en zijn Rijk. Daarmee is de wereld met al haar pracht en schoonheid niet te vergelijken. Ze hebben een eeuwige schat, die blijft, als alle aardse schatten vergaan. Daarom zong eenmaal een dichter: Weg wereld, weg schatten! Gij kunt niet bevatten, Hoe rijk ik wel ben. 'k Heb alles verloren, Maar Jezus verkoren. Wiens eigen ik ben". Een vraag: „is het Koninkrijk der heme len reeds uw deel? Zoek het toch. Zoek het voor alle dingen. „Zoek eerst het koninkrijk Gods...." Het kan nog. Het is nog vindenstijd. De deur van de genade is nog open. De Hei land Zelf roept u tot Zich. En dit is de belofte: „Wie zoekt, die vindt". Make de Heere ons zó arm van geest. Om het heil alleen van Hem te ver wachten. Om af te zien van enige grond in onszelf Te verstaan, dat wij tot in de kern van ons bestaan arm zijn, en ons alles ter zaligheid ontbreekt. Dan is er de troostvolle belofte: „Al wat u ontbreekt. Schenk Ik, zo gij 't smeekt. Mild en overvloedig". Het is niet voor de groten en sterken, het is voor armen en ellendigen. Da Costa zei het zó: „Hier is de tegen stelling van Evangelie en Wet. Voor de Wet moeten wij om zalig te worden alles hebben, en voor het Evangelie moeten wij tot hetzelfdea einde, niets hebben. Alleen door Christus verkrijgen wij de zaligheid. En wel als zondaar. Want is Christus alleen voor zondaren geko men, zo kunnen wij alleen als zondaar tot Hem komen". Zalig dan de armen van geest, want hun ner is het Koninkrijk der hemelen. Naar zijn welbehagen, om Zijns lieve Zoons wil, maakt de Heere bedelaars tot koningskinderen. Daarvoor worde Hem, hier onvolmaakt, straks volmaakt, alle hulde, lof en eer gebracht. B. H.H. in het doolhof van prijskaartjes tdXmie... jNVMj Tel. 01870-3477 SOMMELSDIJK Uitslagen van maandag 23 januari 1989. Afdeling 1: Koese - B. Vis1 - 1 P. Leroy - I. MackloetO - 2 J. van Hoorn - C. Spee1 - 1 K. Vis - M. de Haas1 - 1 A. v.d. Veer - A. Verolme1 - 1 Afdeling 2: J. Lodder - J. Dekker1 - 1 C. Polder - H. Verolme2-0 A. Krijgsman - A. Knape1 - 1 M. Klink - C. ZoonO - 2 Afdeling 3: J. v.d. Kooij - J.A. van HoornO - 2 C. v.d. Groef - L. Taaie2 - O J. Verbiest - N. KievitO - 2 R. Jacobs - J. Kamp0-2 L. van Erkel - J. ten Hove0-2 Afdeling 4: A. v.d. Sluijs - A. van HeumenO - 2 P. van Groningen - H. SchellevisO - 2 G. Zaaijer - T. van Brussel1 - 1 J. Holleman - J. Gebuis1 - 1 J. de Rooij - J. de Bruin1 - 1 Bij Maaskant Shipyards te Stellendam is op 17 januari j.l. met goed gevolg de technische proefvaart gehouden van het m.s. BR 18, gebouwd onder bouwnum- mer 433 t.b.v. Brevis B.V. Dit schip is voorzien van een 8 m^ bulbsteven en een doorsnee van 3600 mm straalbuis ter verkijging van een optimale combinatie t.b.v. zeegangsgedrag en trekkracht. De bulb is aangesloten op het vanuit de brug bedienbare ballast trimsysteem. Hierdoor kan de diepgang achter 50 - 60 cm verminderd worden. Tijdens de technische proefvaart op zee bereikt het schip hiermee een snelheid van gemiddeld 15 mijl. Het vaartuig van het „gesloten achterschip"-type, draagt de naam „NOORD- HINDER" en zal worden ingeschreven in het visserijregister te Breskens, met het onderscheidingsteken: BR 18. :f,^i^i^if,^,f,if.if.if,jf,if.^:^if.]^^]f.if.jf.if.if.if.if.^^.if.,f^]f.:if.^if.if.^)f.if.^]f.if.if.^i^:f,:^]f.jf,if.if.if.if.i^if,^ Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. „Die twee houwe oak veul va' mekaore", had ze gezegd en hij lachte er om. „Mar nie zoa veul as wielle va' mekaore", zei hij nog, „want dat ken niet".... En sinds die tijd had het doosje in de la van de latafel gestaan en elke Zondagavond legde ze het ringetje in de rose watten. Daar lag het als in een zacht bedje bij het goud-doublé halsket tinkje, dat ze ook al van hem gekregen had. Maar op die Zondagavond had ze het ringetje boos in de la geworpen, ze gaf er niet om waar het terecht kwam, ze wou het toch nooit meer dragen.... Daarnet had ze het gevonden toen ze in de la moest wezen, het lag daar in een donker hoekje als een stout kind, en ineens had ze het in haar handen genomen. Peinzend was ze er mee blijven zitten: 't was nu al twee maanden.... Ze kon het zelf niet geloven, dat het nu al twee maanden was. Ze had ook geen begrip meer van tijd, de dagen waren nu allemaal eender, ze gin gen kleurloos voorbij.... Vroeger met Piet was dat zo anders.... ze had er zelf een einde aan gemaakt.... Ze kon er geen spijt van gevoelen, dat ze het gedaan had, dan had hij maar anders moeten doen. Maar toch kon ze soms zo hartstochtelijk naar die dagen van vroeger terug verlangen, toen alles nog zo mooi was met hem. En het gebeurde dikwijls, dat ze 's avonds in bed lag te schreien, omdat haar leven zo leeg was geworden, en omdat ze zich in Piet zo bedrogen had.... Ze had gemeend, dat hij haar lief had met een liefde zo groot als waarvan je weleens in boeken las, zoals een grote, edele man alleen kon liefhebben.... Maar het was gebleken, dat Piet niet groot was en niet edek hij had niet echt van haar gehouden, het was alles voor een ander geweest... De praatjes, die door het dorp gelopen hadden. waren nu uitgestorven. Er was veel over hen gepraat, dat wist ze. Het meeste was langs haar heen gegaan, alleen een enkel gerucht was haar zo nu en dan ter ore gekomen. De mensen hadden er van alles van gemaakt, de wildste fatasieën deden de ronde, omdat niemand er het rechte van wist. Nu was de zaak vergeten en geen mens dacht er meer aan. En ze wenste wek dat ze het zelf ook maar vergeten kon. Maar dat ging niet, ze moest er aan denken of ze wilde of niet.... Piet had zo veel in haar leven betekend.... En ze kon er niet overheen komen, omdat ze begreep, dat haar ide aal voorgoed kapot was.... het was een droom geweest, meer niet.... Ze verlangde naar Piet, zoals hij vroeger was, en zó kon hij nooit meer terugko men, want tussen hen zou altijd dat geld zijn, haar geld, dat hij aan zijn vader gegeven had.... zijn vader, die haar nog nooit met een vriendelijk woord bejegend had.... En in het trieste licht van de late namiddag lag ze op haar knieën voor de latafel met in haar handen het gouden ringetje, en het steentje was rood als een donkere droppel bloed.... En Sien schreide om haar jonge meisjesdroom, die kapotgegaan was.... alleen het gouden ringetje was er nog van over.... Er schuifelden voetstappen op de zolder, maar Sien hoorde ze niet. Er kwam een gedaante in de deuropening staan. „Vaoder!".... Ze schrok er van en haastig moffelde ze het ringetje weg, het was te laat. Vader had het al gezien. Hij kwam nader, een glimlach om zijn mond. Hij nam een stoel, die bij het ledikant stond en kwam naast haar zitten: „Sientje".... Wat klonk dat vertrouwelijk. En ineens was het net of ze weer een klein kind was. Ze legde haar hoofd op zijn knie en begon zachtjes te schreien. Ze voelde zijn warme handen op haar hoofd. „Dienk je nog wel es om Piet?" Vader richtte haar hoofd op om haar in het gezicht te zien. Ze sloeg haar ogen neer. „Dat doe m'n genoegen", zei hij, en er was dank baarheid in zijn stem alsof hij een antwoord gekregen had, dat hem bevredigde. „Mar as je nog wel es om z'n dienkt, dan bliekt daer uut, datje 'n toch eigenlijk nie misse ken, datje nie los van z'n ken komme al hei je 't geprebeerd".... Ze maakte haar hoofd vrij van zijn handen en liet haar gezicht weer op zijn knie vallen. Vader had gelijk, ze kon niet los van hem komen.... Maar waarom moest vader daarover komen praten? Had ze nog geen verdriet genoeg?.... Het kon toch nooit weer worden als vóór die noodlottige Zon dagavond.... O, hoe had Piet toch zo kunnen doen.... Haar lichaam schudde van het snikken. „Hei je er wel es over gedocht om 't weer goed te maeken?".... Ze rees overeind en droogde haar ogen af met haar schort. „Noait oor.... dan had hie mar motte komme".... En plotseling begreep ze, dat ze daar al die tijd op gewacht had: op zijn terugkomst.... Als hij eens gekomen was en gezegd had: Sien, ik heb er berouw van, dat ik zo gedaan heb, ik had het niet moeten doen, ik had het niet mogen doen, omdat het geld van jou was en omdat vader het niet waard was.... dan zou alles weer geweest zijn als vroeger.... Dan zou ze alles vergeten hebben en ze zou gelukkig zijn geweest, omdat ze Piet weer teruggekregen had, zoals hij vroeger was, groot en edel. Ze zou weer geloofd hebben in zijn liefde, die zelfs sterk genoeg bleek om hem weer bij haar terug te brengen.... Maar Piet was niet terug geko men met zijn berouw, hij was bij zijn vader geble ven. Hij had haar alleen gelaten met haar verdriet.... Daarom zei ze nog eens, feller dan daareven: „Noait oor,.... ik zal 't dan noait meer goemaeke.... dan had hie mar motte komme".... „Jae mar, joe heit het uutgemaekt".... „Nó, dan mot hie 't weer mar an maeke.... hie heit de schuld".... „Dat mos je noe es aores leere bekieke, Sien, gloaf m'n. Je mo' nie vergete, dat het Piet z'n vaoder is".... „Ik was haest z'n vrouwe".... „En al was het noe, dat Piet es verkeerd gedaen had, dan mo' je oak es leere vergeve, m'n kind. Hei je 't van dien kant oak al es bekeke?.... Je hei zeker in den lesten tied nie kenne bidde?".... Ze gaf geen antwoord. „Nee, dat ken niet.... Datje noe Piet z'n daed nie billijke ken, nou, dat ken 'k een plekje geve, een mens is wel es meer kortzichtig.... Mar datje 'n 't nie vergeve ken, da's een zaek van 't harte, zusje, en da's een bewies, dat het daer van binnen nie zuuver zit.... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5