Is dat niet erg Bij bodemsanering oude teerput van gasfabriel( aangetroffen Predil(beurten Burg. van Dirl(sland filosofeert over voordelen van één eilandelijke gemeente Opbrengst kollekte Schaken De Zwarte Pion MIDDELHARNIS: Toen we vorig jaar bericht ten over de diefstal uit het stuurhuis van de red dingsboot meenden we dat zoiets wel een absoluut dieptepunt moest zijn, maar kijk 'es naar de fietsen die dezer dagen door de politie te Middelharnis werden aangetroffen....; of ze onder een aanstormende trein hebben gele gen! Het zijn waarschijnlijk wat jeugdigen geweest die zich zó bizar op andermans bezittingen heb ben uitgeleefd dat alle vijf de fietsen (vier op de foto) totaal vernield zijn. Zelfs de frames zijn verbogen. De fietsen rijp voor de schroothoop en de knapen die het flikten meer dan rijp voor de psychiater, als 't al niet te laat is om ooit nog een normaal gedrag te gaan vertonen. De eigenaren, van ook die nagelnieuwe dames fiets en die dure racefiets, zitten intussen met een strop die soms zevenhonderd gulden bedraagt. Van de daders ontbreekt uiteraard elk spoor, maar misschien kan iemand de politie bij het spoorzoeken helpen! Er zal toch allicht iemand iets hebben gezien of gehoord op de avonden dat het gebeurde in de fietsenstalling van de LTS en nabij de Concordia sportvelden? Het ware toch te wensen dat dit tuig wordt gepakt? Laat horen als u wat weet: tel. 01870-2444. MIDDELHARNIS Met name voor hen die nog zouden twijfelen aan nut en noodzaak van bodemsanering - zoals die momenteel ook plaats vindt op het vroegere Gasfabriekterrein aan het Zandpad te Middelharnis - hebben we deze week bijgaande foto geknipt. Op het terrein naast architectenburo Gestel aan het Boven Zandpad werd niet een beer-, maar een pure teerput open getrokken....! De aanwezigheid van die teerput, de onderbouw van een gashouder, was weliswaar bekend, maar de inhoud was groter dan verwacht. De put met een diameter van ca. 6 meter bleek niet anderhalve-, maar viereneenhalve meter diep. Op zóveel sterk vervuilde grond was niet gerekend waarom het werk moest worden stilgelegd om een tijdelijke bergplaats voor de uitkomende substantie te vinden. Die bestond uit grond en soms pure teer die door een tankwagen van een Delfts reinigingsbedrijf werd opgezogen. De gevonden teer was een bijprodukt van het vergassingsproces van cokes naar gas. De aangetroffen kelder dateert nog uit de tijd dat zich op die plaats, op het Boven Zandpad, een gashouder bevond; dat moet rond de eeuwwis seling zijn geweest. Ook op het terrein aan het Beneden Zandpad waar gas houders hebben gestaan hebben zich van die teerputten bevonden, maar die zijn al eerder opgeruimd. Het perceeltje grond aan het Boven Zandpad is nog in bezit van de Emgo, die het destijds, wetend van de aanwezigheid van de teerkelder, buiten de verkoop van de rest van het daar gelegen onroerend goed heeft gelaten. Over voeding en opvoeding IxRSB Chrjsteiljlce Plattelandsvrouwen- Bond C.P.B. „Goeree" Zondag 29 januari 1989 Nee, Dirkslands burgemeester Oversier zal zijn Oostflakkeese collega burg. De Vos over wat stekelige opmerkingen richting Middelharnis en Dirksland in zijn Nieuwjaarstoespraak niet in de haren vliegen (wat een nieuws als'ie het wél deed), maar in de gisteravond gehouden raadsvergade ring heeft Dirkslands eerste burger z'n Oostflakkeese ambtgenoot wél lich telijk de oren gewassen, „Onverstandig, niet wijs en zeker niet bijdragend aan een intergemeentelijke samenwerking", noemde dhr. Oversier de door drs. De Vos gemaakte veronderstelling dat de gemeente Dirksland zich ken nelijk heeft neergelegd bij de dominante houding van Middelharnis dat zich de centrumgemeente weet. Eén gemeente.... Foto-expositie over Krammer-Volkerak in gemeenschapsbibliotheek MIDDELHARNIS: Y.F.C. Samenwerkingsverband Dwarsliggen Vanuit ooghoeken.... NIEUWE TONGE Ophalen oud papier voor de zending Een kleurenfoto zou het nog duidelijker maken, maar ook in zwart/wit is de teermassa te onderscheiden. OOLTGENSPLAAT De Kruisvereniging te Ooltgensplaat heeft weer twee thema-avonden geor ganiseerd. De eerste avond is op maandag 30 januari a.s. Dan komt mevrouw Littooy spreken over: ..Opvoeden is een levens kunst". De tweede avond is gepland op maan dag 13 februari a.s. De diëtiste, mevrouw Hagenbeek zal dan een inleiding hou den over Voeding". Beide avonden, die om half acht begin nen worden gehouden in het Wijkge- bouw, Lindenlaan 4 en zijn gratis voor iedereen toegankelijk. In de pauze zal er koffie worden geserveerd. Zwarte Pion 1 speelt thuis gelijk (4-4) tegen Pionier 1 (Hellevoetsluis); Zwarte Pion 2 wint uit tegen 't Springent Peert met SVi-lVil Pers. uitslagen Zwarte Pion 1: 1. VerolmeO 2. du Pree'/a 3. BoeterO 4. de Glopper1 5. PeemanO 6. HollanderVi 7. van Prooijen1 8. MourikI Op mijn initiatief (van Lesuis geleerd) m.m.v. Verolme werd snel onderhan deld, waarbij de twee partijen Verolme en Peeman tot verlies, die van mezelf tot remise en die van de Glopper en Mourik (allen afgebroken) tot winst werden ver handeld. Spaart geld tijd. Uitslagen 2e team Zwarte Pion: 1. v.d. Waal1 2. Ant. VisserVi 3. MarkwatVi 4. Ad. VisserO 5. Verbeek1 6. Lesuis1 7. de Bruin1 8. PoortvlietVa Noordijk-GroenendijkO - 1 van Schaardenbg. 2/3 pnt. vrij. Commentaar: van Prooijen won zeer snel als eerste ter wijl Boeter en Peeman vooruit hadden gespeeld. Peeman had Dame tegen toren +2 stukken met ieder gelijk aantal pionnen. Verolme weliswaar met onge lijke lopers stond 2 pionnen achter. Bei den theoretisch verloren De Glopper vooral en ook Mourik stonden duidelijk gewonnen bij afbreken, v.d. Waal won na stuk achterstand in de mat aanval. Schitterend! Ook de Bruin was agressief zeer de meerdere, evenals Lesuis die met Dame tegen twee torens opbokste. Poortvliet en Markwat deden het easy easy maar samen een halve punt is ook een hele. Afgebroken partij Robijn-Peeman is 0-1 geworden. Robijn is toch zeer sportief. Hij incasseerde manmoedig mijn sym bolische gele kaart. Jaap Hollander Op 2 februari a.s. om 20.00 uur is de vol gende^ bijeenkomst in het nieuwe jaar. Komt u allen weer naar „Westvoom" aan de Margrietweg? Het onderwerp „Een kwetsbaar bestaan" leent zich er voor vriendinnen en bekenden mee te brengen. De Stichting voorlichting en ondersteu ning „Vergeet mij niet" zal ons deze avond kennis laten maken met een aan tal aktuele ziektebeelden, waar wij door onbekendheid meestal de ogen voor sluiten, maar... waar wij allen - zelf of in onze omgeving - rechtstreeks of indirekt eens mee te maken kunnen krijgen. Daarom is het goed om te weten wat deze ziektebeelden inhouden, hoe we er mee kunnen omgaan en wat er tegen woordig aan gedaan kan worden. De volgende onderwerpen komen aan de orde: Dementie, Psoriasis (huid ziekte), M.S. (Multiple Sclerose) en de zich snel uitbreidende ziekte AIDS. Het bestuur verwacht dat we u deze keer allen mogen verwelkomen. OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Heemskerk, bediening Heilige Doop en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Woensdag 1 februari: 19.30 uur ds. W. J. op 't Hof— Ger Gem. 9.30 en 16.00 uur leesdienst Ger Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. J. Bouwer Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr W. Tanis en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A Vos en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Zuijderduijn en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Cate chismus zondag 11; koUekte Fonds Chr belangen. Donderdag 2 februari: 19.00 uur ds. L. Quist Ger Kerk 10.00 uur ds. H. VoUmuUer en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vlietstra jr, D.L. 1,12; extra maandelijkse kollekte kerk voogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger Kerk 9.30 uur dhr. A v.d. Schee en 17.00 uur ds. P. Rozeboom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. I. Hoornaar, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal; extra kol lekte expl. Onder de Wiek Ger Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. P. van Bergen-Bravenboer, Scherpenisse; extra kollekte bouwfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Exalto, Benthuizen en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kol lekte Stichting De Poort Lukaska- pel 10.15 uur ds. K. Groenendijk Rem. Ger Gem. 10.00 uur ds. G. Ch. Duinker, Rotterdam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr Ger Kerk 9.30 en 10.00 uur ds. A Baars Ger Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. Koelmans en 17.00 uur kand. J. van Wallinga Ger Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; 1 e kollekte diakonie en 2e kollekte kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. i. Kleiberg, v.m. bediening Heilige Doop. Vrijdag 3 februari: 14.45 uur ds. N. P. J. Klei berg, huwelijksbevestiging Ron Huyers en Corina Mackloet Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Alphen a/d Rijn en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte chr belangen Ger Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Gen Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur dhr. A v.d. Schee DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Westerhout en 18.00 uur ds. A Vos Ger Kerk 10.00 uur dhr G. J. Smouter, Rhoon en 17.00 uur ds. J. Massier, Fijnaart. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom, voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte ondergrondse kerk Ger Gem. 9.30 uur (H.A) en 18.00 uur ds. J. Koster Ger Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema, voorber. H.A). LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. Buitelaar, Rotterdam; extra kollekte verwarming. SINT MAARTENSDUK— Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. 'ÏERSEKE Ned. Herv. Ger Bond 14.30 en 18.30 uur ds. A F. Kaars, Papendrecht. Dat Middelharnis een dominante funk- tie voor zou staan werd door dhr Over sier met nadruk ontkend en hij had daar een goed voorbeeld van bij de hand. Er bestaat goed overleg over de politie ter wijl mevr Sleurink (Middelharnis' bur gemeester) „in genen dele verplicht is" het daar met haar Dirkslandse ambtsge noot over te hebben omdat de post Dirksland onder de groep Middelharnis resorteert. Wat Dirkslands burgemeester betreft dus géén probleem met de buur gemeente Middelharnis aan welke dhr Oversier de veronderstelde centrum- funktie zonder scrupules toekende: „...ik heb nog niet erg veel gemerkt van de nei ging zich ook als de centrumgemeente te willen opstellen", verzekerde dhr Over sier. Hij vond het trouwens tijd worden over de gemeentegrenzen heen te kijken als het gaat om voorzieningen die groter draagvlak hebben dan het eigen ge meentelijke, zo leidde hij alvast het voorstel in deel te nemen aan het Inter gemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree Overflakkee, het zogeheten „Openbaar Lichaam". In zijn korte beschouwing aan het begin van het nieuwe jaar, waarin alle ge- meentaren nog een Nieuwjaarswens kregen toegevoegd, herdacht dhr. Over sier o.a. het vorig jaar overleden mar kante raadslid dhr. T. van Prooijen en hij gedacht aan de exploitant van „De Schakel", dhr Kardux, wiens toestand grote zorg baart. In zijn beschouwing had dhr. Oversier gedagdroomd over hoe het op Goeree Overflakkee zou zijn wanneer bij de gemeentelijke herindeling in 1966 beslo ten zou zijn geweest op Goeree Over flakkee één nieuwe gemeente te stichten. Het zou - zo meende dhr. Oversier vast te kunnen stellen - een zeer krachtige gemeente zijn geweest met 27 raadsle den en 4 full-time wethouders. Die gemeente zou een sterk ambtenarekorps hebben gehad en ze zou sterk zijn geweest op het gebied van de milieube- heersing, promotiebeleid en econo misch beleid. Er zou een nadrukkelijk kemenbeleid zijn ontwikkeld en het zou niet voorgekomen zijn dat op een steen worp afstands van elkaar drie overdekte zwembaden zouden zijn gevestigd. Voorts zou die ene flakkeese gemeente een eigen Gemeentepolitie hebben gehad. „Ik heb wel eens de indruk dat de vorming van één gemeente royaal op had gewogen tegen de aanwezigheid van vier gemeenten", aldus dhr. Over sier. „Er is" - zo hield hij de raad voor - „de juiste levenshouding en bestuurshou- ding voor nodig om als vier gemeenten tóch de voordelen te hebben die de vor ming van één gemeente zou hebben meegebracht. In april 1987 werd de Philipsdam, het laatste onderdeel van de Deltawerken, gesloten. In het Krammer-Volkerak vielen grote delen slik en schor definitief droog. Deze gronden ontwikkelen zich nu samen met de aangren zende (on)diepe wateren tot waardevolle natuurgebieden. Dit gebied is van grote bete kenis voor vogels, zoals aalscholvers, ganzen en kieviten. Op de slikken groeien nu nog „zoutplanten" zoals zeekraal en zeeasters maar in de toekomst zullen we hier mis schien orchideeën aantreffen. Omdat de Krammer-Volkerak nu erg kwetsbaar is voor verstoring van het milieu is het gebied verbo den voor publiek. De Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders, afdeling Delta, beheert de eerste jaren na de drooglegging dit gebied en heeft om het publiek te informeren een foto expositie gemaakt. Deze tentoonstelling is de gehele maand februari te bezichtigen in de Gemeenschapsbibliotheek te Middelharnis. Openingstijden: dinsdag14.00-17.00 19.00-20.30 woensdag10.00-12.00 14.00-17.00 donderdag14.00-17.00 vrijdag14.00-17.00 19.00-20.30 Op D.V zaterdag 28 januari is er weer koffiebar op de boot van de Youth for Christ. Als gast hebben we uitgenodigd Jaap Booy, en deze zal Nederlandstalige liederen ten gehore brengen. ledere jon gere is van harte welkom. De avond begint om 8 uur, toegang vrij. Plaats haven Middelharnis. Namens Youth for Christ team! Een genoegzame aanleiding vormde dat tot het voorstel met de overige eilande lijke gemeenten het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree Over flakkee aan te gaan. In dat verband kun nen die zaken worden besproken die alle gemeente betreffen. Het bestuur van het te vormen „Openbaar Lichaam" zal uit 19 leden bestaan, 4 uit de gemeente Dirksland, 5 uit Goedereede, 6 uit Mid delharnis en 4 uit Oostflakkee. Dirks lands raad besloot af te vaardigen de heren J.H. Kalle (SGP), E. Eshuis (PvdA), burg. Oversier (CDA) en J.A van Nieuwenhuizen (VVD), met als plaatsvervangers resp. P. Dijkgraaf, G.W. Robijn, AJ. Schouten en J.L. Poortvliet. Geen van de raadsleden verzette zich tegen de vorming van het Openbaar Lichaam al hadden de heren G. Robijn (PvdA) en L. van Prooijen (Gem.be- langen) best wat reserves. Dhr. Robijn gaf te kennen „niet zomaar in die samenwerking" te geloven en lie ver had hij om die toch enige gestalte te geven voor een lichtere konstruktie dan die van een Openbaar Lichaam geko zen. ,Als je er gelijk de volle mep instort, klapt het uit elkaar op Flakkee", voorzag dhr. Robijn met de nodige zorg. Welhaast nog pessimistischer toonde zich dhr L. van Prooijen. Hij hoefde maar te kijken naar het weinige wat sinds 1983 (het jaar van aanvrage bij GS als Goeree Overflakkee als samenwer kingsgebied te worden aangemerkt) gezamenlijk tot stand gekomen is om van het welslagen van het Openbaar Lichaam geen hoge pet op te hebben. Instemming bij WD, CDA en SGP, al vreesde dhr. Dijkgraaf (SGP) dat Goe dereede en mogelijk ook Oostflakkee dwars gaan liggen als het op de (poli tieke) zetelverdeling aankomt. „Het venijn zit 'm waarschijnlijk in de kop en in de staart", zo zinspeelde dhr. Dijk graaf op de geografische ligging van deze gemeente. Die kennelijke verdeeld heid werd door dhr. A.J. Schouten (CDA) bij voorbaat betreurd, het leek hem ook bij GS slecht over te zullen komen. ,Als Goedereede en Oostflakkee van de voorstellen afwijken zitten we dit alle maal voor niks te doen", stelde dhr. Robijn vast, gedachtig aan het gegeven dat de benoemingen vervallen wanneer niet alle deelnemende gemeenten de voorgestelde zetelverdeling volgen, zo als dat met Goedereede en Oostflakkee het geval lijkt te gaan worden. Ook in Dirkslands raad, met name uit de mond van dhr. Van Prooijen wat gemok daarover. Hij vond het onjuist dat in Middelharnis de SGP/RPF- fraktie als één wordt gerekend; beter had het hem geleken dhr. Joppe (RPF) bij de „overige partijen" in te delen. In zijn beantwoording hoopte burg. Oversier dat het de tot deelname geroe pen gemeentebesturen niet aan de no dige daadkracht zal ontbreken. Dhr. Dijkgraaf liet hij weten dat „enig zen dingswerk" richting dissidente gemeen te misschien op z'n plaats zou zijn. Immers, het hoofddoel moet zijn een zo goed mogelijk beleid voor de streek te ont wikkelen en" - zo gaf dhr. Oversier toe - „vanuit de ooghoeken het belang van de eigen gemeente in de gaten te houden. OUDDORP De kollekte tijdens de dia-avond van de zending van de Geref. Gemeente op dinsdag 24 januari 1989 heeft ƒ410,- opgebracht. Door het zendingswinkeltje werd in totaal voor 1707,10 verkocht. Allen die hieraan hebben meegewerkt hartelijk dank. Extra kerkdienst - D.V. dinsdag 31 januari 19.30 uur, Ned. Herv. Kerk, ds. A Belder, Bijbellezing. OOLTGENSPLAAT D.V. maandagavond 30 januari a.s. zal er weer oud papier worden opgehaald voor de zending. Graag alles vroegtijdig gereed zetten. Namens de Zending van de Geref. Gemeente hartelijk dank voor het oud papier in 1988 van u ontvangen. Het was geweldig!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2