EHAIIDEft-rilEUWS Dit jaar wellicht laatste kans voor overstap naar verbeterde levenhypotheek Politieberichten Goerees' l(ottervioot gooit opgeviste bommen niet meer overboord Hans Groenendijk 5^0 1469." IJsclub „Dirksland" Derde kwart-triathlon van Hellevoetsluis KMiirriMBOiRTJiS Rabobank tipt woningeigenaars: CNV bijeenkomst belangen uitkeringsgerechtigden G.A.B. past met veel succes de Wet Vermeend/Moor toe Goedereede Schotelantenne, alternatief voor kabel-televisie? 2e Blad DINSDAG 24 JANUARI 1989 No. 5769 Voor woningeigenaars die nu een annuïteitenhypotheek hebben, kan het in veel gevallen zeer voordelig zijn om over te stappen naar een zogenaamde verbeterde levenhypotheek. Dat kan over de totale looptijd een lastenver mindering opleveren van tienduizen den guldens. De Rabobank acht het echter waar schijnlijk dat in de toekomst het over- sluiten van een lopende woningfinan ciering naar een hypotheek met levens verzekering - dus ook een verbeterde levenhypotheek - buiten de fiscale faci liteiten gaat vallen. Voor hypotheekver strekkingen bij de aankoop van een woning blijft het fiscale voordeel vol gens de huidige voorstellen van de over heid wel van toepassing. „We moeten er rekening mee houden dat de nieuwe regels op 1 januari 1990 van kracht worden. Dat zou betekenen dat woningeigenaren alleen nog dit jaar hun bestaande hypotheek zouden kun nen omzetten", waarschuwde drs. R. B. J. van Eldik, lid van de Hoofddirektie van Rabobank Nederland 19 januari bij de opening van het nieuwe kantoor van de Rabobank Dinther. De wijziging van de regels vloeit voort uit de zogenaamde Brede Herwaardering van het fiscale regime voor oudedagsvoorzieningen en vergelijkbare spaarvormen, die de over heid op stapel heeft staan. f SPARTAMET ^U\ de fiets met iets Grote belangstelling Van Eldik maakte bekend dat de Spaar- Optimaalhypotheek, de verbeterde le venhypotheek die de Rabobank 1 ok tober vorig jaar introduceerde, grote belangstelling ondervindt. In drie maan den tijd werd voor een totaalbedrag van meer dan 550 miljoen verstrekt. „Inmiddels vindt ongeveer een kwart van onze verstrekkingen aan woninghy potheken plaats in de vorm van dit nieuwe produkt en we sluiten niet uit dat dit percentage snel zal oplopen tot 50%", aldus de hoofddirecteur van de Rabo bank. „Natuurlijk is dit resultaat grotendeels het gevolg van dea aantrekkelijke ken merken die iedere verbeterde levenhy potheek heeft, maar we schrijven ons succes toch ook toe aan de bijzonder gunstige prijsstelling van de Spaar- Optimaalhypotheek", zei van Eldik. De woordvoerder van de grootste hypo theekverstrekker (met een marktaandeel van ruim 25%) lichtte toe; „Waar bij de traditionele hypotheek vrijwel uitslui tend het rentepercentage van invloed is op de hoogte van de woonlasten, speelt hier de premie voor de levensverzeke ring een belangrijke rol. En juist de kos ten van de premie zijn - mede door ons grote verstrekkingenvolume - aantrek kelijk laag". De werkgroep Anders-Aktieven van het CNV in Zeeland en Goeree-Overflak- kee, die zich binnen de regio sterk maakt voor de belangen van de uitkeringsge rechtigde en anders-aktieve CNV-leden, organiseert op donderdag 2 februari, in „The Pointer", Nieuwstraat 72, Goes, aanvang: 14.00 uur, een speciale thema bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst wordt door de heer Mr. T. W. Duijst van het CNV, des kundige op het gebied van belastingen en volksgezondheid, uitvoerig ingegaan op de belastinghervormingen en de her vormingen in de ziekenfonds-Zziekte- kosten-verzekering en de consequenties van deze plannen voor de uitkerings gerechtigden. Hiernaast zal aandacht worden besteed aan een nieuwe CNV-aktiviteit: belan genbehartiging bij de Gemeenschappe lijke Medische Dienst door CNV-Ver- trouwenspersonen. Alle CNV-leden, eventueel met partner, en tevens alle andere belangstellenden zijn van harte welkom op deze zeer inte ressante bijeenkomst. Voor meer informatie kunt u zich wen den tot het CNV-Dienstencentrum, Post bus 197, 4460 AD Goes, tel. 01100- 20310. De Wet Vermeend/Moor is door het G.A.B.-Spijkenisse het afgelopen jaar met succes toegepast. De taakstelling voor 1988 was om 60 langdurig werklo zen met behulp van de Wet Vermeend/ Moor aan een baan te helpen. Er zijn het afgelopen jaar 115 mensen op deze manier aan de slag gekomen. Dat is bijna 200% van de taakstelling! Van het aantal mensen dat met behulp van deze loonkostensubsidie aan de slag is gekomen, komen er 60 uit Voome- Putten, 21 uit de Hoekse Waard en 6 uit Goeree-Overflakkee. Daarnaast hebben 28 mensen van bui ten dit gewest een baan gevonden bin nen de regio. Van de werkgevers die op deze manier nieuwe arbeidskrachten hebben aange trokken, zijn er 75 gevestigd in Voorne- Putten, 34 in de Hoekse Waard en 6 in Goeree-Overflakkee. In totaal 19 langdurig werklozen kon den met behulp van de Wet Vermeend/ Moor een baan vinden buiten het gewest van het G.A.B. Spijkenisse. Deze hoopvolle resultaten konden me de worden bereikt doordat werklozen zelf er alles aan hebben gedaan om weer een baan te bemachtigen, terwijl ook veel bedrijven zich positief opstelden en zich bereid verklaarden iemand in dienst te nemen die al geruime tijd werk loos was. Veel gemotiveerde langdurig werklozen zoeken nog naar een baan. Er is o.a. een goed aanbod van admini stratief personeel. Werkgevers én werkzoekenden kunnen voor meer informatie over de Wet Ver meend/Moor dagelijks terecht bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Spijke nisse, Oud-Beijerland en Middelhar- nis. - Inbraken en vernielingen In de vooravond van 15 januari werd in gebroken in een woonhuis in de Voor straat in Stellendam. Diverse kasten werden doorzocht. De daders namen wat geld mee en mogelijk nog wat siera den. Bij een winkel in de Voorstraat is eveneens geprobeerd om binnen te ko men. Van een berghok op een camping in Ouddorp werd een ruit vernield. Van uit een keet in de Kleine Zuidpolder werd wat klein landbouwgereedschap gestolen. In een horecabedrijf in Ouddorp werd een ski-jack gestolen. Uit een schuurtje op de Raadhuisstraat werd een groene herenfiets, merk Batavus, gestolen. De fiets is inmiddels terug gevonden. - Fietsers zonder licht Een automobilist heeft een klacht inge diend over de vele fietsers (niet alleen kinderen) die in het donker zonder licht fietsen. Ze worden te laat opgemerkt, waardoor al gevaarlijke situaties zijn ontstaan. De politie zal er de komende tijd extra aandacht aan schenken. - Alcoholcontrole In het afgelopen weekeinde hebben 24 (Ingezonden) Begin december 1988 werd de medium power satelliet „Astra" gelanceerd. Deze satelliet beschikt over een aantal trans ponders, dat zijn zenders, welke door programmamakers kunnen worden ge huurd. Wanneer Astra volledig in bedrijf ge steld is worden, zover nu bekend. Sky Channel, Sky Movies, Sky News, Euro- sport, Scansata, Screensport, Life-style en Kindemet doorgegeven. Deze programma's kunnen ontvangen worden met een installatie voorzien van een schotel van 60 a 90 cm. De prijs van deze installatie ligt nu rondom ƒ3.000,- Men hoopt, bij vol doende belangstelling, de prijs te kun nen laten zakken tot 1.000,-. De suggestie dat de kabel-televisie veel te duchten heeft van deze satelliet is niet juist. Wie denkt dat hij met het kopen van alleen een schotelantenne klaar is, komt om diverse redenen bedrogen uit. Commercieel gezien zijn de Neder landstalige programma's Nederland 1,2 en 3 en de Belgische programma's BRT 1 en 2 niet interessant en worden dus door geen enkele satelliet weergege ven. De programma's Sky Movies, Euro sport, Screensport, Lifestyle en Kinder- net zullen vanaf medio 1989 naar nu bekend is alleen ontvangen kunnen worden met behulp van speciale de- codeerapparatuur. Deze apparatuur dient apart aange schaft te worden voor elk programma dat men wil ontvangen, bovendien wordt hiervoor per programma een abonnementsvergoeding gevraagd. Men dient hierbij te denken aan het sys teem wat nu onder meer Filmnet toe past. Zonder deze decoders worden alleen zwaar gestoorde beelden en of sneeuw op uw televisie zichtbaar. Bestaande programma's zoals de nu gratis aangeboden Sky Channel en Super Channel lijden al jarenlang financiële verliezen, zodat het voor de hand ligt dat eventuele uitbreidingen op de satelliet overwegend abonneepro gramma's zullen zijn. Het komt er dus op neer dat alleen voor de particulier die te ver van de be bouwde kom woont, en daardoor niet kan beschikken over een kabelaanslui ting, het uit kostenoogpunt aantrekke lijk kan zijn het t.v.-programma-aanbod op deze wijze te vergroten. mensen een blaastest afgelegd tijdens een speciale alcoholcontrole. Twee in woners van Melissant bleken teveel ge dronken te hebben. De ene had matig gedronken en kreeg alleen een rijverbod opgelegd. De ander had meer gedron ken en moest een bloedproef onder gaan. - Deel III Op 1 februari is het weer zover. Dan moet deel III van het kentekenbewijs van het jaar 1989 achter de voorruit zit ten. Wie geen acceptgirokaart heeft ont vangen, kan deel III ook op de meeste postkantoren afhalen. Wel vóór 1 fe bruari (daarna is het duurder) en alle de len van het kentekenbewijs meene men. Het Bestuur van de IJsclub „Dirksland" heeft tijdens de bestuursvergadering op maandag 16 januari 1989 besloten om geen jaai"vergadering voor de leden meer uit te schrijven gezien de zeer ge ringe belangstelling en de hoge kosten. Het bestuur betreurt dit besluit zeer maar ziet geen andere mogelijkheid. Degene die de jaarrekening over het af gelopen seizoen 1988 ter inzage wil heb ben kan deze afhalen bij de penning meester, dhr. Labeur, Achterdorp 18 te Dirksland, op vertoon van zijn lid- maatschapskaart. Voorts deelt het bestuur mede dat er nog 47 leden zijn, die ondanks hun toezeg ging/brief nog niet betaald hebben. Bin nenkort komt men nog één keer langs om alsnog te betalen, zo niet dan is men lid af en kan men alleen weer lid worden door het inschrijfgeld ad ƒ5,- extra te betalen. In 1987 werd door de „Stichting Triath lon Hellevoetsluis" de eerste kwart- triathlon van Hellevoetsluis georgani seerd, welk evenement zowel door de deelnemers, organisatoren als de spon sors als zeer geslaagd werd ervaren. Dit succes was voor de stichting aanleiding om in 1988 de tweede editie te organise ren. Ook deze editie mag zeer geslaagd genoemd worden, reden genoeg om ook in 1989 de derde triathlon te organiseren en wel op: Zaterdag 24 juni 1989 Ook voor deze editie is wederom geko zen voorde lokatie in en om de „Helius- haven" te Hellevoetsluis. Indien u aan dit sportieve festijn deel wenst te nemen kunt u zich vanaf heden schriftelijk aan melden bij: Stichting Triathlon Hellevoetsluis Postbus 3220 AA Hellevoetsluis Onder vermelding van: Naam, adres, postcode en woonplaats, geboortedatum, telefoonnummer en of u een man of vrouw bent. Het maximale aantal deelnemers is wederom vastgesteld op 200 atleten en de minimum leeftijd op 18 jaar. Gezien de signalen die de stichting nu reeds berei ken en de ervaringen met de vorige edi ties, verwacht het bestour dat de animo tot deelname erg groot zal zijn, dus spoe dige aanmelding is geboden, want even als de vorige edities geldt ook nu weer: „Wie het eerst komt, die het eerst maalt. De af te leggen afstanden zijn zoals gebruikelijk: Zwemmenca. 950 meter Wielrennenca. 45 kilometer Hardlopenca. 10.5 kilometer De parcoursen zijn ten opzichten van de vorige edities nagenoeg dezelfde. Het inschrijfgeld bedraagt 20,00 per persoon. Na ontvangst van uw aanmelding zal door de organisatie per omgaande een bevestiging, alsmede het voorlopig aan u toegekende deelnemersnummer aan u worden toegezonden. Nu sinds het begin van dit jaar weer een aantrekkelijke premie wordt betaald voor het aan land brengen van opgeviste explosieven uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog heeft de Explosieven Opruimingsdienst wekelijks een vrachtje aan wat door de kotters wordt meegebracht. Vrijdagmorgen meldden weer zes thuisvaarders de aanwezigheid van bommen of een mijn, naar 't heet elk goed voor een premie van duizend gulden. De aldus „bewapende" kotters worden door medewerkers van de Explosieven- dienst ruim buiten de haven tegemoet gevaren. Aan boord worden de ontstekin gen verwijderd en pas dan krijgt de schipper toestemming naar de haven door te varen om daar het onschadelijk gemaakte projektiel af te leveren. Vrijdagmorgen had de bemanning van de GO 44, de „Quo Vadis" met schipper J. Grinwis een bijzondere en ook ietwat angstige ervaring. De medewerkers van de Explosieven Dienst slaagden er niet in een zware bom te demonteren, waarom de vissersbemanning aan boord van het RP. te Water-vaartuig werd genomen toen het nog intacte projektiel van boord werd gehaald om op veilige afstand tot ontploffing te worden gebracht. Vrijdagmorgen waren het behalve de GO 44 ook de GO 56, 65, 9, 5 en de OD 9 die een bom of mijn aanvoerden. VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 29 - „Hm jae".... Het beteuterde hem een oogenblik net als vanavond.... Dan zei hij bot: „Hie is nog brutaoler as z'n vao- der, gloaf m'n.... En wie weet: 't is mis schien wel een groate leugen om 't medelieën op te wekken, zukke lui binne overal voor in staef' Ze haalde aarzelend haar schouders op. Ze was nog niet overtuigd, maar ze zei niets meer, ze was niet gewend om veel tegen te spreken. Ze had Piet net in zijn gezicht gekeken toen hij dat zei van die centen en dat gezicht kon ze maar niet kwijt wor den.... Nee, die jongen had niet gelogen.... Het hinderde haar dat Vergeer zo over hem sprak. Hoe het kwam wist ze niet. Anders was ze het altijd in alles met haar man eens, maar vanavond stond dat gezicht van Piet haar in de weg.... En het was net of Vergeer het wist, want hij bleef volhouden: „Ze kenne brutaol weze, eh, de smeerjanussen, ze hawe de wet op d'r hand.... A'k 'em anspreke dan kost het m'n zak, dat ke' je zoa van de muure lange.... En a'k het niet doeë dan kost het m'n zak oak.... Wat mo' je noe doeë?.... Noe zit je tussen twee vieren.... Mar 't slot dat is: m'n erme centjes zalle d'r bic inschiete.... Je kent er dat van zegge, da' m'n in een raoren tied leven, daer heerst een heele verkeerde geest onder de mensen, ze binne verward.... Daer is niks geen eerbied of ontzag meer voor de machten, die van Godswege over d'r gesteld binne.... Bel neent mens, ik weete niet waer 't nae toe mot.... de socialen winne hand over hand".... „Jae, 't is een treurige boel", gaf ze toe, „mar alia, lae m'n noe eerst mar es gaen slaepe, 't is tied.... weltrusten".... „Weltrusten".... Ze deed het licht uit. Het nachtlampje wierp een spaarzaam schijnsel over de eikenhouten meube len van de slaapkamer. In bed rilde ze, de lakens waren koud. „Hei je wel gebid, Maert".... Van onder de dekens kwam het antwoord: „Sstt, ik binne bezig".... ACHTSTE HOOFDSTUK HET vroor dat het kraakte, op Sien d'r zol derkamertje zaten de bloemen dik op de ruiten. In het trieste licht van de late namiddag lag ze op haar knieën voor de opengetrokken la van de latafel. In haar handen hield ze een fijn gouden ringetje, het rode steentje leek een donkere drop pel bloed.... Ze draaide het ringetje om en om en bekeek het van alle kanten, alsof ze het nooit eerder gezien had. Zo had ze het ook bekeken toen ze het pas aan haar vinger droeg. En ineens wist ze weer wanneer het geweest was. Het was op haar ver jaardag, nu drie jaar geleden.... de eerste verjaar dag die ze samen gevierd hadden, zij en Piet.... Ze had het zo lief van hem gevonden, dat ze dat ringetje kreeg. Toen ze verloofd waren had ze zo graag een verlovingsring van hem gekregen, een mooie, gladde gouden ring, met zijn naam er in gegraveerd, net als alle andere meisjes droegen. Maaqr hij wou van geen ringen weten, „'t Ken toch wel goed weze", zei hij, „as 't in die riengen mot zitte!"..,. En hij had nogal meer bezwaren geopperd. Verlovingsringen waren goed voor het rijke volk, maar voor zullie soort mensen gaf het geen pas, wat zouden de mensen er wel van zeg gen! Maar de mensen zouden wel niets gezegd hebben, want tegenwoordig deed iedereen het, zelfs arbeidersjongens en meiden liepen met van die ringen aan hun vingers. En ze zou hem mis schien nog hebben overgehaald als vader er zich niet mee bemoeid had. Ze zaten samen in het hoekje bij het raam en vader zat bij de kachel. Het was al schemerig en ze hadden zeker harder gepraat dan ze wel dachten. Toen zei vader ineens: „Je moederen ik hawe oak noait geen rienge gehad, mar me hawe aoltoas veul va' mekaore gehouwe, daer hei je meer an. Aol die nieuwerwessigheid, larie! Den eenen dag loape ze mit een rieng an d'r vienger en lees je advertenties in de krant en den aoren dag is het uut, dan schelle ze mekaore voor aolles en nog wat uut".... En vader had nog veel meer gezegd, want als hij eenmaal begon.... toen was het verke ken geweest. Ze was een beetje boos geworden, want ze had zo op die ring gehoopt, dan konden de mensen toch zien dat je een jongen had.... Maar Piet lachte er om, hij wou niet geloven dat ze boos was, en op het laatst lachte ze ook. „Ik zal 't wel goed maeke mit je", beloofde hij. Daar haalde ze haar schouders voor op, want hoe zou hij dat nu goed kunnen maken.... En toen had ze toch nog een ring van hem gekregen.... En een die veel mooier was dan zo'n eenvoudige, gladde verlovingsring.... 's Avonds, toen ze aan de deur stonden, nam hij stilletjes haar hand. Dat deed hij zo dikwijls. Ze leunde vertrouwelijk tegen hem aan en toen voelde ze, dat hij iets aan haar vinger schoof Ze wist wat het was al zag ze het niet, haar kleine hand ging helemaal schuil in zijn grote werk mansvuist. Zijn ogen lachten en er was een stille vraag op zijn gezicht.... In het licht vande maan bewonderden ze samen het gouden kleinood en van het steentje zei ze in verrukking: „'t Is net een droppel bloed, eh Piet?".... Hij glimlachte voldaan en vroeg alleen: „Vi' je 't moai, Sien?".... En dankbaar fluisterde ze: „Prachtig!.... Ik zal 't aoltoas draege, oor Piet, behalve deur de weeke, want dan verspeul ik het soms mit 't werken, eh? En dat zou zonde weze!".... Die vreselijke Zondagavond had ze het ringetje van haar vinger gedaan. Anders borg ze het altijd in het kartonnen doosje met het kleurige prentje op het deksel. Dat doosje had Piet haar gegeven om het ringetje in te bewaren als ze het niet droeg. En toen ze er genoeg van hadden met naar het ringetje te kijken waren ze samen het prentje gaan bewonderen. Er stond een jongetje en een meisje op, het jon getje met een hoepel in zijn hand, en daarachter zag je de bergen en vreemde huisjes met spitse daken, en een torentje was er ook.... (wordt vervolgd) Let op!! verschillende hoogtes en kleuren Maak vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 De bemanningen hebben met de explosieven leren leven, toch wordt nog de nodige voorziclitigiieid betraclit. De lading van de wagen van de Opruimingsdienst groeide gestaag. ^^^^^^^^^^^^^^,^^^^^^^^^jf,,f,jf.jf,^if.if.,f.if.jf.^i^^^.if.if.if.)fif.,fif.if.if^if.if:f.if^^^if.^.if.if.^.:^ifif.^^ ROOE J»» KS»Pi «2«, i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5