EmVilDEfl-niEUWS Vakantie is heel wat waard Kolossale auto op smalle dijk; gevel ontzet Schapen en pony's trotseren de kou De Rabobank Rendement Rekening geeft 5,2% rente met een grote opnamevrijheid Rabobank Q Damvereniging Christennormen die helaas vervagen 2e Voorlichtingsavond voor diabeten WJ-CNV organiseert praktische kursussen voor jongeren Thema-ochtend voor agrarische vrouwen in Barendrecht Dia-avond in Ouddorp Provinciale wegwijzer voor kleine kernen in Zuid-Holland liHilieuproblematiek in nieuwjaarsrede voorz. K. V. Koophandel 3e Blad VRIJDAG 20 JANUARI 1989 No. 5768 Af en toe zie je een flits ervan op de televisie. Soms gebeurt het in je eigen straat. Een groepje kinderen komt op vakantie. Het zijn kinderen die zonder hulp van anderen nooit met vakantie zouden kunnen. Ze komen uit steden zoals Berlijn, Hannover, Londen, Parijs, Lille. Ze komen ook uit eigen land, uit Limburg. Ze wonen in die delen van steden waar leef- en speelruimite veel te wensen overlaat. Vaak ook zijn de thuissituaties zo gespannen dat het leven van de kin deren er niet gemakkelijker op wordt. Soms ook wonen deze kinderen niet meer bij hun ouders, maar verblijven in een kindertehuis, waar ze gespannen wachten totdat er een „nieuw" gezin voor hen gevonden is. Soms ook zijn het kinderen, die gewoon liefde en aandacht tekort komen; kinde ren uit gebroken relaties; kinderen van wie de ouders geen geld hebben voor vakantie. Voor al die kinderen is een vakantie heel wat waard. De Zeeuwse werkgroep van de Stichting Europa Kinderhulp is een organisatie die vakanties voor kansarme kinderen regelt. Voor die kinderen zoeken wij gas touders. Zij nemen in de zomer drie weken een kind in huis en zorgen ervoor dat dit kind van een zorgeloze vakantie kan genieten. Daarvoor hoeven zij niets extra's te doen. Hier in Zeeland is het strand al een hele belevenis. Kinder boerderijen en fietsen door binnenweg- jes is een groot vermaak voor een kind op vakantie. Het is voor zo'n kind al heerlijk om eens in een andere omge ving te zijn en te ervaren dat het ook anders kan. En op het eind van de vakantie zie je de verdrietige gezichtjes: het was zo vlug voorbij. Een meisje uit Engeland zei: „Ik wou dat die drie weken eenjaar duurden en een jaar drie weken". Zo is een vakantie heel wat waard; ook voor de gastouders. Zij zien vaak met lede ogen „hun" kind weer vertrekken. Zij weten, dat ze drie weken een stuk geluk hebben gebracht in een kinderle ven. Zij zijn zo een ervaring rijker geworden en dat is heel wat waard. Waarom zou je het dan ook niet doen? Problemen met de taal? Een klein beetje de taal kennen, dat doen we allemaal. Misschien met handen en voeten, maar het lukt. Er zijn voorbeelden ten over van gastouders, die met hetzelfde pro bleem zaten, maar nu al jaren meedoen. Toch vrezen we dat we dit jaar voor veel kinderen geen plaats zullen hebben, wanneer er zich niet voldoende nieuwe gastouders aan zullen melden. Vooral voor kinderen uit Frankrijk en Enge land worden gastouders gezocht, maar Graag plaatsen we ook dit jaar weer de oproep van de Stichting Europa Kinderhulp om vakantieadressen voor kinderen die daar zo'n be hoefte aan hebben. Van alle nieuws- en advertentiebla den die op Flakkee en in Zeeland verschijnen, haalde Eilanden Nieuws vorig jaar de hoogste score en daar zijn we onze abonnees heel dank baar voor. We hopen dan ook dat hun ervaringen met de vakantie- gangertjes hen er toe zal brengen zich opnieuw als gastadres aan te melden. Fijn te weten dat Goeree Overflakkee nog inhoud aan het begrip herbergzaamheid weet te geven. ook kinderen uit Duitsland en uit Lim burg kijken verlangend uit naar de zomervakantie. De vakanties van de kinderen die naar Zeeland komen zijn: uit Frankrijk 1 - 22 juli; uit Engeland 31 juli - 22 augustus; uit Duitsland 25 juli - 18 augustus; uit Nederland 24 juli - 11 augustus. Als een vakantie voor een kind u heel wat waard is, bel dan voor meer infor matie en/of aanmelding naar mevr. Neelie Bliek, telefoon 01150-96793. Wilt u het werk van de stichting steunen (wij werken zonder enige subsidie), dan kunt u voor die informatie ook bij mevr. Nee lie Bliek terecht. Zo kunt u op twee manieren de kinderen een fijne tijd geven en is hun vakantie u heel wat waard. Deze keer zal in Middelharnis een voor lichtingsavond gegeven worden voor diabeten (en hun eventuele familieleden of verzorgers) die bloedsuiker verla gende tabletten gebruiken en voor hen, die alleen een dieet moeten houden. Een deskundige van de Diabetes Vereni ging Nederland zal deze avond verzor gen. Er zal een arts aanwezig zijn, om vragen te beantwoorden. Iedereen, die belangstelling heeft is van harte welkom op woensdag 25 januari om 20.00 uur in het Groene Kruisge- bouw, Langeweg 72, Middelharnis. Je sterk voelen in de maatschappij. Weten waar je mee bezig bent en je eigen belangen kunnen behartigen. Tegelijk oog hebben voor de ander. Dat is wat WJ-CNV wil. De jongerenorganisatie van het CNV organiseert daarom kursussen. Infor matie over deze bijeenkomsten is te lezen in de nieuwe kursuskrant DOE- WAT. Een greep uit de onderwerpen: sollicite ren kun je leren, leiding geven en nemen, onderhandelen, word je eigen baas. Een WJ-kursus betekent enkele dagen hard werken in een gezellige groep jon geren. Veel praktijkoefeningen, vaak met behulp van video, en ruime aan dacht voor theorie. De deelnemersbijdrage bedraagt vijf tien (15) gulden per dag. Reiskosten wor den vergoed. De gratis kursuskrant DOEWAT kan telefonisch aangevraagd worden op het distriktskantoor van WJ-CNV. Per kursus is extra achtergrondinforma tie beschikbaar. Bel even naar WJ-CNV Zeeland, tel. 01100 - 20310, en vraag naar: Anneke de Regt. 01870 4844 Gratis taxatie van uw liuis OUDE TONGE De chauffeur van een één en twintig meter lange oplegger, beladen met een ponton die bij Aan nemingsbedrijf A.V.K. aan de Capelleweg te Oude Tonge afgeleverd moest worden, heeft vorige week hartje dorp leUjk in 't nauw gezeten. Dat kwam doordat de bestuurder een totaal verkeerde route was gewezen. Via de Provincia- leweg zou hij probleemloos de Capelleweg hebben kunnen bereiken maar het indrukwekkende gerij kwam op de Oostdijk terecht en had vervolgens geen andere keus meer dan rechtdoor te gaan, de Molendijk op, ook al is die voor autoverkeer verboden. Met de 3.15 mtr. brede vracht manouvreerde de man bijna feilloos over de smalle Oostdijk en bijna zou 't dan ook goed zijn gegaan als niet een uitsteeksel, helemaal aan 't eind van de 21 meter, de gevel van de woning van de fam. Broeders (Molendijk 4) had geraakt. Die trok een deel van de zijgevel mee en veroorzaakte der halve een grote schade die op de foto door de bewoner in ogenschouw wordt genomen. Mevr. Visser die op de Kaai woont knipte er wat foto's van, verbaasd als ze was over 't feit dat zó'n kolos op de voet- gangersdijk terecht kon komen. De foto laat zien dat het héél krap langs de paaltjes ging die het voetgangersgebied van de rest van het wegdek scheiden. In januari, als de vfinter normaal gesproken in volle gang is, staat het meeste vee op stal. Alleen schapen en pony's zijn in de wei achtergebleven. Beide diersoor ten kunnen goed buiten blijven. Hun vacht beschermt ze tegen de kou. De vacht van het schaap bestaat uit een dikke laag wol. Het vet in de wol doet de regendruppels van de vacht afrollen. Tussen de gekronkelde wolharen blijft warme lucht zitten, waardoor de vacht een goede isolaüe vormt. Bij vorst of sneeuw zijn 's morgens in het weiland de ontdooide plekken te zien waar de schapen hebben geslapen. In januari begint de boer zijn schapen hooi en krachtvoer bij te voeren. Krachtvoer bestaat uit geperste brokjes met veel voedingsstoffen. Het schaap kan wel wat extra's gebruiken, over ongeveer twee maanden worden de lammeren geboren. Zowel paarden als pony's kunnen de hele winter buiten blijven. Meestal echter staan de edele viervoeters die regelmatig worden bereden of ingespannen op stal. Dit voorkomt bovendien dat de vaak natte graszode wordt vertrapt. Het zijn vooral pony's zoals de kleine Shetlanders die in de wei blijven. Hun dikke winterhaar mag niet worden geborsteld of gewassen. Hierdoor zou de beschermende vette laag van de vacht verdwijnen. Het ruige en vaak wat slordige uiterlijk van de dieren in de win termaanden is dus een teken van de juiste verzorging. Voor het reserveren van grote spaarbedragen verlangt u een behoorlijke rente. Maar u wilt uw geld ook gemakkelijk kunnen opnemen.Dat kan met de Rabobank Rendement Rekening. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,-. En zolang uw saldo hier boven blijft ontvangt u 5.2%* rente. Per kwartaal kunt u f 25.000,- vrij opnemen. Ook contant. Meer opnemen kan na de opzeg termijn van 3 maanden. Of tegen een geringe retourrente. Informeer bij uw Rabobank naar deze aantrek kelijke spaarvorm. geld en goede raad De kring IJsselmonde/Eiland van Dordt van de CBTB nodigt alle agrari sche vrouwen in de regio uit voor haar koffie-praat-ochtend op donderdag 2 fe bruari a.s. die het thema heeft: „Als je er alleen voor komt te staan". Dagelijks overlijden honderden men sen. De nabestaanden worden, vaak onvoorbereid, gekonfronteerd met een groot aantal problemen. De moeilijkhe den liggen dan niet alleen op het emo tionele vlak maar zijn vaak ook vaan zakelijke aard. Dit laatste is zeker het geval wanneer men een eigen land- en tuinbouwbedrijf heeft. Het is als binnenkomen in een vreemd land, waarin men de weg niet kent en waarvan men de taal niet spreekt. Sociaal economisch voorlichtster Petra van der Horst zal tijdens de praatmor- gen met name aandacht besteden aan de maatregelen die u zelf kunt nemen om zakelijke narigheden te voorkomen ofte beperken. De themamorgen begint om 09.30 uur en eindigt omstreeks 11.30 uur. De plaats: Sociaal Cultureel Centrum „De Schalm", Dorpsstraat 38 te Baren drecht. Opgave en informatie: Petra van der Horst, CBTB-kantoora, tel. 01806 - 11022. D.V. dinsdag 24 januari a.s. zal de heer B. J. Zijl van het zendingsbureau van de Geref. Gemeenten een dia-presentatie verzorgen in de gemeenschapsruimte van de Koningin Beatrixschool, Mar grietweg 6 te Ouddorp. Overdag zullen er dia's worden vertoond voor de school kinderen en 's avonds voor de oude ren. 's Avonds wordt begonnen om 7.00 uur. Tevens zal er een verkoping worden gehouden uit het zendingswinkeltje. Alle zendingsvrienden en vriendinnen van harte welkom. Ingezonden Er moet me iets van het hart, waar ande ren misschien niet zo bij stil staan, en dat wil ik hier in 't kort graag onder strepen. Er zijn namelijk kleine zelfstandigen, met name juist in de voedingssektor, die steeds meer moeite hebben „het hoofd boven water te houden" (door de snel oprukkende grootwinkelbedrijven). En die toch ook hun verkoopprijzen op een eerlijke en verantwoordelijke manier aanpassen. Die het ook proberen, om het zo voordelig mogelijk te brengen. Voor de consument, mits de versheid en kwaliteit niet in gevaar komt en die moe ten altijd op de eerste plaats staan! Laat men toch niet vergeten, dat deze mensen (de kleine zelfstandigen) vele jaren hun uiterste best gedaan hebben voor hun klanten, om hen altijd voor honderd procent tevreden te kunnen stellen. Dat hebben ze ook als hun plicht gezien! Nu zijn er helaas die deze ondernemers toch „laten vallen". Mensen waar ze altijd voor klaar stonden. En dat hoorde ook zo!! Dat is vanzelfsprekend! Dan is het nu pijnlijk om te constateren, dat ze de deur van hun winkel voorbijgaan! Die mentaliteit is er gewoon! Nu wil ik toch het begrip „Christen norm" hier toespitsen. Het behoort mijns inziens een vanzelfsprekende zaak te zijn dat juist leden van de kerke lijke gemeenten hun „klandizie" toch in de eerste plaats gunnen aan de bakker, slager, kruidenier etc. van de kerk. Zeker als straks deze mensen in een nog slech tere concurrentiepositie worden gedron gen en juist als deze ondernemers hun best doen om ook de prijzen zo laag mogelijk te houden, dan mag een dub beltje of een kwartje prijsverschil geen verhindering zijn „om wel te doen aan alle mensen, maar het meest aan de huisge noten desgeloofs". Dat is nog steeds onze opdracht, als broeders en zusters van 't zelfde huis. (En momenteel is het zo - en dat wil ik onderstrepen - dat er toch nog mensen zijn, die daar voorzichzelf reke ning mee houden) Gelukkig wel!! Was dit vroeger inderdaad niet meer vanzelfsprekend, dan nu het geval is? Kleine kernen, dorpsgemeenschappen met minder dan zesduizend inwoners, hebben te kampen met talrijke proble men, die de leefbaarheid fors kunnen aantasten. Om de ongeveer 140 Zuidhol landse kleine kernen behulpzaam te zijn heeft de provincie Zuid-Holland het boekje „Wegwijzer voor de kleine kernen" uitgegeven. Hierin staan de instrumenten van rijk en provincie op een rij, die gemeenten met kleine kernen kunnen gebruiken om ongewenste ont wikkelingen op het terrein van bedrij vigheid, woningbouw, bereikbaarheid, voorzieningen en milieu tegen te gaan. Tevens worden per onderwerp de na men en telefoonnummers van de betref fende kontaktpersonen bij de provincie Zuid-Holland genoemd. De provincie wil met deze handreiking een bijdrage leveren aan de instandhouding van de leefbaarheid in de kleine kernen. De „Wegwijzer voor de kleine kernen" ligt ter inzage bij de gemeenten en open bare bibliotheken in Zuid-Holland. Het - gratis - boekje is verkrijgbaar bij de Provinciale Uitgeverij, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag, telefoon 070 - 116082. Heeft ook in dit opzicht de individuali sering niet hard toegeslagen? Ook onder onze kerkmensen? We rijden naar deze winkel en naar die speciaalzaak, den kend aan ónze wensen. Zonder er bij te denken, dat die medeleden van de gemeente ook een bestaan moeten heb ben! Dan denk ik toch in dit opzicht wat er geschreven staat in Psalm 133 (van 't zelfde huis als broeders samenwonen). Dit schrijven is niet alleen als kritiek bedoeld, maar dat we wel eens voor onszelf moeten bedenken, waar we, en hoe wij ook in dit opzicht, bezig zijn mèt elkaar, en vóór elkaar. (P.S. Dit schrijven is écht niet bedoeld als een commercieel stukje, maar om elkaar op onze christelijke verantwoor delijkheid te wijzen. En dat mag toch?) Dank voor uw plaatsing. Een verontruste schrijver Het „gematigd optimisme" waarover de voorz. van de Kamer van Koophan del, ir. J. Kraaijeveld van Hemert in zijn nieuwjaarsrede spreekt, blijkt minder toepasbaar op de situatie op Goeree Overflakkee. Hier is namelijk sprake van een „lichte achteruitgang" in de bedrijfsresultaten terwijl in de overige deelregio's van de Kamer van een aanmerkelijke verbetering ten opzichte van 1987 gepsroken kan worden. Het aantal verlieslijdende bedrijven in Zuid-Holland zuid, het werkgebied van de Kamer bleef weliswaar even hoog dan in '87, maar ligt toch 3% hoger dan het landelijk gemiddelde, voorts gaf het investeringsniveau in het gebied van de Kamer een daling van 17% te zijn terwijl dat niveau landelijk gezien gelijk bleef Minder gunstig verliep de ontwikkeling in de metaalnijverheid en de groothan del, maar „overtuigend gunstiger dan het landelijk beeld" was de ontwikke ling die de voedings- en genotmiddelen industrie, de chemie, bouwnijverheid, transport en de zakelijke dienstverle ning, deze maakten de meest positieve ontwikkeling door. De resultaten voor de verschillende deelregio's gaven toch een aanmerke lijke verbetering t.o.v. 1987 te zien en dat is voor ing. Kraaijeveld van Hemert reden tot een gematigd optimisme, al geldt dat niet voor de investeringen, daar wordt, vooral bij de kleinere bedrijven een verdere afname in gevreesd. Toenemende milieu-inspanningen kun nen een domper op de ekonomische groei zetten en aller inspanning zal dan ook nodig zijn om een tegenstelling tus sen groei en milieuverbetering te voor komen, vindt dhr. Kraaijeveld van Hemert. Zijns inziens kent het overgrote deel van de ondernemers zijn verant woordelijkheid voor het milieu, maar evenzeer kennen ze hun verantwoorde lijkheid voor de continuïteit van hun onderneming. In hoeverre de groei daar van bedreigd wordt zal - aldus de K.v.K. voorz. - afhangen van het nationale milieubeleidsplan dat dit voorjaar door Minister Nijpels gepresenteerd zal worden. Te gemakkelijker zou het zijn om voor de verdeling van de extra milieukosten zonder meer naar het bedrijfsleven te wijzen. Milieubeleid dat schokeffecten voor de ekonomie veroorzaakt werkt contraproduktief en zou tot een slech tere concurrentiepositie leiden zeker wanneer de normen strenger zouden zijn dan in de andere EEG-landen. „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Uitslagen van maandag 16 Januari 1989 Ie afdeling: H. Visbeen - C. Koppenaal1 - 1 C. Visbeen - A. Visbeen2 - O A 't Jonk - B. GrootenboerO - 2 2e afdeling: S. W. Keijzer - J. Schans2 - O STICHTING EUROPA - KINDERHULP AMSTERDAM - HOLLAND b.v. >i-<*f-" 'Rente per 16-11-1988

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9