Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Wie schrijft er mee van en over Flakkee? jeugd- hoekje Geheugenopfrissertj es Schrieversaevund Januariraadsel 3 Extra raadsel januari flakkee expresse bv ssa®s5sasss=a8ss=®sss2®=5==3^^ Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 20 JANUARI 1989 De redaktie ontving in de afgelopen weken de volgende nieuwe uitgaven. Alle verschenen bij La Rivière Voor hoeve te Kampen. René Zuidinga, arts. Voordat de dokter komt. De adviezen uit de radio-rubriek MM-Medisch. 76 pag. Prijs 12,50. Jeroen Morssink, Eerste hulp met homeo pathie. De natuurlijke weg van de homeo pathie. 107 pag. Prijs 12,50. Jeroen Morssink, De kunst van het beter worden. Over het hoe en waarom van de alternatieve geneeskunst. 87 pag. Prijs ƒ12,50. Jaap Huibers, Ziekte en gezondheid in de Bijbel. 75 pag. Prijs 12,50. Deze vier fleurige boekjes verschenen alle in de Venstertjes-reeks, een serie informatieve boekjes op het gebied van gezond leven. Aan de orde komen zaken als natuurlijke geneeswijzen, verant woorde voeding en een leefbaar mi lieu. O Nog enkele boeken op het gebied van de homeopathie: Bert Bos, De homeopathische tandarts. Uit gegeven in de „Homeopathische Biblio theek". Dokter Bos vertelt hoe u samen met uw tandarts uw gebit op een verant woord natuurlijke wijze kunt verzorgen. Paperback. 105 pag. Prijs 22,90. Ilse Dorren (red.). De natuur uw arts. Prak tische gids voor natuurlijke gezondheid. Uitgegeven t.g.v. het 12'/2 jarig bestaan van de Stichting Natuurlijk Welzijn. Paperback. 157 pag. Prijs 24.50. Dr. J. Voorhoeve, Homeopathie in de prak tijk. Het medisch handboek dat al sedert vele tientallen jaren zijn bruikbaarheid heeft aangetoond. Het is onderverdeeld in drie delen: 1) de homeopathie, met een beschrijving van meer dan 100 geneesmiddelen; 2) het lichaam en de gezondheidsleer en 3) ziektebeschrij- van Oom Ko Beste jongens en meisjes en.... ieder die dit leest We zijn benieuwd of we nieuwe puzze- laars(sters) kunnen begroeten. Dat we ten we pas als de januari-raadsels binnen zijn. Zijn die puzzels tot nu toe niet te moeilijk? En die oproep van vorige week, om ook „iets extra's" in te zenden.... zal er op gereageerd worden? En de oudere jeugd.... zal die ook de pen ter hand vat ten? Waar we vorige week om vroegen.... We weten het nu nog niet. We rekenen maar op weinig of niets, dan valt het- altijd mee! De scholen „draaien" nu al weer een poosje. Jullie hebben zeker je „draai" al weer gevonden? Nog geen „draai-om-je- oren" van juf of meester gehad? En eh.... hoe zit dat met die batterijen-aktie op de scholen, zijn er al winnaars bekend? Hoeveel zou er door al de kinderen van het eiland opgehaald zijn? Kijk.... nu heb je misschien gelijk wat te schrijven voor „iets extra's"! We gaan zo maar weer eens puzzelen, maar eerst nog even.... Jarigen. D.V. hopen de volgende trouwe puzze laars hun verjaardag te vieren: Co Melissant (30 januari) Molendijk 22a 3244 AN Nieuwe Tonge. Jan Murre (25 januari) Jasmijnstraat 5 4461 NN Goes Een hele fijne dag toegewenst, Gods zegen in je nieuwe levensjaar en.... mis schien wat kaarten van lezers! Tussenstand.... De 200-punten-grens is gepasseerd door: Elma Buscop (Oude Tonge), Jan Hooge- steger ('s-Gravenpolder), Lianne Melis sant (Herkingen), Jan Murre (Goes) en Andrea van Zielst ('s-Gravenpolder). De 300-punten-grens is overschreden door: Alexander en Remco Funcke (Nieuw-Zeeland), Christina Hoogeste- ger ('s-Gravenpolder), de drie „Melis- santjes" Co, Corina en Willeke (Nieuwe Tonge) en Daan en Marieke Ras (Yer- seke). Laten jullie in je eerstvolgende briefje weten of je liever een boeken- of andere bon wil? Er zijn er bij die, met één keer inzenden erbij, de bon (400 punten) bereikt hebben. Die sturen we dan maar een boekenbon. Besteedt hem goed! m\i\. cm arotf Ivmcl- 5flf^mTUfhr-dif ^t m Ooè. m dm hoge inocfflsisPeo vingen en hun geneeswijzen, back. 508 pag. Prijs ƒ35,-. Paper- Hans Bouma, In de bloei van je hart. Marie Cecile Moerdijk, Zocht je mij? Conny Vandenbos. Wie weet wat liefde is. Rudi Jacobs-Mees, Verstilling. Kleine weggeefboekjes, gevuld met mij- merversjes en andere gedichten en gedachten. De heel fraaie droogbloem boeketjes zijn van Minke Huberts-van Dijk. Elk plusminus 40 pag. Prijs 14,50 per stuk. Mels van Beusekom, Kreatieve Kalligrajie. Voor links- en rechtsh andigen. Dit boek, geschreven door een leraar schoon- schrijven, vertelt u hoe u de oude kunst van de kalligrafie kunt toepassen, met welke materialen en technieken. Een groot aantal voorbeelden is afgedrukt. 96 pag. Prijs ƒ24,50. Trudie Demoed-van Hoogstraten, Huma- nistischa boekschrift. Ria Stuit, De unciaal. Beide boeken kwamen uit in de serie „De Ganzeveer", een reeks kalligrafie- boeken voor beginners en gevorderden. In elk deel wordt een schriftsoort behan deld. Met veel voorbeelden. Heel in structief! 80 resp. 64 pag. Prijs 16,90 resp. 14,90. Magisch Origami. Origami-constructies door Masahiro Chatani. Dit boek, dat rijk geïllustreerd is, leidt u binnen de wereld van de papiervouwkunst. Meer dan 50 modellen zijn afgebeeld, waarvan een aantal op ware grootte. Voor vier model len is het benodigde papier met werkte- keningen in het boek opgenomen. 92 pag. Prijs 32,50. mvrcdcqpaatxlf U/df tnmsm in wtc H^' wdbf luam hccjt Zodnd^nyflmweiT AUiihmwJrmlvm- Qi^n 2cidfli de hfrdns t(tdlair:kmti'Urm we luar Brtlfhmj^jan c»mtC2xntwQrcr ^cbmrdismdoorde Heer aan ons bekmd Uqemukr- c Een uitgebreide van de keer. Met extra vragen erbij kun je 20 punten bij elkaar puzzelen. Staat er achter in jullie (grote) Bijbel ook een woordenlijst? Hebben jullie een „Concordantie van de Bijbel" thuis? Kijk.... dan is het puzzelen gelijk een stuk eenvoudiger! Doe je best! A. Welke tekst wordt gevormd door de beginletters? 1. Andere naam voor de apostel Mattheüs? 2. Naam van brandofferaltaar i.d. tempel volgens Ezechiël. 3. Opperzangmeester uit Gersom. 4. Abraham woonde niet in een huis, maar in.... 5. Afgod van de Filistijnen. 6. Tot hiertoe heeft ons God geholpen. 7. Het... van het koren scheiden. 8. Andere naam van Jakob die hij kreeg bij de beek Jabbok. 9. Wie kwam te middernacht tot Jezus? 10. Enige dochter van Jakob. 11. Lijfrok, speicaal voor priesters. 12. Waaraan kunnen we zien dat God de aarde niet meer door water zal verderven? 13. Wie werd door Filippus onderwezen en gedoopt? 14. 45 cm. 15. Snarenspel. 16. Rustdag. 17. Het beroep van Zacheüs. 18. Zoon van Boaz en Ruth. 19. Geboorteplaats van Paulus. 20. Zoon van Naomi. 21. De schenkelen v.h. beeld uit de droom van Nebukadnézar waren van.... 22. Praatzuchtig. 23. Waar lag de hof van Gethsemané? 24. De wijzen uit het oosten brachten het mee toen zij kwamen om Jezus te aanbidden. 25. Gij zult niet....? 26. Wie wilde Mara genoemd worden? A. De antwoorden op de vragen. B. Maak de tekst af C. Waar kunnen we de tekst vinden in Gods woord? (2 plaatsen). D. Welk verschil vind je tussen de gevonden teksten? Decemberraadsel Als je nog decemberraadsels op wilt stu ren, doe het dan snel. Je kan natuurlijk niet meer inzenden als de oplossing al in de krant heeft gestaan! Volgende week hopen we de oplossing van de decem berraadsels te plaatsen. Briefwisseling Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Als jullie oplossingen wat later binnen komen, tellen ze tóch mee. Het moet immers helemaal van de andere kant van de wereld komen? Wat een prach tige platen hebben jullie bijgevoegd. Net als opa en oma zou oom Ko ook graag eens bij jullie komen kijken, maar ja.... zo'n reis zal wel héél wat kosten! Je bent een echte tuinder, hoor! Groeit erbij jul lie net zo veel „onkruid" als hier? Kun je eens „iets extra's" schrijven over je omgeving, je school, enz. voor „jeugd- hoekje?" Desnoods in het Engels. Dat zou ook voor de oudere jeugd aardig zijn! Alexander Funcke - Nieuw Zeeland: Knap hoor, die zelfgeschreven brief Zo nu en dan wat Engels erin geeft niet. We snappen wat je bedoelt. Was het hek kapot? En waar zijn die 5 of 6 schapen nu? Zijn die zeven weken vakantie al om? Eet je al die radijsjes zelf op? Jullie zijn al weer hard op weg naar de vol gende prijs! Blijf je best doen! Annelies Kamp - Yerseke: Je had een mooie cijferlijst! Wonen de opa's en oma's ver weg? Nog bedankt voor de fijne wens. Wie is Nathalie? Schrijf dat volgende keer, bij gezond heid, maar. Lianne Melissant - Herkingen: Je weet het hè? Stoppen? dan eerst zor gen voor een nieuwe puzzelaar(ster)! Begrijpelijk, dat het leren tijd vergt, véél tijd zelfs. Maar, ook al heb je geen tijd meer om te schrijven, puzzels insturen mag je evenwel! Misschien kun je (één) keer een bijdrage leveren voor de „oude- re-jeugd-hoek". Je hebt toch die „uitda ging" van vorige keer wel gelezen? Dan hoefje verder niet meer te schrijven. Je zit trouwens weer aan de 275 punten, dus het is zonde om zomaar helemaal te stoppen! Je dank voor de gestuurde kaarten brengen we bij deze gelijk over aan alle lezers. Veel sterkte op „het studiepad"! Elma Buscop - Oude Tonge: Je schrijft dat je hoopt, dat er weer een oom Ko komt. Nou, die is er. Maar die hoopt, dat er nieuwe puzzelaars of puz- zelaarsters komen. Want aan een oom Ko, zonder puzzelaars, heb je niets. We kunnen toch moeilijk zélf in gaan sturen en zelf onze eigen briefjes gaan beant woorden? Zoek jij in Oude Tonge ook wat puzzelaars of puzzelaarsters op? Andrea van Zielst Fijn, dat je veel te vertellen had. We hopen dat je nog veel van die gezellige brieven opstuurt. Je stopt toch zeker niet, als je, bij leven en welzijn, in maart zestien wordt? Geef jij het voorbeeld eens! Vroeger bleven de mensen mee doen aan het jeugdhoekje tot aan hun trouwdag en soms nog langer! Kijk.... zo hoort het. Als je het niet erg vindt, zal ik je wens voor de vorige oom Ko nu gelijk doorgeven: „Ik wil u het allerbeste wen sen en ik hoop, dat u nog vele jaren ons hoekje mag lezen!" Vorige oom Ko U heeft wel geen briefje opgestuurd, maar toch krijgt u antwoord! De inzen ders zijn in die twaalf jaar dat u het werk doen mocht, aan u gehecht geraakt. Dat blijkt uit de vele fijne wensen, die nog voor u bedoeld waren. U beloofde eens langs te zullen komen bij de nieuwe oom Ko. Als u dat doet, kunnen we u meteen een hele hartelijke brief over handigen van een oma die liever niet wilde dat over haar brief in de krant geschreven werd! U heeft de wens van Andrea ook gelezen? Nu, daar sluiten we ons van harte bij aan! Tot slot We hebben op dit moment (dinsdag 17 januari) nog brieven liggen met oplos singen van Christa en Rianne de Winter uit Ouddorp en van Daan en Marieke Ras uit Yerseke. Die brieven hopen we volgende keer te beantwoorden. Oud dorp, daar is toch zo'n grote school? Christa en Rianne, kunnen jullie oom Ko wat nieuwe puzzelaars of puzzelaar sters „bezorgen". Als er trouwens jongens of meisjes zijn, die staan te popelen om te beginnen.... ga dan gauw bij de oude kranten kijken, zoek de decemberraadsels op, los ze op en stuur ze op naar „Eilanden Nieuws, oom Ko", met een briefje erbij wie je bent en zo.... Dan kun je gelijk al met 80 punten starten, als je alles goed oplost. Dat kan nog tot de laatste vrijdag van januari, als de oplossingen geplaatst worden. En anders moetje maar begin nen met de januari-raadsels. Maar ja, dan moet oom Ko zo lang nieuwsgierig blijven of er nu al nieuwe puzzelaars of puzzelaarsters te verwelkomen zijn! Alle lezers, ook de oudere, de harte lijke groeten! De dochter van Joastje is weer in de pen geklommen, en dan kunt u er zeker van zijn dat er iets leuks uit die pen komt. Leest u maar. In die schrie- versaevund gaet deur or! Weer hartetlijk bedankt en wat gaat die tijd toch snel hé, als je 't achterop kijkt wat er allemaal al niet achter de rug is. We hopen dat u er nog meer van hoort. Opnieuw hartelijk bedankt voor uw schrijven en tot nader horens hopen wij ook. Redaktie Eilanden Nieuws Vóór m'n op taefel leit et stikje van de zeune van Teun Hoagmoed, uut de krangte van 'n paer weken geleje. 'k Ha d'r wel kostelijk om zitte lache al noemde hie mien 'n deugniet. Mar as 'k zo es leze, vraeg ik m'n eige of: ikke....? of hie?!! Bie naevraeg an m'n voader in m'n broers, bleek et mit dat span paer- den in de sloot, tóch anders te wezen, 't Is niét lelijk bedoeld mar ik gae dus et geheugen even opfrisse. 'k Hè 't uutgezocht hoe 't écht gegaen is want mien stelregel is „'k bin niks nieuwsgierig mar 'k wil graég alles wete". Ik maek er weer 'n puzzeltje van want naemen moen ik nóóit, dat weet je. In de Rieng achter het ouwe postkantoor stieng vroeger 'n gebouwtje „de Fruithal". Noé staet er 'n mooi huusje op. Schuin tegenover die vroegere fruithal, an de oare kante dus, naér de achterweg toe, op dien hoek zowat, weunde een gezin mit dezelfde naem as oengs. D'r stieng 'n grote schure die wel twéé keer in de fik gestaen heit. De eerste keer ha m'n sfiefgedrukt tegen de fruithal an staen kieke. Benauwd in tóch nieuwsgierig. Van dié femilie was dus het tuugje waermee, onder ande ren, de zeune van Hoagmoed de sloot in gieng. Veul moeite hoefde ik niet te doewen om dat an de weet te kommen. Een zeune van dat gezin is al jaéren m'n buurman. Z'n vrouwe voend et oak leuk om dat nog es uut te pluzen. As het écht van Joostje was geweest, had 'n zeker iemand tóch wel blauwe billen gehad, mar daér las ik niks over. Joostje was dus oak niet om 'n prume want hie had altoos 'n wisje tebak op zak. Weet je da m'n nog steeds petuten beleve mit z'n „handelsnaem". Vooral op verjaerdaegen wordt dat breed uutgemete in dat geeft altoos lachsalvo's, 'k Hoop datje noe weet van wie 't span wél was. Anders ken 'k nog anvulle, dat ze tegenwoordig mit zükke grote landbouwmesienes rieje waervan je vroeger géén weet had. Dorsmesienes, sukerpeerooier in nog veül meer. Ik las in dat stikje oak dat in de schure op de Breje 14 oales „mocht". Da's oak niet helemaele waer. Iedereen in oengs gezin had 'n taek. Die „most" gebeure. Niet klaér.... dan niét speuleü As er dan vriendjes kwamme. hielpe ze noodgedwoenge mee om de kippen te voeren, beten te maelen, in oak de stal uutmisse, want daémae mocht 'n pas mee- speule. Tegenwoordig ruukt iedereen naer de méést exotische luchtjes, mar bie oengs vroeger rook je alleen mar „a la kóé". Dat was zo'n opwindend geurtje, dat 't eten soms in je kele bleef steke mar as je d'r wat van zei, kreeg je de wind van voren, 't Kwam voort uut 't wérk in dat was je bestaen dus je had mar te zwiegen. Wat 'n oalemaele over de trem schrieft weet ik oak oalemaele nog. Hie was 'n bófkoente want hié mocht gratis meerieje, mar ikke nóóit! An 't slot van 't sdkje schreef'n dat ik oak es naer 't butenland mos ga en as de knip et toeliet. Dat et daer zó mooi was. Mar joengen 'k ha oak wel 's buten de deure van Nederland gekeke oor' 't Is best mooi, in 'k ha 'k oak nóóit afgekraekt. 'k Ha alléén gevraegd of al die maansen die naer 't buutenland gienge alle mooie plekjes van oengs landje al gezieje hadde. Soms zoek je veul te voare watje duchtebie oak ken kriege. Mar ieder z'n meug. Daer komt oak nog bie kieke dat ik érg nuchter bin gróót gebrocht. „Nodig" gaet vóór „luxe". Dat zet z'n eige nog stééds voort. As ik mot kieze tussen reize of vloerbedekking, dan wint dat leste. Misschien niet zo romantisch, mar daér hou ik méér van over dan herinneriengen, snap je? Mar oengze zuivere bruuloft kortgeleje ha m'n wél uutgebreid gevierd mit alles d'r op in d'r an, in dat hadde m'n voor geen „goud" wille misse. Zo kiest toch ieder wat 't beste in z'n eige straetje past. Iedereen mag van mien naer 't butenland gaen op vekan- tie as ze an mien mar niét vraege om op de blommetjes in de beestjes te passen. Dat doe 'k dus móói niét!! Ik geniete nog steeds van m'n eigen „heimatje" in jodele doe ik wel in de douche. Zeune van Hoagmoed (ik weetje vóómaem nog wel oor), 'k hoop niet dat ik je teleurgesteld ha deur m'n geheugenopfrissertje. Mocht je bie leven in welwezen oak naer die „schrieverspoteraevend" komme (as et deurgaet) dan wil ik graég nog es mit je boame over „tóén". Mar nog es fiétse mit mien voorop de stangenee, dat zie 'k je niet meer doewe. Alhoewel, voor zo'n lolletje bin 'k nog best te porren. Groetjes in wie weet tot ziens, in anders schrief je nog mar es, da's oak leuk. De dochter van Joostje Geachte deelnemers aan de „schrievers-aevund", het gaat definidef door! We willen u allen graag begroepen op vrijdag 24 februari zo tus sen 15.30 en 16.00 uur, in het Dienstencentrum, Bernhardstraat 27c in Oude Tonge. Van 15.30 tot 17.00 uur kunnen we met elkaar kennisma ken en met deze en gene praten. Om ongeveer 17.00 uur gaan we dan aan de poter-eterij (vooraf krijgen we ook wel wat hoor). Na de poter maaltijd krijgen we een mooie dia-vertoning, met daaraan verbonden een „kwis". U hebt allemaal wel begrepen, dat we de gezelligheid zelf mee moeten brengen (dat moet trouwens overal, als je er iets leuks van wilt maken), en nuchter als we als Eilanders zijn, bekijken we wel of het leuk is en of we dit moeten herhalen, bijvoorbeeld eenmaal per jaar. We hopen het wel! Komt er niet uit, wat we er van verwacht hadden, dan gaan we vrolijk verder en zeggen we elkaar vriendelijk gedag als afscheid, „in schrieve doe mun dan toch nog weilus!". Tenslotte zouden we nog graag wél willen weten: iedereen doet toch wel mee met poters eten?? Mocht één van u daar problemen mee hebben, laat het s.v.p. weten, dan kan daar rekening mee gehouden worden. Zonder nader bericht gaan we ervan uit, dat we allemaal „alleseters en -drinkers" zijn. 7b? de 24e februari; de Feestcommissie. Expositie Anneke v.d. IVIeer Verpleeghuis De Samaritaan Van 5 januari t/m 5 februari 1989 organi seert de welzijnszorgkommissie van het verpleeghuis De Samaritaan te Som- melsdijk een overzichtsexpositie van olieverfschilderijen vervaardigd door Anneke van der Meer-Rentes uit Em- meloord. De verbindingsgangen van het verpleeg huis laten duidelijk zien hoe het werk van deze schilderes gegroeid is in de laatste jaren. Zo'n 26 olieverfschilderij- ean tonen Anneke van der Meer op haar best. niet te moeilijk, maar spontaan neergezet met duidelijk oog voor het detail. Deze oud-inwoonster van Middelharnis schildert landschappen, bloemen en portretten. De invloed van Rob Hessels, uit Zuidwolde, waar zij lessen bij volgde is te zien. Juist dat kleine zetje in tech niek is zichtbaar in het werk uit deze les periode. Haar leermeester is bekend om zijn landschappen, portretten van het koninklijk huis. Dat Anneke haar geboortestreek zeker niet vergeten is tonen enkele fraaie olie verfschilderijen van o.a. de havens van Middelharnis en Sommelsdijk. De olieverfschilderijen zijn te koop. Een gedeelte van de verkoopprijs is bestemd voor de welzijnszorg van het verpleeg huis. Nieuwe boeken O «IC «nan who iatcofthc«av, '^ivermraught 'iothatIc»n*at)t «*rlVitvtóth£ And li£ repUïo; "lOD.Tlut bc.to vou^ thartl^ht uit: Humanistisch boekschrift. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 #i Kreeftstraat 36 4301 ZD ZIerikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beljerland Tel. 01860-13624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6