EIIIVnDEI1-niEUW5 Orgelconcert te Sommelsdijk Kunnen mensen met een chronische ziekte sport beoefenen? Overdenking Let op gaten en kieren ml. uit de Heilige Schrift AKT.EgSotSÏf KMlirraMBOEMTJiS Tweewielercentrum Middelharnis Het heil der armen (i) wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv hypotheek Q{] op maat... Makelaar Tamboer Zuinig stoken: AKTIE ZUINIG STOKEN VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 20 JANUARI 1989 No. 5768 Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Op D.V. zaterdag 28 januari hoopt Kees van Eersei een orgel-recital te verzorgen op het prachtige historische orgel van de Ned. Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Het concert begint om 20.00 uur (kerk open om 19.30 uur) en de organisatie is in handen van de Stichting Kerkconcer- ten Goeree-Overflakkee. De concertgever heeft een prachtig programma samenge steld. We noemen: De tweede bijbelse Sonate van Johann Kuhnau (de voorganger van Bach te Leipzig) die uitbeeldt de treurigheid en de onzinnigheid van Saul, Davids verkwik kend harpspel en het tot rust gebrachte gemoed van de koning. De prachtige partita „Ach, was soil ich Sunder machen" van J. S. Bach, de 3e sonate van Philip Pool, koraalbewerking van Krebs, een preludium en fuga van Rinck en niet te vergeten een improvisatie van de organist zelf Kees van Eersei werd in 1944 te Vlaardingen geboren. Hij studeerde orgel aan het Rotterdams Conservatorium bij Piet van den Kerkhoff George Stam en André Verwoerd en behaalde in 1971 de Prix d' Excellence. In 1969 studeerde hij aan de Schola Cantorum te Parijs bij Jean Langlais en in 1975 kerkmuziek aan het Utrechts Conservatorium. In 1974 werd hij benoemd als cantor-organist van de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes. Prijzen en onderscheidingen behaalde hij op de internationale orgelconcoursen van Brugge, Arnhem, St. Albans, Linz en Innsbruck. Ook was hij tweemaal deelnemer aan het orgel-improvisatieconcours te Haarlem. Van Eersei concerteert veelvuldig in binnen- en buitenland en heeft een aantal grammofoonplaten op zijn naam staan. Hij is voorts stadsbeiaardier van Zierikzee en Veere en com poneerde werken voor orgel, beiaard, koor, strijkers, hout blazers en symphonie-orkest. Toegangsprijs 5,- (scholieren, CJP houders en 65+ ƒ3,-). In Nederland heeft 15 tot 20% van de bevolking een of meer chronische ziekten. Dit zijn meer dan 1.500.000 mensen. Iemand met een chronische ziekte legt regelmatig en langdurig beslag op de gezondheidszorg, in de vorm van bezoek aan artsen, zieken huisopnamen en medicijn gebruik. Chronische ziekten zijn onder andere astma, bronchitis, epilepsie, hart- en vaataandoeningen, hoge bloeddruk, suikerziekte, reuma en arthrosis (ge- wrichtsslijtage). Er zijn chronische ziekten die zich pas op latere leeftijd manifesteren, bijvoor beeld botontkalking. Door de vergrij zing van de Nederlandse bevolking zal dan ook de komende jaren de groep chronische zieken sterk in omvang groeien. Lange tijd kregen mensen met een chro nische ziekte van de artsen het advies niet te sporten. Daar is de laatste tijd minder reden voor. Onderzoek heeft aangetoond dat sport en chronische ziekten prima gecombineerd kunnen worden. En dat sport zelfs een positief effekt kan hebben op de chronische ziekte. Projekt „Chronische ziek(t)en en sport" Maar welke sporten mag een persoon met een chronische ziekte beoefenen? Met welke intensiteit? Hoe staat het met het onderwijs en onderzoek naar chro nische ziekten in relatie tot sport/be weging? Dit zijn slechts enkele van de vragen die het Nationaal Instituut voor de Sportge- zondheidszorg (NISGZ) wil beantwoor den in het projekt „Chronische ziek(t)en en sport". De laatste jaren wordt veel onderzoek verricht naar chronische ziekten. Er is dan ook veel bekend geworden over de invloed die de chronische ziekte heeft op het lichaam. De sportgeneeskunde vormt een bron van kennis over de invloed van sport op het lichaam. Is het dan niet logisch al deze kennis te bundelen? Dit is wat er gebeurt bij het projekt „Chronische ziek(t)en en sport". Tijdens het projekt worden zogenaamde „consensusbijeenkomsten" georgani seerd. Medische specialisten uit ver schillende vakgebieden, fysiotherapeu ten en sportartsen komen dan bij elkaar. Er worden dan tijdens deze bijeenkom sten sportadviezen opgesteld voor men sen met een bepaalde chronische ziekte. Tot nu toe zijn er bijeenkomsten gehou den over botontkalking (osteoporose), reumatische aandoeningen, hart- en vaataandoeningen, hoge bloeddruk en epilepsie. Wat blijkt? Een persoon met een chronische ziekte mag niet alleen sporten, maar moet ook sporten, meestal binnen bepaalde grenzen. Hier geldt duidelijk het motto „rust roest". Verder wordt uit deze consensus-bijeen- komsten lesstof ontwikkeld voor de na- 'en bijscholing van medisch specialisten, huisartsen en fysiotherapeuten. Ook worden voorlichtingsfolders ontwik keld, voor zowel de sporter als zijn of haar begeleider. Waar wordt al door chronisch zieken gesport? Soms wordt er door chronisch zieken al geruime tijd gesport. De komende maan den willen we landelijk onderzoeken in welke gemeenten, door groepen chro nisch zieken, en onder wiens leiding, er al gesport wordt. We weten bijvoorbeeld dat patiënten na een hartinfarct vaak groepsgewijs, on der leiding van een fysiotherapeut of sportleraar, bev/egen of sporten. Van veel andere chronische ziekten weten we dat nog niet. Begeleidt u een groep spor ters met een chronische aandoening, of maakt u deel uit van zo'n sportgroep, of weet u mensen in uw omgeving die dat doen, laat het ons weten. Zodat wij het kontaktadres van uw groep kunne.i opnemen in een landelijk adressen- boek. Door deze gids kunnen artsen en ziekenhuizen, mensen met een chroni sche ziekte naar een sportgroep door verwijzen. Chronisch zieke kinderen en sport Juist voor kinderen met een chronische ziekte is sport belangrijk. Door het spor ten kunnen ze de lichamelijke onge makken van hun ziekte beter opvangen. Maar ook komen kinderen met een chronische ziekte door het sporten in aanraking met andere (gezonde) kinde ren. Waardoor ze er nadrukkelijk bij horen. De Stichting het Zieke Kind in Bewe ging waarin het NISGZ participeert, wil ervoor zorgen dat sporten een belang rijke plaats gaat innemen in het leven van kinderen met een chronische ziekte. Door bijvoorbeeld het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek en de bouw van sportfaciliteiten bij zieken huizen. Om dit alles te kunnen financie- „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen (Matth. 5 vers 3) Het is op de helling van een berg, dat de Heere Jezus de rede houdt, die bekend staat als de Bergrede. Omringd door zijn discipelen en in groter kring door de scharen, spreekt Hij woorden van za ligheid. Van Zijn gezegende lippen klinken negen zaligsprekingen en ze zijn als een snoer van kostbare parels. Eén van deze parels willen wij nader bekijken en ons in haar flonkering verheugen. Het is de eerste en ze luidt: „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen". Armen van geest.... wie zijn dat? Zijn dat armen in materieel opzicht? Arme sloebers, die met moeite het hoofd boven water kunnen houden? En spreekt Jezus hen zalig, alleen omdat ze arm zijn? Neen, want armoede of rijkdom op aarde bepaalt niet onze eeuwige toe komst. Onder de schare der gezaligden, die God eeuwig loven, zijn zowel zij die rijk, als zij die op aarde arm waren. Wél is waar, dat de discipelen van Jezus toen en de volgelingen van Hem nü, als regel niet behoren tot de bezittende klasse. Paulus schreef daar over.... „want gij ziet uwe roeping broeders! dat gij niet vele wijzen zijt naar het vlees, niet vele machtigen, niet vele edelen", en: „het onedele der wereld en het verachte heeft God uitverkoren en hetgeen niets is, opdat Hij hetgeen iets is, te niet zou maken". (1 Cor. 1 26 en 28). Op deze regel zijn gelukkig uitzonderingen. Ook rijke mannen als David en Salomo en zovelen na hen, zijn zalig geworden. Armen van geest, wie Zijn dat? De kanttekeningen op de Statenverta ling omschrijven het zó: „de armen van geest zijn die nederigen en gebrokenen van hart, die hun nietigheid verstaande, een klein gevoel van zichzelf hebben, steunend alleen op de genade Gods in Jezus Christus". En de profeet Jesaja heeft het over: ver brijzeling, gebrokenheid, waarover de Heere Zelf zegt: „Ik woon in de hoogte en in het heilige en bij dien, die van een verbrijzelde en nederige geest is, opdat Ik levend make de geest der nederigen, en opdat Ik levend make het hart der verbrijzelden". Nederigheid, gebrokenheid, nietigheid, dat zijn de kenmerken van de geeste lijk armen. Weet u wat het „arm van geest zijn" eigenlijk betekent? Het betekent: „bedelarm" zijn. De mens is door de zonde bedelarm geworden. In het Paradijs zijn wij alle goede gaven kwijtgeraakt. Gods heerlijkheid kwijt, Gods beeld kwijt, de gerechtigheid kwijt, de heilig heid kwijt. We waren rijk in God.... we werden straatarm. Maar wie erkent dat nu? Wie erkent, geestelijk tot de bedelstaf te zijn vervallen? Voor genadebrood ontbreekt ons van huis uit, elk smaakgevoel. Het staat ons tegen. We lusten het niet. Zo lang we kunnen, houden we de schijn op. Zowel materieel als geestelijk. Tot de Heere ons ontdekt aan onze armoede. Ons alle ingebeelde rijkdom afneemt en alleen zonde en schuld overblijft. Zulken hebben een mishagen aan zich zelf, verootmoedigen zich voor God en zoeken hun reinigmaking en zaligheid buiten zichzelf. In hen is geen enkele grond van bestaan voor een heilig God. Ze hopen alleen op Gods ontferming. Deze pijnlijke, maar ook heilzame ont dekking, is het werk van de Heilige Geest door het Woord. Zó worden we arm van geest. Geestelijke bedelaars aan Gods ge- nadetroon. Werd u zo reeds bedelaar? Die in ootmoed, als arm zondaar. Hem smeekte om genade? Maar.... van gegeef te leven, is dat geen vreselijk armzalig bestaan? Neen, zegt Jezus, dat is niet armzalig.... dat is zalig! Zalig zijn de armen van geest! Waarom? Wél.... hunner is het Konin krijk der hemelen. Rijken in zichzelf, zelfgenoegzamen, gearriveerden, zendt Hij ledig heen. „Hij zag geen rijken aan; Maar heeji z' in hunne waan, Gans ledig weggezonden maar!: Hij heeji na lang geduld. Met goederen vervuld Der hongerigen monden (slot volgt) H. H. Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdijk Tel. 01870-2275. ren worden er door de Stichting eens in de twee jaar sponsormanifestaties ge houden. In het blad „Chroniek en bewegen" vindt u meer informatie over de „Stich ting het Zieke Kind in Beweging". Voor informatie kunt u bellen of schrijven naar: Stichting het Zieke Kind in Beweging Postbus 5074, 3562 JB Utrecht. Tel. 030 - 880521, tst. 321. Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg (NISGZ) Postbus 90, 6860 AB Oosterbeek. Tel. 08308 - 1984 kritisch selekteren NVM, MAKELAAR I Tel, 01870-3477 De tabei voor de week van: 9 januari 1989 t.e.m. 15 januari 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m^ 12 m= 150 m= 600 m= 15 m" 180 m= 700 m= 18 m' 211 m= 800 m' 20 m= 241 m' 900 m' 23 m' 272 m= 1000 m' 25 m' 302 nn= 1100 m= 28 m' 332 m= 1200 m= 30 m= 365 m= 1300 m' 33 m' 394 m= 1400 m' 35 m> 423 m' 1500 m» 38 m» 457 m= 1600 m' 41 m' 487 m= 1700 m= 43 m= 513 m= 1800 m= 46 m= 547 m' 1900 m= 48 m' 576 m= 2000 m= 51 m= 607 m= 2200 m' 56 m= 669 m= 2400 m= 61 m= 730 m3 2600 m' 66 m= 790 m' 2800 m' 72 m' 851 m= 3000 m' 77 m' 915 m= 3500 m' 90 m» 1064 m= 4000 m' 103 m' 1219 m' 4500 m' 116 m= 1374 m=' 5000 m' 129 m= 1524 m= 5500 m= 142 m' 1677 m» 6000 m' 155 m= 1833 m^ Gaten en kieren kunnen grote gevol gen hebben. Vooral wanneer ze kost bare warmte uit uw huis laten ont snappen. Spoor ze daarom op en maak ze dicht. Een kaarsvlammetje zet u op het spoor van tocht en dus energielekken in huis. Met flexibele kit of schuim uit een spuitbus kunt u ze uitstekend dichten. Kieren bij ramen en deuren die geopend moeten kunnen worden, kunt u dichten met zelfklevend tocht- band of tochtstrips. Beide tochtweer- ders horen aan de binnenkant van het kozijn en niet aan het raam of de deur te worden bevestigd. De warmte die door de brievenbus ontsnapt, kunt u tegenhouden met een brievenbusborstel. Zo kan er wel een krant in en geen warmte uit. Ventilatie van uw huis blijft echter noodzakelijk. Stop daarom ventilatie- roosters en dergelijke nooit dicht. Bij uw energiebedrijf weten ze alles over zuinig omgaan met gas. Loop gerust eens binnen. Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven het normale niveau; het w/aaide echter harder dan normaal. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW lE M.G o N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS Hoflaan 44 Tel 01870-2244 ,f,^:^if,^^if,^^^j^^^^^^^j^^,^j^^jf,jf,jf.if.if.i^jf,jf,^;^i^i^if.^^^if.if.ifif.if.^:f.if.if.^.:f.:f.if^^,^if.ifif:f.^^ K ,S A Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 28 - Waarom was er toch zo'n verwijdering tussen kneuterboertjes en landarbei ders? Wie zou nu een arbeider zijn beetje steun misgunnen? De mensen kwamen vuil genoeg weg. Er was haast geen werk te krijgen en wat de gemeente aan werkloossteun gaf was te veel om dood te gaan en te weinig om er van in 't leven te blijven. Als zulke lui als Maart Vergeer het goed moesten maken voor een mens! Dat er voor de kleine boertjes zo goed als niets gedaan werd was een feit, maar zoals vader redeneerde was toch niet goed. Hij zei het ook: „Jae mar, vaoder, a' bi' je noe al es onte- vreeje over ies, dan mo' je daedelijk nog niet zegge, dat de soosjelisten geliek hawe, dan bi' je net as de errebeiers, die binne haest aollemaele soosjelist, oak al deurdat ze niet weete wat het soosjelisme eigenlijk inheit!" „Dat komt dat het zukken ontevreejen volk is.... Dat hei nog noait gemekeerd. Ze verdiene noait genog en aoltoas mar afgunstig op een aore".... Piet zuchtte er van. Och, wat had vader toch wei nig inzicht in de omstandigheden. En hoe kon het ook anders. Onder de mensen kwam hij weinig en hij kreeg nooit andere lektuur in zijn handen, dan een enkele keer een oude schrijver, en het Rotter- damsch Nieuwsblad.... 't Was waarlijk weinig genoeg om de geest van deze tijd te leren verstaan.... „De soosjelisten staene heel wat aores voor, vao der, dat heit heel wat meer in as een beetje kritiek op inkelde diengen, die niet naer ons zin binne!".... „Ze hawe in een hoap diengen geliek, zal zal ik noait geen soosjelist worre, daer gaet het niet over. Mar de centen zitte noe eenmal dikkels op een plekke waerze nie hoare, je ken zegge watje wil.... Zukke lui net as Maert Vergeer moste geen cent riek weze, want ze doeë d'r meer kwaed mee as goed.... Ze vermoore de kleine man, dat doeë ze".... Er was een grimmige klank in vaders stem. Ze liepen een poos zwijgend verder tot vader plot seling zei: „Wata is die wind gemeen koud".... Piet voelde het ook en zette zijn kraag op. „A' m'n mar geen vorst kriege", zei vader bezorgd, „want dan zal d'r nog een hoap bevrieze".... „'t Is d'r onderhand voor in den tied.... over een maend hei je Kossemisse, je ken aoUes gaen kriege, mar 't zou wel vroeg weze". „Da' m'n noe nog mit zoa'n hoap rommel in de grond zitte, eh, en geen centen om een errebeier te betaelen. De daegen worre oak zoa kort, je voer niet meer uut.... As de boel noe nog bevrieze mot, dan wee'k het heelemaele niet".... Piet gaf er geen antwoord op. Je kon over die din gen beginnen, maar je kwam er toch nooit mee klaar. „En a' je 't goed beschouwt wat geef je er dan eigenlijk om", zei vader nog, „de rommel is toch niks waerd, van 't voorjaer leit aolles toch weer op 't land te vrotten".... Zwijgend liepen ze weer verder. Bij de deur stond Lena met d'r vrijer te scharrelen. Lena deed verlegen. „Mo' je een kou vatte?" vroeg vader. „Wat stae je hier te blaauwbekken".... „Bie gebrek an een toevlucht voor dekloazen", zei de vrijer brutaal en hij lachte. „Kom dan mar deur".... nodigde vader onvriende lijk. En in de gang bromde hij: ,A'k het noe toch nie tegen ken houwe vooruit dan mar.... Wat geef je er om".... En een maand geleden had vader Lena nog gedreigd: „A'k je weer mit die joon zieë dan za 'k je bont en blaauw slaen, daer mo' je op rekene!".... Want Dirk was maar een arbeider, en hij was een grote socialist... en hij dorst wel te zeg gen, dat hij de kerk nog nooit van binnen gezien had.... Daarom gaven de boeren hem alleen werk als ze niet buiten hem konden.... Aarzelend kwamen ze achter vader aan.... Piet ging dadelijk naar boven. Hij had behoefte aan rust en stilte. Bij het nachtlichtje zocht hij zijn Bijbel op. Die lag in de grote bruingeverfde kist naast zijn bed stee. Hij sloeg het deksel neer en ging er op zitten om te lezen, met het lichtje naast zich. Het was koud, hij huiverde. Er waren grote vreemde schaduwen op de lege zolder. „Ziet, een zaaier ging uit om te zaaien".... Hij voelde geen kou meer. Het was als zag hij Jezus zitten op het schip, het deinde zacht op en neer, hij zag de schare staan op de oever, luiste rend naar de heldere stem: „Ziet, een zaaier ging uit om te zaaien".... ....„En die in de doornen bezaaid is, deze is degene, die het woord hoort en de zorgvuldigheid dezer wereld en de verleiding des rijkdoms ver stikt het woord, en het wordt onvruchtbaar".... Hij deed het boek dicht en bleef peinzend zitten. Zijn gedachten werden tot een bange klacht: „O, vaoder, vaoder, ik begriepe je wel, 't komt er noe niet meer opan wat voore vriejer of Lena heit.... Och, dat de Heere je toch nog es staende wou houwe, eer dat het te laete is.... voor eeuwig te laet".... En langzaam aan verstilde zijn klacht tot een gebed: „Och, Heere, laet het bie mien toch oak niet in de doornen gezaoid weze, want het is m'n zoa benaauwd".... En toen Maart Vergeer 's avonds in bed stapte zei zijn vrouw tegen hem: „Wat mo' je noe doeë mit dat huusje?" Hij kroop onder de dekens terwijl ze nog een en ander beredderde. „Dat is een moeilijk geval, daer loap ik den heelen aevend al over te prakkezee- ren. Want noe ken een mens z'n recht wel kriege, mar daer mot deugemeen geld bie as 't er niet te haelen is. 't Binne moaie wetten!.... en dan mo' je kieke oe brutaol, om nog te durve zeggen, dan mot het je mar centen koste.... zukke lui, je ken net zieë wat er in zit".... „Die joon is aores wel een kittige kaerel, gloaf ik", vond ze bescheiden, „vi' je oak niet?".... „Die joon,.... bel mens,".... en hij lachte hoofd schuddend, „noe ken 'k toch zieë, datje niet veul onder mensen komt, oor.... Die joon.... die is nog veul erger as z'n vaer.... Ik gloave dat het een groate soosjelist is".... „'t Ken weze", zei ze nederig, „ik doche 't zoamar, omdat 'n dat zoa zei van die centen.... dat was toch netjes".... (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5