IN GESPREK MET,.. Achter de Meule Hoe t vanTlroii^elen Z/ Bram Hagens en Bas Stander te Oude Tonge Schaken De Zwarte Pion was.... (9) HET KIJKVENSTER B en W van de Gemeente Tholen willen fondsen minima Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VKIJDAG 20 JANUARJ 1989 blik op kerk en samenleving - De feministische theologie - Een omgekeerd evangelie Een aantal mode-theologieën hebben ons de laatste tientallen jaren als golven overspoeld. Om er zomaar een paar te noemen: er werd gesproken over een God-is-dood-theologie, een theologie van de revolutie, een theologie van de bevrijding. En vandaag horen we tel kens van een feministische theologie. Zoals alle andere is ook deze theologie een mode-verschijnsel. Ze heeft alles te maken met de roep om emancipatie van de vrouw, en de afkeer van de zoge naamde mannen-maatschappij, waarin - als we het mogen geloven - de man de dienst uitmaakt en de vrouw achterge steld en onderdrukt wordt. Feministi sche theologen vinden dat de bijbel het traditionele rollenpatroon alleen maar bevestigd: we moeten af van een God Die Vader is en van een kerk die door mannen wordt geregeerd. Zo kun je af en toe bijvoorbeeld radio kerkdiensten beluisteren waarin uitslui tend vrouwelijke ouderlingen en dia kenen dienst doen en waarin een vrou welijke predikant voorgaat en waarin zelfs het Onze Vader gewijzigd is in „Onze Moeder Die in de hemelen zijt". Als het allemaal niet zo diep ernstig was bedoeld zou het bijna lachwekkend zijn. Eén van de meeste bekende feministi sche theologen is de Nijmeegse rooms- katholieke Dr. Catharina Halkes, die onvermoeid blijft verkondigen dat de bijbel een patriarchaal boek is dat door mannen is geschreven en dat aanspoort tot onderdrukking van de vrouw. In het Hervormd Weekblad van 12 januari j.l. trof ik een uitvoerig artikel aan van de hand van Dr. J. J. C. Dee uit Zuidwolde, waarin hij het feminisme grondig analyseert. Ik neem het slot in z'n geheel over: „Samenvattend kan men de vol gende „statements" maken. De femi nistische theologie geeft het laatste woord aan feminisme en emancipa tie en niet aan het Woord van God. Zij maakt een karikatuur van de christelijke theologie, de christelijke belijdenis en de kerkgeschiedenis van 2000 jaar. Haar visie op de Hei lige Schrift loochent de Bijbel als Gods Woord; de Bijbel is niet langer gezaghebbend. Wij krijgen te maken met een ontwricht Godsbeeld: de aanval op het Vaderschap van God en het aanbidden van God de Moe der, hetgeen in wezen een terugkeer is naar de heidense godenwereld. De aandacht voor het werk van de Hei lige Geest verwordt tot het ineen- vloeien van het spreken van de Geest met de stem van het diepste zelf, zodat de fatale vergissing ontstaat in de richting van de mystiek: God en mens. God en he tdiepste zelf vloeien ineen, alle onderscheid is weg. De figuur van Jezus Christus wordt ern stig gereduceerd en de aansluiting bij de New Age beweging bevestigt onze vaste overtuiging: hier is een denken - het is de naam theologie niet waard! - dat het omgekeerde (het geperver teerde) evangelie laat horen. Hier is de verlossing „van beneden", de ver lossing die in de kerstnacht „van Boven" werd geproclameerd. Waarnemer Deze middag heb ik een gesprek met twee grote muziekliefhebbers: Bram Hagens en Bas Stander. Beiden zijn geboren en getogen in Oude Tonge. In het woord „getogen ligt eigenlijk een heel leven besloten. Een belang rijk deel van het leven van de heren Hagens en Stander ligt bij muziek vereniging „Vooruit". Bram was 58 jaar lid en Bas 43 jaar A.s. zaterdag, 21 januari, nemen ze tijdens de jaar lijkse uitvoering in „de Grutterswei" officieel afscheid. Ook muzikant Jaap Knöps, met wie onze redakteur enige weken geleden een gesprek had, neemt dan af scheid. „Laten de jongeren het maar overnemen, het is mooi geweest", vindt Bas Stander (70) en Bram (75) vult aan: „je gaetje eige tussen die jongeren zien zitten". Ze hebben zo hun eigen levensverhaal, Bram en Bas. Ik laat eerst Bram aan het woord: „Na de lagere school heb ik eerst twee jaar lang op het land gewerkt Maar ik had het toen echt bekeken. Ik werd melk boer. „Het schuum van negotie is beter dan 't vet van de arbeid", zeiden ze vroeger. Natuurlijk was het als melkboer ook heel hard werken. Je weet hoe het toen ging: melk in fles sen of pakken bestond nog niet. Alleen „losse" melk was te koop. Heel wat liters melk heb ik in die jaren geschept en aan de deur afgeleverd. Ik weet nog dat ik ook gortepap uit bus sen verkocht. Tjonge, jonge, wat een tijd! Het viel echt niet altijd mee hoor! Vooral 's winters, als er sneeuw lag, viel het niet mee om er met je fietskar door te gaan. Ik wachtte eerst tot er enkele auto's over de sneeuw waren gereden; dan kon ik in de sporen ervan rijden De eieren die hij verkocht, bekwam hij, op de fiets, uit de rondliggende dorpen: Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Acht- huizen. Door zijn beroep kende hij iedereen en wist alles van iedereen. Na de watersnoodramp van 1953 begon hij een kruideniers winkeltje naast zijn huis aan de Emmastraat. Als er ergens een muziekconcours was, moest Hagens wel eerst zijn „rondte" doen. Maar mee zou hij! Zijn mede-muzikanten hielpen wel even een handje met melk bezorgen; hetgeen ook op de zaterda gen en de feestdagen moest gebeuren.... Vroegernam „De Meziek" in het dorpsleven een grote plaats in. Hagens vertelt er het volgende over: ,Als we van een concours thuis kwamen, stond de kaai vol met mensen en moesten wij, ongeacht het tijdstip, een mars door het dorp maken. Ja, de muziek betekende alles voor de bevolking. Bij alles wat er plaats vond, was de muziek aan wezig. Als de kinderen van een schoolreisje thuis kwamen, stond de muziek ze op te wachten. In optocht ging het dan door het dorp en iedereen liep mee". Bas Stander is altijd timmerman geweest Na de lagere school bezocht hij 6 jaar lang de avond-ambachtsschool in Middelhamis. „Ik begon met een salaris van f2,50 per Uitslagen groep 1: v.d. Waal - van ProoijenO - 1 Peeman - BoeterVi - V2 de Jager - Robijn1 - O de Glopper - Ant. Visser1 - O de Bruin - MourikO - 1 Hollander - VerolmeO - 1 Boeter - Verolme afgO - 1 Groep 2: Poortvliet - Groenendijk1 - O van Vliet - SchaardenburghO - 1 Albrechts - LesuisV2 - V2 Dane - VerbeekO - 1 v.d. Does - NoordijkV2 - V2 Lesuis - van Doom afgO - 1 Ladder van Doom - du PreeO - 1 v.d. Waal probeerde met offers de verde diging van Van Prooijen te breken, maar van Prooijen hield het hoofd koel en won het eindspel met een stuk meer. Boeter kwam in de opening gedrukt te staan, verdedigde zich goed en nadat hij zijn stelling bevrijd had werd tot remise besloten. De Jager won voomamelijk de partij door groot ruimtevoordeel op de dame-vleugel. De Glopper boekte zijn eerste overwinning. Visser werd lang zaam in de verdediging gedrongen en na kwaliteitsverlies gaf hij de partij op. Verolme had reeds kort na de opening de stelling in handen. Eerst pionwinst en later stukwinst. Een gedegen over winning. Mourik won met een kleine combinatie de kwaliteit (Toren tegen Paard). In het eindspel had hij daarna geen moeilijk heden meer. Poortvliet speelde een goede partij. Na veel materiaal gewon nen te hebben hield Groenendijk het voor gezien. Van Vliet hield zich lang staande tegen Schaardenburgh. In het eindspel bleek Schaardenburgh een Toren voor. Verbeek kon aanvanke lijk niet door de verdediging van Dane heenkomen. Na het openen van wat lij nen kwam Verbeek snel goed te staan. Na een stuk gewonnen te hebben was de weerstand van Dane gebroken. J. d. P. in het doolhof van prijskaartjes de juiste JgJ laxstie... NVM Makelaar "Ibmboer Tel. 01870-3477 Bram (l) en Bas (r) halen herinneringen op. week", weet hij nog. Over het beroep van timmerman vertelt hij: „wat je toen allemaal niet kon, daerstaejevoor. Wehad- den weleens een karwei op Ouddorp. Daar gingen we met de brommer naar toe. Je deed een touw om je nek en zo nam je op je rug het nodige hout mee". We praten nog even door over het beroep van timmerman en ontdekken, dat hij jarenlang bij een oom van mij heeft gewerkt... Ook over de Meziek vertelt hij graag: We hadden eens een concours in Melissant Daar gingen we op de fiets heen, wat in die tijd heel gewoon was. Je muziekin - strument bond je op de rug en daar ging je dan. Er was één muzikant die altijd een hoed droeg. Als het hard waaide stopte hij die hoed in de grote Bas, die hij op zijn rug had. Dat zal ik nooit vergeten.... De concoursen werden altijd buiten op een weiland van de een of andere boer gehouden. Daar werd een houten tent neergezet met een zeildoek erover. Het is een keer gebeurd, vlak voor de oorlog, dat het hele orkest door de vloer zakte.... Een concours ging meestal vergezeld met allerlei kermis- attrakties. Het was een oer-gezellig gebeuren. Nu gaat alles anders, veel professioneler. In het jaar 1953 kreeg „Vooruit" het moeilijk. De naam „Achteruit" zou toen beter bij de vereniging hebben gepast.... Veel instrumenten waren met de ramp verloren gegaan. Onder de energieke leiding van David v.d. Tol werd de Meziek weer nieuw leven ingeblazen! Mevr. Hagens is intussen met de koffie binnen gekomen. Haar man had me al verteld dat hun vijf kinderen ook „bie de meziek" waren. Ik vraag haar hoe ze het vond als ze alle maal aan het oefenen waren: „Ik vond het een gezellige tijd. De een zat boven te oefenen en de ander beneden of in het schuurtje. Echt, ik genoot er altijd van Drie oude getrouwen nemen zaterdag officieel afscheid van hun muziekvereniging. Ze hebben hun partij geblazen. We horen er niet meer tussen zeggen ze. Maar ik weet zeker dat ze er voor velen nog wél heel lang „bij zullen horen!". De dorpskapel: vanuit de verte hoor ik het hoempa-hoempa. Teunie Knöps Het stond net achter de molen, 't huisje; het was oud en klein, 't Moest, zo ik heb horen zeggen, al een heel oud huisje zijn. 't Lag zowat geheel verscholen, in 't daar welig tierend groen. Dat „zoals u kan begrijpen" naar gelang van het seizoen! 't Huisje was er „welgelegen", aan de grens van Melissant. Achter uitzicht op Sint Liesje, voor, op polder Klinkerland. Vlak ervoor het zogenaamde, nog bestaande Paardengat, waar men echter in die jaren niet zoveel profijt van had. Immers, 't was eens een gedeelte van de vroeg're „Oude Dee"; door de slechte waterlozing, 's winters vaak een „binnenzee". Dat werd in een strenge winter, dan een ijsbaan, ongekend! Bij de tuin van „van der Velde" stond de „koek en zoopie" tent. Langs de dijk rijden zich tuintjes, waarin allerlei geboom 't; met veel soorten fruit en groente, meest met „meidoornhaag" omzoomd. Paradijsjes voor de jongens. Brachten daar soms een bezoek. Wat weer dikwijls resulteerde, met een flink pak voor de broek. Tussen 't huisje en de molen, stond een schuurtje, oud en wrak. Vele dorpsbewoners hadden, van dat schuurtje veel gemak. In de jaren „veertien-achttien", was ook hier gebrek aan brood. Maar toen was het oude schuurtje, vaak een uitkomst in die nood. De daar dichtbij staande molen, maalde voor hen „klandestien". En dat was dus een gebeuren. Voor dit „nachtelijk" gebeuren, was 't een „tussenstation", opslagplaats voor „klusjes" tarwe, voor het „maalproces" begon. 't Was, vooral voor landarbeiders, toen een arme, bange tijd. Maar men zag, juist in die jaren, staaltjes van „barmhartigheid". 'n Groot gezin, dat er toen woonde, in het huisje, op de dijk. Schoon men zelf in d'armoe deelde, ergens toch geweldig rijk. Want de „knechts", die hier passeerden in het barre jaargetij.... gingen nimmer aan dat huisje, zonder „bakje troost" voorbij! Arjaon van Herken i wat een vreemde niet mocht zien. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelhamis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. CONTRACnNdOeK Bestaat er een praktisch brievenboek voor een beginnend zakenman, waar ook bruik bare contracten en andere voorbeeSlden in staan? Antwoord: Ja, de bundel „Eigen Zaak" van uitg. De Toorts, Postbus 9585, 2003 LN Haariem, telefoon 023-15.45.50 15.45.52. POMPOEN€NMAK€RIJ Kunt u mij vertellen, hoe ik die gezellige bolvormige pompoenen van gekleurde wol voor kinderkleding en sloffen kan fa brieken? Antwoord: U kunt er een paar ouder wetse grote houten gordij uringen voor gebmiken, of twee gelijke rondgeknipte stukken karton nemen, waarin u een flink gat maakt, waar u een kleine klu wen doorheen kunt steken. Zulke schij ven karton of hout mogen een middel lijn van 6 tot 10 cm hebben. U legt ze op elkaar, houd even het begin van de draad vast en haalt uw kluwen dikke wol door het gat, waarmee u alsmaar draad om die ringen haalt, tot die aan alle kan ten goed met wol bedekt zijn. Als u dat een paar keer gedaan hebt, weet u pre cies hoeveel wol u daarvoor nodig hebt. Dan steekt u aan de buitenkant een schaar tussen de ringen of schijven en knipt alle draden langs de buitenomtrek door. Vervolgens hecht u de draden aan de binnenomtrek met tussen de ringen gedraaid garen vast. Daarna kunt u de kartonnen schijfjes of gordijnringen wegnemen en houdt u een prachtige pompoen in uw handen. Met een aantal van die bollen in verschillende kleuren kunt u naar eigen idee leuke wollen beestjes of andere figuren maken. BLOCKSNMAkSR Bij het snuffelen in oude registers t.b.v. de stamboom vond ik bij een voorvader het beroep blockenmaker vermeld. Wat deed die man. Antwoord: Een blockenmaker (met ck) was een klompenmaker, want onze klomp werd in het Middelnederlands wel block genoemd. KUTTtNKAT Onze langharige rookkleurige perzische kat krijgt klitten. Als ik die uit elkaar pro beer te trekken, haal ik er soms hele pluk ken uit, waardoor er kale plekken ontstaan. Van knippen wordt ze niet mooier. Bestaat er een speciale anti-klitten kattensham- poo? Antwoord: Raskatten die naar een ten toonstelling gaan, worden wel gewassen en het shampoo behandeld, maar dan ontstaan er nog meer klitten en die moe ten heel zorgvuldig worden uitgekamd. Zulke langharige poesen moeten van de aanvang af twee of drie keer per dag wor den gekamd. Als u dat niet goed bij houdt, vervilten de klitten en moet u ze later helemaal wegknippen, met als gevolg een aantal kale plekken. Met 't kammen haalt u ook de losse haren weg, die het dier anders naar binnen zou krij gen als het zich schoonlikt, en met de stofkam kunt u evt. aanwezig ongedierte wegvangen. Zet daarvoor altijd een bakje heet water met een druppeltje chloor klaar. U zult zien, dat de vacht van uw pers door dat kammen fraai gaat glanzen. OP ZOSK NAAK H€T LEVEN Voor een bepaald verhaal over mijn familie werd ik verwezen naar het verdwenen tijd schrift „Het Leven uit 1935. Weet u soms, waar ik dat ter inzage kan krijgen, of foto- co pieën kan aanvragen? Antwoord: U kunt zich wenden tot de afdeling archief van de uitgeverij „De Spaamestad", Ceylonpoort 5-25, cor respondentie-adres: Postbus 1,2000 MA Haarlem, telefoon 023-30.43.04 en tot het Nederlands Persmuseum, Oude Hoog straat 24, 1012 CE Amsterdam, alwaar de koUektie uitsluitend na telefonische afspraak kan worden ingezien. Het tele foonnummer van die afdeling is 020- 525.39.08 (tussen II en 17 uur). SINT ANNALAND De inwoners van de gemeente Tholen met een inkomen op minimum-niveau kunnen in de toekomst wellicht een beroep doen op een tweetal steunfond- sen van de gemeente. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Tholen willen komend jaar 55.000 gulden stoppen in de te vormen fondsen. Het voorstel komt maandag 23 januari aan de orde in een op die datum te houden gemeenteraadsvergadering. In zijn voorstel constateert het college van burgemeester en wethouders dat in de huidige Nederlandse samenleving, en dus ook op Tholen, een aanzienlijke groep van personen langdurig is aange wezen op uitkeringen. Onderzoeken hebben uitgewezen dat het leven op het sociaal minimum niet zonder meer een waardig bestaan ga randeert. Een groot gedeelte van de diverse minima blijkt zich in de schul den te hebben gestoken. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Tholen willen deze mensen een „handreiking" aanbieden. Voor een proefperiode van een jaar stellen ze daarom voor een declaratiefonds in te stellen, met als doel het doorbreken ofwel voorkomen van het sociale isole ment. Daarnaast zou er een bufferfonds moeten komen, met als doel bij voorko mende calamiteiten op basis van indivi duele omstandigheden, een bijdrage te verstrekken. De raad bespreekt ook een voorstel om het gewijzigde bestemmingsplan Stoof- weg in de kem Sint Annaland vast te stellen. De gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis zal worden gehouden op maandag 23 januari in de kem Sint Maartensdijk en begint des middags om 14.00 uur (twee uur!). 01870- 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES PAK DICHTEN Een zinken dak van een schuur lekt door de kieren. Hoe kan ik dat behoorlijk afdichten tegen de regen? Antwoord: Dat kan met asfalt, of met rubberroid, of met glasvlies, maar dat is werk voor een vakman. Het gemakke lijkst is de daarvoor bmikbare soort elastische kit, die u bij een loodgieter of handelaar in bouwmaterialen kunt ha len. Dat kunt u met een kwast opbren gen als het dak droog is. ?C^'^->i- 9 <,^H^^<^^l^^t^^i^-H49^V,^i,^><,^-K^^V^V^H^«^^t^^i,^V^^t.^V^V,^^W^V,^^t^^l^V^V.^^;,^^«^'»^^I^^V^^V^ Komplete woninginrichting Ooitgensplaat -----?j 01873-1437 b.v.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10