Raad Oostflakkee akkoord met krediet voor Soc. Economisch onderzoek Vroege lammetjes op boerderij „Groenewoud'' Meubelcentrum Struijk Stellendam, gigantisch Predikbeurten Zuid-West-Nederland presenteert nieuwe streekbus Een zieke thuis? Uitstel vaarbewijs voor beroepsvaart OPEN AVOND Bingo voor ouderen MSTRAAD SN DAAD Douanefaciliteiten li^'liarnis met 2 jaar verlengd Extra predikbeurt Expositieruimte in bibliotheken Onderhandelen kun je leren Biz. 2 .EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 13 JANUARI 1989 Het nieuwe jaar was nog maar net begonnen toen Oostflakkees' burgemeester, drs. de Vos in zijn Nieuwjaarstoespraak op 2 januari al mokte over de geldings drang van de „centrum"gemeente Middeiharnis tegenover de overige flakkeese gemeenten. Punt 11 op de agenda voor de raadsvergadering van gisteravond had met die onvrede te maken, „want", zo had dhr. de Vos in 't vervolg van zijn nieuwjaarstoespraak gezegd: „....we zullen niet gelaten moeten afwachten wat anderen bedenken en aan ontwikkeling doormaken en hén de schuld ervan geven dat het in Oostflakkee de verkeerde kant opgaat". De noodzaak van een sociaal economisch onderzoek kondigde dhr. de Vos toen aan en gisteravond lag dat voorstel ter tafel en beluisterden we wat de raad ervan dacht. Ook van het krediet van 75.000,- dat de Vakgroep Regionaal Economisch Onderzoek van de Rotterdamse Erasmus universiteit nodig denkt te hebben. zien zitten, temeer omdat hij wat be vreesd werd dat het accent teveel op de recreatie zal komen te liggen omdat het Het onderzoek zal meer duidelijkheid moeten geven over de toekomstige posi tie van Oostflakkee in de regio Zuid west Nederland. Zaken als de aanleg van Rijksweg 59, de te verwachten ont wikkelingen in het Rijnmondgebied en de te verwachten ontwikkelingen in de agrarische- en de recreatief-toeristische sector zullen deel van het onderzoek uit maken. In de gemeentelijke besluitvor ming zal met de teneur van het onder zoek gerekend kunnen worden. Eer dat gisteravond dat ei gelegd was....! Twee van de heren wisten n.l. zóóóveel van het nut (dhr. Bamhard, PvdA) als van het onnut (P. v.d. Ree, WD) van zo'n onderzoek. Dhr. Bamhard zei er dan ook „alsjeblieft" voor en dhr. v.d. Ree verklaarde zich tegen, met de beide SGP vertegenwoordigers, zodat het voor stel met 7-3 werd aangenomen. Drie raadsleden waren met kennisgeving absent, de heren Bax (WD), dhr. M. D. de Wit (CDA) en dhr. v.d. Mast (PvdA). In zijn beschouwing over het onnut van wéér een rapport haalde dhr. v.d. Ree al die rapporten waarover men al de beschikking heeft nog eens naar voren, met als conclusie dat het resultaat van al die onderzoeken is dat men opnieuw wil gaan onderzoeken en wéér gaat stude ren. Alsof het mogelijk zou zijn GS tot een Oostflakkee meer gevallige opzet van het Streekplan te brengen wat b.v. woningtoewijzing en bedrijfsvestiging betreffen. Sprekend over de toepassings waarde van het in te stellen onderzoek vroeg dhr. v.d. Ree het College dan ook af wat het nieuwe rapport nog toe zou kunnen voegen aan de conclusies en de rapporten die al eerder gemaakt zijn. Een heel ander lied zong dhr. Barnhard, prima vond hij zo'n rapport al vond hij het maar droevig dat de gemeente Oost flakkee dat alléén moet doen, omdat de overige eilandelijke gemeenten hebben afgehaakt. Het zou mooi geweest zijn wanneer het hele eiland erbij betrokken zou zijn, want wie weet liggen er kansen voor het hele gebied. B.v. in de transito, waartoe het eiland, en zeker Oostflakkee gunstig liggen tussen de havens van Rot terdam en Antwerpen. Ook vanuit de CDA fractie, bij monde van dhr. L. Hokke werd instmeming betuigd, terwijl dhr. Breeman (SGP) weer te kennen gaf de rapportage niet te College nogal recreatieminded is. De raadsvoorz. drs. de Vos zwoer al helemaal bij de waarde van de voorge stelde rapportage waarvan het nut trou wens door de Gemeente zelf kan worden bepaald door er mee te werken, zoals Oostflakkee dat trouwens pleegt te doen. „Bij ons gaan geen rapporten in de bureaula!" liet dhr. de Vos weten. Voor hem ook graag het onderzoek dat, zo lijkt het, de raad, „hapklare brokken" zal geven waaraan wellicht politieke argumenten ontleend zullen kunnen worden, een werkbaar rapport derhalve dat zich al in die zin van de andere onderscheidt dat het een langere pe riode zal belichten. Het gaat erom te sig naleren welke invloeden er van buiten zijn die de positie van Oostflakkee bepalen. Aan de hand van evt. gunstige aspekten uit zo'n rapport kunnen we misschien een economisch ijzeren gordijn span nen tussen Oostflakkee en de concur rent-gemeente Middeiharnis?" sugge reerde dhr. L. Hokke, maar die visie werd niet overgenomen. „Middeiharnis zou misschien dan toch een ommezwaai richting Oostflakkee kunnen maken", zo zwakte dhr. Hokke zijn ijzeren-gordijn theorie af „Statistici, weervoorspellers en econo men zijn in hun voorspellende gaven de grootste leugenaars", zo probeerde dhr. v.d. Ree nog het tij te keren, maar dat ging duidelijk in de richting van accep tatie van het voorstel. „In de begroting is niet één cent voor het voeren van een economisch beleid begroot, waarom niet daar al een visie ontwikkeld? vroeg dhr. v.d. Ree het Col lege af, wijzend op het CEI rapport waarin zijn inziens alles al staat wat de onderzoeker Prof Hendriks zal worden gevraagd te onderzoeken. Dhr. v.d. Ree moest toch niet geloven dat de verkoop techniek van de Professor bij het Col lege de doorslag heeft gegeven? Door de voorz. werd dat met nadruk ontkend. Het College gelooft in een gun stige uitslag in die zin dat er mee gewerkt zal kunnen worden en dat er ook poli tiek met de conclusies zal kunnen wor den omgegaan. DIRKSLAND Stond eerder deze week de Dirkslandse Eelco van Putten met twee vroeggeboren dwerggeitjes in de krant, nu zijn het opnieuw twee jeugdige Dirkslandertjes, Anne en Geertrui Struik met vroeggeboren lam metjes. De meisjes wonen op boerderij „Groenewoud" aan de Geldersedijk. De dracht van het moederschaap was onopgemerkt gebleven met als gevolg dat de twee kleintjes in de wei ter wereld kwamen en daar is het voor pasge boren lammetjes wel erg koud! Goed dat opa Struik ze vond, want een van de lammetjes was er door onderkoeling slecht aan toe en moest onder de warme lamp weer op temperatuur worden gebracht. Dat lukte en samen gedijen ze nu prima met moeder schaap in het warme hok. Ter beantwoording in de rubriek „Met Raad en Daad" ontvingen we een vraag over een fluitende C.V.-installatie. Het hinderlijke geluid gaat dag en nacht door en is door het hele huis van vraag steller hoorbaar. Omdat het antwoord niet meer in de rubriek van deze week opgenomen kon worden op déze plaats het advies daarin de Installateur te raadplegen. Waar schijnlijk is het de circulatiepomp die het geluid produceert; na 14 jaar trouwe dienst zal die waarschijnlijk vervangen moeten worden. De aanwezigheid van het douanekan toor op het Industrieterrein „Oostplaat" te Middeiharnis wordt met 2 jaar ver lengd, zo heeft de Directie Douane van het Ministerie van Financiën besloten. De proefperiode van twee jaar loopt 1 februari a.s. af Met de verienging lijkt de mogelijkheid tot het vervullen van de douanefacilitei ten in Middeiharnis een definitief ka rakter te hebben gekregen. Door de plaatselijke en eilandelijke transpor teurs wordt er veel gebruik van ge maakt. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de invoering van het groot vaarbewijs voor de beroepsvaart op bin nenwateren met twee jaar is uitgesteld tot 1 januari 1991. Aanvankelijk was het de bedoeling de vaarbewijsverplichting te doen ingaan op 1 januari van dit jaar. Tot het uitstel is besloten in verband met de problematiek die voor de Belgen zou ontstaan in het noord-zuid verkeer. Omdat de Belgische overheid nog doen de is het nationaal vaarbewijs bij wet te regelen, geeft de minister de voorkeur aan uitstel voor de Nederlandse be roepsvaart. SINT ANNALAND Ger. Gem. woens dagavond 18 januari, 19.30 uur ds. van Ruitenburg van Meliskerke. Het komt steeds meer voor dat zieken thuis verzorgd worden. Dit komt omdat de patiënt niet naar een ziekenhuis of verzorgingshuis wil/kan of omdat het ziekenhuis vroegtijdig patiënten ont slaat. De verzorgers thuis krijgen dan een heel nieuwe taak met alle onzekerheden van dien. Zij blijven met een aantal vragen zit ten zoals: - „Hoe kan ik de patiënt het beste en gemakkelijkste wassen". - „Wat kan de zieke het beste eten?" - „Wat kan ik doen om doorliggen te voorkomen". - „Bij wie kan ik terecht met vragen?" - „Mijn moeder is zo zwaar, ik kan haar niet tillen?" Om op deze en andere vragen tegemoet te komen organiseert de kruisvereniging opnieuw een cursus. U maakt daar ken nis met de wereld van- en rondom een zieke, tevens leert men u de basistech nieken van het verzorgen. De cursus bestaat uit 6 avonden, waar van de eerste begint op 13 februari, te Dirksland in het wijkgebouw aan de Oranjelaan 57; de kosten zijn 15,-. Indien u meer over dit onderwerp wilt weten en u verzorgt op dit moment een zieke, of u denkt dit in de toekomst te gaan doen, dan kunt u zich tot 2 februari aanmelden bij: zr. Annie van Lenten, 01876-224 of zr. Jennie Meinster, 01875- 1890; nissen 13.00 en 14.00 uur op werkdagen. SINT ANNALAND Regelmatig zijn er in de openbare bibliotheken in de kernen Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Annaland exposi ties te zien, van zeer uiteenlopende aard, zoals foto's, handwerken, verzamelin gen, enzovoort. Voor het jaar 1989 zijn er nog een aantal maanden beschikbaar. Hobbyisten, doe-het-zelvers, enzovoort kunnen kontakt openmen met de mede werkers van de dichtstbijzijnde biblio theek. Ook verenigingen/instellingen met een algemeen karakter kunnen van deze expositieruimte gebruik maken. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Deze eerste avond van het nieuwe jaar hopen we te beginnen met een sjoelcom petitie. Wie dus van sjoelen houdt moet zeer zeker komen. Ook is er gelegenheid om samen mooie liederen in te studeren. Het leek ons leuk om eens wat meer te zingen. Redenen genoeg dus om zaterdagavond naar „de Hoeksteen" te komen. Tot ziens. Het OJW-team MM Op het Delta Industrieterrein te Stellendam, daar waar al tal van bedrijven gevestigd zijn, heeft zich ook Meubel centrum Struijk gevestigd. Direkt al op de open dagen van deze week hebben vele potentiële kopers het bedrijf dat beschikt over 3000 m^ verkoopruimte op twee verdiepingen, bezocht. Meubelcentrum Struijk is vrij gemakkelijk te vinden via de weg langs het zwembad, vervolgens op de viersprong rechts en opnieuw rechts bij de eerste zijweg. Zondag 15 januari 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk. Woensdag 18 januari: 19.30 uur ds. W. J. op 't Hof Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur student P. Melis. 's-Gravenzande Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westen brugge en 17.00 uur ds. Z. C. Versluis Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (kerk) en 18.30 uur (Dorpstienden) Welkomdienst ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Wester hout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur kand. W. Zuijderduijn; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Bijl en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur dr. W. J. op 't Hof Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.30 uur student P. Melis Ger. Kerk 9.30 uur ds. D. J. Lagerwey en 17.00 uur ds. Schuddebeurs. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte verwar ming Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Hei- delberger Catechismus zondag 2; extra kollekte onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte restauratiefonds Lukas- kapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazan- der; extra kollekte schulddelging Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Ber- veling, Breda Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A Baars Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. v.d. Hoek en 17.00 uur ds. R. Kamermans Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. A. Kooy en 14.30 uur ds. A H. v.d. Velden. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A Belder, v.m. bedie ning Heilige Doop; Ie kollekte kerk voogdij en 2e kollekte onderhoud verwarming Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. T. Ouwerkerk, Ridderkerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte diakonie en zitplaat sen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. S. Alblas, Heinenoord. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. J. van Dalen en 15.00 uur drs. J. M. Wilschut. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte verwarming Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur drs. L. J. Lingen. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. C. Zuijderduijn. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur mevr. Kaai-Wesdijk, Goe- dcrccöc SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A van Herk en 18.00 uur ds. K. Groenendijk uit Sommels- dijk Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Gistermiddag heeft het streekver- voerbedrijf ZWN, in samenwerking met de chassisbouwer DAF en de carrossier Den Oudsten, de nieuwe bus voor het streekvervoer gepresen teerd. Voor deze presentatie waren met name de collegese van Burge meester en Wethouders in het ver voergebied uitgenodigd als verte genwoordigers van de bevolking in het vervoergebied. De presentatie vond plaats in hotel Brittannia in Vlissingen. De direkteur van Zuid-West-Nederland, drs. G.J.M. Koelemij, heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Vervolgens legde hij uit dat ZWN de komende periode met name aandacht wil besteden aan de kwaliteit van het streekvervoer. Dat betekent dat het streekvervoer nauwer zal moeten aansluiten bij de wensen van de reizigers. Want kwaliteit is gericht op tevreden reizigers. ZWN gaat zich meer richten op kwali teit. Ook nu al zijn de reizigers tevreden over de diensten van ZWN. Eind vorig jaar heeft ZWN een enquête gehouden waaraan 569 reizigers hebben meege werkt. Hierbij werd aan ZWN het rap portcijfer 7,4 gegeven. Dit is hoger dan bij het enige jaren geleden gehouden onderzoek in de bedrijfstak. Enige andere cijfers: 84% van de ondervraagden beoordeelt de stiptheid van de dienstuitvoering vol doende en goed. Het zitcomfort van de huidige bus vindt 89% van de reizigers voldoende en goed. Het dienstbetoon van de chauffeurs scoort 92% goed en voldoende. De chauffeurs waarderen het dat ook aan hun deskundigeheid en bekwaam heid aandacht wordt besteed. In dat kader hebben ruim honderd chauffeurs deelgenomen aan de ANWB-rijvaar- digheidstraining, een vorig jaar ont plooid nieuw initiatief. Meer dan 90% van de deelnemers is zeer te spreken over deze training. Het is de bedoeling dat de komende twee jaar alle chauf feurs in de gelegenheid worden gesteld aan de training deel te nemen. Het doel hiervan is de vakbekwaamheid, qua theorie en praktijk, op hoog professio neel niveau te waarborgen. In het streven naar een verbetering van de kwaliteit hoort ook het gebruik nemen van het nieuwe type bus. Dit aspekt is in één presentatie belicht door de heer B. van Zweden van DAF en de heer S. Bruggeling van Den Oudsten. Bij het ontwerp van de nieuwe bus heeft voor ogen gestaan dat de bus zowel aan de eisen van de reizigers als aan die van de chauffeurs moet voldoen. Daarvoor is er goed geluisterd naar de wensen van de vervoerondememingen. Zo is de chauffeurscabine vergroot en is meer voetruimte gecreëerd. Het stuur van de nieuwe bus is in twee richtingen verstelbaar gemaakt. Samen met de ver stelbare stoel kan de chauffeur hierdoor zijn eigen werkhouding bepalen. Het instrumentenpaneel is overzichte lijker geworden. Het werkblad van de betaaltafel is vergroot. Verder krijgt de chauffeur de beschikking over een eigen verwarmingseenheid, waardoor hij de temperatuur van zijn werkplek kan beïnvloeden onafhankelijk van de tem peratuur van de rest van de bus. De veiligheid van de bus is verbeterd door het aanbrengen van een grotere kreukelzone. Ook de 220 pk turbo motor draagt bij aan de veiligheid. De bus heeft een nieuw gezicht gekregen. Het grote glasoppervlak aan de voor zijde vergroot het zicht van de chauf feur. Ook het uitzicht via de buiten spiegels is verbeterd. Deze zijn vergroot en worden elektrisch verwarmd. Het onderstel van dit type SB 220 is spe ciaal ontwikkeld om de busvloer zo laag mogelijk te houden. Hierdoor wordt het in- en uitstappen vergemakkelijkt. De volledige luchtvering verbetert het comfort. De SB 220 is in hoogte verstelbaar. Dit betekent dat de bus hoger op z'n wielen kan worden gezet bij het passeren van drempels of bij het oprijden van een pont. Het feit dat de bus omhoog kan. brengt met zich mee dat hij ook omlaag kan. Toch zal hiervan geen gebruik wor den gemaakt, omdat het veranderen van de hoogte van de bus tijd kost en daar mee vertragingen met zich mee kan brengen. Daarbij is de vloerhoogte van de nieuwe bus reeds belangrijk lager. De beenruimte van de reizigers is in de nieuwe bus vergroot. Het comfort is ver der toegenomen door de keuze van een stoffen bekleding boven kunstleer. Het grotere glasoppervlak komt ook het uit zicht van de reiziger ten goede. Voorts heeft ZWN gekozen voor dubbele begla zing in de nieuwe bus, waardoor het hin derlijke beslaan van de ruiten bij voch tig weer tot het verleden behoort. De nieuwe bussen zullen in het gehele vervoergebied op zoveel mogelijk lijnen worden ingezet, zodat het publiek snel met de nieuwe bus zal kunnen kennis maken. De nu aanwezige 11 bussen wor den verdeeld over de rayons Spijkenisse en Walcheren. 17 andere bussen, die eerstdaags zullen instromen, gaan naar de andere rayons. Tegen het einde van het jaar zal ZWN over ongeveer 50 bus sen van het nieuwe type beschikken. OUDE TONGE De plaatselijke commissie welzijnswerk voor Ouderen te Oude Tonge, organi seert op 18januari 1989 a.s. een BINGO MIDDAG. Aanvang 13.30 uur in het Dienstencen trum, Bemhardstraat 27, Oude Tonge. Kosten 2,50 per persoon. Aan deze BINGO zijn leuke prijzen ver bonden. Opgave niet strikt noodzake lijk. De middag kan bezocht worden door personen vanaf 55 jaar en degenen die W.AO.'er zijn. Komt u gerust eens kijken en mee doen. WJ-CNV Jongerenorganisatie organi seert een kursus „Onderhandelen". Vast houden aan je standpunt en tegelijk meegaan met de ander. Als jijdan zal ikDat is de kunst van het onderhandelen. Onderhandelen is niet een zaak van vakbondsbestuurders, iedereen heeft met onderhandelen te maken. Daarom deze basiskursus waarin de volgende zaken centraal staan: - Grondbegrippen van het onder handelen; - Duidelijk spreken, aktief luisteren en goede vragen stellen; - Jouw opstellen in onderhandelingssi tuaties en de gevolgen daarvan. Voor wie is deze kursus: jongeren tot 28 jaar. Waar: Westelbeers (N. Br.). Wanneer: 16, 17 en 18 februari 1989. De kursus kost je 30,- (all in). Wil je meedoen of meer informatie, bel dan: 030 - 913670, of: Evert-Jan Hazele- ger, Marius Bauerstraat 399, 1062 AP Amsterdam, tel. 020 - 170385.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2