INOSSPnEt(MST.... Waanzin van Ceaucescu; duizenden Roemeense dorpen plat Combinatie schept ravage op kruispunt Staakweg Dirksland Ria Brooshoofd-Slinger te Nieuwe Tonge Mosselbemonstering verfijnd Gezonken kotter geveild Biz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 13 JANUARI 1989 Een regenachtige middag in januari. Over het Flakkeese land ligt een grijze sluier. Het groen heeji geen kleur en de verte is heel dichtbij. Toch heeft Ria me door het keukenraam van haar caravan al aan zien komen. Het rood van mijn autootje dringt nadrukkelijk door al die grijsheid heen.... Ze had me al verteld dat ze in een caravan woonde. Dat het er zó leuk uit zou zien, had ik niet verwacht. Ik vind het meer een houten huis. Er omheen ligt een mooi aangelegde tuin. Het pad naar de voordeur daalt trapsgewijs af want de caravan staat onder aan een dijk. Een schitterend punt om te wonen; zelfs hij dit weer.... Eenmaal binnen, neemt Ria me in gedachten mee naar een heel andere omge ving, namelijk naar het Izi-gebied in Nigeria. Nog niet zo lang geleden is ze daar met haar man en een nee^e van 12 jaar heen geweest om haar zuster Hannie, zwager Teus, de drie neejjes en het nichtje (de familie Dorresteyn) op te zoeken. Het werd een reis die een geweldige indruk op haar zou maken. Ze vertelt er het volgende over: „Om te beginnen had ik nog nooit écht gevlogen. Dat ene vluchtje met een sportvliegtuigje, hier in de buurt, tel ik niet mee. Vooral op de heenreis konden we veel zien: de Pyre neeën, de Sahara, schitterend. Na aankomst in Nigeria heb ben we in een soort gasthuis overnacht. De volgende dag gingen we met een binnenlandse vlucht naar de plaats waar mijn zusje woont. Nou, tijdens die vlucht heb ik echt angsten uitgestaan. De deuren sloten niet goed en alles zag er krakke mikkig uit. Toen we er na een uur vliegen waren zaten we midden in de bush-bush. In die paar weken dat ik er was heb ik zoveel armoede gezien dat ik, toen ik weer eenmaal thuis was, bij mezelf dacht: al die luxe die we hier hebben hoefik niet meer. Géén koekje bij de koffie, geen limonade, geen lekkernijen.... Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik na een paar weken thuis die „overbodige-luxe-gedachte" alweer kwijt was". Na dit zijsprongetje komt ze terug op de reis en over het leven dat haar familie daar leidt. „Ik heb enorme bewondering voor ze. Mijn zwager werkt er als arts. Hij is uitgezonden door de kerk van de Ger. Gemeente. Het ziekenhuis waar hij werkt is niet meer dan een gammele schuur. De zieken die voor behandeling komen, liggen vaak buiten op een bankje of op een rieten matje. En overal die insekten.... De eerste de beste dag dat ik er was zag ik kakkerlakken, salamanders en een schor pioen. Dat gedierte kruipt gewoon over de vloer of langs de muur. Ik ben helemaal niet vies uitgevallen maar brrr.... ik vond het in het begin niks. Ook 's nachts vliegt er van alles rond. Toch wen Je daar op een gegeven moment aan. Op het laatst had ik er geen erg meer in „Mijn zusje heeft het in het begin best moeilijk gehad", vertelt zeverder, „maar nu gaat het prima. Zehebben hethuiswaar ze wonen verbouwd en de huishouding loopt prima. Ze koken op buta-gas en bakken zelf het brood. Er staat een koelkast die op petroleum draait. Met het regenwater dat ze opvangen en in flessen bewaren, springen ze heel zuinig om. Er is ook een douche; er komt alleen geen water uit de sproeier. Er staat een emmer wei-water, grondwater dus, en met een kroes kun je je dan overgieten". Al lachtend vertelt ze dit doch bij de ernstige zaken die haar van binnen raken, verraadt haar gezicht meelevendheid. Ria laat me ook foto 's uit Nigeria zien en ze vertelt hoe haar zwa ger Teus met zijn werk bezig is; hoe hij probeert de mensen zelfverantwoordelijkheid te geven; hoe hij ze onderwijst in de verpleegkunde en alles wat daarbij komt kijken; hoe hij ont dekte dat er in het ziekenhuis gestolen werden iedereen dieer bij betrokken was, ontslagen werd; hoe hij met een nieuwe ploeg opnieuw moest gaan beginnen.... Ria kan er uren over vertellen. Het lijkt of ze 100 jaar in de tijd is terug geweest. Alleen met dit verschil dat het klimaat totaal anders was. Vroeger woonden er in Nederland toch ook mensen in plaggenhutten, zo bedenken we samen.... „Ik heb he nooit goed gerealiseerd wat zending betekende" bekent Ria, „nu weet ik dat het kei en keihard werken is". Ik weet dat ze ook zelf een harde werkster is. InGeldershof', waar ze als bejaardenverzorgster werkt, is ze niet weg te denken! Vanaf deze plaats wens ik de familie Dorresteyn veel sterkte toe (ze lezen E.N.) en ik denk dat veel lezers zich hierbij aan willen sluiten.... Teunie Knops Drs. A. G. Knevel (red.), Maria. Een reformatorische visie. Uitgeverij Kok te Kampen, in samenwerking met de Evangelische Omroep. Paperback. 87 pag Prijs f 16,50. Deze bundel bevat een bewerking van negen voordrachten die voor de EO- microfoon werden uitgesproken. Het onderwerp is de bijbelse figuur van Maria, de „gezegende onder de vrou wen". De bijdragen zijn geleverd door dr. M. J. Amtzen, dr. J. H. van de Bank, drs. K. Exalto, prof. dr. J. van Genderen en ds. H. J. Hegger. De rooms-katho- lieke leer over Maria wordt geanaly seerd en op grond van de Schrift af gewezen. De toon van het boekje is ove rigens positief De twee laatste hoofd stukjes geven iets weer van de bijbelse visie op Maria bij de reformatoren. Maria de moeder des Heeren. Bij het doornemen van dit boekje moest ik sterk denken aan de lezing die ongeveer een jaar geleden drs. E. F. Vergunst onder deze titel hield. Het was in het kader van de cursus geestelijke vorming te Middel- hamis. Rond kerst 1987 werd een samen vatting ervan in het RD afgedrukt. Een fijnzinnige meditatief-exegetische bij drage! Wellicht zou bij een eventuele herdruk dit boekje hiermee kunnen worden gecompleteerd. Henk Kamsteeg, Visie voor Vandaag. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 128 pag. Geïllustreerd. Prijs f 19,50. Periodiek zijn in Visie, het programma blad van de EO, de columns van Henk Kamsteeg te lezen. Ze betreffen veelal praktische onderwerpen over het chris telijk leven. Dit vriendelijk-ogend boek je is een bundeling van enkele tientallen van deze stukjes. Henk Binnendijk, Zoals Mozes. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 107 pag. Prijs f 10,50 Ook dit is een boekje dat zijn oorsprong heeft bij de EO. Henk Binnendijk behandelde op de hem eigen wijze het leven van Mozes, de grote leider van het volk der Joden. De teksten van die uit zendingen zijn in dit boekje verzameld, aangevuld met enkele gespreksvragen aan het eind van elk hoofdstuk. Het boekje wil, zoals het in het Woord vooraf staat, niet meer zijn dan een wegwijzer naar de Bijbel. Henk Binnendijk is in de benadering van zijn luisteraars/lezers heel direct. Zijn boekje bevat veel tref fende beelden en uitspraken. Toch is er af en toe de indruk dat het alles wat tè snel en tè algemeen is. De uitleg van Ex. 33 19 op pag. 88 bevat (onbedoeld?) een gevaarlijke dwaling. Dr. W. H. Velema, Wegen ten leven. Bijbelwoorden voor de praktijk van elke dag. Uitgeverij Kok te Kampen. 136 pag. Prijs f 17,50 Een vijfentwintig-tal bijbelstudies wordt u in dit groene boekje geboden. De samensteller geeft in zijn Woord Vooraf aan dat het op diverse manieren kan worden gebruikt: voor persoonlijke bij belstudie, en in groepen of kringen; voor dagsluiting of meditatie. Ook als hulp bij de preekvoorbereiding kan het wor den gehanteerd. Daar zal ook de her komst van deze „bijbelstudies" wel liggen. Ook hier is aan het eind van elk stukje een aantal vragen „voor persoonlijke overweging of gesprek" opgenomen. De schrijver neemt zijn uitgangspunt in de bijbeltekst volgens de vertaling van het NBG. Tot slot de aankondiging van nog enkele andere titels van pasverschenen boeken. Mariie Vollenhoven-Meijer, Geen toekomst zonder Israël Gods heilsplan voor Israël en de volken. Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Paperback. 95 pag. Prijs 14,90. Manie Dieperink, New Age en christelijk geloof Over de invloed van New Age op de kerk. Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Paperback. 121 pag. Prijs 19,50. Dr. W. C. van Dam, Tussen Geest en anti geest. Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Paperback. 112 pag. Prijs 19,90. Rondom het Woord, 30e jaargang nr. 3. Tijdschrift van de Theologische Ether leergang. Thema: Beelden van heil. Uitge verij Boekencentrum te 's-Gravenhage. 72 pag. Geïllustreerd. Prijs 9,00. H. Spring e.a„ Oefeningen voor de war- ming-up. Met meer dan 100 illustraties. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Kampen. Paperback. 117 pag. Prijs ƒ19,90. M. Koffeman-Zijl, Wat liefde kan. Ruim veertig verzen, door de uitgever gepre senteerd als „christelijke poëzie". Uitge verij Kok te Kampen. 48 pag. Prijs ƒ9,90. Cor Bruijn, Omnibus: Twee romans van Cor Bruijn in één band: Vlucht naar het eiland, en De zwarte madonna. Uitgeve rij La Rivière Voorhoeve te Kampen. Gebonden. Prijs 19,50. GEBROKEN DIJKEN Prijs 59.90 De mosselhandelaar heeft uiteraard het recht te weten, welk soort mosselen een kweker in zijn vaartuig dat bij de mijn wordt afgemeerd heeft geladen en de bemonstering heeft plaats met een diep gravend apparaat, in de vorm van een soort laadschop. De tijd dat een mindere kwaliteit onder een laag bovenop lig gend goed ogend produkt kon worden aangevoerd behoort tot het verleden. Er zijn een aantal kriteria waaraan een partij moet voldoen en naast het visge- wicht dat een partij mosselen bevat, wordt ook gelet op de schelpgrootte en het zg. stukstal. Het stukstal geeft aan, hoeveel mosselen een IVi kg wegende partij bevat. De schelpgrootte geeft aan hoeveel mos selen in een partij van 100, in centime ters gemeten bestaat. Alles staat op een bord genoteerd, dat naast de veilingklok is opgehangen. Bij het kwaliteitskenmerk Schelpgrootte is nu een getal bijgevoegd, namelijk dat van de mosselen van bVi cm, of groter. Er zijn nu des zes getallen af te lezen: 6V2 cm, 6 cm, S'/z cm, 5 cm, 4 cm en minder dan 4 cm. Ingezonden: De viskotter La Poloma uit Brüssum, die vorige week na een aanvaring zonk en daarna werd gelicht is in Lauwersoog geveild. De opbrengst 44.500,- is uiterst laag en dekt bij lange na niet de kosten van de berging, die door Rijkswaterstaat is betaald. De berging kostte plm. 130.000,-. Het schip zal waarschijnlijk worden gesloopt. Het 'k het goed, zo dacht 'k op 1 septem ber 1988, na het lezen van een meditatie naar aanleiding van Marcus 9 41 Want wie u een beker water te drinken geeft, in de naam van Christus, omdat gij (discipelen) van Hem zijt, voorwaar. Ik zeg u, dat hem zijn loon voorzeker niet zal ontgaan Op de achterzijde van het kalenderblad las 'k namelijk daarna iets over de wel daden, welke Friedrich Wilhelm, Ko ning van Pruisen, had bewezen aan vele duizenden Protestantse Salzburgers, die moesten vluchten vanwege de onver draagzaamheid van de toenmalige Rooms Katholieke Kerk. De samenstel lers van de Neukirchener Kalender 1988, welke op 1 januari jl. zijn 100e jaargang is ingegaan, zullen niet ge dacht hebben, dat het mij later zou inspireren tot het schrijven van dit artikel. Over het waarom 'k bij het lezen ervan tegen de achtergrond van Marcus 9 41 zo begrepen werd, straks meer. Ik wil namelijk eerst een ogenblik stil staan bij de barbaarse daden van een andere man, die momenteel in Roeme nië de lakens uitdeelt en hoe!!! Dit ook omdat diens verjaardag één dezer dagen op grootse wijze zal worden gevierd, althans als hij die beleven mag. 'k Bedoel Ceaucescu, de president van Roemenië. Waartoe deze man in staat is, kunt u hieronder lezen. „Keizer" Ceaucescu Zevenduizend dorpen verdwijnen van de aardbodem „De teer beminde zoon van de natie", één van zijn titels, trekt zich niets aan van het lot van de 1,7 miljoen Hongaren, die al generaties lang in Roemenië wonen en hun dorpen moeten verlaten. Alles moeten ze achterlaten. Deze men sen wil hij „opbergen" in honderden z.g. agro-industriële central, ongeacht hun leeftijd en achtergrond. Daar wil hij ze bijeen drijven. Dat het overgrote deel dit waarschijnlijk niet zal overleven, doet hem niets. Daar ligt hij niet van wakker. Het leed, dat hij honderdduizenden mensen hier mede aandoet, deert hem evenmin. Het is met geen pen te beschrijven. Het is verbijsterend, ja, dramatisch!!! Mensonterend Ook de 60.000 Serviërs, die in Roemenië wonen, moeten het ontgelden. Ceau cescu eist van de minderheden, dat zij hun taal, geschiedenis, cultuur, identi teit en nog meer zullen prijs geven, ja, zelfs zullen verloochenen. De mensenrechten in Roemenië wor den met meer dan voeten getreden. Ze worden gesmoord in bloed en tranen. Ook de kerken staan onder hevige druk. Een verhaal apart! Een NIEUW Roemenië Kameraad en hervormer Ceaucescu wil de geschiedenis niet alleen ingaan als „drager van de gouden medaille van de wereldvredesraad" maar ook als de schepper van een nieuw Roemenië. Dat hij en de zijnen hierbij niet terugdein zen om over lijken te gaan, laat hen Siberisch koud. Voor die lijken zorgen o.a. de Roe meense douane-ambtenaren. Blijkens een persbericht zouden deze handlan gers een nepgrens uitgezet hebben waar door tot nog toe twee honderd vluchte lingen, die meenden over de grens in Hongarije te zijn aangekomen, zonder pardon door deze ambtenaren werden doodgeschoten. Wat gemener is dan gemeen is, dat deze „heren" de nepgrens hadden voorzien van opschriften in het Hongaars waardoor de vluchtelingen in de veronderstelling verkeerden veilig te zijn. Het is laaghartig en beestachtig. Veiligheidspolitie kent geen genade Maar niet alleen vele douane-ambte naren zijn uitvoerders van de maatrege len van „Keizer" Ceaucescu, ook de veiligheidsagenten kennen geen genade. Ze moeten o.a. verhinderen, dat hulp van „buitenaf' wordt geboden. Hulp in de vorm van levensmiddelen, kleding, medicijnen enz. Daar komt nog bij, dat de energievoorziening in Roemenië bar slecht is. Dat in de koude wintermaan den vooral oude mensen, zieken en kleine kinderen daarvan de dupe wor den, interesseert de machthebbers en hun vazallen niet. Triomftocht door de hoofdstad Boekarest Ceaucescu laat niet alleen duizenden dorpen van de landkaart verdwijnen, hij wil ook de hoofdstad Boekarest een nieuw stadscentrum van allure geven, dat o.a. met het rode plein in Moskou moet kunnen wedijveren. Super Kame raad Ceaucescu droomt van een zege tocht over de nieuw aan te leggen drie kilometer lange „Boulevard van de over winning van het Socialisme", welke moet eindigen op een enorm groot plein waarop hij tz.t. de parades zal kunnen gadeslaan, geflankeerd door zijn „pala dijnen" met rissen onderscheidingen op hun uniformjassen. Het „Huis van de Republiek" Op dit immens grote plein met de aanleg waarvan al een begin is gemaakt, komt het „Huis van de Republiek" waar hij met de top van de communistische par tij en de regering gehuisvest zal zijn. Dat een en ander de sloop betekent van dui zenden huizen en gebouwen en duizen den mensen hiervoor moeten verhuizen naar te bouwen hoge flattorens buiten de hoofdstad waar deze mensen verlo ren zullen gaan in de grauwe massa, deert hem niet. Evenmin, dat histo rische- en culturele gebouwen tegen de grond gaan. Niet minder dan Gorbatsjow zou tij dens een recent bezoek aan Boekarest zijn leedwezen hebben uitgesproken over de vernielingen van deze cultuur goederen. „En gij zult weten, dat Ik de Heere ben" Wanneer ik me trachut te realiseren, welke drama's er zich de laatste maan den in Roemenië en in de vluchtelingen kampen hebben afgespeeld en nog afspelen, moet ik onwillekeurig denken aan hetgeen we kunnen lezen in het bij belboek Ezechiël. „En gij zult weten, dat Ik de Heere ben", zo lezen we in dit boek een en andermaal. Ceaucescu en de zijnen zullen hun straf niet ontgaan. Ze zullen „verdwijnen uit de rij der landen", zoals eens de Ammo- nieten en de Moabieten. Er komt een tijd, dat ze ter verantwoording zullen worden geroepen. U moet maar eens lezen wat er staat in Ezechiël 22 22; 24 14 en 25 7 en 11. In het recente verleden weet u hoe het bijvoorbeeld de kopstukken van de Nazi's is vergaan. Ook deze mannen hebben ervaren: „En gij zult weten, dat Ik de Heere ben". De Koning van Pruisen Man van geheel ander kaliber Friedrich Wilhelm, Koning van Pruisen was een man van een geheel ander kali ber. Deze bekommerde zich o.a. om de Protestantse Salzburgers, die, zoals ge zegd, onder druk van de R.K kerk de wijk moesten nemen naar Pruisen. Ze mochten zich in het jaar 1732 in het oos ten van Pruisen vestigen. Voorwaar een daad van grote barmhartigheid. Dit in schril contrast met de daden van Ceau cescu, die duizenden dorpen wil laten wegvagen van de aardbodem met alles wat er op staat, zoals huizen, scholen, kerken, kerkhoven, winkels, boerde rijen, historische gebouwen enz. Moet u zich eens voorstellen. Alle dorpen van de Zuidhollandse- en Zeeuwse eilanden zijn bij elkaar nog maar een handje vol vergeleken bij die duizenden dorpen in Roemenië. De Koning van Pruisen liet voor de 17.000 vluchtelingen dorpen en steden bouwen. Verder kerken, ziekenhuizen, verpleeginrichtingen en scholen. „Ihr sollt's gut haben bei mir, Kinder" Zo sprak deze Koning. Ja, ze zouden het goed krijgen onder zijn bewind. Hij gaf de mensen namelijk koeien, paarden, landbouwwerktuigen en zaaigoed. Dat het aanvankelijk niet zo van een leien dakje ging kon hij niet helpen. De toege wezen grond bleek namelijk niet de pro- dukten op te leveren, welke hij ervan verwacht had. „Maar God verloste de bevolking van de vloek van de onvrucht baarheid. Daarom: „Gode zij eer voor hetgeen HIJ aan het huis Brandenburg schonk want deze genade komt besUst van HEM", zo zei de Koning. Een beker water „Want wie u een beker water te drinken geeftzal zijn loon voorzeker niet ontgaan". Jan van Bruinisse Medewerkers van de EMGO zagen de lichtmast in handelbare stukken terwijl Tuk de voorwagen bergt Doordat de bestuurder, komend uit de richting Melissant, nét even te laat de scherpe knik in de Staakweg opmerkte, heeft de door hem bestuurde vrachtwagencombinatie daar dinsdagmiddag nogal wat schade aangericht. Toen de chauffeur toch nog sterk remde schoofde met isolatiemateriaal geladen wagen met aanhanger over het natte weg dek recht op de verkeersgeleider af om daar bóvenop tot stilstand te komen, met de tandem-achterwielen diep in de grond geboord. Een lichtmast van de EMGO kwam onwrikbaar vast onder de wagen te zitten. Een takelwagen van Tuk uit Klaaswaal heeft weer redelijk vlug orde op zaken gezet door eerst de aanhanger weg te trekken en vervolgens de voorwagen uit z'n merkwaardige positie te verlossen. Met de schade aan de auto leek het mee te vallen al was er wel plaatschade aan het front en was door de kets tegen de lantaarnpaal de voorruit gescheurd. De chauffeur was al lang blij dat hij geen mede-weggebruikers in de problemen had gebracht of het moesten de velen zijn die tijdens de bergingswerkzaamheden om moesten rijden over de Westdijk. Nieuwe boeken O O O O Gücree-Overflakkee en de ramp van Icbruari V953 fiiSMclillsiird In hit chrlitilljki koik .WMtilqkS uM0inO)2tt1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 14